Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν εχει το κιου 1 λεπτο το λεπτο. Τα €10 στο 1 λεπτο το λεπτο ισουνται με 1000 λεπτα και μονο προς 2 αριθμους βονταφον. Τα €10 στο κιου ισουνται με 4000 λεπτα προς ολους τους αριθμους wind+q. Και με χρεωση ανα δευτερολεπτο, χωρις ελαχιστη χρεωση.

 

Κάθε υπηρεσία έχει διαφορετικά πλεονεκτήματα όπως επανειλημμένα έχει γραφτεί στο myphone. Το βασικότερο πλεονέκτημα στην υπηρεσία 0,01€/1' της Cosmote και της Vodafone είναι ότι κάποιος με μικρή χρήση προς τους συγκεκριμένους αριθμούς δεν υποχρεώνεται σε ενεργοποίηση πακέτου κάθε μήνα άρα ούτε και σε μεγάλο κόστος/έτος. Όσον αφορά την Q-card, το πακέτο 800'/2€ είναι πολύ οικονομικό & χρήσιμο σε όποιον θέλει να μιλάει αρκετά/πολύ με έναν ή περισσότερους αριθμούς wind/q.;)

Link to comment
Share on other sites

Κάθε υπηρεσία έχει διαφορετικά πλεονεκτήματα όπως επανειλημμένα έχει γραφτεί στο myphone. Το βασικότερο πλεονέκτημα στην υπηρεσία 0,01€/1' της Cosmote και της Vodafone είναι ότι κάποιος με μικρή χρήση προς τους συγκεκριμένους αριθμούς δεν υποχρεώνεται σε ενεργοποίηση πακέτου κάθε μήνα άρα ούτε και σε μεγάλο κόστος/έτος. Όσον αφορά την Q-card, το πακέτο 800'/2€ είναι πολύ οικονομικό & χρήσιμο σε όποιον θέλει να μιλάει αρκετά/πολύ με έναν ή περισσότερους αριθμούς wind/q.;)

Εχεις απόλυτο δίκιο. Πάντως μου φαίνεται ότι το 0,01€/1' επειδή καλύπτει πολύ συγκεκριμένη ανάγκη και άρα απευθύνεται σε πιο περιορισμένο κοινο

Link to comment
Share on other sites

Κάθε υπηρεσία έχει διαφορετικά πλεονεκτήματα όπως επανειλημμένα έχει γραφτεί στο myphone. Το βασικότερο πλεονέκτημα στην υπηρεσία 0,01€/1' της Cosmote και της Vodafone είναι ότι κάποιος με μικρή χρήση προς τους συγκεκριμένους αριθμούς δεν υποχρεώνεται σε ενεργοποίηση πακέτου κάθε μήνα/q.;)

 

Με πιο μικρή χρήση δεν χρειάζεται να ασχολείται με κανένα πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Για μένα που το θέλω συγκεκριμένα για 2 αριθμούς, χωρίς πολύ χρήση προς αυτούς, μπορεί για 1 χρόνο να βάλω μόνο 10€.

Σε wind γίνεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Για μένα που το θέλω συγκεκριμένα για 2 αριθμούς, χωρίς πολύ χρήση προς αυτούς, μπορεί για 1 χρόνο να βάλω μόνο 10€.

Σε wind γίνεται αυτό;

 

Εαν σου φτανει ενα 10ευρω το χρονο με το 1'/λεπτο, αυτο σημαινει (1000'÷365)÷2 αριθμους = 1,36'/ημερα/νουμερο. Εαν σου φτανει αυτο, επιλεγεις 'καρτοκινητο vodafone', ή 'κοσμοκάρτα' (αυτοι οι 2 εχουν το 1'/λεπτο).

 

Με το κιου:

1ος μηνας βαζεις €10 (δωρο 1000')

2ος μηνας πακετο €2 (800')

3ος μηνας πακετο €2 (800')

4ος μηνας πακετο €2 (800')

5ος μηνας πακετο €2 (800')

6ος μηνας βαζεις €10 (δωρο 1000')

Τη συνεχεια την καταλαβαινεις...

