Jump to content

Απαγόρευση του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους από 1η Ιουλίου


aimilios
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή έχει αναφερθεί το The Mall 2-3 φορές , το The Mall έχει το εξής σύστημα.

 

ΕΞΩ απαγορεύεται το κάπνισμα, και ΜΕΣΑ επιτρέπεται. (Εξαιρείται η βεράντα του 3ου ορόφου που είναι κανονικός εξωτερικός χώρος).

Αυτό ισχύσει σε Ruby Tuesday, Envy, Hooters, La Pasteria κ.λ.π. φαγάδικα.

 

Οσο και αν φαίνεται παράξενο στο The Mall αυτό είναι το σωστό γιατί ο ΕΞΩ χώρος είναι ο κοινόχρηστος του εμπορικού κέντρου.

 

Ολόκληρο το the mall δεν είναι κλειστός χώρος όμως?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στο Mall ΔΕΝ επιτρέπετε ΠΟΥΘΕΝΑ μέσα το κάπνισα... εννοώ στους ορόφους όλους με τα μαγαζιά αλλά και τα εστιατόρια στον τρίτο απέναντι από τα Village (Goody's, Pizza Roma , KFC .....κτλ)!

Επιτρέπετε μόνο στην (εξωτ.) βεράντα στον τρίτο, που όπως λέει και ο vampyre είναι εξωτερικός χώρος και όποιος θέλει βγαίνει να πουντιάσει από το κρύο, να καπνίσει και ν' απολαύσει την θέα του ΟΑΚΑ απέναντι !!!

Απλά φίλε νομίζω ότι κάνεις λάθος για τα μαγαζιά που λες ... τουλάχιστον στα Hooters που πάω συχνά:shifty:,

έχει ειδικό χώρο για καπνιστές στο κέντρο του μαγαζιού που χωρίζεται με τζάμια!

ΜΟΝΟ εκεί έχει τασάκια , έξω από αυτό ΔΕΝ έχει ...!

Έξω από το μαγαζί στα τραπεζάκια στο μπαλκόνι δεν επιτρέπεται και εκεί , δεν έχει τασάκια στα τραπέζια!

Στην La pasteria που λες , τα περισσότερα τραπεζάκια του είναι έξω από το μαγαζί .. εκεί πάλι ΔΕΝ επιτρέπεται το κάπνισμα - τότε που πήγα εγώ είχε κόσμο μόνο έξω , οπότε δεν ξέρω να σου πω αν επιτρέπεται σε κάποιο ειδικό χώρο μέσα!!

 

Για τα άλλα μαγαζιά που λες , μάλλον κάτι ανάλογο θα συμβαίνει!!!

Και στο Ruby Tuesday τα μισά του τραπέζια και βάλε είναι έξω από το μαγαζί , δηλαδή στον εσωτερικό χώρο του Mall που δεν επιτρέπεται το κάπνισμα! Προφανώς μέσα θα έχει ειδικό χώρο για καπνιστές !!

 

Έχει δίκιο ο ddr2 από πάνω , όλο το The Mall θεωρείτε (είναι) κλειστός χώρος!!!

Link to comment
Share on other sites

Στο Mall ΔΕΝ επιτρέπετε ΠΟΥΘΕΝΑ μέσα το κάπνισα... εννοώ στους ορόφους όλους με τα μαγαζιά αλλά και τα εστιατόρια στον τρίτο απέναντι από τα Village (Goody's, Pizza Roma , KFC .....κτλ)!

Επιτρέπετε μόνο στην (εξωτ.) βεράντα στον τρίτο, που όπως λέει και ο vampyre είναι εξωτερικός χώρος και όποιος θέλει βγαίνει να πουντιάσει από το κρύο, να καπνίσει και ν' απολαύσει την θέα του ΟΑΚΑ απέναντι !!!

Απλά φίλε νομίζω ότι κάνεις λάθος για τα μαγαζιά που λες ... τουλάχιστον στα Hooters που πάω συχνά:shifty:,

έχει ειδικό χώρο για καπνιστές στο κέντρο του μαγαζιού που χωρίζεται με τζάμια!

