Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στεγνωτήριο Bosch Siemens ή pitsos

 

pitsos δεν έχω δοκιμάσει δοκιμαστήριο. Σε περίπτωση που έπαιρνα όμως, δε νομίζω να ήταν pitsos.

Μετά από τα προβλήματα που έχουν βγάλει ψυγείο, φούρνος και πλυντήριο πιάτων δε νομίζω να πάρω ξανά κάτι μάρκας pitsos

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος. Υπάρχει νόμος που λέει ότι αν δουλέψεις λιγότερο από 5 ώρες την Κυριακή ο εργοδότης δεν είναι υποχρεωμένος να σου δώσει την ισόποση ανάπαυση σε ώρες; για τις ώρες που δουλεύεις εφόσον είναι λιγότερες από την σύμβαση σου. Οπότε δεν παίρνεις ρεπό τι γίνεται; έχει αλλάξει κάτι; στην εργασία μου δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Τις Κυριακές όταν δουλεύουμε λιγότερο από την σύμβαση μας μέσα στη βδομάδα δεν τις δουλεύουμε
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά σε πληρώνει με το 1.75 όχι μόνο με το 75%; Διαφορετικα δουλεύεις την Κυριακή για λιγότερο από το κανονικό; συγνώμη αν κουράζω αλλά υπάρχει κάποιο λινκ γιατί αυτά που είχα βρει λέει ότι αν δεν δουλέψεις το ωράριο σου; παίρνεις το 75% και ισόποση ανάπαυση
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για link, δεν έχω χρόνο να δω τώρα αλλά αυτό που σου λέω είναι χίλια τα εκατό σίγουρο μη το ψάχνεις παραπέρα.

 

Αν δουλέψεις λιγότερο από 5 ώρες παίρνεις 175% του μεροκάματου και αν δουλέψεις παραπάνω από 5, παίρνεις 75% και ένα ρεπό... Αυτό

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ και εγώ αυτό έχω βρει. Τώρα μένει να δω τι θα πούνε στη δουλειά γιατί τους λένε ότι δεν δικαιούται τίποτα άλλο από το 75% χωρίς καμία προσαύξηση η λιγότερες ώρες μέσα στη βδομάδα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα :)

 

Ψαχνω να παρω οσο το δυνατον μεγαλυτερα κερια γενεθλιων με το νουμερο "50" (ενωμενο η ξεχωριστα). Ξερετε καποιο μαγαζι που να δεχεται παραγγελιες για κατι τετοιο;

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν ήθελα να κάνω πλάκα στα γενέθλια της μητέρας μου είχα αγοράσει απ'το ebay αγγλίας στα 6'' γιατί δε βρήκα εδώ πάνω από 3,5''

https://www.ebay.co.uk/itm/HAPPY-BIRTHDAY-GIANT-JUMBO-BIG-LARGE-GLITTER-CANDLE-BLUE-OR-PINK-CANDLES-NUMBERS/141545510858?hash=item20f4c517ca:m:mwLgayQjR5L5bADBk8t7SAw

 

Τώρα για μεγαλύτερα ας σου απαντήσει κάποιος άλλος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Είδα μέσα από το site της ΔΕΗ ότι πλέον μπορείς να αιτηθείς αλλαγή του τρόπου αποστολής λογαριασμού.

Επιλέγοντας το Μηνιαίο Λογαριασμό, θα λαμβάνετε ΚΑΘΕ μήνα λογαριασμό ΜΟΝΟ ηλεκτρονικά. Συγκεκριμένα θα λαμβάνετε:

Τρεις διαδοχικούς μηνιαίους Έναντι λογαριασμούς.

Έναν Εκκαθαριστικό λογαριασμό κάθε 4 μήνες, όπως και σήμερα.

Ενημερώθηκα και αποδέχομαι τους Όρους και Προϋποθέσεις του Μηνιαίου Λογαριασμού

Επιθυμώ να λαμβάνω Μηνιαίο Λογαριασμό για το συγκεκριμένο ακίνητο.

