Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επισης στις ρυθμίσεις ίντερνετ της κιου κλεισε την περιαγωγή, ή άλλαξε το προφιλ ίντερνετ σε κατι ακαταλαβίστικο (ή και τα 2).

Εγω με κλειστη περιαγωγή ίντερνετ δεν ετυχε να χρεωθω ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Επισης στις ρυθμίσεις ίντερνετ της κιου κλεισε την περιαγωγή, ή άλλαξε το προφιλ ίντερνετ σε κατι ακαταλαβίστικο (ή και τα 2).

Εγω με κλειστη περιαγωγή ίντερνετ δεν ετυχε να χρεωθω ποτέ.

 

ΜΗΠΩΣ δεν έχεις εγκαταστήσει εφαρμογές που τρώνε MB ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτη λοιπον η απατεωνια της wind με το daily internet και την χρεωση του 1.20€ καταλαβα πως γινεται.

Καθε φορα που ανοιγοκλείνει το 4G και μονο αυτο, ακομα και με δεδομενα κλειστα, τα καταλαβαινει για κινηση δεδομενων και χρεωνει.

Επισηε το ιδιο συμβαινει σε συσκευη διγραμμη με dual 4G, οταν ενεργοποιηθει το dual, να και η χρεωση, ακομα κι αν δεν καταναλωθει ουτε ενα bit.

Εκεινη η ανυπαρκτη ΕΕΤΤ να ακουει αραγε?

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

καμία σχέση,απλά υπάρχει κινηση μερικών kb δεδομένων για να συντονιστεί το δίκτυο με το κινητό και κλειστά να είναι τα data,και άλλο apn να έχεις,ολες οι εταιρείες το ξέρουν και δεν χρεώνουν,αλλά η wind το παίζει πονηρή.....επίτηδες για να χρεώνει

η ΕΕΤΤ τι είναι αυτό?

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ΜΗΠΩΣ δεν έχεις εγκαταστήσει εφαρμογές που τρώνε MB ?
άσε τα ψοφια Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Αυτη λοιπον η απατεωνια της wind με το daily internet και την χρεωση του 1.20€ καταλαβα πως γινεται.

Καθε φορα που ανοιγοκλείνει το 4G και μονο αυτο, ακομα και με δεδομενα κλειστα, τα καταλαβαινει για κινηση δεδομενων και χρεωνει.

Επισηε το ιδιο συμβαινει σε συσκευη διγραμμη με dual 4G, οταν ενεργοποιηθει το dual, να και η χρεωση, ακομα κι αν δεν καταναλωθει ουτε ενα bit.

Εκεινη η ανυπαρκτη ΕΕΤΤ να ακουει αραγε?

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

Ανοιγοκλείνεις το 4G με δεδομένα κλειστά.

Δεν γίνεται αυτό το πράμα.

Link to comment
Share on other sites

Να επιβεβαιώσω και εγώ ότι με ενεργοποίηση προσωπικής προσφοράς παρατάθηκε η λήξη του υπολοίπου στη λήξη της προσφοράς.
Link to comment
Share on other sites

Ανοιγοκλείνεις το 4G με δεδομένα κλειστά.

 

Δεν γίνεται αυτό το πράμα.

Σε διγραμμο τηλεφωνο με dual 4G γινεται και παραγινεται.

Επιβαλλεται μαλιστα για να εχεις volte.

Μην λετε οτι ναναι.

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να επιβεβαιώσω και εγώ ότι με ενεργοποίηση προσωπικής προσφοράς παρατάθηκε η λήξη του υπολοίπου στη λήξη της προσφοράς.

Είναι σγουρο αυτό;

Εγώ παντως δεν τους εμπιστεύομαι να το ρισκάρω μιας και έχω υπόλοιπο 30 ευρώ μη μου τα φάνε....

Link to comment
Share on other sites

Είναι σγουρο αυτό;

 

Εγώ παντως δεν τους εμπιστεύομαι να το ρισκάρω μιας και έχω υπόλοιπο 30 ευρώ μη μου τα φάνε....

Και εγώ είχα αυτήν την ανησυχία αλλά το δοκίμασα (f2g) και δούλεψε μια χαρά

 

Τώρα ο καθένας κρίνει και πράττει

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σγουρο αυτό;

 

Εγώ παντως δεν τους εμπιστεύομαι να το ρισκάρω μιας και έχω υπόλοιπο 30 ευρώ μη μου τα φάνε....

