Jump to content

Cyta : Η νέα εταιρία τηλεπικοινωνιών στοv τόπο μας


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Nαι τελικα το καταλαβα και ειναι εντελως χαζο :angry: .Μα καλα τι εξυπναδες ειναι αυτες,με τον κλασσικο τροπο δεν μπορει να γινει???Θελω να συνδεσω ενα τηλεφωνο,εναν υπολογιστη και ενα PS3.Πως θα τα συνδεσω ολα αυτα τωρα???Αναγκαστικα πρεπει να τραβαω καλωδια,ελεος.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βασικά δε μπορείς να βασιζεσαι σε υπολογιστή που δεν έχει ethernet. Φαίνεται το τηλέφωνο που δίνει η Cyta είναι voip και σου δίνουν μαζί και το router, αλλά οφείλεις να έχεις υπολογιστή με ethernet.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Το ethernet ειναι το λιγοτερο,βαζω μια καρτα και τελειωσε η δουλεια,απλα εγω θελω να χρησιμοποιησω τα πριζακια του τηλεφωνου και οπως καταλαβαινω δεν γινεται.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται, αλλά θέλει ηλεκτρολόγο ή λίγο να πιάνουν τα χέρια σου. Θα προσπαθήσω να σου εξηγήσω. Για αρχή θα πρέπει να καταλάβεις ότι η φωνή στα VoIP παράγεται εντός του router και το τηλέφωνο πρέπει να συνδεθεί εκεί.

Τώρα όσον αφορά στις τηλεφωνικές εγκαταστάσεις στα σπίτια, αυτές συνήθως είναι ως εξής: Η γραμμή από έξω έρχεται στην "πρώτη πρίζα" του σπιτιού και από κει φεύγει για τα άλλα σημεία. Εαν στην πρώτη πρίζα του σπιτιού συνδέσεις το router, αποσυνδέοντας το καλώδιο που πάει στις άλλες πρίζες του σπιτιού και μετά συνδέσεις αυτό το καλώδιο στην έξοδο φωνής του router, τότε όλες οι άλλες πρίζες θα έχουν φωνή. Είναι ακριβώς όπως παλιά συνδέαμε το netmod.

Αν το σπίτι σου έχει κάποια διαφορετική καλωδιακή διαρύθμιση, περιγραψε την όσο μπορείς και θα σου εξηγήσω πώς γίνεται. :)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

εχει μια μικρη καθυστερηση η cyta στην τηλεφωνια ε?

 

με την εννοια οτι οταν πληκτρολογεις εναν αριθμο κανει λιγη ωρα παραπανω να καλέσει....

 

ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γίνεται, αλλά θέλει ηλεκτρολόγο ή λίγο να πιάνουν τα χέρια σου. Θα προσπαθήσω να σου εξηγήσω. Για αρχή θα πρέπει να καταλάβεις ότι η φωνή στα VoIP παράγεται εντός του router και το τηλέφωνο πρέπει να συνδεθεί εκεί.

Τώρα όσον αφορά στις τηλεφωνικές εγκαταστάσεις στα σπίτια, αυτές συνήθως είναι ως εξής: Η γραμμή από έξω έρχεται στην "πρώτη πρίζα" του σπιτιού και από κει φεύγει για τα άλλα σημεία. Εαν στην πρώτη πρίζα του σπιτιού συνδέσεις το router, αποσυνδέοντας το καλώδιο που πάει στις άλλες πρίζες του σπιτιού και μετά συνδέσεις αυτό το καλώδιο στην έξοδο φωνής του router, τότε όλες οι άλλες πρίζες θα έχουν φωνή. Είναι ακριβώς όπως παλιά συνδέαμε το netmod.

Αν το σπίτι σου έχει κάποια διαφορετική καλωδιακή διαρύθμιση, περιγραψε την όσο μπορείς και θα σου εξηγήσω πώς γίνεται. :)

 

απλώς πολλές φορές έρχεται το καλώδιο έξω απο το διαμέρισμα και σε ένα μπουάτ συνδέεται με τα υπόλοιπα, οπότε δεν μπορεί να το βάλει έξω από το σπίτι π.χ. ...

