Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα ηθελα απο δω, δημοσια, να πω ενα μεγαλο ευχαριστω στον χρηστη (και συντονιστη) Κollatos, για την αμεριστη συμπαρασταση και βοηθεια οσον αφορα την ανασταση ενος HTC One X, που το service του Γερμανου κοστολογησε την επισκευη του στα 300 ευρω. (Αντικατασταση μητρικης). Αφιερωσε μπολικο χρονο, διαθεση, μερακι, ανιδιοτελως για εναν αγνωστο και πολυ-πολυ νεο χρηστη του forum.

Tετοιες ενεργειες εκτος οτι τον προβαλλουν προσωπικα, σαν ατομο, δινουν λογο υπαρξης και σε καποια forum σαν το myphone.gr. Kαθολου τυχαιο που ειναι συντονιστης εδω!!!

Ευχομαι αυτη η βοηθεια που μου εδωσε να του ανταποδωθει στο δεκαπλασιο, και να συνεχισει ετσι βοηθωντας ατομα που εχουν αναγκη.

Φιλε Ανδρεα, λοιποι συντονιστες και χρηστες του Myphone.gr σας ευχομαι Καλη Χρονια!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Νίκο, να 'σαι καλά και ότι άλλο χρειαστείς μου λες!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, ενδιαφέρομαι να ανοίξω μια μικρή εταιρεία ανάπτυξης εφαρμογών, κυρίως για εφαρμογές android και ίσως ios που θα διατίθενται στα αντίστοιχα stores δωρεάν με υποστήριξη από διαφημησεις ή επί πληρωμή. Το πρόβλημα μου είναι το να βρω την κατάλληλη περιγραφή για την εφορία, καθώς δεν έχω βρει κάποιον λογιστή με την κατάλληλη εμπειρία και θέλω αν υπάρχει κάποιος που ξέρει να μου πει αν το ΚΑΔ 62.01.11 "Υπηρεσίες σχεδιασμού και ανάπτυξης τεχνολογιών της πληροφορίας για εφαρμογές" με καλύπτει ή θα χρειαστώ και κάτι άλλο και που θα μπορούσα να βρω περισσότερες πληροφορίες. Ευχαριστώ...
Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια χρειαζομαι την βοηθεια καποιου που να ξερει , μου εχει πεσει λιγη κολα τυπου logo πανω σε οθονη αφης κινητου, πως μπορω να την βγαλω? υπαρχει καποιο διαλυτικο η κατι τετοιο??
Link to comment
Share on other sites

Συνηθως βγαινει με καθαρη βενζινη ή νεφτι.

 

λες? θα το δοκιμασω με βενζινη αλλα φοβαμε μην παθει ζημια μιας και ειναι πλαστικο..

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να πάθει κάτι.. Αν βάλεις βενζίνη σε πλαστικό μπουκάλι μετά από 24 ώρες δεν τρυπάει! Τι να πάθει το πλαστικό που είναι καλύτερης ποιότητας και θα το τρίψεις για 1 - 2 λεπτά :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κάτι τέτοιο κάνω, έχω μια LLC στο Delaware και τελείωσε το θέμα.

 

Ναι το έχω κοιτάξει, απλά έχω αμφιβολίες για το αν τελικά θα βγάλω άκρη από εδώ και τι γινεται ακριβώς με την φορολόγηση μου και της εταιρίας.

Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

Ναι το έχω κοιτάξει, απλά έχω αμφιβολίες για το αν τελικά θα βγάλω άκρη από εδώ και τι γινεται ακριβώς με την φορολόγηση μου και της εταιρίας.

