Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή ποτέ κανείς δε ξέρει σε τι κέφια και με τι διάθεση θα είσαι την ημέρα εκείνη μια βιντεοκάμερα ή ένα δημοσιογραφικό μαγνητοφωνάκι(από τον Γερμανό με 25-30 €) και μια φωτογραφική μηχανή, πιστεύω θα είσαι τζετ.:)

 

Από την άλλη, αν δεν έχεις τον απαραίτητο εξοπλισμό πάρε μαζι σου τα κλασικά:μολύβι,γόμα, μπόλικες λευκές κόλες Α4 και την ευχή μου! :lol:

From the child and from the fool, one learns the truth. :lol:
Link to comment
Share on other sites

...ή ένα δημοσιογραφικό μαγνητοφωνάκι...

 

Κάτι τέτοιο θα πρότεινα και εγώ και είσαι οκ:)

Link to comment
Share on other sites

Με το δημοσιογραφικό μαγνητοφωνάκι νομίζω θα καλυφθείς σε μεγάλο βαθμό. Εκτός από τις σημειώσεις που λογικά θα σου δώσουν, extra λευκές κόλλες Α4 ίσως φανούν χρήσιμες.

 

Η φωτογραφική μηχανή που προτείνει ο φίλος dreamhunter δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθήσει, από την άποψη ότι ίσως η χρήση της αποσπά την προσοχή των ομιλητών και ενδέχεται να μην επιτρέψουν τη χρήση της. Άλλωστε αν υπάρχουν γραφήματα και σχέδια στην παρουσίαση, λογικά θα περιλαμβάνονται στο έντυπο υλικό που θα λάβεις. ;)

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε εξαρτάται..

Επειδή είμαι σε τομέα που στα σεμινάρια απαιτεί πολύ Powerpoint μόνο με χρήση βιντεοκάμερας μπορώ να το σώσω ώστε να είναι προσβάσιμο μετά..

Αλλιώς ενα πολύ καλό δημοσιογραφικό μαγνητόφωνο.Το πρόβλημα σε αυτό είναι μόνο η απόσταση που κάθεσαι και μπορείς να χάνεις πολλά.

 

Πάντως εγω σου προτείνω αν έχεις και λίγο θράσος να πάς να τους ζητήσεις τις διαφάνειες η την Παρουσίαση του Powerpoint εκτυπωμένη.Εξαρτάται όμως τι ακριβώς σου διδάσκουν στο σεμινάριο...

Fasten Your Seatbelt Dorothy Because Cansas is going Bye Bye
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτηκα, θα μιλησουν κυριως στα αγγλικα.

Αν παρω την εξοδο απο τα ακουστικα (μεταφραστικο) και τη συνδεσω στο δημοσιογραφικο.... mini jack 3.5mm.

Μιας και το δημοσιογραφικο πρεπει να ειναι παρα πολυ κοντα για να ''πιασει'' αυτα που θες.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τελικα οντως, τα παντα εχουν ενα τιμημα...

Εγω εφυγα απο την χωρα μου για να κυνηγησω μια καλυτερη λυση για εισαγωγη σε σχολη.. Αλλα εχει τιμημα.. Εχω αφησει την ζωη μου, τους φιλους μου την σχεση μου κι ολα πισω..

Εσας σας εχει γινει κατι το οποιο να ναι καλυτερο για σας στο μελλον η στο παρων αλλα να χει τιμημα?

 

Τελικα ποτε δεν ξερεις πως στα φερνει η ζωη....:( :mad: :( :( :cry:

