Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

από wind σε q δεν μπορείς να κάνεις φορητοτητα ον λάιν

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Συγνώμη κύριε φλωρά διάβασα λάθος

Link to comment
Share on other sites

Και πως παρέλαβες τις κάρτες sim;Μέσω κούριερ;Από vodafone σε q γίνεται και μέσω της ιστοσελίδας είδα αλλά δεν έχει επιλογή για μετατροπή σε καρτοκινητό από την ίδια εταιρία.

Κυριακή 6/12 κάναμε τηλεφωνικά στο 13800 εγώ και η γυναίκα μου αίτηση για φορητότητα από συμβόλαιο vodafone σε κάρτα F2go.

Παρασκευή 11/12 παραλάβαμε με κούριερ τις κάρτες sim f2go και δώσαμε στο κούριερ φωτοτυπίες ταυτοτήτων, την αίτηση μας γραπτά και πληρώσαμε 24 ευρώ για τις 2 κάρτες.

Την ίδια μέρα η Wind έστειλε στη vodafon το αίτημα φορητότητας.

Τετάρτη 16/12 η vodafone αποδέσμευσε τις γραμμές μας. Eμείς - που στο μεταξύ είχαμε αλλάξει γνώμη και θέλαμε q - σε συνεννόηση με τη Wind, πήγαμε στο κατάστημα της Αγ. Παρασκευής, καταστρέψαμε τις f2go που είχαμε ακόμη σφραγισμένες, μας έδωσαν 2 Q, τις ενεργοποιήσαμε αμέσως και that's all. Δέκα μέρες ακριβώς, για φορητότητα από vodafone, τα ίδια νούμερα φυσικά.

Edited by Green_Dragon
Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλ και μου είπαν ότι δεν έχει χρέωση αλλά κάνεις αίτηση διακοπής και για να μην φας πρόστιμο πρέπει να περιμένεις να λήξει το συμβόλαιο. Η φορητότητα γίνεται 1 μήνα μετά μου είπαν!Δηλαδή πληρώνεις άλλον 1 μήνα εκτός συμβολαίου με υπερτιμημένη τιμή και μετά σου κάνουν την φορητότητα. Άρα ψάχνω για φορητότητα σε whatsup ή vodafone σε πρώτη φάση και μετά q.

Όλα αυτά που σου είπαν είναι παράνομα και καταχρηστικά. Κανείς δεν μπορεί να σε υποχρεώσει να ολοκληρώσεις το συμβόλαιό σου. Ζητάς να φύγεις από το συμβόλαιο και πληρώνεις ανάλογο πρόστιμο.

Αλλά εσένα για λίγες μέρες, τι πρόστιμο σου αναλογεί;;;; 3, 4, 5 ευρώ το πολύ.

Εμάς τα συμβόλαια μας στη vodafon έληγαν τέλος Μαρτίου. Το πέναλτυ που αντιστοιχούσε για 3 μιση μήνες, ήταν 45 ευρώ για τον καθένα. Αν μέναμε μέχρι τη λήξη θα πληρώναμε 220 ευρώ στα συμβόλαια. Κακώς-κάκιστα που δεν φύγαμε νωρίτερα κι ας ήταν και μεγαλύτερο το πρόστιμο.

Για αυτό εγώ σου λέω να τους πιέσεις όσο μπορείς. Τηλεφωνικά, αλλά και μέσω της φόρμας επικοινωνίας.

Link to comment
Share on other sites

Τα συμβόλαια έχουν πρόστιμα αν υπάρχει επιδότηση.

Αν είναι αορίστου χρόνου διακόπτεται χωρίς πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

Τα συμβόλαια έχουν πρόστιμα αν υπάρχει επιδότηση.

Αν είναι αορίστου χρόνου διακόπτεται χωρίς πρόστιμο.

 

Να προσθέσω ότι εάν η επιδότηση είναι σε συσκευή όσο περνάνε οι μήνες είναι λιγότερο το ποσό του πεναλτι, ενώ εάν η επιδότηση είναι σε έκπτωση παγίου όσο περνάνε οι μήνες το πεναλτι είναι όλο και πιο υψηλό.

