Jump to content

Cyta : Η νέα εταιρία τηλεπικοινωνιών στοv τόπο μας


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αίτηση: 05/01/2009

Ημερομηνία Ενεγοποίησης: 29/1/2009

 

16.5 ευρά το μήνα...

 

Εξοπλισμό ακόμα δεν έχω πάρει, στο sms που μου στείλαν με user/pass δεν φαινόταν ο κωδικός. Χρειάστηκε να επικοινωνήσω με το τεχνικό τμήμα για να το στείλουν σωστά.

Από Πέμπτη τα νεότερα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Άρχισα κι εγώ να ανησυχώ για το θέμα του εξοπλισμού...

Γιατί έχω κάνει αίτηση για double play κι αν δεν έρθει ο εξοπλισμός, τηλέφωνο γιοκ!

Πως θα παίρνει η κοπελιά την πεθερά;

Τι έχω να ακούσω πάλι...

 

Bayern7, επιδοτούμενος full βλέπω,ε;

 

Newsflash: Τελείωσαν τα laptop! Όποιος πρόλαβε, πρόλαβε! Εγώ ήδη υποσχέθηκα το δικό μου στον ανηψιό...

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα κι εγώ να ανησυχώ για το θέμα του εξοπλισμού...

Γιατί έχω κάνει αίτηση για double play κι αν δεν έρθει ο εξοπλισμός, τηλέφωνο γιοκ!

Πως θα παίρνει η κοπελιά την πεθερά;

Τι έχω να ακούσω πάλι...

 

Bayern7, επιδοτούμενος full βλέπω,ε;

 

Πήρα τηλέφωνο το μεσημέρι στην εξυπηρέτηση πελατών. Μου βγήκε μια κύπρια που με το ζόρι καταλάβαινα τι μου έλεγε. Όλο "ορίστε;;;;;" ήμουνα.:lol:

Τέλος πάντως μου είπε ότι παρόλο που η σύνδεση μου ενεργοποιείται σε 3 μέρες ακόμα δεν έχει αποσταλεί ο εξοπλισμός και ότι συνήθως τον στέλνουν 2 μέρες πριν ώστε να είναι την ημέρα της ενεργοποίησης στο σπίτι του συνδρομητή. Λες και είναι δύσκολο να το αποστείλουν μια βδομάδα πριν για να προλάβουν τυχόν καθυστερήσεις της μεταφορικής ή άλλα εμπόδια (μπλόκα αγροτών). Τελικά με διαβεβαίωσε ότι θα προωθήσει το αίτημα αποστολής του εξοπλισμού στο αρμόδιο τμήμα για να φύγει αύριο.

Με λίγα λόγια 4-5 πριν την ενεργοποίηση χτύπα ένα τηλέφωνο στο 13877 να τους ξυπνήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτοί οι πεζεβέγκηδες...

Νομίζουν ότι βρίσκονται εις την Τσύπρον...

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

:offtopic:

Σύνηθες λάθος. Ο Κυπρέος δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να προφέρει το νησί του Τζιύπρον ;)

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Newflash:

Αρίβαραν μόντεμ και λάπτοπ.

Τι μόντεμ είναι αυτό! Τεράστιο πράγμα, διπλάσιο από το Linksys WAG200...

Ελπίζω να είναι αξιόπιστο, 2play, μην ξεχνάμε...

Το λάπτοπ δεν το άνοιξα...Είπαμε...ο ανηψιός...ελπίζω να με αφήσει να το "σκίσω" πρώτος, αν και δε το νομίζω...

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ενεργοποιήθηκε η σύνδεση.

Μπήκα στο internet με την πρώτη, αλλά για την τηλεφωνία χρειάστηκε να περιμένω δύο ώρες.

 

Bug No1: Εισερχόμενες; Ας είναι καλά το κινητό.

Bug No2: Παίρνω τηλέφωνο πρώτα την κοπέλα μου και στο κινητό της και στο σταθερό του πατρικού της, όλα καλά, δοκιμάζω να ξαναπάρω. Niet. Ξανά...Niet. Με την τέταρτη, έπιασε...

Φαντάζεστε ηλικιωμένο με καρδιακό επεισόδιο να θέλει να καλέσει για βοήθεια και να μην παίρνει;

Bug No3: Ποιοι είναι οι server εξωτερικής αλληλογραφίας της Cyta; Δοκίμασα 2 επιλογές που βρήκα στο δίκτυο αλλά τίποτε...Δε μπορώ να στείλω mail από το σπίτι...

 

Έχω κλείσει μισάωρο με το ασύρματο στο κεφάλι να περιμένω ΠΟΤΕ ΘΑ ΒΓΕΙ Η ΤΕΧΝΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ...

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν μπορείς να διαχειριστείς τα mail σου μέσω Pop/imap.

