Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πριν 2 εβδομαδες παρακολουθουσα το θεμα με τιτλο κινα επιστροφες εγγυηση.

Το εβρισκα με ενα απλο search στην αναζητηση.Τωρα πια δεν μπορω.

Ξερει κανεις τι γινεται???

Link to comment
Share on other sites

εξαρτάται...:

1) αν θες απλά τον ιδιοκτήτη δε γίνεται με τίποτα! Λογικά ούτε ο ίδιος θα θέλει να ξέρει τι έχει και τι πληρώνει!

2) αν απλά ψάχνεις τις "ενοικιάστριες" συγκεκριμένου διαμερίσματος , δοκίμασε τον τρόπο από τα settings που σου έδωσα στο προηγούμενο υπερτόπικ που άνοιξες...

 

Picard-no-facepalm.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ για την απάντηση.

Ξέρεις κάποιο μαγαζί που μπορεί να το κάνει;

Κατά προτίμηση στο κέντρο Αθήνας;

 

Δεν βρίσκω κάποιο λόγο να κρατήσω το iphone.

Είναι καλύτερο από το S9;

Ας πει και κανάς άλλος γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Χρειάζομαι μετάφραση και επικύρωση 2 ξενόγλωσσων πτυχίων για ΑΣΕΠ. Σε όσους απευθύνθηκα, μου είπαν κάποιες υψηλές τιμές (35-50 Ε το ένα). Επειδή αυτή την στιγμή δεν μπορώ να διαθέσω τόσα χρήματα, μήπως γνωρίζει κάποιος έναν πιο οικονομικό τρόπο; (Εκτός του μεταφραστικού του υπουργείου, καθώς δεν μένω Αθήνα.)
Link to comment
Share on other sites

Ανοίγω αυτό το θέμα για μια συζήτηση σχετικά με την ποιότητα, την τιμή και την ''καταγωγή'' των αναψυκτικών στην Ελληνική αγορά.Έχουμε:

coca cola, πολυεθνική με παραγωγή στην Ελλάδα για τα coca cola,fanta,sprite,AYPA,κλπ

green cola, Ελληνική με πααγωγή στην Ορεστιάδα για τα GREEN COLA,BLUE,GREEN MOUNTAIN

BIKOS, Eλληνική με παραγωγή στα Ιωάννινα για τα Νερά της, και Βικος κολα,πορτοκαλάδα,και με στεβια,κλπ

ΕΨΑ Ελληνική με παραγωγή στην Ελλάδα για κολα, πορτοκαλάδα κλπ

Λουξ Ελληνική με παραγωγή στην πάτρα με πορτοκαλάδα κλπ

pepsi Πολυεθνική με καμιά παραγωγή στην Ελλάδα πια αφού έκλεισε το εργοστάσιο το 2017.

Εσείς τι προτιμάτε;Είστε ΟΚ;Έχει διαφορά ,για εσάς, η ''ελληνικότητα΄΄ του αναψυκτικού, ή κοιτάτε μόνο την τιμή;Μερικά σχετικά άρθρα:

''«Γλυκόπικρη γεύση» άφησε η περσινή χρήση στην ΕΨΑ''

 

http://www.naftemporiki.gr/finance/story/1323571/glukopikri-geusi-afise-i-persini-xrisi-stin-epsa

 

''ΛΟΥΞ: Η πατρινή εταιρία που κατέκτησε τον κόσμο''

http://www.businessnews.gr/article/70686/loyx-i-patrini-etairia-poy-katektise-ton-kosmo

 

''Με δυνατές επιδόσεις τα αναψυκτικά Βίκος''

http://www.naftemporiki.gr/finance/story/1262663/me-dunates-epidoseis-ta-anapsuktika-bikos

 

''

Η μάχη των τεσσάρων εταιρειών για τα αναψυκτικά με στέβια''

https://www.news.gr/oikonomia/epiheirhseis/article/748437/i-machi-ton-tessaron-eterion-gia-ta-anapsiktika-me-stevia.html

 

''Η Βίκος Cola λογχίζει την Coca Cola''

http://agonaskritis.gr/%CE%B7-%CE%B2%CE%AF%CE%BA%CE%BF%CF%82-cola-%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CF%87%CE%AF%CE%B6%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%B7%CE%BD-coca-cola/

 

 

''Στοχεύει σε διψήφιο ποσοστό ανάπτυξης η Green Cola''

http://www.sofokleousin.gr/archives/377547.html

 

''Green Cola: Νέα προϊόντα με στέβια ''

http://www.businessnews.gr/article/99628/green-cola-nea-proionta-me-stevia

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

εγω κοιταω την ελληνικοτητα οσο γινεται,,,οχι μονο για τα γνωστα διαφημιζομενα αναψυκτικα αλλα και για τα τοπικα αναψυκτικα.το θεμα ειναι ομως οτι μερικες φορες στα δικα μας δεν πετυχαινεις παντα την ιδια γευση και εννοω οτι μπορει π.χ. να παιρνεις γκαζοζα απο την ταδε μαρκα και να παιζει διαφορα γευσης απο παρτιδα σε παρτιδα.
Link to comment
Share on other sites

