Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Το κεντρικο καταστημα της Barclays στη πολη μου (Portsmouth) δινει μεχρι 600 λιρες, γι'αυτο και ειπα αυτο το ποσο. Αυτο που λες με τη καταμετρηση ειναι σωστο αλλα στην εθνικη εχουν βαλει καινουρια ΑΤΜ τα οποια κανουν την καταμετρηση αυτοματα και το μηχανημα και σου περναει τα χρηματα ΑΜΕΣΑ στο λογαριασμο. :)

 

ok..den to iksera auto me ta nea ATM, opote mia xara..einai o foititis akoma pio eksasfalismenos apo oti eimaste palia.

oso gia ta 600 liria.. nai nomizo ki ego 2-3 fores exo sikosei 550.. alla sinithos to maximum einai 500. kai polla tis natwest afinoun mexri 250-300.. i barclays einai pio gennaiodori mallon gi auto gia tis analipseis mou xreisimopoio autin (kai meta ta katatheto sti natwest.. :p ) .

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

To exchange rate συνηθως ειναι ιδιο σε ολες τις τραπεζες. Αυτο που σε ενδιαφερει ειναι το ποσο προμηθεια κραταει η τραπεζα σου οταν θα βγαζεις χρηματα απο την Αγγλια. Προσωπικα χρησιμοποιω την Εθνικη και ειναι απο τις φθηνες, επισης καλη λυση ειναι και η εμπορικη ενω η Alpha ειναι αρκετα ακριβη.

 

Δοκιμάστε και τη Citibank. Δεν ξέρω τι τιμές έχει τώρα, αλλά παλιά χρέωνε $2.5 (€2) την κάθε ανάληψη

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις ποσο αγοραζουν λιρα Κυπρου?
Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

Nrg, Ergaleios & gmac: Σας ευχαριστώ πολύ! :)

 

Μάλλον την Εθνική θα διαλέξω για τις αναλήψεις γιατί βολεύει και τους δικούς μου να καταθέτουν χρήματα εύκολα, αλλά και η χρέωση/προμήθεια μου φαίνεται νορμάλ.

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για τράπεζες:

 

Novabank, σταθερή χρέωση 3 Ε για αναλήψεις μέχρι και 1.500 Ε, σε ΑΤΜ με το σήμα Visa.

 

Στην Αγγλία, το μεγαλύτερο όριο σε μηχάνημα που έχω συναντήσει είναι στην Lloyds TSB που δίνει μέχρι και 800 λίρες σε μία ανάληψη.

 

;)

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

paidia anoija 8ema alla mu to kleidwsane, jerete poies kartes ektos apo tis foithtikes vgainun xwrisdikaiologhtika?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι 900 Ευρω Π.Ο βγαζει η Εθνικη με "κατα δηλωση εισοδημα"

 

 

pws th vgazw ayth thn karta? exw e-banking me thn e8nikh, mporw na kanw aithsh apo kei h einai kapoia eidikh karta?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

pws th vgazw ayth thn karta? exw e-banking me thn e8nikh, mporw na kanw aithsh apo kei h einai kapoia eidikh karta?

 

dokimase kai apo ekei. an kai egw tha pigaina sto katastima mou giati ekei mou lene perissoteres leptomereies. profanws einai to prwto hrono dwrean kai meta syndromi kapou 40e to hrono. bebaia mporeis na breis hilious dyo tropous na ti glitwseis. stin ethniki i AB ehei hamilotero epitokio (an skopeyei na min tin ksoflas me ti mia).

 

btw, oi foithtes twra pairnoun kai atoko overdraft kai pistwtiki kai embasmata me shedon mideniki promitheia...

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

εχει ανοιξει κανεις λογαριασμο hsbc u start ?για σπουδες αγγλια?να κανει μια λεπτομερη ενημερωση..σχετικα με τις χρεωσεις...
IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει σε κάποια πραγματάκια;

:O Θέλω να κάνω μία παραγγελία μέσω Pixmania και να πληρώσω με έμβασμα.Απ'ότι έχω καταλάβει θα πρέπει να πάω σε μία τράπεζα να καταθέσω το ποσό στον αριθμό λογαριασμού που θα μου στείλουν.Σωστά;Ο ΙΒΑΝ όμως τι είναι;:O Έπειτα,εντάξει,ας πούμε ότι ok,τα καταθέτω τα λεφτά.Πώς η Pixmania θα καταλάβει ότι όντως τα κατέθεσα;Θα πρέπει να στείλω μέσω φαξ πχ κάτι που θα μου δώσουν αυτοί;:O Sorry αν ακούγομαι πολύ άσχετη,αλλά δεν έχω ξαναασχοληθεί με αγορές από εξωτερικό...:O