ΜΟΝΟ εκεί έχει τασάκια , έξω από αυτό ΔΕΝ έχει ...!

Έξω από το μαγαζί στα τραπεζάκια στο μπαλκόνι δεν επιτρέπεται και εκεί , δεν έχει τασάκια στα τραπέζια!

Στην La pasteria που λες , τα περισσότερα τραπεζάκια του είναι έξω από το μαγαζί .. εκεί πάλι ΔΕΝ επιτρέπεται το κάπνισμα - τότε που πήγα εγώ είχε κόσμο μόνο έξω , οπότε δεν ξέρω να σου πω αν επιτρέπεται σε κάποιο ειδικό χώρο μέσα!!

 

Για τα άλλα μαγαζιά που λες , μάλλον κάτι ανάλογο θα συμβαίνει!!!

Και στο Ruby Tuesday τα μισά του τραπέζια και βάλε είναι έξω από το μαγαζί , δηλαδή στον εσωτερικό χώρο του Mall που δεν επιτρέπεται το κάπνισμα! Προφανώς μέσα θα έχει ειδικό χώρο για καπνιστές !!

 

Έχει δίκιο ο ddr2 από πάνω , όλο το The Mall θεωρείτε (είναι) κλειστός χώρος!!!

 

Επειδή το έψαξα προχθές, ακου τι παίζει.

Envy cafe restaurant - Μέσα smoking - Εξω no smoking

Hooters , όπως τα λες.

La pasteria - Μέσα smoking, Εξω no smoking

Ruby tuesday - Μέσα smoking , Εξω no smoking.

πριν 2 μέρες το κοίταξα.

 

Για όσους δεν ξέρουν το The Mall, το "έξω" που γράφουμε δεν είναι εξωτερικός χώρος αλλά ο κοινόχρηστος εσωτερικός χώρος του εμπορικού κέντρου.

 

Παλιά "έξω" επιτρεπόταν το κάπνισμα.

 

Ο μόνος πραγματικός εξωτερικός χώρος του Mall είναι η βεράντα του 3ου ορόφου.

 

Εγώ πλέον ,σόρρυ κιόλας, αλλά στα @@ μου το θέμα. Τη Δευτέρα κλείνω ένα μήνα που το έχω κόψει το ρημάδι μαχαίρι. :up:

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

.....

Εγώ πλέον ,σόρρυ κιόλας, αλλά στα @@ μου το θέμα. Τη Δευτέρα κλείνω ένα μήνα που το έχω κόψει το ρημάδι μαχαίρι. :up: ....

 

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ φίλε ... τίποτα άλλο!;):up::respect:

Κακώς πάντως που δεν έχουν εφαρμόσει τον νόμο και στα άλλα μαγαζιά *εννοώ μέσα, προφανώς κάτι θα παίζει με τα τετραγωνικά και γενικά με τις αδυναμίες-λάθη του μέτρου!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πλέον ,σόρρυ κιόλας, αλλά στα @@ μου το θέμα. Τη Δευτέρα κλείνω ένα μήνα που το έχω κόψει το ρημάδι μαχαίρι. :up:

 

Την καλύτερη δουλειά έκανες. Και πιστεύω ότι μόνο αυτή η λύση είναι αυτή ο οποία θα μπορούσε να δουλέψει στην ασύδωτη χώρα μας, λόγω του ότι οι περισσότεροι δεν σέβονται τους υπόλοιπους. Αν δεν καπνίζει κανένας είναι ο μόνος τρόπος για να λυθεί το θέμα. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Την καλύτερη δουλειά έκανες. Και πιστεύω ότι μόνο αυτή η λύση είναι αυτή ο οποία θα μπορούσε να δουλέψει στην ασύδωτη χώρα μας, λόγω του ότι οι περισσότεροι δεν σέβονται τους υπόλοιπους. Αν δεν καπνίζει κανένας είναι ο μόνος τρόπος για να λυθεί το θέμα. ;)

 

ο ελληνας δεν προκειτε να κοψει το τσιγαρο κ καμια αλλη συνηθεια επειδη απλα προσπαθει να του το επιβαλει ο νομος...ειμαστε αντιδραστικος λαος....λετε οτι εμεις

οι καπνιστες δεν σεβομαστε εσας τους μη καπνιστες....απο την αλλη μπορει εγω μπορω να σου πω οτι εσεις οι καπνιστες δεν σεβεστε τους καταστηματαρχες που

αν χασουν ολλους τους καπνιστες θα πεινασουν κ αυτοι κ οι οικογενειες τους....δεν ξερω πως ακουγετε αυτο αλλα για σκεφτείτε το λιγο....

