Jump to content

Εμπειρίες χρήσης σε σχέση με την υπηρεσία BlackBerry


dkoud
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάλι πρωτοπόρος σε θέματα ασφαλείας & επαγγελματισμού η RIM.

Απίστευτα χρήσιμη εφαρμογή και για όσους την κατεβάσουν τότε θα είναι ήσυχοι ότι τα

δεδομένα τους δεν θα χαθούν & ότι ο κλέφτης όχι μόνο δεν θα την χαρεί αλλά μπορεί και να πιαστεί ;)

 

Το μόνο "αρνητικό" είναι ότι πλέον στις αγορές μεταχειρισμένων θα πρέπει να είμαστε

σίγουροι ότι ο προκάτοχος το έχει αποδεσμεύσει από το blackberry protect αλλιώς

μπορεί να βρεθούμε και κατηγορούμενοι στο τέλος. Επιτέλους ένα θετικό νέο κατά της κλοπής κινητών....εεεεε...blackberry ήθελα να πω :D

 

Απίστευτη πλάκα το loud ring :) :) Έχω να κάνω μεγάλες πλάκες :)

Edited by rokko1974

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο "αρνητικό" είναι ότι πλέον στις αγορές μεταχειρισμένων θα πρέπει να είμαστε

σίγουροι ότι ο προκάτοχος το έχει αποδεσμεύσει από το blackberry protect αλλιώς

μπορεί να βρεθούμε και κατηγορούμενοι στο τέλος.

 

Πολύ σωστή παρατήρηση. Το θέμα είναι πώς μπορεί να αποδεσμευτεί η συσκευή από το account σου στη RIM.

Δε βλέπω να υπάρχει τέτοια επιλογή, όπως και αν θές να προσθέσεις 2η συσκευή ΒΒ στο account σου.

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστή παρατήρηση. Το θέμα είναι πώς μπορεί να αποδεσμευτεί η συσκευή από το account σου στη RIM.

Δε βλέπω να υπάρχει τέτοια επιλογή, όπως και αν θές να προσθέσεις 2η συσκευή ΒΒ στο account σου.

 

Υπάρχει και οι δύο αυτές επιλογές στην σελίδα του blackberry protect. Πας "Your Devices" και μετά remove (αν θες κρατάς τα backups) για το πρώτο και εφόσον δεν το κάνεις με το που βάλεις την κάρτα σου σε άλλο bb και κάνεις register και βέβαια βάλεις και σε αυτό την εφαρμογή τότε αυτομάτως σου βρίσκει την νέα σου συσκευή και κάνεις πάλι τα ίδια. Η πρώτη σου παραμένει σαν προστατευόμενη ώσπου να πατήσεις το REMOVE.

 

Εμένα οι απορίες μου προς το παρόν είναι οι εξής:

 

1. Πως μπορείς να καταλάβεις εάν μία συσκευή είναι υπό το blackberry protect ώστε να μην την πατήσεις σε πιθανή πώληση. (έκανα battery pull αλλά δεν μου έβγαλε κάτι όταν ξεκίνησε πάλι, ίσως βέβαια πρέπει να δηλώσεις στο blackberry protect ότι χάθηκε)

 

2. To backup που κρατάει είναι μαζί με τις εφαρμογές ή χωρίς? Βέβαια το auto daily δεν υπάρχει γιατί θα σου τινάξεις το BIS στον αέρα κάθε μέρα να ανεβάζεις ολόκληρο image του κινητού. Weekly ίσως αλλά σίγουρα πρέπει να παίξεις με την επιλογή "upload only through wifi"

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και οι δύο αυτές επιλογές στην σελίδα του blackberry protect. Πας "Your Devices" και μετά remove (αν θες κρατάς τα backups) για το πρώτο και εφόσον δεν το κάνεις με το που βάλεις την κάρτα σου σε άλλο bb και κάνεις register και βέβαια βάλεις και σε αυτό την εφαρμογή τότε αυτομάτως σου βρίσκει την νέα σου συσκευή και κάνεις πάλι τα ίδια. Η πρώτη σου παραμένει σαν προστατευόμενη ώσπου να πατήσεις το REMOVE.

 

A, ok, νόμιζα ότι το remove αφορούσε το back up μόνο.

