Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατί όσο ξεπεσμένα και να είναι τα ΑΕΙ, δεν πρόκειται ποτέ να φτάσουν στον απόλυτο πάτο που είναι τα ΤΕΙ στην Ελλάδα.
:blink:
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν καλησπέρα είμαι από τει και είχα βαθμό που θα μπορούσα άνετα να είμαι σε κάποια αει επιπλέον να απαντήσω σε κάποιου φίλους πιό πάνω πολλά ιδρύματα ΤΉΣ χόρας (αει τει) είναι υποτιμημένα λόγο κονδυλίων δηλαδή αυτά πού δέν βρίσκονται σε πόλης μεγάλου πληθυσμού και εδώ και κάποια χρόνια έχει αποφασιστεί η ισότητα (αει τει) μην γίνεστε κομπλεξικοί δέν είστάι 60 ετον για να σκέπτεσαι έτσι.

απλά να σκέφτεσαι το αντικείμενο σπουδών και ΤΉΝ επαγγελματική αποκατάσταση και ΤΉΣ προσδοκίες που έχετε και πάντα φιλικα ευχαριστώ.

keep flying
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως ειμαι αποφοιτος τει οποτε δεν εχω κανενα κομπλεξ.το τει με αει συγκριση ειναι λαθος.πρεπει να συγκρινετε σχολες δλδ την σωστη λειτουργια και ενδιαφερον απο τους υπευθυνους.υπαρχουν σχολες που ειναι αει και τει και δεν παινουν μια απο αποψη εκμαθησης.

καποτε το τμημα πληροφορικης τει της πατρας θεωρουνταν απο τα καλυτερα μαζι με της κρητης και της θεσσαλονικης.πολυ ανωτερα σε δουλεια απο τα αντιστοιχα αει.τωρα μαθαινω οτι της πατρας και της θεσ/νικης εχουν ξεπεσει.

τα κονδυλια ξερεις δεν ειναι ο μονος λογος.πολλες σχολες τει με σωστη οργανωση μπορουν και κανουν δουλεια.ειπαμε ειναι θεμα διαχειρησης.απλα καποιοι ειναι ακομα προπολεμικοι και βασιζονται στην κρατικη επιχορηγηση.

το τει πληροφορικης και επικοινωνιων στις σερρες ειναι φοβερο.το παμακ στην θεσσαλονικη επισης πολυ καλο για αει.η αντιστοιχη σχολη οικονομιας στα τει μαπα.

οποτε οποιος θελει να προκοψει στην ζωη του πρεπει να διαλεξει το αντικειμενο που τον ενδιαφερει και μετα να επιλεξει την σωστη σχολη σε αει η' τει.και να περασει βεβαια:)

ξερω φιλο μου που ενω μπορουσε να περασει σε καλη σχολη αει για δημοσιο προτιμησε να παει τουριστικη σχολη ροδου.και πιστεψε με δεν το μετανιωσε καθολου.ειναι υπερευχαριστημενος για την σωστη οργανωση και λειτουργια απο τους καθηγητες που ενδιαφερονται για την σχολη και την εχουν κανει διασημη στο εξωτερικο.ειναι 18 χρονων και δουλευει σε μεγαλο ξενοδοχειο και βγαζει 2000 το καλοκαιρι ενω φιλοι του κωλοβαρανε.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω και τους δυο για την απαντηση.

απ' ότι βλεπω οι γνωμες διίστανται.

 

προσωπικα και χωρις να εχω καμια γνωση, μου φαινεται περιεργο που οι προηγουμενες ξυλινες μπαλκονοπορτες δεν ειχαν τετοιο προβλημα (οι οποιες περαστηκαν με τεχνογνωσια 30 ετων πριν). αν καποιος θα ηθελε να μου πει και μια τριτη γνωμη θα το εκτιμουσα. αλλα μου φαινεται πως μαλλον ο μαστορας "στραβα αρμενιζει".

