Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

38 minutes ago, ioannisSm said:

Τι πακετα εννοεις? sms σωστος.

Αφου τα ξοδεψω, σε ποιον παροχο να μεταφερθω αφου τον αριθμο τον εχω μονο για εισερχομενες κλησεις? Θελω κατι που με μικρη ανανενωση να κρατα μεγαλο χρονικο διαστημα ενεργο τον αριθμο. πχ στην q μπαινει φραγη εισερχομενων στους 4 μηνες απο την τελευταια ανανεωση.

Πακέτα ομιλίας/data. Για συντήρηση αριθμού με 1€/2μηνο στο F2G ή με κάτι cents/2μηνο από επιστροφη αγορών σουπερμαρκετ στο cash back του CU. Για παραδειγμα αγοράζεις 1 σαλατα με 1,80ε και σου επιστρέφει 0,15ε που τα βάζεις στο υπόλοιπο και ανανεώνει για 2 μήνες. 

Link to comment
Share on other sites

Έχετε κάποιο πρόβλημα με το myQ app; Εμένα ανοίγει με μεγάλη δυσκολία και αφού το παλεύει για 2-3 λεπτά.

Έχω κάνει εκκαθάριση της μνήμης cache και δεν περιορίζεται από την εξοικονόμηση ενέργειας.  Χρειάζεται κάτι άλλο να κάνω;

Link to comment
Share on other sites



Έχετε κάποιο πρόβλημα με το myQ app;

Μπαινω κανονικά και άμεσα.
Απεγκατάσταση - εγκατάσταση ξανά.



Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, damianos said:

Σαν σήμερα το 1993 “γεννήθηκε” η κινητή τηλεφωνία στην Ελλάδα από την Telestet.

 

telestet-2.jpg
 

30 Χρόνια κινητή τηλεφωνία στην Ελλάδα 

Σαν σήμερα 29 Ιουνίου 1993 πραγματοποιήθηκε η πρώτη κλήση κινητής τηλεφωνίας στην Ελλάδα, από το δίκτυο της (τότε) Telestet, σηματοδοτώντας την “γέννηση” της κινητής τηλεφωνίας στη χώρα.

20230629_190921.jpg

Η κατω εικονα εχει συμβολισμους;

Βλεπω στην ακρη κατω το χαρτινο 50 δραχμο

και στο app μια προσφορα του σημερα με 5ευρω, δηλαδη με 5Χ340.75δρχ= 1703.75 δραχμες!

30 χρονια πριν ειμασταν πολυ καλυτερα, το ξερουμε οτι μας εχει τσακισει η ακριβεια. 🙂 

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στον φίλο damianos που το θυμήθηκε.

30 χρόνια από τη γέννηση της πρώτης εταιρείας κινητής τηλεφωνίας στην Ελλάδα (και της πιο πρωτοποριακής). 

Να τα χιλιάσει! 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 29/6/2023 at 12:00 ΜΜ, EllinikoNisi said:

Η frog δίνει τέτοιο πακέτο με 3 ευρώ. Και ουσιαστικά με 10€ βγάζεις 3 μήνες. Βέβαια, είναι μόνο για ομιλία. 

Έχει ένα πακέτο 60" με 3€ για 30 ημέρες και εβδομάδα παρά εβδομάδα το διπλασιάζει 120" με 3€.

 

Στην επίσημη σελίδα λέει 60 λεπτά, εκτός κι αν έχει κάτι σαν τα countdown που για λίγο ισχύει το διπλάσιο. Σκέφτομαι να μεταφέρω τον αριθμό εκεί, μιας και σε όλους τους άλλους για ομιλία θέλεις τουλάχιστον 8-9 ευρώ το μήνα πλέον...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Mivas said:

Στην επίσημη σελίδα λέει 60 λεπτά, εκτός κι αν έχει κάτι σαν τα countdown που για λίγο ισχύει το διπλάσιο. Σκέφτομαι να μεταφέρω τον αριθμό εκεί, μιας και σε όλους τους άλλους για ομιλία θέλεις τουλάχιστον 8-9 ευρώ το μήνα πλέον...