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

ο ελληνας δεν προκειτε να κοψει το τσιγαρο κ καμια αλλη συνηθεια επειδη απλα προσπαθει να του το επιβαλει ο νομος...ειμαστε αντιδραστικος λαος....λετε οτι εμεις

οι καπνιστες δεν σεβομαστε εσας τους μη καπνιστες....απο την αλλη μπορει εγω μπορω να σου πω οτι εσεις οι καπνιστες δεν σεβεστε τους καταστηματαρχες που

αν χασουν ολλους τους καπνιστες θα πεινασουν κ αυτοι κ οι οικογενειες τους....δεν ξερω πως ακουγετε αυτο αλλα για σκεφτείτε το λιγο....

 

δεν συμφωνω. κανενας καταστηματαρχης δεν θα κλεισει το μαγαζι του και δεν θα πεινασει. η αποφαση ειναι κοινη για ολουε και θα ισχυσει για ολους. αναγκαστικα λοιπον ο κοσμος θα συνεχισει να βγαινει απλα δεν θα καπνισει, γιατι μη μου πεις οτι αν επιτελους εφαρμοστει ο νομος κανενας καπνιστης δεν θα βγαινει εξω και θα καθονται ολοι στα σπιτια τους για να καπνιζουν ελευθερα. και στο εξωτερικο που εχει απαγορευτει το καπνισμα μια χαρα δουλευουν τα μαγαζια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δεν συμφωνω. κανενας καταστηματαρχης δεν θα κλεισει το μαγαζι του και δεν θα πεινασει. η αποφαση ειναι κοινη για ολουε και θα ισχυσει για ολους. αναγκαστικα λοιπον ο κοσμος θα συνεχισει να βγαινει απλα δεν θα καπνισει, γιατι μη μου πεις οτι αν επιτελους εφαρμοστει ο νομος κανενας καπνιστης δεν θα βγαινει εξω και θα καθονται ολοι στα σπιτια τους για να καπνιζουν ελευθερα. και στο εξωτερικο που εχει απαγορευτει το καπνισμα μια χαρα δουλευουν τα μαγαζια.

 

Στο εξωτερικό ο κόσμος κάνει ότι του λένε και λέει και ευχαριστώ.

 

Γιατί απαγορεύτηκε το κάπνισμα ρε παιδιά?

Δηλαδή η ίδια πράξη μια μέρα πριν ήταν απολύτως νόμιμη και δεν σου έλεγε κανείς τίποτα και την επόμενη είσαι αποδιοπομπαίος τράγος.

Γιατί?

Τι άλλαξε στο ενδιάμεσο?

Η πράξη του καπνίσματος ήταν και είναι η ίδια.

Η νοοτροπία ήταν και είναι η ίδια.

Άλλαξε κάτι?

 

Αναρωτηθείτε και θα δείτε για ποιό λόγο δεν εφαρμόζεται ο νόμος.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

δεν συμφωνω. κανενας καταστηματαρχης δεν θα κλεισει το μαγαζι του και δεν θα πεινασει. η αποφαση ειναι κοινη για ολουε και θα ισχυσει για ολους. αναγκαστικα λοιπον ο κοσμος θα συνεχισει να βγαινει απλα δεν θα καπνισει, γιατι μη μου πεις οτι αν επιτελους εφαρμοστει ο νομος κανενας καπνιστης δεν θα βγαινει εξω και θα καθονται ολοι στα σπιτια τους για να καπνιζουν ελευθερα. και στο εξωτερικο που εχει απαγορευτει το καπνισμα μια χαρα δουλευουν τα μαγαζια.