 

Ο φίλος ας καλέσει τις άλλες 2 εταιρίες και εκείνες θα δώσουν πιο ειλικρινή απάντηση, αφου θα τον θέλουν ως πελατη το συντομότερο. Βέβαια έχω ακούσει και περιπτωση που είπαν σε κάποιον ότι πρωτα θα πρεπει να παει σε καρτοσυμβολαιο/καρτοπρογραμμα και μετά σε καρτοκινητο, το οποίο είναι μεγάλη παραπληροφορηση. Γενικά θα ζοριστει λίγο μέχρι να καταφέρει να παει σε καρτοκινητο αλλά στο τέλος θα το καταφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση της έκπτωσης παγίου το πέναλτι ισούται με τον αριθμό των μηνών που είσαι στο συμβόλαιο επί την έκπτωση που παίρνεις σε σχέση με την ονομαστική τιμή καταλόγου;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση της έκπτωσης παγίου το πέναλτι ισούται με τον αριθμό των μηνών που είσαι στο συμβόλαιο επί την έκπτωση που παίρνεις σε σχέση με την ονομαστική τιμή καταλόγου;

Κάπως αλλιώς υπολογίζεται το πέναλτι. Έχει να κάνει με την έκπτωση στο πάγιο, αλλά όχι έτσι όπως το λες.

Γιατί με τη λογική αυτή, αν έφευγες π.χ. τον 14 μήνα από ένα 24 μήνο συμβόλαιο, θα πλήρωνες πολύ λιγότερο πρόστιμο, από ότι εάν έφευγες τον 23 μήνα.

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις 12 μήνες συμβόλαιο με όφελος 10€/μήνα και φύγεις στους 10 θα πληρώσει 10μηνεςΧ10€=100€ πέναλτυ

αυτό με επιδότηση παγιου

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Όποιος δεν βαριέται να διαβάσει, γιατί είναι ολόκληρο κατεβατό, εδώ αναφέρεται πως ακριβώς υπολογίζεται το πέναλτι:

http://www.odigostoupoliti.eu/pos-ginetai-diakopi-ton-symvolaion-tilepikoinonion-apo-01-01-2019/

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στο παράδειγμα παραπάνω, όποιος φύγει τον 10 μήνα, από 12μηνο συμβόλαιο, θα πληρώσει πέναλτι 7 ευρώ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Συγγνώμη μπερδεύτηκα και εγώ. Δεν θα πρέπει να υπερβαίνει το 1/3 των παγίων που απομένουν.

 

Αν απομένουν 2 μήνες και το πάγιο είναι 20 ευρώ το μήνα, το πέναλτι θα είναι το 1/3 των 40 ευρώ, περίπου δηλαδή 13 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Για κάνετε μια μαντεψιά.

 

Τι μπορεί να είναι το countdown στις 14/01;;;

Στοιχήματα βάζουμε?

200'+200+400 με 4€.

Ποιός μαζεύει τα λεφτά?:lol:

Link to comment
Share on other sites

Στοιχήματα βάζουμε?

200'+200+400 με 4€.

Ποιός μαζεύει τα λεφτά?:lol:

χαχα.....λες;

Ένα τέτοιο πακετάκι, εκείνη τη μέρα θα μου είναι ταμάμ. Ούτε παραγγελία να το έκανα :lol:

Link to comment
Share on other sites

εγω θα ελεγα πακετο των 3 ευρω...μιας και την Δευτέρα έπαιξε των 4.
Link to comment
Share on other sites

Έγραψα ότι περίμενα πίστωση των 20 ευρώ κι όχι των 3 κι ότι το κατάστημα ήταν της Αγίας Παρασκευής.

Θα δούμε τί θα απαντήσουν.

