Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

9% από Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο.

 

προώθησε το σε παρακαλώ.

 

Εάν έχει κίνδυνο να μην τις εγκρίνουν στον οποιοσδήποτε. Γιατί να μπω εγώ στο ίδιο σακκούλι με τον κακοπληρωτή; :rolleyes:

 

Σαλούδος!

 

Μην ανησυχεις elteo και τις εχω κατα νου τις καρτες του ΤΤ!! Και αυτες ειχα οταν απαντησα σε σενα!!! Παρακαλω οπως αποτανθεις και εσυ εκει για να εποφεληθεις!! Αλλα αν μετα πχ για αγορες δε σου κανουν αντιλογισμο και χασεις 10 μερες δουλειας να βρεις ακρη, η δεν εχεις την εξυπηρετηση που θες κλπ κλπ.....βαλτο στη ΣΕΠΠΕ ολο το κοστος!!!

Α για να μη μιλησω για αλλου ειδους δανεια που ηρθαν καποιοι να μου πουν πως θα πανε ΤΤ να παρουν πιο φθηνα και τελικα απο το μπαχαλο γυρισαν και τα πηραν σε μενα!;)

 

Λοιπον σκεπτομενοι καταναλωτες ειμαστε ολοι......Καθεις αποφασιζει και πραττει

 

Α και για κατι που θυμηθηκα για καποιον που ειπε οτι ωραιες γυναικες πλασαρουν τις καρτες, ας ριξει μια ματια σε καμια διαφημιση στο TV!! ΟΛΑ πλασαρονται ετσι και μαλιστα εκ του πονηρου πλασαρονται οτι ετσι θα εχουμε ολοι τη γυναικα των ονειρων μας, αυτη που ειδαμε σε μια επιδειξη μοδας κλπ!!:p

 

Και οσο για το αν θα μπορουσε να δοθει καρτα πιο προσωποποιημενη τοτε θα πρεπε να προσληφθει ενα τεραστιο τμημα διαχειρισης κινδυνων για αναλυση και συχνη παρακολουθηση της συναλλακτικης δραστηριοτητας ολων, το κοστος του οποιου θα επιβαρυνε ολους του κατοχους και παλι!!! Οποτε δωρον αδωρον!!(Ασε που οι περισσοτεροι απο αυτους που εχουν προβλημα με καρτες πριν ηταν καλοι πελατες!!!) Οι καλυτεροι πελατες αποκτουν παντως gold/platinum καρτες ενω οι εξυπνοι παιρνουν branded καρτες με χαμηλοτερα επιτοκια!!

:tease:
Link to comment
Share on other sites

Εχει ο πατέρας μου ΤΤ κάρτα. Μια χαρά είναι αγαπητέ μου φίλε.

Ο καθένας με τις εμπειρίες του. Καλύτερα πάντως 9% παρά το διπλάσιο για να μην κινδυνεύουν οι τράπεζες άκουσον άκουσον.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Εχει ο πατέρας μου ΤΤ κάρτα. Μια χαρά είναι αγαπητέ μου φίλε.

Ο καθένας με τις εμπειρίες του. Καλύτερα πάντως 9% παρά το διπλάσιο για να μην κινδυνεύουν οι τράπεζες άκουσον άκουσον.

Δε διαφωνω ολοι ειναι ευχαριστημενοι μεχρι να δυσαρεστηθουν! ;)

Παντως ε δε μπορει για πολλους θα ειναι η καλυτερη επιλογη το ΤΤ διαφορετικα δε θα τα πηγαινε καθολου καλα!! Αλλα και απο την αλλη προφανως κατι γινεται και δεν πανε ΟΛΟΙ εκει, γιατι με τα επιτοκια που δινει θα πρεπε ολοι να ειναι εκει καιρο τωρα!!!:respect:

:tease:
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να φανει εντελως χαζη η ερωτηση μου αλλα δεν εχω ιδεα απο αυτα..

Γινεται να παρει καποιος ενα μικρο δανειο απο καποια τραπεζα ενω δεν δουλευει? :O

 

Να προχωρησω κ εγω με τον συλλογισμο...

Θελω αμεσα ενα δανειο 3000€ το οποιο θα αποπληρωσω εντος του 6μηνου...

Υπαρχει περιπτωση να βρεθει τραπεζα που θα μου το εγκρινει χωρις δικαιολογητικα (δεν με ενδιαφερει τοσο πολυ το επιτοκιο αφου στην χειροτερη να χρεωθω ενα 10%); κ αν υπαρχει χρεωνει ποινες ολικες προεξοφλησης;

Παλαιοτερα θυμαμαι υπηρχαν δανεια καταναλωτικης πιστεως που ειχαν αυτο ακριβως τον σκοπο...