 

ελαχιστοι ειναι αυτοι που θα βγουνε χωρις να καπνισουν....ρωτα ενα καπνιστη να σου πει αν μπορει να πιει το καφε του η το ποτο του χωρις τσιγαρο....θα το σκεφτετε συνεχεια με αποτελεσμα να μην περασει καλα αυτες τις 2-3 ωρες που θα ειναι εξω(αν αντεξει τοσο φυσικα) θα το κανει μια δυο αλλα την τριτη θα το σκευτει πολυ σοβαρα....αρα εκει που έβγαινε 5 φορες την εβδομαδα θα φτασει σε σημειο να βγαινει 1-2 φορες....

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

και παλι διαφωνω. αν εβγαινε 5 φορες θα εξακολουθει να βγαινει 5 φορες. οταν ομως ειναι εξω και θελησει να καπνισει θα σεβαστει τον νομο και τους γυρω του και θα βγει εξω. θα καπνισει το τσιγαρο του και μετα θα επιστρεψει μεσα στο μαγαζι.

καποιοι, στην αρχη, σιγουρα θα προτιμησουν να καθησουν μεσα. στην αρχη ομως. δεν θα καταντησουν αντικοινωνικοι. θα συνεχισουν να βγαινουν κανονικα αλα θα σεβαστουν τον νομο και τους υπολοιπους.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

και παλι διαφωνω. αν εβγαινε 5 φορες θα εξακολουθει να βγαινει 5 φορες. οταν ομως ειναι εξω και θελησει να καπνισει θα σεβαστει τον νομο και τους γυρω του και θα βγει εξω. θα καπνισει το τσιγαρο του και μετα θα επιστρεψει μεσα στο μαγαζι.

καποιοι, στην αρχη, σιγουρα θα προτιμησουν να καθησουν μεσα. στην αρχη ομως. δεν θα καταντησουν αντικοινωνικοι. θα συνεχισουν να βγαινουν κανονικα αλα θα σεβαστουν τον νομο και τους υπολοιπους.

 

δεν γινετε αυτο που λες....δεν μπορει ο αλλος καθε λιγο και λιγακι να σηκωνετε και να βγενει στο κρυο να καπνιζει και να ξαναμπενει...εγω τουλαχιστον δεν πεζει να το κανω...υποτιθετε βγενω εξω για να περασω καλα....

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

δεν γινετε αυτο που λες....δεν μπορει ο αλλος καθε λιγο και λιγακι να σηκωνετε και να βγενει στο κρυο να καπνιζει και να ξαναμπενει...εγω τουλαχιστον δεν πεζει να το κανω...υποτιθετε βγενω εξω για να περασω καλα....

 

και ομως θα το κανεις. και επειδη ακριβως δεν ειναι πολυ βολικο και οτι καλυτερο θα αναγκαστεις η να κοψεις το τσιγαρο η να το στερηθεις την ωρα που θα εισαι εξω. θα συνηθισεις τα νεα δεδομενα. αν οχι το 100% των καπνιστων, η συντριπτικη πλειοψηφια σιγουρα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δεν γινετε αυτο που λες....δεν μπορει ο αλλος καθε λιγο και λιγακι να σηκωνετε και να βγενει στο κρυο να καπνιζει και να ξαναμπενει...εγω τουλαχιστον δεν πεζει να το κανω...υποτιθετε βγενω εξω για να περασω καλα....

 

Δηλαδή ένας Έλληνας φοιτητής στην Αγγλία ή τη Γερμανία δεν βγαίνει έξω? Ή μήπως δε μπορεί να διασκεδάσει, παρά μόνο στη Ελλάδα? Πολύ υπερβολικό το βρίσκω!

When the sun is cold and black, when you wanna scream and shout, and the record plays the dark side of the moon...
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ένας Έλληνας φοιτητής στην Αγγλία ή τη Γερμανία δεν βγαίνει έξω? Ή μήπως δε μπορεί να διασκεδάσει, παρά μόνο στη Ελλάδα? Πολύ υπερβολικό το βρίσκω!

