Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

θα κέρδιζα λεφτά διότι θα έβαζα ας πούμε μία φορά το μήνα αυτό το πακέτο και θα έληγε ουσιαστικά όταν θα μου τελείωναν τα λεπτά ( όχι δηλαδή με διάρκεια ενός μηνός)

 

Άρα, δηλαδή το πακέτο θα μπορούσε να κρατήσει και 3 και 4 μήνες!

ΥΓ. Πολύ ωραίο για να είναι αληθινό!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι το rollover ισχύει εάν ενεργοποιηθεί νέο πακέτο.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

θα κέρδιζα λεφτά διότι θα έβαζα ας πούμε μία φορά το μήνα αυτό το πακέτο και θα έληγε ουσιαστικά όταν θα μου τελείωναν τα λεπτά ( όχι δηλαδή με διάρκεια ενός μηνός)

Πλάκα μας κάνεις σίγουρα!!!

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να γινόταν αυτό αλλά δυστυχώς προσωπικά δεν γνωρίζω κάποια εταιρία σε παγκόσμιο επίπεδο που να παρέχει τέτοια ευκολία

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξαναενεργοποιησες νεο πακετο πριν ληξει το υπαρχον? Νομιζω μονο ετσι μεταφερονται

 

το καλυτερο ειναι να ξανα ενεργοποιησεις το ιδιο πακετο πριν την ληξη του 2 μερες πριν ληξει!

διοτι μπορει να το ξεχασεις ενω 2 μερες πριν ειναι καλυτερα πχ μια ημερα να εχει θεμα το site και να μην μπορεις ναβαλεις καρτα οποτε ειναι πιο safe 2 μερες πριν .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

το LTE που βγαζει τι ταχυτητα ειναι ?

4g ?

Ναι.

(δέκα χαρακτήρες)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν ενεργοποίησα το πακέτο πρίν λήξει το υπάρχον διότι δεν ξεκαθαρίζει ΠΟΥΘΕΝΑ ότι μεταφέρονται μόνο με αυτόν τον τρόπο.

 

ΥΓ Το είχα ψιλιαστει ότι θα κάνουν τέτοια απατεωνια , για αυτό το άφησα και έτσι επιβεβαιώθηκα δυστυχώς.

 

Γράφουν ξεκάθαρα ότι έχουν διάρκεια 30 μέρες. Με την λογική που ήθελες να ισχύει, δεν θα έπρεπε να αναγράφουν κάτι τέτοιο. Συνεπώς εύκολα καταλαβαίνεις ότι απαιτεί ανανέωση!

Link to comment
Share on other sites

Γράφουν ξεκάθαρα ότι έχουν διάρκεια 30 μέρες. Με την λογική που ήθελες να ισχύει, δεν θα έπρεπε να αναγράφουν κάτι τέτοιο. Συνεπώς εύκολα καταλαβαίνεις ότι απαιτεί ανανέωση!

 

Η λύση είναι να βρει εταιρεία που το κάνει έτσι όπως τον βολεύει.

Link to comment
Share on other sites

η 4g+

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

απλα στη κοσμοτε εγραφε 4g

4g συν πως ξερουμε δλδ αν πιανει ?

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα πχ στο xz1 δείχνει 4g+ και στην wind/q όταν είμαι σε περιοχή που είναι διαθέσιμο. Αν σου δείχνει στην cosmote το κινητό σου θα σου δείξει και στην q αν και εφόσον βρεθείς σε τέτοιο σημείο

Αν το κινητό σου δεν δείχνει τέτοιο σηματακι βάλε netmonster από play.

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα.

 

Σκέφτομαι να μεταφέρω ένα νούμερο στην Q με φορητότητα, καθώς και να αποκτήσω και ένα 2ο νούμερο καινούριο, 2 νούμερα δηλαδή σύνολο. Και θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις για να μου διευκρινιστούν.