 

Εμένα οι απορίες μου προς το παρόν είναι οι εξής:

 

1. Πως μπορείς να καταλάβεις εάν μία συσκευή είναι υπό το blackberry protect ώστε να μην την πατήσεις σε πιθανή πώληση. (έκανα battery pull αλλά δεν μου έβγαλε κάτι όταν ξεκίνησε πάλι, ίσως βέβαια πρέπει να δηλώσεις στο blackberry protect ότι χάθηκε)

 

Ίσως αν κοιτάξεις για την εφαρμογή μέσα στο κινητό. Αλήθεια, αν την απεγκαταστήσεις "σβήνεται" και από το account σου?

 

2. To backup που κρατάει είναι μαζί με τις εφαρμογές ή χωρίς? Βέβαια το auto daily δεν υπάρχει γιατί θα σου τινάξεις το BIS στον αέρα κάθε μέρα να ανεβάζεις ολόκληρο image του κινητού. Weekly ίσως αλλά σίγουρα πρέπει να παίξεις με την επιλογή "upload only through wifi"

Εγώ το έβαλα weekly και πάντα μόνο μέσω wifi.

Aυτό το "all supported data" μπορεί να τα περιλαμβάνει όλα.

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

2. To backup που κρατάει είναι μαζί με τις εφαρμογές ή χωρίς? Βέβαια το auto daily δεν υπάρχει γιατί θα σου τινάξεις το BIS στον αέρα κάθε μέρα να ανεβάζεις ολόκληρο image του κινητού. Weekly ίσως αλλά σίγουρα πρέπει να παίξεις με την επιλογή "upload only through wifi"

 

ολο το backup που εκανα ειναι μολις 548 ΚΒ !

τα επομενα backup που θα γινουν, περιλαμβανουν μονο τις τυχον αλλαγες, οποτε μιλαμε για μηδαμινο ογκο δεδομενων

 

δεν παιρνει backup εφαρμογες τριτων αλλα ουτε και τα user data τους

 

δυστυχως ομως, δεν παιρνει backup τα email

 

και το οτι απενεργοποιει το encryption της συσκευης (οχι της καρτας), δεν μου πολυ αρεσε

Link to comment
Share on other sites

 

και το οτι απενεργοποιει το encryption της συσκευης (οχι της καρτας), δεν μου πολυ αρεσε

 

Δηλαδή, αν κάποιος σου κλέψει τη συσκευή και εσύ είχες encryption on , δε θα ισχύουν οι λειτουργίες του ΒΒ protect?

 

Eπίσης: "BlackBerry Protect cannot locate devices that are turned off or disconnected from the wireless network."

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, αν κάποιος σου κλέψει τη συσκευή και εσύ είχες encryption on , δε θα ισχύουν οι λειτουργίες του ΒΒ protect?

 

εαν εχεις encryption, σου ζηταει το προγραμμα να τη βγαλεις, αλλιως δεν ανοιγει

 

Eπίσης: "BlackBerry Protect cannot locate devices that are turned off or disconnected from the wireless network."

 

ναι, αλλα μολις ανοιξουν ή βρεθουν σε δικτυο, συνεχιζει κανονικα

(απο το user guide)

Edited by zzzzz
Link to comment
Share on other sites

1ο φάουλ. Τι να το κάνω τότε το backup αν χάσω τα εκατοντάδες μου email?? Ε τότε χωρίς user data/third party κτλ το backup θα είναι μικρό...και αν βάλεις ότι λείπουν τα saved messages (μα είναι δυνατόν? τι σκ@τ@ backup είναι αυτό?) τότε είναι έτσι όπως τα γράφεις φίλε μου. Μηδαμινός όγκος.

 

Αυτό με το encryption δεν το πολυκατάλαβα... μπορείται να το κάνετε λίγο explain :)

 

 

ναι, αλλα μολις ανοιξουν ή βρεθουν σε δικτυο, συνεχιζει κανονικα

(απο το user guide)

 

Ώπα, στάκα :) Μόλις βρεθεί σε απλό δίκτυο κινητής ή μόλις κάνεις register στους server το PIN?

