Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμενα ο μπαμπάς μου είναι από την Χίο

Η μητέρα μου είναι από την Γαλλία και εγώ είμαι γεννημένος στο Παρίσι και ήρθα Ελλάδα 1 έτους.Αρα είναι 50% Γάλλος και 50% Έλληνας.Εσεις από ποιο μέρος κατάγεστε;

Link to comment
Share on other sites

Αν καποιος ζωγραφιζει κανονικα,η μουντζουρωνει οπως εγω,ας τα ανεβασει http://https//flic.kr/p/VJPY9s

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μαλλον ηταν πολυ χαλια για να ανεβει θα κανω ακομα μια.προσπαθεια :lol:.

 

----- προσθήκη μηνύματος 76 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

http://https//flic.kr/p/VJPY9s

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ,

ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ MICROSOFT OFFICE SPESIALIST? ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ, ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟ OUTLOOK ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ INTERNET?Η ΕΙΝΑΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ? ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΤΟ MOS ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΚΟΙΤΑΞΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΑΙΤΗΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ INTERNET.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, θα ήθελα την βοήθεια σας στην έρευνα που κάνω για την πτυχιακή μου εργασία με τίτλο

«ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΔΕΣΜΕΥΣΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΩΝ ΣΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ».

 

Αν έχετε λίγο χρόνο θα σας παρακαλούσα να συμπληρώσετε το παρακάτω ερωτηματολόγιο.

 

 

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdWzaR7bpiqq7dl38Fp2vUdoqJaDvWP2q4kuCZZn5DN-1XFew/viewform?usp=sf_link

 

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

ενδιαφέρομαι να βάλω συναγερμό στο σπίτι και το αυτοκίνητο καθώς μετακομίσαμε πρόσφατα στην Αθήνα από επαρχία.

Ξέρεις κανείς να προτείνει κάποιες αξιόπιστες εταιρίες για συναγερμο σπιτιού;

Όσον αφορά για το αμάξι αξίζει να μπεί; Απότελεί πλέον αποτρεπτικό παράγοντα;

Διάβασα κ για κάποια μπαστούνια που κλειδώνουν στο τιμόνι ή στις ταχύτητες.

Περιμένουμε τις απόψεις γιατί καινούριοι στην Αθήνα κ έχουμε φοβηθεί λίγο.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

sigma(ελληνικη),dsc,paradox,crow απο τις καθιερωμενες στον χωρο.

για το αμαξι οτι βαζεις καλο ειναι,βασικα ειναι τι αισθανεσαι εσυ ποιο ασφαλες.ασφαλεια κλοπης θα προτεινα και συναγερμο (ΑΠΛΟ ΑΝΑΛΟΓΙΚΟ,απεφυγε can bus κλπ) να κλειδώνει κινητηρα.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Επίσης στο αυτοκίνητο μαζί με τον συναγερμό σου προτείνω σε κάποιο κρυμένο σημείο του εσωτερικού να βάλεις ένα διακοπτάκι για να μην πέρνει μπροστά το αμάξι.Ρώτησε κάποιο ηλεκτρολογίο αυτοκινήτων για περισσότερες πληροφορίες σχετικά.Συν τα μπαστούνια που ανέφερες. Edited by andreas1992

Current:Samsung Galaxy S10

Past:Huawei P20 Pro Blue Dual,Samsung Galaxy S8,iPhone 6s Plus,Sony Xperia Z1 Compact,Samsung Galaxy S4,και η λίστα συνεχίζεται...

Dell Inspiron 3542,Inter core i7 4510u,Nvidia GeForce GT840m 2gb,8gb ram,Samsung 850 Evo 250GB SSD,Windows 10 Edu.Razer BlackWidow Ultimate 2016,Kingston Hyper-x Cloud II.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης στο αυτοκίνητο μαζί με τον συναγερμό σου προτείνω σε κάποιο κρυμένο σημείο του εσωτερικού να βάλεις ένα διακοπτάκι για να μην πέρνει μπροστά το αμάξι.Ρώτησε κάποιο ηλεκτρολογίο αυτοκινήτων για περισσότερες πληροφορίες σχετικά.Συν τα μπαστούνια που ανέφερες.