Δοκίμασε αν θες τα παρακάτω που τα ανακάλυψα τυχαία. Τώρα αν θέλουν secure connections κλπ δεν έχω ιδέα.

 

Dns resolved 78.87.0.21 to mail-out.cyta.gr

Dns resolved 78.87.0.25 to mail-relay.cyta.gr

Dns resolved 78.87.0.11 to mail-relay1.cyta.gr

Link to comment
Share on other sites

Update:

Εισερχόμενες, στον παλιό αριθμό...Πολλά ζητάω.

Να στέλνω mail, Δες παραπάνω.

Τώρα, κατεβάζω ένα αρχείο από Rapidshare, με την απίστευτη ταχύτητα των 23,4kbps.

Καλά ήμουν στο Conn-x...Η ποιότητα που προσφέρει ο ΟΤΕ στους πελάτες του κι αρνείται στους άλλους πληρώνεται!

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Να σας πω κι εγώ τη γνώμη μου για την cyta καθώς τα προβλήματα του deadp μάλλον λόγω ατυχίας ήταν. Είχα connx το οποίο κατάργησα και πήγα στο 2play της cyta. Πριν από μένα είχα κάνει το ίδιο στον πατέρα μου για δοκιμή. Όλα δούλεψαν άψογα εκεί και στο σπίτι μου. Η δική μου σύνδεση λόγω δικού μου λάθους (έδωσα λάθος ένα γράμμα) καθυστέρησε κανένα μισάωρο αλλά με τον τεχνικό γατόνι το βρήκε από το τηλ. Τεχνική εξυπηρέτηση πολύ καλή και σχεδόν άμεση (αφήνεις τηλ. και σε παίρνουν πίσω σε 10-15 λεπτά).

Το προτείνω όπου είναι διαθέσιμο το 2play και να γλιτώσετε τα κερατιάτικα του ΟΤΕ. Download για τα 2mps στα 180 - 220. Αυτά.

Life is a game
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Μη τη ματιάσω...όλα ΟΚ!

Ήρθε κι ο πρώτος λογαριασμός με...πάγια!

Έεεετσι!

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Μη τη ματιάσω...όλα ΟΚ!

Ήρθε κι ο πρώτος λογαριασμός με...πάγια!

Έεεετσι!

κωλοτούμπα; :p

 

Εμένα ακόμα δεν ήρθε λογαριασμός.

Σου δουλεύει η Online παρακολούθηση λογαριασμού από το site?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εγω περιμένω ενεργοποίηση απο τρίτη. Μου ήρθε το Thomson σήμερα, το σύνδεσα στο ρευμα, έβαλα τους κωδικούς του κι ειναι έτοιμο για την τρίτη!

deadp σε είχα ρωτήσει απο κοντά, αλλα δέν θυμάμαι απάντηση... Τί ταχύτητες πιάνεις τώρα; Και γενικότερα όσοι έχουν Cyta ας απαντήσουν... Να ελπίζω δηλαδή για κάτι καλύτερο απ'ότι με την forthnet που είχα;

 

Απο αποσυνδέσεις τί γίνεται; Έχει κανένας πρόβλημα;

Ericsson PH388, Ericsson T29, Panasonic GD35, Panasonic GD87, Nokia 8210, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 3410, Nokia 7250i, Nokia 6100, Nokia 6510, Nokia N-Gage, Mitsubishi M341i, Sharp GX-17, Nokia 6020, Nokia E50, Nokia 6120 Classic, Nokia 5800XM, Nokia N900, Huawei Ideos X5 Pro, Acer Liquid E2, Lenovo K3 Note, Xiaomi Mi A1, Nokia 7.2, Poco F3 and counting...

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε Δημήτρη, 200άρες...στο κατέβασμα...

Ξέρεις ότι δεν είμαι φανατικός στο κατέβασμα, αλλά τα Windows 7 τα κατέβασε μονοκοπανιά χωρίς πρόβλημα.

Μια χαρά είναι από internet.

Όσον αναφορά την τηλεφωνία, μία στις πενήντα να πάρω τηλέφωνο και να μη βγάλει γραμμή...

Αν είχε ο router και mac filtering θα ήμουν 100% ευχαριστημένος.

Welcome to Cyta, my friend...

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δέν μπορώ να αλλάξω τον κωδικό του wireless (Πάλι καλά που είναι WPA, και όχι WEP)... Αν τους πώ θα το αλλάξουν ή ... ??

Ericsson PH388, Ericsson T29, Panasonic GD35, Panasonic GD87, Nokia 8210, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 3410, Nokia 7250i, Nokia 6100, Nokia 6510, Nokia N-Gage, Mitsubishi M341i, Sharp GX-17, Nokia 6020, Nokia E50, Nokia 6120 Classic, Nokia 5800XM, Nokia N900, Huawei Ideos X5 Pro, Acer Liquid E2, Lenovo K3 Note, Xiaomi Mi A1, Nokia 7.2, Poco F3 and counting...

