Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Evmenis ευχαριστω για την ανταποκριση. Το εχω κανει ηδη, χωρις αποτελεσμα. Η συσκευη βρισκεται Πολωνια. Εχω επικοινωνησει με την Κινα, με το αφασια, και με την επισημη αντιπροσωπεια. Δεν εχω τροπο να επικοινωνησω με την Πολωνια. Δεν εχω στοιχεια επικοινωνιας. Εκει πρεπει να κανω μια επαφη μαζι τους. Κατα τα λεγομενα της αντιπροσωπειας, το κινητο ειναι Πολωνια και οχι Κινα, και αναμενεται τεχνικος ελεγχος, και οχι επισκευαζεται, οπως προανεφερα στο προηγουμενο μηνυμα. Δεν το εχουν ακουμπησει καν. Δεν ξερω ποια θα ειναι η συνεχεια, αλλα σιγουρα εχει ηδη χαθει ασκοπα πολυς χρονος...και ο ελεγχος...

 

Να σου δωσουν αλλο τηλεφωνο, και ας παρουν αυτοι το επισκευασμενο.

Μεσα σε 60 μερες θα το ειχες μαθει να το επισκευαζεις εσυ

Αφασια .... στην κυριολεξια

Link to comment
Share on other sites

μπορεις σε παρακαλω να γραψεις τα στοιχεια απο την αποδειξη το τιμολογιο??? ψαχνω να βρω το ονομα που ανηκει το afasia.gr. εχω την εντυπωση οτι αυτος που εχει την αντιπροσωπεια εχει και μαγαζι της wind στην πατρα. θελω να το διασταυρωσω και αν ειναι αληθεια θα παω απο κει. θα τα ακουσει και για τους υπολοιπους.
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε kostasak καλησπερα, ειλικρεινα, δεν πιστευω πως ισχυει αυτος ο συνδυασμος. Και την μεγαλυτερη ευθηνη την εχει η αντιπροσωπεια, το αφασια ειναι απλα πωλητης,τα εμπορευεται. Την υποστηριξη την εχει ο αντιπροσωπος κατα τη διαρκεια της εγγυησης κατα τη γνωμη μου. Το παραστατικο δεν το εχω, το εβαλα στην συσκευασια, οπως μου το ζητησαν, και δεν κρατησα αντιγραφο. Υπαρχουν και αλλοι που ταλαιπωρουνται; Τι εννοεις για τους υπολοιπους; Υπαρχουν πολλοι που περιμενουν τα τηλεφωνα τους;
Link to comment
Share on other sites

λοιπον για να μαθεις πως γινεται... δεν υπαρχει 1 αντιπροσωπεια της cubot στην ελλαδα. ο καθενας κανει τις δικες του εισαγωγες... παραδειγμα η info quest στην αθηνα εισαγει cubot αλλα αναλαμβανει το service μονο για συσκευες που εκανε η ιδια εισαγωγη. δλδ αν τους παρεις τηλεφωνο και του πεις οτι το πηρες απο το αφασια δεν το δεχονται, ουτε καν επι πληρωμη. καταλαβες πως δουλευει το θεμα? παρε τηλεφωνο να το διαπιστωσεις.. για'αυτο σου λεω οτι ο ιδιοκτητης του αφασια ειναι και υπευθυνος για το service. οπως και το showroom που λενε ειναι καταστημα της wind. απλα θελω να κανω τον συσχετισμο. ειχα γραψει σε ποστ το δικο μου προβλημα αλλα το ποστ σβηστηκε... 10 μερες η συσκευη στο service για επανεγκατασταση .android , εκαναν διαγνωση στις 5 μερες και ηθελαν και 3 μερες για την εγκατασταση...στο τελος πληρωσα 25 ευρω και πηρα τη συσκευη με κομμενη τσιμουχα ( αυτη που ενωνει το 2 κομματια της συσκευης.) και τελικα κυνδυνευει η συσκευη απο υγρασια... οπως μου ειχαν πει την 4η μερα οτι αν διαπιστωθει μεγαλο προβλημα θα στειλουν το κιν πολωνια και φυσικα τους απαντησα οτι αν το κινητο φυγει απο πατρα θα τους κοψω τα ποδια. αδερφε εμπλεξες..... θα σου συνιστουσα να απευθυνθεις στον συνηγορο του πολιτη και στη γενικη γραμ. καταναλωτη. πιστεψε με οτι μολις λαβουν την καταγγελια θα τα κανουν πανω τους γιατι το προστιμο ειναι μεγαλο. το εχω κανει και ειδα αποτελεσμα. και επισης δεν δινεις ποτε την προτοτυπη αποδειξη, παντα φωτοτυπια Edited by kostasak
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ο συνήγορος του πολιτική θα κάνει κάτι.

