Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Εξαρτάται απο την εταιρεία.Δεν μπορείς να κάνεις ανάληψη χρημάτων με την προπληρωμένη gift card, και ορισμένες εταιρείες αν κάνεις κατάθεση με κάρτα δέχονται ανάληψη μόνο στην ίδια κάρτα και οχι με άλλο τρόπο πληρωμής.

 

Βγάλε μία χρεωστική visa electron της Πειραιώς και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.Απλά θα περιμένεις 1-2 μέρες να σου στείλουν τους κωδικούς.Η διαδικασία στην τράπεζα δεν απαιτεί ούτε 10 λεπτά.

.
Link to comment
Share on other sites

my_highness στην καρτα της Αττικης γινεται κανονικα αναληψη.

Τα λεφτα τα παιρνεις απο ατμ:cool:

Αλλα οντως η καρτα της Πειραιως ειναι πολυ καλη.

Και γω τωρα αυτη χρησιμοποιω γιατι η προπληρωμενη της Αττικης ειναι για 1 χρονο μονο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να φανει εντελως χαζη η ερωτηση μου αλλα δεν εχω ιδεα απο αυτα..

Γινεται να παρει καποιος ενα μικρο δανειο απο καποια τραπεζα ενω δεν δουλευει? :O

Link to comment
Share on other sites

my_highness στην καρτα της Αττικης γινεται κανονικα αναληψη.

Τα λεφτα τα παιρνεις απο ατμ:cool:

Αλλα οντως η καρτα της Πειραιως ειναι πολυ καλη.

Και γω τωρα αυτη χρησιμοποιω γιατι η προπληρωμενη της Αττικης ειναι για 1 χρονο μονο.

OK, δεν το γνώριζα.;) Οταν το είχα ψάξει δεν υπήρχε τότε αυτή η δυνατότητα.

 

Οντως, η κάρτα της Πείραιως είναι πολύ καλή.Την χρησιμοποιώ καιρό και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

.
Link to comment
Share on other sites

ta daneia theloun eisodimata opote den ginetai. parola ayta mporeis kalista na pareis hwris ekkatharistiko mia pistwtiki karta me mikro orio (i ethniki px dinei 900 eyrw) kai na pas se ena ATM kai na kaneis analipsi to orio sou. bebaia ayto to "daneio" tha einai me peripou 15% epitokio anti gia peripou 10 pou einai ta prwsopika. epipleon tha hrewtheis kai eksoda analipsis (3-20 eyrw). opote mporeis meta siga siga kathe mina na plirwneis ena poso (>= tis elaxistis katabolis pou tha sou leei o logariasmos, nomizw tha einai kapou sta 22,5 eyrw an pareis ola ta lefta) kai kapoia stigmh tha apoplirwthei. opote etsi eheis ena daneio... :)

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Κανά τριάρι μέρες είναι πάνω κάτω η εκκαθάριση... Και το refund συνήθως το βλέπεις στο λογ/μό σου, καθώς από εκεί γίνονται οι κινήσεις...

Ετσι για την ιστορία, στις 5 εργάσιμες επικοινώνησα με την επιχείρηση και μου είπαν ότι τα refund φτάνουν το πολύ σε 10 εργάσιμες.

Αποφασισμένος λοιπόν αν περάσουν 10 εργάσιμες να κάνω αμφισβήτηση, στις 9 εργάσιμες τα λεφτά μπήκαν στο διαθέσιμο και έτσι δεν χρειάστηκε :)

 

Ολα καλά λοιπόν! :)

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να ρωτησω καποια πραγματακια.

Θελω να βγαλω πιστωτικη οχι electron ή προπληρωμενες καρτες.

Επειδη με ενδιαφερουν ηλ. αγορες περισσοτερο υπαρχει καποια τραπεζα που να μπορει να σου εξασφαλισει σχετικα γρηγορη και απροσκοπτη διακοπη της συναλλαγης σε περιπτωση που κατι παει στραβα???. Ας πουμε η eurrobank σε γονατιζει μεχρι να καταφερεις να ακυρωσεις συναλλαγη.

