Jump to content

Εμπειρίες χρήσης σε σχέση με την υπηρεσία BlackBerry


dkoud
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμένα ΜΟΝΟ το Today Screen από τα WM μου λείπει, και βασικά μόνο τη δυνατότητα που είχα με το egress να έχω τα feeds στην Today και να εναλλάσονται μόνα τους.. Σε όλα τα υπόλοιπα είναι υπερπλήρη! Αυτά σαν συσκευή, γιατί βρίσκω ακραίες τις ειδικές χρεώσεις των δικτύων για την υπηρεσία BB μόνο, όσα mbytes και να σου δίνει.. Ειδικά για κάποιους που έχουν το ΒΒ μόνο για emails, και δεν τους ενδιαφέρει το browsing, θα μπορούσα να έχουν πολύ χαμηλότερο κόστος χρήσης, εάν δεν ήταν υποχρεωτικό το πάγιο της υπηρεσίας..
Link to comment
Share on other sites

GeorgeH... Εγώ πριν απο 1 χρόνο είχα 20ΜΒ με 10ευρώ... όχι απλά μου έφταναν αλλα μου περισεύανε!

Η συμπίεση που γίνεται στα ΒΒ είναι καταπλικτικη... Γνωρίζω άτομα που με 100 μαιλ την ημέρα δεν τρώνε πάνω απο 12ΜΒ το μήνα...

Τώρα να πω την αλήθεια έχει ένα κόστος η υπηρεσία... Αλλά δν κάνει για YouTube ούτε πολύ πολύ για φανατικό Browsing...

Πάντως έχεις ένα δίκιο... θα μπορούσε να υπάρχει ένα πακέτο economic με 20ΜΒ και 3-4ευρώ κόστος...

<Θ>έλω <Α>πόψε <Ν>α <Α>γκίξω <Τ>ην <Ο>υράνια <Σ>ιωπή .[br]

http://badge.facebook.com/badge/828557091.710.780284406.png

 

PIN: 251B37D8

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό ακριβώς λέω! Καταναλώνω 50 Mbytes και είναι υπερβολικά, αλλά το κάνω επειδή λιώνω στο browsing & κατεβάζω ότι βρω (συν μερικά attachments των emails), αφού πληρώνω τόσα για τα 250 Mbytes το μήνα..

 

Γιατί λοιπόν να μην καταναλώνω όσο μπορώ? ?? Τώρα τι στο καλό βρήκανε πάλι και μου χρέωσαν +50 euro (Εξηγώ εδώ) δεν μπορώ ξανά να καταλάβω..

Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση στην Cosmote και την υπηρεσία blackberry είναι απαράδεκτη. Από τις 24 ώρες ζήτημα να παίζει τις 15. Τις υπόλοιπες ενώ έχει ένδειξη GPRS (και όχι gprs) δεν παίζει καθόλου.

Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει και το θέμα είναι ότι έχουμε δυο τηλέφωνα (ένα στην αθήνα και ένα στην χαλκίδα) και η κατάσταση είναι χάλια! Τεσπα μακρία από Cosmote και Blackberry. Είμαι περίεργος αν έχει κανείς Cosmote και Blackberry και παρόμοιες εμπειρίες. Σκέφτομαι να πάω Vodafone. Ελπίζω να είναι on-line η υπηρεσία όσο καλή περιγράφετε στα posts σας.

 

Να πω και γω την μαυρη αλθεια μου το εχω περιπου 2 μηνες και τωρα τις τελευταιεσ 10 μερες εχω και γω τετοια προβληματα , αλλα οχι 15 ωρες εκτος ΒΒ , ειναι καποιεσ στιγμες που δεν ειναι συνδεμενο και ειμαι και εγω με GPRS κεφαλαια και οχι μικρα , αλλα δεν ερχετε τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με τη WIND δεν μπορώ να πω πως έχω προβλήματα κάλυψης ή συνδεσιμότητας, αλλά το ότι με χρεώνει κάποια άκυρα KB έχει αρχίσει και με εκνευρίζει..!
Link to comment
Share on other sites

...ορίσμενες φορές έχω πρόβλημα με το GPS!!!

 

Κι εγώ έχω ένα 8110 Pearl κι έχω πρόβλημα με το GPS. Ο δέκτης φαίνεται να μην κάνει refresh το σήμα...στην ουσία δεν παίρνει σήμα από το δορυφόρο. Δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω τπτ ρυθμίσεις, αλλά από τότε που το πήρα ποτέ δεν χρησιμοποίησα GPS.

prezak
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Η κατάσταση στην Cosmote και την υπηρεσία blackberry είναι απαράδεκτη. Από τις 24 ώρες ζήτημα να παίζει τις 15. Τις υπόλοιπες ενώ έχει ένδειξη GPRS (και όχι gprs) δεν παίζει καθόλου.

Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει και το θέμα είναι ότι έχουμε δυο τηλέφωνα (ένα στην αθήνα και ένα στην χαλκίδα) και η κατάσταση είναι χάλια! Τεσπα μακρία από Cosmote και Blackberry. Είμαι περίεργος αν έχει κανείς Cosmote και Blackberry και παρόμοιες εμπειρίες. Σκέφτομαι να πάω Vodafone. Ελπίζω να είναι on-line η υπηρεσία όσο καλή περιγράφετε στα posts σας.

