Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν κάποιος είναι δημόσιος υπάλληλος απαγορεύεται να είναι ταυτόχρονα «ελεύθερος επαγγελματίας». Απ’ όσο ξέρω δεν μπορεί να ανοίξει εταιρεία που βρίσκετε σε κράτος μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Μπορεί να κάνω λάθος… δεν το λέω με σιγουριά.

Αλλά σε γενικές γραμμές όταν είσαι δημόσιος υπάλληλος και θες να το γυρίσεις σε ελεύθερος επαγγελματίας είναι δύσκολη υπόθεση και χρονοβόρα, με ιδιαίτερα προβλήματα για το μέλλον που θα πρέπει να πάρεις σύνταξη από 2 διαφορετικά ταμεία.

Πάντως καλό θα ήταν να ρωτήσεις κάποιον που να ξέρει 100% ή ακόμα καλύτερα να βρεις τον ίδιο τον νόμο.

 

θα το ψαξω!καπως ετσι πρεπει να ειναι τα πραγματα!thanks παντως!

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάποιος είναι δημόσιος υπάλληλος απαγορεύεται να είναι ταυτόχρονα «ελεύθερος επαγγελματίας».

 

Κοίτα, νομικά άλλο ελεύθερος επαγγελματίας κι άλλο εταιρία. Το πρώτο απαγορεύεται σίγουρα για τους δημοσιους επαγγελματίες. Το δεύτερο;

 

Δεν ξέρω, γί' αυτό ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια!ξερει κανεις καμια καλη σχολη ναυαγοσωστικης στην θεσσαλονικη?αν εχει παει και εχει εμπειρια επανω στο θεμα!οποιαδηποτε βοηθεια ευπροσδεκτη!!:D:D
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια!ξερει κανεις καμια καλη σχολη ναυαγοσωστικης στην θεσσαλονικη?αν εχει παει και εχει εμπειρια επανω στο θεμα!οποιαδηποτε βοηθεια ευπροσδεκτη!!:D:D

 

Bayline

 

Δε ξέρω κατα πόσο είναι καλή. Δεν έχω πάει ποτέ σε τέτοια σχολή αν και το σκέφτομαι για φέτος..

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον από τα καθήκοντά μου, μου ανέθεσαν και την ιδιότητα του Τ.Α. Τι πρέπει να προσέξω; Από νομοθεσία τι πρέπει να δω;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον από τα καθήκοντά μου, μου ανέθεσαν και την ιδιότητα του Τ.Α. Τι πρέπει να προσέξω; Από νομοθεσία τι πρέπει να δω;

 

Από όσο ξέρω το να σε βάλουν Τ.Α. είναι ό,τι χειρότερο μπορεί να σου τύχει από την άποψη των ευθυνών κτλ. Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι να επισημάνεις όλους τους κινδύνους γιατί αν τραυματιστεί κάποιος από κάτι που δεν είχες επισημάνει στο risk assessment την έκανες... Αυτό φυσικά δημιουργεί προβλήματα ισορροπιών με την επιχείρηση και τον νόμο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει:

 

Κληρονομήσαμε μαζί με μια ξαδέλφη μου ένα οικόπεδο σε νησί το οποίο είναι εκτός σχεδίου κλπ.

 

Επειδή η έκταση βρίσκεται σε περιοχή που δεν έχει πωληθεί κάποια άλλη γειτονική εδώ και δεκαετίες, δεν μπορεί να εκτιμηθεί η αξία του οικοπέδου.

 

Που ή σε ποιον πρέπει να απευθυνθούμε για να μάθουμε?

Link to comment
Share on other sites

Ίσως λίγο άσχετο topic.. αλλά κάπου έπρεπε να το βάλω!:p

 

Λοιπόν.. έχω ακούσει το εξής: φοιτητές έχουν πάρει πτυχίο από μια σχολή.. και στη συνέχεια μπήκαν σε άλλη σχολή χωρίς κατατακτήριες εξετάσεις. Δυστυχώς όμως δε γνωρίζω λεπτομέρειες.. Έχετε ακούσει κάτι ανάλογο ή γνωρίζετε τις απαιτήσεις για να κάνει κανείς κάτι τέτοιο;

 

Thank you...

Ζωή χωρίς κινητό..; "Ελλειπτική" ζωή...:p
Link to comment
Share on other sites

Ίσως λίγο άσχετο topic.. αλλά κάπου έπρεπε να το βάλω!:p

 

Λοιπόν.. έχω ακούσει το εξής: φοιτητές έχουν πάρει πτυχίο από μια σχολή.. και στη συνέχεια μπήκαν σε άλλη σχολή χωρίς κατατακτήριες εξετάσεις. Δυστυχώς όμως δε γνωρίζω λεπτομέρειες.. Έχετε ακούσει κάτι ανάλογο ή γνωρίζετε τις απαιτήσεις για να κάνει κανείς κάτι τέτοιο;

 

Thank you...

