Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν κάνεις λάθος. Σύμφωνα και με το in.gr http://www.in.gr/Reviews/chapter.asp?lngReviewID=1667&lngChapterID=8766 αυτές είναι οι επαρχίες τις Κύπρου.

Σας ευχαριστώ :)

 

No prob! :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν θυμαμαι καλα, το Εθνος εδινε καποια cd rom με τιτλο DOKI που μαθαινες ξενες γλωσσες ανευ διδασκαλου...

 

Ηθελα να ρωτησω, τις εχει κανεις, κανουν δουλεια και τελικα αν καποιος εχει τα Γαλλικα και τα Ισπανικα, πως μπορει να μου τα δωσει? Ειναι ΜΕΓΙΣΤΗ και επιτακτικη αναγκη και θα του ειμαι υποχρεος...

 

φχαριστω παιδακια

:X
Link to comment
Share on other sites

Ο πάτερας μου είχε πάρει το 1ο CD των Αγγλικών και δεν έλεγε τίποτα. Απότι θυμάμαι κάτι πολλαπλής επιλογής είχε, αλλά δεν είχα ασχοληθεί. Αν δεν έχεις κάποιον να σου λέει τους κανόνες της γλώσσας, να ρωτάς τις απορίες σου και να υπάρχει γενικά μια αλληλεπίδραση σε σχέση με το αντικείμενο, κατά την γνώμη μου δεν λέει. Σαν υποβοήθηση μετά το μάθημα ακούγεται καλό, αλλά σαν κύρια μορφή εκπαίδευσης πιστέυω οτι είναι αποτυχία.
Link to comment
Share on other sites

Είχα πάρει τη σειρά των αγγλικών και μερικά των γαλικών. Η σειρά για εκμάθηση δεν ενδείκνυται. Σου μαθάνει τα πάρα πολύ βασικά που αν δεν γνωρίζεις και κάτι από τη γλώσσα, δηλαδή αν δεν τα έχεις ξαναδεί, τα μαθαίνεις λάθος. Έχει και ενα περιοδικό με το 1ο cd rom με το λεξιλόγιο και that's all. Κάνεις μια περιήγηση σε ένα χάρτη και κάθε "θερμό σημείο" σου μαθαίνει και κάτι καινούριο. Μόνο για να σκοτώνεις την ώρα σου. Αν θες να μάθεις μια ξένη γλώσσα, έστω τα βασικά, και δε θες να πας φροντιστήριο, καλύτερα τα Linguaphone με τα cd και τα βιβλία. Ξέρεις που πατάς και που βρίσκεσαι, κάνεις όσες επαναλήψεις θες και μαθαίνεις περισσότερα.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Καλοκαιρινές συναυλίες φεστιβάλ κτλ. Κατά προτίμηση να είναι για την Β. Ελλάδα. Ας τα διαφημίσουμε εδώ για να ενημερωνόμαστε. Δεν βρήκα ανάλογο θέμα.
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζω για καποιες αξιολογες θεατρικες παραστασεις.

Θα πανε Θεσσαλονικη οι παραστασεις:Mηδεια του Μποστ,Μπαμπα μην ξαναπεθανεις Παρασκευη,Ηλεκτρα του Σοφοκλη,και η Ιφιγενια εν Αυλιδι...!!:)

ΗΘΟΠΟΙΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΦΩΣ
Link to comment
Share on other sites

Χατζηγιαννης στο θεατρο Γης 15/6 ημερα παρασκευη

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Χαρις Αλεξιου στο θεατρο πετρας 2 Ιουλιου....

[sIGPIC][/sIGPIC]

Η ζωή ειναι πολύ μικρή για να μην την περνάς με τα άτομα που αγαπάς. . . .

 

think positive !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά...είναι λίγο πεζό το θέμα, το ξέρω αλλά ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς πού μπορώ να βρω για την ιδιωτική εργασία μια κατάσταση με τα κατώτατα έστω όρια που μπορεί ένας εργοδότης να επικαλεστεί, για όλες τις κατηγορίες εργαζομένων...:cry: γιατί η κατάστασή τους παραπάει... ειδικά στον ιδιωτικό τομέα...είναι που είναι οι μισθοί χάλια, το παραξηλώνουν κι από πάνω...

