Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

η παροχη των 120' (buy more) που η νεα εταιρια τα εκανε 1000' ειχε ανακοινωθει οτι θα κοπει εντελως επι wind. Ηδη ειχε σταματησει να παρεχει το buy more σε νεους συνδρομητες ή να επιτρέπει τροποποίηση του αριθμού που λαμβάνει το δώρο. Παρ'ολα αυτα η καθολική προγραμματισμένη διακοπή της παροχης αν θυμαμαι καλά δεν εφαρμόστηκε ποτε. Δεν μπορει να το παρει καποιος νεος συνδρομητης πλεον,αν σε θεωρουν τετοιον, αλλάζοντας σε f2g. Μόνο αν το δοκιμάσει κάποιος μπορει να μας πει (που προφανως για να το κάνει κατ'επίγνωση δεν θα τον ενδιαφέρει η παροχη,είτε τη χασει είτε την κερδίσει).

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Συνεχόμενα? Δεν εχουν κοπεί π.χ. 1-2 μήνες? Ανανεώσεις κάθε πότε κάνετε? Εχει τύχει παιρνοντας μπόνους από sms με ανανέωση (300' + 1gb για 15 μέρες ή 500' & 2gb για ένα μήνα) ή κάποιο countdown ή άλλο πακέτο, να αλλάξουν ή να σταματήσουν οι προσφορές ?

Είχαν κοπεί εντελώς οι προσφορές στον έναν αριθμό για 2 μήνες. έστειλα στη φόρμα επικοινωνίας από τη σελίδα της νόβα και τις ξεκίνησαν πάλι. Ανανέωση 8€ κάθε μήνα όταν τρέχει countdown. Ενεργοποίηση των προσφορών με μήνυμα πάντα γιατί αλλιώς φεύγει από το δωρακι της εφαρμογής. Countdown δεν βάζω ποτε είναι κοροϊδία τα 15νθημερα. Ούτε πακέτα. Μόνο προσωπικές προσφορές. Μόλις μου τις σταματήσουν-πιστεύω είναι θέμα χρόνου να συμβεί-φεύγω. Και σίγουρα δεν πάω f2go εφόσον δεν γίνεται αλλαγή με μήνυμα ή online.
Link to comment
Share on other sites

Ωραία θα ήταν ένα New Buy More για της VDSL και Fiber συνδέσεις με 1000 λεπτά ΔΩΡΕΑΝ ή και κάποια Gigabyte το μήνα Σαν δέλεαρ της Νέας συνδέσεις...

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ αλλα μετά θα στοκάρεις υπολοιπο αναγκαστικά ειδικά αν η q δεν δώσει ανανέωση 1€.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας σκεφτομαι να παω απο q σε φοιτητικο frog που βρηκα https://www.car.gr/xyma/view/332264040-foititiko-cosmote-frog-se-yparxon-arithmo-aneksartitoy-ilikias

Αλλα δεν ξερω αν ειναι απατη η οχι θελω απαντηση

Screenshot_20230620_231312_Viber.jpg

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, eridion25 said:

Γεια σας σκεφτομαι να παω απο q σε φοιτητικο frog που βρηκα 

Δεν κάνουν φορητότητα. Πρώτα πας φρογκ ή γουατςαπ και μετά στο κάνουν. Ξέρω πολλούς που το έχουν κάνει με 30€ αν είναι μόνο 10€ είναι καλή τιμή.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, dimitroula10 said:

Δεν κάνουν φορητότητα. Πρώτα πας φρογκ ή γουατςαπ και μετά στο κάνουν. Ξέρω πολλούς που το έχουν κάνει με 30€ αν είναι μόνο 10€ είναι καλή τιμή.

Απο το ιδιο τυπο;

Link to comment
Share on other sites

Just now, eridion25 said:

Απο το ιδιο τυπο;

Δεν ξέρω. Πολλοί κάνουν αυτή την δουλειά για όλες τις εταιρείες, χωρίς να έχει ακουστεί πρόβλημα. Πληρώνεις αφού γίνει η μετατροπή. Αν δεν πληρώσεις στο αλλάζουν σε απλό και μπαίνεις στην μαύρη λίστα.

Πληρώνεις όχι μετά από 3 μήνες αλλά μόλις σου έλθουν τα σμσ που στο επιβεβαιώνουν. Αν το χρειάζεσαι προχώρα χωρίς φόβο.

