Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και το media markt εχει καλες προσφορες κατα καιρους.Εγω ειχα αγορασει πριν ενα χρονο την 40αρα samsung smart tv μου απο 1100 ευρω 900 και με 2 ζευγαρια 3D γυαλιων δωρο.
Link to comment
Share on other sites

αν έχω χάσει τους κωδικούς μου για το taxisnet τι κάνω, πως μπορω να τους ανακτήσω?

Αν έχεις την εκτύπωση με τον κλειδάριθμο από την εφορία, πήγαινε εδώ:

https://www1.gsis.gr/registration/forgotPassword.htm

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα μια με 330 ευρω απο τον κωτsοβολο σε προσφορα με ατοκες δοσεις philips 32" πριν μια βδομαδα.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις μοντέλο - χαρακτηριστικά της Philips?

 

Αυτην πηρα!

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10106082

Και μολις τωρα βλεπω οτι ανεβασε την τιμη στα 400 ευρω!! Και γω την πηρα 330!! Τρεχω να το πω στους δικους μου...........

 

Ψαξε και λιγο στο site που σου δωσα εχει καλα πραγματα εκει..

Link to comment
Share on other sites

Αυτην πηρα!

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10106082

Και μολις τωρα βλεπω οτι ανεβασε την τιμη στα 400 ευρω!! Και γω την πηρα 330!! Τρεχω να το πω στους δικους μου...........

 

Ψαξε και λιγο στο site που σου δωσα εχει καλα πραγματα εκει..

 

σε ποιο site αναφέρεσαι? στον Κωτσόβολο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Μου ηρθε κεραμιδα να πληρωσω 1027 ευρω(σε 2 δοσεις) φορο με δηλωθεν ειδοδημα 3550 ευρω!

Εχω καρτα ανεργιας απο 23/1/2012 και εισοδημα μου ειναι μια γκαρσονιερα που νοικιαζω στα τει αθηνων(εχω την επικαρπια μονο).

Μενω σε σπιτι 62τμ,εχω ενα διαμερισμα στην κινετα 60τμ(ολα απο τον πατερα μου,γονικη παροχη)ενα πουντο του 1997 σαν αυτοκινητο.Αυτα ειναι τα περιουσιακα στοιχεια μου.

Μου βγαλανε αντικειμενικες δαπανες 5503......

Η δουλεια μου ειναι χρυσοοχοος.Μαυρο επαγγελμα στις μερες μας.

Περαν του ενοικιου οικονομικα με βοηθανε ο πατερας μου 100-200 ευρω τον μηνα.

Να ρωτησω:

To ποσο που μου δινει ο πατερας μου μπορει να το γραψει στην δηλωση του?Οπως και εγω σαν "εισοδημα"?

Το αυτοκινητο που ειναι 1400 κυβικα θα εχει χαμηλοτερο τεκμηριο αν το ανταλλαξω με ενα πχ στα 1000 κυβικα η και λιγοτερα?

Αποδειξεις αγορων,σουπερ μαρκετ κτλ,χρειαζονται?

Ποιες κινησεις πρεπει να κανω αμεσα να εναντιωθω στο εκαθαριστικο?

Ευχαριστω

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν ασχέτως του τι δήλωσες φορολογήθηκες με βάση τα τεκμήρια.

χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις,

αυτό σημαίνει:

αυτοκίνητο 1400 (μέχρι 5 ετών) =5200 (στη δική σου περίπτωση πάει ~στα μισά)

τεκμήριο διαβίωσης =3000

(αυτά αθροίζονται)

 

απο εκεί και πέρα δε ξέρω πως πάνε τα τεκμήρια για τα σπίτια.

 

εσύ έπρεπε να δηλώσεις αποδείξεις 25% επί των τεκμηρίων και όχι επι του ποσού που δήλωσες.

αν δε δήλωσες αποδείξεις δεν ισχύει το αφορολόγητο των 5000.

 

αλλά και πάλι το ποσό είναι μεγάλο. κάτι δε κολλάει εδώ

Edited by nif
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι λογιστής, αλλά νομίζω ότι σου έβαλαν και προκαταβολή επόμενου έτους, λόγω εισοδημάτων από ενοίκια που έχεις. Ας απαντήσει κανείς γνώστης του αντικειμένου.

 

Προς όλους.

Παρακαλώ μην ξεχνάτε ότι απαγορεύονται οι πολιτικές συζητήσεις στο myPhone. Οπότε καλό θα είναι να μην πάει το θέμα προς τα εκεί. Θενξ.