Περιστασιακά χρησιμοποιώ και την Ολυμπία Οδό και διέρχομαι τα διόδιά της, χωρίς εκπτώσεις, με τον πομποδέκτη της Αττικής Οδού(e-pass). Αναρωτιόμουν, αν υπάρχει κέρδος να έχω και δεύτερο πομποδέκτη, δικό της (Ο-pass). Δυσκολεύτηκα να κατανοήσω τις διατυπώσεις τους προφορικές και γραπτές. Εγώ, συνηθισμένος στην έκπτωση που διενεργεί η Αττική Οδός σε κάθε διέλευση και εκείνοι, να μην ξεκαθαρίζουν ότι εκπτώσεις έχουν μόνο όσοι τη χρησιμοποιούν πολύ συχνά. Για όποιον ενδιαφέρεται και δυσκολεύεται με τις διατυπώσεις τους, αναφέρω ένα παράδειγμα με όσα κατάλαβα ότι ισχύουν σήμερα:

Σε κάθε ημερολογιακό μήνα, για τις πέντε πρώτες διελεύσεις ενός οχήματος κατηγορίας 2 (συνδρομητή του προγράμματος Value του Ο-pass ), ο Σταθμός π.χ. Διοδίων Ελευσίνας θα κρατήσει 2,10€ ανά διέλευση. Πάντα στον ίδιο ημερολογιακό μήνα, από την 6η διέλευσή του από εκεί θα κρατάει: 1,79€, από την 11η διέλευση: 1,47€, από την 21η διέλευση: 1,26€, από την 31η διέλευση: 1,05, και από την 41η διέλευση και περισσότερες: 0,84€ ανά διέλευση.

Δεν ασχολήθηκα με το πρόγραμμα Ο-PASS Value 4. Αφορά όσους εξέλθουν και επανέλθουν εντός 4ώρου στην Ολυμπία Οδό από το Κιάτο και μετά και έως Πάτρα.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάνεις τι παίζει αν έχει δουλέψει η από κάποιον γνωστό του να έχει ακούσει πως είναι οι συνθήκες εργασίας σε γνωστή αλυσίδα αθλητικών ειδών Ομιλου
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Τελικα καταλήξαμε αεροπορικως για Ρώμη.. Ειχα ανοιξει και ενα θεμα για ταξιδι οδικως στα βαλκάνια αλλα τελικα θα παμε Ρώμη..

 

Εχω βρει διαφορα στο Ιντερνετ αλλα θελω και τη γνωμη κανενος αν εχει παει.

 

Εχει καπου οικονομικα να φαμε κλπ ? γνωριζουμε τιμες για τα δημοφιλη αξιοθέατα ?

 

Αεροπορικά εισητήρια εχω βρεί με 100€ το άτομο, πηγαινε ελα. πιστευω καλά ειναι...

 

130€ βρήκα αμαξι να νοικιασω εκει αν το αποφασισω τελικα...

 

Γενικα ειναι ακριβη σαν χωρα ?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη οι τιμες μπορει να αλλαζουν κτλ, υπαρχουν αρκετα site (στα αγγλικα ειδικα) για τετοιες πληροφοριες

 

Για την Ρωμη αμαξι δε θες, αν θες εκδρομη εκει κοντα οκ, αλλα κοιτα και τιμες τρενου που εχουν καλα

 

Για φαι γενικα προτεινω να πας προς το Trastevere, το ιδιο και για ποτο. Ειναι λιγοτερο τουριστικο σημειο και ειχα φαει πολυ καλα, ειδικα σε ενα μαγαζακι που λεγοταν Ristorante alle Fratte di Trastevere η καπως ετσι

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει.Ο οικονομικοτερος ειναι η Μεταφραστικη του ΥΠΕΞ.Και μαλιστα μπορεις να τα αποστειλεις με κουριερ συστημενα η να στειλεις καποιον δικο σου.Ολοι οι αλλοι παιζουν 20 25 και ανω ανα σελιδα.Βεβαια αν εχεις το κουραγιο και σπασεις τα τηλεφωνα μπορει να σου τυχει και κανενας να μην σε αρμεξει.Εγω δεν εχω ακουσει κατω απο 30 παντως στην Κρητη. Απο απλο μεταφραστικο στα Χανια μεταφρασα 15 την σελιδα.Οι δικηγοροι πιανουν ποπο... Edited by zerokill
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας

Πριν καιρό είχα πάει να δώσω αίμα καιμου είπαν για την κάρτα αυτή.

