Jump to content

Απαγόρευση του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους από 1η Ιουλίου


aimilios
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχτές περνούσα απο ένα μαγαζί κλειστού χώρου στην Χαρ. Τρικούπη αν δεν κάνω λάθος και βλέπω έξω στο menu stand του είχαν γράψει "ΕΔΩ ΚΑΠΝΙΖΟΥΜΕ!!!"

Το βρήκα γελοίο κάπως.. Δεν θα έμπαινα εκεί και ας ήταν ωραίο μαγαζί (όχι καμιά τρύπα δηλαδή). Μα εντάξει.. Το έχουνε παρακάνει το θέμα ας το κόψουν εντελώς να τελειώνουμε.

(Δηλώνω καθημερινή καπνίστρια :happy:)

Link to comment
Share on other sites

Έντσταση μόνο με το σημείο που θα επιλέγει ο υπάλληλος... με την ανεργία που έχουμε σήμερα, το δύσκολο είναι το να βρει δουλειά κάποιος, όχι να επιλέγει κι όλας !!!

Πέρα από αυτό, που είναι και εκτός θέματος, δε νομίζω να διαφωνεί κανείς με αυτές τις απόψεις...

Μένει μόνο μια λεπτομέρεια... να το περάσουμε στη βουλή !!! :lol::lol::lol:

 

θα κατέβω στις επόμενες εκλογές και θα περάσω νομοσχέδιο :lol::lol:

όσο γι'αυτό που λες, δίκιο έχεις, αλλά αν κάποιος ρε παιδί μου έχει άσθμα ή απλά δεν μπορεί να αντέξει τον καπνό σε κλειστούς χώρους, τουλάχιστον έτσι θα ξέρει σε τι πάει να μπλέξει. Με αυτή την έννοια είναι επιλογή.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Εχτές περνούσα απο ένα μαγαζί κλειστού χώρου στην Χαρ. Τρικούπη αν δεν κάνω λάθος και βλέπω έξω στο menu stand του είχαν γράψει "ΕΔΩ ΚΑΠΝΙΖΟΥΜΕ!!!"

 

χαχαχα !!! Πρέπει να το έκαναν για καθαρά διαφημιστικούς λόγους μπας και

μπει κανένας ή τα έχει πάρει ο μαγαζάτορας και θέλησε να ξεκαθαρίσει

την κατάσταση πριν μπει κάποιος μέσα και του πει "γιατί καπνίζουν εδώ ;"

 

:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πριν λίγο κσιρό είχα γράψει:

 

Αυτό που λέω εδώ και 30 σελίδες είναι απλό: χωρίστε τις καφετέριες/bar κτλ σε δύο κατηγορίες καπνιστών και μη καπνιστών. Ας δίνουν ειδικές άδειες για να είναι μια καφετέρια καπνιστών ή φοροαπαλλαγές για να είναι μη καπνιστών. Έτσι θα είναι και πιο έυκολη η δουλειά των ελεγκτών γιατί θα πρέπει να ελέγχουν μόνο τις μη καπνιστών να δουν αν τηρείται ο νόμος.

 

και σήμερα διαβάζω αυτό:

 

Σύµφωνα µε «Τα Νέα» (13/01) η κυβέρνηση μελετά, το κάπνισµα να επιτρέπεται σε κέντρα όπου σερβίρεται κυρίως αλκοόλ, συγκεκριµένα στα κέντρα διασκέδασης (µπουζούκια, µιούζικ χολ, ντίσκο κ.λπ.), στα µπαρ κάθε µορφής και στα καζίνα.

 

Ο φόρος θα επιβάλλεται µε βάση τα τετραγωνικά µέτρα που καταλαµβάνουν τα συγκεκριµένα κέντρα διασκέδασης και όχι µε βάση τον τζίρο των καταστηµάτων, για να αποφευχθούν περιπτώσεις συναλλαγής µε τους ελεγκτικούς µηχανισµούς, που θα αναλάβουν την τήρηση του νόµου.

