Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εάν σκοπεύεται να σπουδάσετε στο εξωτερικό το πτυχίο αυτό των Αγγλικών δεν αναγνωρίζετε ευρέως. Πχ, δεν αναγνωρίζεται από κανένα πανεπιστήμιο της Μεγάλης Βρετανίας, από το πανεπιστήμιο στη Σόφια. Μην ξεχνάτε ότι όταν ένα πτυχίο είναι εύκολο να το αποκτήσεις δεν λαμβάνετε σοβαρά υπόψιν. Επίσης κάτω από της σημερινές συνθήκες η πιθανότητα να βρεις δουλεία στον δημόσιο τομέα είναι σαν να ψάχνεις ένα ψύλλο μέσα σε ένα τσουβάλι γεμάτο άχυρα. Κατά την δική μου άποψη το πτυχίο αυτό είναι χάσιμο χρόνου και χρήματος. Τα πτυχία που έχουν βαρύτητα είναι τα ακόλουθα: IELTS (6.5), TOEFL (90/120), CAMBRIDGE FIRST CERTIFICATE, CAMBRIDGE ADVANCED, CAMBRIDGE PROFICIENCY, EDEXEL (LONDON EXAMINATION OR TEST), PEARSON ETC. Ένας τρόπος να μάθετε ποια πτυχία αγγλικών αναγνωρίζονται δεν έχετε παρά να επισκεφθείτε την ιστοσελίδα κάποιου πανεπιστημίου στο Ηνωμένο Βασίλειο και αλλού:

 

UCL

http://www.ucl.ac.uk/prospective-students/undergraduate-study/application-and-entry/english-language/acceptable-qualifications/

 

Sydney

http://sydney.edu.au/future_students/documents/english_requirements.pdf

Link to comment
Share on other sites

http://www.mmalinker.com/wiki/images/5/5f/Ufc_logo.jpg

Παρακολουθεί κανείς άλλος εδώ στην Ελλάδα ή μόνο εγώ έφαγα τέτοιο κόλλημα;

Το sport24.gr έχει στήλη αλλα τα άρθρα και τα στατιστικά τους είναι χάλια.

http://www.sport24.gr/ufc/

...
Link to comment
Share on other sites

http://www.mmalinker.com/wiki/images/5/5f/Ufc_logo.jpg

Παρακολουθεί κανείς άλλος εδώ στην Ελλάδα ή μόνο εγώ έφαγα τέτοιο κόλλημα;

Το sport24.gr έχει στήλη αλλα τα άρθρα και τα στατιστικά τους είναι χάλια.

http://www.sport24.gr/ufc/

 

Το παιζω (εχω κολλησει για την ακριβεια) το παιχνιδι στο ps3..μετραει;;απο κει και περα εχω παρακολουθησει ο,τι υπαρχει στο youtube

 

 

Sent from my iPod touch ξάπλα στον καναπέ ή στο κρεβάτι....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε οτι μετράει, ναχω καιγω εναν άνθρωπο να λέω μια κουβέντα.

Ας πω λίγα λόγια για τους πρωταθλητές και τις κατηγορίες.

BANDAMWEIGHT

Πρωταθλητης ο Dominick Cruz, μετά απο ένα πολύ δύσκολο αγώνα με τον Urijah Faber.

Έχω δεί πολλούς αγώνες του Urijah και ήταν πάντα εντυπωσιακός.

Για τον Cruz δεν ξέρω πολλά αλλα και μόνο η νίκη του επι του Urijah για μένα τον κάνει άξιο πρωταθλητή.

Χαρακτηριστικό αυτής και της επόμενης κατηγορίας είναι οι πολλές και αστραπιαίες κινήσεις

FEATHERWEIGHT

Πρωταθλητης ο Jose Aldo, μετά απο ένα εντυπωσιακό αγώνα με τον Mark Hominick.

Ο καημένος ο Hominick άντεξε 5 γύρους και στον τελευταίο είχε το κουράγιο να βάλει τον Aldo κάτω και να προσπαθεί για κάτι με πρησμένο κεφάλι αλλα τα πολλά χτυπήματα που δέχτηκε έδωσαν τη νίκη στον λιγότερο στραπατσαρισμένο Aldo.

Ηταν ένας απτους πιο βίαιους αγώνες που έχω δει.

LIGHTWEIGHT

Πρωταθλητης ο Frankie Edgar τυπικά. Εγώ θα έβαζα και το όνομα Manyard δίπλα.

Οι δυο τους σε λίγες μέρες θα αναμετρηθούν για 3η φορά και προσωπικά βαρεθηκα να τους βλέπω.