 

anyway αν κάποιος έχει καμιά ιδέα που μπορώ να το βρω ευχαριστώ... στο ΙΚΑ δε βρήκα τίποτα...

'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

Lisa "αστα να πανε" ειναι ο κατωτατος μισθος! Εγω μια φορα που πηγα σε μια συνεντευξη μου ζηταγε να κανω παπαδες στη δουλεια(Επρεπε να ειχα μεταπτυχιακο στα οικονομικα,μαρκετιγκ,πληροφορικη για να κανω αυτα που ζηταγε) και οταν εφτασε η ωρα του οικονομικου μου πεταει το θεικο: "Συγγνωμη αλλα πανω απο 570 καθαρα δε μπορω να δοσω!! Ειναι περιορισμενο το μπατζετ μου"!!!:shock: :chair:

 

(Sorry for the offtopic αλλα οποτε διαβαζω τετοιο μηνυμα το θυμαμαι με τη μια!!!:lol: )

:tease:
Link to comment
Share on other sites

"Συγγνωμη αλλα πανω απο 570 καθαρα δε μπορω να δοσω!! Ειναι περιορισμενο το μπατζετ μου"!!!:shock: :chair:

 

Emena - mia epoxi pou epsaxna gia douleia stin Ellada - mou prosferan 580 euro ( :p ) eno eixa polu perisotera prosonta apo auta pou i8elan ( :w00t: ), alla i dikaiologia tous itan alli: Oti "sumfona me tin elliniki nomo8esia autos einai o mis8os pou prepei na dinetai, auton dinw"!!

 

Dimosio, ap'tin alli, gia na mpeis 8elei meson, opote ama den to exeis tob**lo.

 

Opote .... ti 8a kanei o foukaras o apofoitos prokeimenou na vrei douleia? Na anoiksei dikia tou bizna? Na xreo8ei ena soro lefta gia na antagonizetai tous karxaries?

 

Me to dilimma 580 euro i anergia, o allos 8a parei ta 580 euro.

 

Prosopika imoun "tyxeros" as poume pou eixa proistoria eksw, opote den itan dyskolo gia mena na tin ksanakanw gia eksoteriko! Alla omws paidia pou den exoun auti ti dynatotita??? 8a fane ta niata tous Deutera-Savvato gia 600 koloeuro to mina??

 

POU EISAI re elliniko kratos???? Apwn kai pali.

 

Kata t'alla i Olympiaki as einai kala (kai i ka8e dimosia k*loypiresia pou tin gemizoume me asxetous gia na paroume tous psifous) as einai kala, kai ase tin aksiokratia na an8ei ekei pou tin "pairnei" (stis sovares xwres). Edw einai Ellanta.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να ρωτησεις εναν λογιστη αυτος θα ξερει σιγουρα!

 

ενταξει οι μισθοι ειναι πολυ μικροι οπως και να το κανουμε...απλα υπαρχουν και καλοι εργοδοτες που σε ανταμοιβουν...αρκει να το εκτιμαει και αυτος κι εσυ.

 

δυστηχως πλεον τις δουλειες πρεπει να τις αλλαζουμε σαν ........ (να μη πω) οταν κατι δεν παει καλα...πρεπει να φευγουμε...μεχρι..να βρουμε την δουλεια που μας κανει.

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Lisa οντως αυτο που σου προτεινε ο bill είναι η σωστοτερη λυση. Οσο για το παρηγορο, ειναι πολυ λιγοι στην Ελλαδα που παιρνουν καλω εως πολυ καλο μισθο ή οπως λεμε το κατι παραπανω. Οι υπολοιποι πανω-κατω χαροπαλευουν ή ειναι τσιμα-τσιμα. Υπαρχουν και αξιοπρεπης μισθοι υπαρχουν και οι μισθοι της ντροπης. Το θεμα ειναι καθαρα να πεσεις στο timing για μια εταιρεια να σε χρειαζεται ιδιωτικη αναφερομαι και στον εργοδοτη. Επισης μακροποθεμα πρεπει η εταιρεια να σε εχει καπως αναγκη, ή να εχεις μια θεση "καταλυτη" για να εισαι σιγουρη.

