Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Ενδιαφέρομαι για την σύσταση μικρής επιχείρησης παροχής υπηρεσιών (συγκεκριμένα παροχή αγορών απ' το εξωτερικό κλπ) στο διαδίκτυο με το χαμηλότερο δυνατό κόστος. Μετά από πολύ καιρό ψάξιμο δεν κατάφερα να καταλήξω σε κάτι που να μπορεί να είναι εφικτό, ούτε στον κατάλληλο τύπο της επιχείρησης (η οποία θα είναι ατομική, γιατί απ' ό,τι κατάλαβα έτσι συμφέρει περισσότερο).

Καμμιά βοήθεια;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε Σταυρο.. καλη αρχη σε οτι και να κανεις, καθ'οτι δυσκολο για την εποχη.

 

Για αρχη λεμε παντα εδρα Ελλαδα σωστα; Δεν καταλαβα πως ακριβως θελεις να δουλεψεις αλλα δες και με εδρα την Βουλγαρια τι γινεται.

 

Απο κει και περα, ΟΑΕΕ εφοριες ΦΠΑ λογιστης = 400-450 το μηνα.

 

Τι σκεφτεσαι να κανεις ακριβως; Μηπως βολευει να κανεις κατι σε blog (website η blogspot) και να δουλεψεις το affiliate marketing σαν ιδιωτης (αποδειξη/τιμολογιο παροχης απο ιδιωτη); Σε τετοια περιπτωση βεβαια δεν πληρωνεσαι απο τον πελατη αλλα απο τον προμηθευτη για τη διαφημιση που του κανεις, και μπορεις να εχεις πολλους ταυτοχρονα.

We offer three kinds of service: GOOD - CHEAP - FAST. You can pick any two.

If it is GOOD and CHEAP it won't be FAST | If it is GOOD and FAST it won't be CHEAP | If it is FAST and CHEAP it won't be GOOD

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε Σταυρο.. καλη αρχη σε οτι και να κανεις, καθ'οτι δυσκολο για την εποχη.

 

Για αρχη λεμε παντα εδρα Ελλαδα σωστα; Δεν καταλαβα πως ακριβως θελεις να δουλεψεις αλλα δες και με εδρα την Βουλγαρια τι γινεται.

 

Απο κει και περα, ΟΑΕΕ εφοριες ΦΠΑ λογιστης = 400-450 το μηνα.

 

Τι σκεφτεσαι να κανεις ακριβως; Μηπως βολευει να κανεις κατι σε blog (website η blogspot) και να δουλεψεις το affiliate marketing σαν ιδιωτης (αποδειξη/τιμολογιο παροχης απο ιδιωτη); Σε τετοια περιπτωση βεβαια δεν πληρωνεσαι απο τον πελατη αλλα απο τον προμηθευτη για τη διαφημιση που του κανεις, και μπορεις να εχεις πολλους ταυτοχρονα.

Ευχαριστώ! Προσανατολίζομαι σε κάτι σαν παροχή υπηρεσιών εξυπηρέτησης σε τομέα εμπορίου.

Τα 400€ το μήνα ειναι πολλά όμως. Λογιστη δεν χρειάζομαι, τα κάνω μόνος μου. ΟΑΕΕ δεν γλιτώνω με τίποτα; Σε ποιες περιπτώσεις εξαιρείσε ΟΑΕΕ; Το ποσό για την εφορία πώς μπορώ να το υπολογίσω ακριβώς;

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα ταττου στο χερι μικρο και εκει που το εκανα μου ειπαν να το πλενω με νερο 2 φορες την ημερα αλλα διαβασα οτι δεν κανει!!επισης οταν βαζω κρεμα μου ξερναει κατι καφετι σαν χρωμα και κακαδακια μαζι αυτο ειναι λογικο?
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα ταττου στο χερι μικρο και εκει που το εκανα μου ειπαν να το πλενω με νερο 2 φορες την ημερα αλλα διαβασα οτι δεν κανει!!επισης οταν βαζω κρεμα μου ξερναει κατι καφετι σαν χρωμα και κακαδακια μαζι αυτο ειναι λογικο?

