Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η μόνωση μπορεί και να μην βοηθήσει τελικά.η θα αφήνεις ένα παράθυρο ανοιχτό η να μπει ένας εξαεριστήρες με υγρόμετρο να ξεκινάει οπότε έχει υψηλή υγρασία.

 

Αφήνω παράθυρο ανοικτό. Ένα μικρό στο υπόγειο. Περνάει αέρας. Όλο το καλοκαίρι ήταν ανοικτό. Όμως το βασικό θέμα είναι η σκουριά στο παράθυρο.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Θέλω να φτιάξω ένα γραφείο το οποίο θα είναι ξύλινο.

Το προβλημα- επειδή είναι για παιδακι- είναι ότι δεν πρέπει να μένουν επάνω μολυβιές, σημάδια από μαρκαδόρους κτλ.

Λέω να το περάσω ένα βερνίκι εμποτισμού, μερικά χέρια & μετά θέλω να μείνει ανεπηρέαστο από τις βρωμιές που είπα.

Η άλλη επιλογή είναι το σφυρήλατο χρωμα. Λαδομπογιά. Θέλω όμως να φαίνονται τα νερά του ξύλου. Πεύκο. Δεν ξέρω αν το σφυρήλατο χρώμα κάνει νερά σε ευθεία γραμμή όταν βάφεις με πινέλο.

Ρώτησα σε χρωματοπωλείο & μου είπαν για υγρό γυαλί. Ρητίνη. Δε θέλω να βάλω τέτοιο υλικό γιατί φοβάμαι ότι αν το καταστρέψω, δε θα μπορώ να το επαναφέρω.

Η υφή αν θα είναι ματ ή γυαλιστερό δε με πολυνοιάζει. Ίσως το ματ να το προτιμούσα.

Θέλω να είναι πλενόμενο. Να φεύγει η σκόνη με πανί. Να μην κολλάει η σκόνη & δε φεύγει.

Σας ζάλισα. Το ξέρω. :p Θα ήθελα μια συμβουλή από κάποιον.

Τι προτείνετε;

Ευχαριστώ πολύ!

Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Χμ... Δε θα σε βόλευε να βάλεις γυαλί (τζάμι) στην άνω επιφάνεια του γραφείου? Θα κάνει όλα αυτά που λες και όταν με το καλό μεγαλώσει το παιδί, το πετάς κ έχεις στην ουσία ένα καινούργιο γραφείο.
Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει η ιδέα του τζαμιού από πάνω.

Μάλλον αυτή τη λύση θα ακολουθήσω.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Απλά να πω κ το προφανές. Θα πας σε μαγαζί που πουλάνε τζάμια (σε τζαμά κοινώς) και θα του πεις τη δουλειά που το θέλεις. Εγώ προσωπικά σου προτείνω τουλάχιστον 4χιλ πάχος και οπωσδήποτε ροντέ για να μην κόβουν οι άκρες του. Μπορείς να παίξεις και με ελαφρούς χρωματισμούς.
Link to comment
Share on other sites

Μηπως θα πρεπει πρωτα να εντοπισεις το προβλημα της υγρασιας απο που προερχεται; Ολα τα εξοχικα εχουν υγρασια, αλλα για να φτασεις στο σημειο να σαπισουν τα σιδερα τοτε κατι κρυβεται απο πισω.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Απλά να πω κ το προφανές. Θα πας σε μαγαζί που πουλάνε τζάμια (σε τζαμά κοινώς) και θα του πεις τη δουλειά που το θέλεις. Εγώ προσωπικά σου προτείνω τουλάχιστον 4χιλ πάχος και οπωσδήποτε ροντέ για να μην κόβουν οι άκρες του. Μπορείς να παίξεις και με ελαφρούς χρωματισμούς.

 

Αυτό θα κάνω. Ευχαριστώ!

Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Πριν πόσο καιρό κάνατε την εργασία αυτή; Αυτό αφορά όλο το σπίτι σας ή υπόγειο ή ημιυπόγειο; Σαν κόστος πόσο στοίχησε; Έχετε δει αποτέλεσμα;

 

Dingeo, εννοείς αφυγραντήρα; Είναι εξοχική κατοικία & πάω κάθε 15 μέρες περίπου. Δεν ξέρω αν σε τόσο αραιό διάστημα θα μπορεί να προσφέρει κάτι.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Για κοστη δεν ξερω,το καναμε στο σπιτι(σε διαμερισμα).Ειναι ανοιχτο απο παντου.Το καναμε εδω και 5 χρονια,απο το 2011 περιπου.

Εκανε μεγαλη δουλεια γιατι:

1) Απορροφαει ολη την υγρασια,ειδικα αν μπει απο την εξωτερικη πλευρα του τοιχου.Αλλα και απο μεσα ομως κανει δουλεια.

2) Μειωσε το κοστος θερμανσης και ξεφορτωθηκαμε το μπολ με τα μπαλακια που μαζευουν την υγρασια.

Σε εμενα ο τοιχος ηταν λες και ειναι βρεγμενος ολο το χειμωνα,και καθε 3 χρονια περιπου βαφαμε το σπιτι.Το χειμωνα αν σε πιανει αλλεργικη ρινιτιδα,εξαιτιας της υγρασιας ειναι θεμα.Σε μεγαλο βαθμο θα απαλλαγεις απο αυτο αν το πρωι εκει μεσα ξυπνας με ξηροτητα στο στομα γιατι εχει βουλωσει η μυτη σου και αναπνεεις απο το στομα.Επισης και απο το να εισαι συνεχεια με 4 πακετα χαρτομαντιλα στο μπουφαν σου.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έλαβα μόλις το παρακάτω email αλλά δεν βγάζω άκρη τι ακριβώς είναι και τι εννοεί! Το περίεργο είναι ότι δεν έχω κάποια συσκευή Apple! (Είχα πριν χρόνια για ένα μήνα ένα iPhone αυτό ήταν πριν 3-4 χρόνια!)