Link to comment
Share on other sites

Σε λαθος θέμα ρωτατε

Εδω καλύτερα

https://myphone.gr/forum/topic/26782/page/673/#comments

 

Πάντως αυτό που λέει ότι πουλάει ο τύπος δεν νομίζω ότι υπάρχει όπως το περιγράφει... Αλλά καλύτερα να τα πούμε στο άλλο θέμα

Link to comment
Share on other sites

On 19/6/2023 at 5:24 ΜΜ, kmpatra said:

Screenshot 2023-06-19 at 17-22-38 myQ.png

Tο αριστερο πακετο, τα απεριοριστα data +1000 λεπτα, ισχυουν και εντος ΕΕ; Δεν μπορω να βρω πουθενα πληροφοριες, δεν εχει να δεις ορους ή λεπτομερειες στο πακετο κανοντας κλικ πανω του για παραδειγμα.

Ξερει καποιος κατι πανω σε αυτο;

Ευχαριστω.

Edited by jsimeo
Link to comment
Share on other sites

Στην εφαρμογή μπαίνοντας στις προσωπικές προσφορές, πάνω δεξιά έχει τους όρους στους οποίους γράφει ότι τα λεπτά και τα megabyte δεν ισχύουν σε περιαγωγή.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, kmpatra said:

Στην εφαρμογή μπαίνοντας στις προσωπικές προσφορές, πάνω δεξιά έχει τους όρους στους οποίους γράφει ότι τα λεπτά και τα megabyte δεν ισχύουν σε περιαγωγή.

Δεν πατιεται το κουμπακι "οροι" το πολεμω εδω και 3 ημερες, ισως θελει κανενα update η εφαρμογη. Αλλα μαλλον δεν θα προλαβω και δεν υπαρχει λογος να κανω καποιο update. 🙂 

Thanks για την ενημερωση kmpatra! (παροτι ηταν ασχημη και μη επιθυμητη).

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, Driver_3 said:


Είχαν κοπεί εντελώς οι προσφορές στον έναν αριθμό για 2 μήνες. έστειλα στη φόρμα επικοινωνίας από τη σελίδα της νόβα και τις ξεκίνησαν πάλι. Ανανέωση 8€ κάθε μήνα όταν τρέχει countdown. Ενεργοποίηση των προσφορών με μήνυμα πάντα γιατί αλλιώς φεύγει από το δωρακι της εφαρμογής. Countdown δεν βάζω ποτε είναι κοροϊδία τα 15νθημερα. Ούτε πακέτα. Μόνο προσωπικές προσφορές. Μόλις μου τις σταματήσουν-πιστεύω είναι θέμα χρόνου να συμβεί-φεύγω. Και σίγουρα δεν πάω f2go εφόσον δεν γίνεται αλλαγή με μήνυμα ή online.