Υπάρχουν και άλλοι καλοί διεκδικητές για τον τίτλο όπως Tony Ferguson, Clay Guida, Anthony Pettis, Barboza, Nate Diaz

WELTERWEIGHT

Πρωταθλητής επι 4 συνεχόμενα χρόνια ο Georges St-Pierre ή αλλιώς GSP

Απο τεχνική άποψη δεν έχει αντίπαλο, άρχισε να γερνάει όμως και λογικό είναι σύντομα να κουραστεί.

Ελπίζω εκτός αγώνων για να μην χάσει την καλή φήμη που κέρδισε επάξια, με σεμνότητα και ταπεινότητα.

MIDDLEWEIGHT

Πρωταθλητης ο Anderson Silva. Πολλοί τον έχουν αποκαλέσει και Bruce Lee.

Δεν είναι ο πιο γρήγορος, ούτε και ο πιο δυνατός στην κατηγορία του αλλα έχει τρομερή ευστοχία στις κινήσεις του. Μπορεί για γύρους ολόκληρους να τριγυρνάει με τα χέρια κατεβασμένα μέχρι να βρει τα αδύναμα σημεία των αντιπάλων αλλα η κάθε του κίνησή είναι καλά μελετημένη.

Έχει να χάσει αγώνα σχεδόν 6 χρόνια.

LIGHT HEAVYWEIGHT

Πρωταθλητης ο Jon 'Bones' Jones.

Ο μικρότερος σε ηλικία πρωταθλητής, μόλις 24 ετών.

Ένα παιδί που έχει ανέβει σε τόσο μεγάλο επίπεδο ικανοτήτων σε σχέση με τους αντιπάλους του που ούτε οι GSP και ANDERSON SILVA έχουν καταφέρει ακόμα.

Επόμενος αντίπαλος του θα είναι ένας πρώην πρωταθλητής, ο Rashad Evans με μόλις μία ήτα σε 23 αγώνες. Ούτε αυτός φαίνεται όμως να έχει αυτό που χρειάζεται για να χάσει ο πολύ ταλαντούχος 'Bones' τον τίτλο. Πολλά υποσχόμενος μελλοντικός διεκδικητής μοιάζει να είναι και ο Phil Davis.

HEAVYWEIGHT

Πρωταθλητής ο Cain Velasquez.

Επόμενος διεκδικητής θα είναι ο επίσης αήττητος Junior Dos Santos.

Περιμένω με ανυπομονησία τον αγώνα.

...
Link to comment
Share on other sites

GSP :respect::respect:

φοβερός αθλητής και καλός χαρακτήρας.

 

Από ότι βλέπω καλοί αθλητές με μακριά άκρα (χέρια,πόδια) όπως Jones και Silva θα έχουν πάντα πλεονέκτημα...

ειδικά έχοντας δει τον τελευταίο αγώνα του Silva που κέρδισε με το ένα χέρι :p δεν υπάρχει ανταγωνισμός...

 

Αυτόν που δεν πάω με τίποτα είναι ο Tito Ortiz :mad:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Τωρα με την εγκληματικοτητα και τις διαρηξεις να χτυπανε κοκκινο νομιζω πως ειναι απαραιτητο για την ασφαλεια,εκτος απο κλειδαριες ασφαλειας να υπάρχουν στα σπιτια και συστηματα συναγερμου.Ποσοι απο εσας εχετε συστημα συναγερμου?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα, ψάχνω καποιο site (ευρωπαικο Η' μη) που να πουλάει (χονδρική Η' λιανικη φτηνά) ειτε Εργαλεία ειτε Σιδηρικά ειτε είδη Κιγκαλλερίας π.χ. πομολα , κατσαβιδια , ηλεκτρικά εργαλεία, γενικά ότι μπορεί να βρεί κανείς σε καταστημα με σιδηρικά.

 

Μήπως έχει ασχοληθεί κανένας και έχει να προτείνει τίποτα συγκεκριμένο ?

Επίσης αν κάποιος έχει καλές/κακές εμπειρίες απο παρόμοιες παραγγελίες (π.χ. τρεχαματα με τελονεια/μεταφορικες) , και αυτές ευσπρόδεκτες!

 

 

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν βρήκα κάποιο αντίστοιχο θέμα ανοιχτό!

 

Ενδιαφέρομαι για μαθήματα κλειστής θαλάσσης δηλ. τύπου laser και είμαι 21 χρονών.

Έψαξα 2-3 μέρες λίγο το θέμα και πιθανόν έχω καταλήξει για ΝΟΒ στη Βουλιαγμένη!

 

Δεν έχω καμιά σχέση με ιστιοπλοΐα απλώς κάνω κολύμβηση (πισίνα, θάλασσα και χειμερινά) και γενικά μου αρέσει ότι σχετίζεται με το υγρό στοιχείο. Έχω κάνει Windsurfing και Ski θαλάσσης πιο μικρός, βέβαια λόγω έλλειψης χρόνου δεν ασχολήθηκα πολύ!