 

Με πήραν τηλέφωνο από το κατάστημα της Αγ. Παρασκευής για την αλλαγή από F2G σε Q και βασικά μού είπαν ότι δεν έπρεπε να πάρω στα κεντρικά κι ότι θα είχε ευχαρίστως και γρήγορα διελευκάνει την υπόθεση εάν είχα τηλεφωνήσει. Μού είπαν ότι η συνάδελφος έφυγε για διακοπές και ότι τα 20 ευρώ περίμεναν να ενεργοποιηθεί η σύνδεση για να τα βάλουν μετά κι ότι θα τα έβαζαν.

 

Πολύ περίεργο, η σύνδεση Q ενεργοποιήθηκε εκεί μαζί τους για να είμαστε σίγουροι (εγώ το ζήτησα) ότι όλα πήγαν καλά. Επίσης, τής εξήγησα ότι αυτό δεν μού ειπώθηκε ποτέ κι ότι μόνο τα 3 ευρώ θα πιστώνονταν. "Όχι, ίσως ξέχασε η συνάδελφος να σάς το πει" και αντίστοιχα να το κάνει μέχρι σήμερα στις 14 του μηνός... Πολύ ύποπτα όλα αυτά.

 

Εν τέλει πάντως τα 20 ευρώ πιστώθηκαν μέχρι τον Μάρτιο. Γλυκύτατες κοπέλες, η υπεύθυνη φορούσε την μάσκα κάτω από την μύτη της, αλλά τί να κάνουμε, φαίνεται ότι ξέχασαν. Ζήτησαν συγγνώμη και όλα εν τέλει είναι εντάξει εκ μέρους μου.

 

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Link to comment
Share on other sites

Με πήραν τηλέφωνο από το κατάστημα της Αγ. Παρασκευής για την αλλαγή από F2G σε Q και βασικά μού είπαν ότι δεν έπρεπε να πάρω στα κεντρικά κι ότι θα είχε ευχαρίστως και γρήγορα διελευκάνει την υπόθεση εάν είχα τηλεφωνήσει. Μού είπαν ότι η συνάδελφος έφυγε για διακοπές και ότι τα 20 ευρώ περίμεναν να ενεργοποιηθεί η σύνδεση για να τα βάλουν μετά κι ότι θα τα έβαζαν.

 

 

 

Πολύ περίεργο, η σύνδεση Q ενεργοποιήθηκε εκεί μαζί τους για να είμαστε σίγουροι (εγώ το ζήτησα) ότι όλα πήγαν καλά. Επίσης, τής εξήγησα ότι αυτό δεν μού ειπώθηκε ποτέ κι ότι μόνο τα 3 ευρώ θα πιστώνονταν. "Όχι, ίσως ξέχασε η συνάδελφος να σάς το πει" και αντίστοιχα να το κάνει μέχρι σήμερα στις 14 του μηνός... Πολύ ύποπτα όλα αυτά.

 

 

 

Εν τέλει πάντως τα 20 ευρώ πιστώθηκαν μέχρι τον Μάρτιο. Γλυκύτατες κοπέλες, η υπεύθυνη φορούσε την μάσκα κάτω από την μύτη της, αλλά τί να κάνουμε, φαίνεται ότι ξέχασαν. Ζήτησαν συγγνώμη και όλα εν τέλει είναι εντάξει εκ μέρους μου.

 

 

 

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Δυστυχώς όλοι τα ίδια κάνουν.

Τα καταστήματα είναι φρανσαιζ, έξοδα πολλά, έσοδα λίγο παραπάνω, δύσκολοι καιροί.

Πότε σε πήραν τηλέφωνο? Γιατί λες 14 του μηνός.

Ευτυχώς που στάθηκες τυχερός και ρώτησες εδώ, που υπάρχει εμπειρία.

Τέλος καλό, όλα καλά.

Το κονέ μην ξεχάσεις.

Επίσης αν αγοράσεις πακέτο στην λήξη τον Μάρτιο, παρατείνεται η ημερομηνία μέχρι την λήξη του πακέτου. Οπότε μπορείς να τα ξοδέψεις αυτά τα χρήματα.

 

Επίσης αυτό το παράπονο γράφτηκε στο μητρώο του καταστήματος.

