Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έκανα ανανέωση με 12 ευρώ για να μου δώσει μια προσφορά , μου έμειναν 9,41 ευρώ!Είχα ξανακάνει ανανέωση με 12 ευρώ το προηγούμενο δίμηνο αν δε κάνω λάθος, μου κράτησε σήμερα πάλι το 1,70?
Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Το υπόλοιπό σου ήταν μηδενικό? Αν ναι, σου έφαγε 1€ και όχι 1,70€ αφού όταν βάζεις κάρτα 12αρα κάρτα μένουν μέσα 10,41€ άρα δεν είναι απο το bonus
Link to comment
Share on other sites

Όχι δε μου το έφαγε τελικά, έμειναν 10,41 κανονικά, λάθος υπολογισμός δικό μου.Έχω τρεις φορές ανα δίμηνο που 3-4 μέρες πριν τη λήξη μου δίνει με κάθε ανανέωση απο 12 ευρώ και πάνω , 500 προς όλους και 2 γιγα δωρεάν συν τα υπόλοιπα μπόνους που δίδονται αυτόματα!!Ναι μεν κάνω ανανέωση λίγες μέρες πρίν αλλά μου μένουνε τα λεφτά της ανανέωσης, τρομερό!!
Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Μηδέν κόστος δεν υπάρχει. Ακόμα και αν το οριακό κόστος είναι μηδέν , παρόλα αυτά η εταιρεία καλείτε με κάποιο τρόπο να καλύψει το πάγιο κόστος της (σταθμοί κεράιες ηλεκτρικό ρεύμα μισθοί κ.λ.π.)

Όσο και αν είναι το οριακό κόστος, 6,9€ το ελάχιστο (και μοναδικό) πακέτο για να αποκτήσεις λεπτά προς το ίδιο δίκτυο, σε μία οικονομική καρτοκινητή σαν την Q, είναι αδικαιολόγητα υψηλό κόστος.

Link to comment
Share on other sites

επειδή δεν το είχα δοκιμάσει τόσες μέρες έστειλα το μήνυμα που είπατε. ως δια μαγείας ήρθε ένα μήνυμα:

 

ΟΥΠΣ! ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ TO KIOY ΣΤΑΡ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΕΙΣ.

 

Τελικά δεν ξέρω τι έχει γίνει με τις κάρτες που αγόρασα. Η δε Q στο messenger μου είπαν πως είναι αυτόματα πακέτα και για να δω γιατί μου τα ενεργοποίησαν και δεν με ενημέρωσαν θα πρέπει να πάω στο κατάστημα για να δω αν με ενημέρωσαν ή όχι (λες και δυο άτομα δεν καταλάβαμε τι έλεγαν).

 

Έχεις κοιτάξει στην εφαρμογή ή στο myq.gr να δεις τι πακέτα εμφανίζει σαν ενεργοποιημένα;

Link to comment
Share on other sites

Όσο και αν είναι το οριακό κόστος, 6,9€ το ελάχιστο (και μοναδικό) πακέτο για να αποκτήσεις λεπτά προς το ίδιο δίκτυο, σε μία οικονομική καρτοκινητή σαν την Q, είναι αδικαιολόγητα υψηλό κόστος.

Αυτό δεν λέγεται οριακό κόστος.

Πληρωμή λέγεται ή τιμή πώλησης πακέτου.

Το οριακό κόστος μηδέν σημαίνει π.χ ότι ακόμα και αν η Γέφυρα Ρίου Αντιρίου στοίχισε εκκατομμύρια ευρώ το κόστος για να περάσει ένα ακόμα αυτοκίνητο είναι μηδενικό . (Αντίστοιχα το κόστος για να γίνει μία ακόμα τηλεφωνική κλήση προς το ίδιο δίκτυο )

Αλλά αυτο δεν σημαίνει ότι η εταιρεία θα τιμολογήσει με βάσει το κόστος της μηδέν ευρώ τον πελάτη. Γιατί αν το κάνει αυτό δεν θα ξεπληρωθεί ποτέ η επένδυσση της

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Η γέφυρα δεν συντηρείται μόνη της μετά την κατασκευή και υπάρχει κόστος διατήρησης ακόμα και αν δεν κυκλοφορούν οχήματα και κόστος συντήρησης περίπου ανάλογο των οχημάτων που την χρησιμοποιούν.

