Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πηρα μια καρτα Q και αυτες τις μερες θα την δοκιμασω.

 

Επειδη με μπερδεψαν, θα ηθελα απο εναν χρηστη να μου πει τις χρεωσεις.

 

Στο καταστημα μου ειπαν οτι η χρεωση ανα δευτερολεπτο χωρις ελαχιστη διαρκεια κλησης ειναι μονο για κλησεις προς Q και οι κλησεις προς τα εθνικα δίκτυα εχουν ελαχιστη χρεωση τα 3 λεπτα

 

Στην εξυπηρετηση πελατων μου ειπαν οτι οι κλησεις προς εθνικα δίκτυα εχουν χρεωση ανα δευτερολεπτο, αλλα η ελαχιστη διαρκεια ειναι 1 λεπτο, ενω αν παρω καποιο απο τα πακέτα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ελαχιστη διαρκεια κλησης.

 

αν ειναι ετσι δηλαδη και παρω ενα πακετο πχ των 60 λεπτων, θα μπορουσα να κανω 360 κλησεις των 10 δευτερολεπτων;;;:O

 

Μα είναι τόσο απλό, πας στην κιου και διαβάζεις τον τιμοκατάλογο

http://www.wind.gr/gr/q/about-q/timokatalogos/

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι τόσο απλό, πας στην κιου και διαβάζεις τον τιμοκατάλογο

http://www.wind.gr/gr/q/about-q/timokatalogos/

 

εδω μου τα λεει (ή τα καταλαβαινω) αναποδα: :O

Διευκρινίσεις:

 

Οι τιμές περιλαμβάνουν Φ.Π.Α. 23%.

Χρέωση ανά δευτερόλεπτο εκτός από τις κλήσεις προς εξωτερικό, όπου η χρέωση γίνεται ανά λεπτό.

Χωρίς ελάχιστη διάρκεια κλήσης εκτός από τις κλήσεις προς εξωτερικό, όπου ελάχιστη διάρκεια κλήσης είναι το ένα λεπτό.

Το βήμα χρέωσης που ισχύει όταν καταναλώνεται χρόνος ομιλίας μέσα από προπληρωμένα πακέτα εξωτερικού παραμένει ως έχει.

 

φαινεται σαν να υπαρχει διαφορετικο "βημα χρεωσης" αν μιλας απλα απ'οτι αν μιλας μεσω πακετων;;;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις διαπίστωσα ότι χάσαμε το χρηματικό bonus (2 έως 6€) από την ανανέωση μέσω Paypal.

 

Τουλάχιστον η προσφορά με τα 1000' προς Q και τα 500ΜΒ πήρε παράταση για όλο το καλοκαίρι!

Chown the world!!! :cool:

 

iMessage: epaminos@me.com

Link to comment
Share on other sites

εδω μου τα λεει (ή τα καταλαβαινω) αναποδα: :O

 

 

φαινεται σαν να υπαρχει διαφορετικο "βημα χρεωσης" αν μιλας απλα απ'οτι αν μιλας μεσω πακετων;;;

 

Βασικές Χρεώσεις

 

Βασικές Χρεώσεις-Χρέωση Ανά Δευτερόλεπτο

από το Πρώτο Δευτερόλεπτο

 

Η χρέωση των πακέτων πραγματοποιείται ανά δευτερόλεπτο χωρίς ελάχιστη διάρκεια κλήσης.

Η ενεργοποίηση των πακέτων μπορεί να πραγματοποιηθεί έως και 4 φορές ανά 30 ημέρες.

Τα πακέτα έχουν διάρκεια 30 ημέρες και δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε καθεστώς περιαγωγής.

Link to comment
Share on other sites

ειναι σιγουρο οτι εδω μεσα γραφουν υπαλληλοι της wind.Ουτε σαν της Wind ειναι το σημα της Q ουτε σαν της vodafone.Δοκιμαστε και κρινετε
Link to comment
Share on other sites

ειναι σιγουρο οτι εδω μεσα γραφουν υπαλληλοι της wind.Ουτε σαν της Wind ειναι το σημα της Q ουτε σαν της vodafone.Δοκιμαστε και κρινετε

 

Εχω q και wind για πανω απο 10 χρονια.