Πια η γνώμη σας ; Υπάρχει σε κάτι κέρδος ή όχι ; Οτιδήποτε άλλο ευπρόσδεκτο για το αν αξίζει να αλλάξει κάποιος. :)

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν προλαβαινουν να ερθουν σιγουρα μεχρι τα γενεθλια αυτα :/ Αλλα ναι, ψαχνω μεγαλυτερα γενικα. Ειχα δει μια φορα σε ενα μπαρακι που του φεραν ενος κατι κερια-θηρια και ζηλεψαμε :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς είναι της ΔΕΗ αυτό.Ο ΔΕΔΔΗΕ είναι το δίκτυο(ανήκει στη ΔΕΗ βέβαια).Λοιπόν , το κάνεις από το e-bill, αν δεν έχεις εγγραφεί το κάνεις εδω:https://www.dei.gr/EBill/notifynewebill.aspx?ReturnAddress=%252fEbill%252fLogin.aspx&lang=1

Κέρδος στο τέλος όχι δεν έχεις(ούτε απώλεια).Το καλό είναι ότι αντί να πληρώνεις ανα διμηνο όλο το ποσό μαζεμένο το δίνεις κάθε μήνα.Θα λαμβάνεις 12 λογαριασμούς το χρόνο, κάθε 4 μήνες εκκαθαριστικό, και αν θες δίνεις τις μετρήσεις κάθε 2μηνο ώστε να πέρνεις εκκαθαριστικό κάθε 2 μήνες, αντί για 4.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είδα και εγώ την επιλογή σχετικά πρόσφατα στο site και ζήτησα και εγώ μηνιαίο...

Προσωπικά ο βασικός λόγος για τον οποίο το έκανα, είναι καλύτερος έλεγχος και επιμερισμός των εξόδων... Εξάλλου αφού τα έσοδα είναι μηνιαία (συνήθως), ας είναι και τα έξοδα, για να τα κοντρολάρουμε καλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Απλά προσοχή στο ότι διακόπτεται η αποστολή του με το ταχυδρομείο.Μονο με email πλέον.Φυσικα αν το επαναφέρεις σε δίμηνο επιστρέφει και το έντυπο.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

παγια ερτ δικτυα κλπ παγια τα μοιραζουν ισοποσα ομως;

 

Όλα αυτά υπολογίζονται βάσει ημερών έτσι κι αλλιώς. Το ίδιο ισχύει για τους εκκαθαριστικούς αλλά και για τους έναντι.

Επίσης, με αυτόν τον τρόπο δεν τίθεται θέμα μεγαλύτερης χρέωσης.

Link to comment
Share on other sites

Bασικά γιατί κάποιος να επιλέξει το μηνιαίο λογαριασμό με τρεις εκκαθαριστικούς και να μη δίνει απλά κάθε δίμηνο τις μετρήσεις στη ΔΕΔΗΕ οπότε να παίρνει κάθε δίμηνο εκκαθαριστικό με τη πραγματική του χρέωση;

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι πολύ σύντομα ναι δε παίζει να προλάβεις, δε ξέρω κατά πόσο μπορείς να κάνεις και ξεχωριστή παραγγελία σε κάποιες εταιρείες που φτιάχνουν κεριά.

Ελπίζω να βρεις πάντως .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα :)

 

Ψαχνω να παρω οσο το δυνατον μεγαλυτερα κερια γενεθλιων με το νουμερο "50" (ενωμενο η ξεχωριστα). Ξερετε καποιο μαγαζι που να δεχεται παραγγελιες για κατι τετοιο;

Δεν θέλω να σκέφτομαι σε τι τούρτα θα τα βάλεις ;)

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς είναι της ΔΕΗ αυτό.Ο ΔΕΔΔΗΕ είναι το δίκτυο(ανήκει στη ΔΕΗ βέβαια).Λοιπόν , το κάνεις από το e-bill, αν δεν έχεις εγγραφεί το κάνεις εδω:https://www.dei.gr/EBill/notifynewebill.aspx?ReturnAddress=%252fEbill%252fLogin.aspx&lang=1

Κέρδος στο τέλος όχι δεν έχεις(ούτε απώλεια).Το καλό είναι ότι αντί να πληρώνεις ανα διμηνο όλο το ποσό μαζεμένο το δίνεις κάθε μήνα.Θα λαμβάνεις 12 λογαριασμούς το χρόνο, κάθε 4 μήνες εκκαθαριστικό, και αν θες δίνεις τις μετρήσεις κάθε 2μηνο ώστε να πέρνεις εκκαθαριστικό κάθε 2 μήνες, αντί για 4.