Αγόρασε πακέτο μία μέρα πριν την λήξη, περιμένεις λίγο να γίνει ενημέρωση, κάνεις ανανέωση της εφαρμογής και αν δεν γίνει τίποτα πληρώνεις.

Δεν υπάρχει ρίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Σε διγραμμο τηλεφωνο με dual 4G γινεται και παραγινεται.

Επιβαλλεται μαλιστα για να εχεις volte.

Μην λετε οτι ναναι.

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

Το τι αποκαλείς ανοιγοκλείσιμο δεδομένων και ανοιγοκλείσιμο 4G εξακολουθεί να είναι ασαφές. Για να έχεις volte προφανώς παίζεις με την άλλη γραμμή. Εκτός αν έχεις volte και στην Q. Αυτό που χρεώνει δυστυχώς η Q είναι η έστω και μικρή κίνηση δεδομένων από τη συσκευή, κάτι που δεν χρειάζεται browsing για να γίνει. Δηλαδή απατεωνιά δεν κάνει η Q επειδή είδε ότι ανοιγόκλεισες τα δεδομένα ή το 4G (όπως το εννοείς τελοσπάντων), αλλά γιατί αυτό που ονομάζεις ανοιγοκλείσιμο στη συσκευή σου συνδέεται με έστω και μικρή κίνηση στο δίκτυο. Αφού αισθάνεσαι ότι ανακάλυψες τι είναι αυτό που προκαλεί τη χρέωση, προσπάθησε, αν είναι τεχνικά εφικτό, να το αποφύγεις.

Link to comment
Share on other sites

Το τι αποκαλείς ανοιγοκλείσιμο δεδομένων και ανοιγοκλείσιμο 4G εξακολουθεί να είναι ασαφές. Για να έχεις volte προφανώς παίζεις με την άλλη γραμμή. Εκτός αν έχεις volte και στην Q. Αυτό που χρεώνει δυστυχώς η Q είναι η έστω και μικρή κίνηση δεδομένων από τη συσκευή, κάτι που δεν χρειάζεται browsing για να γίνει. Δηλαδή απατεωνιά δεν κάνει η Q επειδή είδε ότι ανοιγόκλεισες τα δεδομένα ή το 4G (όπως το εννοείς τελοσπάντων), αλλά γιατί αυτό που ονομάζεις ανοιγοκλείσιμο στη συσκευή σου συνδέεται με έστω και μικρή κίνηση στο δίκτυο. Αφού αισθάνεσαι ότι ανακάλυψες τι είναι αυτό που προκαλεί τη χρέωση, προσπάθησε, αν είναι τεχνικά εφικτό, να το αποφύγεις.
κάποιος λάθος κάνεις η wind χρεώνεις όχι άλλες εταιρίες ,οι άλλες εταιρείες σέβονται τους πελάτες τους σε αυτό το σημείο και δεν χρεώνουν με κλειστά τα data,o απατεώνας εξ άλλου χρόνια τώρα είναι η wind,το 1.70 συν το 0.30 υπάρχουν και αλλού ? η μηδενισμός των πληρωμένων πακέτων άραγε?μόλις έρθει η αλλη σιμ μόνο countdown από Q ,το χούμε αναλύσει 100.000 φορές αυτό,και μάλιστα μέχρι 3€

και άσε τα volte ήσυχα ....αλλουνου παπά ευαγγέλιο

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Το τι αποκαλείς ανοιγοκλείσιμο δεδομένων και ανοιγοκλείσιμο 4G εξακολουθεί να είναι ασαφές. Για να έχεις volte προφανώς παίζεις με την άλλη γραμμή. Εκτός αν έχεις volte και στην Q. Αυτό που χρεώνει δυστυχώς η Q είναι η έστω και μικρή κίνηση δεδομένων από τη συσκευή, κάτι που δεν χρειάζεται browsing για να γίνει. Δηλαδή απατεωνιά δεν κάνει η Q επειδή είδε ότι ανοιγόκλεισες τα δεδομένα ή το 4G (όπως το εννοείς τελοσπάντων), αλλά γιατί αυτό που ονομάζεις ανοιγοκλείσιμο στη συσκευή σου συνδέεται με έστω και μικρή κίνηση στο δίκτυο. Αφού αισθάνεσαι ότι ανακάλυψες τι είναι αυτό που προκαλεί τη χρέωση, προσπάθησε, αν είναι τεχνικά εφικτό, να το αποφύγεις.

Έτσι ακριβώς. Νομίζω δεν θα μπορούσε να γίνει καλύτερη περιγραφή.

