Jump to content

Απαγόρευση του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους από 1η Ιουλίου


aimilios
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απορώ πώς υπάρχουν άνθρωποι που υποστηρίζουν τέτοιες απόψεις.

Και προς τι όλο αυτό το μίσος και οι κομπλεξικές απόψεις?

Όσοι δεν καπνίζετε κάνετε το καλύτερο για τον εαυτό σας.

Γιατί ασχολείστε με εμάς?

 

Με την ίδια λογική και στους παχύσαρκους θα έπρεπε να υπάρχει εξαίρεση για καρδιολογικά νοσήματα, σε όσους δεν πάνε γυμναστήριο θα έπρεπε να υπάρχει εξαίρεση και εγώ δεν ξέρω για τι και πάει λέγοντας....

ΣΥΝΕΛΘΕΤΕ!!!!

 

Και περισσότερο από το δικό μου τσιγάρο, θα έπρεπε και επιμένω, να σε απασχολεί η μόλυνση της ατμόσφαιρας που οφείλετε στους ρύπους των αυτοκινήτων.

 

Να προσθέσω/διευκρινήσω ότι προσωπικά δεν συμφωνώ απόλυτα με την λογική όποιος κάνει κακό ή "κακό" στον εαυτό του εξαιρείται από τα δικαιώματά του. Ακόμη και οι καπνιστές. Δυστυχώς όμως το βλέπω να έρχεται και εδώ κάποια στιγμή.

 

off topic start: Φυσικά και με απασχολούν και τα υπόλοιπα πράγματα που μας βλάπτουν και είναι πάρα πολλά (ρύπανση και όχι μόνο από αυτοκίνητα, ποιότητα τροφής και τόσα άλλα). Αλλά και εκεί (όπως και με το κάπνισμα) υπάρχουν δύο πλευρές καμιά φορά. π.χ. έχουμε ένα παλιό, ρυπογόνο σαράβαλο που καλύπτει τις μεταφορικές ανάγκες κάποιου που δεν μπορεί να αγοράσει κάτι καλύτερο. Τί κάνουμε; off topic stop.

 

Σχεδόν κανείς εδώ μέσα δεν είναι "κατά των καπνιστών"! Κανείς δεν είπε να συλληφθούν ούτε να τους πετάμε τα τασάκια τους στο κεφάλι. Απλά λέμε "βρειτε έναν τρόπο να μην τρώμε τον καπνό σας".

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και περισσότερο από το δικό μου τσιγάρο, θα έπρεπε και επιμένω, να σε απασχολεί η μόλυνση της ατμόσφαιρας που οφείλετε στους ρύπους των αυτοκινήτων.

γι αυτο τα αυτοκινητα εχουν ενα "πραμα" που λεγεται καταλυτης,και αν σε πιασουν και το εχεις αφαιρεσει την πατησες ασχημα.

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν κανείς εδώ μέσα δεν είναι "κατά των καπνιστών"! Κανείς δεν είπε να συλληφθούν ούτε να τους πετάμε τα τασάκια τους στο κεφάλι. Απλά λέμε "βρειτε έναν τρόπο να μην τρώμε τον καπνό σας".

 

Χεχε, από αυτά που διαβάζω εδώ, εγώ καταλαβαίνω πως η συντριπτική πλειοψηφία των μη καπνιστών θα ευχαριστηθεί μόνο αν στήσουμε σταυρούς και κρεμάλες στις κεντρικές πλατείες των πόλεων και κρεμάμε όποιον πιάνουμε με τσιγάρο. :p

 

Ελάχιστα άτομα και από τις δύο μεριές είναι μετριοπαθείς, όλοι οι υπόλοιποι συμπεριφέρονται σαν να έχουμε πόλεμο και δυστυχώς οι πιο φανατικοί είναι οι αντι-καπνιστές που αυτή τη στιγμή τουλάχιστον, καλώς ή κακώς βλέπουν να χάνουν την μάχη.

 

Μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλο μας.

Είμαι υπέρ του μέτρου, και μένα με ενοχλεί που δεν εφαρμόζεται πουθενά, αλλά το είχα ξαναπεί και το ξαναλέω, η συμπεριφορά μερικών αντι-καπνιστών σε κάνει να θες να ανάψεις πούρο και να τους φυσάς το καπνό μέσα στο πρόσωπο.