Έτσι μόνο θα βάλουν μυαλό (όχι σίγουρα) ώστε να εξυπηρετήσουν σωστά τους επόμενους.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι ισχύει εκεί στο κατάστημα της Αγ. Παρασκευής για μετατροπή της f2go σε Q; Δεν θα ζητήσουν 20 ευρώ, όπως είχαν κάνει πριν από 15 μέρες που ρώτησα;

 

Και κάτι άλλο, αν γνωρίζετε. Την f2go την πήρε η πεθερά μου σαν δώρο όταν έκανε συμβόλαιο σταθερής τηλεφωνίας στη Wind. Και παίρνει 120 λεπτά ομιλίας κάθε μήνα.

Αν την κάνω Q, θα ισχύει η συσχέτιση με το συμβόλαιο της σταθερής. Θα παίρνει σαν Q τα 120 λεπτά ή μπα;;;

Γιατί αν σταματάνε αυτά, δεν την συμφέρει.

Link to comment
Share on other sites

"η υπάλληλος έφυγε διακοπές"; Μόνο που έχουμε λοκνταουν και απαγορεύεται να αλλάζουμε νομούς... Εκτός εάν πήγε Ντουμπάι...

Το ότι σου είπε ότι "δεν έπρεπε να καλέσεις τα κεντρικά" έπρεπε να της απαντήσεις ότι "ότι γουστάρω κάνω".

"Από μένα είναι όχι" εκείνο το μαγαζί.

Τέτοια απατεωνιά μόνο σε franchise της wind και Γερμανό βρίσκεις. Αντε να γίνουν όλα ψηφιακά να ησυχάσουμε! Και μην μου πει κανείς" θα χάσει ο κόσμος τη δουλειά του" διότι μόνοι τους καταφέρνουν και διώχνουν τους πελάτες!

Link to comment
Share on other sites

 

Και κάτι άλλο, αν γνωρίζετε. Την f2go την πήρε η πεθερά μου σαν δώρο όταν έκανε συμβόλαιο σταθερής τηλεφωνίας στη Wind. Και παίρνει 120 λεπτά ομιλίας κάθε μήνα.

Αν την κάνω Q, θα ισχύει η συσχέτιση με το συμβόλαιο της σταθερής. Θα παίρνει σαν Q τα 120 λεπτά ή μπα;;;

Γιατί αν σταματάνε αυτά, δεν την συμφέρει.

 

Το νούμερο είναι δηλωμενο στη γραμμη του σταθερού,λογικά θα συνεχίσει να τα παίρνει. Αν οχι πρεπει να παει στο κατάστημα να το δηλωσει εκ νέου. Οτι υπολοιπα υπάρχουν στο f2g εννοείται οτι χάνονται στην μετατροπή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οι προσωπικές προσφορές που ανανεώθηκαν σήμερα λήγουν το 2030 και το 2050...οσο ζούμε δηλαδή δεν θα δούμε άλλες...

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα το ίδιο στις χρονολογίες. Εντωμεταξύ από εκεί που η προηγουμενη προσφορα ήταν 2 ευρώ, τώρα μου το πηγε 6 ευρώ! Ευτυχώς η κόκκινη μου εδωσε 500' δώρο ανανέωσης και συνεχίζω να σνομπάρω την κιου. Μέχρι να ξαναδώσει 2ευρες-3ευρες προσφορες εννοείται...
Link to comment
Share on other sites

Οι προσωπικές προσφορές που ανανεώθηκαν σήμερα λήγουν το 2030 και το 2050...οσο ζούμε δηλαδή δεν θα δούμε άλλες...

 

Είναι παλιό bug πλέον που δεν διορθώθηκε ποτέ. Την επόμενη ή μεθεπόμενη μέρα επιστρέφουν οι σωστές ημερομηνίες...

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω το πηρα λιγο στην πλακα γι'αυτό έγραψα το παραπάνω...
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όλοι τα ίδια κάνουν.

