Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

η γραμματεια της σχολης αναφερει σε ανακοινωση οτι οσοι επιθυμουν την εκδοση του πτυχιου τους σε μεμβρανη θα πρεπει να καταβαλουν ενα ποσο 32 ευρω. μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ακριβως σημαινει αυτο? προκειται να παρω το πτυχιο τυπωμενο σε καποιο ειδικο χαρτι? αξιζει?
Link to comment
Share on other sites

Μεμβράνη ή πάπυρο; Συνήθως για πάπυρο ισχύει αυτό που λες.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

οταν λεμε μεμβρανη εννοουμε αυτο που εχεις στο μυαλο σου ως παπυρο, αυτο δηδαδη που ολοι βαζουν σε κορνιζα

 

με την ορκομωσια αυτο που δινουν ειναι σαν απλη εκτυπωση σε Α4

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να αγορασω τα:

- Γραμματικη και Συντακτικο της ANSI C Γραικας Φ.Κωνσταντινος (εκδ. κλειδαριθμος)

- Αναγνωση Κωδικα Σπινελλης Διομηδης (εκδοτης κλειδαριθμος)

- C Προγραμματισμος (εκδοτης Γκιουρδας Μ)

- Η Τεχνη και η Επιστημη της C (εκδοτης κλειδαριθμος)

 

για την C

 

και για Ψηφιακη Σχεδιαση

-Ψηφιακη Σχεδιαση Mano, M. Morris (εκδοτης Παπασωτηριου)

 

ειμαι 1οετης σπουδαστης. Ας απαντησει σας παρακαλω καποιος που γνωριζει.

Δεν βρηκα κατι αλλο σχετικο γι'αυτο δημιουργησα νεο θεμα, sorry στους admins αν δεν "κολλαει" εδω....

thanks.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να τα αγοράσεις?Δε θα σας δώσουνε?Που σπουδάζεις?

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

- C Προγραμματισμος (εκδοτης Γκιουρδας Μ)

 

 

Αυτό έχω διαβάσει, πολύ καλό αλλά θεωρεί αρκετές φορές κάποια πράγματα δεδομένα. Αν είναι για τη σχολή σου, κάνε αυτό που θα σου δώσουν κ παρακολούθα παραδόσεις. Δε χρειάζεται τπτ έξτρα

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ομως δεν ειναι να διαβασω για να γραψω στον ταδε καθηγητη αλλα να διαβασω για να γινω μηχανικος! Γι'αυτο θεωρω οτι σημειωσεις, διαλεξεις και τα λοιπα ειναι μονο η αρχη...

Ειναι και οτι μου αρεσει η C και θελω να εμβαθυνω.... εννοειτε φυσικα οτι για τα μαθηματα Μαθαματικων και Φυσικης δεν θα παρω κανενα εξτρα βιβλιο;)

 

αλλα για C και Λογικη Σχεδιαση που κανουμε 1ο εξαμηνο ειναι πολυ σημαντικα και θα ηθελα να ξεφυγω απο το τι λεει ο καθε καθηγητης....

Link to comment
Share on other sites

αλλα για C και Λογικη Σχεδιαση που κανουμε 1ο εξαμηνο ειναι πολυ σημαντικα και θα ηθελα να ξεφυγω απο το τι λεει ο καθε καθηγητης....

 

Λογική ή ψηφιακή σχεδίαση; Anyway, έχεις πμ.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ζητάω επιστημονικά τεκμηριωμένη άποψη για το μέγεθος της απώλειας που δικαιολογείται κατά τη μεταφορά καυσίμων (diesel) λόγω θερμοκρασιακής μεταβολής.

Αν πχ ένα βυτίο γεμίσει 20tn σε 18 C και φτάσει στις δεξαμενές ιδιωτικής εγκατάστασης ξεφορτώνοντας σε 5 C, τι ποσότητα είναι αποδεκτή ως παραλαβή;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

 

σήμερα κοιτούσα βιβλία Φυσικής (όχι πανεπιστημιακά άλλα απλά και κατανοητά βιβλία που φέρνουν την επιστήμη της Φυσικής κοντά στον καθένα που έχει έστω και λίγη περιέργεια και ενδιαφέρον).

