Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μονο που αν ειναι να δοκιμασεις το δικτυο τους δοκιμασε το με καρτα Q και οχι f2go.Τα χουμε πει τοσες φορες,ΔΕΝ ειναι το ιδιο το να εχεις Q με το να χεις wind γιατι η q λειτουργει με roaming.Και ασε τους αλλους εδω μεσα να λενε το αντιθετο.Εγω δοκιμασα και ενιωσα αλλα εμεινα γιατι ειναι πολυ φθηνη

 

Τι εννοεις roaming? Δλδ ακομα χειροτερα και απο wind?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις roaming? Δλδ ακομα χειροτερα και απο wind?

 

δηλαδη σε κανει "εκτροπη" στο δικτυο της wind γιατι δεν εχει δικο της.Αυτο δεν μπορει να ειναι το ιδιο σε αμεσοτητα με το να χρησιμοποιεις απευθειας το δικτυο της wind.Οποιος πιστευει οτι αυτο που λεω δεν ισχυει θα τον παρακαλουσα να το αποδειξει με καποιο link και θα το παρω πισω.Επισης οπως ειπαν κι αλλοι πιστευω οτι μαλλον δινει προτεραιοτητα bandwidth στους πελατες τις wind η δεν ξερω τι αλλο παιζει

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη σε κανει "εκτροπη" στο δικτυο της wind γιατι δεν εχει δικο της.Αυτο δεν μπορει να ειναι το ιδιο σε αμεσοτητα με το να χρησιμοποιεις απευθειας το δικτυο της wind.Οποιος πιστευει οτι αυτο που λεω δεν ισχυει θα τον παρακαλουσα να το αποδειξει με καποιο link και θα το παρω πισω.Επισης οπως ειπαν κι αλλοι πιστευω οτι μαλλον δινει προτεραιοτητα bandwidth στους πελατες τις wind η δεν ξερω τι αλλο παιζει

 

Δηλαδη οταν εγω παω Γερμανια και το κοσμοτε μου παιρνει σημα απο t-mobile, έχει χειρότερο σημα απο τους υπολοιπους γερμανους t-mobile; Roaming ειναι και εκει...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη οταν εγω παω Γερμανια και το κοσμοτε μου παιρνει σημα απο t-mobile, έχει χειρότερο σημα απο τους υπολοιπους γερμανους t-mobile; Roaming ειναι και εκει...

 

η λογικη λεει οτι οταν κατι για να φτασει απο το ενα σημειο στο αλλο περναει και απο καπου αλλου θα εχει καθυστερηση μεγαλυτερη απο το να παει κατευθειαν απο το α σημειο στο β

Link to comment
Share on other sites

η λογικη λεει οτι οταν κατι για να φτασει απο το ενα σημειο στο αλλο περναει και απο καπου αλλου θα εχει καθυστερηση μεγαλυτερη απο το να παει κατευθειαν απο το α σημειο στο β

 

Αν θές να πεις ότι αν εγώ είμαι Αυστραλια και το σήμα έρχεται μέσω Ελλάδος θα ίσχυε αυτό που λες.

Αλλά κάνεις λάθος. Από Αυστραλία θα πέρνω σήμα . Ο Ελληνικός πάροχος απλά δίνει την έγγριση του . Δεν δίνει το σήμα.

Link to comment
Share on other sites

η λογικη λεει οτι οταν κατι για να φτασει απο το ενα σημειο στο αλλο περναει και απο καπου αλλου θα εχει καθυστερηση μεγαλυτερη απο το να παει κατευθειαν απο το α σημειο στο β

 

Σωστός!! Η αρχή του Fermat για την διάδοση του φωτός - άρα και της πληροφορίας!! Μ'αρέσει η σκέψη σου, φυσικό τελείωσες?? :lol: :lol: :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν θές να πεις ότι αν εγώ είμαι Αυστραλια και το σήμα έρχεται μέσω Ελλάδος θα ίσχυε αυτό που λες.

Αλλά κάνεις λάθος. Από Αυστραλία θα πέρνω σήμα . Ο Ελληνικός πάροχος απλά δίνει την έγγριση του . Δεν δίνει το σήμα.

