Jump to content

Εμπειρίες χρήσης σε σχέση με την υπηρεσία BlackBerry


dkoud
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

Σκοπός του θέματος είναι να ανταλλάξουμε απόψεις σχετικά με την χρήση της υπηρεσίας Blackberry ανά πάροχο και ανά συσκευή.

 

Εγώ έχω ένα Blackberry 8310 και πάροχο Cosmote. Αυτό που παρατηρώ τελευταία είναι ότι η υπηρεσία Blackberry πολλές φορές είναι ανενεργή (ένδειξη:gprs και όχι GPRS), αλλά και όταν είναι η ένδειξη ενεργή (GPRS) δεν παίζει σωστά. Δηλαδή δεν λαμβάνει emails, δεν μπαίνει στο internet, δεν δουλεύει το google talk, δεν στέλνει μηνύματα ο bbmessnger κτλ. Οι παράγοντες που επηρεάζουν μπορεί να είναι το δίκτυο του παρόχου, η κάλυψη, η ίδια η RIM. Βέβαια παρακολουθώ τις αναφορές για outages της υπηρεσίας ΒΒ από την RIM και ενώ όλοι παραπονιούνται ότι είναι συχνές σε καμία περίπτωση δεν συμβαδίζουν σε συχνότητα και διάρκεια των "outages" της υπηρεσίας Blackberry στο κινητό μου...

 

Ενδιαφέρον θα είναι να πείτε τις εμπειρίες σας ή αν έχετε κάποια πιο τεκμηριωμένη άποψη στο θέμα... Είναι εκνευριστικό να πληρώνεις κάτι ... αρκετά ακριβά (20 ευρώ το μήνα) και να μην έχεις την καλύτερη δυνατή υπηρεσία.

skype : dkoud76

My BlackBerry PIN: 206BAA9B

Link to comment
Share on other sites

mipos einai i syskevi sou?

exeis kanei kana OS upgrade teleftaia?

 

ego exo Vodafone kai paizei mia xara!

molis allaksa tin syskevi mou apo 8800 se 8310

eixa kai ego poli syxna provlima pou "kolage" to service kai den epaize

diladi edeixne GPRS alla den erxotan oute efevge tipota

kai meta me ena Reset tis syskevis (vgalsimo mpatarias) epanerxotan..

 

meta apo 1-2 OS upgrades estrose!!

 

pantos se genikes grammes to BB service sti Vodafone paizei poli kala!

Link to comment
Share on other sites

Μπά κατι τέτοια προβλήματα δν έχω αντιμετωπίσει μέχρι στιγμής... Ούτε Corrupted emails ουτε τπτ...

Φυσικά με 8310 κ Voda oλα αυτά....

<Θ>έλω <Α>πόψε <Ν>α <Α>γκίξω <Τ>ην <Ο>υράνια <Σ>ιωπή .[br]

http://badge.facebook.com/badge/828557091.710.780284406.png

 

PIN: 251B37D8

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα κι εγώ με 8800 και vodafone...

 

Όμως αυτό που λες, το gprs (με πεζά), μου το έχει αναφέρει κι ένας συνάδελφος, σε cosmote κι αυτός...

Αντώνης

 

:: www.moschatoweather.eu ::

Link to comment
Share on other sites

Από ότι αντιλαμβάνομαι έχει να κάνει με το δίκτυο της Cosmote... Πάντως δεν είναι τραγική η κατάσταση απλά μερικές φορές δεν εχεις πρόσβαση... δυο τρεις φορές μέσα στη βδομαδα για 30 με 40 λεπτά ... Μυρίζομαι ανεπάρκεια του δικτύου ... Τώρα οι πάροχοι δίνουν με το κιλό συνδέσεις data για 3G ή HSPDA.... και όταν το 3G/HSDPA δεν παίζει που θα γυρίσει ? Στο GRPS φυσικά ... και με σίγουρη την πολιτική voice over data .... φρακάρουν τα πάντα ... Τεσπα ...

 

Υ.Γ. Η έκδοση που έχω είναι 8310 v4.5.0.37 (Platform 2.7.0.55) ... είχα αναβαθμίσει και σε 4.5.0.52 αλλά γύρισα πίσω γιατί ήταν έντονα τα προβήματα ....

skype : dkoud76

My BlackBerry PIN: 206BAA9B

Link to comment
Share on other sites

blackberry 7290/ wind

 

ola tsami

Θέλω να μιλάω να κανό video κλήσης να στέλνω sms κ mms να έχω blackberry και να μην πληρώνω τίποτα!!! :blink:
Link to comment
Share on other sites

μου προτεινουν από τη δουλειά να πάρω είτε το blackberry 8310 είτε το 8100.δεδομένου ότι θα κουβαλάω 2 κινητά και ότι θέλω να μπορώ να μπαίνω ιντερνετ με λαπτοπ χρησιμοποιώντας το blackberry ποιο θα μου προτείνατε να διαλέξω?