 

Μπαίνοντας εδώ βλέπω κάτω κάτω στις σημειώσεις, τα εξής:

Η διάρκεια του προαγορασμένου χρόνου ομιλίας, από τη στιγμή της πρώτης ανανέωσης, ισχύει για 2 μήνες και το πακέτο σύνδεσης καρτοκινητής για 12 μήνες. Αν ο προαγορασμένος χρόνος ομιλίας δεν καταναλωθεί μέσα στο χρονικό διάστημα 2 μηνών, το υπόλοιπο του χρόνου ομιλίας παραγράφεται αυτόματα.

 

Με το πέρας των αρχικών 4 μηνών από την ενεργοποίηση του καρτοκινητού και εφόσον δεν υπάρχει καμία κίνηση από τον συνδρομητή , οι εξερχόμενες κλήσεις φράσσονται αυτόματα. Από την ημερομηνία φραγής, υπάρχει ένα περιθώριο 35 ημερών για ανανέωση του χρόνου ομιλίας. Με τη λήξη της προθεσμίας των 35 ημερών, ο αριθμός του κινητού σου τηλεφώνου διαγράφεται.

 

Έχει το γνωστό που αν δεν κάνεις ανανέωση για 2 μήνες τότε λήγει το υπόλοιπο και σου τρώει τα ευρώ που σου έχουν μείνει, όπως το έχουν κάνει όλες οι εταιρίες. Αλλά αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν ισχύει και η φραγή στους 3 μήνες. Δεν το διευκρινίζει αυτό. Το μόνο που διευκρινίζει είναι ότι κατά την αρχική ενεργοποίηση του καρτοκινητού αν δεν κάνεις καμιά κίνηση τότε μπαίνει φραγή στους 4 μήνες, και τίποτα άλλο. Τελικά μπαίνει φραγή στους 3 μήνες από την τελευταία ανανέωση χρόνου ομιλίας ή όχι;

 

Εφαρμόζεται ενιαίο τέλος διαχείρισης 0,30€ ανά ανανέωση

 

Αυτά τα 30 σεντ αφαιρούνται πριν ή μετά τον φόρο κινητής;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

i8vv46-6.png
Link to comment
Share on other sites

Και μετέπειτα η φραγή μπαίνει στους τέσσερις μήνες αλλά στην πράξη σχεδόν ποτέ δεν εφαρμόζεται μέχρι στιγμής.

Η αφαίρεση του 0.30 γίνεται στο καθαρό ποσό, σε αυτό που μένει μετά την αφαίρεση φόρου κινητής

Link to comment
Share on other sites

1. Το υπόλοιπο λήγει στους 2 μήνες (όπως και στις άλλες εταιρίες). Επίσης, μετά το πέρας των 2 μηνών, εκτός από την κάρτα, μηδενίζονται και τα οποία λεπτά ομιλίας, sms, MB που εχεις από πακέτα, προσφορές, bonus κ.λπ. .

 

Όσον αφορά τη φραγή εισερχομένων, θεωρητικά εφαρμόζεται στους 3 μήνες μετά την τελευταία ανανέωση. Στην πράξη, όπως έχουν αναφέρει άτομα στο φόρουμ η Wind δεν εφαρμόζει καθόλου φραγή μετα το 3μηνο (δε γνωρίζουμε βέβαια ως πότε θα συνεχίσει να ισχυει αυτό).

 

2. Η χρέωση των 0,30ε εφαρμόζεται μετά την αφαίρεση του φόρου καρτοκινητής. Για παράδειγμα, για ανανέωση 10ε, μετά την αφαίρεση του φόρου καρτοκινητής μένουν 8,93ε. Στην κάρτα θα μπουν καθαρα 8,93-0,30=8,63ε.

 

3. Πρόσφατα ανακοινώθηκαν ορισμένες σημαντικές τιμολογιακές αλλαγές που θα εφαρμοστούν τους επόμενους μήνες. Καλό είναι να τις γνωρίζεις πριν έρθεις στην Q.