 

ακριβως ετσι, τα παντα ειναι θεμα συνηθειας. και αντε ο ελληνας φοιτητης μενει χρονια εξω και συνηθιζει. ο ελληνας τουριστας που πηγαινει καπου για μια εβδομαδα, γιατι συνηθιζει αμεσως?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ο ελληνας τουριστας και ο ελληνας φοιτητης ειναι σε μια αλλη χωρα που ο νομος

μπορει να εφαρμοζετε οποτε δεν μπορει να κανει κατι αλλο....στην ελλαδα ειναι διαφορετικα....ο ελληνας δεν ειναι αγγλος που οτι και να του πουνε θα σκύψει το κεφαλι και θα πει ναι....ειμαστε αντιδραστικος λαος και λιγοι θα ειναι αυτοι που θα το

κοψουν γιατι τους το λεει ο νομος.... και ενας απο αυτους ειμαι και εγω....σεβομαι απολυτα τους μη καπνιστες και συμφωνω οτι κατι πρεπει να γινει...αλλα αυτο το κατι

να μην με αναγκαζει να κανω κατι που δεν θελω γιατι δεν πεζει να το κανω....

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Ξαναλέω, αφού υποστηρίζεις ότι δεν μπορεί να γίνει κάτι λόγω της 'αντιδραστικότητας' που μας διακρίνει ως λαός, γιατί τότε πολύ άνετα κάποιος συμμορφώνεται στο εξωτερικό? Δεν είναι θέμα ιδιοσυγκρασίας, είναι θέμα 'βρίσκω και κάνω'.
When the sun is cold and black, when you wanna scream and shout, and the record plays the dark side of the moon...
Link to comment
Share on other sites

ο ελληνας τουριστας και ο ελληνας φοιτητης ειναι σε μια αλλη χωρα που ο νομος

μπορει να εφαρμοζετε οποτε δεν μπορει να κανει κατι αλλο....στην ελλαδα ειναι διαφορετικα....ο ελληνας δεν ειναι αγγλος που οτι και να του πουνε θα σκύψει το κεφαλι και θα πει ναι....ειμαστε αντιδραστικος λαος και λιγοι θα ειναι αυτοι που θα το

κοψουν γιατι τους το λεει ο νομος.... και ενας απο αυτους ειμαι και εγω....σεβομαι απολυτα τους μη καπνιστες και συμφωνω οτι κατι πρεπει να γινει...αλλα αυτο το κατι

να μην με αναγκαζει να κανω κατι που δεν θελω γιατι δεν πεζει να το κανω....

 

αρα οι ξενοι ειναι οι << χαζοι>> που κανουνε οτι τους πουνε, ενω οι ελληνες ειμαστε οι << μαγκες>> που δεν σηκωνουμε και πολλα πολλα και αδιαφορουμε για τους νομους και κανουμε οτι θελουμε εστω και αν αυτο ειναι παρανομο. ναι, αλλα ετσι δεν μπορει να σταθει μια κοινωνια ουτε να λειτουργησει. και εγω σεβομαι τους καπνιστες και το δικαιωμα τους στο καπνισμα σρκει να μην με αναγκαζουν να κανω κατι που δεν θελω γιατι δεν πεζει να το κανω( εννοω να με ντουμανιαζουν με τον καπνο τους)

 

χρησιμοποιω ακριβως τα ιδια λογια που εγραψες για να σου δειξω οτι σκεφτεσε εγωιστικα. οχι μονο εσυ, το συνολο των καπνιστων που ξεβολευονται με αυτον τον νομο και που τελικα θα αναγκαστουν να ακολουθησουν οσο και αν αντιδρανε

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αρα οι ξενοι ειναι οι << χαζοι>> που κανουνε οτι τους πουνε, ενω οι ελληνες ειμαστε οι << μαγκες>> που δεν σηκωνουμε και πολλα πολλα και αδιαφορουμε για τους νομους και κανουμε οτι θελουμε εστω και αν αυτο ειναι παρανομο. ναι, αλλα ετσι δεν μπορει να σταθει μια κοινωνια ουτε να λειτουργησει. και εγω σεβομαι τους καπνιστες και το δικαιωμα τους στο καπνισμα σρκει να μην με αναγκαζουν να κανω κατι που δεν θελω γιατι δεν πεζει να το κανω( εννοω να με ντουμανιαζουν με τον καπνο τους)

