Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατασχέθηκαν -427- ενεργοποιημένα πακέτα σύνδεσης κινητής τηλεφωνίας διαφόρων ατόμων.

Στο πλαίσιο ειδικών δράσεων για την αντιμετώπιση της παράνομης κατοχής, εμπορίας και χρήσης πυροτεχνικών ειδών, αστυνομικοί της Υποδιεύθυνσης Ασφάλειας Αθηνών της Διεύθυνσης Ασφάλειας Αττικής, εντόπισαν ηλεκτρονική αγγελία πώλησης κροτίδων σε ιστοσελίδα και για τον λόγο αυτό αστυνομικός επικοινώνησε τηλεφωνικά με τον δράστη, προσποιούμενος τον ενδιαφερόμενο. Έπειτα από προσυμφωνημένο ραντεβού, εμφανίστηκε ο 40χρονος και συνελήφθη διότι στην κατοχή του βρέθηκαν -150- κροτίδες.

 

Περαιτέρω, από την έρευνα στην οικία του, προέκυψε ότι ο δράστης κατ’ επανάληψη διέθετε προς πώληση, μέσω ηλεκτρονικής αγγελίας, τηλεφωνικές συνδέσεις με φοιτητικά προνόμια, πλαστογραφώντας στο όνομα των ενδιαφερόμενων φοιτητικές ταυτότητες.

 

Ειδικότερα, οι ενδιαφερόμενοι έστελνα φωτογραφίες τους στον 40χρονο, με τις οποίες ο τελευταίος κατάρτιζε πλαστές φοιτητικές ταυτότητες. Στη συνέχεια, συγκεντρώνοντας και τα υπόλοιπα δικαιολογητικά, διαμεσολαβούσε για την έκδοση φοιτητικών προγραμμάτων για τις τηλεφωνικές συνδέσεις που πωλούσε.

 

Από την μέχρι στιγμής έρευνα, προκύπτει ότι ο δράστης, με τον ανωτέρω τρόπο, είχε ενεργοποιήσει πάνω από 2.500 πακέτα σύνδεσης, αποκομίζοντας ως οικονομικό όφελος το χρηματικό ποσό των -150.000- ευρώ.

 

Στην οικία του, βρέθηκαν και κατασχέθηκαν:

 

-427- ενεργοποιημένα πακέτα σύνδεσης κινητής τηλεφωνίας διαφόρων ατόμων

-4- σκληροί δίσκοι

-1- laptop

-11- κάρτες μνήμης

-9- κινητά τηλέφωνα

-2- μαχαίρια

Ξύλινο ρόπαλο

Τσεκούρι

 

Ο συλληφθείς, με τη σε βάρος του σχηματισθείσα δικογραφία οδηγήθηκε στον κ. Εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Αθηνών.

 

Πηγή : dikaiologitika.gr

Link to comment
Share on other sites

Ο ορος teleworking υπαρχει αρκετες δεκαετιες.

Ομως, τοσο οι τεχνολογικες εξελιξεις των τελευταιων ετων, οσο και αυτες που ερχονται αλλα ακομη δεν τις εχουμε δει, σιγουρα διαμορφωνουν ενα τοπιο διαφορετικο απο οσα γνωριζαμε.

Ειχα σχεδον 'ξεχασει' το θεμα αυτο, μεχρι που σε μια τρομερη σειρα ντοκυμαντερ ονοματι 'dream the future', ενα απο τα επισοδεια ειχε σχεση με την εργασια, και ολη η σειρα τοποθειται στο 2050.

Εδω μια συντομη περιγραφη

https://www.broadwayworld.com/bwwtv/article/Travel-To-the-Year-2050-With-Documentary-Series-DREAM-THE-FUTURE-Premiering-On-CuriosityStream-March-15-20180314

και συνιστω σε ολους να τα αναζητησετε και να τα δειτε, πραγματικα αξιζουν!