Εδώ είναι που λένε ότι αν πάρεις τελικά κινητό από Ελλάδα τελικά δεν έχει μεγάλη διαφορά από το να το πάρεις από Κίνα.

oneirofono.gr
Link to comment
Share on other sites

καλημερα. η προστασια καταναλωτη και ο συνηγορος του πολιτη , μπορω να σας πω απο προσωπικη εμπειρια , οτι δουλευουν αλλα χρειαζονται χρονο. σε αλλαγη παροχου σταθερου . επεσα σε προβληματικη γραμμη και εμεινα χωρις τηλεφωνο και ιντερνετ, περιπου ενα 3μηνο. αν δεν ειχα κανει τις καταγγελιες στις προαναφερθησες υπηρεσιες μπορει ακομα να ειμουν με 3g. χρειαστηκαν ενα μηνα περιπου αλλα απο την στιγμη που πηρε μπροστα το θεμα , ηταν 3 μερες συνεχομενες πανω απο το καφαο. τωρα για το αν σε συμφερει να παρεις μια τετοια συσκευη απο κινα κανει κρα.... με τα ιδια λεφτα παιρνεις 2 σιγουρα. αν παθει κατι το ενα ανοιγεις το αλλο και δεν ασχολεισε με κανεναν. τωρα αν θελεις να παρεις συσκευη απο ελλαδα και να εχεις service πας σε samsung. το omnia II πηγε για service στους 18 μηνες απο την ημ/νια αγορας και τελικα χωρις καμια αντιπαραθεση μετα απο 7 εργασιμες με πηραν τηλεφωνο να με ρωτησουν σε ποιο καταστημα της πατρας θα ηθελα να με πιστωσουν 578 ευρω για να αλλαξω συσκευη, επειδη δεν μπορουσε να επισκευαστει και το μοντελο ειχε σταματησει να κυκλοφορει. μεσα σε μια βδομαδα περασα απο το omnia II σε galaxy s2 με 30 ευρω απο την τσεπη μου.

διαλεγεις και παιρνεις.

Edited by kostasak
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη απάτη. Ευτυχώς που έκανα video unboxing αλλιώς θα έπρεπε να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας.

τους έστειλα λινκ αρχικά από mediafire με το βίντεο και μου απάντησαν "we cannot open your video" ,αρχείο mkv που παίζει με όλα είναι

το ανέβασα και εγω στο youtube για να τους βοηθήσω :rolleyes:

 

 

η σφραγίδα στη θέση της και το tablet μες στη γρατζουνιά και τις δαχτυλιές

μεγάλη προσοχή στις αγορές σας από το συγκεκριμένο μαγαζί.

Link to comment
Share on other sites

Καλή τύχη :worry: Το έλυσες το πρόβλημα ή τους κυνηγάς?
Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου, δεν έβρισκα λύση παρά μόνο μετά το youtube βιντεάκι

 

δικαιολογίες του στυλ, "το βίντεο δεν παίζει" , "το λινκ που μας έδωσες δεν ανοίγει"

 

μετά θέλανε να μου κάνουν επιστροφή 10 ευρώ partial refund και τους είπα 20 και είμαι και γενναιόδωρος μετά από αυτό που μου έστειλαν

τελικά θα μου επιστρέψουν τα 20 στην κάρτα μου

 