 

Sent from my XT1068

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Μου είπαν από την Q, ότι όταν παραλάβω την κάρτα πρέπει να πληρώσω 10 ευρώ. Φαντάζομαι ότι αυτό αντιστοιχεί στην αγορά της κάρτας και όχι σε κάποιες παροχές.

Όταν την ενεργοποιήσω θα πρέπει να αγοράσω πακέτο. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς. Νομίζω δεν θα μπορούσε να γίνει καλύτερη περιγραφή.

 

Sent from my XT1068

σοβαρά τώρα !!!δεν κάνει απατεώνια η Q? που εκμεταλευτε την κίνηση μερικών kb που γίνεται μετάξυ κινητου και κεραιών ...αστεία πράγματα

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

σοβαρά τώρα !!!δεν κάνει απατεώνια η Q? που εκμεταλευτε την κίνηση μερικών kb που γίνεται μετάξυ κινητου και κεραιών ...αστεία πράγματα

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Με το που ανοίξεις τον διακόπτη δεδομένων ο watchdog που έχουν κάποιες εφαρμογές όπως το Facebook, instagram, mail clients etc βλέπει ότι υπάρχει ίντερνετ και πάει να κάνει συγχρονισμό ώστε να σ ενημερώσει η αντίστοιχη εφαρμογή για νέο email, για νέα likes που έλαβες κι ούτω καθεξής.

 

Στάλθηκε από το Pixel 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

 

Μου είπαν από την Q, ότι όταν παραλάβω την κάρτα πρέπει να πληρώσω 10 ευρώ. Φαντάζομαι ότι αυτό αντιστοιχεί στην αγορά της κάρτας και όχι σε κάποιες παροχές.

 

Όταν την ενεργοποιήσω θα πρέπει να αγοράσω πακέτο. Σωστά;

Λογικά θα πιστωθεί ο χρόνος ομιλίας στο υπόλοιπο σού, αλλά ας πούνε και άλλοι που έχουν κάνει την διαδικασία

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

 

Μου είπαν από την Q, ότι όταν παραλάβω την κάρτα πρέπει να πληρώσω 10 ευρώ. Φαντάζομαι ότι αυτό αντιστοιχεί στην αγορά της κάρτας και όχι σε κάποιες παροχές.

 

Όταν την ενεργοποιήσω θα πρέπει να αγοράσω πακέτο. Σωστά;

η κάρτα είναι μια κανονική όπως αυτή που αγοράζεις από περίπτερο,λογικά με το που βάλεις τη sim θα σου έρθουν οποία δώρα δικαιούσαι,περίμενε λίγο όμως να γίνει ο κατάλληλος συντονισμός πρώτα κινητού και εταιρίας,μη βιαστείς να αγοράσεις πακέτο κτλ,μετά παίρνεις 13700 για ενεργοποίηση του 4g,θα σου έρθουν πρώτα κάποια μηνύματα ότι μόλις πήρες κάποια δώρα κτλ,και φυσικά θα κατεβάσεις το app,και από εκεί θα ενεργοποιεις πλέον ότι θέλεις

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πώς γίνεται όμως να χρεωθεί κάποιος ενώ εχει κλειστή την περιαγωγή δεδομένων ή λάθος ρυθμίσεις στο προφίλ ίντερνετ;
τι δεν καταλαβαίνεις,δεν έχει καμία σημασία αυτό,υπάρχει κίνηση δεδομένων και με κλειστά data,με λάθος apn,ότι και οτι να κάνεις δηλ,που εκμεταλλεύονται οι κύριοι της wind και η ΕΕΤΤ κοιμάται,έχουν γίνει άπειρες καταγγελίες και τίποτα

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται όμως να χρεωθεί κάποιος ενώ εχει κλειστή την περιαγωγή δεδομένων ή λάθος ρυθμίσεις στο προφίλ ίντερνετ;
Δεν υπάρχει καμία απολύτως χρέωση σε αυτή την περίπτωση. Έχω κάνει ταξίδια σε όλη την Ευρώπη πριν και μετά την κατάργηση του roaming, Αμερική Αφρική τα ίδια και ποτέ μα ποτέ δεν χρεώθηκα κάτι για όσο είχα κλειστά τα δεδομένα ή την περιαγωγή δεδομένων. Μη βλέπετε φαντάσματα κάποιοι.

 

Στάλθηκε από το Pixel 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καμία απολύτως χρέωση σε αυτή την περίπτωση. Έχω κάνει ταξίδια σε όλη την Ευρώπη πριν και μετά την κατάργηση του roaming, Αμερική Αφρική τα ίδια και ποτέ μα ποτέ δεν χρεώθηκα κάτι για όσο είχα κλειστά τα δεδομένα ή την περιαγωγή δεδομένων. Μη βλέπετε φαντάσματα κάποιοι.