 

Απο οσα συμπερανα λοιπον, ενω μεχρι σημερα ουσιαστικα τηλεεργαζομενοι ηταν μονο οσοι ειχαν να κανουν με λιγους κλαδους επαγγελματων που προσφερονταν για κατι τετοιο (υπολογιστικες εργασιες, γραφιστες, συγγραφεις, κλπ), στο μελλον:

 

- με την τρομερη αναπτυξη των τεχνολογιων και τηλεπικοινωνιων - ICT στο μελλον

- με την AI που θα περιορισει και αυτοματοποιησει ακομη περισσοτερο εργασιες που σημερα κανουν ανθρωποι (αλλα πιθανως καποιοι ανθρωποι να εξακολουθουν να εχουν εποπτικο ρολο)

- με την αναμορφωση των εργασιακων σχεσεων που δεν θα απαιτουν πια 'αυτοπροσωπη φυσικη παρουσια πχ 9-5' σε καποια γραφεια(τοσο παρωχημενο πια), αλλα απλα...'get the job done' - και θα μπορουν να γινονται remotely

- με την augmented reality που θα κανει τους υπολογιστες σχεδον 'αορατους' ή υπερβολικα αναμεμειγμενους με την καθημερινοτητα

- με ερευνες που δειχνουν οτι καποιος που ζει πχ μες τη φυση, εχει αυξημενη παραγωγικοτητα κατα 30% (αντι σε ενα βρωμερο κεντρο πολεως, και συχνα στριμωγμενους με αλλους...)

- με ακομη μεγαλυτερο seamless computing και computer devices καθε ειδους πανω/γυρω μας

- και αλλα πολλα (δειτε το documentary-μιλουν ειδικοι επι των θεματων, και εχει και παραδειγματα),

 

φαινεται λοιπον οτι για παρα πολλα επαγγελματα θα ειναι πια προσφερομενα για τηλεργασια,

και το τι θεωρουμε τηλεργασια σημερα δεν θα εχει παρα μικρη σχεση με την εκταση του φαινομενου σε μολις λιγες δεκαετιες απο τωρα.

 

Οσοι εχετε προσλαμβανουσες προηγμενες παραστασεις απο εξωτερικό ή ετυχε να ασχοληθειτε λιγο παραπανω με το θεμα μας, και την μορφη των πραγματων που ερχονται,

καλωσηλθατε στη συζητηση για την τηλεργασια του μελλοντος!

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι λιγάκι με μια ακόμη ερώτηση.. Αν πάνω στην άδεια γάμου πέσει αναρρωτική άδεια, τι γινεται;

 

Για παράδειγμα. Σάββατο 12 με Παρασκευή 18 έχω άδεια γάμου αλλά Δευτέρα 7 με Σάββατο 12 έχω αναρρωτική η άδεια γάμου μεταφέρεται για 14 με 19; η το Σάββατο 12 πέφτουν και οι δύο μέρες μαζί;

 

Μεταφέρεται η γάμου μια μέρα μετά;

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι λιγάκι με μια ακόμη ερώτηση.. Αν πάνω στην άδεια γάμου πέσει αναρρωτική άδεια, τι γινεται;

 

Για παράδειγμα. Σάββατο 12 με Παρασκευή 18 έχω άδεια γάμου αλλά Δευτέρα 7 με Σάββατο 12 έχω αναρρωτική η άδεια γάμου μεταφέρεται για 14 με 19; η το Σάββατο 12 πέφτουν και οι δύο μέρες μαζί;

 

Μεταφέρεται η γάμου μια μέρα μετά;

 

Ολα αυτα εχουν να κανουν με τον εργοδοτη, κανονικα καβαλανε οι αδειες μαζι

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Λέμε να συναντηθούμε να γνωριστούμε απο κοντά, να κάνουμε τα συγκριτικά μας και να μιλήσουμε για τη καϊλιά μας :lol:

Νομιζω Σαββατοκυριακο βολεύει τους περισσότερους. Θα βάλω και ενα poll με ώρες (δυνατότητα πολλαπλών ψήφων). Το αν θα ειναι Σάββατο ή Κυριακή θα το δουμε στη πορεία.