Συμπεριφέρονται λες και το μεγαλύτερο πρόβλημα τους στον κόσμο αυτή την στιγμή είναι να απαγορευτεί παντού το κάπνισμα και έχουν μετατρέψει την όλη κατάσταση σε σταυροφορία.

Όσο κάφρος είναι ο αναίσθητος καπνιστής που του ζητάς ευγενικά να σβήσει το τσιγάρο του και σ'αγνοεί, για μένα άλλο τόσο ενοχλητική είναι η κάθε κυράτσα που δεν έχει με τι να ασχοληθεί και είναι ικανή να φωνάξει αστυνομία και να βγει στα κανάλια επειδή κάποιος στα 10 μέτρα απο αυτήν, καπνίζει στη στάση του λεωφορείου.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά αυτό που προκαλεί τρομακτική εντύπωση, είναι η τεράστια δυσκολία στην εφαρμογή του μέτρου. Δε νομίζω ότι στις υπόλοιπες χώρες κυνηγούσαν τους μαγαζάτορες ή τους καπνιστές, απλά επέλεξαν να το εφαρμόσουν, όπως εμείς επιλέγουμε να μην εφαρμόζουμε ότι δεν μας αρέσει.

 

Και ειδικά για την περίπτωση του συγκεκριμένου μέτρου, η επιβολή του δεν είναι καθόλου εύκολη, λόγω του μεγάλου αριθμού καπνιστών. Συνεπώς, είτε υπάρχει το μέτρο, είτε όχι, το ίδιο και το αυτό.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

"Το κάπνισμα τελικά είναι τόσο εθιστικό, ώστε όχι μόνο δεν μπορούμε να το κόψουμε ατομικά, αλλά εμποδίζουμε και όποιον τρόπο βρίσκει η κοινωνία για να σταματήσει την αναπαραγωγή του φαινομένου! Ποια καλύτερη απόδειξη ότι ενας καπνιστής είναι εξαρτημένο άτομο, αφού υπεραμύνεται αυτής της βλαβερής συνήθειας. Θα μπορούσαμε... να λέμε αρκέτα επιχειρήματα για κάθε πλευρά, αλλά τελικά ο καθένας μας έχει ήδη πάρει την απόφασή του. Όμως, η απαγόρευση πρέπει να εφαρμοστεί σε όλη της την ισχύ, έτσι ώστε οι νεότερες γενιές να μην θεωρούν το τσιγάρο ως δεδομένο ή συνώνυμο της (ηλίθιας) "μαγκιάς". Ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δαχτυλό μας, αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο πήρε ο καθένας μας την πρώτη τζούρα. Αν θέλουμε τα παιδιά μας να είναι υγιή, πρέπει να δώσουμε το καλό παράδειγμα με θυσίες αν χρειαστεί."

 

Πηγή: Troktiko

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς και αυτός ο νόμος μέχρι στιγμής έχει την τύχη άπειρων άλλων που έχουν θεσπιστεί κατά καιρούς για διάφορα θέματα και οι οποίοι μένουν στα χαρτιά!:mad: Ο νόμος πρέπει να εφαρμοστεί πάση θυσία και μπορεί βεβαίως να εφαρμοστεί αρκεί η πολιτεία να ασχοληθεί.

Είναι τουλάχιστον αστεία τα "επιχειρήματα" των καπνιστών που βέβαια δεν θέλουν την απαγόρευση. Είναι φανερό οτι γνωρίζουν οτι παραλογίζονται αλλά ο εθισμός τους οδηγεί να προσπαθούν να βρουν αστείες δικαιολογίες.

Κάτι το οποίο βλάπτει τους άλλους απλά δεν μπορεί να επιτρέπεται, τελεία και παύλα! Οι καπνιστές στην πλειοψηφία τους δεν έχουν κανένα σεβασμό για τους γύρω τους, όχι οτι είναι γενικά ασέβαστοι άνθρωποι αλλά στο συγκεκριμένο θέμα έχουν συνηθήσει να ανάβουν τσιγάρο αυτόματα οπουδήποτε και ξεχνάνε τους όποιους καλούς τρόπους. Καιρός λοιπόν η πολιτεία να φροντίσει να τους θυμηθούν ξανά!;)

Link to comment
Share on other sites

Κάτι το οποίο βλάπτει τους άλλους απλά δεν μπορεί να επιτρέπεται, τελεία και παύλα!