 

αν βαλει το συναγερμο που αναφερα την ιδια δουλεια θα κανει.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Ειμαι καινουρια στο φορουμ, φετος μπαινω στην 3η λυκειου και επειδη δεν θελω να αφησω τις επιλογες μου για σχολες για τελευταια στιγμη, εψαχνα ορισμενες πιθανες σχολες που και μ'αρεσουν και θεωρω πως εχουν αποκατασταση και θα ηθελα να παρω την γνωμη οσων εχουν καποια αποψη πανω στο θεμα. Να αναφερω πως ενδιαφερομαι για σχολες αποκλειστικα και μονο του 1ου επιστημονικου πεδιου που πλεον περιλαμβανει και παιδαγωγικες σχολες.

Αρχικα η σχολη που παντα ηθελα ηταν η ψυχολογια, απλως επειδη προφανως δεν μπορω να ρισκαρω να επιλεξω μονο σχολες ψυχολογιας σκεφτομουν και Αγγλικη φιλολογια και το τμημα Σλαβικων, Ανατολικων και Βαλκανικων σπουδων στο ΠαΜακ, οποιος γνωριζει κατι για τα τμηματα αυτα η εχει να προτεινει καποια αλλη σχολη θα ηθελα να ακουσω τη γνωμη του.

Ευχαριστω :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Έτρωγα τρομερό παγωμένο Γιαούρτι στο Χαλάνδρι στο Myyo το οποίο έκλεισε.

 

Έχετε να προτείνετε κάτι πολύ καλό σε κανονικές τιμές, περίπου 2-3€ το κυπελάκι;

 

Δεν με ενδιαφέρει chillbox μιας και είναι πανάκριβο και δε μου αρέσει.

 

Περιοχή δε με ενδιαφέρει αρκεί να είναι Αθήνα

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το yasu στο Mall (Μαρούσι).

Έπαιρνα πριν κλείσει το κατάστημα που είχε στο εκπτωτικό χωριό.

Τιμές δεν θυμάμαι, αλλά δεν ζυγίζεις, διαλέγεις μέγεθος μπολ και ότι έξτρα βάλεις επάνω.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Ειμαι καινουρια στο φορουμ, φετος μπαινω στην 3η λυκειου και επειδη δεν θελω να αφησω τις επιλογες μου για σχολες για τελευταια στιγμη, εψαχνα ορισμενες πιθανες σχολες που και μ'αρεσουν και θεωρω πως εχουν αποκατασταση και θα ηθελα να παρω την γνωμη οσων εχουν καποια αποψη πανω στο θεμα. Να αναφερω πως ενδιαφερομαι για σχολες αποκλειστικα και μονο του 1ου επιστημονικου πεδιου που πλεον περιλαμβανει και παιδαγωγικες σχολες.

Αρχικα η σχολη που παντα ηθελα ηταν η ψυχολογια, απλως επειδη προφανως δεν μπορω να ρισκαρω να επιλεξω μονο σχολες ψυχολογιας σκεφτομουν και Αγγλικη φιλολογια και το τμημα Σλαβικων, Ανατολικων και Βαλκανικων σπουδων στο ΠαΜακ, οποιος γνωριζει κατι για τα τμηματα αυτα η εχει να προτεινει καποια αλλη σχολη θα ηθελα να ακουσω τη γνωμη του.

Ευχαριστω :D

 

3η λυκειου θα παω.Για Παμακ η βαλκανικων ειναι καλη σχολη,συνδυαζει οικονομικα,κοινωνιολογια,ιστορια.Αξιολογη σχολη ειναι(πηγα με τους μεντορες).Αγγλικη φιλολογια αν εισαι αψογη στα αγγλικα περνας.Εγω θελω παιδαγωγικα και θα παω 1ο πεδιο.

Για μενα αν σου αρεσει η αγγλικη φιλολογια,να δωσεις και αγγλικα.Αλλα θα πρεπει να κανεις και προετοιμασια.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Ειμαι καινουρια στο φορουμ, φετος μπαινω στην 3η λυκειου και επειδη δεν θελω να αφησω τις επιλογες μου για σχολες για τελευταια στιγμη, εψαχνα ορισμενες πιθανες σχολες που και μ'αρεσουν και θεωρω πως εχουν αποκατασταση και θα ηθελα να παρω την γνωμη οσων εχουν καποια αποψη πανω στο θεμα. Να αναφερω πως ενδιαφερομαι για σχολες αποκλειστικα και μονο του 1ου επιστημονικου πεδιου που πλεον περιλαμβανει και παιδαγωγικες σχολες.