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει σε κάποια πραγματάκια;

:O Θέλω να κάνω μία παραγγελία μέσω Pixmania και να πληρώσω με έμβασμα.Απ'ότι έχω καταλάβει θα πρέπει να πάω σε μία τράπεζα να καταθέσω το ποσό στον αριθμό λογαριασμού που θα μου στείλουν.Σωστά;Ο ΙΒΑΝ όμως τι είναι;:O Έπειτα,εντάξει,ας πούμε ότι ok,τα καταθέτω τα λεφτά.Πώς η Pixmania θα καταλάβει ότι όντως τα κατέθεσα;Θα πρέπει να στείλω μέσω φαξ πχ κάτι που θα μου δώσουν αυτοί;:O Sorry αν ακούγομαι πολύ άσχετη,αλλά δεν έχω ξαναασχοληθεί με αγορές από εξωτερικό...:O

 

Σωστα τα καταλαβες . Ελεγχουν τον λογαριασμο τους ,εαν κατατεθηκαν τα χρηματα

και απο ποιον . Ισως χρειαστει να στειλεις με φαξ το χαρτι

που θα σου δωσουν στην τραπεζα .

(Για το ΙΒΑΝ δεν το καταλαβα τι εννοεις :O )

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Σωστα τα καταλαβες . Ελεγχουν τον λογαριασμο τους ,εαν κατατεθηκαν τα χρηματα

και απο ποιον . Ισως χρειαστει να στειλεις με φαξ το χαρτι

που θα σου δωσουν στην τραπεζα .

(Για το ΙΒΑΝ δεν το καταλαβα τι εννοεις :O )

Το ΙΒΑΝ που ακούω και ξανακούω δεν ξέρω τι είναι...και σε τι χρησιμεύει... Πολύ ασχετίλα :X
Link to comment
Share on other sites

Το ΙΒΑΝ που ακούω και ξανακούω δεν ξέρω τι είναι...και σε τι χρησιμεύει... Πολύ ασχετίλα :X

http://www.alpha.gr/page/default.asp?la=1&id=2754

Στα πόσα τελικιάζει η γραμμή σας?:X
Link to comment
Share on other sites

Το ΙΒΑΝ που ακούω και ξανακούω δεν ξέρω τι είναι...και σε τι χρησιμεύει... Πολύ ασχετίλα :X

ΤΟ ΙΒΑΝ είναι ο διεθνής μοναδικός αριθμός που αντιστοιχεί στον Αριθμό Λογαριασμού. Και το SWIFT είναι ο διεθνής μοναδικός αριθμός/κωδικός της τράπεζας όπου υπάρχει αυτός ο λογαριασμός. ;)

Link to comment
Share on other sites

@emperor Το οριο των 900 Ε μπορεις να το παρεις με οποιαδηποτε καρτα της Εθνικης. Θα πεις απλα οτι δουλευεις και παιρνεις πχ 700 Ε το μηνα και δεν εχεις εκκαθαριστικο ακομα!! Θα συμπληρωσεις μια υπευθυνη δηλωση και θα βγαλεις την καρτα με το κατα δηλωσξ εισοδημα!!!

 

@valeria Στην αποστολη εμβασματος υπαρχουν ειδικα πεδια οπου μπορεις να δηλωσεις τις λετομερειες της πληρωμης!!! Δεν εχω κανει παραγγελια μεσω Πιξμανια αλλα λογικα θα πρεπει να σου δωσουν καποιον κωδικο της παραγγελιας σου η οδηγιες για το τι θα αναφερεις στα συγκεκριμενα πεδια!!! Αν βεβαια ειναι ολιγον τι πισω στην τεχνολογια θα σου ζητησουν να στειλεις με φαξ την εντολη, αν και δυσκολο το βλεπω αυτο για ενα τοσο μεγαλο καταστημα!!