Εάν συμβαίνει το δεύτερο θα έχουμε ίδια περίπτωση με την ΜΗ απελευθέρωση του PIN δηλαδή θα μπορείς να το δουλέψεις κανονικά σαν απλή συσκευή και με χρήση wifi

Edited by rokko1974

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

1ο φάουλ. Τι να το κάνω τότε το backup αν χάσω τα εκατοντάδες μου email?? Ε τότε χωρίς user data/third party κτλ το backup θα είναι μικρό...και αν βάλεις ότι λείπουν τα saved messages (μα είναι δυνατόν? τι σκ@τ@ backup είναι αυτό?) τότε είναι έτσι όπως τα γράφεις φίλε μου. Μηδαμινός όγκος.

 

Αυτό με το encryption δεν το πολυκατάλαβα... μπορείται να το κάνετε λίγο explain :)

 

2o φάουλ.

Αν έχεις encryption on, τότε απλά δεν υφίστανται οι λειτουργίες του protect! Mόλις το δοκίμασα. Το καλύτερο είναι ότι μόλις απενεργοποίησα το encryption , πήρε την εντολή και άρχισε να κουδουνίζει! χαχαχα

Καλόοο.... Το κλείδωμα με κωδικό του χρήστη υπερισχύει του ΒΒ protect.

 

options-security-encryption :)

Edited by egoeimai
"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Ώπα, στάκα :) Μόλις βρεθεί σε απλό δίκτυο κινητής ή μόλις κάνεις register στους server το PIN?

Εάν συμβαίνει το δεύτερο θα έχουμε ίδια περίπτωση με την ΜΗ απελευθέρωση του PIN δηλαδή θα μπορείς να το δουλέψεις κανονικά σαν απλή συσκευή και με χρήση wifi

 

υποθετω μολις εχεις ενεργο BIS

Link to comment
Share on other sites

Eμένα μου λέτε τί κάνω, καθώς έβαλα encryption on με κωδικό για να δοκιμάσω την εφαρμογή και τώρα δε φεύγει.....?

Έκανα και battery pull, αλλά τίποτα! Ζητάει συνέχεια κωδικό:mad:

 

 

Updated: το έφτιαξα :)

Edited by egoeimai
"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Ε πες μας τον τρόπο βρε μονοφαγά :) ;)

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

To ίδιο έπαθες και εσύ? :lol:

 

Πολύ απλό.

Ξετσεκάρεις το "encryption" στο options-security-encryption,

αλλά επίσης βγάζεις το "enable" από otions-password.

 

Το παίρνει αυτόματα και στα δύο. :p

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

:O:O

 

Σωστός! Δουλεύει κανονικά

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ας επιβεβαίωσή και κάποιος άλλος... Έκανα μία απλή απεγκατάσταση της εφαρμογής "bb protect" από το bb και μπήκα από το site να δώσω 2-3 εντολές για δοκιμή και δυστυχώς καμία δεν έγινε. Μου έβγαζε ότι δεν μπορεί να επικοινωνήσει με την συσκευή.

Πρώτα έδωσα να εντοπίσει το σημείο που βρίσκεται και μετά από λίγο που είδα το σχετικό μήνυμα ότι δεν μπορεί, σκέφτηκα ότι ίσως έχει θέμα το GPS, του έδωσα την εντολή να στείλει ένα μήνυμα στην οθόνη και πάλι τα ίδια, ακόμη και την εντολή του κουδουνίσματος έδωσα αλλά τζίφος...

 

Αν ισχύει κάτι τέτοιο τότε μιλάμε για ασφάλεια "my ***" που λένε και στο Hollywood :lol:

 

Για ρίξτε μία ματιά όποιος μπορεί μπας κι έχω εγώ το πρόβλημα...

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βάλει ακόμα την εφαρμογή και δεν ξέρω πώς παίζει ακριβώς, αλλά αν κατάλαβα καλά την έχεις απεγκαταστήσει και (προφανώς) δε λειτουργεί, έτσι;

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Τελειο ειναι , μολις το εβαλα και εχω παθει πλακα , ολα δουλευουν ρολοι...α ρεεεε RIM μας κακομαθαινεις ....πολυ καλη κινηση.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βάλει ακόμα την εφαρμογή και δεν ξέρω πώς παίζει ακριβώς, αλλά αν κατάλαβα καλά την έχεις απεγκαταστήσει και (προφανώς) δε λειτουργεί, έτσι;

 

Ακριβώς αυτό. Ενώ είναι ακόμα register η συσκευή αν κάποιος απεγκατασήσει το application ουσιαστικά σου απενεργοποιεί το protect? Άρα τζάμπα οι χαρές??

