Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

ανοίγω το θέμα αυτό, δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι παρόμοιο αν υπάρχει παρακαλώ ενημερώστε με, γιατί θα ήθελα τις ιδέες σας για μετατροπή ενός επίπλου.

Έχω ένα έπιπλο υπολογιστή το οποίο το έχω στην γκαρσονιέρα μου και πάνω έχω την τηλεόραση και τα xbox μου. Το θέμα είναι ότι γενικά δεν μου αρέσει και θα προτιμούσα ένα έπιπλο τηλεόρασης αλλά και αυτό δεν θέλω να το πετάξω και δεν ξέρω και που να το βάλω. Σκεφτόμουν να το αλλάξω/διακοσμήσω/προσθέσω κάτι για να μοιάζει πιο πολύ σε έπιπλο τηλεόρασης αλλά οι ιδέες δεν υπάρχουν.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Η γιαγιά μου μετά το θάνατο του παππού μου δεν έχει πάρει καθόλου ελληνική σύνταξη. Ο παππούς μου πέθανε τον Ιούλιο του 2015. 'Επαιρνε μόνο γερμανική σύνταξη λόγω του ότι δούλεψε και στη Γερμανία και δεν την έπαιρνε για όλο το διάστημα μέχρι το θάνατό της. Έχει πεθάνει τον Απρίλιο του 2017. Έχουν μαζευτεί 2500 ευρώ συνολική ελληνική σύνταξη και είναι μπλοκαρισμένα στην Εθνική Τράπεζα της Θεσσαλονίκης. Πως μπορώ να δω αν υπάρχουν τα 2500 ευρώ στην Εθνική Τράπεζα και αν υπάρχουν πως μπορώ να τα πάρω; Edited by phoneakias
έλλειψη κάποιων στοιχείων
Link to comment
Share on other sites

Η γιαγιά μου μετά το θάνατο του παππού μου δεν έχει πάρει καθόλου ελληνική σύνταξη. Ο παππούς μου πέθανε τον Ιούλιο του 2015. 'Επαιρνε μόνο γερμανική σύνταξη λόγω του ότι δούλεψε και στη Γερμανία και δεν την έπαιρνε για όλο το διάστημα μέχρι το θάνατό της. Έχει πεθάνει τον Απρίλιο του 2017. Έχουν μαζευτεί 2500 ευρώ συνολική ελληνική σύνταξη και είναι μπλοκαρισμένα στην Εθνική Τράπεζα της Θεσσαλονίκης. Πως μπορώ να δω αν υπάρχουν τα 2500 ευρώ στην Εθνική Τράπεζα και αν υπάρχουν πως μπορώ να τα πάρω;

 

μόνο σν εισαι σινδικαιουχος στο λογαριασμό.

Link to comment
Share on other sites

μόνο σν εισαι σινδικαιουχος στο λογαριασμό.

 

Φαντάζομαι χωρίς να ξέρω σίγουρα ότι θα μπορεί να πάρει ένα μέρος και αν είναι κληρονόμος της γιαγιάς του

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

αν δεν είσαι ήδη συνδικαιούχος, τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα και θέλει δικαστήρια και τρέξιμο. Βέβαια, προτεραιότητα έχει η μητέρα σου ή ο πατέρα σου, ανάλογα ποιανού ήταν γονείς οι παπουδογιαγιάδες. Γενικώς καλύτερα να ψαχτείς με δικηγόρο, στο myphone δύσκολα θα βρείς απάντηση για τέτοιο θέμα. :)
Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου πει σε ενα φροντηστηριο, ενας καθηγητητης που κανει μαθημα, και τον ασφαλιζουν στο ιΚα:

1. ποιες οι εισφορες που πρέπει να πληρωνει αυτος και ποιες του εργοδοτη; (τα ποσοστα δηλαδη)

2. ποσο ειναι η τιμη του ενσημου αντιστοιχα;

Edited by sakaflias
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπερα σε ολους.Δεν ηξερα που αλλου να ρωτησω γιαυτο το θεμα οποτε ρωτησα εδω.Ειμαι 17 χρονων και επειδη η μερες των πανελληνιων οσο παει ερχονται και πιο κοντα αρχιζω και ψαχνομαι πιο πολυ για το τι θελω να κανω ακριβως. Ο τομεας που θα μου αρεσε να κατευθυνθω ειναι πληροφορικη αλλα πιο πολυ πρως hardware και δικτυο. Αυτο ομως που δεν ξερω ειναι αν για να ακολουθησω αυτον τον τομεα πρεπει να παω στο ατει θεσσαλονικης η στο αει πληροφορικης. Θα γουσταρα περσσοτερο το απθ αλλα αν δεν εχει αυτο που ψαχνω δεν με πολυ ενδιαφερει.Υπαρχει καποιος που να ξερει?
Link to comment
Share on other sites

Οταν λες hardware τι εννοεις; Να επισκευαζεις pc; Μπορεις απλα να πας σε ΙΕΚ γιατι ουτε τα τει ουτε τα αει πληροφορικης σου μαθαινουν τετοια πραγματα.