 

Εγώ είχα το αντίθετο πρόβλημα, ενώ δηλαδή γνωρίζω πάρα πολύ καλά τι γίνεται με την αμερικανική νομοθεσία, δεν πιστεύω ότι θα μπορούσα να βγάλω άκρη με την ελληνική γραφειοκρατία, και γι αυτό και κάνω ότι μπορώ για να μην αγγίζω το ελληνικό δημόσιο με όλες τις δραστηριότητές μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ειμαι 3η λυκειου και προσπαθω να βγαλω ακρη με το τι θελω.Τωρα αρχισα αθληματα για Τεφαα, γνκα λατρευω τον αθλητισμο και πιστευω οτι γενικα ενταξει...το χω.:p Παρολ'αυτα σκεφτομαι και για νηπιαγωγων, βρεφονηπιοκομων, μαιευτικη και ραδιολογια- ακτινολογια. Πειτε μου τη γνωμη σας, ιδιαιτερα για τα Τεφαα ( δλδ την αθλητικη ακαδημια). :D Edited by Marlene
Link to comment
Share on other sites

Ελληνικά;

 

Αλλιώς αντιγραφή επικόλληση από εδώ

 

http://www.google.com/intl/el/inputtools/cloud/try/

http://i.imgur.com/REW6ccY.jpg The future of android by Google. Δεν χρησιμοποιώ πλέον FACEBOOK σε καμία από τις συσκευές μου. Sheepple Γιάννης (dedaliskos@hotmail.com).
Link to comment
Share on other sites

πλέον δεν είναι το θέμα τι θέλεις, αλλά με αυτό που θα επιλέξεις να βρεις μία δουλειά ΑΝ εισαι τυχερός/ή

 

δεν ξέρω αν παρακολουθείς τα δρώμενα, αλλά η κλασσική ατάκα "θα μπω στο δημόσιο και στα *beeep* μου" έχει τελειώσει, μιας και οι περικοπές που έχουν κάνει είναι απίστευτα τραγικές

 

άποψή μου, δες τι άκρες έχεις , μόνο για ιδιωτικό τομέα, για δημόσιο ούτε λόγος.

Link to comment
Share on other sites

πλέον δεν είναι το θέμα τι θέλεις, αλλά με αυτό που θα επιλέξεις να βρεις μία δουλειά ΑΝ εισαι τυχερός/ή

 

δεν ξέρω αν παρακολουθείς τα δρώμενα, αλλά η κλασσική ατάκα "θα μπω στο δημόσιο και στα *beeep* μου" έχει τελειώσει, μιας και οι περικοπές που έχουν κάνει είναι απίστευτα τραγικές

 

άποψή μου, δες τι άκρες έχεις , μόνο για ιδιωτικό τομέα, για δημόσιο ούτε λόγος.

Αυτή είναι η μία άποψη.

Η άλλη άποψη είναι να σπουδάσεις αυτό που γουστάρει η καρδιά σου και νιώθεις πως θα είσαι καλή. Ναι, ίσως να είναι πιο δύσκολο να βρεις δουλειά ως (π.χ.) γυμνάστρια, αλλά αν το θες πραγματικά θα το κυνηγήσεις όσο δεν πάει - πολύ περισσότερο απ'ότι θα κυνηγήσεις ή θα είσαι ποτέ καλή σε μια δουλειά που κάνεις επειδή έτυχε και πέρασες εκεί ή επειδή θεώρησες πως θα είναι πιο ασφαλής επιλογή.

 

Έτσι κι αλλιώς ένα μεγάλο μέρος του κόσμου άλλο σπουδάζει και άλλο κάνει. Από το να γίνεις λοιπόν (π.χ.) οικονομολόγος που θα δουλεύει σε κατάστημα με ρούχα και θα κυνηγάει μια θεσούλα σε μια επιχείρηση - που θα το κυνηγάς αλλά δε θα το θέλεις πραγματικά και ακόμα και αν τα καταφέρεις πάλι δε θα σε γεμίζει, καλύτερα να γίνεις μια γυμνάστρια που δουλεύει σε μαγαζί με ρούχα και προσπαθεί να βρει κάτι σχετικό με τη γυμναστική και αν το καταφέρει θα είναι ευτυχισμένη γιατί η δουλειά δε θα είναι "φόρτο" αλλά ευχαρίστηση.