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις που το σκέφτεσαι έτσι, αλλά δε θυμάμαι ποτέ κάποια διαφορετική υλοποίηση σε κάποιο τηλέφωνο. Υποθέτω θα πρέπει να έχεις ενεργό το κλείδωμα της συσκευής, ώστε να μη μπορεί κάποιος τρίτος να το απεγκαταστήσει. Θα το βάλω κάποια στιγμή και γω να δω τι παίζει, δεν έχω προλάβει ακόμα...

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τι? Θα μπορούσε να ήταν σαν το PIN... Έχεις δεν έχεις application δεν υπάρχει περίπτωση να βάλεις BIS εάν είναι δεσμευμένο.

Μα είναι χαζομάρα... Όλα αυτά που κάνει πάνε χαμένα εάν μπορεί ο καθένας απλά να απεγκαταστήσει την εφαρμογή... Θα μπορούσε όταν πας να το βγάλεις να σου ζητάει να κάνεις registration τουλάχιστον... Πολλά θα μπορούσε τέλος πάντων...

Παιδιά ας το δοκιμάσετε και οι υπόλοιποι να δούμε αν όντως είναι έτσι. Δεν είναι τίποτα... Ένα unistall το application κάνετε την δοκιμή και μετά το ξαναβάζετε :)

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Αποκλειστικά και μόνο το σε πραγματικό χρόνο email και η τεράστια συμπίεση στα δεδομένα, που έχουν τα bb. Η δυνατότητα σύνδεσης έως 10 διαφορετικών λογαριασμών email και ακόμη και η σύνδεση με το εταιρικό email της κάθε εταιρίας. Αν δεν έχεις ανάγκη το άμεσο και σε πραγματικό χρόνο email, τότε πραγματικά, σε όλα τα υπόλοιπα, τα windows mobiles υπερτερούν σε ΟΛΑ τα υπόλοιπα ως smartphones και με διαφορά.

 

Καλησπερα φιλε.

να σου απαντησω πανω σε αυτο που ειπες,εσυ,και τα αλλα τα παιδια στο topic,για τα email σε πραγματικο χρονο. Eκανα ενα πειραμα προσφατα. Αγορασα πριν κανα μηνα ενα htc trophy 7 και διαπιστωσα κατι που δεν το ειχα παρει χαμπαρι. Συνχρονιζει τους 4 διαφορετικους μου λογαριασμους email σε real time.Aυτο δεν ειπηρχε στα WM παρα μονο αν επελεγες καθε ποτε πρεπει να κοιταει για την αλληλογραφια.

Οποτε παει και αυτος ο μυθος για τα realtime emails των blackberry.

Σε ενα μηνα εχω ξοδεψει 5 ευρω για 500mb στην cosmote,και εχω παντα ανοιχτο το data connection.

H ζωη εξελισετε μερα με την μερα.. το ιδιο και η τεχνολογια.

My Phones:

Sony Z1,Z5,Z7,J7,Ericsson T28s,T39m,Nokia 6110,lumia 800Siemens sl42,sl45,Motorola RAZR V3,Sony Ericsson P910,P990,P1i,XperiaX1-X2,Satio,Mio A501,A701,HTC P3750,kaiser,Diamond,HD2,Magic,Iphone3GS,BB 9800,storm2,LG optimus 7,Sony Xperia S

Link to comment
Share on other sites

Ο μύθος για τα realtime email των blackberry δεν είναι μύθος αλλά μία υπαρκτή υπηρεσία που αυτή τη στιγμή προσφέρει για οποιοδήποτε account μόνο ένα blackberry. Με ένα απλό search στο google μπορείς να βρεις και τον τρόπο με τον οποίο λειτουργεί. Τo push που λες ότι δοκίμασες δε λειτουργεί σε οποιοδήποτε account παρά μόνο εάν το υποστηρίζει ο server (exchange) ή, αν δεν κάνω λάθος, αν χρησιμοποιείς λογαριασμό live. Τo blackberry κάνει push αυτόματα σε οποιοδήποτε email, χωρίς να απαιτεί κάτι άλλο.