 

Και στο δημοσιο τα πραγματα λενε οτι θα αλλαξουν, με την μη μονιμοτητα. Ειδωμεν.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά...είναι λίγο πεζό το θέμα, το ξέρω αλλά ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς πού μπορώ να βρω για την ιδιωτική εργασία μια κατάσταση με τα κατώτατα έστω όρια που μπορεί ένας εργοδότης να επικαλεστεί, για όλες τις κατηγορίες εργαζομένων...:cry: γιατί η κατάστασή τους παραπάει... ειδικά στον ιδιωτικό τομέα...είναι που είναι οι μισθοί χάλια, το παραξηλώνουν κι από πάνω...

 

anyway αν κάποιος έχει καμιά ιδέα που μπορώ να το βρω ευχαριστώ... στο ΙΚΑ δε βρήκα τίποτα...

 

 

Λιζα απ οτι ξερω τετοιο site δεν υπαρχει. Μπορεις ομως να πας στην επιθεωρηση εργασιας και να ρωτησεις. Επισης, μπορεις να βρεις επι μερους συλλογικες συμβασεις εργασιας σε site διαφορων επιμελητηριων, συνδικαλιστικων παραταξεων κλπ. Για παραδειγμα, οι μισθοι των μηχανικων βιομηχανιας και μηχανικων μελετητικων εταιριων υπαρχει στο σαιτ του τσμεδε.

 

Πληροφοριακα, οι μισθοι δεν ειναι ολοι τοσο χαλια - βαση παντα των συμβασεων εργασιας. Δυστυχως ομως, πολλοι εργοδοτες (ιδιαιτερα σε μικρες επιχειρησεις) καποιον που δουλευει π.χ. σαν βοηθος λογιστη και δικαιουται μισθο 1200 ευρω, τον δηλωνουν σαν υπαλληλο γραφειου και του δινουν 600.

 

Βεβαια, σε τετοιες περιπτωσεις μπορεις να διεκδικησεις αναδρομικα τα χρηματα σου και εως 5 χρονια πισω (εντοκως) με μια καταγγελια στην επιθεωρηση εργασιας.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μπες στο http://www.omed.gr που έχει όλες τις συλλογικές συμβάσεις εργασίας, για όλα τα επαγγέλματα. Αν δεν βρεις μέσα την ειδικότητά σου ή τις επάγγελματικές σου υποχρεώσεις απευθύνσου στο γραφείο επιθεώρησης εργασίας στο οποίο ανήκει η επιχείρηση που εργάζεσαι.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Όπως όλοι ξέρετε σε κάποιες εταιρείες (αν όχι σε όλες πλέον) υπάρχουν κάποια τμήματα που είναι κοινόχρηστα όπως κουζίνα που θα κάτσουν να κάνουν καφέ, να φάνε etc etc , το καπνιστήριο, η τουαλέτα και άλλα..

 

Σε μία από τις δουλειές που πάω η κατάσταση με την κουζίνα είναι απελπιστική. Και είχα την ιδέα να τοποθετήσω σε "key" σημεία της κουζίνας κάποια "ενημερωτικά" leaflets/διαφημιστικά για τα μικρόβια/υγειηνή κτλ. ΜΠΑΣ και συγκηνηθεί κανείς και αλλάξει λίγο η κατάσταση.

 

Μήπως έχετε υπόψη από που μπορώ να βρώ στο ίντερνετ υλικό ή και ακόμα έτοιμο printable για να βάλω σε δράση το σχέδιο μου?

Link to comment
Share on other sites

Google is ur friend..

http://www.traveldailynews.gr/makeof.asp?central_id=737&permanent_id=46

 

http://www.geocities.com/restgreek/haccp.htm

 

 

http://www.lavisoft.gr/yphresies/p4.htm

 

γενικα ψαξε google/yahoo και ολο και κατι θα βρεις :)

Ότι δεν σε σκοτώνει :rocket: σε κάνει δυνατότερο

Όσο ζω μαθαίνω

Link to comment
Share on other sites

Google is ur friend..

http://www.traveldailynews.gr/makeof.asp?central_id=737&permanent_id=46http://www.geocities.com/restgreek/haccp.htm

 

γενικα ψαξε google/yahoo και ολο και κατι θα βρεις :)

 

έψαξα google αλλά δεν βρίκα ακριβώς αυτο που θέλω.. στο λινκ που έδωσες δεν μου δείχνει τίποτα παρα αυτό:

 