 

ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

μου προτεινουν από τη δουλειά να πάρω είτε το blackberry 8310 είτε το 8100.δεδομένου ότι θα κουβαλάω 2 κινητά και ότι θέλω να μπορώ να μπαίνω ιντερνετ με λαπτοπ χρησιμοποιώντας το blackberry ποιο θα μου προτείνατε να διαλέξω?

 

ευχαριστώ!!

 

sou proteino 8310 dagkoto, giati exei qwerty kai polla alla..

 

oso gia na mpaineis internet meso berry sto laptop einai xazomara

giati einai GPRS

kai tha seeeernete...

 

kalitera na mpaineis katefthian apo to berry

hehe

Link to comment
Share on other sites

sou proteino 8310 dagkoto, giati exei qwerty kai polla alla..

 

oso gia na mpaineis internet meso berry sto laptop einai xazomara

giati einai GPRS

kai tha seeeernete...

 

kalitera na mpaineis katefthian apo to berry

hehe

 

ευχαριστώ!

Και εγώ αυτό σκεφτόμουν, αλλά το θέμα ειναι πως έχω ήδη ενα LGKS20 (του οποίου το μέγεθος είναι υπολογίσιμο!!) και το 8310 είναι πολύ(???) μεγαλύτερο από το 8100.

Να κουβαλάω 2 παντόφλες μαζί μου?!!χαχααχ!!!

Το 8310 έχει ΥΑΗΟΟ και ΜΣΝ messenger??!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ!

Και εγώ αυτό σκεφτόμουν, αλλά το θέμα ειναι πως έχω ήδη ενα LGKS20 (του οποίου το μέγεθος είναι υπολογίσιμο!!) και το 8310 είναι πολύ(???) μεγαλύτερο από το 8100.

Να κουβαλάω 2 παντόφλες μαζί μου?!!χαχααχ!!!

Το 8310 έχει ΥΑΗΟΟ και ΜΣΝ messenger??!!

 

mpaaa den einai poli poio megalo

einai liigo poio platy..

kai exoun to idio ypsos kai sxedon to idio paxos..

 

programata

ola ta blackberry pernoun ta idia.. exoun to idio leitourgiko ktl..

 

yahoo messenger exei free apo tin blackberry

msn oxi akomi, an kai lene tha dosoun syntoma

 

alla ypoarxoun 3rd party programmata, me pliromi ta poio polla, pou ypostirizoun oti thes

opos to BeeJive

Link to comment
Share on other sites

μου προτεινουν από τη δουλειά να πάρω είτε το blackberry 8310 είτε το 8100.δεδομένου ότι θα κουβαλάω 2 κινητά και ότι θέλω να μπορώ να μπαίνω ιντερνετ με λαπτοπ χρησιμοποιώντας το blackberry ποιο θα μου προτείνατε να διαλέξω?

 

ευχαριστώ!!

Ta BB δν είναι για αυτή τη δουλειά.

Δλδ και 3G να ήταν πάλι δν θα έκανε, γιατί τα ΜΒ που δίνονται είναι πολύ λιγότερα απο τις διάφορες κάρτες τύπου Mobile Connect.

Για ένα ΒΒ τα 20ΜΒ είναι αρκετά για να κάνεις την δουλίτσα σου κ να λαμβάνεις τα mail σου.

Ενώ για ΝΕΤ στο λάπτοπ δν φτάνει ούτε για MSN...

<Θ>έλω <Α>πόψε <Ν>α <Α>γκίξω <Τ>ην <Ο>υράνια <Σ>ιωπή .[br]

http://badge.facebook.com/badge/828557091.710.780284406.png

 

PIN: 251B37D8

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω κι'εγώ... 8310 με Vodafone παίζει super, δεν είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα εδώ και 6 μήνες περίπου που το χρησιμοποιώ.
Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγώ με vodafone και blackberry 8310,δεν έχω ακόμα χρησιμοποιήσει την υπηρεσία και παιδέυομαι αλλά θα τα καταφέρω είμαι ακόμα σε αναμονές...