Link to comment
Share on other sites

απαραίτητη διευκρινηση, το μπονους των 1000' ισχύει ως 31/5,χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν θα πάρει παραταση.
Link to comment
Share on other sites

απαραίτητη διευκρινηση, το μπονους των 1000' ισχύει ως 31/5,χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν θα πάρει παραταση.

 

Σωστος, το ξεχασα... Αλλά συνηθως οταν στη κιου αλλάζει κατι, ειναι 99% υπερ μας...

Link to comment
Share on other sites

Έκανα φορητότητα σε Q και μου ήρθε η SIM η κανονική ενώ εγώ χρησιμοποιώ Micro SIM. Μπορώ να την αλλάξω με Micro SIM αν επισκεφτώ κατάστημα; Ή απλά θα την κόψουν;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έκανα φορητότητα σε Q και μου ήρθε η SIM η κανονική ενώ εγώ χρησιμοποιώ Micro SIM. Μπορώ να την αλλάξω με Micro SIM αν επισκεφτώ κατάστημα; Ή απλά θα την κόψουν;

 

Ευχαριστώ

 

Θα την κοψουν. Μονο nano sim εχει η Q.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα φορητότητα σε Q και μου ήρθε η SIM η κανονική ενώ εγώ χρησιμοποιώ Micro SIM. Μπορώ να την αλλάξω με Micro SIM αν επισκεφτώ κατάστημα; Ή απλά θα την κόψουν;

 

Ευχαριστώ

Σου κόβουν την κάρτα και σου δινουν κι αντάπτορα τσάμπα

Link to comment
Share on other sites

Σου κόβουν την κάρτα και σου δινουν κι αντάπτορα τσάμπα

 

Για την ιστορία, μου ζήτησαν δύο ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία, μου ζήτησαν δύο ευρώ.

 

Σου έδωσαν απόδειξη?? (αν φυσικά δέχτηκες)

αν μπορείς επισύναψε την, κρύψε τα στοιχεία

Link to comment
Share on other sites

Δείτε την αιτιολογία... Καλά ξεκίνησα στο δίκτυο της WIND... Και στο κατάστημα που επισκέφτηκα οι υπάλληλοι ήταν όχι και τόσο χαμογελαστοί και εξυπηρετικοί... Αφήστε που δε με ρώτησε αν θέλω να ενεργοποιηθεί η σύνδεση μου. Τέλος πάντων...
Link to comment
Share on other sites

Δείτε την αιτιολογία... Καλά ξεκίνησα στο δίκτυο της WIND... Και στο κατάστημα που επισκέφτηκα οι υπάλληλοι ήταν όχι και τόσο χαμογελαστοί και εξυπηρετικοί... Αφήστε που δε με ρώτησε αν θέλω να ενεργοποιηθεί η σύνδεση μου. Τέλος πάντων...

 

Στείλτο στην εταιρία με ένα μειλ... εκτός κι αν σου μετέφεραν και τίποτα επαφές! Θα σε καλέσουν να πας να πάρεις τα 2€ πίσω.

Δεν είναι τόσο τα χρήματα, όσο η κοροιδία

Link to comment
Share on other sites

Κοροϊδία για ποιο πράγμα; Τον ανταπτορα δεν τον χαρίζουν άσχετα ότι θεωρείται ακριβός για 2€. Δεν καταλαβαίνω όμως ποιο είναι το "παράπτωμα" του καταστήματος;
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

 

επειδή στις τελευταίες σελίδες που διάβασα οι πληροφορίες ειναι λιγο "συγκεχυμένες", θα ήθελα να μου πειτε ξανα για το 3G δικτυο της Q.

Ειναι αξιοπιστο;

Λογικα ειναι ιδιο με της Wind, η οποια μοιραζεται κεραίες με την Vodafone.

Κανω κατι λαθος;

 

Με ενδιαφερει για περιοχες Θεσσαλια-Θεσσαλονικη κυριως.

