Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά από που μπορώ να βρω εισιτήρια για το Eurobasket 2007 στην Ισπανία; Μόνο on-line από το επίσημο site; Πιστεύετε ότι συμφέρει από ταξιδιωτικό γραφείο σαν πακέτο με διαμονή, πήγαινε-έλα κλπ;
Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Επειδή υπάρχει τεράστιο υλικό για την ιστορία της Ευρώπης με ενδιαφέρει αν γνωρίζει κανείς κάποιο site που να παρουσιάζει με απλά γραφικά τα διάφορα ευρωπαϊκά έθνη από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα.Δηλαδή κάτι σαν χάρτης που να δείχνει τις αυτοκρατορίες-βασίλεια-κράτη και πώς αυτά αλλάζουν στους αιώνες μέχρι σήμερα. Δεν μπόρεσα να βρω κάτι πρακτικό και εύκολο στην κατανόηση..

 

Ενδιαφέρομαι κυρίως για τις μετακινήσεις εθνοτήτων και όχι τοσο για τα σύνορα.Πχ έχει σε μερικούς χάρτες του 1100 kingdom of poland ή kingdom of croatia χωρίς να μπορείς να καταλάβεις αν οι πολωνοί ή οι κροάτες είναι έθνος και από ποιους κατάγονται..

Near to the East, in a part of Ancient Greece...in an ancient land called Macedonia...
Link to comment
Share on other sites

Τα έθνη είναι δημιουργήματα του 19ου αιώνα κυρίως.

Πολυ πριν υπήρχαν απλά βασίλεια ή αυτοκρατορίες οι οποίες αποτελούνταν απο πολλές εθνότητες.

 

Οι Κροάτες πχ ανήκουν στους Γιουγκοσλάβους αλλά λόγω Αυστροουγγαρίας απομακρύνθηκαν απ τους Βόσνιους και τους Σέρβους.

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή υπάρχει τεράστιο υλικό για την ιστορία της Ευρώπης με ενδιαφέρει αν γνωρίζει κανείς κάποιο site που να παρουσιάζει με απλά γραφικά τα διάφορα ευρωπαϊκά έθνη από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα.Δηλαδή κάτι σαν χάρτης που να δείχνει τις αυτοκρατορίες-βασίλεια-κράτη και πώς αυτά αλλάζουν στους αιώνες μέχρι σήμερα. Δεν μπόρεσα να βρω κάτι πρακτικό και εύκολο στην κατανόηση..

 

Ενδιαφέρομαι κυρίως για τις μετακινήσεις εθνοτήτων και όχι τοσο για τα σύνορα.Πχ έχει σε μερικούς χάρτες του 1100 kingdom of poland ή kingdom of croatia χωρίς να μπορείς να καταλάβεις αν οι πολωνοί ή οι κροάτες είναι έθνος και από ποιους κατάγονται..

ούτε υπάρχει ούτε θα υπάρξει επειδή αυτά τα θέματα είναι γενικά υπο διαμάχη. Η Πολωνία για παράδειγμα οριζόνταν μόνο πολιτικά, όχι τόσο από το αν υπήρχαν ή όχι Πολωνοί (για αυτό και δεν ..εξαφανίστηκε ξαφνικά το 1700 για να ξαναεμφανιστεί το 1919), παρομοίως για τους Κροάτες υπάρχουν ελάχιστοι πάπυροι και ένας ...λαξευμένος βράχος για να πιστοποιούν ότι ο βασιλιάς των Κροατών ονομάζονταν όντως βασιλιάς των Κροατών στον Μεσαίωνα. Δεν υπάρχει εύκολη λύση μόνο πολύ διάβασμα για αυτά (και πολλές προσωπικές απόψεις).

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση..Για το Ελληνικο Εθνος εχεις εξετασει τα παντα ?Καλο θα ηταν πρωτα να εξετασεις για αυτο και υστερα βλεπεις.

