Jump to content

Εμπειρίες χρήσης σε σχέση με την υπηρεσία BlackBerry


dkoud
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα θελα να τονίσω ότι με απλό data plan (GPRS όχι BIS):

Μια διευκρίνηση φιλικά πάντα και για τους συνδρομητές BIS αμα διαβάσουν το παραπάνω περί GPRS /BIS όταν εμφανίζεται GPRS τα DATA δρομολογούνται μέσω BIS.

 

Και ένα τελευταίο update σχετικά με την COSMOTE και τις χρεώσεις WAP που είχα. Αναγνωρίστηκε και συμφωνήθηκε για 3 μήνες δεν θα πληρώνω το βασικο πάγιο του συμβολαίου μέχρι δηλαδή να μηδενιστεί το επιπλέον που μου χρεώσαν. Πλέον έχει απενεργοποιηθεί και το WAP.

Ευχαριστώ

BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μου αρέσει σαν εφαρμογή. Οσο αναφορά την απεγκατάσταση μέσω ΒΒ device απο τον κλέφτη νομίζω ότι αν κάνεις sign out πρωτα απο το bb protect (BB PROTECT options sign out)θα χρειαστεί για την απεγκατάσταση το ΒΒ ID. Εγω παρόλα αυτά το πιο χρήσιμο θεωρώ το RING LOUD ακόμα και αν ειναι silent και την GPS εφαρμογή εντοπισμού. Οσο αναφορά το back up η πιο safe πλευρά είναι μέσω ΒΒ Desktop Software.
BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις "wipe out" πάει η εφαρμογή και μαζί η "ασφάλεια"!! :lol:

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
καλησπέρα παιδιά έχω το blackberry bold 9900 το πρόβλημα που έχω είναι ενώ έχω ενεργοποιημένο το BIS το blackberry protect δεν μου δουλεύει μου δείχνει ότι κάνει σύνδεση με την υπηρεσία άλλα δεν συνδέετε πότε λανβανω κανονικά email μπαίνω στο ίντερνετ κανονικά.. έχω κάνει ρε σετ τις συσκευής τίποτα έχω κάνει απεγκατάσταση τις εφαρμογής και μετά πάλι εγκατάσταση και πάλι τίποτα δεν λειτουργεί η εφαρμογή με καμία δύναμη ενώ σε άλλη συσκευή ίδια που έχει φίλος δουλεύει κανονικά εμένα τζίφος μήπως έχει κανείς καμιά ιδέα? ευχαριστώ..
Link to comment
Share on other sites

μου εχει συμβει αυτο me 9700.το δικο μου μπαινει κανονικα στο bb protect ενω της κοπελας μου δεν μπαινει καθολου.η φαση ειναι οτι ασχολουμε εγω και με τα 2 και τα εχω σεταρει εγω,,τι να πω,μου βγαζει οτι η υπηερεσια bb id εχει προσωρινα προβλημα κτλ.δεν καταφερα να βρω τι φταιει.και να φανταστεις οτι το bb os ειναι απο τα πιο σταθερα λειτουργικα
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπέρα παιδιά έχω το blackberry bold 9900 το πρόβλημα που έχω είναι ενώ έχω ενεργοποιημένο το BIS το blackberry protect δεν μου δουλεύει μου δείχνει ότι κάνει σύνδεση με την υπηρεσία άλλα δεν συνδέετε πότε λανβανω κανονικά email μπαίνω στο ίντερνετ κανονικά.. έχω κάνει ρε σετ τις συσκευής τίποτα έχω κάνει απεγκατάσταση τις εφαρμογής και μετά πάλι εγκατάσταση και πάλι τίποτα δεν λειτουργεί η εφαρμογή με καμία δύναμη ενώ σε άλλη συσκευή ίδια που έχει φίλος δουλεύει κανονικά εμένα τζίφος μήπως έχει κανείς καμιά ιδέα? ευχαριστώ..

 

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ!:(

Υποψιάζομαι πως φταίει η Vodafone...

Ας μας πούνε άλλοι που τους δουλεύει σε ποια εταιρεία είναι.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα μου δουλευει μια χαρα στη Vodafone. Πραγματικα δε μπορω να σκεφτω καποιο λογο που να σας κολλαει αυτο το προγραμμα.

Εγω θα εκανα τα εξης. Οχι οτι λυνει κατι αλλα θα το δοκιμαζα

 

1) Απεγκατασταση του προγραμματος και reset του bb με βγαλσιμο μπαταριας

2)Πηγαινετε εδω απο το pc σας

http://uk.blackberry.com/services/protect/

3)Πηγαινετε στο download through your blackberry browser. Βαλτε το email σας για να σας σταλει το download link στο blackberry σας.

4) Καντε το download και την εγκατασταση απο τον browser.