Microsoft OLE DB Provider for SQL Server error '80040e14'

Line 1: Incorrect syntax near '/'. /makeof.asp, line 166

Link to comment
Share on other sites

έψαξα google αλλά δεν βρίκα ακριβώς αυτο που θέλω.. στο λινκ που έδωσες δεν μου δείχνει τίποτα παρα αυτό:

 

Microsoft OLE DB Provider for SQL Server error '80040e14'

Line 1: Incorrect syntax near '/'. /makeof.asp, line 166

 

 

http://www.geocities.com/restgreek/haccp.htm αυτο το λινκ σου εδωσε!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Όπως όλοι ξέρετε σε κάποιες εταιρείες (αν όχι σε όλες πλέον) υπάρχουν κάποια τμήματα που είναι κοινόχρηστα όπως κουζίνα που θα κάτσουν να κάνουν καφέ, να φάνε etc etc , το καπνιστήριο, η τουαλέτα και άλλα..

 

Σε μία από τις δουλειές που πάω η κατάσταση με την κουζίνα είναι απελπιστική. Και είχα την ιδέα να τοποθετήσω σε "key" σημεία της κουζίνας κάποια "ενημερωτικά" leaflets/διαφημιστικά για τα μικρόβια/υγειηνή κτλ. ΜΠΑΣ και συγκηνηθεί κανείς και αλλάξει λίγο η κατάσταση.

 

Μήπως έχετε υπόψη από που μπορώ να βρώ στο ίντερνετ υλικό ή και ακόμα έτοιμο printable για να βάλω σε δράση το σχέδιο μου?

 

Η δικιά σου περίπτωση δεν είναι η μοναδική. Γενικά οι περισότεροι άνθρωποι είναι βρωμιάριδες και δεν δίνουν δεκάρα για κάτι που δεν είναι δικό τους. Βέβαια ούτε που να το φανταστούν να κάνουν τα ίδια στο σπίτι τους. Στην εταιρία που είμαι υπάρχουν δυο μικροί χώροι τέτοιοι, ενας για το διοικητικό προσωπικό (λογιστήριο, διοίκηση) και ένας για το προσωπικό που εξυπηρετεί τους πελάτες. Του διοικητικού λάμπει και το άλλο είναι μέσα στη βρώμα. Τους το είχα πεί δεν ξέρω πόσες φορές να μην βρωμίζουν, αλλά τίποτα. Ενημέρωσα την διοίκηση και τελικά ψύκτες, καφετιέρες και τα περισότερα τα πήραν στο άλλο. Τώρα? Δεν έχουν ούτε ψύκτη μεσα στο καλοκαίρι (αφού θεωρούσαν οτι ο ψύκτης είναι βάση για το ματάκι του μπρικιού και μέρος να αδιάζουν τους καφέδες και οτι άλλο ήθελαν) καλά τα έπαθαν!

Μάλιστα άφησαν μόνο μια τουαλέτα για αυτούς, εφόσον είχαν κάνει τις τουαλέτες αποθήκες και τα χαρτιά (ξέρετε πια ;) ) είχαν ξεχυλίσει και κανείς δεν τα μάζευε.

 

Και μην νομίζεις οτι αν κολήσεις διάφορα θα αλλάξει τίποτα, το εχω κάνει και εγω αυτό. Αλλά δοκίμασε πάντως ;)

Link to comment
Share on other sites

έψαξα google αλλά δεν βρίκα ακριβώς αυτο που θέλω.. στο λινκ που έδωσες δεν μου δείχνει τίποτα παρα αυτό:

 

Microsoft OLE DB Provider for SQL Server error '80040e14'

Line 1: Incorrect syntax near '/'. /makeof.asp, line 166

 

nai itan full to forum xtes kai dn ginotan na kanw edit (soz gia ta greeklish)

ekana edit simera

Ότι δεν σε σκοτώνει :rocket: σε κάνει δυνατότερο

Όσο ζω μαθαίνω

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να αλλάξουν συνήθεις ακόμα και αν τους τυπώσεις όλο το haccp.Είναι θέμα παιδείας και του πως έχουν μεγαλώσει.Οπότε είτε τους πιάνεις έναν-έναν και τους κάνεις ρεζίλι,είτε πας στον διευθυντή για να αναλάβει εκείνος τα περαιτέρω.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...