 

Φίλε το ρόαμινγ θες δε θες λειτουργεί κάπως σαν την προώθηση! Εγώ και τηλ που έχω πάρει στο κιν φίλου μου όταν είμασταν στο εξωτερικό αργούσε έστω και λίγο περισότερο για να χτυπήσει.. Ισως έφταιγε και το κιν, αλλά γενικότερα νομίζω ο azuli καλά τα λέει! :)

1) Nokia 3330, 2) Nokia 6600, 3) Nokia N81, 4) Nokia C6-01, 5) Samsung Galaxy S5 Neo, 6) Samsung Galaxy S7
Link to comment
Share on other sites

Για τo θεμα της περιαγωγης στην Q υπαρχουν οι μεν που με βαση την ταυτοχρονη εμπειρια τους σε wind/q εχουν παρατηρησει προβληματα στην Q και τα ριχνουν στην περιαγωγη και οι δε οι οποιοι πιστευουν οτι δεν επηρεαζουν καπου γιατι σου δινει σημα καποιος αλλος. Δεν εχει δωθει καμια επιστημονικη εξηγηση απο καμια πλευρα αλλα τουλαχιστον η πρωτη ομαδα εχει σχηματισει την αποψη της απο την εμπειρια. Η δευτερη πως τη σχηματισε;

 

Χρησιμοποιουσα 11 χρονια συμβολαιο wind και ταυτοχρονα 7 χρονια Q και η ποιοτητα του σηματος στην Q δεν ηταν το ιδιο. Ειδικα οι χαμενες κλησεις απο Q σε Q, πολυ περισσοτερες.

Link to comment
Share on other sites

Παλι εχουν αλλαξει τη σελιδα του myq. Την εχουν ξεσκισει. :mad: Ηθελα να ξερα γιατι πειραξαν την παλια (την μπλε) που ειχαν. :mad: Οταν εχεις κατι ωραιο δεν το χαλας για να πεις οτι κανεις αλλαγη. :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Για τo θεμα της περιαγωγης στην Q υπαρχουν οι μεν που με βαση την ταυτοχρονη εμπειρια τους σε wind/q εχουν παρατηρησει προβληματα στην Q και τα ριχνουν στην περιαγωγη και οι δε οι οποιοι πιστευουν οτι δεν επηρεαζουν καπου γιατι σου δινει σημα καποιος αλλος. Δεν εχει δωθει καμια επιστημονικη εξηγηση απο καμια πλευρα αλλα τουλαχιστον η πρωτη ομαδα εχει σχηματισει την αποψη της απο την εμπειρια. Η δευτερη πως τη σχηματισε;

 

Χρησιμοποιουσα 11 χρονια συμβολαιο wind και ταυτοχρονα 7 χρονια Q και η ποιοτητα του σηματος στην Q δεν ηταν το ιδιο. Ειδικα οι χαμενες κλησεις απο Q σε Q, πολυ περισσοτερες.

Εγω τα τελευταια 5 χρονια εχω σε δικαρτη συσκευη γουιντ και κιου και ποτέ δεν είχα διαφορές σε σήμα, ουτε μια γραμμή... Το "ταυτοχρονα" που λες, δε σημαινει τιποτα, και δίπλα δίπλα να έχεις τις συσκευες, μπορει η μια οθονη να δειξει 1 γραμμη πανω-κατω, αυτο βεβαια δε σημαινει τιποτα, αφου καθε μοντελο εχει διαφορετικη κεραια (και ιδια μοντελα να ειναι, δε μπορουν να βρισκονται στο ιδιο σημειο. Εγω στο ιδιο δωματιο ειχα κοσμοτε συμβολαιο 3τζι και ο αδελφος μου κοσμοτε συμβολαιο χωρις 3τζι... καταλαβες τι εννοω; Μόνο σε 2καρτο μπορεις να κάνεις συγκριση, οπως εγω τα τελευταια 5 χρονια και δε βρισκω καμμια αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα τελευταια 5 χρονια εχω σε δικαρτη συσκευη γουιντ και κιου και ποτέ δεν είχα διαφορές σε σήμα, ουτε μια γραμμή... Το "ταυτοχρονα" που λες, δε σημαινει τιποτα, και δίπλα δίπλα να έχεις τις συσκευες, μπορει η μια οθονη να δειξει 1 γραμμη πανω-κατω, αυτο βεβαια δε σημαινει τιποτα, αφου καθε μοντελο εχει διαφορετικη κεραια (και ιδια μοντελα να ειναι, δε μπορουν να βρισκονται στο ιδιο σημειο. Εγω στο ιδιο δωματιο ειχα κοσμοτε συμβολαιο 3τζι και ο αδελφος μου κοσμοτε συμβολαιο χωρις 3τζι... καταλαβες τι εννοω; Μόνο σε 2καρτο μπορεις να κάνεις συγκριση, οπως εγω τα τελευταια 5 χρονια και δε βρισκω καμμια αλλαγη.

 

O runner70 μίλησε για συμβόλαιο wind με καρτοκινητή q.