Όπως ανέφερε και ο φίλος παραπάνω ο διπλασιασμός του πακέτου δηλαδή αντί για 60, 120 λεπτά ισχύει εβδομάδα παρα εβδομάδα. Ένα θετικό για μένα είναι ότι εάν ενεργοποιείς συνεχώς το ίδιο πακέτο τα λεφτά που δεν κατανάλωση τον προηγούμενο μήνα δεν χάνονται αλλά συμψηφίζονται με τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, gpapas640 said:

Όπως ανέφερε και ο φίλος παραπάνω ο διπλασιασμός του πακέτου δηλαδή αντί για 60, 120 λεπτά ισχύει εβδομάδα παρα εβδομάδα. Ένα θετικό για μένα είναι ότι εάν ενεργοποιείς συνεχώς το ίδιο πακέτο τα λεφτά που δεν κατανάλωση τον προηγούμενο μήνα δεν χάνονται αλλά συμψηφίζονται με τα υπόλοιπα.

άρα το νήμα της Q θα αδειάσει σταδιακά όπως καταλαβαίνω έτσι όπως τα έκανε η Nova τα πράγματα...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Mivas said:

άρα το νήμα της Q θα αδειάσει σταδιακά όπως καταλαβαίνω έτσι όπως τα έκανε η Nova τα πράγματα...

Η Q έχει κάνει πολλές βλακείες. Ο κόσμος όμως έμενε όσο υπήρχαν αξιόλογα countdown και προσωπικές προσφορές. Εφόσον καθιέρωσε δεκαπενθήμερα countdown ξεχείλισε το ποτήρι πλέον. Εχει γίνει πιο ακριβή και από τις μεγάλες καρτοκινητες (what's up, cu, f2g). Ειδικά το αδερφάκι f2g μετά το νέο λανσάρισμα που περιλαμβάνει χρέωση ανά δευτερόλεπτο και ελάχιστη ανανέωση 1 ευρώ έχει γελοιοποιησει εντελώς ως καρτοκινητη την Q.

Το μοναδικό κοινό που θα μείνει στην Q είναι όσοι θέλουν ομιλία προς το εξωτερικό με τα Q star. Οι οποίοι πραγματικά παίζει να είναι ελάχιστοι και φυσικά δεν έχουν καμία σχέση με το είδος των μέχρι τώρα συνδρομητών της Q που ήθελαν οικονομικά πακέτα.

Edited by gpapas640
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, gpapas640 said:

Το μοναδικό κοινό που θα μείνει στην Q είναι όσοι θέλουν ομιλία προς το εξωτερικό με τα Q star. Οι οποίοι πραγματικά παίζει να είναι ελάχιστοι και φυσικά δεν έχουν καμία σχέση με το είδος των μέχρι τώρα συνδρομητών της Q που ήθελαν οικονομικά πακέτα.

Μην ξεχνάς ότι όποιος πάει σε κατάστημα για Q του βάζουν αυτόματη ανανέωση το κιου σταρ, οπότε απλώς βάζει κάρτα κάθε μήνα και είναι πολλοί αυτοί που κινούνται με απλά τηλέφωνα.

Επίσης η νόβα έχει πολύ καλό 2g δίκτυο και μάλιστα ακόμα και με Ε δουλεύουν οι εφαρμογές μηνυμάτων άψογα, παντού. Οπότε αυτοί που έχουν απλά τηλέφωνα και δεν νοιάζονται για προσφορές, εφαρμογές κλπ. ούτε θα αντιληφθούν την νέα πορεία. Και με προσωπικές προσφορές κρατάει και λίγο αυτούς που ψάχνουν κάτι οικονομικό. Νομίζω ότι θα γενικεύσει την προσφορά απεριόριστα+1000'/5€ και τις προσφορές για ανανέωση σε αυτούς που δεν βάζουν συχνά. Επίσης υπάρχουν πακέτο στο 1225 νομίζω. 150' 6,9€. Ξέρω αρκετούς που το βάζουν.:classic_biggrin: όταν τελειώσει το σταρ.

