Jump to content

Εμπειρίες χρήσης σε σχέση με την υπηρεσία BlackBerry


dkoud
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μεσω της εφαρμογής tether (πρώην tetherberry) ναι. Τα δεδομένα συμπιεζονται κανονικά για τα torrents καλό θα ηταν να στείλεις ενα mail στο support της εφαρμογής.

 

Στα ΒΒ γίνονται αναβαθμίσεις και os βγαίνουν αρκετα συχνά και απο διαφορετικούς παροχους. Η διαδικασία για την αναβάθμιση είναι πολυ απλή.

Link to comment
Share on other sites

Περα απο τα πακετα BIS που προσφερει η καθε εταιρια, με ποια αλλα πακετα ιντερνετ μπορεις να ενεργοποιησεις BIS , πχ με το Unlimited?

 

Επειδη ολα τους εχουν πολιτικη ορθης χρησης 250-500mb και σκεφτομαι μηπως δεν μου φτασουν, δεδομενου πως θα το χρησιμοποιω και για tethering.

 

Επισης αμα δεν εχεις καποιο εταιρικο e-mail εχει κατι επιπλεον να σου προσφερει το BES?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιο πρόγραμμα έχει συμεριλαμβάνει κάποιον όγκο δεδομένων ήδη δεν μπορείς να βάλεις επιπλέον. Αν θέλεις παραπάνω όγκο θα πρέπει να φτίαξεις ένα δικό σου πρόγραμμα.
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ολα τους εχουν πολιτικη ορθης χρησης 250-500mb...

Από την εμπειρία σου λέω ότι ποτέ, μέχρι στιγμής, δεν σε κόβουν μετά. Αυτό το ξέρω για την COSMOTE. Φαντάζομαι ότι το ίδιο θα συμβαίνει και με τα άλλα δίκτυα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις παραπάνω όγκο θα πρέπει να φτίαξεις ένα δικό σου πρόγραμμα.

 

Πως το εννοεις αυτο?

 

Ας πανου για παραδειγμα στο Vodafone Mobile Internet Unlimited με πολιτικη 3GB το οποιο ειναι για netbook στην ουσια, θα μπορεσω να ενεργοποιησω το BIS?

 

Από την εμπειρία σου λέω ότι ποτέ, μέχρι στιγμής, δεν σε κόβουν μετά. Αυτό το ξέρω για την COSMOTE. Φαντάζομαι ότι το ίδιο θα συμβαίνει και με τα άλλα δίκτυα.

 

Το θεμα δεν ειναι αν σε κοβουν αλλα αμα χρεωνουν τα παραπανω δεδομενα? Για παραδειγμα η voda, αναφερει στο site της.

 

"Χρέωση μετά το τέλος του δωρεάν προσφερόμενου όγκου δεδομένων..."

 

Αναφερομαι στα προγραμμα surf&mail Που ανταποκρινονται στο BIS.

 

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=8151

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το ΒΒ 8220 και δεν του έχω περάσει ακόμα το πιο πρόσφατο Firmware όπως και περιμένω να ενεργοποιηθεί η BIS υπηρεσία απο τη Cosmote..

 

Η ερώτηση μου: Επειδή δεν βλέπω καμιά συντόμευση στο μενού για το Facebook ή και κάποια άλλα πράγματα που εμφανίζονται στα μενού των πιο πρόσφατων κινητών της RIM, θα εμφανιστούν με το καινούριο firmware...?:confused:

Edited by mantsag1
Link to comment
Share on other sites

Τα πακετα BIS της καθε εταιριας γιατι δεν επιδοτουνται? Δεν ειναι ιδιοκτητα της καθε εταιριας, και τα σκανε στην RIM για να προσφερουν την υπηρεσια?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Στην Cosmote, μου πρόσφεραν επιδότηση για αγορά συσκευής Blackberry ~40,00 € για εγγραφή στο πρόγραμμα BIS 100MB και ~70,00 € (πάγια χρέωση 7,00 €/μήνα) για εγγραφή στο πρόγραμμα BIS Απεριόριστα (πάγια χρέωση 15,00 €/μήνα). Η μοναδική υποχρέωση είναι η παραμονή στο κάθε ένα από τα προαναφερόμενα προγράμματα για τουλάχιστον 6 μήνες από την ενεργοποίησή του.
Link to comment
Share on other sites

Μεσω της εφαρμογής tether (πρώην tetherberry) ναι. Τα δεδομένα συμπιεζονται κανονικά για τα torrents καλό θα ηταν να στείλεις ενα mail στο support της εφαρμογής.