Τα καταστήματα είναι φρανσαιζ, έξοδα πολλά, έσοδα λίγο παραπάνω, δύσκολοι καιροί.

Πότε σε πήραν τηλέφωνο? Γιατί λες 14 του μηνός.

Ευτυχώς που στάθηκες τυχερός και ρώτησες εδώ, που υπάρχει εμπειρία.

Τέλος καλό, όλα καλά.

Το κονέ μην ξεχάσεις.

Επίσης αν αγοράσεις πακέτο στην λήξη τον Μάρτιο, παρατείνεται η ημερομηνία μέχρι την λήξη του πακέτου. Οπότε μπορείς να τα ξοδέψεις αυτά τα χρήματα.

 

Επίσης αυτό το παράπονο γράφτηκε στο μητρώο του καταστήματος.

Έτσι μόνο θα βάλουν μυαλό (όχι σίγουρα) ώστε να εξυπηρετήσουν σωστά τους επόμενους.

Λάθος, χθες με πήραν 12 του μηνός. Τα χρήματα είναι μέχρι 14/03. Πακέτο ή και countdown offer?

Μέσα στο μυαλό μου τα countdown offers κι αυτά πακέτα είναι.

Το κονέ έχει γίνει με συμφορουμίτη ;) Σάς ευχαριστώ για όλα!

 

Ο σκοπός μου δεν είναι το shaming, απλά να βρω την άκρη και το δίκιο μου.

 

Τελικά τι ισχύει εκεί στο κατάστημα της Αγ. Παρασκευής για μετατροπή της f2go σε Q; Δεν θα ζητήσουν 20 ευρώ, όπως είχαν κάνει πριν από 15 μέρες που ρώτησα;

Δεν ξέρω όταν ξαναπάς, εάν σού πουν τα ίδια. :D

Edited by nickolasemp
multi-quoting
Link to comment
Share on other sites

"η υπάλληλος έφυγε διακοπές"; Μόνο που έχουμε λοκνταουν και απαγορεύεται να αλλάζουμε νομούς... Εκτός εάν πήγε Ντουμπάι...

Το ότι σου είπε ότι "δεν έπρεπε να καλέσεις τα κεντρικά" έπρεπε να της απαντήσεις ότι "ότι γουστάρω κάνω".

"Από μένα είναι όχι" εκείνο το μαγαζί.

Τέτοια απατεωνιά μόνο σε franchise της wind και Γερμανό βρίσκεις. Αντε να γίνουν όλα ψηφιακά να ησυχάσουμε! Και μην μου πει κανείς" θα χάσει ο κόσμος τη δουλειά του" διότι μόνοι τους καταφέρνουν και διώχνουν τους πελάτες!

 

Θέλω να σχολιάσω μόνο το θέμα διακοπών, δεν έχω άποψη για το ποιος λέει ψέμματα ή όχι.

Οι διακοπές είναι να μείνεις μακριά από τη δουλειά σου για να αποσυνδεθεί το μυαλό σου. Γίνεται και στο σπίτι ή και στο πάρκο της γειτονιάς. Προφανώς πρέπει η υπάλληλος να πάρει τις διακοπές της και να μην ενοχληθεί κατά τη διάρκειά τους.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να σχολιάσω μόνο το θέμα διακοπών, δεν έχω άποψη για το ποιος λέει ψέμματα ή όχι.

Οι διακοπές είναι να μείνεις μακριά από τη δουλειά σου για να αποσυνδεθεί το μυαλό σου. Γίνεται και στο σπίτι ή και στο πάρκο της γειτονιάς. Προφανώς πρέπει η υπάλληλος να πάρει τις διακοπές της και να μην ενοχληθεί κατά τη διάρκειά τους.

 

Όταν λέμε διακοπές, το 99,9% των περιπτωσεων εννοουμε ταξίδι. Θα μπορουσε να πει ότι είναι σε άδεια.

Αυτό βεβαια δεν την δικαιολογει για την παραπληροφορηση. Εάν ο φίλος δεν καλούσε στα κεντρικά, το 20ρικο θα είχε κάνει φτερά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...