Jump to content

Εμπειρίες χρήσης σε σχέση με την υπηρεσία BlackBerry


dkoud
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενημέρωσε τη voda να σου αποδεσμεύσει το pin με φαξ και ταυτότητα. Μετά θα βάλεις το pin στην cosmo. btw έχουμε πει ξανά οτι cosmote bis είναι απαράδεκτο. Ελπίζω να είναι το μόνο πρόβλημα.

 

 

Ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω :-)

 

Το άλλο πρόβλημα είναι ότι είναι πιο αργό από την Vodafone και τα email έρχονται καθυστερημένα σε σχέση με πριν. Αλλά πρέπει να είναι από την Cosmote γιατί το έχουν όλοι στο γραφείο.

Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε πει ξανά. Δοκίμασε βέβαια service books και παράπονα στην εταιρεία. Οποιαδήποτε απορία εδώ είμαστε....

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω εταιρική σύνδεση και προσφάτως αλλάξαμε provider από Vodafone σε Cosmote. Με την ενεργοποίηση της νέας SIM (το ίδιο νούμερο), είχα κανονικά όλες τις υπηρεσίες, τους λογαριασμούς μου κλπ χωρίς να χρειαστεί να κάνω κάτι.

 

Όμως, προσπαθώντας να συνδεθώ στο BB Internet Service (Mobile site της Cosmote) από το κινητό μου δεν αναγνώριζε το user name, ούτε με άφηνε να φτιάξω άλλο λογαριασμό. προσπαθώντας να συνδεθώ από το internet στο site της Vodafone (https://bis.eu.blackberry.com/html?brand=vodagr) κάνω κανονικά login αλλά σε αυτό της Cosmote (https://bis.eu.blackberry.com/html?brand=cosmotegr) δεν με αφήνει. Τέλος δεν μου επιτρέπει να δημιουργήσω account αφού το PIN μου είναι δεσμευμένο σε ένα account (το δικό μου στην Vodafone)!!

 

Ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω;

 

PS Από την εξυπηρέτηση εταιρικών πελατών της Cosmote δεν καταλάβαιναν τι τους έλεγα και τώρα περιμένω από την τεχνική τους υποστήριξη να με καλέσουν.

 

Βρήκα λύση τελικά στην τύχη. Πας setup-email settings πατάς ββ button και λέει κάτι για new user name η create account. Πατάς εκεί και συμπληρώνεις τα username και password που θέλεις για λογαριασμό. Μετά βάζεις τα pass των λογαριασμών που ήδη έχεις και τώρα μπορείς να μπαίνεις κανονικά από την σελίδα του παροχου σου

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κι εγώ ενεργοποίησα το BIS και το συνδύασα με το πρόγραμμα που είχα (Vodafone Ευέλικτο 30) και ένα πρόγραμμα Surf & Email 250, δλδ για ένα χρόνο θα έχω 1,5GB data plan... Με ταλαιπώρησε η Vodafone στην αρχή για να ενεργοποιήσω την υπηρεσία, ενδεικτικά χρειάστηκε να μιλήσω με 30 άτομα και να κάνω 15 κλήσεις στο 13830... Τώρα που δουλεύουν όλα μπορώ να πω πως δικαίως η RIM είναι τόσο ψηλά στις προτιμήσεις των Αμερικάνων... Κρατάω και ένα SE C905 για να βγάζω φωτογραφίες αλλά πλέον δεν αποχωρίζομαι το BlackBerry μου...
Apple PowerUser - iMac/MacBook Pro/iPad/iPhone
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κι εγώ ενεργοποίησα το BIS και το συνδύασα με το πρόγραμμα που είχα (Vodafone Ευέλικτο 30) και ένα πρόγραμμα Surf & Email 250, δλδ για ένα χρόνο θα έχω 1,5GB data plan... Με ταλαιπώρησε η Vodafone στην αρχή για να ενεργοποιήσω την υπηρεσία, ενδεικτικά χρειάστηκε να μιλήσω με 30 άτομα και να κάνω 15 κλήσεις στο 13830... Τώρα που δουλεύουν όλα μπορώ να πω πως δικαίως η RIM είναι τόσο ψηλά στις προτιμήσεις των Αμερικάνων... Κρατάω και ένα SE C905 για να βγάζω φωτογραφίες αλλά πλέον δεν αποχωρίζομαι το BlackBerry μου...

 

και εγώ τα ίδια τράβηξα για να μάθω αν τελικά ενεργοποίηθηκαν οι υπηρεσίες της rim και το data plan μου

Link to comment
Share on other sites

και εγώ τα ίδια τράβηξα για να μάθω αν τελικά ενεργοποίηθηκαν οι υπηρεσίες της rim και το data plan μου

 

εμενά χρειάστηκε να πάω 3 φορές απο το μαγαζί, να πάρω τηλέφωνο 5 φορές στην εξυπηρέτηση πελατών και 4 στο μαγαζί απο τις οποίες το σήκωσαν τις 2 και μου έιπαν οτι θα με ξαναπάρουν... (Ακόμα περιμένω btw) Το bis μου ενεργοποιήθηκε τελικά μετά απο 7 μέρες αφού χρειάστηκε να κάνω δεύτερη φορά αίτηση και να δώσω όλα τα στοιχεία κλπ..