 

Το ίδιο συμβαίνει και στην εταιρία κινητής. Οι κλήσεις στο ίδιο δίκτυο μπορεί να μην έχουν εξωτερικά κόστη τερματισμού και χρεώσεις αλλά δεν είναι και δωρεάν.

 

Θα μπορούσες απλά να πεις ότι δεν της κοστίζει ούτε τα μισά αναλογικά όσο οι κλήσεις προς αλλά δίκτυα, που είναι αλήθεια και δεν θα αντιδρούσε κάνεις.

 

Ο λόγος που οι εταιρείες δίνουν δωρεάν προς το ίδιο δίκτυο είναι για να το κάνουν πιο θελκτικό να φέρεις τα νούμερα που συνήθως επικοινωνείς στο δίκτυο τους και όχι γιατί δε τους στοιχίζει.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις διάβασα ανακοίνωση από αντίστοιχο πρόγραμμα του ανταγωνισμού, ότι πρόκειται να εξαιρεθεί η Ελλάδα από το πακέτο με λεπτά ομιλίας προς όλη την ΕΕ. Ελπίζω να μην έχουν τη φαεινή ιδέα και στην Q να εξαιρέσουν την Ελλάδα από τα πακέτα Q Star.
Link to comment
Share on other sites

Καμμία εταιρεία στην Ελλάδα δεν προσφέρει πακέτο ομιλίας προς ΟΛΗ την Ε.Ε.

Η Ε.Ε έχει 29 χώρες και όχι 20.

Link to comment
Share on other sites

Μηδέν κόστος δεν υπάρχει. Ακόμα και αν το οριακό κόστος είναι μηδέν , παρόλα αυτά η εταιρεία καλείτε με κάποιο τρόπο να καλύψει το πάγιο κόστος της (σταθμοί κεράιες ηλεκτρικό ρεύμα μισθοί κ.λ.π.)
Δεν υπάρχει 0 κόστος πες ότι συμφωνούμε γιατί σε πολλές χώρες της Ευρώπης γίνεται και εδώ όχι γιατί εκεί μπορούν και εδώ όχι γιατί εκεί το κάνουν και με βάση ότι υπάρχει κόστος μπορούν και το κάνουν και εδώ όχι

 

 

 

Γιατί λέω εγώ τώρα μήπως εδώ μας πιάνουν κότσο μήπως γιατί εδώ δεν δουλεύει στο ελάχιστο ο ανταγωνισμός

 

Μήπως μήπως μήπως είναι τόσο πολλά τα μήπως.

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Καμμία εταιρεία στην Ελλάδα δεν προσφέρει πακέτο ομιλίας προς ΟΛΗ την Ε.Ε.

Η Ε.Ε έχει 29 χώρες και όχι 20.

Ναι, έχεις δίκιο σε αυτό. Όπως και να έχει όμως, είναι μεγάλη ευκολία αυτό που προσφέρουν τα πακέτα Q Star: Λεπτά (όλα με χρέωση ανά δευτερόλεπτο, από το πρώτο δευτερόλεπτο) προς Ελλάδα, άλλες 19 χώρες της Ε.Ε, ΗΠΑ, Καναδά, Αυστραλία και MBs, όλα στο ίδιο πακέτο. Αν όμως αποφασίσουν να εξαιρέσουν την Ελλάδα από τους διαθέσιμους προορισμούς των πακέτων, θα τα καταντήσουν πρακτικά άχρηστα για τους περισσότερους. Πιστεύω πως δεν θα το κάνουν, καθώς έχουν επενδύσει πολύ στα συγκεκριμένα πακέτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν λόγο πιστεύω να το κάνουν.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν λόγο πιστεύω να το κάνουν.