Το σημα ειναι ολοιδιο, να μην σου πω οτι ειναι τεχνικα δυσκολο ως αδυνατο να ειναι αλλοιως.

 

Μηπως ηρθε η ωρα να αλλαξεις συσκευη.?

Link to comment
Share on other sites

ειναι σιγουρο οτι εδω μεσα γραφουν υπαλληλοι της wind.Ουτε σαν της Wind ειναι το σημα της Q ουτε σαν της vodafone.Δοκιμαστε και κρινετε

 

Το καλύτερο ανέκδοτο, αν μας διάβαζαν υπάλληλοι της wind δεν θα ήταν τόσο άσχετοι στην εξυπηρέτηση πελατών.

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο ανέκδοτο, αν μας διάβαζαν υπάλληλοι της wind δεν θα ήταν τόσο άσχετοι στην εξυπηρέτηση πελατών.

 

Χαχαχα σωστός!

Κι εγώ έχω νουμερο Q εδω και παρα πολλα χρόνια ως κύριο κι άλλο ενα στην Wind με την προσφορά των 300λεπτών προς όλους με 10ευρω , η οποία δεν ισχύει για νέους πελάτες πλεον. Ίδιο σήμα , ίδιο 3G , ίδιο ιντερνετ.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Όντως καταργήθηκε το μπόνους ανανέωσης μέσω PayPal, κρίμα ήταν καλή προσφορά, τώρα δεν έχει κανένα νόημα να φορτώνεις την κάρτα
AI BE ΣΕ ΛΕΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα πραγματικά όμως γράφουν υπάλληλοι της wind!!! Το 3g τους είναι τελείως ψεύτικο ρε παιδιά μη λέτε χαζομάρες...Για Θεσσαλονίκη σε όλη την πόλη σχεδόν που το έχω δοκιμάσει απλά ΣΕΡΝΕΤΑΙ!!! Άλλωστε όπως λέει και το ρητό ότι πληρώνεις παίρνεις!!! Δεν γίνεται να δίνει 400ΜΒ με 2Ε την στιγμή που ο ανταγωνισμός τα δίνει αρκετά ακριβότερα...Όπως και τα 500ΜΒ που κάνει δώρο στα 10Ε τι να τα κάνω αν περιμένω 5 λεπτά να φορτώσει μια σελίδα ή 15λεπτά για να ανεβάσω μια φότο στο φμπ....Εγώ 3 μήνες που χρησιμοποίησα Q έχω να δηλώσω ότι είναι όντως η φθηνότερη καρτοκινητή αλλά εγώ προσωπικά προτιμώ να πληρώσω ελάχιστα παραπάνω και να πάρω κάτι πιο αξιόπιστο!!! Επίσης το sms των χαμένων κλήσεων έσκαγε (αν έσκαγε δλδ) στην καλύτερη μετά από 1 μέρα (υπηρεσία ανούσια δλδ αφού έχασα ήδη μια δουλειά εξετείας τους)....Τέλος να αναφερθώ για τα καταστήματα της wind, που ενώ πήγα ψαγμένος από ιντερνετ και φορουμ και ήθελα να αγοράσω μια καινούρια κάρτα q, ο υπάλληλος μου έλεγε ότι νάναι για ελάχιστες χρεώσεις, και προσπαθούσε 5 λεπτά να μου πει ότι με σύμφερε να αγοράσω καρτοσυμβόλαιο wind!!!! Πραγματικά ΝΤΡΟΠΗ τους...Τα κάνουν σε ηλικιωμένους που δεν τους κόβει και πολύ πολύ και τους πλασάρουν ότι θέλουν, το κάνουν και σε μας....Λες και ξέρει για τι χρήση θέλω το κινητό μου....σονι και καλα να με βάλει στο τρυπάκι συμβόλαιο....Τεσπα....
1) Nokia 3330, 2) Nokia 6600, 3) Nokia N81, 4) Nokia C6-01, 5) Samsung Galaxy S5 Neo, 6) Samsung Galaxy S7
Link to comment
Share on other sites

3 sing + 2 dance + smoking tobacco.