 

χρησιμοποιω ακριβως τα ιδια λογια που εγραψες για να σου δειξω οτι σκεφτεσε εγωιστικα. οχι μονο εσυ, το συνολο των καπνιστων που ξεβολευονται με αυτον τον νομο και που τελικα θα αναγκαστουν να ακολουθησουν οσο και αν αντιδρανε

 

δεν με νοιαζει καθολου τι κανουν οι ξενοι....εμενα με νοιαζει τι κανουμε εμεις....και ναι

μου την δινει να βγει νομος εισ βαρος μου και προς ωφελος των υπολοιπων....

να κοψει τον λαιμο του το κρατος να βγαλει ενα νομο που θα μπορω εγω να καπνιζω ανετα χωρις να ενοχλω τον μη καπνιστη....ας μαζεψει ολλους τους δημαρχους να ορισει σε καθε πολη τα μισα μαγαζια να ειναι μονο για καπνιστες και τα αλλα μισα για μη καπνιστες....το μονο που θελω ειναι ιση μεταχείρισή σε ενα κρατος που πληρωνω τους ιδιους φορους με τον μη καπνιστη και εχω τα ιδια δικαιωματα που εχει και αυτος...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον, θέλω να πιστεύω ότι καταλαβαίνεις ότι αυτά που λες δεν έχουν λογική...

 

Η ελευθερία σου τελειώνει εκεί που αρχίζει του άλλου...

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

και ναι μου την δινει να βγει νομος εισ βαρος μου και προς ωφελος των υπολοιπων....

 

Ξαναδιάβασε λίγο πιο προσεκτικά αυτό που έγραψες. Σε οργανωμένη κοινωνία (υποτίθεται πως) ζούμε... :X

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Ξαναλέω, αφού υποστηρίζεις ότι δεν μπορεί να γίνει κάτι λόγω της 'αντιδραστικότητας' που μας διακρίνει ως λαός, γιατί τότε πολύ άνετα κάποιος συμμορφώνεται στο εξωτερικό? Δεν είναι θέμα ιδιοσυγκρασίας, είναι θέμα 'βρίσκω και κάνω'.

 

Στο εξωτερικό είσαι κατά κάποιον τρόπο φιλοξενούμενος φίλε μου και επομένως έχεις άλλη ψυχολογία.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, δεν έχει σχέση το τι πιστεύει, γουστάρει κτλ. ο καθένας. Είναι αντικειμενικά βλαβερό και το παθητικό και το ενεργοπαθητικό κάπνισμα. όποιος θέλει να κάνει κακό στον εαυτό του ας το κάνει μόνος του, του αρεσει δεν του αρέσει θα πρέπει να σέβεται τους υπόλοιπους. Και αυτό είναι το πρώτο στάδιο. Η συνέχεια θα έχει πληρη ανάληψη της ευθύνης των καπνιστών για το κακό που προκαλούν στον εαυτό τους. Εξαιρέσεις από ασφαλιστικές καλύψεις για καρκίνο του πνευμονα κτλ. Ξεκίνησε ήδη εξω σιγά σιγά σε μερικές περιπτώσεις, σε λίγο καιρό και εδώ.
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, δεν έχει σχέση το τι πιστεύει, γουστάρει κτλ. ο καθένας. Είναι αντικειμενικά βλαβερό και το παθητικό και το ενεργοπαθητικό κάπνισμα. όποιος θέλει να κάνει κακό στον εαυτό του ας το κάνει μόνος του, του αρεσει δεν του αρέσει θα πρέπει να σέβεται τους υπόλοιπους. Και αυτό είναι το πρώτο στάδιο. Η συνέχεια θα έχει πληρη ανάληψη της ευθύνης των καπνιστών για το κακό που προκαλούν στον εαυτό τους. Εξαιρέσεις από ασφαλιστικές καλύψεις για καρκίνο του πνευμονα κτλ. Ξεκίνησε ήδη εξω σιγά σιγά σε μερικές περιπτώσεις, σε λίγο καιρό και εδώ.

