Jump to content

Εμπειρίες χρήσης σε σχέση με την υπηρεσία BlackBerry


dkoud
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Κάποιος μου είπε ότι τα Blackberry έχουν ιδιόκτητο δίκτυο... Δηλαδή έχει δεν έχει σημα ή κάρτα sim η συσκευή, ανανεώνεται η λίστα των mail. Κάτι τέτοιο άκουσα.. Είναι εντελώς χαζό αυτό που λεω?? :O Αν ξέρει κάποιος ας μου εξηγήσει!!

Ευχαριστώ πολύ! :)

Edited by hellsangel81
Για λόγους ομοιομορφίας του φόρουμ θα σε παρακαλούσα να χρησιμοποιείς το default μέγεθος γραμμάτων.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν ισχυει κατι τετοιο. Απλα εχουν δικο τους server απο οτι εχω καταλαβει, τωρα να το εξηγησω δεν μπορω γιατι απλα δεν ξερω!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Κάποιος μου είπε ότι τα Blackberry έχουν ιδιόκτητο δίκτυο... Δηλαδή έχει δεν έχει σημα ή κάρτα sim η συσκευή, ανανεώνεται η λίστα των mail. Κάτι τέτοιο άκουσα.. Είναι εντελώς χαζό αυτό που λεω?? :O Αν ξέρει κάποιος ας μου εξηγήσει!!

Ευχαριστώ πολύ! :)

 

Κανονικό τηλέφωνο είναι με τη SIM του, τα κουμπάκια του, κτλ.. Τα emails πάνε στους servers της RIM και απλά μέσω εκείνων έρχονται σε σένα, αλλά όλα τα υπόλοιπά λειτουργούν όπως ένα απλό τηλέφωνο... Πιστεύω να σε κάλυψα..

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα εμαθα πως και η νοκια προσφερει αναλογη υπηρεσια στις συσκευες τις σειρας "E".

 

Γνωριζει κανεις πως στεκεται η αντιστοιχη υπηρεσια της απεναντι στην RIM?

 

Παντως ειμαι αναμεσα στα BOLD 9000 και 9700. Το δερμα ομως στην πισω οψη σαν να μου φαινεται πιο "Φτωχο" στην νεα συσκευη, και εμφανισιακα δεν βλεπω βελτιωση. Τι λετε?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

H Nokia το υποστήριζε παλαιότερα, όχι πλέον. Λειτουργούσε αλλά μιλάμε μόνο για email. Δεν υπήρχε συμπίεση στα υπόλοιπα δεδομένα. Μην ξεχνάς ότι το blackberry service δεν είναι απλά υπηρεσία που εκμεταλλεύεται η RIM αλλά ανήκει στη RIM.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Σε προπληρωμενα προγραμματα χρονου ιντερνετ, πχ το WIND ADSM που προσφερεται για χρηση με netbook, μπορεις να ενεργοποιησεις BIS?

 

Ή βασικα ποια ειναι μια ασφαλης καταναλωση δεδομενων μιας και η υπηρεσια προσφερει συμπιεσιμοτητα? Δηλαδη 1-2 GB μηνιαια αρκουν?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Και να ενεργοποιήσεις, δε θα μπορείς να το αξιοποιήσεις. Χρειάζεται συσκευή blackberry γι' αυτό που σκέφτεσαι. Κατά τον ίδιο τρόπο, ακόμα και το ίδιο το blackberry όταν λειτουργεί σαν tethered modem συνδεδεμένο με λάπτοπ, παρακάμπτει το bis και κατεβάζει δεδομένα από το κανονικό apn του provider σου. Το bis το χρησιμοποιεί μόνο για δεδομένα που προορίζονται για την ίδια τη συσκευή.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

A αληθεια οταν το χρησιμοποιεις για tethering χρησιμοποει το κανονικο APN που σημαινει πως δεν υπαρχει συμπιεσιμοτητα? Γιατι σκοπευα με αυτο το σκεπτικο να παρω ενα προγραμμα μεγαλου ογκου, πχ 10GB και να εχω και την συμπιεσιμοτητα δεδομενων και να ειμαι αρχοντας, αλλα μονο στην συσκευη χρησιμοποιειται το BIS ε?