 

Κάθε κέντρο διασκέδασης που θα εντάσσεται στη ρύθµιση για τη λήψη της ειδικής άδειας µε την οποία θα επιτρέπεται το κάπνισµα, θα καταβάλλει τον αναλογούντα φόρο σε µηνιαία βάση και ανεξάρτητα από τις ώρες ή τις ηµέρες λειτουργίας του.

 

Για όσους ενταχθούν στη ρύθµιση για να επιτρέπεται στα καταστήµατά τους το κάπνισµα, αλλά στη συνέχεια αποφεύγουν την καταβολή της µηνιαίας εισφοράς. θα προβλέπεται αυτόφωρη διαδικασία για τους ίδιους, ανάκληση της άδειας λειτουργίας του καταστήµατος ή ακόµη και οριστικό κλείσιμο.

 

Ανάλογες θα είναι οι κυρώσεις και σε όσα κέντρα διασκέδασης δεν επιτρέπεται το κάπνισµα, αλλά καταστρατηγούν την απόφαση: θα επιβάλλονται σκληρά πρόστιµα ταοποία θα είναι σε συνάρτηση µε τον τζίρο τους και παράλληλα θα σφραγίζονται τα καταστήµατα για χρονικά διάστηµα και σε περιπτώσεις υποτροπής οριστικά.

 

και αναρωτιέμαι...εγώ (και φαντάζομαι και άλλοι όπως εγώ) το σκεφτήκαμε αυτό από τότε που άρχισε να ισχύει ο νόμος.

Πόσο ηλίθιοι είναι αυτοί που ψηφίζουμε για να σκέφτονται κάτι τέτοιο, που τους πήρε 3-4 μήνες για να το πάρουν χαμπάρι;;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο κσιρό είχα γράψει:

 

 

 

και σήμερα διαβάζω αυτό:

 

 

 

και αναρωτιέμαι...εγώ (και φαντάζομαι και άλλοι όπως εγώ) το σκεφτήκαμε αυτό από τότε που άρχισε να ισχύει ο νόμος.

Πόσο ηλίθιοι είναι αυτοί που ψηφίζουμε για να σκέφτονται κάτι τέτοιο, που τους πήρε 3-4 μήνες για να το πάρουν χαμπάρι;;

 

Δεν είναι ότι δεν το σκέφτηκαν.

Είναι ότι πίστευαν πως η καλύτερη θεωρητικά λύση της πλήρους απαγόρευσης υπήρχε περίπτωση να πιάσει.

Δεν είχαν υπολογίσει τον Έλληνα καπνιστή.

Ουσιαστικά δεν αλλάζει τίποτα.

Όλα τα μαγαζιά θα πληρώνουν έναν φόρο παραπάνω από αυτούς που πληρώνουν ήδη, όλοι θα καπνίζουν παντού και τέλειωσε η ιστορία.

Ο νόμος τηρήθηκε όσο τηρήθηκε 2-3 μήνες το καλοκαίρι που είχε ζεστούλα, μετά σαν να μην υπήρξε ποτέ. Τώρα σου λέει (αν ισχύουν φυσικά τα όσα λέει η εφημερίδα), δεν τηρείται που δεν τηρείται ο νόμος και ξεφτιλιζόμαστε καθημερινά σαν κράτος, κάνε αυτήν την αλλαγή και 1. τσιμπάμε νέους φόρους, 2. δεν φτύνουν οι πολίτες και οι καταστηματάρχες κατάμουτρα σε μας και τον νόμο μας.

 

Αυτός που την πληρώνει είναι ο μη-καπνιστής που θα 'πρεπε να 'χε συνηθίσει την κατάσταση ή να μην είχε ελπίδες εξαρχής ο φουκαράς γιατί this is Greece και είμαστε διαφορετικοί προφανώς.