 

ευχαριστω παντως για τον κοπο σα να μου απαντησετε.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να ρωτησω αν ξερει κανεις καποιον / καποιο μαγαζι / καπου, που να τυπωνουν σχεδια πανω σε μπλουζες

αλλα οχι με την κλασσικη πλαστικη σταμπα... να τα "βαφει" πανω στην υφανση του ρουχου...

Μου ειχαν πει πως λεγεται αυτος ο τροπος αλλα δεν θυμαμαι. Νομιζω μεταξοτυπια ή ψηφιακη εκτυπωση!

 

Με ενδιαφερει κυριως σε περιοχες δυτικα και κεντρο, αλλα αν γνωριζει κανεις καπου αλλου, ας ενημερωσει. :)

Edited by k_giannis
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

στα Εξάρχεια πάνω απο τη πλατεία. πές οτι είσαι στο κέντρο της πλατείας, ανεβαίνεις προς τα πάνω, και στην ανηφόρα που βγάζει λόφο του Στρέφη, έχει στο δεξί σου χέρι ένα δισκάδικο με blackmetal μουσική, δίπλα ένα σταμπάδικο, και απέναντι μια καφετέρια. εκεί είχα τυπώσει μπλούζα για μια φίλη με τη μέθοδο που λες. Βαφή στις ίνες της μπλούζας. Δυστυχώς έχουν περάσει χρόνια και δε θυμάμαι πως λέγετε.

 

edit. εδώ είσαι :) http://www.vrisko.gr/details/67dd2_a6bacbb_417f3eaf154g737hcb

Link to comment
Share on other sites

Ωπ, ενδιαφερον, σ'ευχαριστω astraldor! Θα επικοινωνησω αυριο κιολας να ρωτησω... ;)

 

Βεβαια αν βρεθει και κανενα σε πιο κοντινη (δυτικη) περιοχη, θα χαρω περισσοτερο.. :p ..κανεις να γνωριζει κατι?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Συστηματα ασφαλειας και οτι εχει να κανει με συναγερμους καλο ειναι να απευθυνθεις σε εταιριες για μια δωρεαν μελετη του χωρου σου και να σου προτεινουν κατι που να ταιριαζει στις αναγκες σου. και οπως γινεται παντα οτι πληρωνεις παιρνεις. λυσεις υπαρχουν απο μερικα ευρω εως μερικες χιλιαδες. Αναλογα το χωρο σου και το βαλαντιο σου θα καταληξεις στο καλυτερο για εσενα
www.dmsystems.gr Συστηματα συναγερμου - CCTV - Πυρανιχνευση
Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια παιδιά για ολοκλήρωση εργασίας.

 

Αγαπητέ φίλε/η, το παρόν ερωτηματολόγιο (link) αποτελεί μέρος της μεταπτυχιακής διπλωματικής μου εργασίας. Απευθύνεται αποκλειστικά σε κατοίκους του Πολεοδομικού Συγκροτήματος Θεσσαλονίκης!! Εάν είσαι κάτοικος του Π.Σ.Θ. και διαθέτεις 10 λεπτά συμπλήρωσε το αλλιώς/και προώθησε το σε παρακαλώ σε καποιον φίλο/γνωστό σου που είναι κάτοικος Π.Σ.Θ. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?formkey=dGNGNkFKblNRbjJMSVBBeFhRVGo1SXc6MQ

Link to comment
Share on other sites

Πάμε παιδιά! Προωθήστε το όπου μπορείτε. Λίγα έμειναν! Μόνο για κατοίκους Θεσ/νίκης. Ευχαριστώ

 

https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?formkey=dGNGNkFKblNRbjJMSVBBeFhRVGo1SXc6MQ

Link to comment
Share on other sites

Τελικα βρηκα κανα δυο μαγαζια...