Κάτι πρέπει να ξέρουν οι τύποι εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και στο τελευταίο υπερτερεί το νέο f2g οταν δίνει 400' + τις άλλες παροχές (400 mb + 40 sms) με 7,25€.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, kmpatra said:

Ακόμα και στο τελευταίο υπερτερεί το νέο f2g οταν δίνει 400' + τις άλλες παροχές (400 mb + 40 sms) με 7,25€.

Και χρεωση ανα δευτερόλεπτο και ανανέωση απο 1€. Το F2G ειναι πιο συμφέρον. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, dimitroula10 said:

Μην ξεχνάς ότι όποιος πάει σε κατάστημα για Q του βάζουν αυτόματη ανανέωση το κιου σταρ, οπότε απλώς βάζει κάρτα κάθε μήνα και είναι πολλοί αυτοί που κινούνται με απλά τηλέφωνα.

Επίσης η νόβα έχει πολύ καλό 2g δίκτυο και μάλιστα ακόμα και με Ε δουλεύουν οι εφαρμογές μηνυμάτων άψογα, παντού. Οπότε αυτοί που έχουν απλά τηλέφωνα και δεν νοιάζονται για προσφορές, εφαρμογές κλπ. ούτε θα αντιληφθούν την νέα πορεία. Και με προσωπικές προσφορές κρατάει και λίγο αυτούς που ψάχνουν κάτι οικονομικό. Νομίζω ότι θα γενικεύσει την προσφορά απεριόριστα+1000'/5€ και τις προσφορές για ανανέωση σε αυτούς που δεν βάζουν συχνά. Επίσης υπάρχουν πακέτο στο 1225 νομίζω. 150' 6,9€. Ξέρω αρκετούς που το βάζουν.:classic_biggrin: όταν τελειώσει το σταρ.

Κάτι πρέπει να ξέρουν οι τύποι εκεί.

Το 2g δίκτυο είναι άθλιο. Τουλάχιστον εντός πόλης, σε κεντρικά σημεία (Θεσσαλονίκη). Σε 3G τηλέφωνο κάνει τεράστιες διακοπές, καθυστερήσεις κλπ, που πλέον περισσότερο με VoIP και wifi αρχίζω να το λειτουργώ (και λόγω ακριβών πακέτων της Q). Για ίντερνετ μέσω 2G ούτε συζήτηση..! Ούτε μέιλ κειμένου, ούτε απλά IM με κείμενο, ούτε καν Opera Mini που κάνει εξοικονόμηση δεδομένων...

Προσωπικές προσφορές παίρνουν ελάχιστοι, οπότε δεν θεωρείται κανόνας για το σύνολο. Το πακέτο των 7 ευρώ για ένα μήνα δεν το έχω δει πουθενά, το πιο φθηνό με ομιλία προς όλους είναι στα 9 ευρώ (πιο ακριβό από F2G, CU κλπ)

Edited by Mivas

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mivas said:

που πλέον περισσότερο με VoIP και wifi αρχίζω να το λειτουργώ (και λόγω ακριβών πακέτων της Q).

Λειτουργία call back χρησιμοποιούσα παλιά σε περιοχές με κακό σήμα. 0,18 dl 0,07up μία χαρά είναι για να στείλεις ένα μήνυμα από απλό τηλέφωνο ή ένα callback. Εννοείται ότι δεν είναι για σερφαρισμα ούτε για αποστολές φωτό. Τώρα αν είσαι τόσο χάλια, απορώ γιατί κάθεσαι ακόμα? Έχει νόημα να είσαι τόσο δυσαρεστημένος και να μένεις μόνος για να βρίζεις?? Επρεπε να είχες ήδη φύγει. Για να παραμένεις όμως υπάρχει κάποιος λόγος. Αυτό μάλλον έχει διαγνώσει το τμήμα μάρκετινγκ και εxει αλλάξει τακτική.