 

Προσωπικά, μου έκανε τρομερή εντύπωση το πόσο γράψιμο έφαγε ΚΑΙ ο νέος νόμος. Ήμουν σίγουρος ότι θα τηρηθεί αυτήν την φορά γιατί και η κυβέρνηση φαινόταν αποφασισμένη και ήδη είχε προηγηθεί το φιάσκο της πρώτης φοράς οπότε λες θα 'πρεπε να περιμένουν την αντίδραση του κόσμου/των καταστηματαρχών και να έχουν προβλέψει μιαν απάντηση αυτή την φορά.

Επίσης εκείνα τα 2-3 μηνάκια που έβλεπες κόσμο να κάθεται έξω και μέσα να μην καπνίζει κανείς σε έκαναν να σκέφτεσαι "βρε λες;" αλλά μετά πιάσαν τα κρύα με τις γνωστές συνέπειες. Αλλά η Ελλάδα δεν παύει να σε εκπλήσσει ποτέ, δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νομοθέτη! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Aκόμα και αν υποθέσουμε πως το σκέφτηκαν (που πολύ αμφιβάλλω με τα μυαλά που κουμαντάρουν),θεώρησαν πιο λογικό να πάνε με βάση το σχέδιο απαγόρευση -> φορολόγηση αντί με το πολύ πιο λογικό πλάνο σταδιακή αύξηση της φορολόγησης -> (αν χρειαστεί) απαγόρευση;;;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Παλαιό θέμα αλλά πάντα επίκαιρο. Το θέμα του καπνού των καπνιστών σε κλειστούς δημόσιους χώρους είναι θέμα υγείας και έτσι

πρέπει να αντιμετωπίζεται από όλους.

Υπάρχουν συνάνθρωποί μας οι οποίοι έχουν αναπνεύστικά προβλήματα και τους είναι απαγορευμένη η διασκέδαση σε κλειστούς

χώρους καφέ ή bar διότι... εδώ είναι Ελλάδα.

Στην Τουρκία ισχύει ο ίδιος νόμος και εφαρμόζεται από όλους. Σε όποιο καφέ ή υπηρεσία αν βρεθείς δεν καπνίζει κανείς.

Πιστεύω ότι η νοοτροπία μας δεν επιτρέπει να αλλάζουμε με ευκολία τις εκάστοτε συνήθειες μας χωρίς τον φόβο της τιμωρίας.

Link to comment
Share on other sites

η τελευταια προταση σου ειναι και η ουσια.στην ελλαδα εχει αποδειχτει οτι τιποτα δεν μπορει να εφαρμοστει χωρις να υπαρξει μαστιγιο,δυστυχως.ειμαστε ατιθασος και απειθαρχητος λαος και δεν εχουμε διαμορφωμενη καλη νοοτροπια .απο τα αρχαια χρονια εμαστε ετσι.και δυστυχως οπου ''δεν όπου δεν πίπτει λόγος πίπτει ράβδος''.αλλα ουτε αυτο γινεται πραξη γιατι φοβουνται το πολιτικο κοστος οι κυβερνωντες.μπορει να εξαγγελουν ,να κανουν καποιες επιδρομες συμορφωσης ,να βαζουν και κανα 2 προστιμα αλλα μετα χαλαρωνουν και ολα ξεχνιουνται.και δεν εφαρμοζεται τιποτα. Edited by protoporos
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται και απο το περιβάλλον.

Ο ίδιος έλληνας που εδώ σε γράφει στα @@ του και καπνίζει όπου θέλει, αν πάει σε κάποια χώρα (και όχι στο -μπίπ- που είμαστε εδώ) π.χ. Αγγλία/Γερμανία, μέσα σε 1 εβδομάδα θα έχει συμμορφωθεί με τους κανόνες και με τον τρόπο ζωής.

 

Γιατί θα ξέρει οτι αν κάνει διαφορετικά, είτε θα είναι εκτός τρόπου ζωής, είτε θα του κάνουν την παρατήρηση, είτε οτι θα φάει πρόστιμο. Το οποίο πρόστιμο δεν θα του σβήσει το λαμόγιο ο ......... (βάλτε ότι θέλετε εδώ) επειδή θέλει ψήφους την επόμενη τετραετία...