συνιστώ το video unboxing όπως και δήποτε

 

είπα να τους δοκιμάσω αφού άκουγα ότι πολύς κόσμος παίρνει από αυτό το κατάστημα, αλλά τώρα δεν ξανάχει, 1η και τελευταία φορά

κρίμα γιατί είχα σημειώσει μερικά πράγματα που θα ήθελα να πάρω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ήθελα να κάνω μία ερώτηση για μία τηλεόραση smart που έχω και κατόπιν αναζήτησης που έκανα δεν βρήκα κάποιο σχετικό θέμα. Αν υπάρχει κάτι και δεν μου το εμφάνισε παρακαλώ μεταφέρετε το μήνυμα μου εκεί.

 

Έχω λοιπόν μία Samsung 40άρα smart της οποία το μοντέλο δε θυμάμαι ακριβώς και δεν έχω και το εγχειρίδιο χρήσης να το δω, αλλά δεν πιστέυω ότι παίζει ρόλο σε αυτό που θέλω να ρωτήσω. Η απορία μου είναι αν μπορώ να κάνω εγγραφή σε στικάκι κάποιου προγράμματος και αν ναι πως γίνεται. Έκανα μία απόπειρα χτες βάζοντας ένα usb stick από πίσω αλλά αφού το μορφοποίησε (κοινώς το άδιεασε) μετά μου έλεγε ότι δεν γίνεται να γράψει στο συγκεκριμένο stick.

 

Έχει γράψει κάποιος να μου πει τι πρέπει να κάνω;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

εγώ σε μια απλή Πλαίσιο 32'' χρησιμοποιώ ένα στικάκι 32GB KINGSTON USB Stick Data Traveler

στο τηλεκοντρόλ, πατάω το κόκκινο κουμπί record , η Tv βγάζει μήνυμα ότι θα πρέπει να κάνει φορματ

αφού το κάνει format, record πάλι και γράφω ότι θέλω

 

μπορείς να βρείς το βιβλίο οδηγιών της TV, αν δεις το μοντέλο (ετικέτα στο πίσω μέρος της ΤΒ) και μετά ψάξεις στο google για να δεις πως κάνεις εγγραφή για το μοντέλο σου, μπορεί πχ να θέλει usb stick απο συγκεκριμένη χωρητικότητα

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω θελει το φλασακι να'ναι απο ενα μεγεθος και πανω(νομιζω 16 ή 32 GB) για να μπορει να κανει εγγραφες.
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις... Νομίζω οτι αυτό που βάζω εγώ είναι 8άρι αλλά θα δοκιμάσω και με ένα 32άρι που έχω. Δε το είχα σκεφτεί νωρίτερα, μακάρι να είναι αυτό! Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το πρώτο στικάκι που έβαζα ήταν 16αρι τελικά. Με το 32αρι δεν δοκίμασα ακόμα γιατί το είχα γεμάτο και δεν πρόλαβα να το αδειάσω.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απο τις πρώτες χρήσεις της τεχνολογίας LED ήταν και στις λάμπες αυτοκινήτου.Υπάρχουν λάμπες LED αυτοκινήτου σε πολλους τύπους και βάσεις Τ5,Τ10, W5W, 1156, 1157, BA9S ,T20,BAU15S BAX9S, σωληνωτοί και αλλά. Μετά απο βελτιώσεις έχουμε και τα πρώτα SMD LED αυτοκινήτου 1ης γενίας που ήρθαν να αντικαταστήσουν όλες τις υπάρχουσες λάμπες αυτοκινήτου εκτος απο τους κύριους προβολείς. Αυτοί χρειαζόταν να είναι πολλών Watt για να έχουν την σωστή απόδοση που απαιτείται με αποτέλεσμα να πυρακτώνονταν και να καίγονται.Με αυτούς θα ασχοληθούμε παρακάτω.