Γνωρίζει κανείς τι μπορεί να εννοεί το mail? Με ανησυχεί αυτό που λέει για payment.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

b98d2e31da03ecec730547a7a6f7fb0c.jpg

 

Στάλθηκε από το BLN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ισως καποιος εδωσε λαθος email.

στο δικο μου email εχει ερθει ενημερωση για δανειο, απο στοιχηματικη εταιρεια, για το ταχυδρομειο της περιοχης κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Πατώντας το λινκ για update με έβγαλε στη σελίδα της Apple όμως

 

Στάλθηκε από το BLN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

εισαι σιγουρος οτι ειναι η κανονικη σελιδα; Το μειλ απο ποιον εχει ερθει (διευθυνση οχι ονομα)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχει δίκιο ο φίλος πιο πάνω, είναι σπαμ! Το λινκ δεν παραπέμπει στο επίσημο σάιτ της Apple! Είναι ολόιδια η αρχική και τα σχετικά αλλά κάτι αλλάζει στη διεύθυνση, το τσεκαρα! Το καλό είναι ότι δεν συμπλήρωσα κανένα στοιχείο από αυτά που ζητάτε το σπαμ όπως όνομα, επώνυμο κλπ, το κακό είναι ότι πληκτρολογησα τον κωδικό μου θεωρώντας ότι είναι επίσημο mail!

Έκανα δύο τσεκ με δύο antivirus στο κινητό και δεν βρήκαν τίποτα και αλλάζω κ όλους τους κωδικούς μου!

Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να γνωρίζω/ξέρω για να μη έχω κανένα θέμα?

 

Στάλθηκε από το BLN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω πρόβλημα στο σπίτι με το ίντερνετ,δεν έχω καθόλου καλό σήμα και ψάχνω τρόπους να βελτιώσω όσο γίνεται περισσότερο.Έψαξα και βρήκα κάτι wifi repeater, wifi extender και έχω μπερδευτεί λίγο.Ξέρει κάνεις από αυτά?Ή έχει χρησιμοποιήσει κάποιος να πει την γνώμη του αν δουλεύουν.
Link to comment
Share on other sites

Εχω πρόβλημα στο σπίτι με το ίντερνετ,δεν έχω καθόλου καλό σήμα και ψάχνω τρόπους να βελτιώσω όσο γίνεται περισσότερο.Έψαξα και βρήκα κάτι wifi repeater, wifi extender και έχω μπερδευτεί λίγο.Ξέρει κάνεις από αυτά?Ή έχει χρησιμοποιήσει κάποιος να πει την γνώμη του αν δουλεύουν.

 

Τι router έχεις (είναι από τον πάροχο ή είναι δικό σου); Το έχεις σε καμιά γωνία και δεν πιάνει;

Ίσως κάτι του στυλ "TP-LINK TL-WR802N" σε AP mode να σε βοηθούσε αν το wifi του router σου είναι ασθενές.

 

Προσωπικά έχω το TL-WR702N σε AP mode.

Δηλαδή έχω το router μόνο για ethernet και έχω συνδέσει το tp-link με το router μέσω ethernet και συνδεόμαι σε αυτό με wifi.

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω το εξής powerline. Μέχρι να μου έρθει το ίντερνετ που περιμένω την ενεργοποίηση μου έχει δώσει ο απέναντι τον κωδικό του. Στο σαλόνι όλα καλά στο δωμάτιο δεν έχω ίντερνετ. Πήρα το powerline να δώσω ίντερνετ και μέσα αλλά δε μπορώ να βρω ΠΩΣ ΘΑ ΔΩ ΤΟ ΔΊΚΤΥΟ του δίπλα χωρίς να πατήσει το WPS κουμπάκι του και να μπω, αφού ξέρω τον κωδικό....
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας για αθλητικά παπούτσια για κάποια φίλη,είδα ότι υπάρχει ένα σάιτ που στέλνει παπούτσια οπυ έχει τιμές ακριβώς στο μισό των άλλων.Ετσι, πχ,τα Adidas Ultra Boost,(καταπληκτικά παπούτσια,ειρήσθω εν παρόδω),τα έχει 80€,ενώ οι άλλοι 180.

Το σάιτ αυτό είναι το http://www.mr-shoes.gr και δεν έχω ιδέαν τι είναι,που βρίσκεται,και αν πουλάει μαϊμούδες.Και βέβαια,αν είναι εκτός Ελλάδος,θα μιλάει και το Τελωνείο.

Ξέρει κανείς τίποτα γι' αυτό;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

για επιλογή συσκευής έχουμε για επιλογή παροχέα όμως δεν βρήκα κάτι.

ενδιαφέρομαι για καρτοκινητό, κατα κύριο λόγο για δεδομένα, υπάρχουν προτάσεις απο τους γνώστες?

ο αριθμός μου ειναι συμβόλαιο wind.

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Μακρυά και αγαπημένοι... Αν στα στοιχεία επικοινωνίας έχει μόνο ένα κινητό τηλέφωνο τότε καταλαβαίνεις για τι περίπτωση μιλάμε.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για το μόνο που θα τολμαγα να παραγγείλω είναι ότι στους τρόπους πληρωμής έχει δωρεάν αντικαταβολή.αν γνωρίζεις και ποια είναι τα γνήσια κάνε το βήμα.

Υπόψη όμως ότι κάτι δεν πάει καλα

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...