 

Στάλθηκε από το Pixel 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

κλείσε τα data άσε το τηλέφωνό σου χωρίς πακέτο δεδομένων και μετά τα ξανά λέμε ,μη σε δω στο φεις να ζητάς τα χρήματα σου πίσω

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και το -0,30ε με καθε ανανεωση με χαλαει, αλλά όσο εχω ομιλια με 3 ευρω/μηνα το προσπερνώ...
δεν έχω ξανά δει επιχειρρηση που να χρεώνει τέλος για συναλλαγη on line

 

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω ξανά δει επιχειρρηση που να χρεώνει τέλος για συναλλαγη on line

 

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Εγώ απορώ που οι άλλες 2 εταιρίες δεν το κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

τι δεν καταλαβαίνεις,δεν έχει καμία σημασία αυτό,υπάρχει κίνηση δεδομένων και με κλειστά data,με λάθος apn,ότι και οτι να κάνεις δηλ,που εκμεταλλεύονται οι κύριοι της wind και η ΕΕΤΤ κοιμάται,έχουν γίνει άπειρες καταγγελίες και τίποτα

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Πες τα!! Μου εχει συμβεί αρκετές φορές και μάλιστα κάνοντας "πείραμα", δηλαδή έχοντας κλειστα δεδομένα και το κινητό να ειναι σε λειτουργία μια ωρα, και τις υπόλοιπες 23 ωρες απενεργοποιημένο. Την επόμενη μερα στις 10πμ περίπου ηρθς το κλασικό μήνυμα "χτες χρεωθήκατε 1,20....". Το οτι δεν εχει συμβει σε κάποιους σημαίνει οτι στάθηκαν απλώς τυχεροί. Η μόνη λύση για να μη χρεωθείς αν δεν εχεις πακέτο δεδομένων είναι να ζητήσεις φραγή δεδομένων απο τη Wind (Δωρεάν κληση στο 13700).

Link to comment
Share on other sites

Πες τα!! Μου εχει συμβεί αρκετές φορές και μάλιστα κάνοντας "πείραμα", δηλαδή έχοντας κλειστα δεδομένα και το κινητό να ειναι σε λειτουργία μια ωρα, και τις υπόλοιπες 23 ωρες απενεργοποιημένο. Την επόμενη μερα στις 10πμ περίπου ηρθς το κλασικό μήνυμα "χτες χρεωθήκατε 1,20....". Το οτι δεν εχει συμβει σε κάποιους σημαίνει οτι στάθηκαν απλώς τυχεροί. Η μόνη λύση για να μη χρεωθείς αν δεν εχεις πακέτο δεδομένων είναι να ζητήσεις φραγή δεδομένων απο τη Wind (Δωρεάν κληση στο 13700).
ακριβώς έτσι όπως τα λες και άσε να λένε ότι θέλουν εδώ μέσα

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Μου είπαν από την Q, ότι όταν παραλάβω την κάρτα πρέπει να πληρώσω 10 ευρώ. Φαντάζομαι ότι αυτό αντιστοιχεί στην αγορά της κάρτας και όχι σε κάποιες παροχές.

Όταν την ενεργοποιήσω θα πρέπει να αγοράσω πακέτο. Σωστά;

 

Δεν έχει επιβεβαιωθεί σε παραγγελία ονλαιν αριθμού αυτό που θα σου πω, ομως φύλαγε τα ρουχα σου: Υπάρχουν άτομα που πήραν νεο αριθμο Q απο κατάστημα Wind, εκαναν ανανέωση και διαπίστωσαν ότι ηταν απο προεπιλογή ενεργοποιημένο το Q Star Auto (δηλ ενεργοποιήθηκε αυτοματα κ τους εφαγε χρήματα). Δεν γνωριζω αν ισχυει και στα ονλαιν αυτό. Οπότε δική μου προταση είναι: με το που παραλάβεις το νουμερο και το ενεργοποιήσεις (το βαλεις σε συσκευή κανεις μια χρεωσιμη κληση κλπ), ΔΕΝ βαζεις την καρτα που σου έστειλαν αμεσως!

Στέλνεις πρώτα "ΝΟ" στο 12000 για να σιγουρευτείς οτι εχει απενεργοποιηθεί το τυχον προεπιλεγμένο πακέτο.

wMRTXLG.png

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...