Τα SMD LED 1ης γενιάς τα οποία κυκλοφορούν ακόμα και πουλιούνται απο πολλά sites στο internet είναι ολόιδια με τα 2ης και 3ης γενιάς LED που έχουμε εξασφαλίσει εμείς για εσάς. Η διαφορά είναι οτι τα 2ης και ακόμα περισσότερο τα 3ης γενιάς LED, που εχουν μόλις βγεί στην αγορά, είναι πολύ πιο αξιόπιστα στην πάροδο του χρόνου καθώς και στις υπερτάσεις του αυτοκινήτου. Για παράδειγμα όταν βάζουμε μπρός το αυτοκίνητο η τάση λειτουργίας του φτάνει σε αρκετές περιπτώσεις μέχρι και τα 18 Volt στιγμιαία, αυτό έχει ως αποτέλεσμα να καίει τις αντιστάσεις από τους λαμπτήρες LED οι οποίοι είναι Can Bus.

Η "Νέα Γενιά 2 και 3" είναι κατασκευασμένη ώστε να έχει την ανοχή έως και 18 Volt στιγμιαία.

Ενδεικτικό παράδειγμα Τ10 αυτοκινήτου.

Τα πρώτα LED SMD 1ης Γενιας

2ης Γενιας SMD 3ης Γενιας can bus

Τι είναι το σύστημα Can Bus;

Το σύστημα CAN BUS (Controller Area Network), είναι ένα σειριακό πρωτόκολλο επικοινωνίας μεταξύ των υποσυστημάτων του αυτοκινήτου και του κεντρικού επεξεργαστή (CPU).

Το σύστημα Can Bus, αναγνωρίζουν εάν η λάμπα μας είναι καλή ή είναι καμένη και μας ενημέρωναν με την ανάλογη ένδειξη στο καντράν.

Το σύστημα Can Bus βλέπει την κατανάλωση που έχει ο λαμπτήρας μας και έτσι μπορεί και αναγνωρίζει εάν ο λαμπτήρας μας είναι καμένος η όχι.

Στην τεχνολογία LED όλες οι καταναλώσεις είναι υπερβολικά πολύ χαμηλές και έτσι πολλές φορές αντιμετωπίζουμε προβλήματα με τους λαμπτήρες LED σε νέα αυτοκίνητα με σύστημα Can Bus για αυτό τον λόγο υπάρχουν και οι ανάλογοι λαμπτήρες.

Ο λαμπτήρας LED Can Bus ΔΕΝ διαφέρει από τον απλό λαμπτήρα LED σε φωτισμό παρά μόνο στην κατανάλωση του. Περιέχει μια μικρή αντίσταση η οποία ανεβάζει την κατανάλωση του και έτσι ξεγελάει το σύστημα Can Bus ώστε να στείλει ένδειξη καμένου λαμπτήρα στο ταμπλό μας λόγο χαμηλής κατανάλωσης. Ετσι όλοι οι τύποι λαμπτήρων LED αυτοκινήτου βγάινουν και σε Can Bus.

LED Φώτα HID Kit για αυτοκίνητα και μηχανές

Τώρα ως αναφορά τους κύριους προβολείς του αυτοκίνητου και της μηχανής, μικρή, μεγάλη σκάλα και προβολείς ομίχλης, μετά τα φώτα Xenon που χρησιμοποιούνται πια ευρέως με πολύ καλύτερο φωτισμό απο τους απλούς συμβατικούς προβολείς τώρα ήρθαν και τα LED HID Kit με ακόμα περισσότερο και καλύτερο φωτισμό και απο τα Xenon.

Το εμπόδιο της ψύξης ξεπεράστηκε με μεγαλυτερες ψύκτρες και με ανεμιστηράκια εντος.

Xenon HiD LED HID

Σήμερα τα LED HID χρησιμοποιόυνται όλο και περισσότερο απο ιδιώτες σαν φώτα αντικατάστασης στο αυτοκίνητο τους αφού η εγκατάσταση τους είναι αρκετά πιο εύκολη απο τα Xenon, αλλά και από εταιρείες κατάσκευής αυτοκινήτων αφού η ζωή τους είναι μεγαλύτερη, εχούν μικρότερη κατανάλωση και προσφέρουν καλύτερο φωτισμό !