Link to comment
Share on other sites

Κι αυτό το Modem τελικά είναι για τα σκουπίδια.

Προσπαθούσα να συνδέσω ένα με ένα vista laptop και αποτέλεσμα μηδέν.Στο δικό μου συνδέθηκε άψογα (Τι να πω...ακόμη και το C905 συνδέθηκε, το laptop όχι...), το laptop συνδέεται σε άλλα ασύρματα! WtF!

Δεν έχει MAC κλείδωμα, δεν αλλάζεις WPA Key σε κάτι που να θυμάσαι, ηλιθιο software, απαράδεκτο! Η πλάκα είναι ότι θα μας το ζητήσουν πίσω σε πρίπτωση που διακόψουμε τη σύνδεση (μετά από κανά 2-3 χρόνια, που θα είναι για τα μπάζα, θα μας το αλλάξουν, αναρωτιέμαι).

 

@liogr: Αν δεν κανω λάθος, κάθε συσκευή έχει δικό της key οπότε μην ανησυχείς.

Βέβαια, αυτό δε σημαίνει ότι τα λαμπάκι του wireless δε θα αναβοσβήνει...

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το ξέρω οτι έχει δικό της key κάθε συσκευή, αυτό έλειπε να είναι ίδιο το κλειδάκι σε όλους!! Απλα ήθελα κάτι που να μπορώ να το θυμάμαι απ'έξω, για να μήν τρέχω συνέχεια στο router (1x netbook τρέχει σταθερά linpus, και δοκιμάζω κατα καιρούς διάφορα linux distros, 1x laptop με Vista/XP/Ubuntu + δοκιμές κατα καιρούς όπως στο netbook, 1x desktop με καμένη Ethernet [αναγκαστικά παίζει με WiFi] και Xp/Ubuntu..)

 

Anyway, καλως ήρθα! Ενεργοποιήθηκε το internet πρίν λίγα λεπτά, η τηλεφωνία ακόμα offline... αν δέν ενεργοποιήσουν τα τηλέφωνα σε καμια ώρα θα τους πάρω τηλέφωνο :)

 

Edit: Απο ταχύτητες προς το παρόν πάμε καλά... 220 σταθερά! Μακάρι να συνεχίσουν έτσι... και δέν θα χάσουν ;)

Ericsson PH388, Ericsson T29, Panasonic GD35, Panasonic GD87, Nokia 8210, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 3410, Nokia 7250i, Nokia 6100, Nokia 6510, Nokia N-Gage, Mitsubishi M341i, Sharp GX-17, Nokia 6020, Nokia E50, Nokia 6120 Classic, Nokia 5800XM, Nokia N900, Huawei Ideos X5 Pro, Acer Liquid E2, Lenovo K3 Note, Xiaomi Mi A1, Nokia 7.2, Poco F3 and counting...

Link to comment
Share on other sites

Απογοήτευση... Μου περάσανε τον αριθμό του ΟΤΕ πριν κανα 15λεπτο με λάθος...κωδικό! αντί για 23330xxxxx έβαλαν 23310xxxxx, και δέν μου πέρασαν το δευτερο νούμερο... Έλεος.

13811 και... καλή αναμονή!

Είχε κανείς άλλος τέτοιο πρόβλημα;

Ericsson PH388, Ericsson T29, Panasonic GD35, Panasonic GD87, Nokia 8210, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 3410, Nokia 7250i, Nokia 6100, Nokia 6510, Nokia N-Gage, Mitsubishi M341i, Sharp GX-17, Nokia 6020, Nokia E50, Nokia 6120 Classic, Nokia 5800XM, Nokia N900, Huawei Ideos X5 Pro, Acer Liquid E2, Lenovo K3 Note, Xiaomi Mi A1, Nokia 7.2, Poco F3 and counting...

Link to comment
Share on other sites

Δεν δουλεύει κανένα από τα δύο Port του μόντεμ;

Περίεργο...πάντως αυτό με το 2331...

Πάρε και στο 13877, σε παίρνουν αυτοί μετά από λίγη ώρα...

Εσύ δεν έλεγες internet να έχω και δε νοιάζει το τηλέφωνο...

 

Υ.Γ. Πήρα σπίτι σου, αλλά δεν...

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Στο Phone 1, ανάβει λαμπάκι, αλλα αν σε καλέσω θα σου βγάλει 2331064κλπ, δηλαδή λειτουργεί κανονικά... Απλα όπως είπες κ εσυ αν πάρουν σπίτι μου, δεν γίνεται τίποτα.