Όσοι δε μπαίνουν με εξετάσεις , μπαίνουν με βαθμό πτυχίου!

Εξαρτάται από τη σχολή και το πανεπιστήμιο.

Για περαιτέρω βοήθεια pm.

Link to comment
Share on other sites

δε γνωρίζω αν μπορεί να γίνει κατι τέτοιο. με επιφύλαξη σου λέω πως ένα μικρό ποσοστό τελειόφοιτων περναέι σε αει της επιλογής του χωρίς κατατακτήριες λόγω βαθμού στο πτυχίο.
Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε!!

 

Θα ήθελα να θέσω ένα θέμα που με αφορά προσωπικά και άμμεσα...

Μόλις άπέκτησα την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος Ιατρικής και προσπαθώ να βρω μια άκρη όσον αφορά στην Ψυχιατρική. Δυστυχώς δεν έχω γνωστούς οι οποίοι να έχουν ακολουθήσει την ίδια ειδικότητα μ'εμένα κι έτσι οι απορίες μου είναι πολλές.

 

1) Άν έχει κάποιος το ΦΕΚ απο το υπουργείο Υγείας για τις νέες θέσεις ειδικότητας ή απο πού να το κάνω download

 

2) 'Αν γνωρίζετε περι αναμονών (για παθολογια. νευρολογία, ψυχιατρική -σ.σ οι δύο πρώτες εντάσονται στην ψυχιατρική ειδικότητα απλώς είναι ένα εξάμηνο η κάθε μια), όπως και πού με συμφέρει να δηλώσω ώστε να ξεκινήσω σχετικά νωρίς.

 

3) Οι παθολογία νευρολογία και ψυχιατρική πρέπει να γίνουν με αυτήν ακριβώς τη σειρά ή έχω μπορώ να επιλέξω ανάλογα με το που θα βρω ανοιχτή θέση?

 

4) Με συμφέρει τελικά να κάνω αγροτικό? Ισχύει πως στο 9μηνο αγροτικού εντάσονται οι 6 μήνες παθολογίας?

 

5)Απο πού μπορώ να βρώ πόσα μόρια έχω συγκεντρώσει (για το αγροτικό) μέχρι τώρα? Και πώς εποφελούμαι απο αυτά? (σ.σ έχω τελιώσει κάποια χρόνια πριν....οπότε ΠΟΛΛΑ μόρια!)

 

4) Υπάρχει κάποιος σύλλογος ή κάποια γραφεία για να ενημερωθώ για μελλοντικές απορίες?

 

Σας ευχαριστώ πολύ, οποιαδήποτε βοήθεια θα είναι πολύτιμη

Link to comment
Share on other sites

http://www.greekmeds.gr

Τα παιδιά θα σε βοηθήσουνε.Θα σου απαντήσω και εγώ σε μερικές απορίες πιο μετά...

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου πολλα ακουω για συμβασιουχους και συμβασεις που τελικα κανεις δεν γνωριζει τι ισχύει. Μηπως καποιος απο δικη του εμπειρια ή απο καποιον γνωστό του ξερει να μας πει κατι παραπάνω.

 

Πχ. Αν καποιος ειναι με συμβαση για 18 ή 24μηνες ισχυει κατι για διορισμό;

Αν καποιος ειναι με μερικη απασχόληση ο χρονος μετραει αναλογα με τις ωρες εργασίας του;

 

Καθε απαντηση δεκτη μπας και δουμε ασπρη μερα διοτι πολυ δυσκολα εγιναν τα πραγματα σημερα:blink:

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου πολλα ακουω για συμβασιουχους και συμβασεις που τελικα κανεις δεν γνωριζει τι ισχύει. Μηπως καποιος απο δικη του εμπειρια ή απο καποιον γνωστό του ξερει να μας πει κατι παραπάνω.

 

Πχ. Αν καποιος ειναι με συμβαση για 18 ή 24μηνες ισχυει κατι για διορισμό;

Αν καποιος ειναι με μερικη απασχόληση ο χρονος μετραει αναλογα με τις ωρες εργασίας του;

 

Καθε απαντηση δεκτη μπας και δουμε ασπρη μερα διοτι πολυ δυσκολα εγιναν τα πραγματα σημερα:blink:

 

Ειτε εισαι για 8 είτε για 18μηνες με συμβαση στο Δημοσιο δεν μπορεις να διοριστεις και αυτομα.

 

Απλα οι μηνες μετρανε για εμπειρια και περνεις επιπλεον μορια σε μια προκυρ. του ΑΣΕΠ.