 

Ναι ειναι φυσιολογικό να βγάζει κακαδακια,μην τα βγάζεις μόνος,ΑΣΕ να φύγουν απο μόνα τους.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Σωστα στα λέει ο φίλος παραπανω.και πλενε το όπως σου ειπαν για να μην μολυνθεί.
Link to comment
Share on other sites

ΟΑΕΕ δεν εξαιρείσαι με τίποτα!

- Μόνο σε περίπτωση που δουλεύεις ήδη και κολλάς ΙΚΑ από αλλού παίρνεις απαλλαγή (αν δεν έχεις ήδη ΙΚΑ δεν βολεύει γιατί είναι περισσότερα)

- Παλιά ίσχυε σε περιοχές με κατοίκους κάτω των 1000 να έχεις μόνο ΟΓΑ που είναι πολύ λιγότερα αλλά έχει σταματήσει τώρα

 

Για εφορία μόνο σε παραδείγματα:

πχ. έσοδα 15.000

 

Για τα έξοδα έχουμε και λέμε

- πχ. τιμολόγια αγοράς, δαπάνες από τρίτους = 2000/χρόνο

Για την περίπτωση παροχής και δήλωση έδρας στην οικία

--- ενοίκιο (αν υπάρχει) 350/μήνα = 4200/χρόνο (δικαιολογείται το 1/3, με επιφύλαξη) = 1400

--- Θέρμανση + ΔΕΗ + τηλέφωνο + Internet = 200/μήνα = 2400/χρόνο (δικαιολογείται το 1/3) = 800

 

- ΟΑΕΕ περίπου 350/δίμηνο = 2100/χρόνο (δικαιολογείται το 10% στη φορολογία) = 210

 

σύνολο έξοδα (κανονικά) = 10700/χρόνο

σύνολο έξοδα (που δικαιολογούνται) = 4410/χρόνο

φορολογήσιμα έσοδα = 15000 - 4410 = 10590

αποδείξεις (super market, βενζίνες, ξενοδοχεία, ταβέρνες, κλπ) έως 20% = 2118

από τις €8472 πληρώνεις στην εφορία το 26% (2202)

 

Άρα σου μένουν στην τσέπη 15000 - 10700 - 2202 = 2.098 το χρόνο

Άρα 2 πράγματα:

- αν μιλάμε για 1200 περίπου έσοδα το μήνα (δλδ 15000/χρόνο) καταλαβαίνεις πως δεν είναι και ότι καλύτερο η έναρξη

- χωρίς ενοίκιο / ΔΕΗ / τηλ / Internet, κάτι γίνεται, ξεκινάς και ελπίζεις πως θα πας για παραπάνω

We offer three kinds of service: GOOD - CHEAP - FAST. You can pick any two.

If it is GOOD and CHEAP it won't be FAST | If it is GOOD and FAST it won't be CHEAP | If it is FAST and CHEAP it won't be GOOD

Link to comment
Share on other sites

Τέλειος! επιτέλους έβγαλα μια άκρη. χωρίς ενοίκιο / ΔΕΗ / τηλ / Internet, και με λιγότερα από 1000 το μήνα, το ξεχνάω δηλαδή;
Link to comment
Share on other sites

Βάση του Πίνακα του ΟΑΕΕ λέει πως η εισφορά σου θα είναι για τον πρώτο χρόνο 210€/δίμηνο = 1260/χρόνο. Για τον 2ο χρόνο μην το πολυπιστεύεις γιατί εμένα έφυγε στα ύψη. Για σιγουριά όταν ξεκινήσεις κάνε και την ερώτηση πόσο θα πληρώνεις.

 

Άρα στο παράδειγμα έχουμε έσοδα 1000/μήνα = 12.000/χρόνο

Έξοδα

διάφορα έξοδα εταιρείας (αγορά PC / φιλοξενία web / γραφιστικά / 3οι διαφημιστές skroutz-ricardo-bestprice) = 2000/χρόνο ελάχιστο (να ψάχνεις για έξοδα, χρειάζονται)

ΟΑΕΕ = 1260/χρόνο (δικαιολογούμε 126)

οπότε 12000 - 2000 - 126 = 9874 - 1974 (20% αποδείξεις) = 7900 - 2054 (26% εφορία) = 5846