 

Τους βρήκα τελικά, θα το διορθώσουν άμεσα. Η δευτερη γραμμή δεν ενεργοποιήθηκε γιατί... δεν είδαν στην αίτηση οτι το είχα επιλεγμένο, και τελικά θα την ενεργοποιήσουν σε 2 εργάσιμες.

 

Το τηλέφωνο δέν με νοιάζει, όντως... Αλλα απο την στιγμή που υπάρχει, γιατί να μην δουλευει σωστά; (ποτέ δεν ξέρεις πότε θα σου χρειαστει)

Πάντως η σύνδεση πετάει (αν εξαιρέσουμε οτι σε κάποια φάση με πέταξε και για κανα 5λεπτο έπιανα την ταχύτητα του φωτός [10-15kb/s]). 190-230kb/s απο σελίδες, και απο torrents 170-200kb/s download και 40-65kb/s upload.

 

Παρατήρησα οτι το upstream συγχρονίζει στα 581kbps. Free upstream on the loose ?

Ericsson PH388, Ericsson T29, Panasonic GD35, Panasonic GD87, Nokia 8210, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 3410, Nokia 7250i, Nokia 6100, Nokia 6510, Nokia N-Gage, Mitsubishi M341i, Sharp GX-17, Nokia 6020, Nokia E50, Nokia 6120 Classic, Nokia 5800XM, Nokia N900, Huawei Ideos X5 Pro, Acer Liquid E2, Lenovo K3 Note, Xiaomi Mi A1, Nokia 7.2, Poco F3 and counting...

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν είναι Free upstream on the loose, το upload είναι 512 και όχι 256 που είχες στον ΟΤΕ...

 

Σκέφτομαι να βάλω κι εγώ.

Ο λογαριασμός έρχεται γύρω στα 108 ευρώ το δίμηνο

(54 ευρώ το μήνα) και έχω ΟΤΕ φυσικά:

2mbps και το πακέτο με τις απεριόριστες κλήσεις το οποίο κοστίζει γύρω στα 16 ευρώ το μήνα αν δεν κάνω λάθος.

 

Σκεφτόμουνα να βάλω forthnet, αλλά δεν ακούω και τα καλύτερα... ελπίζω η cyta να αποδειχθεί καλύτερη και να αυξήσει και την ταχύτητα κάποια στιγμή. Δεν γίνεται απο 2mbit η επόμενη επιλογή να είναι στα 12...

 

Θα τη δοκιμάσω όμως!

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω φίλε μου οτι *ΚΑΝΟΝΙΚΑ* είναι 512... Αλλα πάντα συγχρονίζει πιό πάνω... Και παρατήρησα οτι πιάνει full ταχύτητα στο upload... Άρα κάτι άλλο παίζει... Anyway, δέν με χαλάει... It beats 192kbps που μου είχε η forthnet (μέσω ΟΤΕ) στο 1mbit. :)

 

Και επιτέλους πρίν λίγα λεπτά ενεργοποιήθηκε το τηλέφωνο (η πρώτη γραμμή, αυτή του ΟΤΕ, για την δευτερη ούτε λόγος :P)

 

Edit: Αν εξαιρέσουμε το τηλέφωνο που μου τα χάλασε λίγο, είναι πολύ καλή, και η σύνδεση (αν και αρχή ακομα) μου φαίνεται πολύ αξιόπιστη. Απο forthnet η εμπειρία μου ήταν πολύ άσχημη, και γι'αυτό την έκανα... Συνεχείς αποσυνδέσεις (αλλα το router έμενε συγχρονισμένο) κλπ.

Αυτό για τις ταχύτητες μου φάνηκε κι εμένα περίεργο, αλλα κάποιον λόγο θα έχουν που το έκαναν έτσι.

Ericsson PH388, Ericsson T29, Panasonic GD35, Panasonic GD87, Nokia 8210, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 3410, Nokia 7250i, Nokia 6100, Nokia 6510, Nokia N-Gage, Mitsubishi M341i, Sharp GX-17, Nokia 6020, Nokia E50, Nokia 6120 Classic, Nokia 5800XM, Nokia N900, Huawei Ideos X5 Pro, Acer Liquid E2, Lenovo K3 Note, Xiaomi Mi A1, Nokia 7.2, Poco F3 and counting...

Link to comment
Share on other sites

Σας γράφω από τον υπέροχο κόσμο της Cyta.

Για δεύτερη συνεχόμενη μέρα χωρίς... τηλέφωνο μας άφησε ο μη-επικοινωνιακός πάροχος.

Εφόσον έχω Internet, λέω να κάνω κανένα πακέτο skype προς σταθερά...

 

@Lio: Βρε, μήπως τράβηξαν το δικό μου καλώδιο και βάλανε το δικό σου; Ξουτ!

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...