:tease:
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. Να ρωτήσω, εχω κάνει μια online αίτηση για χορήγηση πιστωτικής κάρτας(alpha bonus) από την alpha bank πρίν 3 ημέρες είχε έρθει η γενική ταχυδρομική στην οίκοια μου. Υπόγραψε η μητέρα μου μια αίτηση και έδωσε τον αφμ και την ταυτότητα σε φωτοτυπία. Υπάρχει περίπτωση να μην εγκριθεί; Πότε θα ξέρουμε αν εγκρίθηκε; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. Να ρωτήσω, εχω κάνει μια online αίτηση για χορήγηση πιστωτικής κάρτας(alpha bonus) από την alpha bank πρίν 3 ημέρες είχε έρθει η γενική ταχυδρομική στην οίκοια μου. Υπόγραψε η μητέρα μου μια αίτηση και έδωσε τον αφμ και την ταυτότητα σε φωτοτυπία. Υπάρχει περίπτωση να μην εγκριθεί; Πότε θα ξέρουμε αν εγκρίθηκε; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Δηλ ηρθαν πηραν τα δικαιολογητικα και εφυγαν??? :confused:

Συνηθως με τη συμπληρωση της ονλαιν αιτησης γινεται και ο ελεγχος του αφμ και ταυτοτητας και εγκρινεται η απορριπτεται!! Αν ερθει η μεταφορικη συνηθως σου φερνει την καρτα και παραλαμβανει τα δικ/κα....Και σε λιγες ημερες σου ερχεται και το πιν με συστημενο/ κουριερ

:tease:
Link to comment
Share on other sites

Δηλ ηρθαν πηραν τα δικαιολογητικα και εφυγαν??? :confused:

Συνηθως με τη συμπληρωση της ονλαιν αιτησης γινεται και ο ελεγχος του αφμ και ταυτοτητας και εγκρινεται η απορριπτεται!! Αν ερθει η μεταφορικη συνηθως σου φερνει την καρτα και παραλαμβανει τα δικ/κα....Και σε λιγες ημερες σου ερχεται και το πιν με συστημενο/ κουριερ

 

ηρθαν πήραν τα δικιολογιτικά με couriel και ακόμα δν έχουν πάρει ούτε τηλ.

Link to comment
Share on other sites

xairetai paidia

eimai neos oson afora tis pistotikes k foititis

exo tin electron visa tis alpha bank k se enan logariasmo k tha ithela k tin kanoniki visa tis alpha bank gia agores se katastimata me doseis k tetoia.

tin xreostiki electron visa tin thelo gia to internet.

fovamai omos ligo tis agores meso internet k tha ithela na ksero an mporo na kano ktai pou na einai taftoxrona aplo alla k eksioiretiko

efxaristo prokatavolika

Link to comment
Share on other sites

kano ktai pou na einai taftoxrona aplo alla k eksioiretiko
Μπορείς να πάρεις μια προ-πληρωμένη πιστωτική κάρτα. Αυτή την «γεμίζεις» από πρίν και δεν μπορεί κάποιος να σου πάρει περισσότερα χρήματα. Δυστυχώς έχω μείνει πίσω στο συγκεκριμένο θέμα και δεν ξέρω ποιοί έχουν τέτοιες κάρτες. Φαντάζομαι σε αυτό το thread κάπου θα γράφει για αυτές. Η Πειραιώς έχει νομίζω σίγουρα πάντως.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Α, και'γω δεν είμαι σίγουρος... Επειδή είχα διαβάσει αυτό (link) το λεω...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει σε κάποια πραγματάκια;

:O Θέλω να κάνω μία παραγγελία μέσω Pixmania και να πληρώσω με έμβασμα.Απ'ότι έχω καταλάβει θα πρέπει να πάω σε μία τράπεζα να καταθέσω το ποσό στον αριθμό λογαριασμού που θα μου στείλουν.Σωστά;Ο ΙΒΑΝ όμως τι είναι;:O Έπειτα,εντάξει,ας πούμε ότι ok,τα καταθέτω τα λεφτά.Πώς η Pixmania θα καταλάβει ότι όντως τα κατέθεσα;Θα πρέπει να στείλω μέσω φαξ πχ κάτι που θα μου δώσουν αυτοί;:O Sorry αν ακούγομαι πολύ άσχετη,αλλά δεν έχω ξαναασχοληθεί με αγορές από εξωτερικό...:O

 

giati den bgazeis mia pistwtiki kartoula na teleiwneis?

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...