Αρχικα η σχολη που παντα ηθελα ηταν η ψυχολογια, απλως επειδη προφανως δεν μπορω να ρισκαρω να επιλεξω μονο σχολες ψυχολογιας σκεφτομουν και Αγγλικη φιλολογια και το τμημα Σλαβικων, Ανατολικων και Βαλκανικων σπουδων στο ΠαΜακ, οποιος γνωριζει κατι για τα τμηματα αυτα η εχει να προτεινει καποια αλλη σχολη θα ηθελα να ακουσω τη γνωμη του.

Ευχαριστω :D

 

Εγώ θα σου δώσω την εξής συμβουλή: επέλεξε, συγκεντρώσου και κυνήγησε το κομμάτι που αγαπάς.

 

Και εγώ δήλωσα και πέρασα οικονομικά ενώ ήθελα ψυχολογία, στην πορεία κατάλαβα ότι ό,τι και να κάνω τα οικονομικά δε θα τα αγαπήσω ποτέ οπότε κατέληξα να κάνω σπουδές στην ψυχολογία.

 

Εννοείται πως πρέπει να έχεις μία 'πισινή' γιατί οι βάσεις της ψυχολογίας είναι υψηλές και εσύ ξέρεις (σε ένα βαθμό, γιατί είναι και θέμα τύχης) αν μπορείς να τις φτάσεις, αλλά ειλικρινά έχοντας υπάρξει και φοιτητής σχολής που δε με τραβούσε ιδιαίτερα και φοιτητής σχολής που πραγματικά αγαπούσα... δεν υπάρχει σύγκριση στο πώς σε κάνει να αισθάνεσαι. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι σε κάθε εξεταστική στα οικονομικά διάβαζα και σε κάθε σελίδα σκεφτόμουν "τώρα αυτά τι με ενδιαφέρουν εμένα;":lol: Και είναι εξαιρετικά δύσκολο να κάνεις κάτι που νιώθεις ότι απλά δε σε αφορά.

 

Οπότε για να μη σου λέω πολλά, επειδή εγώ "την έπαθα", θα σου πρότεινα να πάρεις τις σχολές του πρώτου πεδίου, να δεις τα προγράμματα σπουδών και τις πιθανές επαγγελματικές σταδιοδρομίες που σου προσφέρουν και να τις βάλεις σε μία σειρά βάσει του τι αγαπάς. Η επαγγελματική αποκατάσταση έτσι κι αλλιώς στην Ελλάδα δεν εξασφαλίζεται με τίποτα.

 

ΥΓ: Υπάρχουν φυσικά και λύσεις κολλεγίων ή σπουδών στο εξωτερικό. Αλλά αυτό εξαρτάται πολύ από τα οικονομικά των δικών σου, οπότε δεν ξέρω κατά πόσον σε βοηθάει σαν πρόταση.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Στο κλασικό browsing που κάνουμε όλοι καθημερινά έπεσα πάνω σε μία σελίδα σχετικά με franchise ώστε να ανοίξεις μία έτοιμη επιχείριση. Ως ένας νέος στον χώρο εργασίας, αναρωτήθηκα αν όντως αξίζει κάτι τέτοιο, και θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας, η σελίδα που διάβασα εγώ ήταν η εξής είναι σε κλάδο με αξεσουάρ κινητής τηλεφωνίας και περιφερειακά υπολογιστών. Κάτι πολύ ενδιαφέρον (για εμένα τουλάχιστον :happy:) και με πολύ δουλεία στο μέλλον θα έλεγε κανείς. Edited by valadis.k
απαγορεύονται λινκς προς άλλα e-shops
Link to comment
Share on other sites

μην το κανεις
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

 

Θα μπορουσε να μου πει καποιος που ειναι απο Κυθηρα ποση ειναι η αποσταση του χωριου Λιβαδι απο Φρατσια κ Μυλοποταμο (εχω νοικιασει στο Λιβαδι για διακοπες κ δεν ξερω αν βλεπει καμενο)

 

θελω να υποστηριξω κ να μην ακυρωσω τις διακοπες μου αλλα οχι να ειμαι κ ακριβως διπλα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

 

Θα μπορουσε να μου πει καποιος που ειναι απο Κυθηρα ποση ειναι η αποσταση του χωριου Λιβαδι απο Φρατσια κ Μυλοποταμο (εχω νοικιασει στο Λιβαδι για διακοπες κ δεν ξερω αν βλεπει καμενο)

 

θελω να υποστηριξω κ να μην ακυρωσω τις διακοπες μου αλλα οχι να ειμαι κ ακριβως διπλα...