Έκανα την αίτηση όπου μου ηρθε το μηνυμα για την αίτηση που έγινε και για το σημείο παραλαβής.

Μετα απο λιγο καιρό ενημερώθηκα ότι η κάρτα πήγε στο σημείο παραλαβής απο όπου και την παρέλαβα.

Πήγα λοιπον να δημιουργήσω το λογαριασμό και μου ζητάει το μοναδικό κωδικό που μου ηρθε. Εγω ομως ποτε δεν έλαβα sms ηMail με κωδικό. Έστειλα Mail στο helpdesk αλλά με γράψανε ξέρετε που :X

Σε εσάς ηρθε ο κωδικός; Η κάνατε κάποια άλλη ενέργεια;

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τηλέφωνο ή στείλε μήνυμα να σου έρθει κωδικός .Ο οποίος ισχύει μόνο για τ λεπτα.οπότε μέσα στο 5λεπτό κλειδώνει και θέλει νέο..αν έχεις θέμα μιλά στο τηλέφωνο με την υποστήριξη

 

Στάλθηκε από το LEX722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο μου φαίνεται που δε σου απάντησαν. Είχα στείλει και εγώ απορία σχετικά πρόσφατα και μια χαρά μου είχαν απαντήσει... Εναλλακτικά πάρε τηλέφωνο και ρώτα...
Link to comment
Share on other sites

Έχω κλείσει εισιτήριο από Αθήνα για Λονδίνο στις 13 Απριλίου. Τελικά όμως χρειάζεται στις 13 Απριλίου να είμαι στη Σλοβακία για συνέντευξη.

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν γίνεται να το αλλάξω έτσι ώστε να πάω Αθήνα Bratislava και την άλλη μέρα Bratislava Λονδίνο.

Το εισιτήριο το έχω πληρώσει 145 ευρώ οπότε δεν θέλω να "χάσω" τα χρήματα.

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Έχω κλείσει εισιτήριο από Αθήνα για Λονδίνο στις 13 Απριλίου. Τελικά όμως χρειάζεται στις 13 Απριλίου να είμαι στη Σλοβακία για συνέντευξη.

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν γίνεται να το αλλάξω έτσι ώστε να πάω Αθήνα Bratislava και την άλλη μέρα Bratislava Λονδίνο.

Το εισιτήριο το έχω πληρώσει 145 ευρώ οπότε δεν θέλω να "χάσω" τα χρήματα.

ευχαριστώ!

 

Με ryanair νομίζω αν έχεις βγάλει εισιτήριο απλού ναύλου είναι αδύνατο να το αλλάξεις και δυστυχώς από άλλο φόρουμ ούτε τους φόρους αεροδρομίου δε δίνουν πίσω. Κάνε βέβαια μια ερώτηση και στο chat τους.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω ένα check in και να κάνω tag ένα φίλο. Δεν θέλει όμως αυτός ο φίλος να φανεί το check in σε 2-3 συγκεκριμένα άτομα. Στις ρυθμίσεις απορρήτου βλέπουμε επιλογή για απόκρυψη μελλοντικών posts από συγκεκριμένα άτομα. Αν κάνω όμως εγώ το check in και όχι εκείνος και τον κάνω tag πως γίνεται να το αποκρύψουμε?
Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7

Θα πάει ο φίλος στα Settings -> Timeline and Tagging

Tagging -> Who can see posts you're tagged in on your timeline? Πατάς Edit κι αποκλείεις τους χρήστες που επιθυμείς. Καλού-κακού ας κάνει μετά το tag κι ένα "view as" και να βάλει τ' όνομα εκείνου που δε θέλει να φανεί, στο profile για επιβεβαίωση :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μολις πριν μια ωρα μου ηρθε ενα μαιλ και με κόλλησε!

καταρχήν δεν ηταν στα junks και μεσα ειχε αυτο το περιεχόμενο:

 

Ppppooi Hhhgg Thank you for your order 3770.UP-134-3KP Delivery Tracking

Ppppooi Hhhgg

 

Your parcel will be delivered to you by myHermes.

 

You can track it by following this tracking link. *****το λινκ που δεν λειτουργει,γραφει error***

 

You will usually receive it 1 working day after you get this email.

 

It will be delivered to the following address:

 

****την διεύθυνση που εμενα πριν 10 χρονια*******

**το τωρινο κινητο μου (το εχω 7 χρονια)********

 

 

Important: Parcels may take up to 5 working days from the day after collection for delivery.

 

We may contact you in the future for feedback on our delivery service. Your feedback will be used to improve the service we offer.

 

Thank you

 

εχει δηλαδη ένα ονομα ο,τι ναναι,ή κάποιος εχει πληκτρολογησει τα διπλανα κουμπια του πληκτρολογίου

αλλα η παλια μου διευθυνση και το τηλέφωνο μου? το λινκ δεν λειτουργει του τρακ,δε με κατευθύνει καπου και φυσικα δε εχω κανει καμια παραγγελια και ουτε εχω δωσει αυτη την διευθυνση για delivery ποτε.

