Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προφανώς και δεν ισχύει ότι wind και q είναι διαφορετικές εταιρίες, συνεπώς και δεν νοείται φορητότητα μεταξύ τους. Η q είναι απλά ένα προϊόν της wind.
ακριβώς μια εμπορική ονομασία είναι ενός προϊόντος και τίποτα άλλο

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπήρχε , αλλά δεν υπάρχει πλέον εταιρεία με το όνομα Q .

Πρόκειται για την ίδια την WIND.

Αν δεν με πιστευεις πήγαινε στην σελίδα http://www.myq.gr

Κύλισε κάτω κάτω και πάτα εκεί που λέει ΕΤΑΙΡΕΙΑ και θα βεβαιωθείς,

Έχεις ένα δίκιο, έχουν αγοραστεί οι μετοχές αλλά νομίζω, όπως είχα διαβάσει παλιά ότι το δίκτυο και το τμήμα μάρκετινγκ είναι ξεχωριστά, βέβαια δεν ξέρω για ποιό λόγο.

Πιθανόν συμβόλαια με τρίτους εργολάβους.

Στην ουσία τα κέρδη πηγαίνουν στην γουίντ αλλά στην λειτουργία είναι ξεχωριστή εταιρεία.

96251c0e32bca08890d68ae547cc719c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άρα με βάση αυτά που λέει αυτό ίσχυε μέχρι το 07.

 

Sent from my Galaxy S10e

Το τμήμα μάρκετινγκ και το δίκτυο παραμένουν κατά κάποιον τρόπο ανεξάρτητα "μέχρι σήμερα", όπως γράφει.

Και τα κέρδη βέβαια στην τσέπη της γουίντ.

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια αλλάζεις εταιρεία. Δεν είναι ίδιες εταιρείες. Εκτός αν έχεις συμβόλαιο στην Q.

Τελικά η αίτηση που θα μου παραδώσουν θα γράφει φορητότητα ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Το τμήμα μάρκετινγκ και το δίκτυο παραμένουν κατά κάποιον τρόπο ανεξάρτητα "μέχρι σήμερα", όπως γράφει.

Και τα κέρδη βέβαια στην τσέπη της γουίντ.

 

 

 

Σου είπα, με βάση αυτό που γράφει σε αυτό που παρέθεσες από την wikipedia(που είναι γνωστό ότι δεν είναι και πάντα ότι πιο ακριβές), εγώ καταλαβαίνω ότι εννοεί πως ίσχυε μέχρι το 7 και μετά πέρασε εξ'ολοκλήρου στη wind.

Το δίκτυο μόνο ανεξάρτητο δεν το λες. Αφού παίζει πάνω στο δίκτυο της wind. Είναι ο ορισμός του εξαρτημένου. Αν ήταν ανεξάρτητο θα μιλούσαμε για διαφορετική λήψη, πράγμα που δε συμβαίνει. Η μόνη διαφορά είναι στο ότι παίζει με roaming, και δεν ξέρω αν αυτό είναι ίσως που σου επιβάλλει διαφορετική κάρτα sim και λογαριάζεται ως "φορητότητα" στο σύστημά τους. Σε αντίθεση με τα διαφορετικά είδη καρτοκινητών που έχουν οι άλλοι πάροχοι που για να κάνεις εναλλαγή μεταξύ τους αρκεί να το ζητήσεις και γίνεται κρατώντας την ίδια κάρτα sim.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Έτσι μάλλον δικαιολογείται η διαφορετική σιμ αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έμεινε έτσι. Τέλος πάντων. Ουσιαστικά τα κέρδη στην ίδια τσέπη μπαίνουν αφού στην ουσία έχει απορροφηθεί το 07.

ad210231ae27717d1a100a608c5bbb2a.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι προσωπικές προσφορές σε 2 νουμερα που βλεπω εγω εξαφανιστηκαν. Συμβαίνει σε ολους? Μηπως διορθωνουν τις λαθος ημερομηνίες που ελεγα παραπάνω?
Link to comment
Share on other sites

Μήπως τις έχουν να φαίνονται ξεχωριστές οικονομικά εταιρίες για φορολογικά συμφέροντα;

Πάντως στην πρασινη αλλάζεις καρτοκινητο με σμσ και χρέωση όσες φορές θέλεις μέσα στον μηνα, ενώ στην κόκκινη μια φορά κάθε μήνα δωρεάν. Δεν αλλάζεις σιμ σε καμμία από τις 2.