 

 

Nαι τελικα το καταλαβα και ειναι εντελως χαζο :angry: .Μα καλα τι εξυπναδες ειναι αυτες,με τον κλασσικο τροπο δεν μπορει να γινει???Θελω να συνδεσω ενα τηλεφωνο,εναν υπολογιστη και ενα PS3.Πως θα τα συνδεσω ολα αυτα τωρα???Αναγκαστικα πρεπει να τραβαω καλωδια,ελεος.

 

φίλε δεν έχει πάνω από 1 ethernet το ρούτερ? αν όχι, μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο switch (κόστος 8-10€) και να κάνεις το 1 ethernet 4-8-10 (όσα σε βολεύουν δηλαδή!!!)

 

όσον αφορά το τηλέφωνο ψάξε λίγο αυτό που σου είπε ο rigasnic!

l33t )3\/&1_[]|* &2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Nα ρωτησω κατι,η cyta εχει φτασει στην Καβαλα???Στο site τους δεν εχει καποιο καταστημα.

Σύμφωνα με την δαιθεσιμότητα που δίνει στη σελίδα της, όχι ακόμη:

http://www.cyta.gr/index.php?ID=check_availability&

Στο πεδίο "Δήμος - Κοινότητα" φαίνονται οι νομοί όπου έχει δίκτυο.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

όσον αφορά την Κοζάνη, πολύ καλύτερη από την forthnet, εγκρίνεται, μόνο κάποιο θεματάκι συνάντησα με τα torrent, ίσως είναι ρύθμιση του ρούτερ...

(κολλάνε κάποιες φορές και μετά από λίγο ξαναπιάνουν ταχύτητα)

l33t )3\/&1_[]|* &2
Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι να έχει αναφερθεί, οπότε ας ενημερώσω. Πρόσεξα τυχαία σήμερα ότι σε κλήσεις μεταξύ συνδρομητών CyTA, εμφανίζεται στη συσκευή το όνομα του συνρομητή (ως αναγνώριση κλήσης) ακόμη και όταν δεν υπάρχει στις επαφές σου. Εμφανίζεται το ονοματεπώνυμο του ατόμου που ανήκει η σύνδεση με λατινικούς χαρακτήρες!
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

σκεφτομαι να φυγω απο τον οτε και να παω σε double play στην cyta!

γενικα εσεις παιδια απο εντυπωσεις ,τι γνωμη εχεται?

απο θεμα προβληματων τιποτα συγκεκριμενο?

ολα καλα γενικα?

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να φυγω απο τον οτε και να παω σε double play στην cyta!

γενικα εσεις παιδια απο εντυπωσεις ,τι γνωμη εχεται?

απο θεμα προβληματων τιποτα συγκεκριμενο?

ολα καλα γενικα?

Εγώ τη χρησιμοποιώ δύο μήνες περίπου και είμαι ευχαριστημένος σε γενικές γραμμές! Είχα το πρώτο δεκαπενθήμερο πρόβλημα με τη γραμμή (δεν δεχόμουν κλήσεις από κάποιους άλλους παρόχους) και στην εξυπηρέτηση πελατών ήταν λίγο στο στυλ του "νέου υπαλλήλου" που δεν γνωρίζει καλά ακόμη τις διαδικασίες! Τελικά τακτοποιήθηκε. Βέβαια αν η γραμμή σου σηκώνει ταχύτητες πάνω από τα 12 Mbps, με τη Cyta δεν θα μπορέσεις να τις εκμεταλευτείς καθώς δίνει μέχρι 12άρα ταχύτητα! Επίσης η τηλεφωνία είναι IP, με καλή ποιότητα παρ' όλα αυτά αλλά με τα γνωστά θέματα, π.χ. κατά τη διακοπή ρεύματος δεν έχεις και σταθερό τηλέφωνο!

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

ειμαι ηδη στο 1play με 12αρι ιντερνετ απο την cyta.

αυτο με το στυλ του νεου υπαλληλου το εχω παρατηρησει και εγω για να μην πω οταν επεσε αγενη οταν ειδε οτι δεν μπορουσε να μου κανει αντιλογο σε μια συζητηση που ειχαμε σχετικα με ενα προβλημα που μου παρουσιαζοταν συγκεκριμενες ωρες.

any way...