προσωπικές προσφορές παίρνουν όλοι οι γνωστοί μου και δουλεύει πολύ το 3€/3 gb

Edited by dimitroula10
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mivas said:

Προσωπικές προσφορές παίρνουν ελάχιστοι, οπότε δεν θεωρείται κανόνας για το σύνολο. Το πακέτο των 7 ευρώ για ένα μήνα δεν το έχω δει πουθενά, το πιο φθηνό με ομιλία προς όλους είναι στα 9 ευρώ (πιο ακριβό από F2G, CU κλπ)

Το πακέτο των 6,9€ δίνεται τηλεφωνικά στο 12200.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, kmpatra said:
1 ώρα πριν, Mivas said:

Προσωπικές προσφορές παίρνουν ελάχιστοι, οπότε δεν θεωρείται κανόνας για το σύνολο. Το πακέτο των 7 ευρώ για ένα μήνα δεν το έχω δει πουθενά, το πιο φθηνό με ομιλία προς όλους είναι στα 9 ευρώ (πιο ακριβό από F2G, CU κλπ)

Expand  

Το πακέτο των 6,9€ δίνεται τηλεφωνικά στο 12200.

Και στο 1225 πατώντας 7 μετά την ανακοίνωση του υπόλοιπου. Αλλά είναι πανάκριβο και απορώ πόσοι το παίρνουν.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Mivas said:

Το 2g δίκτυο είναι άθλιο. Τουλάχιστον εντός πόλης, σε κεντρικά σημεία (Θεσσαλονίκη). Σε 3G τηλέφωνο κάνει τεράστιες διακοπές, καθυστερήσεις κλπ, που πλέον περισσότερο με VoIP και wifi αρχίζω να το λειτουργώ (και λόγω ακριβών πακέτων της Q). Για ίντερνετ μέσω 2G ούτε συζήτηση..! Ούτε μέιλ κειμένου, ούτε απλά IM με κείμενο, ούτε καν Opera Mini που κάνει εξοικονόμηση δεδομένων...

Έτσι όπως τα περιγράφεις το νέο αναβαθμισμένο και ταχύτατο δίκτυο είναι ότι πρέπει για το MSN Messenger. Σε ευχαριστώ πολύ, θα ενημερώσω και τους φίλους μου γιατί η πρόσβαση στο TIM imagine είναι πολύ ακριβή και ψάχναμε τόσο καιρό εναλλακτική.

Link to comment
Share on other sites

Το 2g δίκτυο είναι υποδειγματικό. 

Το 4g επίσης και όσον αφορά το 5g, οι αναβαθμίσεις είναι συνεχείς. 

Όσοι κάνουμε μετρήσεις, το διαπιστώνουμε στην πράξη. 

Επίσης το διαπιστώνουν και φορείς όπως πρόσφατα η umlaut που κατέταξε τη Nova στη δεύτερη θέση. 

Τις αμέσως προσεχείς μέρες θα ανεβούν και οι μετρήσεις της Ookla, που είναι και πιο ολοκληρωμένες. 

Από την άλλη πλευρά, σε όλα τα δίκτυα υπάρχουν τρύπες και σκιάσεις, μιλάμε για ασύρματη τεχνολογία. 

Η φορητότητα επίσης, είναι καλή λύση για όσους δεν είναι ικανοποιημενοι από το δίκτυό τους. 

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το 2G της nova είναι τρομερο. Τέτοια ποιοτητα κλήσης με 2G ακόμα και με οριακό σημα δεν εχω δει σε κανένα δίκτυο. Σε οποιαδήποτε χώρα εχω ζήσει και επισκεφτεί, με κανένα δίκτυο δεν έβγαζα τόσο εύκολα κλήσεις παντου και με τέτοια εξαιρετική ποιότητα. 
Με VoLTE, βγάζει τη γραμμή σε κλάσματα δευτερολέπτου.

Για το Wi-Fi Calling τα λόγια περιττεύουν. Μια φράση τα λέει όλα. Οι κλησεις προς Ελλάδα με VoWiFi είναι δωρεάν απο οποιαδήποτε σημειο του κόσμου.  Μπαίνεις σε δίκτυο WiFi, βάζεις λειτουργία πτήσης για ασφάλεια και καλείς κανονικά Ελλάδα χωρίς χρέωση. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, panos.k2 said:

Το 2G της nova είναι τρομερο. Τέτοια ποιοτητα κλήσης με 2G ακόμα και με οριακό σημα δεν εχω δει σε κανένα δίκτυο. Σε οποιαδήποτε χώρα εχω ζήσει και επισκεφτεί, με κανένα δίκτυο δεν έβγαζα τόσο εύκολα κλήσεις παντου. 