Αυτο ειναι που με ενδιαφερει και περισσοτερο, δηλ καποια τραπεζα να δινει μια εμφαση στις αναγκες χρηστων του διαδικτυου και στις απαιτησεις που αυτη η αναγκη εχει οπως π.χ. η γρηγορη διακοπη συναλλαγων

Το δευτερο ειναι το εξης. Αν εχω καποιο προβλημα με την paypal και η paypal δεν δινει και πολλη σημασια που πρεπει να απευθυνθω για να την πιεσω??

Mια ανάμνηση παλιά τα άσπρα μου πανιά φουσκώνει

http://images6.theimagehosting.com/6790.7db.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να ρωτησω καποια πραγματακια.

Θελω να βγαλω πιστωτικη οχι electron ή προπληρωμενες καρτες.

Επειδη με ενδιαφερουν ηλ. αγορες περισσοτερο υπαρχει καποια τραπεζα που να μπορει να σου εξασφαλισει σχετικα γρηγορη και απροσκοπτη διακοπη της συναλλαγης σε περιπτωση που κατι παει στραβα???. Ας πουμε η eurrobank σε γονατιζει μεχρι να καταφερεις να ακυρωσεις συναλλαγη.

Αυτο ειναι που με ενδιαφερει και περισσοτερο, δηλ καποια τραπεζα να δινει μια εμφαση στις αναγκες χρηστων του διαδικτυου και στις απαιτησεις που αυτη η αναγκη εχει οπως π.χ. η γρηγορη διακοπη συναλλαγων

Το δευτερο ειναι το εξης. Αν εχω καποιο προβλημα με την paypal και η paypal δεν δινει και πολλη σημασια που πρεπει να απευθυνθω για να την πιεσω??

Τόσα χρόνια ασχολούμαι καθημερινά με συναλλαγές μέσω καρτών, δεν χρειάστηκε να ακυρώσω κάτι και ποτέ δεν πήγε κάτι στραβά. Ίσα-ίσα σε μερικές περιπτώσεις όπου η τράπεζα θεώρησε «ύποπτη» τη συναλλαγή μου τηλεφώνησε πρώτα για να πάρει την έγκρισή μου. (Τράπεζα Πειραιώς σε μια συναλλαγή αξίας 1€ προς την εταιρεία Voipbuster)

 

Η Paypal έχει για βράχο των συναλλαγών της την ασφάλεια και την αξιοπιστία. Αποκλείεται να μη δε βρεις το δίκιο σου από αυτούς. Μην ανησυχείς καθόλου. Τα χρήματά σου είναι ασφαλισμένα στο ακέραιο. Δεν υπάρχει περίπτωση να μη σου δώσουν σημασία όπως λες.

Link to comment
Share on other sites

Kαι ομως φιλε minovg οσες φορες χρειαστηκα κατι απο paypal επρεπε να παρω τηλ Αμερικη γιατι με emails ουτε που δινουνε σημασια.

Τελος παντων αμα ξερει καποιος καλη τραπεζα οντως για Πειραιως εχω ακουσει και εγω καλα λογια ας ενημερωσει

Mια ανάμνηση παλιά τα άσπρα μου πανιά φουσκώνει

http://images6.theimagehosting.com/6790.7db.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Σκεφτομαι να κανω αιτηση στην cofidis για ενα δανειο για να ξεχρεωσω καποια αλλα που εχω. Εχει κανεις παρε δωσε με cofidis να μου πει αν ειναι σωστη κινηση? Εγρκινεται ευκολα το δανειο απο εκει??
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Σκεφτομαι να κανω αιτηση στην cofidis για ενα δανειο για να ξεχρεωσω καποια αλλα που εχω. Εχει κανεις παρε δωσε με cofidis να μου πει αν ειναι σωστη κινηση? Εγρκινεται ευκολα το δανειο απο εκει??