Αν θελει κανεις, μου στελνει και του λεω. Μην τα γραψω εδω και θεωρηθει διαφημιση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να υπαρχει θεμα ;) στειλε αμα ειναι κανα κοντα ν.Σμυρνη...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Θέλω να αγοράσω κάτι βιβλία για TOEFL που στην Ελλάδα δεν τα φέρνουν οι προμηθευτές. Ή μάλλον για να είμαι πιο συγκεκριμένος τα φέρνουν.. αλλά τα φέρνουν σπαστά ας πούμε.. Εγώ θέλω να αγοράσω το Barron's TOEFL superpack IBT που περιέχει βιβλίο και cd.. Εδώ που ρώτησα αν τα πάρω έτσι ξεχωριστά βγαίνουν 95 ευρώ (!) οπότε δεν συμφέρει. Το superpack δεν το φέρνουν καν. Οπότε έψαχνα να το αγοράσω από εξωτερικό. Εκτός από amazon κτλ.. Έπεσα πάνω σε αυτό το site

 

http://www.bookdepository.co.uk/TOEFL-Ibt-Superpack-Pamela-Sharpe/9781438093055

 

Που έχει πάρα πολύ καλή τιμή και λέει δωρεάν μεταφορικά. Ξέρει κανείς αν είναι έμπιστο; Από ότι βλέπω φαίνεται καλό κατάστημα και έχει και paypal.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Θέλω να αγοράσω κάτι βιβλία για TOEFL που στην Ελλάδα δεν τα φέρνουν οι προμηθευτές. Ή μάλλον για να είμαι πιο συγκεκριμένος τα φέρνουν.. αλλά τα φέρνουν σπαστά ας πούμε.. Εγώ θέλω να αγοράσω το Barron's TOEFL superpack IBT που περιέχει βιβλίο και cd.. Εδώ που ρώτησα αν τα πάρω έτσι ξεχωριστά βγαίνουν 95 ευρώ (!) οπότε δεν συμφέρει. Το superpack δεν το φέρνουν καν. Οπότε έψαχνα να το αγοράσω από εξωτερικό. Εκτός από amazon κτλ.. Έπεσα πάνω σε αυτό το site

 

http://www.bookdepository.co.uk/TOEFL-Ibt-Superpack-Pamela-Sharpe/9781438093055

 

Που έχει πάρα πολύ καλή τιμή και λέει δωρεάν μεταφορικά. Ξέρει κανείς αν είναι έμπιστο; Από ότι βλέπω φαίνεται καλό κατάστημα και έχει και paypal.

 

Μπορείς να εμπιστευτείς άνετα το bookdepository. Εδώ και χρόνια μόνο από εκεί αγοράζω βιβλία, όπως και πολλοί άλλοι.

Η συγκεκριμένη σελίδα έχει αναφερθεί πολλές φορές ακόμα και εδώ στο τόπικ για τα βιβλία και είναι 100% αξιόπιστη

και φυσικά είναι μεγάλο όνομα στο ίντερνετ όσον αφορά την αγορά βιβλίων.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μάθω λίγα για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια στην Ελλάδα τη γνώμη σας για το πόσο καλα είναι και άμα αξίζει, να μ πείτε ποσα υπάρχουν, ποια είναι τα καλύτερα, και άμα υπάρχει τίποτα στη Θεσσαλονίκη, ενδιαφερομαι για Νομική, αλλα και για business, θα ήθελα να μάθω όσο το δυνατόν περισσότερα γενικα για το θέμα αυτο
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ .. Και μένα μου φάνηκε αξιόπιστη απλώς μου κανε εντύπωση που τα έχει τόσο φθηνά και με δωρεάν μεταφορικά .. Οπότε θα κάνω από εκεί την παραγγελία μου :)
Link to comment
Share on other sites

Περίμενε λίγο ρε φίλε η νομίκη έχει περίπου 18 χιλιάδες μόρια κ εσύ δε μπήκες γιατί μάλλον δεν έγραψες τόσα σωστά??? Αν ήσουν κοντά δοκίμασαι πάλι αν οχι όμως τη σε κάνει να πιστεύεις οτι θα βγάλεις μια τόσο δύσκολη σχολή αν μπεις απο το παράθυρο???
Link to comment
Share on other sites

Περίμενε λίγο ρε φίλε η νομίκη έχει περίπου 18 χιλιάδες μόρια κ εσύ δε μπήκες γιατί μάλλον δεν έγραψες τόσα σωστά??? Αν ήσουν κοντά δοκίμασαι πάλι αν οχι όμως τη σε κάνει να πιστεύεις οτι θα βγάλεις μια τόσο δύσκολη σχολή αν μπεις απο το παράθυρο???