 

Ειχα πανω απο 15 χρονια στη vodafone και εδω και μερικες μερες ειμαι στη Q καρτοκινητη. Μη φοβαστε τπτ παιδια και ειδικα μην σας απασχολει το Roaming. Εχω παντου σημα και μαλιστα σε καποια σημεια που δεν ειχα με voda τωρα εχω και μεχρι στιγμης το 3G ειναι πραγματικο οχι οπως στην voda που ηταν αστειο ( ελεγε 3g και ηταν 2g πιο αργο κι απο replay ).

 

Στην Αθηνα τουλαχιστον ειναι τελειο, μενει να το δω κι επαρχια τι κανει:)

 

Τωρα αν σε καποιες επαρχιες υπαρχει προβλημα, αυτο δεν το γνωριζω και μενει να το δοκιμασω το καλοκαιρι. Κατα τ'αλλα ειμαι 100% ικανοποιημενος και πολυ καλυτερα απο τη voda οπου ημουν 15 χρονια συνδρομητης.

 

Για τους φιλους που νομιζουν οτι οποιοι γραφουν θετικα σχολια ειναι υπαλληλοι της wind, καλα θα κανουν να πεταξουν τις μπακατελες που εχουν στα σκουπιδια και να δοκιμασουν σε καποια σοβαρη συσκευη, κι εμεις εδω ειμαστε να το ξανασυζητησουμε.

 

Αυτα

Link to comment
Share on other sites

3 sing + 2 dance + smoking tobacco.

 

 

 

Τωρα αν σε καποιες επαρχιες υπαρχει προβλημα, αυτο δεν το γνωριζω και μενει να το δοκιμασω το καλοκαιρι. Κατα τ'αλλα ειμαι 100% ικανοποιημενος και πολυ καλυτερα απο τη voda οπου ημουν 15 χρονια συνδρομητης.

 

Για τους φιλους που νομιζουν οτι οποιοι γραφουν θετικα σχολια ειναι υπαλληλοι της wind, καλα θα κανουν να πεταξουν τις μπακατελες που εχουν στα σκουπιδια και να δοκιμασουν σε καποια σοβαρη συσκευη, κι εμεις εδω ειμαστε να το ξανασυζητησουμε.

 

Αυτα

 

Ρε φίλε μη λες λαλακίες....Οκ δεν έχω το τελευταίο iphone ή samsung galaxy αλλά δεν γίνεται να φορτώνει πολύ πιο γρήγορα με κοτε σήμα από q και να μου λες ότι φταίνε τα κινητά μας..ότι γουστάρει κάνει το κιν μου, γουστάρει πιο πολύ σήμα κοτε απο κιου..και εσύ που έχεις σοβαρό τηλέφωνο και είσαι ευχαριστημένος από τις ταχύτητες, αναρωτήσου λίγο γιατί η κιου δεν υποστηρίζει βιντεοκλήσεις!!!! Η πιο λογικοφανείς απάντηση είναι γιατί το 3G είναι μόνο στα λόγια...εκεί που θέλει πραγματικά μεγάλες ταχύτητες κολόνουν....και αρχεία που έχω κατεβάσει κυρίως τραγούδια και φαίνεται η μπάρα προόδου με κοτέ κατεβαίνει σχεδόν αμέσως και με κιου φορτώνει 10 10 τα ΚΒ τι να λέμε τώρα....και σε περιοχή που και κοτε και κιου έχουν φουλ 3G σήμα οι μετρήσεις!!!!

1) Nokia 3330, 2) Nokia 6600, 3) Nokia N81, 4) Nokia C6-01, 5) Samsung Galaxy S5 Neo, 6) Samsung Galaxy S7
Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε μη λες λαλακίες....

 

Οταν σταματησεις να λες εσυ λαλακιες περι "υπαλληλων wind κλπ επειδη ειμαστε ικανοποιημενοι" τοτε θα σταματησω να λεω κι εγω:happy:

 

Μεχρι τοτε αν δε σου κανει τοτε πολυ απλα αλλαζεις παροχο. Δεν μπορει να ειναι παντα και ολοι ικανοποιημενοι