 

Η πρόταση μου ειναι να ειναι οχι πριν τις 6 και οχι πιο μετά απο τις 7:30 ωστε να προλάβουμε οσο το δυνατόν περισσότερους φωτισμούς.

Η υπόθεση θα έχει βολτα περπάτημα αρχικά ισως σε κανένα πεζόδρομο τύπου "Διονυσιου Αεροπαγήτου", μετά καφετέρια για indoor lighting και τέλος βραδυνές σε φωτισμένους δρόμους. Τι λέτε;

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Λέμε να συναντηθούμε να γνωριστούμε απο κοντά, να κάνουμε τα συγκριτικά μας και να μιλήσουμε για τη καϊλιά μας :lol:

Νομιζω Σαββατοκυριακο βολεύει τους περισσότερους. Θα βάλω και ενα poll με ώρες (δυνατότητα πολλαπλών ψήφων). Το αν θα ειναι Σάββατο ή Κυριακή θα το δουμε στη πορεία.

 

Η πρόταση μου ειναι να ειναι οχι πριν τις 6 και οχι πιο μετά απο τις 7:30 ωστε να προλάβουμε οσο το δυνατόν περισσότερους φωτισμούς.

Η υπόθεση θα έχει βολτα περπάτημα αρχικά ισως σε κανένα πεζόδρομο τύπου "Διονυσιου Αεροπαγήτου", μετά καφετέρια για indoor lighting και τέλος βραδυνές σε φωτισμένους δρόμους. Τι λέτε;

 

Σαν πρόθεση, είμαι μέσα.

Κυριακή θε έλεγα (προσωπικά) πάντα ότι θα ήταν πιο δύσκολο, σίγουρα για μένα. ΚΑλύτερα Σάββατο.

Για την ώρα ναι κατά τις 18:00 θα ήταν ιδανικά, μέχρι να μαζευτούμε και να έχουμε το ιδανικό φως για ημερήσιες και να έχουμε αργότερα και το "βραδυνό".

Και το μέρος, γύρω από Ακρόπολη είναι ιδανικό και σαν πρόσβαση και σαν αντικείμενο φωτογράφισης.

Κινητό θα είναι το Nexous 6p αφού δεν έχω μεταβεί σε κάποιο νέο. Καλό θα είναι και αυτό για τη σύγκριση....

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

ΑΝ δεν ερθει κανεις με S8 και θελετε και ενα S8 πειτε μου να ερθω εγω.. επειδη δουλευω με βαρδιες, οταν κλεισετε ημερομηνιες στειλτε μου ενα PM γιατι εδω ισως να μη το δω να σας πω αν μπορω! Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Απο όλα θέλουμε. Να κανουμε τη βολτουλα μας, να τραβηξουμε και τα δειγματα μας... χαλαρά ;)
Link to comment
Share on other sites

Είμαστε οι Πολιτιστικές ομάδες της Φοιτητικής Εστίας του Πανεπιστημίου Αθηνών και διοργανώνουμε και φέτος, όπως κάθε χρόνο, το 13ο Φεστιβάλ μας, το οποίο θα πραγματοποιηθεί στις 18 μέχρι και 20 Μαΐου στο χώρο της Εστίας, στην Πανεπιστημιούπολη, στην Αθήνα. Πρόκειται για ένα φεστιβάλ που σκοπό έχει να κοινωνικοποιήσει τον χώρο των εστιών και να αναδείξει ότι οι συλλογικές και από τα κάτω προσπάθειες μπορούν να αποτελέσουν μια ουσιαστική και δημιουργική φωνή αντίδρασης στη σύγχρονη εκμεταλλευτική πραγματικότητα.