5846 + 1974 (αποδείξεις έτσι κ αλλιώς θα είχες) - 1260 ΟΑΕΕ = 6560 καθαρά έσοδα ανά έτος

*ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ ΕΚΤΟΣ ΦΠΑ

*Επιμελητήριο δεν βάζω είναι 50€/χρόνο

 

η απόφαση δική σου.. εγώ δεν μπορώ να σου πω ξεκίνα ή όχι γιατί μπορεί σε 2 μήνες να έχεις πολύ δουλειά και να λες

"Τι έλεγε ο Γιάννης τότε να μην ανοίξω; Μ@λ@κιες.. πάλι καλά που δεν τον άκουσα"

ή να λες

"1000 το μήνα βγάζω μόνο το Δεκέμβριο, τι σόι παράδειγμα ήταν αυτό και ξεκίνησα τσάμπα;"

 

Πάντως ότι και να κάνεις η εποχή είναι δύσκολη αλλά και γεμάτη ευκαιρίες ;)

Edited by joss54

We offer three kinds of service: GOOD - CHEAP - FAST. You can pick any two.

If it is GOOD and CHEAP it won't be FAST | If it is GOOD and FAST it won't be CHEAP | If it is FAST and CHEAP it won't be GOOD

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστο κατι τελευταιο τα κακαδακια φευγουν μονα τους δηλαδη σαν πλιγη θα επουλοσουν η θα φυγουν θα ξεκολησουν και θα φυγουν με το νερο η με την κρεμα η στον υπνο κτλ...
Link to comment
Share on other sites

έβαλα την φριτέζα στη πρίζα και την άναψα και μετά από 5 λεπτά ρίχνει την ασφάλεια μετά όταν την ξανά έβαζα έριχνε αμέσως την ασφάλεια....τι να φταίει?
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες σε αλλη μπριζα ; Μηπως δεν φταιει 100% η φριτεζα ; Εκτος αν βραχυκυκλωνει κατι στη συσκευη.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε την σε άλλη μακρυνή πρίζα μέσα στο σπίτι που θα είναι σε άλλη φάση με λιγότερο φορτίο. Π.χ. στο υπνοδωμάτιο.
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια,δεν ξερω αν ειμαι στην σωστη ενοτητα,αλλα να ρωτησω αν ειναι κανεις αλλος εδω μεσα που να ειναι συλλεκτης μινιατουρων ποτων,μινιατουρων μηχανων.......???
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια,δεν ξερω αν ειμαι στην σωστη ενοτητα,αλλα να ρωτησω αν ειναι κανεις αλλος εδω μεσα που να ειναι συλλεκτης μινιατουρων ποτων,μινιατουρων μηχανων.......???

 

Καλησπέρα, για άλλες μινιατούρες δεν ξέρω, αν σε ενδιαφέρει έχουμε μια ομάδα για μινιατούρες οχημάτων στο facebook για έλληνες.

https://www.facebook.com/groups/greekdiecastfans/

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ .Στάθηκα σ αυτό «να ψάχνεις για έξοδα, χρειάζονται». Με ποια έννοια το λές;
Link to comment
Share on other sites

Βάση του Πίνακα του ΟΑΕΕ λέει πως η εισφορά σου θα είναι για τον πρώτο χρόνο 210€/δίμηνο = 1260/χρόνο. Για τον 2ο χρόνο μην το πολυπιστεύεις γιατί εμένα έφυγε στα ύψη. Για σιγουριά όταν ξεκινήσεις κάνε και την ερώτηση πόσο θα πληρώνεις.

 

Η εισφορά είναι 210 το μήνα και όχι το δίμηνο. "Τα ποσά που αναγράφονται στους πίνακες αντιστοιχούν στην μηνιαία ασφαλιστική εισφορά."

Ίσως όμως να έχει και λάθη ο πίνακας. Εγώ, με τις νέες ρυθμίσεις επέστρεψα στην 1η κατηγορία και πλήρωσα 477 ευρώ το τελευταίο δίμηνο.