 

Μου έκανε εντύπωση (ως ιδέα) ένα βιβλίο που είχε τίτλο "Το πανηγύρι της Φυσικής" στο οποίο ο συγγραφέας εξηγούσε με απλό τρόπο και με απλές έννοιες της φυσικής, χωρίς μαθηματικά κλπ καθημερινές καταστάσεις και φαινόμενα όπως πχ γιατί στις βουνοκορφές έχει κρύο, γιατί η κιμωλία τρίζει στον πίνακα κλπ.

Ομολογώ ότι μου άρεσε άλλα δεν το αγόρασα διότι ήταν μια αρκετά παλιά έκδοση η οποία ήταν ουσιαστικά χωρίς εικονογράφηση.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν ξέρετε κάποιο παρόμοιο βιβλίο, με εικόνες, σχηματάκια κλπ που θα το κάνουν πιο χρήσιμο και ενδιαφέρον.

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Θα σου μιλήσω σαν φοιτητής εφ. Φυσικής!

Πρόσεχε...γιατί η εκλαίκευση γενικά είναι επικίνδυνο πράγμα....Πέρα όμως από αυτό:

Έχεις ποτέ βρει τις διαλέξεις του Feynmann για τη Φυσική; Αν είσαι λίγο καλός στα αγγλικά θα εντυπωσιαστείς με τον τρόπο που εξηγεί πράγματα και καταστάσεις !!!!! (Κυκλοφόρησαν και σε γνωστό υπόγειο ελληνικό μέρος του διαδικτύου που αρχίζει από μπλε έχει μέσα άσπρο και τελειώνει σε gt) μεταφρασμένες ελληνικά !

Ένα άλλο πολύ ενδιαφέρον αν σε ενδιαφέρει η αστροφυσική και η αστρονομία είναι το "Αστροφυσική Ι" και Αστροφυσική ΙΙ του Shu από τις Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης. . .

Έψαχνες κάτι συγκεκριμένο; Γιατί και η φυσική είναι λίγο τεράστια. . . .

Ότι αρχίζει, πάντα πρέπει να τελειώνει. Είναι φυσικός νόμος...:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Θα σου μιλήσω σαν φοιτητής εφ. Φυσικής!

Πρόσεχε...γιατί η εκλαίκευση γενικά είναι επικίνδυνο πράγμα....Πέρα όμως από αυτό:

Έχεις ποτέ βρει τις διαλέξεις του Feynmann για τη Φυσική; Αν είσαι λίγο καλός στα αγγλικά θα εντυπωσιαστείς με τον τρόπο που εξηγεί πράγματα και καταστάσεις !!!!! (Κυκλοφόρησαν και σε γνωστό υπόγειο ελληνικό μέρος του διαδικτύου που αρχίζει από μπλε έχει μέσα άσπρο και τελειώνει σε gt) μεταφρασμένες ελληνικά !

Ένα άλλο πολύ ενδιαφέρον αν σε ενδιαφέρει η αστροφυσική και η αστρονομία είναι το "Αστροφυσική Ι" και Αστροφυσική ΙΙ του Shu από τις Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης. . .

Έψαχνες κάτι συγκεκριμένο; Γιατί και η φυσική είναι λίγο τεράστια. . . .

 

ευχαριστώ πολύ φίλε μου για τις προτάσεις.....

 

θα σου απαντήσω ως καθηγητής Φυσικής εδώ και 10+ χρόνια. Αυτά που μου προτείνεις είναι πολύ καλά και χρήσιμα. Άλλωστε τόσα χρόνια σπάνια βρήκα βιβλίο (επιστημονικό ή εκλαικευμένο) που να με απογοήτευσε.

Το θέμα είναι για μένα να ψάχνω συνεχώς, για τον λόγο αυτό άλλωστε άνοιξα και το συγκεκριμένο θέμα - δεν μπορώ να γνωρίζω τι βιβλίο ή τι site κυκλοφορεί κάθε στιγμή!!!

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά καλό είναι και το

"Όσα δεν ήξερε ο Αινστάιν", εκδόσεις Κέδρος

http://www.bestseller.gr/main.php?book_id=362&

 

Αν κατάλαβα καλά, ταιριάζει στην περιγραφή αυτού που ψάχνεις!