 

Οι βασεις δεν εχουν σχεση με το επιπεδο σπουδων και την δυσκολια αυτων.... Προσφορα ζητηση ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δώσει ακόμα, τωρα μπήκα 3 λυκειου, απλός ξέρω ότι με τίποτα δεν θα μπορω να βγάλω τόσα μόρια, για αυτο σκέφτομαι για πανεπιστήμιο που πληρώνεις και μπαίνεις με το απολυτήριο λυκειου, όπως έχει κάτι πανεπιστήμια του εξωτερικού στην Ελλάδα, απλός δεν τα ξέρω όλα και πολυ καλα, και τωρα ψάχνω να μάθω
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δώσει ακόμα, τωρα μπήκα 3 λυκειου, απλός ξέρω ότι με τίποτα δεν θα μπορω να βγάλω τόσα μόρια, για αυτο σκέφτομαι για πανεπιστήμιο που πληρώνεις και μπαίνεις με το απολυτήριο λυκειου, όπως έχει κάτι πανεπιστήμια του εξωτερικού στην Ελλάδα, απλός δεν τα ξέρω όλα και πολυ καλα, και τωρα ψάχνω να μάθω

 

Νομίζω ήταν το mega και οι Πρωταγωνιστές που είχαν θίξει το θέμα "σπουδάζω Ελλάδα παίρνω πτυχίο από το εξωτερικό και αν θέλω κάνω και κανά χρόνο έξω". Το θέμα είναι ότι δεν είναι τόσο απλά και ιδεατά όλα αυτά. Βέβαια τώρα βλέπω προς έκπληξή μου ότι δημιουργήθηκε και τμήμα πολυτεχνικής και δεν ξέρω πως θα βγουν μηχανικοί αυτοί και από που θα πάρουν δικαιώματα...

 

 

Αν είναι για οικονομικής φύσεως σπουδές, πολύ καλή φήμη έχει το deree. Γνώμη μου είναι να το δεις σοβαρά το θέμα φέτος ώστε να έχεις μια καλή βάση για την συνέχεια. Είτε πετύχεις τελικώς είτε πας στην ιδιωτική εκπαίδευση.

Link to comment
Share on other sites

Η νομική στην Ελλάδα είναι κορεσμένη, παράγονται οι τριπλοί από άλλες χώρες με ανάλογο πληθυσμό με αυτόν της Ελλάδας, και με τα χρόνια έχουν σωρευθεί στην αγορά εργασίας. Διάλεξε κάτι άλλο, οικονομικά φορολογικά κλπ. ή μηχανικός, θετικές επιστήμες, υπολογιστές, δίκτυα και τέτοια. Έχουν τεράστια ζήτηση διεθνώς.
Link to comment
Share on other sites

στην ελλαδα και κυριως στην θεσσαλονικη που θες μονο για οικονομικα υπαρχουν πολυ καλα ιδιωτικα πανεπιστημια.ενα τετοιο ειναι μεσα στο ανατολια.μετα συνεχιζεις εξωτερικο για πτυχιο.θα σε συμβουλευα ομως αν θελεις να εργαστεις στην ελλαδα να σπουδασεις κατι που θα σου εξασφαλιζει εισοδημα γιατι τα πραγματα ειναι χαλια και θα γινουν χειροτερα.η νομικη δεν στο εξασφαλιζει αυτο,εκτος αν εχεις καποιες ετοιμες γνωριμιες για να μπεις στο κυκλωμα.αλλιως θα μεινεις υπαλληλος,ιδιωτικος η' δημοσιος με μισθο οχι ανταξιο των κοπων σου.οτι εχει σχεση με φορολογικα,τεχνολογια και κυριως τηλεπικοινωνιες-υπολογιστες ειναι περιζητητα.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...