 

Επισης κατι διαβασα για κλησεις που διακοπτονται.

Με εναν συνεργατη μου που μιλαω συχνα (μερικες φορες τη μερα) δεν ετυχε ποτε να διακοπει η κληση μας (αυτος μενει Λαρισα).

 

Αν η ποιοτητα του σηματος της Q ειναι αποδεκτη, νομιζω οτι μετις χρεωσεις που εχει τωρα ειναι η πιο φτηνη καρτοκινητη

Link to comment
Share on other sites

H Q κάνει εσωτερικό roaming στο δίκτυο της Wind. Χρησιμοποιεί το δίκτυό της δηλαδή τόσο για φωνή όσο και για δεδομένα (2G και 3G)

Είναι τόσο αξιόπιστο όσο κι αν ήσουν πελάτης Wind. Προσωπικά δεν εχω δει διαφορά.

Οι κλήσεις διακόπτονται στα σημεία που δεν υπάρχει λήψη. Εντός πόλεως το σήμα ειναι δυνατό (Βόλο ειμαι). Βέβαια πάντα θα υπάρχουν ¨τυφλα" σημεία, όπως συμβαίνει σε όλες τις εταιρίες, αλλα σε γενικές γραμμές δεν μου εχει διακοπεί η κλήση αρκετές φορές.

 

Δεν εχω δει το κινητό μου να συνδεθεί ποτε σε κεραία της Vodafone, εκτός κι αν συμβαίνει στο παρασκήνιο χωρίς να ειδοποιήσει το κινητό.

Προχώρα προς Q.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

και εγω απο βολο ειμαι μια χαρα ειμαι ευχαριστημενος απο το σημα και για ομιλια και για ιντερνετ απ την wind δεν εχω καποιο θεμα.εγω εχω μια Q και μια F2G και ειμαι μια χαρα.ειμαι μια ζωη στην wind απο 2003(τελεστετ τοτε) και δεν την αλλαξα γιατι ποτε δεν βρηκα κατι συμφεροτερο,εφοσον δεν ειχα κιολας θεμα με το σημα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δείτε την αιτιολογία... Καλά ξεκίνησα στο δίκτυο της WIND... Και στο κατάστημα που επισκέφτηκα οι υπάλληλοι ήταν όχι και τόσο χαμογελαστοί και εξυπηρετικοί... Αφήστε που δε με ρώτησε αν θέλω να ενεργοποιηθεί η σύνδεση μου. Τέλος πάντων...

 

ειναι το μονο που με χαλαει στην εταιρεια και μενα.το δικτυο καταστηματων τουλαχιστον σε αυτα που επισκεπτομαι ειναι ανενημερωτο και χωρις διαθεση να εξυπηρετησει οπως και απ την τηλεφωνικη εξυπηρετηση πελατων.αμα διορθωσει αυτο το κομματι της θα ναι μια χαρα γιατι ειναι κριμα να κανεις τοσες προσπαθειες να εισαι η οικονομικοτερη και η πρωτοπορα σε πακετα και υπηρεσιες και να σου χαλανε την εικονα οι αντιπροσωποι και το τμημα εξυπηρετησης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω όμως ποιο είναι το "παράπτωμα" του καταστήματος;

 

Η κοπή της κάρτας SIM είναι "μεταφορά τηλεφωνικού καταλόγου";

Link to comment
Share on other sites

Η κοπή της κάρτας SIM είναι "μεταφορά τηλεφωνικού καταλόγου";

 

Για να καταλάβω, το πρόβλημα είναι τι θα γράφει στην αιτιολογία; Σου είπε κανένας από αυτούς ότι είναι δωρεάν ο αντάπτορας;

 

Άν έγραφε δηλαδή αιτιολογία:Αντάπτορας , θα ήταν όλα μια χαρά ενώ τώρα είναι απατεώνες;

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω, το πρόβλημα είναι τι θα γράφει στην αιτιολογία; Σου είπε κανένας από αυτούς ότι είναι δωρεάν ο αντάπτορας;