Το να αλλάζεις σιμ και να κάνεις φορητότητα, οπως γίνεται ανάμεσα σε Q και wind, φαίνεται κάτι που γίνεται όταν αλλάζεις εταιρία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει άδεια κινητής στην ΕΕΤΤ για την q και αυτό και μόνο αυτό είναι η διαφορετική εταιρία, ακόμα και αν υπήρχε δεύτερο ΑΦΜ, που δεν υπάρχει. Συνεπώς δεν υπάρχει διαδικασία φορητότητας γιατί είναι το ίδιο δίκτυο. Όταν αλλάζεις από προϊόν wind σε q το νούμερο δε πάει στο σύστημα φορητότητας της ΕΕΤΤ για να συνδεθεί στην νέα εταιρία και δεν ισχύουν οι χρόνοι αναμονής - μεταφοράς κλπ. Αυτό είναι η φορητότητα.

 

Τώρα αν η wind για ιστορικούς και τεχνικούς λόγους δίνει άλλη sim είναι παντελώς άσχετο (το ίδιο γινόταν κάποια εποχή και από σύνδεση wind σε f2g), όπως και το αν έχει ξεχωριστό τμήμα μάρκετινγκ (που αμφιβάλλω αν ισχύει και αυτό).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Μίζερο το σημερινό countdown offer! Χάθηκε να βάλουν και προς wind-q? Αλλά και με 3 ευρώ τι περιμένεις.

Το προηγούμενο πακέτο που ενεργοποίησα στις 16/12, ήταν το Q μπλα μπλα του ολ ( 150' προς όλους, 1500' προς wind-q ) με 6,90. Μια χαρά με έχει φέρει μέχρι σήμερα και έχω και υπόλοιπα που όμως λήγουν στις 16/01. Αυτές περίπου είναι και οι ανάγκες μου. Δεν χρειάζομαο κάτι παραπάνω. Ενώ από data έχω άπειρα, από κονέ.

 

Οπότε ρωτάω τους στρατηγικούς παίχτες του νήματος. Να το αγνοήσω το countdown; Και να κοιτάξω το ΑΠΠ ΠΑΚ και έχει ο Θεός; Η κάτι άλλο;

Edited by Green_Dragon
Link to comment
Share on other sites

Οι προσωπικές προσφορές σε 2 νουμερα που βλεπω εγω εξαφανιστηκαν. Συμβαίνει σε ολους? Μηπως διορθωνουν τις λαθος ημερομηνίες που ελεγα παραπάνω?
όχι είναι κανονικά αλλά επιτέλους μετά από μήνες άλλαξαν οι προσφορές,τώρα πρέπει να βάλω 15€ κάρτα για να πάρω 15gb με 10.40 για 30 ημέρες

πάλι χαζά δηλαδή

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μήπως τις έχουν να φαίνονται ξεχωριστές οικονομικά εταιρίες για φορολογικά συμφέροντα;

 

Πάντως στην πρασινη αλλάζεις καρτοκινητο με σμσ και χρέωση όσες φορές θέλεις μέσα στον μηνα, ενώ στην κόκκινη μια φορά κάθε μήνα δωρεάν. Δεν αλλάζεις σιμ σε καμμία από τις 2.

 

Το να αλλάζεις σιμ και να κάνεις φορητότητα, οπως γίνεται ανάμεσα σε Q και wind, φαίνεται κάτι που γίνεται όταν αλλάζεις εταιρία.

αφού δεν ξέρουν να το κάνουν .....χαχα

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Απ' την εφαρμογή, μου το βγάλε σήμερα, μόνο για νέους αριθμούς.b7677292b5173ed2912603e216ee8197.jpg

 

Η ειδική προσφορά της Q είναι αυτή, την έχουμε αρκετοί. Έτσι είχαν εμφανιστεί και τα απεριόριστα προς w/q. Τίποτα δεν είναι σίγουρο, αλλά λογικά θα εμφανιστεί και στο δικό σου αριθμό, στα πακέτα "οομιλία & sms".