 

Ολα χρειαζονται στην πληροφορικη. Αν θες να ασχοληθεις με τα δικτυα, ειδικα στο security κομματι πρεπει να εχεις στην χειροτερη μια επαφη με τον προγραμματισμο. Απο εκει και περα μπορεις να δεις το προγραμμα σπουδων της καθε σχολης και να αποφασισεις.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας εχω εναν γνωστο που εχει ξενοδοχειο και δεν εχουνε site αλλα θελει ο κοσμος να βαλει προκαταβολη μεσω καποιου link να τον οδηγει στην τραπεζα και να βαζει τα στοιχεια της καρτα του και να βαζει την προκαταβολη πριν ερθει στο ξενοδοχειο , σκεφτεται να φτιαξει site και να βαλει το ecommerce της τραπεζας αλλα μηνπως θα πρεπει να πληρωσει σε δικηγορο για δικηγορικα για τους ορους ; . γνωριζει κανενας;

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εδω και πολλες ημερες εχω παρατηρησει το εξης πρωτα απο ολα η εφαρμογη του android alpha tv δεν δουλευει να δεις webtv καποια σειρα και γραφει παρακαλω περιμενετε το video φορτωνει... και τιποτα δεν γινεται.... προσπαθησα μεσω του browser του κινητου internet οπως το ονομαζει να μπω στο site και να δω το ελα στην θεση μου ενα επεισοδιο αλλα φρικαρα με τον ηχο ειναι σαν να βρικολακιαζει τον ηχο και παραμορφωνεται , δοκιμασα να μπω και μεσω chrome απο το ιδιο το κινητο αλλα τιποτα , η συσκευη μου ειναι huawei y550 και απο laptop και κανονικο υπολογιστη φορτωνει κανονικα με κανονικο ηχο , λετε να εχω κολλησει κανενα ιο; ή τι αλλο μπορει να φταιει και να μην μπορω να ακουσω τον ηχο κανονικα;

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Γνωρίζει κανείς εαν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα συλλογής & ανακύκλωσης χαλασμένων μπαταριών UPS?

Είναι δωρεάν ή σου αγοράζουν την μπαταρία ως επιβράβευση;

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

ΣΥ.ΔΕ.ΣΥΣ υπαρχουν και εταιρειες που αγοραζουν μπαταριες για ανακυκλωση αλλα ειναι πολυ μικρο το ποσο που δινουν και δεν αξιζει.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Μιας και βλέπω στο ίντερνετ πολύ όμορφες και ξεχωριστες φωτογραφιες ανεβασμένες από καλλιτέχνες η απλές σελίδες, αποφάσισα να ανοίξω αυτό το θέμα! Εδω θα μπορούμε να ανεβάζουμε φωτογραφικό υλικό από το ίντερνετ που βρήκαμε και μας άρεσε η κάποια φωτογραφία που βρήκαμε και μας προβλημάτισε με κάποιο τρόπο! Καλό θα είναι να βάζουμε μαζί με την φωτογραφία και

- Την πηγή (πχ link ή έστω όνομα σελίδας/περιοδικού κλπ)

- Λίγα λόγια για το δημιουργό

- Τι μας έκανε να την ανεβάσουμε εδώ.

Εννοείται ότι ανεβάζουμε μόνο φωτογραφίες που υπάρχουν δημόσια σε κάποια σελίδα/ανάρτηση και όχι από κάποιον φιλο πχ χωρίς την άδεια του!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ξεκινάω με μια πολύ ωραία φωτογραφία του GregoryKapa που μου άρεσε πολύ. Είναι από την δημόσια σελίδα του στο Facebook. Είναι φωτογράφος.

https://m.facebook.com/gregorykapa.gr/?tsid=0.08828995165626452&source=result

5a7d4571e7e981129e219e81a5796d30.jpg

Η συγκεκριμένη μου άρεσε γιατί δίνει έναν δραματικό τόνο στην φωτογραφία. Ο συγκεκριμένος βγάζει φοβερές φωτογραφίες.

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια στην άσχετη κάτι πάτησα στο κινητό και όλο το forum το βλέπω με πολύ μικρά γράμματα! !!!τι πάτησα και δεν πόρων να το βρω να το αλλάξω σε προβολή Mobile? ??????????
Link to comment
Share on other sites

Η κυβερνηση του Καναδα εχει ανοιξει απο τις 3 Νοε ενα προγραμμα που θα δωσει την δυνατοτητα σε νεους/νεες 18-35 ετων να δουλεψουν για 12 μηνες στον Καναδα. Επιλογη γινεται μετα απο κληρωση και υπαρχουν 180 θεσεις. Για να κανει καποιος αιτηση χρειαζεται διαβατηριο σε ισχυ. Δεν υπαρχουν αλλες απαιτησεις (πχ πτυχιο) ουτε χρειαζεται να βρεις δουλεια πριν πας εκει. Μπορεις να δουλεψεις σε οποιαδηποτε δουλεια χωρις περιορισμο (εκτος απο επαγγελματα που ειναι ευαισθητα σε αρρωστιες οποτε πρεπει να περασεις και ιατρικα τεστ πριν πας).