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς!! Σόρυ κιόλας για τις (λαλακίες) :lol: :p . Ναι έφυγα επειδή πλέον έχω καλύτερη προσφορά και καλύτερο δίκτυο κατ'εμε!!! Πάντως η κιου είναι η πιο φθηνή το ξαναλέω, και εγώ την έχω και την χρησιμοποιώ σαν δευτερεύουσα σιμ!!! Ειδικά το 2Ε/60ΣΜΣ τα σπάει!!! χεχεχε
1) Nokia 3330, 2) Nokia 6600, 3) Nokia N81, 4) Nokia C6-01, 5) Samsung Galaxy S5 Neo, 6) Samsung Galaxy S7
Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε μη λες λαλακίες....Οκ δεν έχω το τελευταίο iphone ή samsung galaxy αλλά δεν γίνεται να φορτώνει πολύ πιο γρήγορα με κοτε σήμα από q και να μου λες ότι φταίνε τα κινητά μας..ότι γουστάρει κάνει το κιν μου, γουστάρει πιο πολύ σήμα κοτε απο κιου..και εσύ που έχεις σοβαρό τηλέφωνο και είσαι ευχαριστημένος από τις ταχύτητες, αναρωτήσου λίγο γιατί η κιου δεν υποστηρίζει βιντεοκλήσεις!!!! Η πιο λογικοφανείς απάντηση είναι γιατί το 3G είναι μόνο στα λόγια...εκεί που θέλει πραγματικά μεγάλες ταχύτητες κολόνουν....και αρχεία που έχω κατεβάσει κυρίως τραγούδια και φαίνεται η μπάρα προόδου με κοτέ κατεβαίνει σχεδόν αμέσως και με κιου φορτώνει 10 10 τα ΚΒ τι να λέμε τώρα....και σε περιοχή που και κοτε και κιου έχουν φουλ 3G σήμα οι μετρήσεις!!!!

 

Εχεις δικιο μεγαλε. Ο αλλος λεει αυτες που ειπες.

Μολις εκανα speedtest. 12Mbps down, 4Mbps up, στην Πατρα.

 

Ειναι αληθεια οτι το 3G της wind δεν ειναι το πυκνοτερο, μαλιστα εγω ο ιδιος τους τα εχω σουρει πολλακις.

Οπου υπαρχει ομως ειναι πολυ τιμιο.

 

Συμφωνω με τον προηγουμενο. Κοιτα τη συσκευη σου. Χωρις να σημαινει οτι δεν φταιει κατι αλλο, οπως για παραδειγμα η κεραια της κοσμοτε που συγκρινεις να ειναι διπλα σου, ενω της wind σε μερικα χιλιομετρα. Και μην επικαλεισαι την ενδειξη του σηματος στην συσκευη σου, δεν ειναι ασφαλες δεδομενο.

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε ότι είναι χάλια το 3g αλλά στην επαρχία, όχι στα μεγάλα αστικά κέντρα το έχω δοκιμάσει Αθήνα Θεσσαλονίκη και Λάρισα και πάει σφαίρα.

Να τα λέμε όλα

AI BE ΣΕ ΛΕΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

Όντως καταργήθηκε το μπόνους ανανέωσης μέσω PayPal, κρίμα ήταν καλή προσφορά, τώρα δεν έχει κανένα νόημα να φορτώνεις την κάρτα

 

Συμφωνώ ότι το bonus PayPal ήταν αρκετά δελεαστικό αλλά η Wind συνεχίζει τις τρελές προσφορές της, όπως προχθές (29/5) που μου έστειλε μήνυμα, σε sim που είχα 3 μήνες να φορτώσω, για 300' προς όλους αν αγόραζα χρόνο 20 ευρώ.

Φυσικά και το έκανα, και ενεργοποίησα αυτή τη sim, χωρίς να αγοράσω πακέτο,, δεδομένου ότι ο χρόνος της άλλης λήγει σε λίγες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Κοροϊδία για ποιο πράγμα; Τον ανταπτορα δεν τον χαρίζουν άσχετα ότι θεωρείται ακριβός για 2€. Δεν καταλαβαίνω όμως ποιο είναι το "παράπτωμα" του καταστήματος;

Γιατί ειναι απάτη. Κανονικά στη κόβουν δωρεάν και ο αντάπτορας που λέω ειναι στην ουσία το γύρω γύρω του πλαστικου.απλα ο υπάλληλος ειπε ν φάει ένα 2ευρω

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε ότι είναι χάλια το 3g αλλά στην επαρχία, όχι στα μεγάλα αστικά κέντρα το έχω δοκιμάσει Αθήνα Θεσσαλονίκη και Λάρισα και πάει σφαίρα.

