Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επισκέπτης
Επίσης να προσθέσω πως καλό θα είναι να αποφεύγουμε τα "pet shops" τύπου οδού Αθηνάς, τα οποία έχουν στοιβαγμένα ζώα μέσα στο μαγαζί σε διάφανα κλουβιά εκτεθειμένα στον ήλιο της βιτρίνας! Αυτοί οι τύποι είναι απαράδεκτοι και απορώ πως ****** τους δίνουν τις άδειες λειτουργίας!:mad:
Link to comment
Share on other sites

loipon akou ti tha kaneis:giati den pairneis ena aplo tsantaki mesis(xoris thikes gia kinito ennoo)?tha pareis kai 2 oraies thikoules(exei o germanos kales,stilates kai ftines) gia ta kinita sou kai tha eisai arxontas.tha ta petas xima mesa sto tsantaki kai kai den tha pathainoun tpt giati tha einai to kathena sti thiki tou!!ti les?voithisa katholou i epimeneis akomi sto tsantaki me tis 2 thikes gia kinita?
Link to comment
Share on other sites

Vasika kai eg oayto exo skeftei kai mallon ekei tha kataleikso apo i nstigmi pou den vrisko ayto pou thelo,alla tha itan kalitera na ipirxe tsantaki me esoterikes thikes.thanx pantos gia tin protasi sou.

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Μαδρίτη - Οκτώβριος 2007

Επιστρέφω χθες βράδυ από Μαδρίτη με Vueling. 23:25 η πτήση, το check in έκλεινε 40' νωρίτερα, δηλαδή 22:45. Έλα ντε που εμείς είχαμε τη φαϊνή να πάμε να δουμε τον αγώνα μπάσκετ Real Madrid -

Valencia (ώρα έναρξης 19:30). Το γήπεδο όμως ήταν στην άλλη άκρη της πόλης, 30 στάσεις περίπου με το μετρό...Τελειώνει το ματς στις 21:15, και χάνω τον άλλον μες το μπουλούκι...Είχε πάει να βρει το Raul, τον ποδοσφαιριστή της Real Madrid, για να φωτογραφηθεί μαζί του. Ρίχνουμε ένα τρέξιμο που στα χρονικά όμοιό του δεν έχω ξαναρίξει, φτάνουμε στο μετρό, μια απόσταση περίπου 10-15' από το γήπεδο του μπάσκετ. Φτάνουμε στο ξενοδοχείο, πέρνουμε τα πράγματα από την αποθηκούλα, και ο άλλος διψούσε...Καθυστερεί 5' για να πιει νερό, ενώ η ώρα ήταν ήδη 22:15...Από το ξενοδοχείο έπρεπε να πάρουμε 2 συρμούς, σύνολο 8 στάσεις..Ευτυχώς που είχα ήδη μιλήσει με κάποια παιδιά που είμασταν στην ίδια πτήση και ξέραμε σε ποιο γκισέ είναι το check-in. Φτάνουμε στο αεροδρόμιο 22:45 - 22:50. Ελα που για να βγεις από το μετρό έπρεπε να βάλεις πάλι το εισητήριό σου στο μηχάνημα. Εγώ για να γλιτώσω χρόνο, πέρασα μαζί με μια κοπέλα που ήταν μπροστά μου. Μας βλέπει λοιπόν ο σεκιουριτάς και μας αρχίζει. Οι σεκιουριτάδες εκεί, δεν είναι σαν εδώ, διαθέτουν γκλομπ και χειροπέδες. Αναγκαζόμαστε να ψάξουμε για τα εισητήριά μας, αλλά έχουμε χάσει πολίτιμο χρόνο...Τρέχουμε στις κυλιόμενες, σπρώχνουμε από δω, σπρώχνουμε από κει, τελικά φτάνουμε στο γκισέ. Κλειστός!! Βρίσκουμε κάτι υπαλλήλους του αεροδρομίου, δεν μπορώ να περιγράψω το σκηνικό που επικρατεί...Τελικά μετά από 5' έρχεται μια κοπέλα από την εταιρεία, μόνο που δεν την φίλησα....

 

 

Με κάτι άλλα παιδιά που μίλησα το πρωί, το είχαν χάσει το αεροπλάνο τους, αλλά αυτοί δεν είχαν πρόβλημα γιατί η εταιρεία τους πετάει κάθε μέρα, ενώ εμείς αν το χάναμε, θα καθόμασταν εκεί μέχρι την Τρίτη...