Link to comment
Share on other sites

Μη βιαζεσαι και περιμενε λιγο...Θα δεις οτι τις επόμενες ημερες θα γινει και ο αντιλογισμός του ποσου και θα σου επιστραφει πισω στο λογαριασμο σου (ελπιζω!!!!!!) :)

 

Τωρα διαβασα καλυτερα! Δεν προσεξα οτι δεν ειχε POS το μαγαζι αλλα τα χειροκινητα μηχανακια οπως λες!!!!Αν ειναι ετσι δε θα πρεπε καν να στειλουν τη συναλλαγη στην εταιρια της καρτας!!!Περιμενε παντως 3-4 μερες μηπως ηταν αναγκασμενοι να το στειλουν με αριθμημενο δελτιο και γινεται ο αντιλογισμος εκ των υστερων

Όχι μόνο δεν επέστρεψαν το ποσό οι αλήτες του Καρφούρ με τα πανάρχαια μηχανήματα και την πανάκριβη «βιτρίνα» όμως (ε βέβαια αυτή μετράει), αλλά ξαναδέσμευσαν το ίδιο ποσό. Οπότε εγώ στον καταθετικό μου λογαριασμό έχω διαθέσιμο υπόλοιπο μικρότερο κατά 2φορές επί το ποσό που υποτίθεται ότι χρέωσε την κάρτα μου.

 

Και σήμερα μάλιστα αφαιρέθηκε κανονικότατα το ποσό από τον λογαριασμό μου σαν πληρωμή στην εταιρεία ΚΑΡΦΟΥΡ ΜΑΡΙΝΟΠΟΥΛΟΣ. Πάω σε λίγο καρφούρ... Είδατε αλητεία;;; :mad: :mad: :mad:

Link to comment
Share on other sites

minovg επικοινωνησε με την καρτα σου και κανε αμφισβητηση συναλλαγης!Μπορει να παρει λιγο καιρο να διευθετηθει αλλα ελπιζω στο τελος ολα θ ειναι οκ!

 

@Draken Δεν εχεις εκκαθαριστικο η δηλωση???

Κανε αιτηση για 3 καρτες με χαμηλο οριο <900 Ευρω! ;)

:tease:
Link to comment
Share on other sites

minovg επικοινωνησε με την καρτα σου και κανε αμφισβητηση συναλλαγης!Μπορει να παρει λιγο καιρο να διευθετηθει αλλα ελπιζω στο τελος ολα θ ειναι οκ!

Παρέδωσα την απόδειξη αφαίρεσης του ποσού από την κάρτα μου στην υπεύθυνη ταμείων του ΚΑΡΦΟΥΡ και είπε ότι θα επικοινωνήσει μαζί μου αύριο το απόγευμα. Λογικά θα μου τα επιστρέψουν. Αν όχι ναι μπορώ να κάνω αμφισβήτηση συναλλαγής από την τράπεζα, όπως με ενημέρωσε η ίδια η Τράπεζα Πειραιώς.

Link to comment
Share on other sites

Τι δικαιολογητικά χρειάζονται για άνοιγμα τραπεζικού λογαριασμού καταθέσεων; Έψαξα σε διάφορα site τραπεζων αλλά δεν βρήκα κάτι..με ενδιαφέρουν η Πειραιώς και η Alphabank.Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Για Πειραιως θελει μονο την ταυτοτητα...και να ξερεις και διευθυνση σπιτιου ε...τκ και λοιπα:cool:
Link to comment
Share on other sites

Οχι, δε χρειαζεται ΑΦΜ. Μονο ταυτοτητα.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που χρειάζεται είναι ταυτότητα και ένα χρηματικό ποσό,το οποίο για την Εθνική είναι 150 ευρώ ενώ για την Alpha είναι 200 ευρώ. ;)

 

ΥΓ:Φυσικά αυτά τα χρήματα παραμένουν στον λογαριασμό τους,δεν τα χάνεις δλδ.

http://www.eppforum.org/gkr41/eye2.pngΤα μάτια καθρέφτες και φως της ψυχής..
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε και εμένα να ανοίξω έναν... Πρέπει να είσαι άνω των 18 ή με ΑΦΜ μπορείς και στα 17,5?
Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε ρε παιδιά... δεν χρειάζεται να βάλεις χρήματα μέσα στο λογαριασμό σου. Αν θέλεις βάζεις...

 

Πας με τη ταυτότητα σου και σε 20 λεπτά έχει τελειώσει (μαζί με τις αναμονές) :p

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε ρε παιδιά... δεν χρειάζεται να βάλεις χρήματα μέσα στο λογαριασμό σου. Αν θέλεις βάζεις...

 

Πας με τη ταυτότητα σου και σε 20 λεπτά έχει τελειώσει (μαζί με τις αναμονές) :p

 

 

Από τη σελίδα της alphabank:

 

Alpha 400

Είναι ο παραδοσιακός λογαριασμός καταθέσεων Ταμιευτηρίου, για ασφάλεια και απόδοση των χρημάτων.