 

Αυτό που λες δεν μπορεί να είναι έτσι απόλυτο.

Και ξαναλέω: και τα αυτοκίνητα βλάπτουν την υγεία μας με τα καυσαέριά τους, αλλά δεν απαγορεύονται. (και μη μου πείτε για δακτύλιο κλπ γιατί ο αέρας δεν έχει σύνορα, είτε οδηγώ γύρω γύρω από το δακτύλιο, είτε εντός το ίδιο μολύνω το περιβάλλον).

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες δεν μπορεί να είναι έτσι απόλυτο.

Και ξαναλέω: και τα αυτοκίνητα βλάπτουν την υγεία μας με τα καυσαέριά τους, αλλά δεν απαγορεύονται. (και μη μου πείτε για δακτύλιο κλπ γιατί ο αέρας δεν έχει σύνορα, είτε οδηγώ γύρω γύρω από το δακτύλιο, είτε εντός το ίδιο μολύνω το περιβάλλον).

 

Έχουν αναφερθεί πολλάκις τα βήματα τα οποία γίνονται για τα αυτοκίνητα. Πέραν τούτου, κάθε βήμα προς την σωστή κατεύθυνση είναι θετικό. Δεν μπορείς να επιμένεις ότι δεν πρέπει να απαγορευτεί το τσιγάρο επειδή τα αυτοκίνητα ρυπαίνουν.

 

Είναι μάλλον παράλογη η άποψη «φτιάξτε τα πάντα και αφήστε το τσιγάρο τελευταίο», ειδικά από την στιγμή που το τσιγάρο δεν προσφέρει απολύτως τίποτα (σε αντίθεση με το αυτοκίνητο).

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Έχουν αναφερθεί πολλάκις τα βήματα τα οποία γίνονται για τα αυτοκίνητα. Πέραν τούτου, κάθε βήμα προς την σωστή κατεύθυνση είναι θετικό. Δεν μπορείς να επιμένεις ότι δεν πρέπει να απαγορευτεί το τσιγάρο επειδή τα αυτοκίνητα ρυπαίνουν.

 

Είναι μάλλον παράλογη η άποψη «φτιάξτε τα πάντα και αφήστε το τσιγάρο τελευταίο», ειδικά από την στιγμή που το τσιγάρο δεν προσφέρει απολύτως τίποτα (σε αντίθεση με το αυτοκίνητο).

 

Λέω απλά ότι η άποψη "ότι βλάπτει τον δίπλα πρέπει να απαγορεύεται" είναι απόλυτη και δεν μπορεί να σταθεί εκ των πραγμάτων σε μια ελεύθερη κοινωνία όπου οι κοινωνικές σχέσεις πρέπει να βρίσκονται σε αρμονική ισορροπία και να διέπονται από ανεκτικότητα.

Ειδικά όταν δεν μιλάμε για το 2 ή 5% του πληθυσμού.

Ένα τέτοιο παράδειγμα είναι και τα αυτοκίνητα, εργοστάσια, βιομηχανίες υπάρχουν και λειτουργούν (και καλά κάνουν προφανώς). Γι αυτό το επαναλαμβάνω τόσες φορές.

Δεν λέω να καταργηθούν πρώτα τα αυτοκίνητα και μετά να απαγορευτεί και το κάπνισμα.:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Λέω απλά ότι η άποψη "ότι βλάπτει τον δίπλα πρέπει να απαγορεύεται" είναι απόλυτη και δεν μπορεί να σταθεί εκ των πραγμάτων σε μια ελεύθερη κοινωνία όπου οι κοινωνικές σχέσεις πρέπει να βρίσκονται σε αρμονική ισορροπία και να διέπονται από ανεκτικότητα.Ειδικά όταν δεν μιλάμε για το 2 ή 5% του πληθυσμού.

 

Δεν έγκειται θέμα πληθυσμού. Όταν κάτι βλάπτει, βλάπτει είτε το κάνει ένας, είτε το κάνουν όλοι. Δε νομίζω να απαγορεύεται λιγότερο ο φόνος σε κάποιο μέρος που δεν υπάρχει ιστορικό βίας.