 

Πρόκειται για ένα φεστιβάλ που στήνεται κάθε χρόνο από τις ίδιες τις Πολιτιστικές Ομάδες της Εστίας(θεατρικό, 2 χορευτικά τμήματα, χορωδία, κινηματογραφικό, Yoga κ.α.), χωρίς κανένα οικονομικό αντίκρισμα (είσοδος δωρεάν, χαμηλές τιμές κάβας, κανένας χορηγός, καμία επιχορήγηση από κανένα ίδρυμα ή το Πανεπιστήμιο: Οι ομάδες δε χρηματοδοτούνται ούτε από κάποιο επίσημο φορέα ούτε από χορηγούς.

 

Στηριζόμαστε μόνο στη βοήθεια των φοιτητών και του κόσμου της γειτονιάς). Οι ομάδες μας λειτουργούν όλο το ακαδημαϊκό έτος με στόχο το ζωντάνεμα της εστίας και την ανάδειξη του πραγματικού χαρακτήρα του πανεπιστημιακού ασύλου. Στους καιρούς που ζούμε θεωρούμε ότι είναι πολύ σημαντικό να συνεχίσουν να υπάρχουν και να διοργανώνουν εξωστρεφείς εκδηλώσεις.

 

Στο φεστιβάλ παρίστανται καθημερινά 2000 – 3000 άτομα και τώρα που διανύουμε μια περίοδο τόσο κρίσιμη για το δημόσιο και δωρεάν χαρακτήρα της φοιτητικής μέριμνας, καθώς είναι γνωστά τα σενάρια για ιδιωτικοποίηση της εστίας, επιβολή ενοικίων, ακόμα και κλείσιμο εστιών (που οι οικότροφοι βέβαια προς στιγμήν έχουν μπλοκάρει) είναι ανάγκη αυτό το φεστιβάλ να συνεχιστεί. Το φεστιβάλ περιλαμβάνει μουσικοχορευτικά δρώμενα (τόσο από οικότροφους όσο και από καλλιτέχνες που δέχονται να συμμετέχουν αφιλοκερδώς) καθώς και συζητήσεις, περίπτερα ενημέρωσης, εκθέσεις βιβλίου και φωτογραφίας.

 

Επικοινωνία:

e-mail: pofepa@gmail.com

facebook: https://www.facebook.com/events/391623281281566/

Το site μας : http://www.efepa.gr

programma.jpg?resize=624%2C875&ssl=1

Edited by pofepainfo
Link to comment
Share on other sites

εννοειται οτι κανεις δεν τις δινει ετσι και πρεπει να τις πληρωσεις,,σε συμφερει??γιατι και αυτοι τις χρεωνονται....εγω δεν ειμαι μαγαζι.. ..απλα ενημερωτικα θα πας στην σχολη χωροφυλακης στην οδο καζαντζακη 31 απεναντι απο την πορτα της σχολης ειναι ενας προμηθευτης τζαγκαρακης λεγεται και προμηθευει τα μαγαζια τσιγαρα ,πατατακια,,γενικα τετοια ειδη....οπου και να ρωτησεις και να πεις που βρισκεται ο τζαγκαρακης με τα τσιγαρα θα σου πουνε,,,,εκει εγω εχω δει οτι ξεφορτωνουν μπαλετες με τα προιοντα,,πηγαινε και ρωτα τους αν εχουν να σου δωσουν ,αλλιως ρωτα τους ποτε ερχεται εμπορευμα να σου φυλαξουν..
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, έχω πάρει μία προπληρωμένη κάρτα για αγορά που θέλω κάτι από το amazon. Μπορεί κάποιος να μου πει πως μπορώ να κάνω την χρήση της κάρτας έκει και τι άλλο χρειάζεται για αυτό. Κάτι τραγούδια ψηφιακά θέλω να πάρω.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Στα πλαίσια εκπόνησης της διπλωματικής μου εργασίας θα σας παρακαλούσα να αφιερωσετε 5 λεπτά για την συμπλήρωσή του ερωτηματολογιου μου. Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScpM-KcAFCbeNgV2BKpYnHwcxzG9e8wlBywkZU1wcECpGQ5hw/viewform?usp=send_form

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Απλά το αφήσαμε για λίγο να δούμε πόσοι θα μαζευτούμε πρώτα. Ο καθένας πέραν ψήφου ας γράψει το αν μπορείς και θέλει να έρθει όπως επίσης ποια μέρα τον βολεύει καλύτερα. ;)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι θλιβερά αυτά τα πράγματα.

