Jump to content

Εμπειρίες χρήσης σε σχέση με την υπηρεσία BlackBerry


dkoud
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν υπάρχει χρέωση δικτύου, αλλά υπάρχει χρέωση δεδομένων. Τα μηνύματα του ΒΒΜ καταναλώνουν δεδομένα από το πρόγραμμά σου, αλλά είναι εξαιρετικά μικρή η κατανάλωση λόγω συμπίεσης, συνήθως είναι αμελητέα (μιλάω για κείμενο). Η επισύναψη λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο, ανάλογα το τι θα στέλνεις θα "τρως" και τα αντίστοιχα δεδομένα από το πρόγραμμά σου.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

παιδιά αύριο ταξιδεύω...δοκίμασα να κάνω το data off για να δω αν συγχρονίζει το mail μέσω wi-fi που λέγαμε...και δεν συγχρονίζει...επιπροσθέτως το wi-fi εικονίδιο αχνοφαίνεται και δεν μπορώ να κάνω ούτε surf σε κάποιο site ενώ είναι επιλεγμένο η σύνδεση μέσω hotspot στις ρυθμίσεις...τι συμβαίνει;
Link to comment
Share on other sites

για να ειναι αχνο παει να πει οτι δεν εχει συνδεθει ακομη με το ασυρματο δικτυο , οταν συνθεθει τοτε ειναι οκ
Link to comment
Share on other sites

για να ειναι αχνο παει να πει οτι δεν εχει συνδεθει ακομη με το ασυρματο δικτυο , οταν συνθεθει τοτε ειναι οκ

ναι alex γνωρίζω...το θέμα είναι γιατι δεν ανάβει ποτέ παρα μόνο οταν ενεργοποιώ το data? τι σημαίνει αυτό? μήπως οτι δεν λειτουργεί τίποτα χωρίς data?

Link to comment
Share on other sites

Μα αφού του λες να κλείσει το data πώς θες να έχει data? Δεν γίνεται. Απλά όταν πας στο εξωτερικό θα έχεις κλείσει το data και αφού βρεθείς σε hotspot ενεργοποιείς το wifi και μετά ανοίγεις το data. Έτσι θα περάσουν τα δεδομένα από το wifi.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Μα αφού του λες να κλείσει το data πώς θες να έχει data? Δεν γίνεται. Απλά όταν πας στο εξωτερικό θα έχεις κλείσει το data και αφού βρεθείς σε hotspot ενεργοποιείς το wifi και μετά ανοίγεις το data. Έτσι θα περάσουν τα δεδομένα από το wifi.

 

Η' απλά το έχεις το Off when roaming, και μόλις βρει ασύρματο θα ενεργοποιηθεί μόνο του..

 

ΥΓ Πρέπει να έχει απαντηθεί 10 φορές αυτό το ερώτημα..

Link to comment
Share on other sites

moment, αυτό που λες είναι σωστό απλά είναι βέβαιο οτι θα έχεις χρέωση περιαγωγής...αναμφισβήτητα... χρέωση με το που ανοίξεις το data...άσχετα αν έχεις wi-fi ι όχι...αυτό θα συγχρονίσει μέσω BIS...ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΩ...:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει vodafone τα MB του πακέτου σου ισχύουν και στο εξωτερικό.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

BlackBerry Surf & Email 250

γνωρίζει καποιος αν αυτο το προγραμμα για blackberry είναι αρκετο?

τιμή 13,44 ευρο και εχει 500ΜΒ

Link to comment
Share on other sites

BlackBerry Surf & Email 250

γνωρίζει καποιος αν αυτο το προγραμμα για blackberry είναι αρκετο?