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Η σοκολάτα δεν παχαίνει!

 

«Για να κρίνεις την ποιότητα μιας σοκολάτας που έχεις στα χέρια σου, την επιθεωρείς. Τη μυρίζεις. Τη σπάς στη μέση για να δεις πώς σπάει και μετά τη δαγκώνεις. Μετά, την αφήνεις να λιώσει στο στόμα. Τέλος, μπορείς να την καταπιείς και να απολαύσεις τη γεύση».

 

Αυτός, σύμφωνα με τον Patrick F. Fields, αναπληρωτή καθηγητή βιολογίας στο Olivet College, (που ειδικεύεται στη Βοτανική), είναι ο πλέον ενδεδειγμένος τρόπος για να γευτεί κανείς τη σοκολάτα, ένα από τα πιο αγαπημένα γλυκά του κόσμου. Ο Fields, γνωστός ως Doc Choc, δηλαδή Γιατρός της Σοκολάτας, μελετά και διδάσκει την ιστορία και την κουλτούρα της σοκολάτας και κάθε χρόνο, συνήθως την περίοδο της άνοιξης, διοργανώνει σεμινάρια σοκολάτας στα οποία οι σπουδαστές δοκιμάζουν περισσότερους από 60 τύπους σοκολάτας από ολόκληρο τον κόσμο. Φυσικά την τιμητική τους έχουν οι Γαλλικές, Βελγικές και Ελβετικές σοκολάτες.

 

Ο γιατρός επιμένει πως η σοκολάτα βοηθά τους ασθενείς που πάσχουν από άσθμα, διαστέλλοντας τους βρόγχους, μειώνει τα υψηλά επίπεδα χοληστερόλης και δεν προκαλεί πονοκεφάλους, ούτε σπυράκια. Οσο για το εάν παχαίνει; Ούτε κατά διάνοια! 'Η σοκολάτα έχει μέσα της λίπος, όμως είναι γεμάτη με όλα τα καλά ή τα ουδέτερα λίπη', δηλώνει ο Fields. Επιπλέον, δεν περιέχει καφεϊνη, αλλά θεοβρωμίνη, με ιδιότητες παρόμοιες με την καφεϊνη, που συμβάλλει στην καλή λειτουργία του οργανισμού.

 

Στο πέρασμα των αιώνων, εκατοντάδες έρευνες και στοιχεία σχετικά με τη σοκολάτα έχουν δει το φως της δημοσιότητας και αφορούν, τόσο την υγεία στην οποία συμβάλλει, όσο και την απόλαυση που προσφέρει. Σύμφωνα με τη Μεξικάνικη παράδοση, ο θεός του χρυσού φεγγαριού και των παγωμένων ανέμων, χάρισε στους κοινούς θνητούς τη φωτιά, το νερό και το κακαόδεντρο. Θεωρείται πως οι Μάγιας είναι ο λαός που καλλιέργησε πρώτος κακάο. Με την κατάκτησή τους από τους Αζτέκους, οι σπόροι κακάο, που ως τότε χρησίμευαν για την παρασκευή ενός πικρού θεραπευτικού ροφήματος με μπαχαρικά (Choclatl), έγιναν πολύτιμο μέσο συναλλαγής. Αυτό το θεραπευτικό ρόφημα προήλθε από το συνδυασμό των λέξεων 'Xocolli', δηλαδή 'πικρό' και 'Atl', δηλαδή 'νερό'.

 

Η σοκολάτα προέρχεται από τους καρπούς του δέντρου Theobroma Cacao, που συναντάται κυρίως στη νότιο Αμερική. Αφού ψηθούν ή υποστούν άλεσμα, εντάσσονται σε προϊόντα με κύριο συστατικό τη γνωστή σε όλους σοκολάτα. Εκτός από τη θεοβρωμίνη, περιέχει και φαιναιθυλαμίνη, που λειτουργεί ως τονωτικό για τον οργανισμό. Επιπλέον, αυξάνει την έκκριση της σεροτινίνης, μιας ουσίας του εγκεφάλου που αποτρέπει την κατάθλιψη, συμβάλλοντας ταυτόχρονα αποφασιστικά στην πνευματική διαύγεια όποιου τη χρησιμοποιεί.

 

Συναντάται κυρίως σε τρεις ποικιλίες: Τη μαύρη, τη γάλακτος και τη λευκή, ωστόσο πολλές υποκατηγορίες εντάσσονται σε αυτούς τους τρεις τύπους της δημοφιλούς ουσίας. Ολοι ανεξαιρέτως όμως οι τύποι σοκολάτας συνδέονται και επηρεάζονται άμεσα από τη θερμοκρασία στην οποία διατηρούνται, αλλά και τη υγρασία. Σήμερα, η σοκολάτα εντάσσεται σε ουσίες όπως τροφές και γλυκίσματα για μικρά παιδιά και μεγάλους, μέχρι ινστιτούτα αισθητικής που τη χρησιμοποιούν ως ιδανικό μείγμα ανανέωσης για το γυναικείο πρόσωπο και σώμα.