 

Ένα τέτοιο παράδειγμα είναι και τα αυτοκίνητα, εργοστάσια, βιομηχανίες υπάρχουν και λειτουργούν (και καλά κάνουν προφανώς). Γι αυτό το επαναλαμβάνω τόσες φορές.

Δεν λέω να καταργηθούν πρώτα τα αυτοκίνητα και μετά να απαγορευτεί και το κάπνισμα.:)

 

Όλα όσα βλάπτουν, έχουν μπει σε πορεία διόρθωσης με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Καταλύτες, πράσινα αυτοκίνητα, πράσινη τεχνολογία, διόδια για το κέντρο των πόλεων, πράσινα ΜΜΜ, εργοστάσια μακριά από κατοικημένες περιοχές και ένα σωρό άλλα πράγματα τα οποία δεν ξέρω.

 

Tο τσιγάρο βλάπτει και αυτόν που το καπνίζει ενεργητικά και αυτόν που το καπνίζει παθητικά. Δεν υπάρχει κανένα συμφέρον στην κατάργηση του καπνίσματος πέραν της βελτίωσης/προστασίας της υγείας και των δύο.

 

Υ.Γ.

Μην ξεχνάς ότι οι καπνοβιομηχανίες είναι από τις δυνατότερες βιομηχανίες παγκοσμίως. ;)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες δεν μπορεί να είναι έτσι απόλυτο.

Και ξαναλέω: και τα αυτοκίνητα βλάπτουν την υγεία μας με τα καυσαέριά τους, αλλά δεν απαγορεύονται. (και μη μου πείτε για δακτύλιο κλπ γιατί ο αέρας δεν έχει σύνορα, είτε οδηγώ γύρω γύρω από το δακτύλιο, είτε εντός το ίδιο μολύνω το περιβάλλον).

 

 

Το αυτοκίνητο όμως φίλε ddr2 θεωρείται και είναι βασικό είδος ανάγκης γιατί μας διευκολύνει στις μετακινήσεις μας, το τσιγάρο δεν είναι είδος ανάγκης (πραγματικής γιατί για τους καπνιστές προφανώς και είναι δυστυχώς ανάγκη) οπότε το παραδειγμά σου θεωρώ οτι είναι άκυρο.

Εξάλλου όπως είπε και ο Veco όπως γίνονται προσπάθειες για τον περιορισμό των καυσαερίων έτσι γίνεται και προσπάθεια για τον περιορισμό του καπνίσματος.

Επίσης η λογική του να λυθούν πρώτα σοβαρότερα προβλήματα και μετά αυτό επίσης δεν είναι σωστή γιατί όλα τα προβλήματα έχουν την δική τους σοβαρότητα στον τομέα που επηρεάζουν.

Εξάλλου γι'αυτό υπάρχουν πολλά υπουργεία και υπηρεσίες που το καθένα έχει αρμοδιότητες για συγκεκριμένα θέματα οπότε μπορεί ταυτόχρονα να προωθείται λύση για πολλά προβλήματα, δεν χρειάζεται να περιμένουμε να λυθεί ένα συγκεκριμένο θέμα για να προχωρήσουμε στο επόμενο.;)

Link to comment
Share on other sites

ΕΞΕΤΑΖΕΤΑΙ Η ΟΛΙΚΗ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΤΟΥ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ

 

Η παρανομια, η αδιαλαξια και το νταβατζιλικι καποιων μαλλον θα οδηγησει σε σκληροτερα μετρα.

Αν συμμορφωνωσασταν τα πραγματα θα ηταν καλυτερα για ολους.

Link to comment
Share on other sites

ΕΞΕΤΑΖΕΤΑΙ Η ΟΛΙΚΗ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΤΟΥ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ

 

Η παρανομια, η αδιαλαξια και το νταβατζιλικι καποιων μαλλον θα οδηγησει σε σκληροτερα μετρα.

Αν συμμορφωνωσασταν τα πραγματα θα ηταν καλυτερα για ολους.

 

μια χαρα... αντε να μας κοψουν το τσιγαρο να αρχισουμε τα πουρα κ τους ναργιλεδες...το κ@λο τους να βαρανε εγω το τσιγαρο δεν το κοβω με τιποτα... :)

και για να μην παρεξηγηθω δεν ενοω οτι θα καπνιζω κανοντας κακο στους "μη" ...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα... αντε να μας κοψουν το τσιγαρο να αρχισουμε τα πουρα κ τους ναργιλεδες...το κ@λο τους να βαρανε εγω το τσιγαρο δεν το κοβω με τιποτα... :)

και για να μην παρεξηγηθω δεν ενοω οτι θα καπνιζω κανοντας κακο στους "μη" ...