 

Στα ΒΒ γίνονται αναβαθμίσεις και os βγαίνουν αρκετα συχνά και απο διαφορετικούς παροχους. Η διαδικασία για την αναβάθμιση είναι πολυ απλή.

 

αυτη η εφαρμογη tether δεν κανει 50ε? ασχετο οι εφαρμογες που λενε οτι πρεπει να πληρωσεις σπάνε? δεν θελω να μου πειτε πως αλλα απλα αν γινεται.

Το μεγαλύτερο ρίσκο στην ζωή είναι να μην πάρεις κανένα
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα παιδιά. Πρώτο μου post στο forum. Ελπίζω να το γράφω στο σωστό topic. Έχω ένα 8900 curve με vodafone και εδώ και 2-3 μέρες έχω πρόβλημα με το BIS. Πιο συγκεκριμένα, αν αφήσω το κινητό για λίγη ώρα και κάποιος πάει να μου στείλει είτε mail, είτε μήνυμα στο bbm, δεν το λαμβάνω. Αν πάω να στείλω εγώ μετά από κάποια ώρα, ξαφνικά, σα να ξεμπλοκάρουν τα πάντα και παίρνω μηνύματα κατεβατά στο bbm και τα mail που δεν είχα λάβει. Έχω βγάλει την μπαταρία δύο φορές αλλά τίποτα. Με τα πολλά από την vodafone μου παν να ξανακάνω register την συσκευή, αλλά και πάλι τζίφος. Δοκίμασα να κάνω τα data services off & on δύο φορές αλλά και πάλι τίποτα. Έχει κανείς καμία ιδέα για το τι μπορεί να φταίει? Σημειοτέο πως μέχρι την Πέμπτη όλα δούλευαν ρολόι και από Παρασκευή πρωί άρχισαν τα προβλήματα.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει gmail και yahoo. Μόλις γύρισα από την δουλειά και ήδη έχω καμιά 20αριά mail που δεν φάνηκαν ποτέ στην συσκευή. Το πρωί σε κάποια φάση μίλησα και φάνηκε να ξεμπλοκάρει (πήρα ό,τι είχε έρθει μέχρι εκείνη την στιγμή. Τόσο σε μυνήματα του ΒΒΜ όσο και σε mail. 4.6.1.109 είναι η έκδοση του OS. Μέχρι την πέμπτη πάντως όλα δούλευαν ρολόι και δεν άλλαξα κάτι.

 

Υ.Γ. Αν πάω στο advanced options -> host routing tables και πατήσω register now, έρχονται όλα μαζί.

Edited by Sobel
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα,

 

Από ό,τι βλέπω διαβάζοντας αυτές τις μέρες κανείς δεν έχει αναφέρει παρόμοιο πρόβλημα, πράγμα που μου φαίνεται πολύ περίεργο γιατί κυριολεκτικά με έχει τρελάνει από χθες. Άρα μπορεί να φταίω εγώ.

 

Εν συντομία, χθες σέταρα το εταιρικό e-mail στο blackberry (με BIS). Αρχικά το έκανα με τη μορφή exchange (με το url του web mail), δούλευε μια χαρά αλλά τα μηνύματα έρχονταν με καθυστέρηση μέχρι και 15 λεπτά -όχι ακριβώς real time.

 

Με την πολύτιμη βοήθεια του forum, είδα ότι για να έχω πραγματικό real time push e-mail έπρεπε να το ξανασετάρω με τη μορφή POP3/IMAP (όπως ακριβώς είναι η επιλογή στο BB 9700 που έχω, έκδοση 5.0.0.423).