τιμή 13,44 ευρο και εχει 500ΜΒ

 

Το 250 (είναι) υπεραρκετο για berry. Το χρησιμοποιω (εδώ) και 3 μηνες κ παρολο που τα χρηματα (είναι) σχετικα λιγα σκοπευω να κανω (ένα) "νταουνγκρειντ" στα 250 mb. Σχετικα με το roaming, παιδια χρεωθηκα κανονικα. Ακομα και για να ρυθμισεις το wi-fi ανοιγεις τα δεδομενα, οποτε (αυτό) αυτοματα συγχρονιζει...μου μοιαζει αδυνατο να μην χρεωθεις το roaming...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Για να ρυθμίσεις το wifi ανοίγεις τα δεδομένα αλλά δε δρομολογούνται παρά μόνο ελάχιστα bytes. Μήπως δεν ήσουν σε ελεύθερο wifi; Προσωπικά δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα που περιγράφεις.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Το 250 (είναι) υπεραρκετο για berry. Το χρησιμοποιω (εδώ) και 3 μηνες κ παρολο που τα χρηματα (είναι) σχετικα λιγα σκοπευω να κανω (ένα) "νταουνγκρειντ" στα 250 mb. .:rolleyes:

 

αρα να το προτιμίσω απο το 500 Mb?

παντως η διαφορα είναι πολυ μικρή περιπου στα 5 ευρο

Link to comment
Share on other sites

φίλε cozy το 500mb είναι πάρα πολύ...έχω ανοιχτά συνεχώς msn, fb, συγχρονίζει συνεχώς mails (και είναι και αρκετά) και ο λογαριασμός του Φεβρουαρίου δείχνει κατανάλωση 106mb:rolleyes:

αν θέλεις βάλε τα 500mb να το δεις και μόνος σου και μετά άλλαξέ το, δεν έχεις δέσμευση για παραμονή στο πρόγραμμα...

 

φίλε thief, ίσως να ήταν κλειδωμένο το δίκτυο αφού ήταν ξενοδοχείου, αλλά και πάλι μέχρι να βάλω pass, είχε συχγρονίσει τα πάντα...:O

Link to comment
Share on other sites

φίλε cozy το 500mb είναι πάρα πολύ...έχω ανοιχτά συνεχώς msn, fb, συγχρονίζει συνεχώς mails (και είναι και αρκετά) και ο λογαριασμός του Φεβρουαρίου δείχνει κατανάλωση 106mb:rolleyes:

αν θέλεις βάλε τα 500mb να το δεις και μόνος σου και μετά άλλαξέ το, δεν έχεις δέσμευση για παραμονή στο πρόγραμμα...

 

απλα το θεμα είναι οτι σε λιγες μέρες που εχω την αναβάθμηση θα μπώ κι εγώ στον κόσμο του Blackberry και σάν νεος χρήστης θα του δώσω να καταλάβει, δεν θέλω να βρεθώ με κανενα τεράστιο λογαριασμό

Link to comment
Share on other sites

να ξέρεις οτι ό,τι γράφεται εδώ είναι τεκμηριωμένο και δοκιμασμένο...απο εκεί και πέρα η επιλογή είναι δική σου.
Link to comment
Share on other sites

να ξέρεις οτι ό,τι γράφεται εδώ είναι τεκμηριωμένο και δοκιμασμένο...απο εκεί και πέρα η επιλογή είναι δική σου.

 

αυτο το γνωρίζω:)

Link to comment
Share on other sites

φίλε thief, ίσως να ήταν κλειδωμένο το δίκτυο αφού ήταν ξενοδοχείου, αλλά και πάλι μέχρι να βάλω pass, είχε συχγρονίσει τα πάντα...:O

 

Γι'αυτό και τα δρομολόγησε μέσω δικτύου, αφού στην ουσία δεν είχε πρόσβαση από το ξενοδοχείο (απλά συνδέθηκε). Πάντως μου κάνει εντύπωση αυτό, από τη στιγμή που το είχες στο "off when roaming" έπρεπε απλά να μην κάνει τίποτα μέχρι να βάλεις user/pass στο wifi.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ομορφο smartphone.. εντηποσιαστικα και το πηρα.. λαθος ΜΕΓΑ. πεταξα τα φραγκα μου επειδη μισω τα μοδατα iphone. χρονια χρηστης windows mobile,xa και wp7.

Τι πατατες τηλεφωνα ρε παιδια ειναι αυτα??? ολα ετσι ειναι??? κριμα.. ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ. internet χαλι μαυρο. εμπαινα μονο με WIFI γιατι με βολευει το κινητο με καρτα και οχι να μου τα παιρνουν οι κολοεταιριες κιν.τηλεφωνιας απο τυχον λαθη μου..

το internet εκαιγε καρβουνο για να δουλεψει. ποτε δουλευε και ποτε οχι..