Για να ακόυσω δηλαδή Μπετόβεν πρέπει να ακούσω πρώτα όλους τους δίσκους του Τσιτσάνη?:D:D

Δεν νομίζω ότι πρέπει να φτάσω στο σημείο να γνωρίζω με λεπτομέρεια τα πάντα για την ελληνική ιστορία και μετά να μάθω για την ευρωπαική..Άλλωστε η ελληνικη ιστορία συνδέεται σε πολλές στιγμές με την ευρωπαική αλλά δεν διδασκόμαστε παρά ελάχιστα. Έχω μελετήσει πολύ ελληνική ιστορία και ιδιαίτερα την εποχή του Αλέξανδρου και τους Ελληνιστικούς χρόνους αλλά υπάρχει ένα μεγάλο κενό για το γινόταν στην υπόλοιπη Ευρώπη εκείνο το διάστημα. Επίσης με ενδιαφέρει όπως ανέφερα και πριν το από ποιους λαούς και έθνη προέρχονται τα σημερινά ευρωπαικά κράτη.

Τα έθνη είναι δημιουργήματα του 19ου αιώνα κυρίως.

Πολυ πριν υπήρχαν απλά βασίλεια ή αυτοκρατορίες οι οποίες αποτελούνταν απο πολλές εθνότητες.

 

Οι Κροάτες πχ ανήκουν στους Γιουγκοσλάβους αλλά λόγω Αυστροουγγαρίας απομακρύνθηκαν απ τους Βόσνιους και τους Σέρβους.

.

 

Παρόλαυτα μπορεί να βγεί μια γενική εικόνα πιστέυω.Πχ είναι γνωστό ότι διάφορες περιοχές ή σημερινα κράτη της δυτικής ευρώπης κατάγονται από τους κέλτες όπως οι Ιρλανδοί και η Βρετάννη στην βορειοδυτική Γαλλία , ή κράτη των Βαλκάνίων από τους Σλάβους κτλ.

Near to the East, in a part of Ancient Greece...in an ancient land called Macedonia...
Link to comment
Share on other sites

Σε μερικούς μήνες το ΥΠΕΧΩΔΕ προκειται να ανοίξει έναν δρόμο απαλοτριώνοντας ένα οικόπεδο μου και πρόκειται να κόψει περίπου 15 ελαιόδεντρα 20 ετών.

 

Είναι τραγικό που δεν φροντίζουν να τα μεταφυτέψουν. Τους ρώτησα τι θα τα κάνουν και μου είπαν να τα κόψω ξύλα για το τζάκι :cry:

 

Τι μπορώ να κάνω;;; Θα είναι πολυ κρίμα να τα κάψουμε...

Υπάρχει κάποια λύση μεταφύτευσης;

Link to comment
Share on other sites

μπα !! τίποτα δεν γίνετε !

ρώτησα ατομο απο την αμερικάνικη γεωργική σχολή , μόνο αν ήταν το πολυ 1-1,5 χρονών

Link to comment
Share on other sites

μπα !! τίποτα δεν γίνετε !

ρώτησα ατομο απο την αμερικάνικη γεωργική σχολή , μόνο αν ήταν το πολυ 1-1,5 χρονών

 

Κάποτε είχα διαβάσει ένα άρθρο Κυπριακό που έλεγε πως μεγαλες ξενοδοχειακές μονάδες αγοράζουν ελαιόδεντρα μεγάλης ηλικίας για να τα μεταφυτεύσουν προκειμένου να διακοσμήσουν τον κήπο τους.

Εκει βασίτηκα αλλα δεν έχω βρεί κάτι παραπάνω :(

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους. Είμαι νέο μέλος και είπα να δημοσιεύσω φωτογραφίες από το κινητό μου που πρόσφατα διακόσμησα με αερογραφία με χρώματα και βερνίκι αυτοκινήτων. Δυστυχώς οι καλλιτεχνικές μου ικανότητες περιορίζονται εδώ, και σαν φωτογράφος είμαι χάλια:), όταν καταφέρω να τραβήξω καλύτερες φωτο, θα τις ανεβάσω...