Edited by vampyre
Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Ξεθαυω αυτο το θέμα γιατί δεν βρήκα κάποιο αλλο. Είμαι απόφοιτος της σχολής αστυφυλακων και θέλω να μπω σε κάποιο ΑΕΙ ΤΕΙ. Γνωρίζει κανένας σε ποιες σχολές εχω δικαίωμα να δώσω και αν υπάρχουν σχολές που δέχονται μόνο με την καταθέσει του πτυχίου;
only crossfit...
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

 

ελπίζω φίλε να βρεις λύση στο θέμα σου.

 

αν επιτρεπετε, θα ηθελα να αναφερω και την δικη μου περιπτωση.

έως τον Μαρτιο 2012 ημουν ανεργος , και από απρίλη εως τωρα βρηκα δουλεια και αρα ως μισθωτος συνεχίζω, ελπίζω για καιρό. Τον Ιουνιο αγορασα αυτοκινητο μοντελο του 2009, 1400 κυβικα, με ποσό 10000. τα χρηματα, τα 2/3 εγιναν αναληψη από λογαριασμό τραπεζας στο ονομα μου και τα υπόλοιπα τα συμπλήρωσε ο πατέρας.

 

στην δηλωση που εκανα τον Ιουνιο (για τα εισοδηματα του 2011 είναι αυτή ετσι? ειχα μονο 3 μηνιαια επιδοματα απο ταμειο ανεργιας) μου ηρθε μηδενικο εκκαθαριστικό.

 

αυτό που δε ξερω και με "αγχωνει" καπως ειναι το τεκμήριο για το αυτοκίνητο. δεν εχω ιδεα τι ακριβως σημαινει τεκμηριο και πως το υπολογιζουν.

μαζευω αρκετες αποδειξεις από τα εξοδα μου καθημερινα. κανενα αλλο περιουσιακό στοιχειο στο ονομα μου δεν εχω. μενω σε ενοικιαζομενο σπίτι.

 

θα μπορεσω να το καληψω ή θα το πληρωσω χρυσό?

σε συζητησεις εχω ακουσει οτι γινεται να "μοιρασεις" τα κυβικα του αυτοκινητου σε 2 ιδιοκτητες, αληθευει? και αν ναι, πως ακριβως γινεται, τι ακριβως κερδίζω ?

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

έχεις ένα αυτοκίνητο 1400.

το κράτος σου λέει: μεγάλε για να έχεις τέτοιο αυτοκίνητο σημαίνει ότι έχεις κάποια έσοδα, διότι αν δεν είχες δε θα μπορούσες να το συντηρήσεις.

βέβαια εσύ μπορεί να το έχεις και να το κοιτάς αλλά το κράτος δεν ενδιαφέρεται γι αυτό.

οπότε σου λέει αφού έχεις αυτοκίνητο 1400 πρέπει να βγάζεις 5200€ το χρόνο (ανάλογα του κυβισμού και της παλαιότητας πάει αυτό).

αν εσύ δηλώνεις στην εφορία ας πούμε 3000€ , θα θεωρηθεί ότι βγάζεις 5200€ (λόγω τεκμηρίου αυτοκινήτου).

άρα μάντεψε. σε φορολογούν για 5200€. καλό ε;

αν έχεις κι άλλο αυτοκίνητο το τεκμήριο προστίθεται. και εκτός του αυτοκινήτου βάλε και ότι άλλο έχεις που αποτελεί τεκμήριο (ακόμα και το ότι ζεις αποτελεί τεκμήριο. 3000€).

 

αν τώρα το αυτοκίνητο ανήκει το μισό σε σένα και το μισό στον πατέρα σου τότε το τεκμήριο πάει δια 2.

άρα θα έχει ο καθένας 2600€.

 

επίσης πάει και για πόσους μήνες το έχεις στην κατοχή σου μέσα στο χρόνο. αν δηλαδή εσύ το έχεις απο τη μέση της χρονιάς έχεις το μισό τεκμήριο (αν μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει αυτό).

 

το καλό είναι απ ότι άκουσα ότι μάλλον θα μειωθούν τα τεκμήρια. δεν ξέρω αν έχει αποφασιστεί στα σίγουρα όμως.

το ελπίζω γιατί είναι εκτός πραγματικότητας.

Edited by nif
Link to comment
Share on other sites

να'σαι καλα φιλε, με βοηθησες πολυ.

 

χαχα, ακου εκει τεκμηριο ζωης ! τι αλλο θα "σκεφτούν".