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Τον Ιούνιο προγραμματίζω ένα ταξίδι προς Αμερική μεριά και μέσα στον ''προγραμματισμό'' μου είναι και το θέμα της φωτογραφίας το οποίο το θεωρώ πολύ σημαντικό...ίσως το πιο σημαντικό διότι τι θα μας μείνει εκτός από τις αναμνήσεις;;;

Είμαι κάτοχος του Samsung Galaxy S6 edge+ το οποίο το είχα αγοράσει με αφορμή ένα άλλο ταξίδι που είχα κάνει πέρσι τα Χριστούγεννα...(όχι δεν κάνω πολλά ταξίδια...από τότε δεν πήγα κανένα :rolleyes::rolleyes:).Τότε το είχα αγοράσει λόγω κάμερας κυρίως με βάσει τα δείγματα νυχτερινών φωτογραφιών που έβλεπα την περίοδο εκείνη. Για διάφορους λόγους αυτήν την περίοδο δεν μου είναι αρκετό και κυρίως λόγω ποιότητας φωτογραφίας σε σχέση με την εποχή, την αυτονομία της μπαταρίας και την χωρητικότητα της συσκευής η οποία είναι μόνο 32GB χωρίς δυνατότητα επέκτασης. Φωτογραφική μηχανή δεν έχω και το κινητό είναι το μοναδικό μέσο για φωτογραφίες και βίντεο.

Εδώ λοιπόν θα ήθελα την άποψή σας..Κρατάτε το S6+ και αγοράζετε μια φωτογραφική μηχανή ή μια action camera; ή πάτε σε αναβάθμιση συσκευής; :blink::blink:

Budget δεν αναφέρω μιας και ο σκοπός μου είναι αφενός μεν να αναβαθμίσω το επίπεδο των φωτογραφιών αλλά και να πάω σε μια επιλογή με την οποία θα πορευτώ τα επόμενα χρόνια..Δεν είναι απεριόριστο αλλά υπό προυποθέσεις θα μπορούσα να φτάσω στο S8 αν η τιμή του αρχές Ιουνίου είναι πιο νορμαλ..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απόψεις σας.

Link to comment
Share on other sites

κρατας το s6 και βγαζεις με αυτο φωτογραφιες και βιντεο, μια χαρα θα ειναι! πριν 2 χρονια πηγα και εγω αμερικη και ολες μου τις φωτος τις εβγαλα με το iphone 4s και ειναι μια χαρα!
Link to comment
Share on other sites

Την ημέρα οι φωτογραφίες είναι μια χαρά..το βράδυ όμως απογοήτευση..και είναι και το βασικό ζήτημα της μπαταρίας και της χωρητικότητας..υπάρχει λύση και για τα δύο βέβαια αλλά ψάχνω το πιο απλό και πιο εύκολο..

 

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Την ημέρα οι φωτογραφίες είναι μια χαρά..το βράδυ όμως απογοήτευση..και είναι και το βασικό ζήτημα της μπαταρίας και της χωρητικότητας..υπάρχει λύση και για τα δύο βέβαια αλλά ψάχνω το πιο απλό και πιο εύκολο..

 

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

το βραδυ γιατι θα εχεις προβλημα με τις photos? για το θεμα της μπαταριας εγω ειχα στο τσαντακι μου ενα power bank 5000mah και ημουν κομπλε! Δες εδω 2 photos που εβγαλα βραδυ στην Νεα Υορκη με iphone 4s.

 

IMG_0699.jpgphoto host

 

IMG_0722.jpggif uploader

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα στις περισσότερες βραδινές το αποτέλεσμα δεν ήταν και το καλύτερο δυνατό..

Σίγουρα πάντως μια επιλογή είναι να μείνω σε αυτό που έχω και να κουβαλάω ένα powerbank μαζί μου..και με την πρώτη ευκαιρία upload σε cloud...ευχαριστώ για την απάντησή σου..

 

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...