 

Τοτε ποιο προγραμμα συμφερει περισσοτερο για χρηση BIS σε BlackBerry συσκευες?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Με την εφαρμογή TetherBerry αν δεν κάνω λάθος τα δεδομένα του λαπτοπ περνάνε κανονικά από το BIS.. Μπορείς να κατεβάσεις την δοκιμαστική έκδοση και μετά να ελέγξεις με τον πάροχο σου τι δεδομέν κατανάλωσες!
Link to comment
Share on other sites

χαχα..!!αντε με το καλο να ερθει στην wind..!!

ηταν να παρω το ε71 ή ε72...αλλα δεν αξιζει πιστευω...1000 φορες το 9700..!!

 

Μην τα υποτιμάται τα Ε-seires. Kαι εγώ BB έχω, αντίστοιχo δίλημμα είχα πριν το bold (E71 vs Bold), αλλά και αυτά παίζουν πολύ δυνατά και μάλιστα με -100 εύρως. Από την μία έχεις απλότητα, push mail από την άλλη όμως ΟΛΟΣ ο πλανήτης φτιάχνει εφαρμογές για Nokia.... :)

One Plus 5T 6gb/64gb Stock Stable Oreo
Link to comment
Share on other sites

For the record στα E μπαίνει και BIS και έχει και δυνατότητα αποστολής PINs. Πήρε ένα μια φίλη μου και μπορώ να πώ οτι είναι πάρα πολύ καλό αν και κάπως δυσχρηστό, το μενού τους πρέπει επιτέλους να εξυγχρονιστεί!

 

Το 9700 αν και ακριβότερο, αξίζει τα λεφτά του και δεν μπορώ να πω οτι τα Ε series μπορούν να απειλήσουν τα ΒΒ.

 

Όσο για τις εφαρμογές, η RIM έχει δώσει πολλές ευκαιρίες και πληροφορίες για την ανάπτυξη εφαρμογών, μην ξεχνάμε οτι είναι μια πλατφόρμα που τώρα αρχίζει να χρησιμοποιείται από το ευρύ κοινό.

Edited by hellsangel81
Link to comment
Share on other sites

Tα PIN τι ακριβως ειναι? Το ακουω συνεχεια σαν Blackberry term και ακομα δεν εχω καταλαβει την εννοια του.

 

Παντως με μενα ρε παιδια τι γινεται. Θελω τις δυνατοτητες του 9700 σε καλουπι 9000! Καμμια μοντα δεν μπορει να γινει?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Tα PIN τι ακριβως ειναι? Το ακουω συνεχεια σαν Blackberry term και ακομα δεν εχω καταλαβει την εννοια του.

 

Είναι ο μοναδικός αριθμός κάθε BB συσκευής. Tο βρίσκουμε ή πάνω στη συσκευασία ή πηγαίνοντας options->status.

Χρησιμεύει στην αποστολή PIN messages και στο BlackBerry Messenger, τα οποία είναι τρόποι επικοινωνίας από BB σε ΒΒ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

PIN Message τι ακριβως ειναι? Κατι σαν sms προς αλλο Blackberry? Αυτο χρεωνεται?

 

Στο BB Messenger Μπορεις να εχεις και επαφες απο msn,yahoo,icq,facebook κτλ?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

PIN Message τι ακριβως ειναι? Κατι σαν sms προς αλλο Blackberry? Αυτο χρεωνεται?

 

Κάτι σαν email αλλά μόνο προς ΒΒ χρησιμοποιώντας το PIN και όχι κάποιο email.

 

Στο BB Messenger Μπορεις να εχεις και επαφες απο msn,yahoo,icq,facebook κτλ?

 

Όχι, μόνο επαφές ΒΒ

Link to comment
Share on other sites

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

H Nokia το υποστήριζε παλαιότερα, όχι πλέον. Λειτουργούσε αλλά μιλάμε μόνο για email. Δεν υπήρχε συμπίεση στα υπόλοιπα δεδομένα. Μην ξεχνάς ότι το blackberry service δεν είναι απλά υπηρεσία που εκμεταλλεύεται η RIM αλλά ανήκει στη RIM.