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει το ότι αυτή την στιγμή είμαι στην Ηγουμενίτσα. Είμαι διόμιση χρόνια εδώ. Η σχολή μου ονομάζεται 'Τμήμα Εφαρμογών Ξένων Γλωσσών στην Διοίκηση και το Εμπόριο'. Σαν όνομα ακούγεται καλό, αν όμως έρθει κάποιος εδώ και κάτσει μερικές ώρες να κάνει μάθημα θα καταλάβει το τι γίνεται. Πλήρης ανοργανωσιά, ορισμένοι καθηγητές δεν κάνουν τίποτα, η γραμματεία ένα χάλι. Φυσικά δεν είναι όλοι έτσι, αρκετοί καθηγητές κάνουν πραγματική δουλειά. Αν ήμουν σε μεγαλύτερη πόλη από την Ηγουμενίτσα (Γιάννενα, Πάτρα, Θεσσαλονίκη για παράδειγμα) θα περνούσα πολύ καλύτερα και ας επικρατούσαν στην σχολή οι ίδιες συνθήκες. Τι να κάνεις στην Ηγουμενίτσα; Έχει καφετέριες η μία δίπλα στην άλλη. Παίζουν όμως σχεδόν την ίδια μουσική κάθε φορά, μαζεύονται πάντα τα ίδια άτομα. Κινηματογράφος δεν υπάρχει. Και το υποτιθέμενο club είναι μαύρα χάλια. Για να διασκεδάσεις πρέπει να πας στα Γιάννενα. Είναι κοντά (μια ώρα μέσω Εγνατίας και αν κάψεις το αυτοκίνητο είναι μισή ώρα), έχει τα πάντα και είναι φοβερή πόλη. Μην λέμε όμως μόνο για την διασκέδαση. Περισσότερο με πειράζει το ότι δεν έχω εδώ τους φίλους μου και ότι είμαι μακριά από την πόλη μου (Βούλα στην Αθήνα) . Από το ΤΕΙ μιλάω μόνο με ένα άτομο, ο οποίος είναι πάρα πολύ καλός φίλος. Οι υπόλοιποι εκεί μέσα είναι για κλωτσιές. Δεν θα επεκταθώ παρακάτω. Για αυτούς τους λόγους τα διόμιση χρόνια που είμαι στην Ηγουμενίτσα έχω φάει τουλάχιστον 1500 ευρώ σε εισιτήρια του ΚΤΕΛ (και σίγουρα άλλα 500 σε αεροπλάνα) για να πηγαινοέρχομαι από την Αθήνα. Καλά, δεν το συζητάω αν είχα αυτοκίνητο, δεν θα καθόμουν με τίποτα εδώ. Ελπίζω να τελειώσω το συντομότερο δυνατό από εδώ και να ξαναγυρίσω στην Αθήνα.
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει το ότι αυτή την στιγμή είμαι στην Ηγουμενίτσα. Είμαι διόμιση χρόνια εδώ. Η σχολή μου ονομάζεται 'Τμήμα Εφαρμογών Ξένων Γλωσσών στην Διοίκηση και το Εμπόριο'. Σαν όνομα ακούγεται καλό, αν όμως έρθει κάποιος εδώ και κάτσει μερικές ώρες να κάνει μάθημα θα καταλάβει το τι γίνεται. Πλήρης ανοργανωσιά, ορισμένοι καθηγητές δεν κάνουν τίποτα, η γραμματεία ένα χάλι. Φυσικά δεν είναι όλοι έτσι, αρκετοί καθηγητές κάνουν πραγματική δουλειά. Αν ήμουν σε μεγαλύτερη πόλη από την Ηγουμενίτσα (Γιάννενα, Πάτρα, Θεσσαλονίκη για παράδειγμα) θα περνούσα πολύ καλύτερα και ας επικρατούσαν στην σχολή οι ίδιες συνθήκες. Τι να κάνεις στην Ηγουμενίτσα; Έχει καφετέριες η μία δίπλα στην άλλη. Παίζουν όμως σχεδόν την ίδια μουσική κάθε φορά, μαζεύονται πάντα τα ίδια άτομα. Κινηματογράφος δεν υπάρχει. Και το υποτιθέμενο club είναι μαύρα χάλια. Για να διασκεδάσεις πρέπει να πας στα Γιάννενα. Είναι κοντά (μια ώρα μέσω Εγνατίας και αν κάψεις το αυτοκίνητο είναι μισή ώρα), έχει τα πάντα και είναι φοβερή πόλη. Μην λέμε όμως μόνο για την διασκέδαση. Περισσότερο με πειράζει το ότι δεν έχω εδώ τους φίλους μου και ότι είμαι μακριά από την πόλη μου (Βούλα στην Αθήνα) . Από το ΤΕΙ μιλάω μόνο με ένα άτομο, ο οποίος είναι πάρα πολύ καλός φίλος. Οι υπόλοιποι εκεί μέσα είναι για κλωτσιές. Δεν θα επεκταθώ παρακάτω. Για αυτούς τους λόγους τα διόμιση χρόνια που είμαι στην Ηγουμενίτσα έχω φάει τουλάχιστον 1500 ευρώ σε εισιτήρια του ΚΤΕΛ (και σίγουρα άλλα 500 σε αεροπλάνα) για να πηγαινοέρχομαι από την Αθήνα. Καλά, δεν το συζητάω αν είχα αυτοκίνητο, δεν θα καθόμουν με τίποτα εδώ. Ελπίζω να τελειώσω το συντομότερο δυνατό από εδώ και να ξαναγυρίσω στην Αθήνα.

 

Το ενδεχομενο να παρατησεις το ΤΕΙ αφου δεν σε ικανοποιει κ να ερθεις στην Αθηνα να σπουδασεις σε μια ιδιωτικη σχολη δεν το εχεις σκεφτει??

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω προσωπικη εμπειρια με το συγκεκριμενο τμημα σχολης, σε καταλαβαινω απολυτα!!!

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμενο τμημα ειναι παραρτημα του Μον Πελιέ στην Γαλλία και σε ολη την Βρετανια υπαρχουνε 2 ιδια ακομα τμηματα οποτε αν δε σας αρεσει απλα να πατε εκι να σπουδασετε.μηπως ειστε κολλημενοι(να μου συγχωρεθει η εκφραση)με τηην αθηνα που χανεται την μαγεια?:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

You are Beautiful Its True...