 

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί επιμένεις να υποστηρίζεις κάτι το οποίο είναι ευρέως γνωστό ότι δεν ισχύει. Αυτές οι υπηρεσίες που προσφέρει ένα blackberry δεν είναι κάτι που φανταζόμαστε, αλλά είναι υπαρκτή τεχνολογία και δυστυχώς όπως φαίνεται δε μπορείς να το δεχτείς. Θα σε συμβούλευα να αξιοποιήσεις τις μηχανές αναζήτησης για να βρεις πληροφορίες γι'αυτά τα θέματα και να καταλάβεις πώς λειτουργούν. Επίσης, το ότι εσύ δε χρειάζεσαι μια συγκεκριμένη υπηρεσία ή το ότι μπορείς να βολευτείς με ένα υποκατάστατο τύπου "έλεγχος ανά x λεπτά" δε σημαίνει ότι ισχύει και για όλους τους υπόλοιπους. Ευτυχώς ο καθένας επιλέγει ό,τι προτιμάει, οπότε μπορείς εύκολα να εγκαταλείψεις τα blackberry και να κοιτάξεις κάτι άλλο.

 

Το ζήτημα αυτό δεν υπάρχει λόγος να πάει παρακάτω και θα παρακαλέσω να μην συνεχιστεί από κανέναν, εκτός αν υπάρχει κάποια τεχνικά τεκμηριωμένη άποψη. Δεν υπάρχει λόγος να κλειδωθεί άλλο ένα θέμα.

Edited by thief

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Ο μύθος για τα realtime email των blackberry δεν είναι μύθος αλλά μία υπαρκτή υπηρεσία που αυτή τη στιγμή προσφέρει για οποιοδήποτε account μόνο ένα blackberry. Με ένα απλό search στο google μπορείς να βρεις και τον τρόπο με τον οποίο λειτουργεί. Τo push που λες ότι δοκίμασες δε λειτουργεί σε οποιοδήποτε account παρά μόνο εάν το υποστηρίζει ο server (exchange) ή, αν δεν κάνω λάθος, αν χρησιμοποιείς λογαριασμό live. Τo blackberry κάνει push αυτόματα σε οποιοδήποτε email, χωρίς να απαιτεί κάτι άλλο.

 

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί επιμένεις να υποστηρίζεις κάτι το οποίο είναι ευρέως γνωστό ότι δεν ισχύει. Αυτές οι υπηρεσίες που προσφέρει ένα blackberry δεν είναι κάτι που φανταζόμαστε, αλλά είναι υπαρκτή τεχνολογία και δυστυχώς όπως φαίνεται δε μπορείς να το δεχτείς. Θα σε συμβούλευα να αξιοποιήσεις τις μηχανές αναζήτησης για να βρεις πληροφορίες γι'αυτά τα θέματα και να καταλάβεις πώς λειτουργούν. Επίσης, το ότι εσύ δε χρειάζεσαι μια συγκεκριμένη υπηρεσία ή το ότι μπορείς να βολευτείς με ένα υποκατάστατο τύπου "έλεγχος ανά x λεπτά" δε σημαίνει ότι ισχύει και για όλους τους υπόλοιπους. Ευτυχώς ο καθένας επιλέγει ό,τι προτιμάει, οπότε μπορείς εύκολα να εγκαταλείψεις τα blackberry και να κοιτάξεις κάτι άλλο.

 

Το ζήτημα αυτό δεν υπάρχει λόγος να πάει παρακάτω και θα παρακαλέσω να μην συνεχιστεί από κανέναν, εκτός αν υπάρχει κάποια τεχνικά τεκμηριωμένη άποψη. Δεν υπάρχει λόγος να κλειδωθεί άλλο ένα θέμα.

 

ok φιλε. το θεμα δε θα σηνεχιστει,απλα να απαντησω κ τελος.

Εσενα σε βρησκω απληροφορητο και σορρυ που στο λεω. ρωτα καποιον που εχει το νεο λειτουργικο των windows. εχω 2 gmail λογαριασμους,εναν hotmail,και εναν yahoo.