 

Όλα δούλεψαν μια χαρά, τα e-mail έρχονται πιο γρήγορα και από το Outlook αλλά: όταν έχω ανοιχτό το Outlook παίρνω πάνω από ένα αντίγραφα του ίδιου e-mail στο κινητό με διαφορά δευτερολέπτων. Για την ακρίβεια ακόμα και αν έχω κλειστό το Outlook και παίρνω τα mail στο BB, μόλις ανοίξω το Outlook ξαναπαίρνω όλα τα mail στο κινητό μαζεμένα για δεύτερη φορά. Φανταστείτε τί γίνεται όταν έχω 30-40 e-mail.

 

Από τη Vodafone δεν μπορούν να με βοηθήσουν, αλλά ψάχνοντας αρκετά χθες είδα ότι πολύς κόσμος έχει το ίδιο πρόβλημα και ότι υπάρχει ειδική αναφορά στο support της RIM:

http://supportforums.blackberry.com/t5/BlackBerry-Internet-Service/Receiving-duplicate-email-messages-when-using-the-BlackBerry/m-p/391719;jsessionid=C34115859CBF597DCC61873BBCDB4C85

 

Από τις πιθανές αιτίες που προκαλούν το πρόβλημα (#5 και #8), καταλαβαίνω πως είτε είναι θέμα της Microsoft και πρέπει να γίνουν αλλαγές στο Outlook (το οποίο στην περίπτωσή μου είναι εταιρικό θέμα και άρα δύσκολο) είτε θα πρέπει να γυρίσω σε account της μορφής exchange και να συμβιβαστώ με τη 15λεπτη καθυστέρηση.

Να σημειώσω ότι στο hotmail λογαριασμό μου δεν έχω κανένα πρόβλημα.

 

Συγγνώμη αν κούαρασα αλλά είναι τρομερά εκνευριστικό και μου φαίνεται αδιανόητο να μην έχει προβλεφθεί πραγματική λύση ή να πρέπει να διαλέξω τη λιγότερο κακή.

 

Αντιμετωπίζει κάποιος άλλος αυτό το πρόβλημα; Έχετε βρει λύση;

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω ξανακούσει αλλά δε νομίζω πως έχει σχέση με το αν το Outlook είναι ανοικτό ή όχι.. Δοκίμασε να μπεις στο BIS site της εταιρείας και δες μήπως έχεις 2 εγγραφές για το ίδιο email. Αν ναι διέγραψε τη μία.

 

Επίσης, μήπως έχεις κάποιο rule ή φίλτρο στο Outlook και προωωθεί τα μηνύματα σε άλλες διευθύνσεις?

Link to comment
Share on other sites

Όταν δε δουλεύω στο Outlook όλα είναι οκ. Μόλις ανοίξω e-mail από το Outlook, μου ξαναέρχεται αυτόματα στο κινητό.

 

Έχω σβήσει και ξαναπεράσει το e-mail 4-5 φορές, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό -αν και θα έπρεπε να παίρνω 4-5 αντίγραφα κάθε φορά, όσες και οι αλλαγές που έχω κάνει.

Στο BIS της Vodafone πάντως φαίνεται κανονικά ο ένας και μόνο λογαριασμός που έχω αυτή τη στιγμή, με τις τελευταίες ρυθμίσεις που έχω περάσει (IMAP).

Για φίλτρο στο Outlook, δεν υπάρχει τίποτα στα rules.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις πεσει και εσυ θυμα της κακης συνεργασιας Microsoft-Rim

 

Δεν υπαρχει καποια standard λυση. Το προβλημα περιγραφεται ως εξης με απλα λογια

 

<<The problem is with Microsoft Exchange IMAP and BIS.Any time you reply or edit an email message, the MS exchange server changes some sort of flag on the message, making BIS think it is a new message.>>

 

Καποιες λυσεις της απελπισιας που μπορεις να δοκιμασεις ειναι

 

1)<<I was getting duplicate emails as a result of having to email addresses in outlook until:

 

send/recieve settings> define send/recieve groups> edit > choose the 2ndry email account then uncheck 'recieve mail items'>>

 