Link to comment
Share on other sites

Παραρτημα του Μον Πελιε; Απο ποτε;

 

Και που ειναι τα τμηματα αυτα στην Βρετανια;

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, απλά να πω το εξής:

Σύμφωνοι, η φοιτητική ζωή είναι συνυφασμένη με παρέες, καφετέριες, διασκέδαση κ.λπ. αλλά αφού δεν τα έχουμε (τουλάχιστον στο βαθμό που θέλουμε) μην εστιάζουμε εκεί, ότι δηλαδή μας λείπουν.

Αντ' αυτού ας προσπαθήσουμε να βρούμε κάτι άλλο για διασκέδαση. Τα χρόνια θα περάσουν γρήγορα και θα μείνει μόνο η ανάμνηση. Γιατί να είναι δυσάρεστη;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα

Εχω ακουσει οτι υπαρχουν εταιριες που ενοικιαζουν σκάφη για τριημερα σε καλες τιμες. επειδη ειμαστε μια παρεα 8 ατομων και θελουμε ετσι κανα τριημερο μηπως ξερει κανεις καμια εταιρια να μου προτεινει? στο νετ βρηκα κατι αλλα δεν αναφερει καθολου τιμες

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι να μεταφράσω ένα κείμενο από τα αγγλικά στα ελληνικά για να μπορέσω γρήγορα να καταλάβω το νόημα του. Ξέρω ότι οι μηχανές μετάφρασης δε δίνουν πολύ καλό αποτέλεσμα, ωστόσο θέλω μόνο το νόημα.

Έτσι ψάχνω μια σελίδα που κάνει, κατά τη γνώμη σας, την καλύτερη δυνατή μετάφραση. Θα ήταν καλό να έχει και άλλες γλώσσες πριν των αγγλικών <--> ελληνικών.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό έχω και εγώ απλά κοιτάω και για τίποτα άλλο...

Α ξέχασα να είναι και δωρεάν:D

Link to comment
Share on other sites

Δες και αυτήν .... http://www.otenet.gr/otenet/info/systran/ ~ δεν νομίζω να βρεις καλύτερες απο αυτές τις δύο!
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το Google δεν με βοήθησε και πολύ, θα είχε την καλοσύνη κάποιος Κύπριος/α να μου αναφέρει τους νομούς, ή επαρχίες (ή διοικητικές περιφέρειες, ή τις όποιες πολιτικογεωγραφικές υποδιαιρέσεις εν πάσι περιπτώσει) της Κύπρου;

Ευχαριστώ πολύ. :)

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι θέλεις. Πάντως έχουμε πόλεις και επαρχίες. Οι επαρχίες υπάγονται στις πόλεις. Λευκωσία η πρωτεύουσα, Λεμεσος η δεύτερη πιο μεγάλη, μετά Λάρνακα, Πάφος και οι επαρχίες τους. μετά υπάρχει και επαρχία Αμμοχώστου, αλλά η πόλη είναι κατεχόμενη έμειναν μόνο μερικές περιοχές αν δεν κάνω λάθος. Υπάρχουν βέβαια και οι υπόλοιπες κατεχόμενες πόλεις. Όπως η Κερύνεια, και η Λευκωσία που μοιράστηκε.
Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι θέλεις. Πάντως έχουμε πόλεις και επαρχίες. Οι επαρχίες υπάγονται στις πόλεις. Λευκωσία η πρωτεύουσα, Λεμεσος η δεύτερη πιο μεγάλη, μετά Λάρνακα, Πάφος και οι επαρχίες τους. μετά υπάρχει και επαρχία Αμμοχώστου, αλλά η πόλη είναι κατεχόμενη έμειναν μόνο μερικές περιοχές αν δεν κάνω λάθος. Υπάρχουν βέβαια και οι υπόλοιπες κατεχόμενες πόλεις. Όπως η Κερύνεια, και η Λευκωσία που μοιράστηκε.

 

Εχμ, αν δεν κάνω λάθος, οι πόλεις δεν υπάγονται στις επαρχίες; Οπότε είναι επαρχία Πάφου, επαρχία Λεμεσού, επαρχία Λευκωσίας, επαρχία Λάρνακας, επαρχία Αμμοχώστου, στο νότιο μέρος του νησιού.

 

Ή κάνω λάθος; :worry:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Εχμ, αν δεν κάνω λάθος, οι πόλεις δεν υπάγονται στις επαρχίες; Οπότε είναι επαρχία Πάφου, επαρχία Λεμεσού, επαρχία Λευκωσίας, επαρχία Λάρνακας, επαρχία Αμμοχώστου, στο νότιο μέρος του νησιού.

 

Ή κάνω λάθος; :worry:

Δεν κάνεις λάθος. Σύμφωνα και με το in.gr http://www.in.gr/Reviews/chapter.asp?lngReviewID=1667&lngChapterID=8766 αυτές είναι οι επαρχίες τις Κύπρου.

Σας ευχαριστώ :)

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...