 

Οπότε, το πώς συμπεριφέρετε κάποιος εξαρτάται εν μέρη και απο τον τρόπο ζωής των γύρω του.

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παντως, εγω που εχω γραψει του κοσμου τις βλακειες σε αυτο το νημα, τον αλλο μηνα κλεινω 2 χρονια ακαπνος και ησυχασα!!

Σας το συνιστω. Πηρα αρκετα κιλα, αλλα με διατροφη και γυμναστηριο ολα ελεγχονται.

Απο εδω και περα εχω αποφασισει οτι τα γενεθλια μου θα τα γιορταζω την ημερα που εκοψα το τσιγαρο. :)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
η τελευταια προταση σου ειναι και η ουσια.στην ελλαδα εχει αποδειχτει οτι τιποτα δεν μπορει να εφαρμοστει χωρις να υπαρξει μαστιγιο,δυστυχως.ειμαστε ατιθασος και απειθαρχητος λαος και δεν εχουμε διαμορφωμενη καλη νοοτροπια .απο τα αρχαια χρονια εμαστε ετσι.και δυστυχως οπου ''δεν όπου δεν πίπτει λόγος πίπτει ράβδος''.αλλα ουτε αυτο γινεται πραξη γιατι φοβουνται το πολιτικο κοστος οι κυβερνωντες.μπορει να εξαγγελουν ,να κανουν καποιες επιδρομες συμορφωσης ,να βαζουν και κανα 2 προστιμα αλλα μετα χαλαρωνουν και ολα ξεχνιουνται.και δεν εφαρμοζεται τιποτα.

 

Στην Ελβετία απ' οτι φαίνεται προτιμούν τα δημοψηφίσματα, από τα μαστίγια. :rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

το ξερω και εγω αυτο.εχω διαβασει για την απολυτη δημοκρατικη μεθοδο.μονο που στην ελλαδα δεν εχουμε νοοτροπια να υπακουμε στους νομους.ουτε καν να σκεφτομαστε τον συνανθρωπο μας.οποτε μονο με αυστηρους νομους.δες τι γινεται με τα ανασφαλιστα οχηματα.αυτα ειναι αδιανοητα σε τετοιες χωρες.λαμογια ειμαστε και σφαιτεριστες.βεβαια ετσι μας εχουν μαθει και ετσι μας θελουν απο ψηλα.και εμας μας βολευε τοσα χρονια.;)
Link to comment
Share on other sites

το ξερω και εγω αυτο.εχω διαβασει για την απολυτη δημοκρατικη μεθοδο.μονο που στην ελλαδα δεν εχουμε νοοτροπια να υπακουμε στους νομους.ουτε καν να σκεφτομαστε τον συνανθρωπο μας.οποτε μονο με αυστηρους νομους.δες τι γινεται με τα ανασφαλιστα οχηματα.αυτα ειναι αδιανοητα σε τετοιες χωρες.λαμογια ειμαστε και σφαιτεριστες.βεβαια ετσι μας εχουν μαθει και ετσι μας θελουν απο ψηλα.και εμας μας βολευε τοσα χρονια.;)

Να μιλας πάντα σε πρωτο προσωπο.

 

Υ.Γ. Μπραβο στους Ελβετους,όντως δημοκρατικη κοινωνια.

Link to comment
Share on other sites

εχεις πληρη αγνοια που ζεις και σου επιστρεφω τον χαρακτηρισμο.

 

κλασσικος ελληνας που αρνειται οτι συμμετεχει σε οτι κακο γινετε στην χωρα μας και παντα φταιει ο αλλος και τον χαρακτηριζει.οπως εσυ τωρα.ο πρωτος πλυθηντικος παντα μας ενοχλουσε γιατι ολοι αρνουμαστε οτι ανηκουμε σε οτι κακο γινετε.

 

οσο και εαν αρνεισαι τον πρωτο πληθυντικο και εσυ εκει ανηκεις.

Edited by protoporos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...