 

Φίλε gestavros2, επειδή μιλάς για διαδικτυακές υπηρεσίες, ίσως μπορέσεις να εξαιρεθείς του ΟΑΕΕ και να ασφαλιστείς στον ΟΓΑ, αν έχεις κάποιο σπίτι σε κάποιο μικρό χωριό η νησί ώστε να το δηλώσεις σαν έδρα. Δεν ξέρω κατά πόσο σε εξυπηρετεί κάτι τέτοιο βέβαια, ούτε αν μπορείς να εξαιρεθείς με έδρα εκεί και υποκατάστημα αλλού, αυτό θα πρέπει να το ψάξεις προσεχτικά για να μη βρεθείς προ εκπλήξεων.

Εδώ οι εξαιρέσεις, στην παράγραφο "ε" αναφέρομαι.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ .Στάθηκα σ αυτό «να ψάχνεις για έξοδα, χρειάζονται». Με ποια έννοια το λές;

Το λέω εννοώντας πως ότι δηλώσεις σαν έξοδο είναι κέρδος για σένα. Δηλαδή (και πάντα με λογιστή, γι'αυτό σου λέω μπορεί να χρειάζεσαι) μπορείς να δηλώσεις την ταβέρνα σαν έξοδα εταιρείας.

πχ. 3 φορές σε ταβέρνα των 30€ δηλώνεις 90€ έξοδα εταιρείας άρα από παροχή σου αν έπαιρνες 70+φπα θα έπρεπε να δώσεις το φπα 16€ + 26% φορολογία 18€ . Με τα τιμολόγια από την ταβέρνα κρατάς και τα 86€ στην τσέπη.

Προσοχή όμως γιατί η ταβέρνα θα πρέπει να συνδέεται με παροχή. Δηλαδή δεν μπορείς να δηλώσεις ταβέρνα στην Σαντορίνη ενώ δεν έκοψες εσύ τιμολόγιο παροχής σε πελάτη στην Σαντορίνη. Το ίδιο ισχύει και για τα αεροπορικά εισιτήρια, αν έχεις πελάτη στο Λονδίνο και του κόψεις τιμολόγιο παροχής μπορείς να βάλεις σαν έξοδα το εισιτήριο για Λονδίνο + ξενοδοχεία + εστίαση (πάντα τιμολόγια).

Η εισφορά είναι 210 το μήνα και όχι το δίμηνο. "Τα ποσά που αναγράφονται στους πίνακες αντιστοιχούν στην μηνιαία ασφαλιστική εισφορά."

Ίσως όμως να έχει και λάθη ο πίνακας. Εγώ, με τις νέες ρυθμίσεις επέστρεψα στην 1η κατηγορία και πλήρωσα 477 ευρώ το τελευταίο δίμηνο.

Ααα καλά.. δεν το είδα καθόλου! Και εμένα μου είχαν φανεί πολύ λίγα τα 210€ αλλά όταν είχα ξεκινήσει έδινα 137€ το δίμηνο και το θεώρησα σωστό.

Φίλε gestavros2, επειδή μιλάς για διαδικτυακές υπηρεσίες, ίσως μπορέσεις να εξαιρεθείς του ΟΑΕΕ και να ασφαλιστείς στον ΟΓΑ, αν έχεις κάποιο σπίτι σε κάποιο μικρό χωριό η νησί ώστε να το δηλώσεις σαν έδρα. Δεν ξέρω κατά πόσο σε εξυπηρετεί κάτι τέτοιο βέβαια, ούτε αν μπορείς να εξαιρεθείς με έδρα εκεί και υποκατάστημα αλλού, αυτό θα πρέπει να το ψάξεις προσεχτικά για να μη βρεθείς προ εκπλήξεων.

Εδώ οι εξαιρέσεις, στην παράγραφο "ε" αναφέρομαι.

Είναι για κάτω από 1000 κατοίκους που ανέφερα παραπάνω αλλά άκουσα πως έχει σταματήσει αυτό, δεν είμαι όμως σίγουρος. Πάλι με μια ερώτηση θα μάθει.

We offer three kinds of service: GOOD - CHEAP - FAST. You can pick any two.

If it is GOOD and CHEAP it won't be FAST | If it is GOOD and FAST it won't be CHEAP | If it is FAST and CHEAP it won't be GOOD

Link to comment
Share on other sites

Κολλημένος με μινιατουρες ειμαι κι εγω,Αλλη φάση πραγματικα

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...