 

Τα χαρακτηριστικά της καλής σοκολάτας:

 

- Να έχει γυαλιστερή επιφάνεια.

- Να μην έχει γραμμές ούτε κηλίδες.

- Να σπάει καθαρά χωρίς να θρυμματίζεται.

- Να έχει ευχάριστη οσμή.

- Να λιώνει στο στόμα, αφού το βούτηρο του κακάο, βασικό συστατικό της σοκολάτας, λειώνει σε θερμοκρασία, χαμηλότερη από αυτήν του σώματος

 

Μανιάνα Καλογεράκη

 

http://www.cosmo.gr/Science/World/168833.html

Link to comment
Share on other sites

Ειτε εισαι για 8 είτε για 18μηνες με συμβαση στο Δημοσιο δεν μπορεις να διοριστεις και αυτομα.

 

Απλα οι μηνες μετρανε για εμπειρια και περνεις επιπλεον μορια σε μια προκυρ. του ΑΣΕΠ.

 

Δηλαδη αν κανεις 3διαδοχικες συμβασεις συνολικου χρονου πανω απο 24 μηνες δεν εχεις δικαιωμα να γινεις αορίστου;

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

ενας γνωστος μου θελει να γραψει κατι βοσκοτοπια-αγροτεμαχια τα οποια ειχε ο πατερας του στην κατοχη του χωρις βεβαια να υπαρχουν χαρτια!τα αγροτεμαχια βρισκονται σε βουνο των Τρικαλων κ δεν ειναι σε σχεδιο!ποσο θα κοστισει η ολη δουλεια σε συμβολαιογραφο?
Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται!

Δεν εχεις κανενα δικο σου?

Αν οχι πηγαινε σε καποιον, αν βρεις απο γνωστο, να ξερεις καλα τι θες και ρωτα!!

Απλα!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δεν αφορα εμενα το θεμα!ουτε δικηγορος, ουτε συμβολαιογραφος γνωστος υπαρχει!κ ξερεις πως ειναι αυτα τα θεματα!αν δεν εισαι γνωστος τους σου λενε οποια τιμη θελουν!
Link to comment
Share on other sites

Αχ, η σοκολάτα... Το αγαπημένο μου γλυκό (σε όλες τους τις παραλλαγές και ως συστατικό)... :food: Αλλά αυτό:

Η σοκολάτα προέρχεται από τους καρπούς του δέντρου [highlight]Theobroma[/highlight] Cacao, που συναντάται κυρίως στη νότιο Αμερική.
πως διαβάζεται; «Θεοβρώμα»; :lol: :p

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

axxxxxx ti mou les twra!!! se osous aresei h sokolata kai pisteuoun oti den paxainei proteinw to biblio syntagwn tou Steliou Parliarou"sokolata". parte to kai tha me thymytheite. deixnei thn allh diastash ths sokolatas!!!!!:food::yahoo::respect:
Link to comment
Share on other sites

αν δεν υπάρχουν ούτε τίτλοι κυριότητας ούτε σχέδιο τότε φέξε μου και γλύστρησα. Πρέπει καταρχής να μάθετε αν η περιοχή θεωρείται δημόσια, δάσος ή οτιδήποτε άλλο, ή και αν διεκδικείται από κάποιον άλλο, μοναστήρι, κοκ. Εαν η απάντηση είναι θετική τότε πας δικαστήρια. Εαν η απάντηση είναι αρνητική τότε πάλι πρέπει να γίνει μια διαδικασία που να καλείται όποιος έχει αντίρρηση σε αυτά που υποστηρίζει ο γνωστός σου και μετά μάλλον μέσω ειρηνοδικείου να επικυρωθεί η αιτίαση του. Βοηθάει πολύ αν τα δήλωνε στην εφορία ως δικά του και πλήρωνε και κάποιον φόρο. Γενικά στην επαρχία γίνονται όλα αυτά και στα μουλωχτά με το κατάλληλο ..αντίτιμο αλλά αν μπαίνουν στην υπόθεση σόγια, παππούδες κτλ είναι τρελό μπάχαλο. Δεν υπάρχουν πάντως και πολλές επιλογές, συνήθως κάθε περιοχή έχει το πολύ 2 συμβολαιογράφους ας πάει και ας ρωτήσει και στους δυο, οι τιμές είναι ψιλο-φιξ αλλά πρέπει να είναι μέσα στα κόλπα ο συμβολαιογράφος και όχι κανένας φλούφλης.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...