 

Καλησπέρα. Φυσικά και έχω κάνει εγγραφή, από εκεί είναι αντεγραμμένα άλλωστε. Κάθε 2μηνο δίνω μέσω τις φόρμας τις μονάδες που έχω στο ρολόϊ και ουσιαστικά παίρνω εκκαθαριστικό. Και στο 4μηνο κάνει μέτρηση ο υπάλληλος και παίρνω εκκαθαριστικό. :)

( Για αυτό εννοώ φόρμα https://ivr.deddie.gr/(S(rrjsyy5520k3qt45rd33nx45))/Login.aspx )

 

Η απορία μου είναι πως θα βγαίνει ο έναντι κάθε μήνα δλδ τι μονάδες θα βάζουν στον 1ο και 3ο μήνα μιας και απ΄ότι καταλαβαίνω στον 2ο μήνα θα δίνονται πάλι οι μονάδες από την φόρμα στο site. Εκτός και αν δίνω κάθε μήνα μέσο τις φόρμας τις μονάδες εγώ.

 

Καλησπέρα, είδα και εγώ την επιλογή σχετικά πρόσφατα στο site και ζήτησα και εγώ μηνιαίο...

Προσωπικά ο βασικός λόγος για τον οποίο το έκανα, είναι καλύτερος έλεγχος και επιμερισμός των εξόδων... Εξάλλου αφού τα έσοδα είναι μηνιαία (συνήθως), ας είναι και τα έξοδα, για να τα κοντρολάρουμε καλύτερο...

Ίσως να μπορούσες να μας λύσεις την απορία για την διαδικασία όταν έρθει ο πρώτος λογαριασμός για το πως γίνεται η ενημέρωση στην ΔΕΗ :)

Edited by advantix

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Φυσικά και έχω κάνει εγγραφή, από εκεί είναι αντεγραμμένα άλλωστε. Κάθε 2μηνο δίνω μέσω τις φόρμας τις μονάδες που έχω στο ρολόϊ και ουσιαστικά παίρνω εκκαθαριστικό. Και στο 4μηνο κάνει μέτρηση ο υπάλληλος και παίρνω εκκαθαριστικό. :)

( Για αυτό εννοώ φόρμα https://ivr.deddie.gr/(S(rrjsyy5520k3qt45rd33nx45))/Login.aspx )

 

Η απορία μου είναι πως θα βγαίνει ο έναντι κάθε μήνα δλδ τι μονάδες θα βάζουν στον 1ο και 3ο μήνα μιας και απ΄ότι καταλαβαίνω στον 2ο μήνα θα δίνονται πάλι οι μονάδες από την φόρμα στο site. Εκτός και αν δίνω κάθε μήνα μέσο τις φόρμας τις μονάδες εγώ.

 

 

Ίσως να μπορούσες να μας λύσεις την απορία για την διαδικασία όταν έρθει ο πρώτος λογαριασμός για το πως γίνεται η ενημέρωση στην ΔΕΗ :)

Το μήνα που εσύ δίνεις μέτρηση έπρεπε κανονικά να βγαίνει έναντι από την εκτίμηση της ΔΕΗ. Ε τώρα η εκτίμηση θα γίνεται ανά μήνα.Πχ αν υπολόγισε έναντι 50€ για δύο μήνες τα οποία αφαιρούνταν από τον εκκαθαριστικό, τώρα θα σου στείλει 25€ τον πρώτο μήνα, μετά θα βάλεις μέτρηση, το τρίτο μήνα το ίδιο και μετά εκκαθαριστικό.Μετρηση ανά μήνα δεν γίνεται.Δεν το υποστηρίζει η ΔΕΗ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 35 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παγια ερτ δικτυα κλπ παγια τα μοιραζουν ισοποσα ομως;

Η ΕΡΤ πάει ανά μήνα, δηλαδή 3€ και ο δήμος το ίδιο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Bασικά γιατί κάποιος να επιλέξει το μηνιαίο λογαριασμό με τρεις εκκαθαριστικούς και να μη δίνει απλά κάθε δίμηνο τις μετρήσεις στη ΔΕΔΗΕ οπότε να παίρνει κάθε δίμηνο εκκαθαριστικό με τη πραγματική του χρέωση;

Για μοίρασμα ανά μήνα του ποσού ώστε να μην δυσκολεύεται στην πληρωμή. Μπορείς όμως να το συνδυάσεις και να δίνεις μέτρηση και να περνεις 6 εκκαθαριστικους και 6 έναντι.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Προσπαθώ να αλλάξω calling tune στην Cosmote και στέλνω στο 14014 τον κωδικό του τραγουδιού που θέλω και μου λέει ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΔΥΝΑΤΉ Η ΧΡΈΩΣΗ ΤΟΥ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΎ. Ξέρει κανείς τι παίζει;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...