 

Επιτόκιο

 

Μέχρι και Ευρώ 15.000 0,25%

Από Ευρώ 15.000,01 έως Ευρώ 60.000 0,65%

Από Ευρώ 60.000,01 έως Ευρώ 200.000 0,95%

'Ανω των Ευρώ 200.000,01 1,50%

 

Πλεονεκτήματα

 

Alpha Bank Enter Visa χωρίς συνδρομή για αναλήψεις μετρητών και αγορές σε όλο τον κόσμο με άμεση χρέωση του τραπεζικού λογαριασμού.

Δυνατότητα εξοφλήσεως λογαριασμών ΔEH/ΟTE/ΕΥΔΑΠ, πιστωτικών καρτών ή άλλων λογαριασμών, με πάγια εντολή.

Δυνατότητα τραπεζικών συναλλαγών μέσω τηλεφώνου, Internet, κινητού τηλεφώνου, με τη χρήση των ηλεκτρονικών μας υπηρεσιών Alphaphone, Alpha Web Banking και Alpha Bank m-Banking αντίστοιχα.

 

Ελάχιστο όριο για άνοιγμα λογαριασμού :

 

Ευρώ 300

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω μια απορια...

 

Απ΄οσο εχω ψαξει, η Εμπορικη Τραπεζα ειναι η μονη η οποια εκδιδει καρτες με την νεα τεχνολογια chip & pin.

 

http://www.emporiki.gr/files/GR/Customers_Services/Koines/PistotikesKartes/dff/visadebit.jpg

 

Αυτο που με προβληματιζει ειναι το πώς θα πληκτρολογει ο κατοχος της χρεωστικης αυτης καρτας τον κωδικο, εφοσον κανενα καταστημα δεν εχει προμηθευτει (ακομη) τα νες μηχανηματα που μπορεις να πληκτρολογησεις τον κωδικο σου;

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω μια απορια...

 

Απ΄οσο εχω ψαξει, η Εμπορικη Τραπεζα ειναι η μονη η οποια εκδιδει καρτες με την νεα τεχνολογια chip & pin.

 

http://www.emporiki.gr/files/GR/Customers_Services/Koines/PistotikesKartes/dff/visadebit.jpg

 

Αυτο που με προβληματιζει ειναι το πώς θα πληκτρολογει ο κατοχος της χρεωστικης αυτης καρτας τον κωδικο, εφοσον κανενα καταστημα δεν εχει προμηθευτει (ακομη) τα νες μηχανηματα που μπορεις να πληκτρολογησεις τον κωδικο σου;

Αρκετά καταστήματα έχουν τέτοιο μηχάνημα. ;)

Τώρα που θα πάρουν την Εμπορική οι Γάλλοι ελπίζω να τα προωθήσουν και περισσότερο. Αυτές οι κάρτες είναι "εκ των ουκ άνευ" στη Γαλλία.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το chip&pin ειναι μια τεχνολογια οπου σε καθε αγορα απο καταστημα πληκτρολογεις το pin της καρτας ωστε να μη μπορει να τη χρησιμοποιησει καποιος αν πχ τη χασεις. Ουσιαστικα ειναι μορφη ταυτοποιησης της ταυτοτητας αντι να δειχνεις ταυτοτητα και φυσικα πολυ πιο ασφαλης τροπος . Ακομα στην Ελλαδα δεν εχω δει κατι τετοιο, στην Αγγλια υπαρχει παντου!
Link to comment
Share on other sites

Το chip&pin ειναι μια τεχνολογια οπου σε καθε αγορα απο καταστημα πληκτρολογεις το pin της καρτας ωστε να μη μπορει να τη χρησιμοποιησει καποιος αν πχ τη χασεις. Ουσιαστικα ειναι μορφη ταυτοποιησης της ταυτοτητας αντι να δειχνεις ταυτοτητα και φυσικα πολυ πιο ασφαλης τροπος . Ακομα στην Ελλαδα δεν εχω δει κατι τετοιο, στην Αγγλια υπαρχει παντου!

O Kωτσόβολος στο Mall έχει.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω μια απορια...

 

Απ΄οσο εχω ψαξει, η Εμπορικη Τραπεζα ειναι η μονη η οποια εκδιδει καρτες με την νεα τεχνολογια chip & pin.

 

http://www.emporiki.gr/files/GR/Customers_Services/Koines/PistotikesKartes/dff/visadebit.jpg

 

Αυτο που με προβληματιζει ειναι το πώς θα πληκτρολογει ο κατοχος της χρεωστικης αυτης καρτας τον κωδικο, εφοσον κανενα καταστημα δεν εχει προμηθευτει (ακομη) τα νες μηχανηματα που μπορεις να πληκτρολογησεις τον κωδικο σου;

 

 

Με την χρρεωστικη τυπου maestro της εμπορικης καθε φορα εβαζα το Pin μου εγω.Μεχρι που το ξεχασα και την μπλοκαρα λολ...

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

O Kωτσόβολος στο Mall έχει.

nai alla ayto den enai poly epikyndino na soy klepsoyn ton kodiko?ta mhxanimata einai toy kotsovoloy h ths trapezas?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...