 

Μα δε σου ζητάει κανείς να κόψεις το τσιγάρο. Ίσα-ίσα δικαίωμα σου είναι να καπνίζεις κι εφόσον το γουστάρεις καλά κάνεις.

 

Μπορείς να συνεχίζεις να καπνίζεις, αλλά όχι σε χώρους όπου βλάπτεις την υγεία τρίτων. Σωστά το θέτεις.

 

Μακάρι να γίνει ολική απαγόρευση καπνίσματος σε όλους τους κλειστούς δημόσιους και ιδιωτικούς χώρους. Εγώ αν και καπνιστής είμαι υπέρ.

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα... αντε να μας κοψουν το τσιγαρο να αρχισουμε τα πουρα κ τους ναργιλεδες...το κ@λο τους να βαρανε εγω το τσιγαρο δεν το κοβω με τιποτα... :)

και για να μην παρεξηγηθω δεν ενοω οτι θα καπνιζω κανοντας κακο στους "μη" ...

 

εχεις καθε δικαιωμα να καπνιζεις, ειναι προσωπικη σου επιλογη δεν μπορει να στο απαγορεψει κανεις. το να καπνιζεις και με τον καπνο σου να ενοχλεις αλλους δεν εχεις δικαιωμα και αυτο θα σου απαγορεψει αργα η γρηγορα η πολιτεια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εχεις καθε δικαιωμα να καπνιζεις, ειναι προσωπικη σου επιλογη δεν μπορει να στο απαγορεψει κανεις. το να καπνιζεις και με τον καπνο σου να ενοχλεις αλλους δεν εχεις δικαιωμα και αυτο θα σου απαγορεψει αργα η γρηγορα η πολιτεια.

 

αυτο ακριβως ειπα και εγω....θα καπνιζω οσο και οτι θελω ΑΛΛΑ χωρις να ενοχλω τους

αλλους.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Μα δε σου ζητάει κανείς να κόψεις το τσιγάρο. Ίσα-ίσα δικαίωμα σου είναι να καπνίζεις κι εφόσον το γουστάρεις καλά κάνεις.

 

Μπορείς να συνεχίζεις να καπνίζεις, αλλά όχι σε χώρους όπου βλάπτεις την υγεία τρίτων. Σωστά το θέτεις.

 

Μακάρι να γίνει ολική απαγόρευση καπνίσματος σε όλους τους κλειστούς δημόσιους και ιδιωτικούς χώρους. Εγώ αν και καπνιστής είμαι υπέρ.

Ιδιωτικούς? Δεν εννοείς στο σπίτι μου ή στο αυτοκίνητό μου:O

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ιδιωτικούς? Δεν εννοείς στο σπίτι μου ή στο αυτοκίνητό μου:O

 

Στην Αυστραλια απαγορευεται να καπνιζεις στο αυτοκινητο εαν εχεις παιδι μαζι σου...αλλα εμεις ξερουμε καλυτερα :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

ποιος πιστευει οτι θα εφαρμοστει ο νομος να σηκωσει το χερι...:p

το σαββατο παντος στο πλουταρχο καπνιζαμε χωρις προβλημα....

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

ποιος πιστευει οτι θα εφαρμοστει ο νομος να σηκωσει το χερι...:p

το σαββατο παντος στο πλουταρχο καπνιζαμε χωρις προβλημα....

...ή ακόμα καλύτερα

Όποιος πιστεύει πως τελικά θα εφαρμοστεί ο νόμος να κάνει ένα βήμα μπροστά...που πάς ρε Καραμήτρο;;

:p

 

Πέρα από την πλάκα όμως ο νόμος είναι ακριβώς στη "μέση" του δικαιώματος του Χ να καπνίζει και του Ψ να μη δέχεται με το ζόρι τον καπνό του και "πατάει" πάνω στα δικαιώματα και των δυο.

 

Εγώ, προσωπικά, διαφωνώ με τον νόμο όπως τουλάχιστον τον παρουσίαζουν.