Ιδού: https://www.wind.gr/gr/wind/gia-tin-etaireia/anakoinoseis/anakoinosi/1526313977813/

 

4. Εφ όσον τελικα αποφασίσεις να έρθεις στην Q με δυο νούμερα, σου προτείνω να εκμεταλλευτείς το "κονέ": https://www.myq.gr/kone/

Edited by gpapas640
Link to comment
Share on other sites

Οπως λεει και ο φιλος απο πανω, φραγη εξερχομενων (μηδενισμός υπολοίπου) στο 2μηνο και φραγη εισερχομενων πρακτικά στο 12μηνο. Αυτό το 12μηνο ειναι και το μοναδικό πλεονέκτημα της Κιού. Πολλες άλλες υπηρεσίες δεν υπάρχουν ή είναι ελλειπείς, σε σχεση με τον ανταγωνισμο. Το 0,30€ είναι αδικαιολογητη χρεωση χωρις λόγο και αιτία. Καμμία άλλη εταιρία δεν το κάνει.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αυτή τη στιγμή το χρόνο να το ψάξω αν έχει κάποιος πρόχειρη την τελευταία ανακοίνωση που είχε γίνει για τη φραγή ας δώσει ένα link γιατί έχω την εντύπωση ότι είναι τέσσερις μήνες και όχι τρεις.
Link to comment
Share on other sites

1. Το υπόλοιπο λήγει στους 2 μήνες (όπως και στις άλλες εταιρίες). Επίσης, μετά το πέρας των 2 μηνών, εκτός από την κάρτα, μηδενίζονται και τα οποία λεπτά ομιλίας, sms, MB που εχεις από πακέτα, προσφορές, bonus κ.λπ. .

 

Όσον αφορά τη φραγή εισερχομένων, θεωρητικά εφαρμόζεται στους 3 μήνες μετά την τελευταία ανανέωση. Στην πράξη, όπως έχουν αναφέρει άτομα στο φόρουμ η Wind δεν εφαρμόζει καθόλου φραγή μετα το 3μηνο (δε γνωρίζουμε βέβαια ως πότε θα συνεχίσει να ισχυει αυτό).

 

2. Η χρέωση των 0,30ε εφαρμόζεται μετά την αφαίρεση του φόρου καρτοκινητής. Για παράδειγμα, για ανανέωση 10ε, μετά την αφαίρεση του φόρου καρτοκινητής μένουν 8,93ε. Στην κάρτα θα μπουν καθαρα 8,93-0,30=8,63ε.

 

3. Πρόσφατα ανακοινώθηκαν ορισμένες σημαντικές τιμολογιακές αλλαγές που θα εφαρμοστούν τους επόμενους μήνες. Καλό είναι να τις γνωρίζεις πριν έρθεις στην Q.

Ιδού: https://www.wind.gr/gr/wind/gia-tin-etaireia/anakoinoseis/anakoinosi/1526313977813/

 

4. Εφ όσον τελικα αποφασίσεις να έρθεις στην Q με δυο νούμερα, σου προτείνω να εκμεταλλευτείς το "κονέ": https://www.myq.gr/kone/

Το ένα νούμερο που θα το μεταφέρω με φορητότητα είναι του πατέρα μου. Αυτή τη στιγμή είναι στην Vodafone με μηνιαίο πάγιο και τον οκτώβριο λήγει το συμβόλαιο. Πληρώνει γύρω στα 27 ευρώ και έχει 400 λεπτά ομιλίας, αλλά δεν ξεπερνάει ποτέ τα 100, ακόμη και αν υπολογίσουμε την ελάχιστη διάρκεια κλήσης. Μας έψησε το πακετάκι της Q όπου με 5,90 ευρώ έχει 160 λεπτά προς όλους χωρίς ελάχιστη διάρκεια κλήσης. Ίντερνετ, sms και τα λοιπά δεν τον ενδιαφέρουν καθόλου οπότε τυχόν αλλαγές σε αυτά δεν τον επηρεάζουν. Εκτός αν έχει ακούσει κανείς τίποτα ότι μπορεί να καταργηθεί το συγκεκριμένο πακέτο με τα 5.90. Επίσης είναι μεγάλο θετικό ότι δεν έχει ελάχιστη διάρκεια κλήσης, οπότε σε καμιά περίπτωση δεν θα φτάνει τα 160 λεπτά τον μήνα. Και τέλος αφού θα βάζει κάρτα κάθε μήνα τότε δεν τον επηρεάζουν και τυχόν κυρώσεις σε 2μηνο ή 3μηνο.