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα τελευταια 5 χρονια εχω σε δικαρτη συσκευη γουιντ και κιου και ποτέ δεν είχα διαφορές σε σήμα, ουτε μια γραμμή... Το "ταυτοχρονα" που λες, δε σημαινει τιποτα, και δίπλα δίπλα να έχεις τις συσκευες, μπορει η μια οθονη να δειξει 1 γραμμη πανω-κατω, αυτο βεβαια δε σημαινει τιποτα, αφου καθε μοντελο εχει διαφορετικη κεραια (και ιδια μοντελα να ειναι, δε μπορουν να βρισκονται στο ιδιο σημειο. Εγω στο ιδιο δωματιο ειχα κοσμοτε συμβολαιο 3τζι και ο αδελφος μου κοσμοτε συμβολαιο χωρις 3τζι... καταλαβες τι εννοω; Μόνο σε 2καρτο μπορεις να κάνεις συγκριση, οπως εγω τα τελευταια 5 χρονια και δε βρισκω καμμια αλλαγη.

 

Καταλαβαινω τι εννοεις αλλα δεν γινεται σε καθε κινητο που βαζω την Q, το σημα καποιες στιγμες να τρεμοπαιζει σαν equalizer. Στην wind στην ιδια συσκευη, ποτε δεν μου το εκανε. Οπως και σε cosmote. Ή να το εκανε τοσο σπανια που να μην το επαιρνες χαμπαρι.

 

Σε 2καρτο ταυτοχρονα δεν το εχω εξετασει.

 

ΥΓ. Μιλαω παντα για 2g.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω τι εννοεις αλλα δεν γινεται σε καθε κινητο που βαζω την Q, το σημα καποιες στιγμες να τρεμοπαιζει σαν equalizer. Στην wind στην ιδια συσκευη, ποτε δεν μου το εκανε. Οπως και σε cosmote. Ή να το εκανε τοσο σπανια που να μην το επαιρνες χαμπαρι.

 

Σε 2καρτο ταυτοχρονα δεν το εχω εξετασει.

 

ΥΓ. Μιλαω παντα για 2g.

 

Συμβολαιο + καρτοκινητο σε δικαρτο δεν εχω βαλει, μόνο φ2γ + κιου.

Link to comment
Share on other sites

εγω εδω και δυο μηνες που χω σε δικαρτο f2g και Q διαφορα στο σημα και την ποιοτητα κλησης δεν βλεπω.και σε ιντερνετ την ιδια ταχυτητα.βαζω μια απο δω πακετα,μια απο κει ή και στα δυο ταυτοχρονα αναλογα τις αναγκες μου.προσωπικα δεν βρισκω διαφορα να πιανω καλυτερα στο ενα και χειροτερα στο αλλο ή να χω αλλη ταχυτητα στο ιντερνετ στο ενα και αλλη στο αλλο.απο προσωπικη εμπειρια το λεω και οχι να πεισω καποιον δεν με ενδιαφερει αλλωστε κιολας. Edited by lyricmyth
Link to comment
Share on other sites

Εγω για χρονια ειχα Q και ποτε δεν ειχα δει διαφορα απο το συμβολαιο Wind που ειχα. Πλεον δεν νομιζω να παιζει το θεμα με την περιαγωγη γιατι δεν θεωρειται πλεον ξενι δικτυο αλλα σαν ενα αλλο πακετο! Οταν ηταν σε περιαγωγη με τη vodafone ναι θα το δεχομουν, και την ειχα δοκιμασει τοτε και οντως εκει ειχε διαφορα!
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

ακομα δεν εχω βρει λυση με το πλαστο 3g και h h+ που βγαζει και 9 στις 10 δεν εχω internet. Χτες βραδυ δουλευε καλα, σημερα παλι τα ιδια. speedtest δεν τελειωνει ποτε εκει που παει να το κανει δεν το ολοκληρωνει και βγαζει σχεδον παντα data communication issues. Ειναι πολυ εκνευριστικο αν διαπιστωσω οτι φταιει η q θα φαει σκουπιδια επιτοπου. Το κιν δε νομιζω να φταιει ειναι το 9506 και δεν ειχα πιο πριν τετοιο θεμα, τις τελευταιες 10 μερες ειναι τραγικα τα πραγματα, και οι ρυθμισεις ολες οκ. Δεν ξερω αν ειχε καποιος τετοιο θεμα
Link to comment
Share on other sites

Εννοεις να προσπαθεις να φορτωσεις μια σελιδα και να τρωει ακυρο και να πρεπει να κανεις refresh για να τη φορτωσει; Γιατι εμενα αυτο μου συμβαινει τις τελευταιες μερες ακομα και σε 3G.
Link to comment
Share on other sites

ναι ακριβως αυτο οταν εχω ανοιχτα data παρολο που δειχνει οτι εχω 3g (ειτε h h+ ) και τα βελακια ειναι αναμενα δεν φορτωνει σελιδες πρεπει να κανω συνεχεια refresh, 1 στις 10 θα τη φορτωσει. και οι εφαρμογες που χρησιμοποιουν data δεν δουλευουν πρεπει να κανω συνεχεια refresh (πχ tapatalk) για να δουλεψουν. πχ δεν μπορω να ακουσω ραδιο μεσω internet αφου κοβεται συνεχεια η συνδεση ουτε καν να δω ενα βιντεο στο youtube πχ. Με την εφαρμογη speedtest που τσεκαρει ταχυτητες μολις κανω το τεστ παει να ξεκινησει και μετα κοβεται και γραφει data communication issues.