Μπορώ να διαθέσω κάθε Κυριακή από τις 9.00 μέχρι 18.00 το απόγευμα!!!

 

Θέλω να μάθω περίπου τιμές, αν έχει ασχοληθεί κάποιος, με πόσα μαθήματα μπορώ να φτάσω σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο να χειρίζομαι μόνος μου το σκάφος, τί γίνεται από εξοπλισμό στολές κτλ

Αν έχετε να προτείνετε και άλλες σχολές είμαι ανοιχτός μιας και μένω Ν.Φιλαδέλφεια

 

Δεν θέλω να πάρω δίπλωμα για μεγάλο ιστιοπλοϊκό ανοιχτής θαλάσσης, όχι βέβαια πως θα με χάλαγε να έχω και δίπλωμα, αλλά κάτι πιο κοντά με Windsurfing να μπορώ να ρίχνω το laser όπου θέλω και να τριμάρω!!!

 

Ένα βίντεο αν κάποιος μπερδευτεί (όχι πως γνωρίζω πολλά) να πάρει μια γεύση!

Link to comment
Share on other sites

αν εξαιρέσεις πως απαντησες σε ποστ που ειναι του 2008,το εν λογω σαιτ που διαφημιζεις(?) δεν διαθετει κατι τετοιο
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας.

Καλή χρονιά να έχουμε.

 

Ο τίτλος είναι αρκετά κατατοπιστικός.

Ενδιαφέρομαι και ψάχνω για μαθήματα ζωγραφικής στον Βόλο.

Γνωρίζει κανείς κάποιον καλό δάσκαλο που να είναι ενεργός στον κλάδο (να έχει παρουσιάσει δουλειά του);

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

για να μην ανοίγω νέο θέμα ίδιο, το βάζω εδώ: Αναζητώ κουτί για εξωτερικό χώρο (πλαστικό ή μεταλλικό), διαστάσεων περίπου 15Χ20 (ΜΑΧ), αδιάβροχο, με τρύπες στερέωσης σε τοίχο και οπή από κάτω για περάσω καλώδιο μέσα και να βάλω μια πρίζα σούκο. ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ προϋπόθεση να έχει και κλειδαριά, για να ανοίγει μόνο με κλειδί (θέμα ασφάλειας).

 

Δώστε ότι Link μπορείτε ρε παιδιά γιατί ρώτησα σε κατάστημα ηλεκ/κών και μου είπε κάτι για 40+ ευρώ!!!!

 

Επίσης, κανένα link για αγορά καλωδίου ρεύματος αρκετών μέτρων (περίπου 50) και γενικώς ηλεκτρικών ειδών (μπρίζες, διακόπτες κτλ)???

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

χρηματοκιβωτιο θα κανεις?:confused:

ετσι οπως το θες νομιζω ειναι λιγο δυσκολο να βρεις..και σε αυτες τις διαστασεις μαλιστα...

μπορεις ομως να παρεις ενα απλο μεταλλικο κουτι και να ανοιξεις εσυ τις οπες και για τα καλωδια και για να το στερεωσεις με ουπα και βιδα στον τοιχο.

υποψην πως το μεταλλικο κουτι ενδεχομενως να σκουριασει με τον καιρο(αφου λες πως το θες για εξωτερικο χωρο)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

για να μην ανοίγω νέο θέμα ίδιο, το βάζω εδώ: Αναζητώ κουτί για εξωτερικό χώρο (πλαστικό ή μεταλλικό), διαστάσεων περίπου 15Χ20 (ΜΑΧ), αδιάβροχο, με τρύπες στερέωσης σε τοίχο και οπή από κάτω για περάσω καλώδιο μέσα και να βάλω μια πρίζα σούκο. ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ προϋπόθεση να έχει και κλειδαριά, για να ανοίγει μόνο με κλειδί (θέμα ασφάλειας).

 

Δώστε ότι Link μπορείτε ρε παιδιά γιατί ρώτησα σε κατάστημα ηλεκ/κών και μου είπε κάτι για 40+ ευρώ!!!!

 

Επίσης, κανένα link για αγορά καλωδίου ρεύματος αρκετών μέτρων (περίπου 50) και γενικώς ηλεκτρικών ειδών (μπρίζες, διακόπτες κτλ)???

 

Ενα κουτι συναγερμου θες κατι σαν αυτο . Κλειδαρια μπορεις να βαλεις (+1.5€) και μονο σου αυτο δεν εχει. Βεβαια τσεκαρε και σε κανεναν μαστορα με ανοξοιδωτα ποσο θα σου παρει να σου φτιαξει ενα κουτακι. Μπορει να σου πει και κατω απο 30€.

 

Σε πλαστικο δεν θα στο συνιστουσα γιατι ευκολα μπορουν να στο ανοιξουν.