 

Οπως ειπα δεν εχει καποια ιδιαιτερη λογικη αυτο αλλα δεν βλαπτει και ενας εναλλακτικος τροπος εγκαταστασης

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ακριβως το ιδιο προβλημα εχω και εγω και ειμαι vodafone. Απεγκαταστησα, εβγαλα μπαταρια, περιμενα να γινει ο Ερμης αναδρομος στην Αφροδιτη, εκανα βουντου, αλλα και παλι δεν καταφερα να συνδεσω το B protect.

Μεχρι και οταν ειχα το 9900 δεν ειχα προβλημα. Με το 9810 που εχω τωρα παιδευομαι!

Link to comment
Share on other sites

εμπειρια μου με 2 bb9700 και τα 2 στην vodafone με την ιδια εκδοση os περασμενη.στο ενα λειτουργει αψογα στο αλλο δεν μπορει να συνδεθει.τα συμπερασματα δικα σας
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εγώ δεν είχα κανένα πρόβλημα ποτέ παρόλο που δεν το χρειάστηκα γιατί πάντα έκανα Backup/restore
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά να βοηθήσω αν κάποιοι έχετε(είχα) ακόμα το πρόβλημα που δεν συνδέεστε ποτέ με την υπηρεσία.

Σε κάποιο φόρουμ το διάβασα, το προσπάθησα κι αυτό ήταν.

Γυρίστε τη γλώσσα μενού στα Αγγλικά και κάνετε προσπάθεια. Θα συνδεθείτε κανονικά.

Μετά γυρίζετε το μενού στα Ελληνικά πάλι και θα δουλεύει συνέχεια.

Ελπίζω να βοήθησα..

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να κατεβασω μεσω wi-fi το bb protect ,φθανω στο σημειο που λεει συνδεση &απλα μενει εκει για ωρα(απλα δειχνει οτι γυριζει το εικονιδιο του χρονου αναμονης).Τι μπορω να κανω για να κατεβασω την υπηρεσια?
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να κατεβασω μεσω wi-fi το bb protect ,φθανω στο σημειο που λεει συνδεση &απλα μενει εκει για ωρα(απλα δειχνει οτι γυριζει το εικονιδιο του χρονου αναμονης).Τι μπορω να κανω για να κατεβασω την υπηρεσια?

Διάβασε απλά το αμέσως προηγούμενο ποστ.

Προσπάθησέ το και νομίζω θα τα καταφέρεις..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Είχα και εγώ το πρόβλημα που δεν έκανε σύνδεση και λύθηκε ως εξής:

Εγκατέστησα το λειτουργικό 7.1.0.267 και όπως κάθε αναβάθμιση μου ζητήθηκε να ξαναβάλω τα στοιχεία του λογαριασμού μου στο BB Appworld. Τότε μου ήρθε ένα mail απο τη rim που έλεγε "Επιβεβαιώστε τη διεύθυνση email του BlackBerry® ID σας."

Εκανα verify με το link που έιχε και αμέσως δοκίμασα το BB Protect το οποίο λειτόυργησε άψογα και πολύ γρήγορα:up:

 

Πιστεύω ότι το πρόβλημα ήταν ότι δεν είχα κάνει αυτή την επιβεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...
Δεν το καταλαβαίνει το κινητό, απλά η vodafone δεν ενεργοποιεί bis σε πακέτο 30ΜΒ (ξαναλέω ότι δεν είμαι σίγουρος - παλιά έτσι ήταν πάντως).

 

Χωρίς συμβόλαιο δεν υπάρχει εταιρεία στην Ελλάδα που να παρέχει υπηρεσία bis. Πολύ απλά δε μπορείς να χρησιμοποιήσεις καρτοκινητά και προσφορές δεδομένων για bis. Υπάρχουν όμως "τρόποι" να χρησιμοποιήσεις μέχρι κάποιο βαθμό ένα blackberry με ένα απλό πακέτο δεδομένων (χωρίς bis, οπότε κάνει και μια προσφορά καρτοκινητής πχ). Αλλά δε θα λειτουργεί το push e-mail πχ, παρά μόνο συγκεκριμένες εφαρμογές.

 

:!: Εδώ έχω μια ερώτηση...

>>>για να στέλνω MMS χρειάζομαι οπωδήποτε BIS?

>>>Η υπάρχει ένα "workaround" χωρίς BIS? ;)

Επειδη μέχρι τώρα έχω ένα torch 9810 (για την Ελλάδα μονο για για συγκεκριμένο σκοπό) με καρτοπρογραμα vodafone.gr και λειτουργεί talk, SMS, WIFI/WLΑΝ και internet (150MB) μια χαρά, και τίποτα άλλο δεν χρειάζομαι/θέλω. :)

:thanks:...for any help, και συγχωρέστε τα άσχημα Eλληνικά μου.
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...