 

θα κοιταξω να δοκιμασω την καρτα και σε αλλη συσκευη - ειμαι παντως σχεδον βεβαιος πως φταιει η q. αν δε βρεθει αμεσα λυση θα φαει σκουπιδια η q. 40 μερες εχω παει στην q και στην αρχη δουλευε τελεια αλλα τωρα 10 μερες ειναι σαν μην εχω data. Δεν ξερω αν συμβαινει και σε αλλα παιδια αυτο αλλα ειναι πολυ εκνευριστικο

Link to comment
Share on other sites

ναι ακριβως αυτο οταν εχω ανοιχτα data παρολο που δειχνει οτι εχω 3g (ειτε h h+ ) και τα βελακια ειναι αναμενα δεν φορτωνει σελιδες πρεπει να κανω συνεχεια refresh...

 

:wacko: Και νομιζα οτι ημουν ο μονος. :lol: Μια απο τα ιδια και εδω τον τελευταιο καιρο. Τους προηγουμενους μηνες ομως δεν ηταν ετσι. Τωρα θα ανοιξει τη σελιδα μονο μετα απο 1-2 refresh το οποιο ειναι σπαστικο. Σπανιως χωρις refresh.

Link to comment
Share on other sites

:wacko: Και νομιζα οτι ημουν ο μονος. :lol: Μια απο τα ιδια και εδω τον τελευταιο καιρο. Τους προηγουμενους μηνες ομως δεν ηταν ετσι. Τωρα θα ανοιξει τη σελιδα μονο μετα απο 1-2 refresh το οποιο ειναι σπαστικο. Σπανιως χωρις refresh.

 

βιντεο στο youtube μεσω browser μπορεις να δεις? η να ακουσεις radio με tunein? κατεβασε το speedtest να κανεις μετρησεις να δεις τι παιζει κι αν σου ολοκληρωνει τα test.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τωρα πχ μου δουλευει τεζα οτι να ναι. Μηπως επειδη ειναι αργα και δεν εχει φορτο δε ξερω. Ισως τελικα λογο roaming να δημιουργειται προβλημα δε ξερω τι να πω αλλα αν συνεχισει η q θα παει καδο

Link to comment
Share on other sites

βιντεο στο youtube μεσω browser μπορεις να δεις? η να ακουσεις radio με tunein? κατεβασε το speedtest να κανεις μετρησεις να δεις τι παιζει κι αν σου ολοκληρωνει τα test.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τωρα πχ μου δουλευει τεζα οτι να ναι. Μηπως επειδη ειναι αργα και δεν εχει φορτο δε ξερω. Ισως τελικα λογο roaming να δημιουργειται προβλημα δε ξερω τι να πω αλλα αν συνεχισει η q θα παει καδο

 

Δεν εχω επιχειρησει βιντεο ή radio να σου πω την αληθεια. Τα speedtest δεν ειναι αξιοπιστα σε μεγαλες ταχυτητες αλλα πες μου ποια εφαρμογη ή site ειναι να το δοκιμασω.

 

Σε αυτο με το refresh δεν θα φταιει το roaming. Τους προηγουμενους μηνες οπως ειπα μου δουλευε αψογα. Τωρα και μεσημερι και απογευμα μου εχει κατσει να εχω προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.zwanoo.android.speedtest

 

εμενα τωρα το ολοκληρωνει κανονικα αλλα κατα τη διαρκεια της μερας συνεχεια το κρασαρει γιατι προφανως πεφτει η συνδεση. σε οποιο σημειο της αθηνας κι αν ειμαι

Link to comment
Share on other sites

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.zwanoo.android.speedtest

 

εμενα τωρα το ολοκληρωνει κανονικα αλλα κατα τη διαρκεια της μερας συνεχεια το κρασαρει γιατι προφανως πεφτει η συνδεση. σε οποιο σημειο της αθηνας κι αν ειμαι

 

Το εγκατεστησα και το ολοκληρωσε μια χαρα τωρα.

 

Εντωμεταξυ στο νεο myq, απο που βλεπεις ποσα ειναι τα MB που εχεις ακομα;

Link to comment
Share on other sites

Τωρα κι εμενα κατεβαζει 15+ mbps ανετα αλλα την ημερα 0 ! Θα κανω λιγο υπομονη να δω πως θα παει. Τα υπολειπομενα mb τα βλεπεις οπως και πριν απο την εφαρμογη
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...