2)Να μπεις στο bis της vofafone. Να πας στο account σου και να βαλεις ενα φιλτρο το οποιο να ενεργοποιειται οταν λαμβανεις mail στο bb. Το φιλτρο θα εξεταζει την διευθυνση αποστολεα. Εκει εσυ βαλε την δικη σου διευθυνση. Οταν ειναι match το κριτηριο να μαρκαρεις την επιλογη <<do not forward message to device>>

 

Δεν γνωριζω παντως κατα ποσο παιζουνε ολα αυτα αλλα αξιζει η προσπαθεια

 

Παντως να ξερεις οτι υπάρχει και ενα συχνο θεμα με BIS και ΟWA. Αυτο το configuration εχω εγω. Μια με δυο φορες το μηνα, οσα mail εχω στο account μου τα προωθει ξανα στη συσκευη. Και ξαφνικα κοιταω το bb και εχω 200-300 νεα mail, τα οποια τα μαρκαρω και τα σβηνω (μονο απο το bb φυσικα)

 

Καλη τυχη...

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση, δυστυχώς κι εγώ καταλήγω ότι δεν υπάρχει οριστική λύση. Μου έχει κάνει μεγάλη (αρνητική) εντύπωση πάντως.

 

Τη λύση με τα φίλτρα από το bis της vodafone την έχω δει και αλλού, αλλά δε μου λύνει το πρόβλημα γιατι αφορά τα e-mail στα οποία κανω εγώ reply.

 

Το πρόβλημά μου είναι ότι κάθε φορά που ανοίγω e-mail από το Outlook, το BB το βλέπει ως καινούριο, όπως λες. Θα προσπαθήσω να πείσω τον τεχνικό μου να πειράξουμε τις ρυθμίσεις στο Outlook και ελπίζω να βρούμε κάτι που να βελτιώνει την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Αν περναει ο λογους σου εκει και εχεις καλες σχεσεις με τον μηχανογραφο προσπαθησε να τον πεισεις να εγκαταστησει το νεο software της RIM που λεγεται BESX

 

Ειναι τελειως free και ενω μπορει να δουλευει με bb που εχουνε προγραμμα BIS, σου δινει σχεδον ολες τις δυνατοτητες BES.

 

Δηλαδη θα εχεις instant email και calendar contacts tasks synchronization

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Στην κοσμοτε το BIS pro με BES pro εχουν την ιδια τιμη. Αξιζει σαν ιδιωτη να επιλεξω το BES?

 

Επιπροσθετως γιατι οι υπηρεσιες Blacjberry δεν εχουν επιδοτηση συσκευης? Η εταιριας τα σκανε στην κεντρικη τησ BB, γιαυτο?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Κατά καιρούς δίνουν και κάποια επιδότηση στα πλαίσια κάποιου promo. Η BES είναι πολύ περίπλοκη για ιδιώτη, σου δίνει μεγαλύτερο έλεγχο αλλά δεν υπάρχει λόγος.
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να υπάρχει λόγος να έχεις BES - άμα η εταιρεία σου έχει exchange server / η έχεις στήσει δικό σου προσωπικό, τότε ναι - είναι αρκετά καλό και καλύτερο του BIS (για email features πάντα) Διαφορετικά δεν υπάρχει λόγος να έχει κάποιος ενεργοποιημένο στο BlackBerry του BES.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω αν εδώ είναι το κατάλληλο τόπικ αλλά γενικά ποια εταιρία έχει την καλύτερη υπηρεσία Blackberry?
Link to comment
Share on other sites

Εμπειρικά και χωρίς απτά στοιχεία, θα έλεγα η Vodafone. Είναι η μοναδική που δε χρειάζεται να ανησυχείς για χρεώσεις αν μπεις με λάθος APN ή με ξεχωριστό browser που δεν έχεις σετάρει κατάλληλα (όλα τα δεδομένα από το πακέτο σου θα περάσουν). Επίσης δεν είχα ποτέ ο ίδιος οποιοδήποτε πρόβλημα ούτε έχω δει να αναφέρεται κάτι σημαντικό από άλλους, συνήθως ήταν θέμα του χρήστη οτιδήποτε παρουσιαζόταν. Επίσης έχει, αν δεν κάνω λάθος, τη φθηνότερη χρέωση αυτή τη στιγμή για πακέτα BIS.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...