Πρώτα απ'όλα το δικαίωμά μου να καπνίζω είναι ακριβώς ίσο με το δικαίωμα του άλλου να μη δέχεται τον καπνό μου. Σε αυτό συμφωνούμε νομίζω όλοι.

 

Όπως νομίζω πως συμφωνούμε και με το ότι είναι απολύτως χαζό να χωρίζουν με μια νοητή γραμμή τα π.χ. 90-100 τ.μ. ενός μαγαζιού σε χώρους μη καπνιστών και καπνιστών. Λες και ο καπνός περιορίζεται.

 

Θεωρώ όμως πως το μέτρο δε θα μπορούσε να έρθει σε χειρότερη στιγμή. Τη στιγμή που το ένα μαγαζί μετά το άλλο ή ετοιμάζεται ή έχει ήδη κλείσει, το τελευταίο που χρειάζονταν οι ιδιοκτήτες καταστημάτων είναι η απαγόρευση αυτή.

 

Και τώρα κάποιος θα πει "χέστηκα για τους καταστηματάρχες". Χμ, χέστηκες για τους καταστηματάρχες, ναι, αλλά χέστηκες και γι'αυτούς που δουλεύουν εκεί μέσα (και συνήθως, για να δουλεύουν εκεί δεν μπορούν να βρουν άλλη δουλειά/ είναι απαραίτητα τα χρήματα που παίρνουν - γιατί δε νομίζω πως το όνειρο κανενός είναι να δουλεύει αιώνια σε ένα μπαρ/καφέ που δεν είναι καν δικό του).

 

Ή για να το επεκτείνω ακόμα περισσότερο, χέστηκες και για τους ηλεκτρολόγους/υδραυλικούς/τεχνικούς/λογιστές και οποιουσδήποτε άλλους μπορεί να δουλεύουν - έστω με τη μορφή έκτακτης παροχής υπηρεσιών - σε ένα κατάστημα που μπορεί να χρειαστεί και να κλείσει; Ή, για να το δούμε από την άλλη πλευρά, τους φόρους που θα πλήρωνε η καφετέρια ή το μπαρ και αποτελούσαν έσοδο για το κράτος, τελικά ποιός θα αναγκαστεί να το πληρώσει;;;

 

Και πριν απαντήσει κανείς, θα ήθελα ειλικρινά να σκεφτεί πώς θα ένιωθε αν αυτός ο π.χ. υδραυλικός ή ηλεκτρολόγος που έχανε μεροκάματο ήταν ο ίδιος, ή ο αδερφός του, ή ο πατέρας του ή ο σύζυγος.

 

Το κακό με την οικονομία γενικά είναι ότι είναι ντόμινο. Μια μικρή αλλαγή κάπου - ακόμα και αν θέλαμε να πιστεύουμε πως γίνεται για "το κοινό καλό" - έχει μερικές φορές τεράστιες επιπτώσεις στην κοινωνία.

 

Δεν καταλαβαίνω λοιπόν γιατί ο νόμος δεν είναι πιο ελαστικός.

 

Διαφωνώντας με τις ζώνες καπνιστών μη καπνιστών, εγώ προσωπικά θα θεωρούσα πιο "τίμια" για όλους την επιλογή ορισμού του καταστήματος ως "καπνιστών" ή "μη καπνιστών".

 

Και πριν πέσουν όλοι να πούνε πως "μακροπρόθεσμα όλα θα ξαναγίνονταν καπνιστών γιατί θα χάνανε κέρδη από τους καπνιστές" θέλω να φέρω σαν παράδειγμα τα Starbucks τα οποία είναι ίσως τα πρώτα στην Ελλάδα που δεν επιτρέπουν το κάπνισμα στους εσωτερικούς χώρους τους και τα οποία διάβασα σήμερα κιόλας ότι ανακοίνωσαν πως θα επεκταθούν σε ακόμα 20 σημεία στην Ελλάδα και τα Βαλκάνια, το οποίο - μάλλον - δείχνει πως δεν έπεσαν "έξω" ακόμα και με τόσες μοδάτες καφετέριες "καπνιστών" γύρω τους.

 

Οι μη καπνιστές, άλλωστε θα είχαν ένα λόγο παραπάνω να πηγαίνουν στις καφετέριες που δε θα επέτρεπαν το κάπνισμα: το πραγματικό ενδιαφέρον για την υγεία τους και όχι το "μούφα" ενδιαφέρον της κυβέρνησης.