Eρχονται τα email μου σε πραγματικο χρονο,και οχι με περιττες ρυθμησεις (εχει επιλογη στις ρυθμησεις "as arrive item")αν δε θες των 5 & 15 λεπτων. Kαι ολα αυτα χωρις καποιο συμβολαιο με καποια εταιρια που θα με κανει να πληρωνω ντε κ καλα 50 & 60 ευρω καθε μηνα μαζι με τις BIS υπηρεσιες. Aν δεν γνωριζεις κατι δεν ειναι ντροπη να το παραδεκτεις, και εγω σου λεω WP7 εχω και το τεσταρω στα χερακια μου καθε μερα. δε μου χρειαζετε να ψαξω κατι στο Google.

Eν ολιγης,σεβομαι αυτα που λες,εχεις απολυτο δικιο για την εγκηροτητα των mail,που σου παρεχει ενα blackberry, απλα σου λεω οτι οι εποχες αλλαζουν,το ιδιο και τα smartphones

φιλικα.

 

Kατι αλλο που θελω να ρωτησω καποιον που να γνωριζει.

Εχω το blackberry storm 2 και εχω προβλημα με το wifi. Ενω μου δειχνει οτι συνδεετε με το router μου και μπαινει κανονικα στο internet,oταν κλεισω το κινητο και παω μετα απο κανα 5λεπτο να ξαναμπω στο internet,δεν μπαινει με τιποτα,παρα μονο αν κανω restart το router. Τι μπορει να συμβαινει?? Και γενικα σε ολα τα router που συνδεετε η συσκευη το κανει αυτο.

Μηπως φταιει η αναβαθμιση που του ειχα κανει? ειναι η εκδοση 5.0.0.κατι. δεν θυμαμε.

Ευχαριστω.

Edited by thief
Απαγορεύονται τα συνεχόμενα μηνύματα - παρακαλώ να χρησιμοποιείς την "τροποποίηση" κάτω από το αρχικό μήνυμα

My Phones:

Sony Z1,Z5,Z7,J7,Ericsson T28s,T39m,Nokia 6110,lumia 800Siemens sl42,sl45,Motorola RAZR V3,Sony Ericsson P910,P990,P1i,XperiaX1-X2,Satio,Mio A501,A701,HTC P3750,kaiser,Diamond,HD2,Magic,Iphone3GS,BB 9800,storm2,LG optimus 7,Sony Xperia S

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Μια βασικη διαφορα μεταξυ BB και αλλα smartphones ειναι η παρακατω. Στο BB το email προωθειται μονο οταν πραγματικα υπαρχει email. Aυτο δεν γινεται οταν εχεις μονο data plan πρεπει να`χεις και BIS. Η ικανοτητα του BB να συνδεεται με το Network Op. Center ( NOC ) μεσω BIS μεταφραζεται σε συμπιεση δεδομενων ( λιγοτερα Mb και eλαχιστη καταναλωση μπαταριας.

 

τα windows η αλλα smartphones χρησιμοποιουν το HTTP protocol και πρεπει να συνδεονται καθε λιγο και λιγακι με τον server για να δουν αν υπαρχει email. Φυσικα μπορεις να δωσεις εντολη να σου φερνει τα email καθε 5 η 10 η ακομα καθε 1 λεπτο, αλλα θα πρεπει παντα να κανει over-the-air activesync το οποιο σημαινει συνδεση/αποσυνδεση με server ( ασκοπη καταναλωση Mb ) και ασκοπη καταναλωση μπαταριας.

 

Παντα φιλικα,

Ηλιας

 

BlackBerry

 

By using an Network Operating Center (NOC), the BlackBerry method represents the most battery and data efficient method for push email. In a lay person’s term, the email is forwarded to your BlackBerry by the RIM-operated NOC only when there is email. And even then, only the first chunk of email is sent. In the absence of email, nothing at all happens, and your BlackBerry behaves much like a normal mobile phone.

 

As you can imagine, unless you receive a hundred emails an hour, enabling push email on the BlackBerry does not normally result in any noticeable reduction in battery life.

RIM is able to do that because of your BlackBerry registers itself with your Telcompany, which forwards the information on to the RIM NOC. The result is that the NOC now knows exactly where to forward your emails to. This is also the reason why a normal data plan is not adequate to give you BlackBerry email services.

 

Windows Moble

 

On the other hand, the push email employed by Windows Mobile uses the HTTP protocol.

 

Imagine typing an URL into your Web browser and then hitting “Enter”. Instead of a response coming in right away, imagine your Smartphone doing that and then waiting instead for up to 8 minutes (default). If nothing happens, the Smartphone does it again just to make sure that the connection is still up.