Link to comment
Share on other sites

Μαδρίτη - Οκτώβριος 2007

Επιστρέφω χθες βράδυ από Μαδρίτη με Vueling. 23:25 η πτήση, το check in έκλεινε 40' νωρίτερα, δηλαδή 22:45. Έλα ντε που εμείς είχαμε τη φαϊνή να πάμε να δουμε τον αγώνα μπάσκετ Real Madrid -

Valencia (ώρα έναρξης 19:30). Το γήπεδο όμως ήταν στην άλλη άκρη της πόλης, 30 στάσεις περίπου με το μετρό...Τελειώνει το ματς στις 21:15, και χάνω τον άλλον μες το μπουλούκι...Είχε πάει να βρει το Raul, τον ποδοσφαιριστή της Real Madrid, για να φωτογραφηθεί μαζί του. Ρίχνουμε ένα τρέξιμο που στα χρονικά όμοιό του δεν έχω ξαναρίξει, φτάνουμε στο μετρό, μια απόσταση περίπου 10-15' από το γήπεδο του μπάσκετ. Φτάνουμε στο ξενοδοχείο, πέρνουμε τα πράγματα από την αποθηκούλα, και ο άλλος διψούσε...Καθυστερεί 5' για να πιει νερό, ενώ η ώρα ήταν ήδη 22:15...Από το ξενοδοχείο έπρεπε να πάρουμε 2 συρμούς, σύνολο 8 στάσεις..Ευτυχώς που είχα ήδη μιλήσει με κάποια παιδιά που είμασταν στην ίδια πτήση και ξέραμε σε ποιο γκισέ είναι το check-in. Φτάνουμε στο αεροδρόμιο 22:45 - 22:50. Ελα που για να βγεις από το μετρό έπρεπε να βάλεις πάλι το εισητήριό σου στο μηχάνημα. Εγώ για να γλιτώσω χρόνο, πέρασα μαζί με μια κοπέλα που ήταν μπροστά μου. Μας βλέπει λοιπόν ο σεκιουριτάς και μας αρχίζει. Οι σεκιουριτάδες εκεί, δεν είναι σαν εδώ, διαθέτουν γκλομπ και χειροπέδες. Αναγκαζόμαστε να ψάξουμε για τα εισητήριά μας, αλλά έχουμε χάσει πολίτιμο χρόνο...Τρέχουμε στις κυλιόμενες, σπρώχνουμε από δω, σπρώχνουμε από κει, τελικά φτάνουμε στο γκισέ. Κλειστός!! Βρίσκουμε κάτι υπαλλήλους του αεροδρομίου, δεν μπορώ να περιγράψω το σκηνικό που επικρατεί...Τελικά μετά από 5' έρχεται μια κοπέλα από την εταιρεία, μόνο που δεν την φίλησα....

 

 

Με κάτι άλλα παιδιά που μίλησα το πρωί, το είχαν χάσει το αεροπλάνο τους, αλλά αυτοί δεν είχαν πρόβλημα γιατί η εταιρεία τους πετάει κάθε μέρα, ενώ εμείς αν το χάναμε, θα καθόμασταν εκεί μέχρι την Τρίτη...

Kανόνισε στο Μπόλτον και στο Μόναχο να γλιτώσεις τέτοιες ταλαιπωρίες της τελευταίας στιγμής... :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

ενδιαφέρομαι να δώσω κατατακτήριες για την συγκεκριμένη σχολή μόλις τελειώσω τον στρατό του χρόνου τέτοιο καιρό μιας και η Ηλεκτρονική δεν είναι ο τομέας μου στην τελική.

Υπάρχει κανείς που να σπουδάζει εκει να μας πει εντυπώσεις?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε.θέλω να ρωτήσω αν ξέρετε κάποιο site που να δίνει συμβουλές και λεπτομέρειες για τεχνικές για το πως μπορείς να βάψεις ένα χώρο του σπιτιού.σκέφτομαι να βάψω το σπίτι αλλά αρκετές λεπτομέρειες σημαντικές δεν τις γνωρίζω οπότε λέω πριν ξεκινήσω να ενημερωθώ όσο γίνετε καλύτερα:).αν υπάρχει κάτι σχετικό πείτε γιατί δεν βρίσκω.ευχαριστώ :D
Link to comment
Share on other sites

Η λεπτομερια που κανει την διαφορα στο βαψιμο ειναι τα κοψιματα....Ολα τα αλλα ειναι θεμα συνδιασμων χρωματων. Μια κακη πινελια στα κοψιματα κανουν μεγαλυτερο μπαμ σε σχεση με μια κακη επιλογη χρωματων!!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Χρειάζομαι κάποιες πληροφορίες όσον αφορά την επόμενη μέρα της εγγραφής μου στον Ιατρικό Σύλλογο.

 

Οποιαδήποτε βοήθεια θα μου φανεί χρήσιμη γι΄αυτό, ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Έχω αποφασίσει να ειδικευτώ στην Ψυχιατρική η οποία είναι "σπαστή" ειδικότητα(όσοι έχουν σχέση με το αντικείμενο καταλαβαίνουν).