Λογικά όχι, αν το έκαναν θα μέναμε με το άθλιο πακέτο των 160' προς όλους με 6,9€, το οποίο κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να καταργηθεί χθες!

Link to comment
Share on other sites

Λογικά όχι, αν το έκαναν θα μέναμε με το άθλιο πακέτο των 160' προς όλους με 6,9€, το οποίο κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να καταργηθεί χθες!
Έχω χάσει επεισόδια? 5.90 δεν ήταν το πακέτο με τα λεπτά προς όλους ανά δευτερόλεπτο το. Πήγε 6.90 είναι άλλο αυτό?

 

EDIT

 

Το είδα 6.90 το απογείωσε μια χαρά πάει σιγά σιγά στα 10. 40 κατά τα άλλα οικονομία

 

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κοιτάξει στην εφαρμογή ή στο myq.gr να δεις τι πακέτα εμφανίζει σαν ενεργοποιημένα;

 

από ότι βλέπω στην εφαρμογή λέει: ενεργοποιημένα πακέτα: my Q app bonus + Q online registration bonus.

στα υπόλοιπα λέει στα mb 3 διαφορετικά πακέτα 500 (revolver) + 2650 bonus bonus + 5500 mb. 20 SMS 1500΄ σε Q και 200 σε Ελλάδα / ΕΕ / ΗΠΑ / Καναδά.

Link to comment
Share on other sites

Για κατι τοσο βασικο εχω παιδευτει τόσο πολύ.

ΔΕΝ εχω ειδοποιηση κλησεων. οταν το κινητο μου ειναι κλειστο αυτος που με καλει ακουει οτι ο αριθμος μου δεν υπαρχει και φυσικα ουτε ειδοποηση λαμβανω οταν ανοιξω το κινητο.

Απο το site της Q : Έχει η Q εφαρμογή ειδοποίησης κλήσεων;

Μπορείς να ενεργοποιήσεις το Q-Who called, ορίζοντας σαν αριθμό προώθησης τον αριθμό 699-555-4444 στις επιλογές προώθησης. Έτσι θα λαμβάνεις σε μήνυμα όλες τις κλήσεις που δέχεσαι όταν το κινητό σου ήταν είναι κλειστό, όταν η σύνδεση δεν είναι εφικτή, ή όταν το τηλέφωνο σου είναι κατειλημμένο.

Για αρχη να πω οτι η πληροφορια ειναι ασαφης γιατι εχω iPhone και αν κανω αυτο μου προωθεί ΟΛΕΣ τις κλησεις ειτε κλειστο ειτε ανοιχτο, οποτε παλι μετα απο πολυ ψαξιμο και αλλεπαληλες επικοινωνιες με βαριεστημενους υπαλληλους κατεληξα οτι πρεπει να χρησιμοποιησω τον κωδικο **62*6995554444#

Το δοκιμασα λοιπον, αλλα ουτε αυτο δουλευει!

Ξανακαλώ λοιπον το 13800 και μου λενε οοοοοοχι, ο σωστός αριθμος δεν ειναι το 6995554444 αλλά το 6993516000. ασχετα που στο επίσημο σαιτ τους άλλα γράφουν. Οκ, το δοκιμαζω κι αυτο και βαζω **62*6993516000# οπου βγαινει το ηχητικο οτι θα ειδοποιηθω (Χαρηκα οταν το ακουσα) ομως το σμς δεν ηρθε ποτέ.

Εχω εκνευριστεί / απογοητευτεί / ξενερωσει ΤΟΣΟ πολύ γιατι ακομα και τωρα ειδοποίηση κλήσεων δεν εχω.