 

...α και επειδή δε μπορώ να επισυνάψω εικόνες, το link για τις φωτογραφίες εδω: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1989846#post1989846

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους. Είμαι νέο μέλος και είπα να δημοσιεύσω φωτογραφίες από το κινητό μου που πρόσφατα διακόσμησα με αερογραφία με χρώματα και βερνίκι αυτοκινήτων. Δυστυχώς οι καλλιτεχνικές μου ικανότητες περιορίζονται εδώ, και σαν φωτογράφος είμαι χάλια:), όταν καταφέρω να τραβήξω καλύτερες φωτο, θα τις ανεβάσω...

 

...α και επειδή δε μπορώ να επισυνάψω εικόνες, το link για τις φωτογραφίες εδω: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1989846#post1989846

 

εκανες 2 threads για να μας δειξεις το κινητο σου? :ban::protest::spam::offtopic::lock::help::mad::X:blink:

Ότι δεν σε σκοτώνει :rocket: σε κάνει δυνατότερο

Όσο ζω μαθαίνω

Link to comment
Share on other sites

εδώ δεν μπορούσα να ανεβάσω φωτογραφίες κι ετσi το ανέβασα στο topic για motorola.

Δεν είχα κακή πρόθεση, αν ενοχλέι, να διαγράψω αυτο. sorry

Link to comment
Share on other sites

εκανες 2 threads για να μας δειξεις το κινητο σου? :ban::protest::spam::offtopic::lock::help::mad::X:blink:

Καλα λεει. Εισαι ψωναρα!

Παντως η αερογραφια σου ειναι πολυ ομορφη :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εκανες 2 threads για να μας δειξεις το κινητο σου? :ban::protest::spam::offtopic::lock:

 

Auto asto na to pei kapoios poio palios pou gnwrizei perissotera apo sena!!!Einai neo melos opws kai esu kai dn exei ma8ei akoma!!!!Oi Mods giauto ton logo einai!!!8a mporouses na peis tin apopsi sou gia tin aerografia kai oxi na kaneis askopa posts(spamming;):D):whistle:

 

P.S.

Korifaio to kinitaki sou file mou!!!:respect::w00t:

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να μου τα χώνουνε όσο θέλουνε, στο κάτω κάτω ίσως να έχουν και δίκιο, πάντως επειδή δε μου αρέσει να απολογούμαι, αν μπορούσα να επισυνάψω αρχείο σε αυτό το topic δε θα χρειαζότανε να ανοίξω και δεύτερο και, ναι, n_wildgirl, μπορεί και να είμαι λίγο...
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να μου τα χώνουνε όσο θέλουνε, στο κάτω κάτω ίσως να έχουν και δίκιο, πάντως επειδή δε μου αρέσει να απολογούμαι, αν μπορούσα να επισυνάψω αρχείο σε αυτό το topic δε θα χρειαζότανε να ανοίξω και δεύτερο και, ναι, n_wildgirl, μπορεί και να είμαι λίγο...

Καλα κανεις :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Ψάχνω να βρω Ν( ξερετε - Νεος οδηγός) αλλα οχι το συνηθισμένο. Θέλω να βρω που έχει αυτα τα αρκουδάκια που φοράνε αυτά τα γλυκούλια T-Shirts με Ν πάνω. Ξέρετε μήπως που θα βρώ? Πήγα σε Ρεζέρβα αλλα δεν βρήκα. :confused:
Good things come to those who wait...
Link to comment
Share on other sites

πες μας περιοχη..

για θεσσαλονικη,εχω δει σε πολλα καταστηματα.

εχει γεμισει η αγορα με δαυτα

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

ναι οντως... δεν ανεφερα περιοχή! Σορυ. Ειμαι αθήνα, νότια προάστια.

 

Στα Prakticer νομίζω εχω δει.

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

αν και θα κάνω διαφήμιση σε παναγιωταράκο (έχει και στη ν σμυρνη και στη γλυφαδα αλλά είναι πανάκριβος)

στο καρφουρ επίσης στον αλιμο θα βρεις

και σε κανά 2 βενζινάδικα με shop μέσα (shell η bp)

επίσης στο πρακτικερ αν είσαι κοντά (πρόσφατα αγόρασα για την αδελφουλα μου)

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...