Με τον ίδιο τρόπο εχει συμπεριφερθεί και ο δικός μου λογαριασμός.
Για πάνω από έναμιση χρόνο λαμβάνω την προσφορά 1000' & απεριόριστα δεδομένα με 5€.
Η προσφορά είχε διακοπεί Σεπτ-Οκτ 2022 όπου δεν έκανα κάποια ενέργεια για να ξαναρχίσει η προσφορά αλλά ούτε και το "τάϊσα".
Μου την ξανάδωσε την συγκεκριμένη προσφορά μόνο του.
Η κατανάλωση μου είναι 100 - 200 λεπτά ομιλιάς (έχω και στο Vodafone σταθερό σπιτιού αρκετά "δωρεαν" λεπτά σε κινητά) και 1 έως 4 Gb ανά μήνα. Δεν στέλνω ποτέ sms. Χρησιμοποιώ συχνά viber και τις άλλες συναφείς εφαρμογές. Στριμάρω βίντεο μόνο περιστασιακά όταν είμαι εκτός wifi.
Την προσφορά την ενεργοποιώ κυρίως με sms και σπάνια από την εφαρμόγή όταν απομένουν 1-2 μέρες για να λήξει.
Ανανεώνω μόνο με 8 ευρώ όσο τρέχει countdown και κοντά στην ημερομηνία που είναι να ενεργοποιήσω την προσφορά. Εχω πολλά χρόνια να βάλω κανονικό πακέτο. Απο τότε που ξεκίνησαν τα 15θημερα countdown δεν έχω βάλει κανένα.
Και κυρίως, αυτό που εγώ θεωρώ πιο σημαντικό, προσέχω να μην μένει μέσα μεγάλο χρηματικό υπόλοιπο. Απο 0.5 έως 3€ το πολύ.
Ίσως το σύστημα να έχει μια λογική να σε παρακινεί με τον τρόπο του να βάλεις ένα από τα στανταρ πακέτα άν έχεις καβάτζα μέσα στην εφαρμογή κάποιο υπόλοιπο πάνω από 5 ευρώ (ή κάποιο τέτοιο ποσό τελος πάντων)
Αν όμως έχεις μικρό υπόλοιπο ξέρει ότι ύπάρχει η πιθανότητα να μην βάλεις χρηματα καθόλου οπότε σου δίνει μια δελεαστική προσωπική προσφορά που στο παρελθόν είχες χρησιμοποιησει ώστε να βάλεις κάποιο ποσό.
Εγω όσο μπορώ στο παρελθόν το έχω τηρήσει αυτό. Προσπαθώ να βρίσκω τρόπους να μην βάζω χρηματικό ποσο. Δηλαδή αν δεν μου έχει δώσει ένα συγκεκριμένο μήνα καλή προσφορά, ενεργοποιώ ένα πακέτο data σχετικά φτηνό με ότι έχω ηδη μέσα και χρησιμοποιώ voip app τηλεφωνιάς.
Για την κατανάλωση που κάνω και χρειάζομαι, θεωρώ ότι δεν πρέπει να δίνω πανω από 10€ το μήνα μαζί με φόρους και τέλη τηλεφωνίας.
Επίσης και εγώ θεωρώ δεδομένο ότι κάποια στιγμή αργά ή γρήγορα θα κοπούν οι καλές προσωπικές προσφορές. Αν τότε δεν μου δίνει κάποιο πακέτο φτηνών δεδομένων είμαι αποφασισμένος να φύγω απο το δίκτυο της NOVA. Σιγουρα δεν θα παω f2g και ούτε υπάρχει πιθανότητα να πάω σε συμβόλαιο σε καμιά εταιρεία γιατί με την κατανάλωση που κάνω πάντα η κάρτα θα είναι φτηνότερη για μένα (με τα μέχρι τώρα δεδομένα).
Φυσικά κοιτάζω frog αν η κατανάλωση μου σε q υπερβεί το όριο των 9€. Για όσους χρησιμοποιούν πακέτα q και countdown αυτό έχει ήδη συμβεί.
Δεν υπάρχει λόγος για μένα να κάτσω στην q αφού θα έχει ίδια τιμή με frog (εννοώ συνδυαστικά τα δύο πακέτα της frog 6GB και το 60+60 λεπτά) αλλά χειρότερο δίκτυο.
Κοιτάζω και Vodafone Liquid αλλά από ότι ακούω το δίκτυο της είναι για τα μπάζα.
Έπίσης από ότι διαβάζω στο αντίστοιχο νήμα είναι πολύπλοκος ο χειρισμός του "συστήματος liquid" με 2-3 app ώστε να έχεις το μέγιστο των προνομίων.

Link to comment
Share on other sites

Το liquid είναι βολικό για κάποιον που θέλει πολλη ομιλία και να μην ασχολείται με προσφορες κτλ. Να το έχει στο αυτόματο σαν συμβόλαιο αλλά χωρίς το "δεσιμο" του συμβολαίου. 

Το σήμα εξαρτάται ανάλογα με την περιοχη. Όλες οι εταιρίες έχουν κενά. Εδώ και 3 εβδομάδες σε ένα μέρος που βρίσκομαι κάθε απόγευμα και παλαιότερα είχα καλές ταχυτητες Cosmote και Vodafone ξαφνικά πηγαίνουν σαν χελώνες. Είμαι έτοιμος να ενεργοποιησω ημερήσιο ίντερνετ F2G για να δω εάν θα ειναι καλυτερο. 

Edited by VIPdriver
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, opmgls said:

Έπίσης από ότι διαβάζω στο αντίστοιχο νήμα είναι πολύπλοκος ο χειρισμός του "συστήματος liquid" με 2-3 app ώστε να έχεις το μέγιστο των προνομίων.

