Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

και αν ανοιγες την εταιρεια με εδρα Βουλγαρια δεν θα ειχες λιγοτερα εξοδα?

σαφώς, αλλά δεν μου είναι καθόλου εύκολο:worry:

Link to comment
Share on other sites

Εδρα Βουλγαρια

- Χρειαζεσαι αδεια παραμονης, 5 χρονια ειναι το λιγοτερο (πλεον βλεπουν και χωρα διαμονης και φορολογουν αναλογα)

- 150 λογιστης το μηνα για τα παντα (ενοικιο εδρας, να κραταει αλληλογραφια, λογιστικα)

- 50 τεβε το μηνα

 

- Σε περιπτωση παροχης στην Ελλαδα ο πελατης δεν εξαιρειται ΦΠΑ, αυτο ισχυει μονο για αγορα χωρις φυσικη παρουσια στη χωρα του πελατη.

- Εξαιρεισαι να πληρωνεις εσυ ΦΠΑ εως 10000 νομιζω

- Τα χρηματα μενουν σε τραπεζα εκει. Αν τα φερεις μεσω τραπεζας εδω θα μπουν στη φορολογικη σου δηλωση σαν κανονικα εσοδα, σαν να δουλευεις υπαλληλος με 26% αρα δεν αξιζει να τα φερεις (μεσω τραπεζας τουλαχιστον)

- 10% φορολογια οσα κερδη και να εχεις

We offer three kinds of service: GOOD - CHEAP - FAST. You can pick any two.

If it is GOOD and CHEAP it won't be FAST | If it is GOOD and FAST it won't be CHEAP | If it is FAST and CHEAP it won't be GOOD

Link to comment
Share on other sites

Δεν τους ξέρω τους νόμους καλά , αλλά μου φαίνεται απίθανο να γίνεται αυτό.. Αν ήταν έτσι όλοι θα πήγαιναν σε ξένα πανεπιστήμια και θα έρχονταν εδώ μετά χωρίς πανελλήνιες.. Εκτός κι αν μένεις μόνιμα στην Ιταλία που ισχύουν κάποια διαφορετικά κριτήρια για τους Έλληνες του εξωτερικού.
Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν έτσι όλοι θα πήγαιναν σε ξένα πανεπιστήμια και θα έρχονταν εδώ μετά χωρίς πανελλήνιες..

Κάτι που παλιά γινόταν κάτα κόρον.....

Σήμερα δε νομίζω να γίνεται, τουλάχιστον εύκολα. Έχουν ζορίσει πολύ τα κριτήρια ακόμη και για τις μετεγγραφές εσωτερικού, οπότε μάλλον δύσκολο....

ΑΡΗ ΜΟΥ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ ΤΕΛΕΙΩΜΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ...
Link to comment
Share on other sites

το θεμα δεν ειμαι μονο εγω εχω και εναν μικροτερο αδελφο που δινει του χρονου και ειναι πολυ δυσκολο να περασει 1η επολογη και γενικα να περασουμε στην ιδια πολη οποτε ειδαμε πως συμφερει να παμε εξω
Link to comment
Share on other sites

όχι σίγουρα δεν γίνεται αυτό, έχει απαγορευτεί μετά το σάλο που είχε γίνει πριν αρκετό καιρό για φοιτητές της ιατρικής που μπαίναν από πανεπιστήμια της Βουλγαρίας σε ελληνικά από την πίσω πόρτα...
Link to comment
Share on other sites

Δεν σου αρέσει εκει?γιατι σαν πανεπιστήμια δεν συγκρίνω εξωτερικού με τα δικά μας

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου αρέσει εκει?γιατι σαν πανεπιστήμια δεν συγκρίνω εξωτερικού με τα δικά μας

 

Καλά δεν είναι έτσι παντού. Υπάρχουν πανεπιστήγμια επιπέδου στο εξωτερικό και τρώγλες απαράδεκτα αν δεν το ψάξεις καλά.

Χρειάζεται να μας πει ο φίλος τι θέλει ακριβώς, τι απαιτήσεις έχει κλπ.

Better be smart, than smart as*
Link to comment
Share on other sites

Δεν σου αρέσει εκει?γιατι σαν πανεπιστήμια δεν συγκρίνω εξωτερικού με τα δικά μας

 

Υπάρχουν και εδώ κάποια αξιόλογα πανεπιστήμια με μεγάλη ποιότητα και προχωρημένες υπηρεσίες. Σε αυτό που πάσχουμε νομίζω πιο πολύ είναι οι υποδομές (campus etc) που υπάρχουν στο εξωτερικό.. αλλά αν σκεφτείς ότι εδώ είναι δημόσιο λες οκ...

 

Στην Ιταλία έχω δει αρκετά πανεπιστήμια και στην Πίζα που έχει κάποια γνωστά.. Μπορώ να σου πω κάποια ήταν χειρότερα από τα δικά μας ακόμα και στις υποδομές- χώρο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...φτιαχνει κανει απο εσας λογοτυπα η ξερει καποιον γραφιστα η γραφειο που να κατασκευαζει?
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις, στείλε μου πμ για περισσότερες πληροφορίες, να μιλήσουμε

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Λόγω περιορισμένου χώρου στην γραμμή τίτλου ο τίτλος μπορεί να είναι κάπως παραπλανητικός.