 

Αν υποθέσουμε πως σε κάθε παρέα η πλειοψηφία δεν είναι καπνιστές (και στις περισσότερες αυτό έχω δει να συμβαίνει), οι καπνιστές θα αναγκάζονταν μακροπρόθεσμα να περιορίσουν το κάπνισμά τους αν θα θέλανε να βγούνε με την παρέα τους - και μετάξυ μας, ΟΚ καλό το τσιγάρο, αλλά δε νομίζω να το επέλεγε κανείς αντί για την παρέα των φίλων του - και τελικά το μέτρο θα πετύχαινε μέσω της "επιλογής" και όχι του "αναγκασμού".

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά να πω ότι πραγματικά ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ τη μυρωδιά του καπνού.. Γι' αυτό το λόγο είμαι φανατική αντικαπνίστρια.

Αλλά υπάρχει κάτι που δεν μπορώ να καταλάβω.. Γιατί να μπεις στον κόπο να αγοράσεις κάτι που θα βλάψει την υγεία σου, τους γύρω σου και την τσέπη σου???

 

Και μπαίνω στο κυρίως θέμα..

Όσους περιορισμούς και να θέσει το κράτος, πάντα θα υπάρχουν και οι 'χαραμάδες'..

Π.χ.. Γνωρίζω ένα σχολείο στο οποίο υπάρχει μια αχρησιμοποίητη αίθουσα.. Εκεί λοιπόν μαζεύονται καθηγητές και καπνίζουν, με αποτέλεσμα ο χώρος να γίνεται γιαπί..

Και συγγνώμη για το off topic αλλά ήθελα αυτό να ακουστεί..

 

Παρ' όλα αυτά είμαι αισιόδοξη και ελπίζω τα μέτρα να δώσουν εμφανή αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά να πω ότι πραγματικά ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ τη μυρωδιά του καπνού.. Γι' αυτό το λόγο είμαι φανατική αντικαπνίστρια.

Αλλά υπάρχει κάτι που δεν μπορώ να καταλάβω.. Γιατί να μπεις στον κόπο να αγοράσεις κάτι που θα βλάψει την υγεία σου, τους γύρω σου και την τσέπη σου???

 

Και μπαίνω στο κυρίως θέμα..

Όσους περιορισμούς και να θέσει το κράτος, πάντα θα υπάρχουν και οι 'χαραμάδες'..

Π.χ.. Γνωρίζω ένα σχολείο στο οποίο υπάρχει μια αχρησιμοποίητη αίθουσα.. Εκεί λοιπόν μαζεύονται καθηγητές και καπνίζουν, με αποτέλεσμα ο χώρος να γίνεται γιαπί..

Και συγγνώμη για το off topic αλλά ήθελα αυτό να ακουστεί..

 

Παρ' όλα αυτά είμαι αισιόδοξη και ελπίζω τα μέτρα να δώσουν εμφανή αποτελέσματα.

 

 

καταρχας να σου πω οτι με την λογικη οτι μου κανει κακο τοτε γιατι το αγοραζω θα πρεπει να κοψω το ποτο τα βρωμικα φαγητα κτλ....πολυ δυσκολο να τα κοψω ειδικα το τσιγαρο και το ποτο....

 

τωρα αυτο γιατο σχολειο που ειπες ειναι λογικο και γινετε και αλλου...σε πολλους οργανισους εχουν ''καπνιστηρια'' ....

 

και τελος εγω πιστευω οτι για ακομα μια φορα δεν προκειτε να εφαρμοστει για πολλούς λογους....

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

σε αυτό το σημείο να υπενθυμίσω σε όλους ότι σε τέτοια ''επίφοβα'' τόπικ , θα πρέπει να είμαστε διπλά προσεχτικοί στο τι γράφουμε και πως το γράφουμε...μην πέσετε στο τρυπάκι να επιτεθείτε στον ''αντίπαλο'' (ιδεολογικά πάντα) και καταλήξουμε με άλλο ένα λουκέτο...πολιτισμένα λοιπόν, ο καθένας υποστηρίζει την γνώμη του με βάση τα δικά του επιχειρήματα, σέβεται την γνώμη των άλλων και φτιάχνουμε ένα ωραίο και εποικοδομητικό τόπικ...

thanks προκαταβολικά για την κατανόηση..:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...