Αυτά τα "κόλπα" αφορούν εμάς που θέλουμε να τη βγάλουμε με 2-3€ το μήνα. Για μεγάλες καταναλώσεις δεν χρειάζεται κόλπα στο liquid. Όσον αφορά το δίκτυο, αν είσαι απαιτητικός, μην πας στη Vodafone (άποψή μου)

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι λόγω 15θήμερων προσφορών και κομμένων προσωπικών προσφορών να την κάνω από Q.
Τι συμφέρει αυτή τη στιγμή σε καρτοκινητό ανάμεσα σε Free to go και καρτοκινητά της Comote ή ίσως κάποιο συμφέρον καρτοσυμβόλαιο....
Vodafone έχω τον 2ο αριθμό, οπότε καλύτερα να μην είναι και οι δύο εκεί. 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, trinoo said:

Τι συμφέρει αυτή τη στιγμή σε καρτοκινητό ανάμεσα σε Free to go και καρτοκινητά της Comote ή ίσως κάποιο συμφέρον καρτοσυμβόλαιο....
Vodafone έχω τον 2ο αριθμό, οπότε καλύτερα να μην είναι και οι δύο εκεί. 

Μόνο αν πεις τι ανάγκες σου και τι το θέλεις το κινητό, θα μπορέσει να βοηθήσει κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να δει εάν έχει ικανοποιητική κάλυψη σήματος και ταχυτητας στα μέρη του με κοσμοτε πριν αποφασίσει

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, dimitroula10 said:

Μόνο αν πεις τι ανάγκες σου και τι το θέλεις το κινητό, θα μπορέσει να βοηθήσει κάποιος.

Ομιλία νορμάλ (νομίζω 300' το μήνα με καλύπτουν) και data όσο γίνεται περισσότερα. 

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, trinoo said:

Ομιλία νορμάλ (νομίζω 300' το μήνα με καλύπτουν) και data όσο γίνεται περισσότερα. 

Δες τα πακετα του F2G

Link to comment
Share on other sites

On 19/6/2023 at 5:24 ΜΜ, kmpatra said:

κι όμως...το βλέπω και στεναχωριέμαι που δεν το έχω κι εγω... 😭

Screenshot 2023-06-19 at 17-22-38 myQ.png

Εδώ μέχρι στιγμής υπάρχει περίπτωση να πέσαμε σε μαύρο πρόβατο. Ενεργοποίησα το πακέτο των τριών ευρώ στη μητέρα μου αλλά παράταση δόθηκε. Θα τσεκάρω και αργότερα για επιβεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Πετάω για Ισπανία και θέλω να αποσαφηνίσω κάποια πράγματα για τα πακέτα και το roaming.

Αυτή την στιγμή δεν έχω ενεργοποιημένο κάποιο πακέτο.

Απ' ότι καταλαβαίνω οι "προσφορές" ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ δεν ισχύουν στην περιαγωγή. Σωστά;

Ενώ τα "κλασικά" πακέτα ισχύουν στην περιαγωγή κανονικά; Άρα επιλέγω αναγκαστικά ένα από τα πακέτα;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Για σιγουριά ναι αλλά έχει βγει και το απεριόριστα στην Ελλάδα με 20 ευρώ το οποίο σου δίνει πάρα πολλά giga στο εξωτερικό

Για σιγουριά ναι αλλά έχει βγει και το απεριόριστα στην Ελλάδα με 20 ευρώ το οποίο σου δίνει πάρα πολλά giga στο εξωτερικό

https://www.myq.gr/gr/paketa/summer-offers/

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

Χάος η Q οπως πάντα αγαπητέ. Είμαι αυτή τη στιγμή στη Σλοβακία (χώρα ΕΕ) και είχα ήδη ενεργό το πακέτο των 9 περίπου ευρω με τα απεριόριστα data, το οποίο έδινε 8gb για περιαγωγή στην ΕΕ.

1b9dd5fa4cc81744068ede097f6266f9.jpg

Τρεις μέρες τώρα, τρώει από τα απεριόριστα, όχι τα 8gb. Σήμερα αποφάσισε να φάει καμια 300αρια Μb από τα 8Gb. Δεν παραπονιέμαι, αλλά έτσι δεν βγάζει κανείς άκρη...

Sent from my M2101K6G using Tapatalk

Panasonic GD70, Ericsson GF768, Panasonic GD30, Nokia 3210, Ericsson T18s, Panasonic GD92, Ericsson R320s, Nokia 6210, Ericsson T65i, SE T300i, SE K700i, Siemens SX1, Nokia 7610, Siemens SX1 Music Edition, SE J210i, Sendo X, Qtek 8500, Nokia 6021, HTC Touch Cruise, HTC HD2, LG Optimus 4X HD, HTC One M7, HTC One M9, HTC 10, Xiaomi Mi8 Lite
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...