επρεπε να κανω επαννεκινηση στο router μου για να ξαναμπει στο δυαδυκτιο.. ΑΙΣΧΟΣ. Τα γραφικα του browser.... για λυπηση... gps.... MΥΔΕΝ.. μονο αν σου κοψουν λιγο τον κ... οι εταιριες.,δηλαδη αυτο που οοολα τα αλλα mobiles το εχουν free,free GPS TURN TO TURN αυτη η πατατα το εχει μοονο με συμβολαιο.

Email...τζιφος.. Ντε και καλα να κανω συμβολαιο για να εχω τα αυτονοητα..

Η συσκευη ειναι μοντελο του 2009 και εχει τοοοοσα μα τοοοοσα κατασκευαστικα λαθη... και μαλλον ολες οι blackberrys συσκευες...

Εχω ενα mio a501 μοντελο 2007 χωρις wifi και ομως γυρησα αναγκαστικα σε αυτο επειδη μπροστα στο βλακμπερυ ειναι ετη φωτος μπροστα λογω wm.

κριμα τα 380 ευρω μου... τα κλαιωωωωω ρεεε!!!!

My Phones:

Sony Z1,Z5,Z7,J7,Ericsson T28s,T39m,Nokia 6110,lumia 800Siemens sl42,sl45,Motorola RAZR V3,Sony Ericsson P910,P990,P1i,XperiaX1-X2,Satio,Mio A501,A701,HTC P3750,kaiser,Diamond,HD2,Magic,Iphone3GS,BB 9800,storm2,LG optimus 7,Sony Xperia S

Link to comment
Share on other sites

ομορφο smartphone.. εντηποσιαστικα και το πηρα.. λαθος ΜΕΓΑ. πεταξα τα φραγκα μου επειδη μισω τα μοδατα iphone. χρονια χρηστης windows mobile,xa και wp7.

Τι πατατες τηλεφωνα ρε παιδια ειναι αυτα??? ολα ετσι ειναι??? κριμα.. ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ. internet χαλι μαυρο. εμπαινα μονο με WIFI γιατι με βολευει το κινητο με καρτα και οχι να μου τα παιρνουν οι κολοεταιριες κιν.τηλεφωνιας απο τυχον λαθη μου..

το internet εκαιγε καρβουνο για να δουλεψει. ποτε δουλευε και ποτε οχι..

επρεπε να κανω επαννεκινηση στο router μου για να ξαναμπει στο δυαδυκτιο.. ΑΙΣΧΟΣ. Τα γραφικα του browser.... για λυπηση... gps.... MΥΔΕΝ.. μονο αν σου κοψουν λιγο τον κ... οι εταιριες.,δηλαδη αυτο που οοολα τα αλλα mobiles το εχουν free,free GPS TURN TO TURN αυτη η πατατα το εχει μοονο με συμβολαιο.

Email...τζιφος.. Ντε και καλα να κανω συμβολαιο για να εχω τα αυτονοητα..

Η συσκευη ειναι μοντελο του 2009 και εχει τοοοοσα μα τοοοοσα κατασκευαστικα λαθη... και μαλλον ολες οι blackberrys συσκευες...

Εχω ενα mio a501 μοντελο 2007 χωρις wifi και ομως γυρησα αναγκαστικα σε αυτο επειδη μπροστα στο βλακμπερυ ειναι ετη φωτος μπροστα λογω wm.

κριμα τα 380 ευρω μου... τα κλαιωωωωω ρεεε!!!!

 

Όλα αυτά που λες ότι σε παραξένεψαν και δεν σου άρεσαν, με μία απλή έρευνα αγοράς θα τα γνώριζες, προτού πάρεις την συσκευή. Ναι, με καρτοκινητό ένα blackberry είναι "μισό", γιατί δεν κάνει αυτά που κάνουν οι υπόλοιπες συσκευές, ακόμη και οι low-end. Αλλά το κάθε λειτουργικό έχει τους περιορισμούς του, τα θετικά του και τα αρνητικά του. Γι' αυτό ο καθένας επιλέγει ανάλογα με τις ανάγκες του. Εγώ έχω το blackberry 9700 και το desire HD. Οι δυνατότητες που έχουν αυτές οι 2 συσκευές είναι η μέρα με την νύχτα. Το ένα "πετάει" πραγματικά, κάνει τα πάντα, δεν "κολώνει" πουθενά. Αν ψάχνεις σερφάρισμα με όμορφα γραφικά, να μπαίνεις στο internet μέσω wifi με το καρτοκινητό σου, τότε κακώς αγόρασες bb.