 

Οποιος ενδιαφερεται ας κοιταξει Working Holiday Visa/International Experience ή να μου στειλει ΠΜ για περισσοτερα.

Take five..
Link to comment
Share on other sites

Κάτω ☟ χαμηλά δεξιά δες έχει ένα κινητό και λέει mobile έκδοση, προσάρμοσμενη έκδοση του myphone για κινητά με οθόνη αφής
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Σε ημιυπόγειο υπήρχαν ξύλινα παράθυρα τα οποία λόγω υγρασίας & παλαιότητας είχαν χαλάσει & είχαν πιτσικάρει.

Βγήκαν & μπήκαν σιδερένια. 2 χέρια μίνιο & τρία χέρια λαδομπογιά περάστηκαν πριν 3 χρόνια.

Χθες διαπίστωσα ότι έχουν αρχίσει & σαπίζουν. Βγάζουν σκουριά από μέσα προς τα έξω. Από τον τοίχο. Χαλάει δηλαδή από μέσα η κάσα.

Τι να κάνω; Φοβάμαι ότι αν βάλω αλουμινίου θα εγκλωβιστεί η υγρασία του υπόγειου & ίσως έχω άλλα προβλήματα.

Έχει κάποιος να προτείνει κάτι;

Ευχαριστώ!

Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Σε ημιυπόγειο υπήρχαν ξύλινα παράθυρα τα οποία λόγω υγρασίας & παλαιότητας είχαν χαλάσει & είχαν πιτσικάρει.

Βγήκαν & μπήκαν σιδερένια. 2 χέρια μίνιο & τρία χέρια λαδομπογιά περάστηκαν πριν 3 χρόνια.

Χθες διαπίστωσα ότι έχουν αρχίσει & σαπίζουν. Βγάζουν σκουριά από μέσα προς τα έξω. Από τον τοίχο. Χαλάει δηλαδή από μέσα η κάσα.

Τι να κάνω; Φοβάμαι ότι αν βάλω αλουμινίου θα εγκλωβιστεί η υγρασία του υπόγειου & ίσως έχω άλλα προβλήματα.

Έχει κάποιος να προτείνει κάτι;

Ευχαριστώ!

 

Επειδη και εμας η οικοδομη γενικα ειχε θεμα με την υγρασια ειχαμε τα εξης.Στο σπιτι ολο το χειμωνα οι τοιχοι σταζαν νερα και τα κουφωματα(αλουμινιου).

Καναμε μονωση με fibran πανω στον τοιχο(κανονικα απο εξω πρεπει αλλα εμεις τα βαλαμε απο μεσα) και πλαστικα κουφωματα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ένας χαρακτήρας να σου έμεινε τα χερια;;εφόσον έχει ρεύμα το χτισμα

 

Στάλθηκε από το W2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Επειδη και εμας η οικοδομη γενικα ειχε θεμα με την υγρασια ειχαμε τα εξης.Στο σπιτι ολο το χειμωνα οι τοιχοι σταζαν νερα και τα κουφωματα(αλουμινιου).

Καναμε μονωση με fibran πανω στον τοιχο(κανονικα απο εξω πρεπει αλλα εμεις τα βαλαμε απο μεσα) και πλαστικα κουφωματα.

 

Καλημέρα!

Πριν πόσο καιρό κάνατε την εργασία αυτή; Αυτό αφορά όλο το σπίτι σας ή υπόγειο ή ημιυπόγειο; Σαν κόστος πόσο στοίχησε; Έχετε δει αποτέλεσμα;

 

Dingeo, εννοείς αφυγραντήρα; Είναι εξοχική κατοικία & πάω κάθε 15 μέρες περίπου. Δεν ξέρω αν σε τόσο αραιό διάστημα θα μπορεί να προσφέρει κάτι.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Η μόνωση μπορεί και να μην βοηθήσει τελικά.η θα αφήνεις ένα παράθυρο ανοιχτό η να μπει ένας εξαεριστήρες με υγρόμετρο να ξεκινάει οπότε έχει υψηλή υγρασία.
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ονομάζομαι Σπύρος και δουλεύω επάνω σε ένα νέο project.

 

Διεξάγω μια έρευνα για το εν λόγο project και λόγο έλλειψης κεφαλαίου, (ώστε να απευθυνθώ σε στατιστικές εταιρείες), έχω δημιουργήσει ένα ερωτηματολόγιο ώστε να ολοκληρωθεί η έρευνα μου.

Αν μπορείτε και έχετε χρόνο, θα ήθελα να με βοηθήσετε απαντώντας στο ερωτηματολόγιο (μικρό είναι, 12 ερωτήσεις περιέχει).

 

 

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSclyNzy4iIkAtMcpByFz1FX6gJE-3oA6vtDZzfdvWCOIH6V5g/viewform?usp=sf_link :-D

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Φιλικά Σπύρος!

 

Υ.Γ Αν πετύχει το εγχείρημα όσοι απαντήσετε θα λάβετε μοναδικά δώρα... χαχαχαχα :-) ...θα δημιουργήσουμε την μωβ Πέμπτη..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...