Εξυπηρέτηση ό,τι να ναι. Υπαρχει καποιος που να του δουλεύει η συγκεκριμενη υπηρεσια να μου πει παρακαλω τι να κανω? εχω απελπιστει

Link to comment
Share on other sites

Έκανα online ανανέωση των 10 ευρώ προχθές. Πήρα δώρο 500' προς όλους 2gb internet και πήρα και το μπόνους που δίνει κάθε φορά (1gb internet και 1500' προς q). Μια χαρά.
Υπογραφή εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.
Link to comment
Share on other sites

Για κατι τοσο βασικο εχω παιδευτει τόσο πολύ.

ΔΕΝ εχω ειδοποιηση κλησεων. οταν το κινητο μου ειναι κλειστο αυτος που με καλει ακουει οτι ο αριθμος μου δεν υπαρχει και φυσικα ουτε ειδοποηση λαμβανω οταν ανοιξω το κινητο.

Απο το site της Q : Έχει η Q εφαρμογή ειδοποίησης κλήσεων;

Μπορείς να ενεργοποιήσεις το Q-Who called, ορίζοντας σαν αριθμό προώθησης τον αριθμό 699-555-4444 στις επιλογές προώθησης. Έτσι θα λαμβάνεις σε μήνυμα όλες τις κλήσεις που δέχεσαι όταν το κινητό σου ήταν είναι κλειστό, όταν η σύνδεση δεν είναι εφικτή, ή όταν το τηλέφωνο σου είναι κατειλημμένο.

Για αρχη να πω οτι η πληροφορια ειναι ασαφης γιατι εχω iPhone και αν κανω αυτο μου προωθεί ΟΛΕΣ τις κλησεις ειτε κλειστο ειτε ανοιχτο, οποτε παλι μετα απο πολυ ψαξιμο και αλλεπαληλες επικοινωνιες με βαριεστημενους υπαλληλους κατεληξα οτι πρεπει να χρησιμοποιησω τον κωδικο **62*6995554444#

Το δοκιμασα λοιπον, αλλα ουτε αυτο δουλευει!

Ξανακαλώ λοιπον το 13800 και μου λενε οοοοοοχι, ο σωστός αριθμος δεν ειναι το 6995554444 αλλά το 6993516000. ασχετα που στο επίσημο σαιτ τους άλλα γράφουν. Οκ, το δοκιμαζω κι αυτο και βαζω **62*6993516000# οπου βγαινει το ηχητικο οτι θα ειδοποιηθω (Χαρηκα οταν το ακουσα) ομως το σμς δεν ηρθε ποτέ.

Εχω εκνευριστεί / απογοητευτεί / ξενερωσει ΤΟΣΟ πολύ γιατι ακομα και τωρα ειδοποίηση κλήσεων δεν εχω.

Εξυπηρέτηση ό,τι να ναι. Υπαρχει καποιος που να του δουλεύει η συγκεκριμενη υπηρεσια να μου πει παρακαλω τι να κανω? εχω απελπιστει

Στείλε

ΝΑΙ στο 1265

για ειδοποίηση κλήσεων με ενημέρωση του καλουντα ότι θα ειδοποιηθεις

 

ή

 

ΚΡΥΦΑ ΝΑΙ στο 1265

Οπότε αυτός που καλεί δεν ξέρει ότι εσύ ενημερώνεσαι.

 

Προσοχή

Αυτά ισχύουν για τη Wind, δεν είμαι 100% βέβαιος ότι δουλεύουν σε Q.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στείλε

ΝΑΙ στο 1265

για ειδοποίηση κλήσεων με ενημέρωση του καλουντα ότι θα ειδοποιηθεις

 

ή

 

ΚΡΥΦΑ ΝΑΙ στο 1265

Οπότε αυτός που καλεί δεν ξέρει ότι εσύ ενημερώνεσαι.