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω φιλαρακι,, ειληκρινα την πατησα.

πες μου κατι ομως αν μπορεις..

ξανα κ ξανα το εξης.. blackberry???μμμμ επαγγελματικο τηλεφωνο και διαφορα τετοια. πειτε μου.. ποσο πιο επαγγελματικο μπορει να ειναι το συγκεκριμενο τηλ. απο ενα με wm???

ποιος ειναι πραγματικα ο λογος που κανει τους ανθροπους να το ονομασουν "επαγγελματικο"? οι εφαρμογες office που δεν ειναι δωρεαν?? ας μου πει καποιος για να μαθω και εγω!

My Phones:

Sony Z1,Z5,Z7,J7,Ericsson T28s,T39m,Nokia 6110,lumia 800Siemens sl42,sl45,Motorola RAZR V3,Sony Ericsson P910,P990,P1i,XperiaX1-X2,Satio,Mio A501,A701,HTC P3750,kaiser,Diamond,HD2,Magic,Iphone3GS,BB 9800,storm2,LG optimus 7,Sony Xperia S

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω φιλαρακι,, ειληκρινα την πατησα.

πες μου κατι ομως αν μπορεις..

ξανα κ ξανα το εξης.. blackberry???μμμμ επαγγελματικο τηλεφωνο και διαφορα τετοια. πειτε μου.. ποσο πιο επαγγελματικο μπορει να ειναι το συγκεκριμενο τηλ. απο ενα με wm???

ποιος ειναι πραγματικα ο λογος που κανει τους ανθροπους να το ονομασουν "επαγγελματικο"? οι εφαρμογες office που δεν ειναι δωρεαν?? ας μου πει καποιος για να μαθω και εγω!

 

Αποκλειστικά και μόνο το σε πραγματικό χρόνο email και η τεράστια συμπίεση στα δεδομένα, που έχουν τα bb. Η δυνατότητα σύνδεσης έως 10 διαφορετικών λογαριασμών email και ακόμη και η σύνδεση με το εταιρικό email της κάθε εταιρίας. Αν δεν έχεις ανάγκη το άμεσο και σε πραγματικό χρόνο email, τότε πραγματικά, σε όλα τα υπόλοιπα, τα windows mobiles υπερτερούν σε ΟΛΑ τα υπόλοιπα ως smartphones και με διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Αποκλειστικά και μόνο το σε πραγματικό χρόνο email και η τεράστια συμπίεση στα δεδομένα, που έχουν τα bb. Η δυνατότητα σύνδεσης έως 10 διαφορετικών λογαριασμών email και ακόμη και η σύνδεση με το εταιρικό email της κάθε εταιρίας. Αν δεν έχεις ανάγκη το άμεσο και σε πραγματικό χρόνο email, τότε πραγματικά, σε όλα τα υπόλοιπα, τα windows mobiles υπερτερούν σε ΟΛΑ τα υπόλοιπα ως smartphones και με διαφορά.

 

Ευχαριστω φιλε μου.

Μου ελυσες την απορια!

My Phones:

Sony Z1,Z5,Z7,J7,Ericsson T28s,T39m,Nokia 6110,lumia 800Siemens sl42,sl45,Motorola RAZR V3,Sony Ericsson P910,P990,P1i,XperiaX1-X2,Satio,Mio A501,A701,HTC P3750,kaiser,Diamond,HD2,Magic,Iphone3GS,BB 9800,storm2,LG optimus 7,Sony Xperia S

Link to comment
Share on other sites

Blackberry Protect: από τις καλύτερες εφαρμογές που έχει βγάλει η RIM, πλέον διαθέσιμη και στην Ευρώπη.

To κατέβασα και δουλεύει ρολόι. Απλά τέλειο! Μπράβο, πάντα τέτοια...

 

https://appworld.blackberry.com/webstore/content/20844

Edited by egoeimai
"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...