Link to comment
Share on other sites

Ο Alexkass που έλεγε ότι στη vodafone είναι φοβερά εξυπηρετικοί και γνώστες! Εμένα δεν ήξεραν τον χειμώνα να μου πουν πως θα κάνω την ενεργοποίηση για BIS.
Link to comment
Share on other sites

Και στο μαγαζί και στην εξυπηρέτηση πελατών ρώτησα αρκετές φορές να μου πούνε αν το BIS θα ενεργοποιούνταν αυτόματα με την αλλαγή προγράμματος και την ενεργοποίηση του data plan και μια σίγουρη απάντηση δεν ήξερε κανείς να μου δώσει.. Μόλις ακούγανε blackberry στην εξ. πελατών παγώνανε και με πετάγανε σα το μπαλάκι απο το ένα τμήμα στο άλλο :p
Link to comment
Share on other sites

εγώ έπρεπε να μιλήσω με 4 διαφορέτικους " υπεύθυνους" για ΒΒ για να μου πούν απλά αν ενεργοποιήθηκε η υπηρεσίες της rim και το data plan μου. δεν ξέρω αν υπάρχει ειδικό τμήμα για ΒΒ, αλλά σίγουρα θέλει εκπαίδευση ενα μέρος του προσωπικού
Link to comment
Share on other sites

Η υπηρεσία ενεργοποιείται σε μία μέρα από τον πάροχο και θέλει μία ακόμα για ενεργοποίηση από την RIM.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Η υπηρεσία ενεργοποιείται σε μία μέρα από τον πάροχο και θέλει μία ακόμα για ενεργοποίηση από την RIM.

 

ναι αλλά πρέπει να τσεκάρεις. εώ ήθελα να είμαι σίγουρος και ο καθένας μου έλεγε και απο κάτι διαφορετικό. την μία οτι έχει ενεργοποιηθεί μόνο το data plan και οχι η υπηρεσία, την άλλη ότι δεν έχει ενεργοποιηθεί τίποτα κλπ κλπ!

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωσε τη voda να σου αποδεσμεύσει το pin με φαξ και ταυτότητα. Μετά θα βάλεις το pin στην cosmo. btw έχουμε πει ξανά οτι cosmote bis είναι απαράδεκτο. Ελπίζω να είναι το μόνο πρόβλημα.

 

 

:):):):):):)

 

Ευχαριστώ πολύ :)Ακολούθησα την συμβουλή σου και όλα καλά :) !!! Ή σχεδόν όλα ...

 

Η Vodafone αποδέσμευσε το pin μου και μέσω του κινητού έστησα νέους λογαρισμούς, αλλά όταν προσπαθώ να ανοίξω λογαρισμό στο "https://bis.eu.blackberry.com/html?brand=cosmotegr" μου βγάζει το παρακάτω msg

 

"Your account is not accessible via HTML browser. Please use your device to access BlackBerry Internet Service."

 

ΟΚ, δεν με καίει τόσο αλλά έχω ένα βασικό πρόβλημα. Μέσω του κινητού δεν μπορώ να βρω τα exception, έτσι ώστε να μην παραδίδονται κάποια email στο BB μου, κάτι που χρεισημοποιούσα πριν και το είχα στήσει μέσω του site της Vodafone. Ξέρει κανείς πως μπορώ να το κάνω τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Το σφάλμα προκύπτει όταν μπαίνεις από το κινητό??

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

:):):):):):)

 

Ευχαριστώ πολύ :)Ακολούθησα την συμβουλή σου και όλα καλά :) !!! Ή σχεδόν όλα ...

 

Η Vodafone αποδέσμευσε το pin μου και μέσω του κινητού έστησα νέους λογαρισμούς, αλλά όταν προσπαθώ να ανοίξω λογαρισμό στο "https://bis.eu.blackberry.com/html?brand=cosmotegr" μου βγάζει το παρακάτω msg

 

"Your account is not accessible via HTML browser. Please use your device to access BlackBerry Internet Service."

 

ΟΚ, δεν με καίει τόσο αλλά έχω ένα βασικό πρόβλημα. Μέσω του κινητού δεν μπορώ να βρω τα exception, έτσι ώστε να μην παραδίδονται κάποια email στο BB μου, κάτι που χρεισημοποιούσα πριν και το είχα στήσει μέσω του site της Vodafone. Ξέρει κανείς πως μπορώ να το κάνω τώρα;

 

δές στο FAQ post #20

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα φίλε μου. Οι περισσότερες απορίες για τα ββ είναι εκεί και συνεχώς ανανεώνεται. Ρίξε μια ματιά
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα σε ολους ,

 

εδω και αρκετο καιρο εχω εγκαταστησει το BBM 5 , το τελευταιο νομιζω που υπαρχει και γενικα δεν πιστευω να ειναι και το τελικο αφου αυτος ο messenger θα συνοδευει το OS 5 των BB , το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι το εξης:

εδω και μια εβδομαδα περιπου στελνω μυνηματα γενικα σε φιλους που δεν πανε δηλαδη δεν γινονται delivery ποτε , δεν μου βγαζει το D και γενικα μενει απλα το v ξεκαρισμενο.Πρεπει να στειλω 2 και 3 φορες το ιδιο μυνημα με copy paste για να παει στον παραληπτη , και αν δεν παει εκεινη την στιγμη γενικα δεν θα παει ποτε .Αυτο μου δημιουργει απιστευτο προβλημα μιας και η επικοινωνια ειναι προβληματικη και αρκετα κουραστικη θα ελεγα , πρεπει να καθομαι μετα απο καθα αποστολη μυνηματος να κοιταω αν εχει παει και αν δεν εχει παει να αρχισω τα copy - paste και με την 3 η 4 να παει , συν οτι καποια ( οχι ολα ) καποια απο το μυνηματα παραδιδονται οποτε θελουν.

Ποτε δεν ειχα τετοιο προβλημα , ειμαι με κοσμοτε BIS και τα ατομα που μιλαω ειναι παντα τα ιδια που μιλαγα εδω και καιρο χωρις να εχω προβλημα μεχρι πριν.

Οι αλλοι που δεχονται τα μυνηματα εχουν διαφορους παροχους και WIND και Voda και Cosmo.Να τονισω δεν οτι καποια στιγμη οταν βρεθηκαμε ολοι μαζι εχοντας τα δυο bb διπλα διπλα εστελνα απο το δικο μου στα άλλα ( λεω μπας και δεν βγαζει το D αλλα πηγαινουν τα ρημαδια τα μυνηματα ) αλλά και παλι τιποτα , 1 στα τεσσερα μυνηματα πηγαινε.Εννοειτε οτι ειχα φουλ καλυψη.Σκεφτομαι μηπως ειναι το 5αρι που τα κανει αυτα , αλλα τοσο καιρο δεν ειχα αντιμετωπισει καποιο προβλημα οποτε το ψιλοαποκλειω , ελεγα και να γυρισω στο παλιο messenger μπας και διορθωθει η κατασταση αλλα σκεφτομαι και ειδα πως γυρνας πισω και με εχει πιασει πονοκεφαλος.

Εχει αντιμετωπισει κανεις το ιδιο προβλημα , και αν ναι πως το ελυσε ....?

 

thanks

Link to comment
Share on other sites

Το ΒΒΜ 5 είναι leaked και οι server δεν είναι έτοιμοι να δεχτούν τον κόσμο. Για να λύσεις το θέμα θες baterry pull, service books και δε συμμαζεύεται. Εγώ προσωπικά γύρισα στο παλιό και έχω το κεφάλι μου ήσυχο :)

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αντιμετώπιζω προβληματάκια με τον 5 και μάλλον θα το βγάλω να τελειώνουμε...
Link to comment
Share on other sites

Οι χρήστες του ΒΒΜ 5 είναι ήδη αρκετοί οπότε η rim έχει κάνει κάποιες διορθωτικές κινήσεις.

 

Έτσι κι αλλιώς όσο πλησιάζουμε στο release του Os 5 τόσο θα βελτιώνεται

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν όμως συνεχίζονται τα προβλήματα λήψης/παράδοσης στα μηνύματα.. Εγώ γύρισα στον 4.6 αλλα δυστυχώς έχασα όλα μου τα contacts, οπότε όσοι με είχαν ας με ξανακάνουν :lol
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κρατήσει κάποιο αρχείο από παλαιότερο backup μπορείς να τις περάσεις πάλι χωρίς να σου αλλάξει απαραίτητα και τις υπόλοιπες ρυθμίσεις και δεδομένα της συσκευής σου
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν όμως συνεχίζονται τα προβλήματα λήψης/παράδοσης στα μηνύματα.. Εγώ γύρισα στον 4.6 αλλα δυστυχώς έχασα όλα μου τα contacts, οπότε όσοι με είχαν ας με ξανακάνουν :lol

 

Γυρισες πως ?? με τον γνωστο τροπο ?? ξηλωμα ΒΒΜ 5 και εγατασταση παλι το OS ωστε να φερει και το BBM 4.6?? αν υπαρχει καποιος αλλος ευχαριστως να τον μαθω ..

 

@hellsangel81 , δυστηχως δεν εχω καποια απο τα παλια backup μιας και αλλαξα τηλεφωνο και στο Bold το ειχα ηδη περασει , και για την μεταβαση απο το ενα στο αλλο κινητο εκανα το switch device , που γενικα σου φερνει τα παντα απο το προηγουμενο κινητο σου ....:(

Link to comment
Share on other sites

Γυρισες πως ?? με τον γνωστο τροπο ?? ξηλωμα ΒΒΜ 5 και εγατασταση παλι το OS ωστε να φερει και το BBM 4.6?? αν υπαρχει καποιος αλλος ευχαριστως να τον μαθω ..

 

Τσου... Remove BBM5 πρώτα, restart & μετά ΟΤΑ εγκατάσταση του 4.6. Αν θες λινκ στείλε PM...

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...