μαλλον για φετος , λογω αγορας στα μεσα του 2012 , θα με πιασει το μισο τεκμηριο, δλδ τα 2600 ευρω. και του χρονου βλεπουμε.

αμα υπαρχει η δουλεια, ενταξει τα 5200 τον χρόνο θα τα φτανουμε.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

2600+3000 (το ότι ζεις)=5600€ :D

 

βέβαια όπως είπα ακούγεται ότι θα μειωθούν.

αν γίνουν αυτά που λένε θα πέσεις κάτω από το αφορολόγητο.

Link to comment
Share on other sites

2600+3000 (το ότι ζεις)=5600€ :D

 

βέβαια όπως είπα ακούγεται ότι θα μειωθούν.

αν γίνουν αυτά που λένε θα πέσεις κάτω από το αφορολόγητο.

 

κ αρα θα φορολογηθω μονο για τους μισθους που λαμβανω?

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

άμα τα τεκμήρια βγαίνουν ας πούμε 4800€ κι εσύ έχεις έσοδα 5000. φορολογείσαι για τα 5000€.

κοινώς για το μεγαλύτερο.

 

δε προσθέτουμε έσοδα+τεκμήρια (το λέω γιατί κάπου το είχα ακούσει και αυτό).

 

θεωρητικά στην περίπτωση σου, αν έχεις μόνο το αυτοκίνητο που λες το τεκμήριο σου (συνολικό) θα είναι μικρότερο από τα εισοδήματα σου. οπότε δε θα φορολογηθείς για λεφτά που δεν παίρνεις.

 

βασικα όπως θα κατάλαβες δε συμφέρει να έχεις τεκμήριο υψηλότερο από το εισόδημα σου διότι φορολογείσαι με βάση αυτό (τεκμήριο) και πληρώνεις φόρο για λεφτά που δεν έχεις λάβει.

 

βασικά υπάρχουν και τρόποι να δικαιολογήσεις τεκμήρια με την προυπόθεση ότι είχες κομπόδεμα από προηγούμενα έτη....

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, ο Thou_Bou δεν πήρε δάνειο για το αμάξι, επομένως μήπως έχει και τεκμήριο αγοράς αυτοκινήτου, ήτοι κωδ. 719? (εφόσον αυτό δεν απομειώνεται στον κωδ. 781 με δάνεια)
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, ο Thou_Bou δεν πήρε δάνειο για το αμάξι, επομένως μήπως έχει και τεκμήριο αγοράς αυτοκινήτου, ήτοι κωδ. 719? (εφόσον αυτό δεν απομειώνεται στον κωδ. 781 με δάνεια)

 

οντως δε πηρα δανειο, αλλα χρησιμοποιησα κομποδεμα που ειχα στην τραπεζα στον λογαριασμό μου.σε αυτη την περιπτωση ισχυουν κανονικά τα 5200 ως ποσό τεκμηρίου?

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

οντως δε πηρα δανειο, αλλα χρησιμοποιησα κομποδεμα που ειχα στην τραπεζα στον λογαριασμό μου.σε αυτη την περιπτωση ισχυουν κανονικά τα 5200 ως ποσό τεκμηρίου?

 

Σε αυτή την περίπτωση, αν δήλωσες στον κωδ. 719 (ΤΕΚΜΗΡΙΟ!) το ποσό που κατέβαλες για το αμάξι, πρέπει να έχεις συμπληρώσει και τον κωδ. 787 (ανάλωση κεφαλαίου) για να μειωθεί το τεκμήριο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έχει κανείς κάνει καθαρισμό στην καμινάδα του τζακιού του; Είναι καιρός να κάνω στο σπίτι μου γιατί υπάρχει κίνδυνος φωτιάς. Έχει να προτείνει κανείς κάποιον αξιόπιστο και τίμιο επαγγελματία; Δεν είναι εποχή να βάζουμε τον καθένα στο σπίτι μας... :O
Link to comment
Share on other sites

Ίσως το πρώτο Ελληνικό παιχνίδι ξύλου ( street fighter ) με Έλληνες πολιτικούς.

 

Λοιπόν κύριοι,τα πολλά λόγια είναι περιττά...οι εικόνες και το παιχνίδι μιλάνε απο μόνα τους..

 

http://http//www.gameworld.gr/media/k2/items/cache/337efc30ae23db8152e7200700d570d9_XL.jpg

 

Πολύ γέλιο και μπορείτε να το παίξετε δωρεάν στο http://www.p-games.gr/thegame

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...