Τους μηνες Σεπτ & Οκτ 2008 πραγματι αντιμετωπισα και εγω πολλα προβληματα με ληψη mail εχοντας συνδεση με τη Cosmote τοσο εντος Ελλαδας οσο και εκτός. Στην αρχη εχαψα τα παραμυθακια τους οτι το προβλημα ειχε να κανει με τη RIM. Τελικα το διασταυρωσα με φιλους μου οτι το προβλημα ειχε να κανει με την Cosmote. Τα εψαλα για τα καλα στους ...ασχετους. Απο Νοεμβριο και μετα δεν ειχα μεν προβλημα, αλλα ειχα ιδη παρει τις αποφασεις μου. 1,5 μηνα τωρα στη Voda δεν εχω αντιμετωπισει προς το παρον προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Τους μηνες Σεπτ & Οκτ 2008 πραγματι αντιμετωπισα και εγω πολλα προβληματα με ληψη mail εχοντας συνδεση με τη Cosmote τοσο εντος Ελλαδας οσο και εκτός. Στην αρχη εχαψα τα παραμυθακια τους οτι το προβλημα ειχε να κανει με τη RIM. Τελικα το διασταυρωσα με φιλους μου οτι το προβλημα ειχε να κανει με την Cosmote. Τα εψαλα για τα καλα στους ...ασχετους. Απο Νοεμβριο και μετα δεν ειχα μεν προβλημα, αλλα ειχα ιδη παρει τις αποφασεις μου. 1,5 μηνα τωρα στη Voda δεν εχω αντιμετωπισει προς το παρον προβλημα.

 

επί τι ευκαιρία που ανέφερες εξωτερικο , έχω γυρίσει σε συμβόλαιο blackberry εδώ και λίγο καιρό ειχα παντα ενεργοποιημενη την περιαγωγη , θα ειμαι οκ αν παω εξωτερικο , η θα πρεπει να ξαναενργοποιησω περιαγωγη και για τα data.??

Link to comment
Share on other sites

επί τι ευκαιρία που ανέφερες εξωτερικο , έχω γυρίσει σε συμβόλαιο blackberry εδώ και λίγο καιρό ειχα παντα ενεργοποιημενη την περιαγωγη , θα ειμαι οκ αν παω εξωτερικο , η θα πρεπει να ξαναενργοποιησω περιαγωγη και για τα data.??

Αν ειναι ενεργοποιημενη η περιαγωγη δεν χρειαζεται να κανεις απολυτως τιποτα.

Το μονο που θα προσεξεις στο εξωτερικο ειναι οτι καμια φορα στο αυτοματο δεν επιλεγει την "καταληλη εταιρεια" κινητης τηλεφωνιας, με αποτελεσμα να εχεις μεν τηλεφωνο, αλλα οχι την υπηρεσια ΒΒ. Κανεις search manual ωσπου να βρεις αυτη που θα σου προσφερει την υπηρεσια ΒΒ.

Link to comment
Share on other sites

BlackBerry Curve & Cosmote .. μια ιστορία αγάπης .... μάλλον για φορητότητα με βλέπω :-)

Join @ ~F~ 's Frequency ...

.: On Air :. :music:

 

 

PIN : 21E30983

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από τότε που έβαλα την έκδοση v4.2.2.332 που βρίσκεις για την Cosmote μέσα από το site της (ανακατευθυνση στο site της blackberry) ησύχασα ! Για έκδοση 4.5 ούτε λόγος .... τώρα που θα πάρω bold ... δεν θέλω να ξέρω τι θα γίνει ελπίζω cosmote+bold να μην είναι μια ιστορία αγάπης ....

Πάντως από το site τους (το διαθέσιμο software για κινητά blackberry) βλέπεις ότι η cosmote συμπεριλαμβάνει και το 8900 και το 8220 ... Αλλά γιατί δεν τα φέρνουν δεν μπορώ να καταλάβω.... Ας ελπίσουμε οι Γερμανοι να την κάνουν T-Mobile να ησυχάσουμε ...

skype : dkoud76

My BlackBerry PIN: 206BAA9B

Link to comment
Share on other sites

γιατί βάζετε τέτοιες εκδόσεις. βάλτε την 4.5 και ηρεμήστε.

 

ΠΟΤΕ μην βάζετε εκδόσεις από τον πάροχό σας. εδώ είναι ελλάδα, όλα είναι outdated και χάλια μαύρα.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

γιατί βάζετε τέτοιες εκδόσεις. βάλτε την 4.5 και ηρεμήστε.

 

ΠΟΤΕ μην βάζετε εκδόσεις από τον πάροχό σας. εδώ είναι ελλάδα, όλα είναι outdated και χάλια μαύρα.