Και εγώ με cosmocarta είμαι και εξεπλάγην όταν μου άδειασαν μετά από φορτίσεις.

Τονίζω και υπογραμμίζω όπως και οι παραπάνω ότι ΔΕΝ ΓΡΑΦΤΗΚΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ουτε συναίνεσα σε καμία υπηρεσία ούτε γνωρίζω πως ξεκίνησαν να έρχονται αυτά τα μηνύματα στο κινητό μου από το wapimo.com τα οποία και έσβησα κατευθείαν χωρίς να απαντήσω η να επισκευτω καμιά σελίδα.

Έστειλα το stop στο 54422 και ελπίζω να σταματήσουν. Δεν θέλω να σκέφτομαι πόσος κόσμος μπορεί να την έχει πατήσει κατ εξακολουθηση και τι λεφτά θα έχουν βγάλει, μιλάμε για επιθετικά κοινωνικό hacking, ντροπή.

Current: Samsung Galaxy S9+ G965F/DS

Armory: Samsung Galaxy Note 3 N9005 | Samsung Galaxy S I9000 | HTC P3650 Touch Cruise | HTC V1240 [Qtek 8310]

Link to comment
Share on other sites

ασχολειτε καπιος με καπνους στριφτοu και χαρτακια και φιλτρακια?

 

γιατι θελώ να με βοηθησετε

 

κανω τους καπνους στριφτού Medusa με blend

 

Wolfway, και Oriental με πια χαρτακια και φιλτρακια εινε ο καλυτερος συνδιασμος?

τα χαρτακια και φιτρακια σερτικο εινε καλυτερα απο τα χαρτακια raw?+

με πια χαρτακια και φιτρακια θα μπορουσα να συνδιασω τους Wolfway, και Oriental?

 

ειχα παρει τα χαρτακια και φιτρακια σερτικο αλλα κατι δεν μου ταιριαζε καλα.

 

μπορειτε να με βοηθησετε>?

 

με πια χαρτακια και φιτρακια θα μπορουσα να συνδιασω τους Wolfway, και Oriental?

 

http://wolfwaytobacco.gr/el/blog/item/15-neos-ellinikos-kapnos-medusa

ειχα παρει τα χαρτακια και φιτρακια σερτικο αλλα κατι δεν μου ταιριαζε καλα.

 

μπορειτε να με βοηθησετε>?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι χαρτακια ειναι τα σερτικα,αλλα παρε rizla μαυρα ή πρασινα.

Αν θες λεπτα ριζλα γαλαζια.

Φιλτρακια swan τα κιτρινα

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, μια ερωτηση εχω βρει ενα ταμπλετ σε πολυ καλη τιμη στο amazon ιταλιασ..

Δεν εχω ξαναψωνισει απο κει ομως.. Να προχωρησω αφοβα??

Υπαρχει κατι που θα πρεπε να ξερω??

Ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδια εαν χρησιμοποιειτε το iherb, μπορειτε να βαλετε τον κωδικο LAZ328 για να εχετε εκπτωση και εσεις, και εγω. Κανω αγορες απο εκει πανω απο 10 χρονια. Απλα προσοχη πλεον, λογω τελωνειου, το τελικο ποσο να μην ξεπερναει τα 22 ευρω. Τα μεταφορικα δεν υπολογιζονται στο τελικο ποσο.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...