 

Μάλλον εννοεί το nokia messaging service που είναι όντως κάτι αντίστοιχο με αυτό της RIM και το έχουν σχεδόν όλα τα symbian κινητά είτε ενσωματωμένο είτε μπορείς να το κατεβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Με την εφαρμογή TetherBerry αν δεν κάνω λάθος τα δεδομένα του λαπτοπ περνάνε κανονικά από το BIS.. Μπορείς να κατεβάσεις την δοκιμαστική έκδοση και μετά να ελέγξεις με τον πάροχο σου τι δεδομέν κατανάλωσες!

 

Ακριβώς! Έγινε debranding της εφαρμογής και η νεα ονομασία της είναι tether. Μέχρι προχτές η εφαρμογή ήταν σε έκπτωση 50% και λογικά θα την επαναφέρουν.

 

ρίξτε μία ματιά εδώ

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοεί το nokia messaging service που είναι όντως κάτι αντίστοιχο με αυτό της RIM και το έχουν σχεδόν όλα τα symbian κινητά είτε ενσωματωμένο είτε μπορείς να το κατεβάσεις.

 

Δεν ξερω ποιο ειναι απλως καπου ειχα διαβασει πως και η νοκια στις αντιστοιχες "E" Series προωθει το email σε πραγματικο χρονο. Το nokia messaging service το κανει αυτο?

 

Επισης ποιες συσκευες νοκια υποστηριζουν BIS? Στο BIS topic aναφεραν πως και η νοκια το υποστηριζει.

 

Ακριβώς! Έγινε debranding της εφαρμογής και η νεα ονομασία της είναι tether. Μέχρι προχτές η εφαρμογή ήταν σε έκπτωση 50% και λογικά θα την επαναφέρουν.

 

ρίξτε μία ματιά εδώ

 

Αυτο που θελω εγω περισσοτερο απο οτιδηποτε αλλο, ειναι να κανεις tether χωρις την χρηστη υπολογιστη ωστε να λειτουργει το ΒB και ως access point για να μπορουν να συνδεονται ασυρματα και αλλες συσκευες.

 

Δυστυχως δεν μπορω να βρω τιποτα. Σε BB forums μου προτειναν μια συσκευουλα που δρα ως εξωτερικο ρουτερ και το συνδεεις μεσω USB αλλα δεν ξερω αν η BOLD συσκευες υποστηριζονται.

 

http://www.cradlepoint.com/products/phs300-personal-wifi-hotspot#

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ομως? Η νοκια ας πουμε εχει την εφαρμογη Joikusoft που αυτο το κανει ευκολο! Γιατι να μην ειχε και η blackberry καποια αντιστοιχη να το κανει αυτο?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Κάτι σαν email αλλά μόνο προς ΒΒ χρησιμοποιώντας το PIN και όχι κάποιο email.

 

 

 

Όχι, μόνο επαφές ΒΒ

 

Η χρεωση για την χρηση των υπηρεσιων ποια ειναι? Μεσω του BIS λειτουργουν αυτα? Δηλαδη οτι πληρωνεις για BIS?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς... Προπληρώνεις πακέτα DATA. Περισσότερα για τα προγράμματα στα αντίστοιχα θρεντς εδω Edited by GiorgosH
Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που τα BB Messenger kai pin message ειναι μονο για blackberry συσκευες, και tether Μπορει να γινει μονο με την υπαρξει pc, τοτε ποια ειναι τα δυνατα σημεια ενος blackberry?

 

Καλη η συμπιεσιμοτητα μεσω BIS αλλα δεν περιηγησαι στο ιντερνετ με τρακμπαλ και μια τοσο μαζεμενη οθονη.

 

Το θεμα ειναι να εχεις messenger προς ολους και ενα ιντερνετ που μπορεις να μοιραζεις σε iphone για να μπεις απο κει.

 

Να δωσω ενα 500αρι για την συσκευη και μηνια συνδρομη μονο για να εχω αμεσο Mail, δεν πιστευω πως για μενα θα ναι η καλυτερη λυση.

 

Καθομαι τον τελευταιο μηνα και το ψαχνω εξονυχηστικα, μην παω και καταλαηξω σε ΒΒ και τελικα καταλαβω πως δεν ειναι για μενα.

 

Εσεις τι λετε? Ποια ειναι τα δυνατα του σημεια? Καλο το BIS, αλλα μονο για το αμεσο MAIL?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...