 

'Οποτε το αναβάθμιζα σε 4.5 έκανε διακοπές δεν έπαιζε το bb (gprs) για μεγάλα χρονικά διαστήματα !

skype : dkoud76

My BlackBerry PIN: 206BAA9B

Link to comment
Share on other sites

τότε έχει πρόβλημα η αναβάθμισή σου.

 

η 4.5 (τελευταίες) είναι πολύ ανώτερες. πιο σταθερές και επιτέλους το 8100 κρατάει 3 μέρες μπαταρία.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ αλλά επείδη είμαστε στην Ελλάδα και ο κάθε πάροχος για να πουλήσει λεει και υποσχεται πολλά...

 

Και εγω με την έκδοση 4.5 πρόβλημα δεν έχω ,με τη εξυπηρέτηση απο γνωστό πάροχο εχω ... ακόμα περιμένω κάποιες απαντήσεις τους....

Join @ ~F~ 's Frequency ...

.: On Air :. :music:

 

 

PIN : 21E30983

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Από την αρχή του έτους έχω επιλέξει την υπηρεσία Surf & Email της Vodafone με την συσκευή Bold. Ηταν ένα μεγάλο βήμα μια και ήμουν από τους πρώτους χρήστες WM στην Ελλάδα. Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος τόσο με την ποιότητα των συσκευών όσο και με την υπηρεσία της Voda. Μέχρι στγμής όλα άψογα... Το Bold μου έχει κολλήσει 2-3 φορές μέχρι σήμερα αλλά με ένα reset... back to business!!!
PIN:
Link to comment
Share on other sites

Εδώ στην Ιταλία με WIND σε καρτοκινητή, προπληρώνω 12 euro/μήνα για την υπηρεσία BIS και έχω απεριόριστο χρόνο και MB. Εντάξει σχετικά με το 3G είναι πολύ καλύτερο εδώ. Κανένα πρόβλημα με τις υπηρεσίες και τα mail πάντως.
Link to comment
Share on other sites

Στην εταιρεια θα βαλουμε BES. Τα υπολοιπα προσωπικα email accounts πχ gmail, hotmail etc μπορω να τα εχω συγχρονως με το outlook email? Αν ναι, εχει ξεχωριστα εικονιδια και boxes για καθε pop email η τα βαζει ολα μαζι σε ενα inbox?
Link to comment
Share on other sites

Στην εταιρεια θα βαλουμε BES. Τα υπολοιπα προσωπικα email accounts πχ gmail, hotmail etc μπορω να τα εχω συγχρονως με το outlook email? Αν ναι, εχει ξεχωριστα εικονιδια και boxes για καθε pop email η τα βαζει ολα μαζι σε ενα inbox?

 

Θα έχεις ξεχωριστά mailboxes (και αντίστοιχα εικονίδια στο berry) για κάθε email account.

Αντώνης

 

:: www.moschatoweather.eu ::

Link to comment
Share on other sites

Θα έχεις ξεχωριστά mailboxes (και αντίστοιχα εικονίδια στο berry) για κάθε email account.

 

Εισαι σιγουρος? Γιατι καπου διαβαζα οτι γκρουπαρει ολα τα ποπ σε ενα mailbox και δυσκολευεσαι στο reply και κατι τετοια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Είχα συσκευή blackberry όταν πρωτοήρθαν στην Ελλάδα με πάροχο Vodafone. Την αποχωρήστηκα γιατί τα πράγματα ήταν αρχικά δύσκολα αφού μου επέτρεπε την λήψη επισυναπτώμενων μόνο όσον αφορά φωτογραφίες και έγγραφα. Κάθε φορά που μου έστελναν video και mp3, συμβατά πάντα με τη συσκευή μου, δεν μπορούσα να τα κάνω download. Τότε η Voda μου είχε πει ότι αυτά του είδους τα αρχεία δεν μπορουν να προωθηθούν μέσω της υπηρεσίας Blackberry. Θα ήθελα να με ενημέρωσετε έσεις που χρησιμοποιείται Blackeberry συσκευές αν έχετε παρόμοια προβλήματα ή αν έχει λυθεί πλέον αυτό το θέμα. Προσανατολίζομαι μάλλον σε wind.

Thanx!

Link to comment
Share on other sites

δλδ θες μέσω μέιλ να δέχεσαι mp3? αυτό είναι τρέλα. θα φας όλο το δωρεάν όγκο.

 

πάντως μέσω messenger μπορείς να στείλεις και να λάβεις άρα γιατί όχι και μέσω mail.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν άλλες χρεώσεις αναλόγως με τον τύπο αρχείου που κατεβάζεις???? Άλλο πάλι κ τούτο!
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν άλλες χρεώσεις αναλόγως με τον τύπο αρχείου που κατεβάζεις???? Άλλο πάλι κ τούτο!

όχι απλά ένα Mp3 είναι 5-10mb και σου τρώει αρκετό όγκο (αν έχεις το 150).

 

αν και δε νομίζω να σε αφήνει να πάρεις τόσο μεγάλα attachments.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Μέχρ 2 κάτι σου αφήνει να κατεβάσεις.. Εϊναι ο περιορισμός του λογισμικού της ΒΒ για BIS....
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...