 

Έχω πολλά μόρια κι έτσι θα κυνηγήσω Άγονο αγροτικό ώστε να καλυφθούν οι 6 πρώτοι μήνες της Παθολογίας (καθώς η αναμονές είναι για το 2011 στην καλύτερη περίπτωση).

 

Μπορώ λοιπόν, εφόσον δεν έχω ακόμα καλύψει την παθολογία, να κανώ αίτηση για νευρολογία? Πρέπει πρώτα να κατοχηρώσω το άγονο αγροτικό??

 

Το ίδιο ισχύει και για τις κληρώσεις? Δηλ υποχρεούμαι να συμμετέχω σε κληρώσεις για παθολογία ή μπορώ και νευρολογία??

 

Τρίτο και σημαντικότερο, αν γνωρίζετε απο πού μπορώ να ενημερώνομαι για τις τρέχουσες κληρώσεις ανα την Ελλάδα κι όχι μόνο στο νομό που υπάγομαι.

 

Επίσης για να λάβω μέρος σε κλήρωση κάποιου νομού επιβάλλεται να είμαι εγγεγραμένη στον συγκεκριμένο νομο?

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα κατά της Φτώχειας το YSUN-Greece σε προσκαλεί να λάβεις μέρος στην παγκόσμια προσπάθεια κατάρριψης του ρεκόρ Guinness συμμετοχής ταυτόχρονων εκδηλώσεων κατά της φτώχειας.

 

Την Τετάρτη 17 Οκτωβρίου και ώρα 7:30μμ στο Λευκό Πύργο Θεσσαλονίκης μαζευόμαστε φορώντας λευκά για να λάβουμε κι εμείς μέρος στην παγκόσμια αυτή κινητοποίηση.

 

ΣΗΚΩ

για να ρίξεις τη φτώχεια

 

ΜΙΛΑ

για να επιτευχθούν οι Στόχοι της Χιλιετίας

 

ΣΗΚΩ

απέναντι στην αδικία και την ανισότητα

 

ΜΙΛΑ

για να απαιτήσεις την τήρηση των υποσχέσεων από τις κυβερνήσεις

 

ΣΗΚΩ για να μετρηθείς

 

ΜΙΛΑ για να ακουστείς

 

Contact Info

Email:info@ysun-greece.org

Website:http://ysun-greece.org

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου γιατρέ. Ψυχίατρος ε; Θα σε χρειαστούμε πολλοί από δω μέσα :-P Μη μας ξεχάσεις :D

 

Λοιπόν όπως είπε και ο φίλος, αυτές τις πληροφορίες θα τις βρεις στο greekmeds.com, το forum της Ιατρικής σχολής. Έχουν πάρα πολλά ! Εδώ δεν νομίζω να ξέρει κανείς να σου απαντήσει!

 

Greets και καλή σταδιοδρομία !

Ότι αρχίζει, πάντα πρέπει να τελειώνει. Είναι φυσικός νόμος...:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Μαζεύτηκαν καμια 100αρια άτομα, αλλά το καλύτερο ήταν η συμμετοχή των περαστικών. Καλά ήταν και αποτελεί μια πρώτη κίνηση :) Ιδιαίτερα θετικό είναι ότι προβλήθηκε από φορείς της πόλης, όπως τα πανεπιστήμια και άλλους ΜΚΟ.

 

Τα επίσημα νούμερα παγκοσμίως και αν τελικά έσπασε το παγόσμιο ρεκόρ συμμετοχών ανακοινώνονται εδώ σε λίγο

 

http://standagainstpoverty.org/press/conference

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα εδώ να γράψουμε τις διάφορες εμπειρίες μας από ταξείδια που κάναμε στο παρελθόν (ή και στο μέλλον για όσους μπορούν να το διαβάσουν :p )

 

Παρακαλώ τους Moderators να μην κλειδώσουν το topic, ουδεμία σχέση έχει με το Ταξίδια του Dimitris79.

 

 

Αυστρία - Καλοκαίρι 2004

Είμαι στην Αυστρία με την ομάδα baseball του ΑΡΗ (οπαδισμός και διακοπές, ο καλύτερος συνδυασμός :p ). Ενώ έχω μπλέξει με ντόπια (μακρυά παιδιά), τελευταίο βράδυ λέω στον άλλο "Χρήστο, σήμερα ή θα πηδήξω ή θα μεθύσω!". Η γκόμενα άφαντη και ο συμφορουμίτης σας τελευταίο βράδυ μεθαέι΄με μπύρες. Σε τέτοιο σημείο που την άλλη μέρα με πήρε 30 τηλ. ο πατέρας μου, μιλήσαμε άλλες 2 φορές, και δεν κατάλαβα τίποτα..Το μεσημεράκι τον πέρνω τηλ. και τον ρωτάω τι συνέβη...Είχε πεθάνει η γιαγιά μου...Μιλήσαμε καμμιά ώρα για να βγάλουμε άκρη έτσι κομμάτια όπως είμουνα και να του εξηγήσω πόσο κοντά ή μακρυά είμουν από τη Βιέννη, πώς θα με στελνε χρήματα γιατί τα χα φάει όλα και δεν φτάνανε για αεροπλάνο, όταν είχε 800€ για Χανιά, μέσω Σόφιας και Αθήνας...Να μην τα πολυλογώ, πέτυχα την τύπισσα στο δρόμο, πήγαμε σπίτι της να βρούμε τα δρομολόγια, στην πορεία βρήκαμε και το δρομολόγιο της ηδονής...Το πρωί είμουν κανονικά στο μνημόσυνο...