 

Αμα πας σε Praktiker ή Leroy Merlin θα βρεις πολυ φτηνα ηλεκτρολογικα ειδη. Μια ή αλλη θα σου ερθει με το ψαξιμο...

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά δεν με καλύπτουν καθόσον το κουτί που αναζητώ πρέπει να πληρεί την προδιαγραφή ip65 (πλήρως στεγανό) και να έχει κλειδαριά.........

 

Τελικά ανέθεσα την όλη εργασία σε ηλεκτρολόγο και μου έβγαλε ένα λογικό κοστολόγιο.

 

Αυτό που όμως δεν έχω βρει - ούτε κι αυτός ακόμα - και ψάχνω είναι το κουτί, το μικρότερο που μου βρίσκει είναι 300Χ250Χ300, ενώ ψάχνω σε κάτι μικρότερο.

 

Έχω βρει ένα της ΑΒΒ πλαστικό αλλά δεν γνωρίζω εάν παίρνει κλειδαριά......επίσης έμαθα για κάποια της Hager εάν τα ξέρει κάποιος.....

 

Εν κατακλείδι, μόνο το κουτί έμεινε να αγοράσω......προτάσεις??

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάει μερικές φορές για ιστιοπλοΐα με πολλά σκάφη μαζί στο Ιόνιο, εντελώς σε φάση χαβαλέ αλλά τα παιδιά ξέρανε πολύ καλά.νομίζω ότι κάτω στον Πειραιά έχει επίσης σχολή στο Μικρολίμανο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά!

Ενδιαφέρομαι να διαφημίσω κάποιον οδοντίατρο με υπηρεσίες αρκετά εξειδικευμένες στον τομέα του. Η διαφήμιση θέλω να γίνει σε Αγγλία, Ιταλία και Ρωσία (και Ελλάδα εννοείται). Θα ήθελα να με βοηθήσει όποιος έχει συνεργαστεί με τέτοιες εταιρείες. Θα με ενδιέφερε η διαφήμιση μέσω Internet εννοείται. Και όποια άλλη ιδέα, θα βοηθούσε!

 

Υ.Γ.: Γνωρίζω για το Adwords... :)

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

εφοσον ειναι εγγεγραμμένος σε κάποιον απο τους οδοντιατρικούς συλλόγους της Ελλάδας, απαγορευεται να διαφημιστει. Αν ειναι σε κάποιο σύλλογο του εξωτερικου τοτε αφενος ισχυει οτι προβλεπει ο κωδικας δεοντολογιας της εκαστοτε χωρας, αφετερου δεν εχει δικαιωμα να εργαστει στην ελλαδα.
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ομως και η γκρίζα διαφήμισα ας το πουμε ετσι...

Μια ωραια συνέντευξη σε ένα περιοδικό που θα αναφέρει όλες τις καινοτομίες του και που μπορείς να τις βρείς.

blog θεωρειται διαφήμιση? απλα σαν ιδεα, δεν ξερω λεπτομεριες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γειά σας,θα ήθελα να ρωτήσω για το κατά πόσο συνδέονται η πτυχιακή εργασία με το μεταπτυχιακό.Δηλαδή αν θέλω να κάνω μεταπτυχιακό πρεπεί να έχω κάνει πτυχιακη εργασία; (στη σχολή μου ειναι προαιρετική)
Link to comment
Share on other sites

Η προϋπόθεση που θέτουν τα μεταπτυχιακά συνήθως, είναι έχεις προπτυχιακό τίτλο, με ότι αυτός απαιτεί για να τον αποκτήσεις.

Άρα όχι δεν είναι αναγκαίο κριτήριο.

 

Αν όμως έχεις πτυχιακή πολύ κοντά στο αντικείμενο του μεταπτυχιακού που θα κάνεις, και το αναφέρεις στη συνέντευξη σου, (παραδίδοντας και ένα αντίγραφο - γιατί όχι?) σίγουρα αυτό θα μετρήσει πολύ θετικά...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αναγκαία κάποια πτυχιακή ....

Πτυχιακή είναι απαραίτητη μέσα στο μεταπτυχιακό :p

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν ξέρω εαν υπάρχει αντίστοιχο νήμα.

Εαν υπάρχει τότε ας μεταφερθεί το συγκεκριμένο.

 

Στην Λάρισα, κι επι της Μεγάλου Αλεξάνδρου ο δήμος έχει φυτέψει κάτι υπέροχα δέντρα που αυτή τη περίοδο έχουν ανθίσει

και το θέαμα ειναι πολυ όμορφο.

Γνωρίζει κανείς το είδος του δέντρου και που μπορώ να το βρώ;

Έχω βγάλει φωτό για να δειτε και να πείτε όσοι γνωρίζετε.

 

http://i42.tinypic.com/oa4ozk.jpg

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...