 

Άν έγραφε δηλαδή αιτιολογία:Αντάπτορας , θα ήταν όλα μια χαρά ενώ τώρα είναι απατεώνες;

 

Καλά, μην εξάπτεσαι, δε θα σου κακοχαρακτηρίσουμε την εταιρία... :blink: Εγώ δε χρησιμοποίησα χαρακτηρισμούς και φυσικά δεν αποκάλεσα κανέναν απατεώνα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, μην εξάπτεσαι, δε θα σου κακοχαρακτηρίσουμε την εταιρία... :blink: Εγώ δε χρησιμοποίησα χαρακτηρισμούς και φυσικά δεν αποκάλεσα κανέναν απατεώνα.

 

Ποιος εξαπτεται; :blink: Αν παρακολουθουσες απο παλιοτερα το thread, μονο το "δεν σου κακοχαρακτηρίσουμε την εταιρία" δεν θα ελεγες. Ναι κανενας δεν τους αποκαλεσε απατεωνες. Το εκανα εγω για να βοηθησω στη συζητηση και να δουμε το "παραλογο".

Link to comment
Share on other sites

Ελαβα πριν μερικες ωρες ενα μηνυμα απο Q οσον αφορα την περιαγωγη

 

ΑΠΟ 1/7 ΘΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟ ΠΑΡΟΧΟ ΓΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΦΩΝΗΣ KAI SMS GPRS ΣΕ ΠΕΡΙΑΓΩΓΗ ΕΝΤΟΣ ΕΕ.

ΠΛΞΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΤΟ http://WWW.WIND.GR ΣΤΗΝ ΕΝΟΤΗΤΑ ΠΕΡΙΑΓΩΓΗ

 

η εν λογο ενοτητα πρεπει να ειναι η ακολουθη

 

Εναλλακτικος Παροχος Περιαγωγης

 

και μια ενδιαφερουσα σημειωση μεσα απο το κειμενο που παραθετω στο παραπανω λινκ απο την σελιδα της Wind

 

Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχουν διαθέσιμοι εναλλακτικοί πάροχοι.
Link to comment
Share on other sites

Ειχα πανω απο 15 χρονια στη vodafone και εδω και μερικες μερες ειμαι στη Q καρτοκινητη. Μη φοβαστε τπτ παιδια και ειδικα μην σας απασχολει το Roaming. Εχω παντου σημα και μαλιστα σε καποια σημεια που δεν ειχα με voda τωρα εχω και μεχρι στιγμης το 3G ειναι πραγματικο οχι οπως στην voda που ηταν αστειο ( ελεγε 3g και ηταν 2g πιο αργο κι απο replay ).

 

Στην Αθηνα τουλαχιστον ειναι τελειο, μενει να το δω κι επαρχια τι κανει:)

Link to comment
Share on other sites

πηρα μια καρτα Q και αυτες τις μερες θα την δοκιμασω.

 

Επειδη με μπερδεψαν, θα ηθελα απο εναν χρηστη να μου πει τις χρεωσεις.

 

Στο καταστημα μου ειπαν οτι η χρεωση ανα δευτερολεπτο χωρις ελαχιστη διαρκεια κλησης ειναι μονο για κλησεις προς Q και οι κλησεις προς τα εθνικα δίκτυα εχουν ελαχιστη χρεωση τα 3 λεπτα

 

Στην εξυπηρετηση πελατων μου ειπαν οτι οι κλησεις προς εθνικα δίκτυα εχουν χρεωση ανα δευτερολεπτο, αλλα η ελαχιστη διαρκεια ειναι 1 λεπτο, ενω αν παρω καποιο απο τα πακέτα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ελαχιστη διαρκεια κλησης.

 

αν ειναι ετσι δηλαδη και παρω ενα πακετο πχ των 60 λεπτων, θα μπορουσα να κανω 360 κλησεις των 10 δευτερολεπτων;;;:O

Edited by bebes
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...