 

Απορώ πώς υπάρχουν άνθρωποι που υποστηρίζουν τέτοιες απόψεις.

Και προς τι όλο αυτό το μίσος και οι κομπλεξικές απόψεις?

Όσοι δεν καπνίζετε κάνετε το καλύτερο για τον εαυτό σας.

Γιατί ασχολείστε με εμάς?

 

Με την ίδια λογική και στους παχύσαρκους θα έπρεπε να υπάρχει εξαίρεση για καρδιολογικά νοσήματα, σε όσους δεν πάνε γυμναστήριο θα έπρεπε να υπάρχει εξαίρεση και εγώ δεν ξέρω για τι και πάει λέγοντας....

ΣΥΝΕΛΘΕΤΕ!!!!

 

Και περισσότερο από το δικό μου τσιγάρο, θα έπρεπε και επιμένω, να σε απασχολεί η μόλυνση της ατμόσφαιρας που οφείλετε στους ρύπους των αυτοκινήτων.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Με την ίδια λογική και στους παχύσαρκους θα έπρεπε να υπάρχει εξαίρεση για καρδιολογικά νοσήματα, σε όσους δεν πάνε γυμναστήριο θα έπρεπε να υπάρχει εξαίρεση και εγώ δεν ξέρω για τι και πάει λέγοντας....

ΣΥΝΕΛΘΕΤΕ!!!!

 

Το να είναι κάποιος παχύσαρκος, ή αλκοολικός, ή ναρκομανής, δεν επηρεάζει τους γύρω του, ούτε προσβάλλει την υγεία τους. Νομίζω αυτό είναι κατανοητό.

 

Άσε που οι διακρίσεις στις ασφαλιστικές εταιρείες ήδη υπάρχουν και για αυτούς που αναφέρεις

 

Από κει και πέρα, ο XPhys τα λέει πολύ σωστά, ακόμη κι αν δεν τα λέει με καλό τρόπο. It all comes down to this: το να εφαρμοστεί ο νόμος, θα κάνει όσους καπνίζουν σε κοινόχρηστους να μην καπνίζουν, οπότε θα πάψει να πλήττεται η υγεία των μη καπνιστών, αλλά και των καπνιστών. Το να μην εφαρμοστεί ο νόμος, πλήττει την υγεία και των καπνιστών που θα συνεχίσουν να καπνίζουν, αλλά και των μη καπνιστών. Simple as that.

 

Και περισσότερο από το δικό μου τσιγάρο, θα έπρεπε και επιμένω, να σε απασχολεί η μόλυνση της ατμόσφαιρας που οφείλετε στους ρύπους των αυτοκινήτων.

 

Και για αυτό γίνονται βήματα (απαγόρευση εισόδου στο κέντρο των πόλεων, ηλεκτρικά ΜΜΜ και αυτοκίνητα κλπ.), υπάρχουν όμως αντικειμενικές δυσκολίες. Δεν είναι το ίδιο και το αυτό.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Και περισσότερο από το δικό μου τσιγάρο, θα έπρεπε και επιμένω, να σε απασχολεί η μόλυνση της ατμόσφαιρας που οφείλετε στους ρύπους των αυτοκινήτων.

 

Το είπαμε αυτό. Πολλές φορές. Πάρα πολλές.

Ok, δέχομαι ότι τα αυτοκίνητα βλάπτουν. Και πολλές φορές είσαι αναγκασμένος να εισπνέεις τα καυσαέριά τους. Το γεγονός, όμως, ότι γύρω μας υπάρχουν πολλά "στραβά" δε σημαίνει ότι αυτόματα θα ακυρώνουμε κάθε μέτρο που είναι προς τη σωστή κατεύθυνση, αν δε μας αρέσει.

Εκτός και αν δε δέχεσαι ότι η απαγόρευση του παθητικού καπνίσματος είναι προς τη σωστή κατεύθυνση...

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...