 

Προσοχή

Αυτά ισχύουν για τη Wind, δεν είμαι 100% βέβαιος ότι δουλεύουν σε Q.

 

Δεν δουλευουν. Αλλα ευχαριστω οπως και να χει

Link to comment
Share on other sites

Δεν δουλευουν. Αλλα ευχαριστω οπως και να χει
Πάτα ##002# και το πλήκτρο της κλήσης θα ακυρώσει ότι προώθηση μπορεί να υπάρχει (όλες ακόμα και τον τηλεφωνητή) και ξανά κάνε αυτό που έκανες παραπάνω από την αρχή και δοκίμασε να δεις εάν έρχεται μήνυμα μετά

 

 

Κάτι που μου ήρθε στο μυαλό κοίτα στην blacklist του κινητού μήπως για κάποιο λόγο έχει γίνει Block στο μήνυμα που έρχεται... Μήπως έγινε καταλαθος

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

6995554444 είναι το σωστό. Μπορείς να το βάλεις κατευθείαν στο μενού προωθήσεων του τηλεφώνου σου
Link to comment
Share on other sites

6995554444 είναι το σωστό. Μπορείς να το βάλεις κατευθείαν στο μενού προωθήσεων του τηλεφώνου σου
Πρώτα να ακυρώσει τα πάντα με τον τρόπο που λέω και μετά όλα τα άλλα

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα και αυτό, τίποτα. Ακούγεται το μήνυμα ότι θα ειδοποιηθώ χωρίς ομωσ να ειδοποιούμαι.

Τουλάχιστον τώρα δεν ακούγεται ότι ο αριθμοσ Μου δεν υπάρχει...

Από ποιον αριθμό έρχονται τα μηνύματα ειδοποίησης κλησεων ;

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

6995554444 είναι το σωστό. Μπορείς να το βάλεις κατευθείαν στο μενού προωθήσεων του τηλεφώνου σου

 

οταν βαζω το 6995554444 ακουγεται σαν μηνυμα οτι ο αριθμος μου δεν υπαρχει. οταν βαζω το 6993516000 που μου ειπαν απο την εξυπηρετηση πελατων ακουγεται οτι θα ειδοποιηθώ, χωρις ομως να ερχεται το σμς.

 

επισης να το βαλω κατευθειαν στο μενου προωθησεων δεν παιζει γιατι οπως ειπα εχω iPhone και εχει μονο μια επιλογη για προωθησεις, τα παντα ολα ειτε κλειστο ειτε ανοιχτο

Αρα μονος τροπος ο κωδικος **62*ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ#

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα και αυτό, τίποτα. Ακούγεται το μήνυμα ότι θα ειδοποιηθώ χωρίς ομωσ να ειδοποιούμαι.

 

Τουλάχιστον τώρα δεν ακούγεται ότι ο αριθμοσ Μου δεν υπάρχει...

 

Από ποιον αριθμό έρχονται τα μηνύματα ειδοποίησης κλησεων ;

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

οταν βαζω το 6995554444 ακουγεται σαν μηνυμα οτι ο αριθμος μου δεν υπαρχει. οταν βαζω το 6993516000 που μου ειπαν απο την εξυπηρετηση πελατων ακουγεται οτι θα ειδοποιηθώ, χωρις ομως να ερχεται το σμς.

 

 

 

επισης να το βαλω κατευθειαν στο μενου προωθησεων δεν παιζει γιατι οπως ειπα εχω iPhone και εχει μονο μια επιλογη για προωθησεις, τα παντα ολα ειτε κλειστο ειτε ανοιχτο

 

Αρα μονος τροπος ο κωδικος **62*ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ#

Το ##002# το έκανες?

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Το ##002# το έκανες?

 

το εκανα ναι, ##002# και μετα το κωδικο με το πρωτο τηλ για να δω αν δουλευει

και μετα παλι ##002# και μετα το κωδικο με το δευτερο τηλ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...