Και με HD voice σε 2g παρακαλώ, εδώ και πολλά χρόνια. 

Από εποχής Telestet. 

Δεν υπάρχει σύγκριση, αυτό το θέμα έχει ξεκαθαρίσει. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, EllinikoNisi said:

Έτσι όπως τα περιγράφεις το νέο αναβαθμισμένο και ταχύτατο δίκτυο είναι ότι πρέπει για το MSN Messenger. Σε ευχαριστώ πολύ, θα ενημερώσω και τους φίλους μου γιατί η πρόσβαση στο TIM imagine είναι πολύ ακριβή και ψάχναμε τόσο καιρό εναλλακτική.

Για να απαντήσω με ανάλογο ύφος λοιπόν, καλύτερα να μείνεις στο i mode του ΟΤΕ που είναι ό,τι πιο σύγχρονο υπάρχει αυτή τη στιγμή και άσε την τελεστέτ και την πάναφον να λένε...

8 ώρες πριν, p_k said:

Και με HD voice σε 2g παρακαλώ, εδώ και πολλά χρόνια. 

Από εποχής Telestet. 

Δεν υπάρχει σύγκριση, αυτό το θέμα έχει ξεκαθαρίσει. 

Πριν την κατάργηση του 3G δεν είχα ποτέ θέμα με την συγκεκριμένη συσκευή στις κλήσεις, παρόλο που το είχα μόνιμα σε λειτουργία 2G. Μετά την κατάργηση του 3G, έχω την εντύπωση ότι "κουτσούρεψαν" και το 2G, καθώς η ποιότητα έχει πέσει. Ίντερνετ πάντως δεν λειτουργεί σε 2G ό,τι κι αν κάνω. Το κακό είναι ότι μέχρι πριν λίγα χρόνια και ίσως και τώρα που μιλάμε, έβγαζαν ακόμη 3G κινητά που σημαίνει ότι με το που βγαίνουν καθίστανται άχρηστα...

Παρόλα αυτά, αν συγκρίνουμε με εξωτερικό και συγκεκριμένα με Γερμανία, θα συμφωνήσω ότι στην Ελλάδα παλεύεται ακόμη κι έτσι, ενώ στη Γερμανία ήταν αδύνατο πια να το λειτουργώ ως τηλέφωνο...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Για ανταλλαγή μηνυμάτων δουλεύει το edge, για ανάγνωση mail κλπ παρόμοια. 

Αλλά εννοείται με πολλή υπομονή. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν πάντα πάντως σε εμένα όταν έπιανε μόνο 2g δεν συνδεόταν στο edge, έβγαζε ένα x κάτω από το σήμα και αν και μπορούσα να κάνω κλήσεις, ίντερνετ γιοκ. Με πολλές εναλλαγές μπορεί να άναβε το Ε αλλά χωρίς κίνηση δεδομένων.

Αυτό τα τελευταία δύο-τρία χρόνια λέω και κυρίως στην περιοχή μου που εντός σπιτιού δεν είχα 3/4 G καθόλου. Δεν με πείραζε γιατί δεν είχα ανάγκη τα δεδομένα, απλά λέω.

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

Σε σκέτο G δεν δουλεύει τίποτα (με το ζόρι οι κλήσεις). Σε edge οπως τα λέει ο p_k. Είναι θέμα περιοχής ή/και κεραίας αν δεν γυρνάει σε  Ε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μια βοήθεια παρακαλώ...

Συγγενικό μου πρόσωπο ταξιδεύει τη Δευτέρα για μερικές μέρες στην Μάλτα.

Ποιο πακέτο πρέπει να βάλει - συμφέρει - ώστε να έχει χρόνο ομιλίας και internet και για εκεί αλλά και προς εδώ?

Πρέπει να κάνει κάτι ιδιαίτερο σχετικά με το roaming?

Ευχαριστώ.

Edited by de_thymamai
Αλέξης
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...