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

το εστειλαν και σε μενα και λογικα μονο σε αριθμους που εχουν ηδη την ειδικη προσφορα. Αυτο ειναι για νεο νουμερο,και αν καταλαβα καλα μπορεις να βαλεις παραληπτη οποιονδηποτε αλλα η σιμ θα ταυτοποιηθει στα δικα σου στοιχεια (!)
Link to comment
Share on other sites

όχι είναι κανονικά αλλά επιτέλους μετά από μήνες άλλαξαν οι προσφορές,τώρα πρέπει να βάλω 15€ κάρτα για να πάρω 15gb με 10.40 για 30 ημέρες

πάλι χαζά δηλαδή

 

εμενα παντως στο δικο μου και στης μανας μου τα ειχαν ανανεωσει χτες αλλα ειχε το bug της ημερομηνιας. Ξαφνικα σημερα ουτε στο site ουτε στο app υπαρχουν,μονο αυτη της ειδικης προσφορας για νεα σιμ εμφανιστηκε.

edit ευτυχως εμφανιστηκαν παλι,με διορθωμενη ημερομηνια αυτη τη φορα...11/02/2021

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Πάτησα στις διευκρινίσεις πάνω δεξιά και όποιος θέλει ας μου μεταφράσει τα 2 σκρινσοτ:

 

 

IMG-20210114-123829.jpg

 

IMG-20210114-123758.jpg

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το αστείο είναι ότι για εμάς που ήδη έχουμε την προσφορά είναι για 28 μέρες ενώ για την νέα σιμ λέει ότι θα είναι για 30 μέρες...

Link to comment
Share on other sites

βαζεις 10+ καθε μηνα και αφου ειναι αρκετο το υπολοιπο σου ενεργοποιει αυτοματα το πακετο. Αν δεν κανεις ανανεωση καποιο μηνα δεν μεταφερεται (εδω υπονοει οτι μαλλον με νεα ενεργοποιηση/ανανεωση μεταφερεται ο,τι μενει).Η ταυτοποιηση γινεται στο ονομα αυτου που παιρνει την προσφορα μεσω του ηδη υπαρχοντος αριθμου,ανεξαρτητα αν το στελνει πεσκεσι σε τριτο. Με το τελευταιο εννοει μαλλον οτι η σιμ της q λογιζεται ως συνδεση wind, οποτε δεν επηρεαζεται ο αριθμος των καρτων που εχεις αλλου (υπαρχει οριο καρτων που μπορεις να εχεις ανα εταιρια). Εκτος αν εννοει οτι δεν την υπολογιζουν οποτε μπορεις να παρεις οσες θες...

αυτα συμφωνα με την δικη μου αντιληψη,οποιος ενδιαφερεται να παρει ας τα διευκρινισει,μην παρω κανεναν στο λαιμο μου :p

Link to comment
Share on other sites

ναι και εγω γι'αυτα ελεγα,εκανα edit μετα εμφανιστηκαν ολα κανονικα και με σωστες ημερομηνιες.
Link to comment
Share on other sites

-νέο νουμερο

-στα στοιχεία του παλιου αριθμού

-αυτόματη ενεργοποίηση κάθε μήνα

-διάρκεια προσφορας 12 μηνες

Αυτά κατάλαβα.

 

Δεν είναι άσχημο, σαν 12μηνο συμβόλαιο με πολλες ελευθερίες. Το μπόνους ανανέωσης θα μπαίνει άραγε (1500' προς q + 2gb) ;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όταν λέω ελευθερίες εννοώ δεν έχεις μηνιαίο λογαριασμό και βάζεις λεφτά όποτε εσυ θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

δεν βάζεις οπότε θέλεις εσύ αν πρόκειται να κάνεις χρήση,στο δίμηνο πέφτει τσεκούρι σε όλα ,γιατί υπάρχει αυτή η παρανόηση ακόμα?

παλιά έβαζες 5€ και ήταν εκεί μέχρι να λήξει ο αριθμός

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει λογος να μην παιρνεις τα μπονους (1 γιγα ειναι αν μιλαμε για ηλεκτρονικη ανανεωση) βεβαια με το εξαμηνιαιο χαρατσι του μπονους θα προκυπτει προβλημα,θα θες που και που 15 ευρω για να εισαι οκ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...