 

Και ειλικρινά πιστεύω πως ένας σημαντικός λόγος που φτάσαμε εδώ που φτάσαμε είναι και αυτός. Ότι τόσα χρόνια, "συμβιβαζόμασταν" με κάτι λιγότερο από αυτό που πραγματικά θέλαμε. Πώς να είσαι καλός/ή και πώς να βοηθήσεις να προχωρήσει και να εξελιχθεί κάτι όταν δεν το αγαπάς και το βλέπεις μόνο ως "πιο ασφαλή λύση";

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

 

Ασχετο,αλλα τι ακριβως ειναι αυτο και σε τι χρησημευει?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ξερω πως στο δημοσιο δν διοριζουν κανεναν, γι' αυτο το λογο αρχιζω να απορριπτω τη σχολη των νηπιαγωγων. Psygreg οσο ααφορα τα χρηματα πιστευω οτι αν κανω καποια δουλεια που δν μαρεσει μονο και μονο για τα χρηματα καποια στιγμη δν θα αντεξω..που θα παει? θα τρελαθω...και ποιες δουλειες πλεον βγαζουν χρηματα? ελαχιστες.

DesertSMisSRaiN ειμαι διαθετιμενη να το κυνηγησω οσο δν παει, και οτι γινει.

Συμφωνα με τον επαγγελματικο προσανατολισμο που εκανα περυσι τετοια εποχη μου εβγαλε οτι το επαγγελμα της γυμναστριας ανηκει στα επαγγελματα με καλες προοπτικες :blink: ... δν ισχυει ε?

Link to comment
Share on other sites

Psygreg οσο ααφορα τα χρηματα πιστευω οτι αν κανω καποια δουλεια που δν μαρεσει μονο και μονο για τα χρηματα καποια στιγμη δν θα αντεξω..που θα παει? θα τρελαθω...και ποιες δουλειες πλεον βγαζουν χρηματα? ελαχιστες.

 

σωστό το σκεπτικό σου, δεν διαφωνώ καθόλου, ΑΛΛΑ.... αυτά ίσχυαν μέχρι μερικά χρόνια πριν.πλέον δουλειά να έχεις. αυτή είναι η πικρή αλήθεια. έτσι μας έχουν κάνει.και πίστεψέ με θα το αντέξεις γιατί αν δεν έχεις έσοδο πως θα ζήσεις? εντάξει είσαι μικρή ακόμα, έχεις το άλλοθι να μην βγάζεις λεφτά για να ζήσεις, αλλά σε μερικά χρόνια θα πρέπει να συντηρείς μόνη σου τον εαυτό σου. εκεί τι θα κάνεις? θα ψάχνεις μόνο τι σου αρέσει και τι θες ή θα ψάχνεις να βρεις δουλειά για να ζήσεις?

 

-πλέον δεν ζούμε,απλά επιβιώνουμε-

 

ΕΚΤΟΣ αν καταφέρεις και φύγεις στο εξωτερικό. εκεί αλλάζουν όλα.

 

για Ελλάδα, έχουμε τρελαθεί ούτως ή άλλως όλοι, είτε κάνουμε δουλειά που μας αρέσει είτε όχι.

μην πας με κριτήριο τι σου αρέσει/θες μόνο. αν καταφέρεις και βρεις δουλεία και είναι κι αυτό που σου αρέσει, έχεις πιάσει λαχείο στην κυριολεξία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Έχω τελειώσει Διοίκηση Επιχειρήσεων στο ΤΕΙ Πειραιά και σκέφτομαι να συνεχίσω για μεταπτυχιακό "Διεθνής Διοικητική των Επιχειρήσεων" του ΤΕΙ Πειραιά με εξειδίκευση International Marketing. Είναι ένας τομέας που με ενδιαφέρει αλλά δεν γνωρίζω τι απήχηση έχει στην αγορά εργασίας το γεγονός ότι θα είναι μεταπτυχιακό από ΤΕΙ. Επίσης, έχετε ακούσει καλές κριτικές σχετικά με το πρόγραμμα αυτό?

Γενικότερα έχω την εντύπωση πως είναι κάπως αδιάφορο στους μελλοντικούς μεταπτυχιακούς..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...