 

Google maps....

Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια

 

πετυχα κ τον ξενοδοχο στο τηλεφωνο κ με διαβεβαιωσε οτι δεν φενετε καμενο

Link to comment
Share on other sites

Σας προσκαλώ να μοιραστείτε φωτογραφίες κι οποιοδήποτε άλλο υλικό θέλετε σχετικό με το θέμα.

Υπάρχει κανένας άλλος που τρελαίνεται για τέτοια; Είτε είναι ταινίες, είτε είναι βιβλία, είτε παλιά αντικείμενα.

Αναφέρομαι σε 17ο αιώνα αντε και μέχρι αρχή 20ου περίπου. Βλέπε Jane Austen κλπ.

Ένα παράδειγμα που μου έρχεται είναι η τριλογία ταινιών της Αυτοκράτειρας Σισσυ. Παρότι δεν ανταποκρινεται ακριβώς στην ιστορική πραγματικότητα είναι υπέροχο. Κάτι ακόμη που με ξετρελαίνει σε όλα αυτά πέρα από τα σενάρια και τους διαλόγους είναι τα ρούχα.

 

Θυμάμαι όταν ήμουνα μικρή (τώρα είμαι 18, οπότε όχι πολλά χρόνια πριν) πήγαινα στην γιαγιά μου μαζί με την μεγαλύτερη αδελφή μου και φτιάχναμε ρούχα τύπου παλιάς εποχής από διάφορα υφάσματα μαζί με τη γιαγιά, αναφέρομαι φυσικά σε μακριά φορέματα και όλα τα συναφή, και παίζαμε θέατρο. Δημιουργούσαμε ολόκληρα σενάρια σαν αυτοσχεδιασμούς και περνούσαμε έτσι την ώρα μας, παρουσιάζοντάς τα στην γιαγιά. Βάζαμε πού και πού κλασσική μουσική και χορεύαμε. Ωραίες εποχές!

 

Έτσι, θα ήθελα να επισημάνω πως κάποιος μπορεί να συναρπάζεται τόσο με το παρελθόν όσο και με το μέλλον. Τι θέλω να πω με αυτό; Μου αρέσουν κάποια πράγματα του παρελθόντος (πχ καλοί τρόποι), αλλά όσο οξύμωρο κι αν ακούγεται λατρεύω την τεχνολογία κι ασχολούμαι με αυτήν σε μεγάλο βαθμό.

 

Νομίζω πως δεν είναι κάτι το παράλογο.

 

Έτσι, λοιπόν, ήθελα να το μοιραστώ αυτό μαζί σας και να δω αν υπάρχει και κάποιος άλλος εδώ (αν και δύσκολο το βλέπω) που να συναρπάζεται με αυτά τα "φαντάσματα" του παρελθόντος και καμιά φορά αναρωτιέται πως θα ήταν να ζήσει έστω και για μια μέρα σ' εκείνες τις εποχές (βαρετά θα ήταν χωρίς την τεχνολογία, εκεί έχω καταλήξει-αν την γνωρίσεις δεν μπορείς να την ξεχάσεις)

 

Είμαι όλη αυτιά!!!

Edited by Sofianna
Link to comment
Share on other sites

Πάντως η γνώμη μου για τους "ανθρώπους" που φέρονται άσχημα στα ζώα γενικά, είναι πως εύκολα θα έκαναν το ίδιο και σε συνανθρώπους πιο αδύναμους από αυτούς. :(

Σωστά. Αρχίζουν απο τα ζώα και καταλήγουν να κάνουν το ίδιο και σε ανθρώπους! Απλά τραγικό!!!! :(

Τα ζώα φέρονται πιο ανθρώπινα από τους ανθρώπους!...

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...