φανταζομαι σε στεναχωρησε πολυ που η γιαγια σου....:X

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Opws lew stous filous... miliste mou twra pou einai tsaba...:}

Asteieuomai.

Euxaristw gia to site. E0esa thn erwthsh thn perasmenh evdomada kai eixa ena kai monadiko reply pou mou elege "an vreis kati pes mou ki emena" ki etsi...phga nomarxia kai vrhka thn akrh. Opoios 0elei na tou pw as me rwthsei.Ti na kaneis.....

Link to comment
Share on other sites

Α=μαζικός αριθμος(πρωτόνια και νετρόνια)

Ζ=ατομικός αριθμός(πρωτόνια)

Ν=νετρόνια

Αυτά ειναι αρχικά γράμματα απο αγγλικές λέξεις τις οποίες τις εξηγούμε έτσι στην χημεία όπως γράφω παραπάνω.Τώρα εγώ θέλω να μου πει κάποιος ποιανών ΑΓΓΛΙΚΩΝ λέξεων είναι τα παραπάνω αρχικά.Ξέρει κανείς?

Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως προέρχονται από λέξεις -έκανα και μια αναζήτηση στο net και δεν βρήκα κάτι-, απλώς συμβολίζονται από αυτά τα γράμματα.

Βέβαια δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά.:O

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

καλά για το Ν νομιζω δεν τίθεται θέμα (Ν-ετρόνια), τα άλλα δύο όμως όντως έχουν επιλεγεί συμβατικά και δεν είναι τα πρώτα γράμματα λέξεων. Το μεν Ζ μάλλον προέρχεται από τη γερμανική λέξη για τον ατομικό αριθμό Atomzahl (οπου το β' συνθετικό Z-ahl σημαίνει αριθμός) αλλά άμα θες μια πιο "συμβολική" εξήγηση, μπορεί να προέρχεται κ από την ελληνική μυθολογία, απο το Δία συγκεκριμένα (Zeus) που συμβόλιζε την απόλυτη δύναμη- ενέργεια (αρα και "ατομική" ενέργεια)-εμένα μου φαίνεται τραβηγμένο αλλά υπάρχει στην "εγκυκλοπαίδεια των συμβόλων". Οσο για το Α, αν σκεφτείς οτι το βάζουμε πάνω στ αριστερά του χημ στοιχείου, ισως να επιλέχθηκε για να δείχνει την αντιδιαστολή με το Ζ που μπαίνει κάτω (για να χουμε την αντίθεση Α-Ζ αλλά κ για να μην υπάρχουν αμφιβολίες ποιό πάει πάνω κ ποιο πάει κάτω);)
Link to comment
Share on other sites

καλά για το Ν νομιζω δεν τίθεται θέμα (Ν-ετρόνια), τα άλλα δύο όμως όντως έχουν επιλεγεί συμβατικά και δεν είναι τα πρώτα γράμματα λέξεων. Το μεν Ζ μάλλον προέρχεται από τη γερμανική λέξη για τον ατομικό αριθμό Atomzahl (οπου το β' συνθετικό Z-ahl σημαίνει αριθμός) αλλά άμα θες μια πιο "συμβολική" εξήγηση, μπορεί να προέρχεται κ από την ελληνική μυθολογία, απο το Δία συγκεκριμένα (Zeus) που συμβόλιζε την απόλυτη δύναμη- ενέργεια (αρα και "ατομική" ενέργεια)-εμένα μου φαίνεται τραβηγμένο αλλά υπάρχει στην "εγκυκλοπαίδεια των συμβόλων". Οσο για το Α, αν σκεφτείς οτι το βάζουμε πάνω στ αριστερά του χημ στοιχείου, ισως να επιλέχθηκε για να δείχνει την αντιδιαστολή με το Ζ που μπαίνει κάτω (για να χουμε την αντίθεση Α-Ζ αλλά κ για να μην υπάρχουν αμφιβολίες ποιό πάει πάνω κ ποιο πάει κάτω);)

 

Πολύ ωραία:)

Κάποια άλλη πρόταση?

Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...