 

Το 2ο νούμερο το θέλω για μένα, για τυχόν προσφορές που βγάζει η Q σε ίντερνετ, αλλά έχω ήδη ένα βασικό νούμερο το οποίο το ανανεώνω κάθε μήνα με μονάδες, και δεν θέλω να βάζω ΚΑΘΕ μήνα μονάδες και στο 2ο νούμερο, θέλω να το φορτίζω ποιο αραιά (πχ όταν βγαίνει κάποια προσφορά) και για αυτό ρωτάω για το κάθε πότε μπαίνει φραγή. Αυτό με το κονέ είναι καλή φάση, θα το κάνω αν τελικά προχωρήσω προς Q.

 

Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να έχω στα υπόψη;

i8vv46-6.png
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουνε μέσα στη βδομάδα (μία ή δύο φορές) προσφορές "countdown" για περιορισμένο χρονικό διάστημα,στις οποίες περιόδους επιτρέπεται ανανέωση από 6 ευρώ και πάνω (τουλάχιστον αυτό ισχύει προς το παρόν). Τα πακέτα επίσης που προσφέρονται στα πλαίσια του countdown είναι συνήθως πολύ πιο συμφέροντα από τα μόνιμα πακέτα της εταιρείας.
Link to comment
Share on other sites

[...]Επίσης, μετά το πέρας των 2 μηνών, εκτός από την κάρτα, μηδενίζονται και τα οποία λεπτά ομιλίας, sms, MB που εχεις από πακέτα, προσφορές, bonus κ.λπ. .[..]

 

Δηλαδή αν έχω αρκετά χρήματα μέσα, και στους 2 μήνες παρά 1 μέρα ενεργοποιήσω οποιοδήποτε πακέτο διαρκείας ενός μήνα, θα λήξει μετά από 1 μέρα και όχι μετά από 1 μήνα;

i8vv46-6.png
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν έχω αρκετά χρήματα μέσα, και στους 2 μήνες παρά 1 μέρα ενεργοποιήσω οποιοδήποτε πακέτο διαρκείας ενός μήνα, θα λήξει μετά από 1 μέρα και όχι μετά από 1 μήνα;

ακριβώς

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το 1G κάθε μήνα για 8 μήνες με 8 ευρώ υπάρχει κάτι νεότερο ή καταργήθηκε;

 

Προς το παρόν, ΟΧΙ.

Αν δεν εμφανιστεί τις επόμενες 20-25 ημέρες, πάει ΧΑΘΗΚΕ.

Link to comment
Share on other sites

Από 19/9 έχω κάνει αγορά sim κάρτας με φορητότητα αριθμού από Vodafone συμβόλαιο. Μου στάλθηκε σχετικό email για την επιτυχής αγορά μου και περιμένω εκπρόσωπο για εξακρίβωση των στοιχείων μου κλτπ. Μέχρι σήμερα δεν με έχει πάρει κανείς τηλέφωνο, έχω στείλει μήνυμα στο messenger και πήρα τηλέφωνο και στο 13800 (παρεμπιπτόντως απάντησαν πολύ γρήγορα), και οι δύο μου απάντησαν πως θα με πάρουνε τηλέφωνο.

 

Αργούνε τόσο πολύ? Κάθε μέρα σχεδόν με έπαιρνε η wind τηλέφωνο για προσφορές τώρα που πηγαίνω σε αυτήν μου κάνει νάζια :lol:? Είναι δυνατόν?

Edited by boltsis
Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...