Να τα λέμε όλα

 

Θεσσαλονικη κ.τουμπα. συσκευη note 3. Εκανα speed test. Με καρτα Q 18.36mbps με καρτα vodafone 18.23mbps.

 

Από Ιωάννινα και περίχωρα πως πάει το σήμα; Κάποιος που να το έχει τεστάρει;

Link to comment
Share on other sites

γιάννενα και Ζαγοροχώρια (κεντρικό ζαγόρι) έχει μια χαρά σήμα χρόνια τώρα

 

μπορείς όμως να το δοκιμάσεις και μόνος σου στις περιοχές που σε ενδιαφέρουν για να είσαι 100% σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ειναι απάτη. Κανονικά στη κόβουν δωρεάν και ο αντάπτορας που λέω ειναι στην ουσία το γύρω γύρω του πλαστικου.απλα ο υπάλληλος ειπε ν φάει ένα 2ευρω

Δεν καταλαβα τι εννοείτε λεγοντας "κοβουν".

Την κοβουν με ψαλιδι πχ;

 

εγω που ρωτησα για μικρη καρτα στα Public μου ειπαν 5€

και η Vodafone τοσο μου την ειχε δωσει, 5 ή 7€

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται και με ψαλίδι, αλλά στα καταστήματα χρησιμοποιούν κοφτάκι.

Για τις χρεώσεις (αν και όπου υπάρχουν), τα έχω ξαναγράψει...

Καμία εταιρία δεν κόβει κάρτες και φυσικά δεν κάνει κανενός είδους τέτοιες "μπακάλικες" πατέντες. Στους επίσημους τιμοκαταλόγους της εκάστοτε εταιρίας, υπάρχουν χρεώσεις για αντικατάσταση sim. Για κόψιμο η ράψιμο δεν έχω βρει κάτι...

Τώρα, αν κάποια καταστήματα το κάνουν για εξυπηρέτηση των πελατών τους, καθώς και το αν (και πόσο) το χρεώνουν, είναι άλλη ιστορία.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ειναι απάτη. Κανονικά στη κόβουν δωρεάν και ο αντάπτορας που λέω ειναι στην ουσία το γύρω γύρω του πλαστικου.απλα ο υπάλληλος ειπε ν φάει ένα 2ευρω

 

καλά δεν το έφαγε ο υπάλληλος αφού σου έδωσε "απόδειξη" αλλά ο καταστημάταρχης

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ειναι απάτη. Κανονικά στη κόβουν δωρεάν και ο αντάπτορας που λέω ειναι στην ουσία το γύρω γύρω του πλαστικου.απλα ο υπάλληλος ειπε ν φάει ένα 2ευρω

 

Ναι στη κοβουν δωρεαν και σου δινουν το πλαστικο. Αυτο ομως δεν ειναι οπως ο κανονικος ανταπτορας και ειναι πιο ευκολο να φυγει και να σκαλωσει μεσα. Και σε εμενα μου εδωσαν το "γυρω-γυρω" αλλα πηγα και πηρα ανταπτορα μην και γινει καμια στραβη και το κλαιω για 1€.

 

Η απατη ειναι βαρυς χαρακτηρισμος για να τη χρησιμοποιουμε τοσο ευκολα.

 

Γίνεται και με ψαλίδι, αλλά στα καταστήματα χρησιμοποιούν κοφτάκι.

Για τις χρεώσεις (αν και όπου υπάρχουν), τα έχω ξαναγράψει...

Καμία εταιρία δεν κόβει κάρτες και φυσικά δεν κάνει κανενός είδους τέτοιες "μπακάλικες" πατέντες. Στους επίσημους τιμοκαταλόγους της εκάστοτε εταιρίας, υπάρχουν χρεώσεις για αντικατάσταση sim. Για κόψιμο η ράψιμο δεν έχω βρει κάτι...

Τώρα, αν κάποια καταστήματα το κάνουν για εξυπηρέτηση των πελατών τους, καθώς και το αν (και πόσο) το χρεώνουν, είναι άλλη ιστορία.

 

Το γραψαμε και παραπανω οτι η q ΔΕΝ εχει micro sim και αρα αναγκαστικα κοβει τη κανονικη sim. Μην γραφουμε ο,τι θελουμε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...