Υπάρχει και το θέμα εδώ για όποιον προσφέρει βοήθεια,,,,

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=216444

----------------------------------------------------------------

PIN:20D9B82C

*** e-photoguide.gr ***

Ελληνικός οδηγός φωτογράφων

Link to comment
Share on other sites

Μετά από την πρώτη μέρα όλα καλά...

----------------------------------------------------------------

PIN:20D9B82C

*** e-photoguide.gr ***

Ελληνικός οδηγός φωτογράφων

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η κατάσταση στην Cosmote και την υπηρεσία blackberry είναι απαράδεκτη. Από τις 24 ώρες ζήτημα να παίζει τις 15. Τις υπόλοιπες ενώ έχει ένδειξη GPRS (και όχι gprs) δεν παίζει καθόλου.

Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει και το θέμα είναι ότι έχουμε δυο τηλέφωνα (ένα στην αθήνα και ένα στην χαλκίδα) και η κατάσταση είναι χάλια! Τεσπα μακρία από Cosmote και Blackberry. Είμαι περίεργος αν έχει κανείς Cosmote και Blackberry και παρόμοιες εμπειρίες. Σκέφτομαι να πάω Vodafone. Ελπίζω να είναι on-line η υπηρεσία όσο καλή περιγράφετε στα posts σας.

skype : dkoud76

My BlackBerry PIN: 206BAA9B

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι όντως καλή... Τόσο καιρό εγω δν έχω προβλήματα.

Μπορεί καμια φορά να τύχει να σου καθυστερίσει κανένα mail(το πολυ 5-6 λεπτά) αλλά ως συνήθως πάνω απο λεπτό δν κάνει...

<Θ>έλω <Α>πόψε <Ν>α <Α>γκίξω <Τ>ην <Ο>υράνια <Σ>ιωπή .[br]

http://badge.facebook.com/badge/828557091.710.780284406.png

 

PIN: 251B37D8

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι όντως καλή... Τόσο καιρό εγω δν έχω προβλήματα.

Μπορεί καμια φορά να τύχει να σου καθυστερίσει κανένα mail(το πολυ 5-6 λεπτά) αλλά ως συνήθως πάνω απο λεπτό δν κάνει...

Συμφωνώ και επαυξάνω. Την κατέχουν στη vodafone την υπηρεσία.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Συμφωνώ και επαυξάνω. Την κατέχουν στη vodafone την υπηρεσία.

 

Τελικά η μόνη λύση ήταν το downgrade στην έκδοση. Από 4.5 πήγα ξανά σε 4.2 και συγκεκριμένα αυτή που η Cosmote δίνει μέσα από το site της RIM.

Από τότε δεν έχει ξαναπαρουσιαστεί κανένα πρόβλημα !

skype : dkoud76

My BlackBerry PIN: 206BAA9B

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η μόνη λύση ήταν το downgrade στην έκδοση. Από 4.5 πήγα ξανά σε 4.2 και συγκεκριμένα αυτή που η Cosmote δίνει μέσα από το site της RIM.

Από τότε δεν έχει ξαναπαρουσιαστεί κανένα πρόβλημα !

Περίεργο όμως. Όλοι χρησιμοποιούν update versions και πολύ λίγοι την εργοστασιακή.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Φίλε μπορώ να πώ πως τα PDAs Blackberry είναι τεχνολογία αιχμής δόρατος!!Από εμένα έχουν περάσει περίπου 6 Blackberries και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος μόνο που ορίσμενες φορές έχω πρόβλημα με το GPS!!!
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μπορώ να πώ πως τα PDAs Blackberry είναι τεχνολογία αιχμής δόρατος!!Από εμένα έχουν περάσει περίπου 6 Blackberries και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος μόνο που ορίσμενες φορές έχω πρόβλημα με το GPS!!!

Μπά... κανένα πρόβλημα με το GPS μόνο που οι χάρτες είναι OTA

<Θ>έλω <Α>πόψε <Ν>α <Α>γκίξω <Τ>ην <Ο>υράνια <Σ>ιωπή .[br]

http://badge.facebook.com/badge/828557091.710.780284406.png

 

PIN: 251B37D8

Link to comment
Share on other sites

απο οτι pda εχει περασει και μενα απο το χερι , το ββ ειναι ο,τι καλυτερο και πιο πληρες

μου λειπουν κανα 2 εφαρμογες απο τα wm καθως και το εξαιρετικο today screen που ειχα μεχρι προτινος αλλα αλλο πραγμα το ββ

αλλη χρηση

αλλο....

:X
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...