ο αποτολεας ειναι mailbox @anushakantamneni. com

πως σας φαίνεται αυτο το email?:mad:

my story
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους & καλή ανάσταση.

Ταξιδεύω αύριο το πρωί με αεροπλάνο για πρώτη φορά και θέλω να πάρω μαζί μου και την κονσόλα μου (PS4 Pro). Ξέρεις κανείς αν μπορώ είτε σαν χειραποσκευή είτε στις αποσκευές; Πήρα τηλέφωνο την αεροπορική και κάτι μου έλεγαν για αν έχει μαγνήτη και να κοιτάξω το manual (λές και υπήρχε περίπτωση να το έχω το manual :lol: )

 

Σας ευχαριστώ πολύ & συγγνώμη αν υπάρχει ήδη θέμα, αλλά βιάζομαι και δεν ξέρω πότε θα ξαναμπώ για να δω

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να την βάλεις όπου θέλεις, χειραποσκευη η βαλιτσα

Θα σου πρότεινα χειραποσκευη όμως γιατί στη βαλίτσα δε ξέρεις τι μπορεί να συμβει

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε το topic στους διαξιφισμούς για συγκριτικά και ποιότητα στο αυτόματο ή το manual mode προ επεξεργασίας, έχουμε και το δεύτερο topic για πιο "καλλιτεχνικές ανησυχίες" μετά επεξεργασίας.

 

Όπως ανέδειξε ο te_salat δεν έχουν σε κανένα από τα δυο topic θέση (ή χώρο, έστω) οι τεχνικές και η κουβέντα για το πώς θα τραβάμε καλύτερες φωτογραφίες "έτσι απλά". Ή για το πώς να τις επεξεργαζόμαστε, όχι για να δημιουργήσουμε κάτι εξεζητημένο, αλλά για να έχουμε πιο "ευπαρουσίαστα" αποτυπωμένες τις αναμνήσεις μας.

 

Για να έχουμε έναν μπούσουλα του τι θα συζητάμε, και να μην μπερδεύεται ο νέος κόσμος που δεν παρακολουθεί τα άλλα δυο topics, εδώ μπορούμε να λέμε για:

 

1) Πώς μπορούμε να χειριστούμε το manual mode κάθε συσκευής

2) τι ιδιαίτερο mode εχει κάποια συγκεκριμένη συσκευή (όπως π.χ. το Light Painting ή το Silky Water των Huawei)

3) μια καλή εφαρμογή για λήψη (όπως Bacon Camera, Snap Camera, κ.ά.) ή επεξεργασία των φωτογραφιών μας (όπως Snapseed, Lightroom Mobile κτλ)

4) Google Camera mods (οχι τόσο per-device οδηγούς, όσο για εκδόσεις που τα πηγαίνουν καλύτερα από άλλες, ή που έχουν κάποιο ιδιαίτερο mode)

5) και κυρίως όπως πολύ εποικοδομητικά δείχνει ο te_salat και μερικά before-after από επεξεργασία των φωτογραφιών μας. Ίσως κάποια vs από jpeg vs RAW επεξεργασία κτλ...

 

Σιγά σιγά θα συνεισφέρω κι εγώ με μικρούς οδηγούς για Manual mode, αντί για το project που ξεκίνησα αλλά λόγω φόρτου εργασίας δεν τελείωσα ποτέ :rolleyes:

 

Εννοείται, είμαστε πάντα εδώ με διάθεση να μάθουμε και όχι να συγκρουστούμε, και αν κάνουμε/πούμε κάτι λάθος, είμαστε ανοιχτοί σε κουβέντα και διάλογο.

 

Όποιος έχει να προσθέσει κάτι, feel free, είμαστε στο Chat & Fun, και εφόσον είμαστε εντός των Ο.Π.Χ. ρυθμίζουμε μόνοι μας πού θα πάει το topic.

 

Ελπίζω να έχουμε προσέλευση και ενδιαφέρον. :O Καλή αρχή :)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας.Θα ήθελα να γνωριζω πως είναι η ζωη μέσα στην σχολη αστυφυλακων και αν ο τελειόφοιτος μπορει να μπει στην ομαδα ΔΙ.ΑΣ επειδη δίνω και θα ηθελα να ξερω
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας.Θα ήθελα να γνωριζω πως είναι η ζωη μέσα στην σχολη αστυφυλακων και αν ο τελειόφοιτος μπορει να μπει στην ομαδα ΔΙ.ΑΣ επειδη δίνω και θα ηθελα να ξερω

 

Τσέκαρε τα εισερχόμενα σου

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...