...συνείδηση, κάθε γενιάς μανιφέστο...
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν τέτοιες εικόνες...

Μπορείτε να τις ανεβάσετε εδω!:D

 

ΥΣ έχω και εγώ κάτι εικόνες αλλά δεν ξέρω πως να τις ανεβάσω...(αν γίνεται να μου πει κάποιος,να δείτε και τι εικόνες θέλω)

Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

Ax,κι εγώ θέλω!Έχω μερικές!Θέλω όμως κι άλλες!
Link to comment
Share on other sites

Τότε δώσε μου το e-mail σου να σου στείλω ότι έχω και να μου στείλεις και εσύ ότι έχεις...

 

Το δικό μου είναι το fe31h@yahoo.gr

Θα περιμένω...:)

Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανείς Πρωτοετής ή Δευτεροετής φοιτητής της Εφαρμοσμένης Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας; Πρόκειται να δώσω κατατακτήριες και θα ήθελα κάποια βοήθεια. Τα μαθήματα στα οποία θα εξεταστώ είναι: Εισαγωγή στην Πληροφορική, Μαθηματικα Ι, Αρχές Οικονομικής.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

 

μήπως τους έχει κανείς σε κανά excel αρχείο?

 

ευχαριστώ.

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έγκλημα στο Διαδίκτυο

Υπόθεση κλοπής εικονικής περιουσίας διερευνάται στην Ολλανδία

 

 

Ένας 17χρονος συνελήφθη και πέντε ακόμα νεαροί ανακρίνονται στην Ολλανδία κατηγορούμενοι ότι έκλεψαν τα... εικονικά έπιπλα από το εικονικό σπίτι ενός συμπαίκτη τους στο δικτυακό παιχνίδι Habbo Hotel.

 

Οι έξι έφηβοι, αναφέρει την Πέμπτη το BBC, κατηγορούνται ότι έκλεψαν και μοιράστηκαν εικονικά έπιπλα αξίας 4.000 ευρώ, τα οποία είχαν αγοραστεί με πραγματικά χρήματα -οι χρήστες μπορούν να αγοράζουν συνάλλαγμα στο εικονικό νόμισμα του παιχνιδιού.

 

Το Habbo, ένας κόσμος κοινωνικής δικτύωσης, επιτρέπει στους έξι εκατομμύρια παίκτες του να δημιουργούν τους χαρακτήρες τους, να διακοσμούν τα δωμάτιά τους στο εικονικό ξενοδοχείο του παιχνιδιού και να παίζουν διάφορα παιχνίδια.

 

Όπως εξήγησε εκπρόσωπος της Sulake, της εταιρείας που διαχειρίζεται το Habbo Hotel, οι κατηγορούμενοι παρέσυραν τα θύματα σε ψεύτικες ιστοσελίδες του Habbo, όπου τους ζητήθηκαν οι μυστικοί κωδικοί πρόσβασης.

 

«Πρόκειται για κλοπή επειδή τα έπιπλα πληρώθηκαν με αληθινά χρήματα. Αλλά ο μόνος τρόπος να γίνει κανείς κλέφτης στο Habbo είναι να αποκτήσει τα ονόματα και τους κωδικούς πρόσβασης των παικτών και στη συνέχεια να συνδεθεί στο παιχνίδι και να πάρει τα έπιπλα» δήλωσε ο εκπρόσωπος.

 

«Είχαμε αρκετές απάτες αυτού του είδους σε πολλές χώρες, αυτή όμως είναι η πρώτη περίπτωση που η αστυνομία αναλαμβάνει δράση» πρόσθεσε.

 

Οι υποθέσεις κλοπής σε διαδικτυακά παιχνίδια μπορούν να έχουν πραγματικά άσχημη κατάληξη. Το 2005, ένας παίκτης στη Σαγκάη μαχαίρωσε και σκότωσε στ' αλήθεια έναν συμπαίκτη του επειδή του είχε κλέψει το εικονικό σπαθί.

 

Newsroom ΔΟΛ

:)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...