 

Ας πάμε στην ουσία της είδησης. Η Foxconn, μια από τις μεγαλύτερες κατασκευάστριες ηλεκτρονικών προϊόντων (σσ είναι αυτή που κατασκευάζει το iPhone μεταξύ άλλων), συμφώνησε να καταβάλλει μέρος των κερδών της στην Microsoft για κάθε συσκευή android που κατασκευάζει. Αν και δεν είναι γνωστό στον πολύ κόσμο το android περιέχει πατενταρισμένο λογισμικό της Microsoft, το οποίο σημαίνει ότι όποια εταιρία το χρησιμοποιεί οφείλει να καταβάλει δικαιώματα χρήσης.

 

Βασικά η Foxconn δεν είναι η πρώτη εταιρία που συνάπτει τέτοια συμφωνία με την Microsoft. Παρόμοιες συμφωνίες έχουν υπογράψει και άλλες εταιρίες του χώρου, όπως η Samsung, η LG και η HTC. Αν πιστέψουμε τα όσα αναφέρει το άρθρο (βλ. πηγή στο τέλος) τότε πρόκειται περί ενός ιδιότυπου ψυχρού πολέμου μεταξύ Microsoft και Google, καθώς η τελευταία προτάσσει τις δωρεάν, cloud based, παραγωγικές εφαρμογές (office κλπ) έναντι του κλασσικού μοντέλου που χρησιμοποιεί η Microsoft.

 

Το δικό μου σχόλιο στο θέμα είναι ότι πρόκειται περί επιχειρηματικότητας για σεμινάριο. Παρόλο που τα windows phone έχουν μείνει πολύ πίσω, από άποψη πωλήσεων, λόγω του ανταγωνισμού του android, παρόλο που όλο και περισσότεροι χρησιμοποιούν τις δωρεάν εφαρμογές της Google, η Microsoft εξακολουθεί να καταφέρνει να βάζει στα ταμεία της εκατοντάδες εκατομμύρια δολάρια. Κι όλα αυτά από την κατασκευή συσκευών που φέρουν το αντίπαλο λειτουργικό.

 

Πηγή: http://mashable.com/2013/04/17/microsoft-foxconn-deal/

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω δει την πηγή της είδησης, η foxconn θα πρεπει να πληρώσει για όποια συσκευή βγάζει με android, δικη της. Όχι για λογαριασμό άλλων.
Link to comment
Share on other sites

Καλά που το ανέφερες και ξανακοίταξα το άρθρο. Λοιπόν, η συμφωνία είναι βασικά μεταξύ Microsoft και Hon Hai, η οποία είναι η μητρική της Foxconn και άλλων εταιριών. Οπότε έχεις δίκιο μεν σε αυτό που λες αλλά δεν ξέρουμε ποιες συσκευές ακριβώς αφορά μιας και δεν ξέρουμε ποιες είναι οι άλλες θυγατρικές της Hon Hai.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μου στειλεις ενα προγραμμα σε λινκ?

 

Για αυτο σπουδασαμε γραφιστες? Για να λεμε στον καθε αγνωστο τα μυστικα του επαγγελματος?...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε φίλε μου

http://www.blender.org/download

 

Για αυτο σπουδασαμε γραφιστες? Για να λεμε στον καθε αγνωστο τα μυστικα του επαγγελματος?...:lol:

 

:lol:

Link to comment
Share on other sites

euruko2013_logo_408x300-d4ec480c.png

 

Τον Ιούνιο διοργανώνεται ένα από τα μεγαλύτερα συνέδρια πληροφορικής που έχουν πραγματοποιηθεί ποτέ στην Ελλάδα. To EuRuKo είναι το ετήσιο πανευρωπαϊκό συνέδριο με θέμα τη γλώσσα προγραμματισμού Ruby. Οι συμμετέχοντες έχουν την δυνατότητα να παρακολουθήσουν παγκοσμίου φήμης ομιλητές και να γνωριστούν με έμπειρους προγραμματιστές και μεγάλες εταιρείες από όλο τον κόσμο σε μια χαλαρή ατμόσφαιρα.

 

Τα τελευταία 10 χρόνια, το EuRuKo διεξάγεται σε διαφορετικές πόλεις της Ευρώπης από προγραμματιστές της Ruby για λάτρεις της Ruby. Κάθε χρόνο, τα μέλη της τοπικής προγραμματιστικής κοινότητας της εκάστοτε πόλης, αναλαμβάνουν εθελοντικά να το διοργανώσουν, γεγονός που κάνει το EuRuKo μοναδικό.

 

Αυτό το καλοκαίρι, το EuRuKo έρχεται στην Αθήνα για δύο ημέρες, στις 28 και 29 Ιουνίου για να γιορτάσει τα 20α γενέθλια της Ruby και την έλευση της έκδοσης 2.0.

 

Περισσότερες πληροφορίες και εισιτήρια είναι διαθέσιμα στο: http://euruko2013.org

 

Επικοινωνία:

email: info@euruko2013.org

twitter: @euruko

Link to comment
Share on other sites

Όχι και άσχημα για την κατεστραμμένη χώρα μας. Καλοδεχούμενη κάθε τέτοια ενέργεια. ;)
Happiness resides not in possessions, and not in gold, happiness dwells in the soul.
Link to comment
Share on other sites

20 χρόνια? αν δεν κάνω λάθος η ruby γεννήθηκε το 1995 από τον Ιάπωνα Yukihiro "Matz" Matsumoto. Anyway, καλοδεχούμενο το συνέδριο, θα προσπαθήσω να παρευρεθώ..:)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...