 

If there is an email though, your Windows Mobile Smartphone will get a response. At this point, your WM Smartphone will perform an over-the-air activesync to retrieve it. Since your WM Smartphone talks directly to your server, no NOC is necessary, nor any involvement on the Telcompany level beyond the availability of a normal data connection.

 

Battery life is shortened however, due to the constant need to connect to the server even if there is no email.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Μια βασικη διαφορα μεταξυ BB και αλλα smartphones ειναι η παρακατω. Στο BB το email προωθειται μονο οταν πραγματικα υπαρχει email. Aυτο δεν γινεται οταν εχεις μονο data plan πρεπει να`χεις και BIS. Η ικανοτητα του BB να συνδεεται με το Network Op. Center ( NOC ) μεσω BIS μεταφραζεται σε συμπιεση δεδομενων ( λιγοτερα Mb και eλαχιστη καταναλωση μπαταριας.

 

τα windows η αλλα smartphones χρησιμοποιουν το HTTP protocol και πρεπει να συνδεονται καθε λιγο και λιγακι με τον server για να δουν αν υπαρχει email. Φυσικα μπορεις να δωσεις εντολη να σου φερνει τα email καθε 5 η 10 η ακομα καθε 1 λεπτο, αλλα θα πρεπει παντα να κανει over-the-air activesync το οποιο σημαινει συνδεση/αποσυνδεση με server ( ασκοπη καταναλωση Mb ) και ασκοπη καταναλωση μπαταριας.

 

Παντα φιλικα,

Ηλιας

 

BlackBerry

 

By using an Network Operating Center (NOC), the BlackBerry method represents the most battery and data efficient method for push email. In a lay person’s term, the email is forwarded to your BlackBerry by the RIM-operated NOC only when there is email. And even then, only the first chunk of email is sent. In the absence of email, nothing at all happens, and your BlackBerry behaves much like a normal mobile phone.

 

As you can imagine, unless you receive a hundred emails an hour, enabling push email on the BlackBerry does not normally result in any noticeable reduction in battery life.

RIM is able to do that because of your BlackBerry registers itself with your Telcompany, which forwards the information on to the RIM NOC. The result is that the NOC now knows exactly where to forward your emails to. This is also the reason why a normal data plan is not adequate to give you BlackBerry email services.

 

Windows Moble

 

On the other hand, the push email employed by Windows Mobile uses the HTTP protocol.

 

Imagine typing an URL into your Web browser and then hitting “Enter”. Instead of a response coming in right away, imagine your Smartphone doing that and then waiting instead for up to 8 minutes (default). If nothing happens, the Smartphone does it again just to make sure that the connection is still up.

 

If there is an email though, your Windows Mobile Smartphone will get a response. At this point, your WM Smartphone will perform an over-the-air activesync to retrieve it. Since your WM Smartphone talks directly to your server, no NOC is necessary, nor any involvement on the Telcompany level beyond the availability of a normal data connection.

 

Battery life is shortened however, due to the constant need to connect to the server even if there is no email.

 

το ξερω φιλε μου και εχεις δικιο σε οτι λες. Συνφωνω. Απλα σου λεω οτι τα WP7 πλεον παιρνουν το email ακριβως την ωρα που θα ερθει στο mailbox σου.Σε πραγματικοτατο χρονο. Λειτουργουν διαφορετικα απ τα WM.

Kατα τ'αλλα περι συμπιεσης δεδομενων και καταναλωσης μπαταριας πιθανον να εχεις απολητο δικιο. Απλα προσωπικα εμενα και σε πολλους αλλους λιγο τους ενδιαφερει η συμπιεση δεδομενων οταν εχεις 500mb τον μηνα με 5 ευρω. Συμφωνω στην μπαταρια παντως.

My Phones:

Sony Z1,Z5,Z7,J7,Ericsson T28s,T39m,Nokia 6110,lumia 800Siemens sl42,sl45,Motorola RAZR V3,Sony Ericsson P910,P990,P1i,XperiaX1-X2,Satio,Mio A501,A701,HTC P3750,kaiser,Diamond,HD2,Magic,Iphone3GS,BB 9800,storm2,LG optimus 7,Sony Xperia S

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...