οσον αφορα με την ιδακοπη ρευματος , το πολυ πολυ το συνδεω με το ups μου για οση ωρα μπορει να κρατησει.

λεω να το τολμησω.

απλα δεν γνωριζω επακριβως, τι γινεται μετα την παροδο τους ενος χρονου συμβολαιου?

αν πχ επιλεξω το πακετο τον 18.5 ευρω θα συνεχισω και μετα τον ενα χρονο να ειμαι στα 18.5 ευρω η ανεβαινει?

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το προβλημα με τις πριζες δεν το πολυκαταλαβα.

Εχω μια πριζ στο σαλονι, μια στην κρεββατοκαμαρα,και μια στο παιδικο.

Το router το συνδεσα στην κρεββατοκαμαρα που εχω το pc .

Θελω να βαλω τηλεφωνο στο σαλονι τι μπορω να κανω?

Η διαταξη των καλωδιων τηλεφωνου δε γνωριζω ποια ειναι.

Τι προτινετε?

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα με τις πριζες δεν το πολυκαταλαβα.

Εχω μια πριζ στο σαλονι, μια στην κρεββατοκαμαρα,και μια στο παιδικο.

Το router το συνδεσα στην κρεββατοκαμαρα που εχω το pc .

Θελω να βαλω τηλεφωνο στο σαλονι τι μπορω να κανω?

Η διαταξη των καλωδιων τηλεφωνου δε γνωριζω ποια ειναι.

Τι προτινετε?

 

λοιπόν, έχεις μια γραμμή που έρχεται από την cyta στο σπίτι σου, καταλήγει σε 3 πριζες των 3 δωματίων,

αυτό είναι αποκλειστικά σήμα για το ίντερνετ και ΟΧΙ τηλέφωνο!!!

επομένως οι λύσεις είναι οι εξής:

Λύση 1:

συνδέεις το ρούτερ στο δωμάτιο (με ένα καλώδιο από την πρίζα του τοίχου στο ADSL του router) και τραβάς γραμμή από πίσω από το ρούτερ, από το Phone1 και συνδέεις εκεί το τηλέφωνό που θέλεις! είτε βάζεις μακρύ καλώδιο μέχρι το σαλόνι, ή χρησιμοποιείς ασύρματο που θα είναι η βάση στην κρεβατοκάμαρα

 

Λύση 2:

συνδέεις το ρούτερ στην πρίζα του σαλονιού (όπως προαναφέρθηκε παραπάνω) και συνδέεις το τηλέφωνό σου πίσω από το ρούτερ στο phone1

και έχεις ίντερνετ στην κρεβατοκάμαρα ασύρματα!!!

l33t )3\/&1_[]|* &2
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, έχεις μια γραμμή που έρχεται από την cyta στο σπίτι σου, καταλήγει σε 3 πριζες των 3 δωματίων,

αυτό είναι αποκλειστικά σήμα για το ίντερνετ και ΟΧΙ τηλέφωνο!!!

επομένως οι λύσεις είναι οι εξής:

Λύση 1:

συνδέεις το ρούτερ στο δωμάτιο (με ένα καλώδιο από την πρίζα του τοίχου στο ADSL του router) και τραβάς γραμμή από πίσω από το ρούτερ, από το Phone1 και συνδέεις εκεί το τηλέφωνό που θέλεις! είτε βάζεις μακρύ καλώδιο μέχρι το σαλόνι, ή χρησιμοποιείς ασύρματο που θα είναι η βάση στην κρεβατοκάμαρα

 

Λύση 2:

συνδέεις το ρούτερ στην πρίζα του σαλονιού (όπως προαναφέρθηκε παραπάνω) και συνδέεις το τηλέφωνό σου πίσω από το ρούτερ στο phone1

και έχεις ίντερνετ στην κρεβατοκάμαρα ασύρματα!!!

 

 

 

Ευχαριστω πολυ .

Η 1 λυση ειναι προτιμοτερη μιας και εχω ασυρματο.

Εγω νομιζα οτι μπορουσα να εχω τηλεφωνο οπου ηθελα........αλλαζοντας ισως την συνδεσμολογια στις πριζες...........

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ .

Η 1 λυση ειναι προτιμοτερη μιας και εχω ασυρματο.

Εγω νομιζα οτι μπορουσα να εχω τηλεφωνο οπου ηθελα........αλλαζοντας ισως την συνδεσμολογια στις πριζες...........

 

αυτό μπορεί να γίνει ως εξής:

κάπου στο σπίτι, έξω από το διαμέρισμα πχ συγκεντρώνονται όλες οι γραμμές από κάθε πρίζα δωματίου και ενώνονται επάνω στου ΟΤΕ (που πλέον είναι cyta) πρέπει λοιπόν εκεί να παρεμβάλεις το ρούτερ, ώστε να έρχεται η γραμμή από την cyta, να μπαίνει στο router και να γίνεται αναλογικό τηλέφωνο, το πρόβλημα σε αυτήν την περίπτωση είναι ότι θα είναι το router μακριά από το pc

εάν έρχονται στην κρεβατοκάμαρα ή σε κάποιο άλλο δωμάτιο παραπάνω από 1 γραμμή (4 καλώδια) που καταλήγουν στο κιτίο που συνδέονται στην γραμμή του παρόχου, τότε μπορεί να φτάσει η γραμμή στο δωμάτιο από τον πάροχο από το ένα ζευγάρι καλωδίων και να επιστρέψει από το άλλο ζευγάρι καλωδίων και να συνδεθεί με το υπόλοιπο σπίτι!

 

η προϋπόθεση είναι λοιπόν εκεί που είναι η πρίζα τηλεφώνου, αν την βγάλεις να δεις όχι μόνο 2 ψιλά καλωδιάκια αλλά 4 πχ (σπάνιο πράγμα)

αν δεις 4 φωνάζεις κάποιον ηλεκτρολόγο και σου κάνει την αλλαγή (εκτός και αν το κατέχεις και τα κάνεις μόνος!)

αν δεις 2 ψιλά καλωδιάκια σημαίνει ότι πρέπει να περαστεί και άλλο ζευγάρι καλωδίων πράγμα αρκετά δύσκολο (ανάλογα το σπίτι, την εγκατάσταση κλπ)

l33t )3\/&1_[]|* &2
Link to comment
Share on other sites

αν πχ επιλεξω το πακετο τον 18.5 ευρω θα συνεχισω και μετα τον ενα χρονο να ειμαι στα 18.5 ευρω η ανεβαινει?

 

θα πληρώνεις με τις τότε ισχύουσες τιμές της cyta.

Edited by Bayern7
Link to comment
Share on other sites

θα πληρώνεις με τις τότε ισχύουσες τιμές της cyta.

σευχαριστω!

οποτε δοκιμαζουμε και βλεπουμε!:rolleyes:

την δια κοπη απο τον οτε θα την κανει η cyta η θα πρεπει να κανω εγω απο μερους μου κατι?

θα πληρωσω τιποτε επιπλεον στον οτε επειδη θα διακοψω?:confused:

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Με πήραν τηλέφωνο να μου κάνουν προσφορά.Όμως διστάζω να φύγω από τον ΟΤΕ λόγω του ίντερνετ.Επειδή ακούω διάφορα προβλήματα που προκύπτουν από άλλες εταιρίες.Όσοι την χρησιμοποιείτε είστε ευχαριστημένοι;Προβλήματα με την σύνδεσή σας;Και αν φύγω θα πρέπει να κάνω άλλες ρυθμίσεις ή να πάρω άλλο ρούτερ;Τώρα έχω στο σαλόνι το pc και είναι συνδεδεμένο με το τηλέφωνο.Θα συνεχίσω με τον ίδιο τρόπο;

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδια ξερει κανεις ποσο καιρο κανουν να ενεργοποιησουν την συνδεση?

Σε μένα έκανε περίπου έναν μήνα (φορητότητα από Forthnet).

 

Κάτι άλλο, χτες είχα αρκετές αποσυνδέσεις και μάλιστα για αρκετές ώρες η κάθε μία. Είχε κανείς άλλος παρόμοιο πρόβλημα; Πρώτη φορά μου συμβαίνει να πέφτει το δίκτυο από τον Φεβρουάριο που έχω cyta.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...