Tο Δάνειο Εγκρίνεται πολύ εύκολα αλλά έχει επιτόκιο γύρω στο 17% ( ΣΕΠΠΕ: 18,59%) δηλαδή ένα απά τα ακριβώτερα της αγοράς .Μάλλον δεν σε συμφέρει να μεταφερθείς σε αυτό . Είναι καλύτερα να πάς σε ένα πρόγραμα μεταφοράς δανείων .

Το πιό φτηνό είναι στο ταχυδρομικό ταμιευτήριο ακολουθεί το όλα σε ένα της ALPHA

Αν έχεις φοιτητή στην οικογένεια δές το φοιτιτικό της Γενικής που το δίνουν με 6% μόνο

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ

http://www.cofidis.gr/Cofidis/Pages/1.aspx?mid=3&mpid=3&lang=30&skin=default&Member=#_Toc102290092

Το ετήσιο επιτόκιο είναι 16,9% και είναι κυμαινόμενο χωρίς να υπάρχει καμία άλλη χρέωση (η ετήσια συνδρομή επιστρέφεται).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ακούστε περίπτωση τώρα... Πάω σήμερα σαν σωστός καταναλωτής να ψωνίσω από τα Καρφούρ. Ο λογαριασμός είναι γύρω στα 20€. Λέω να πληρώσω λοιπόν - όπως κάνω σχεδόν πάντα - με την χρεωστική μου κάρτα wincard της Πειραιώς. Μόλις πάει να την περάσει, το μηχάνημα μπλοκάρει και κόβει στη μέση τη συναλλαγή. Περιμένουμε, περιμένουμε, είχε και ουρά στα ταμεία, τη ρωτάω την ταμία τι συνέβη, μου λέει δεν γνωρίζει... Αφού κάνει κάποια τηλέφωνα, στο τέλος μου λέει ότι δεν έγινε η συναλλαγή. Προσφέρομαι λοιπόν επειδή δεν ήθελα να περιμένουν και οι επόμενοι άδικα (αν και εγώ τι φταίω, αλλά τέλος πάντων) να πληρώσω με μετρητά.

 

Πρώτα όμως την ρωτάω, σίγουρα δεν εκτελέστηκε η συναλλαγή; Πώς είμαι σίγουρος ότι δεν μου τράβηξαν τα χρήματα; Μου βγάζει μια κατάσταση από το μηχάνημα της VISA και λέει να ορίστε δεν υπάρχει το ποσό σας. Το αποδέχομαι λοιπόν και πληρώνω μετρητά.

 

Γυρνώντας στο σπίτι, το βραδάκι, λέω για να τσεκάρω από το ebanking αν τυχόν έχουμε τίποτα περίεργα. Και έκπληκτος βλέπω ότι το ποσό μου τραβήχτηκε!!! Καλώ αμέσως την Τράπεζα Πειραιώς και αυτή μου είπε ότι επειδή πρόκειται για χρεωστική κάρτα δεν μπορεί να δει συναλλαγές (αυτό λέει μόνο για τις πιστωτικές γίνεται). Οπότε θα πρέπει να πάω σε υποκατάστημα και να ζητήσω από κει διευκρινήσεις.

 

Αυτό που θα κάνω εγώ πάντως είναι πρώτα να σκυλοβρίσω αυτή την ελεεινή εταιρεία που λέγεται Καρφούρ, που εκτός του ότι τα αρπάζουν από τον κοσμάκη, νοθεύουν (βλέπε Ευαγγελάτο), τώρα κλέβουν κι από πάνω. Με ποιο δικαίωμα δηλαδή κόβεται η συναλλαγή από την κάρτα; Να πάρουν μηχανήματα. Έχουν κάτι ελεεινά φορητά για την VISA. Ολόκληρη πολυεθνική και αν δείτε το σύστημα καρτών που έχει θα φρίξετε. Κατά τα άλλα η κάρτα Καρφούρ τους μάρανε! Για να μας φακελώνουν πόσα ξοδεύουμε μηνιαίως μόνο καλή είναι. Κι εμείς νομίζουμε ότι είναι για όφελός μας.

 

Έτσι και μου τραβήξουν το ποσό (επειδή έχω και προηγούμενα με το εν λόγω κατάστημα) θα πέσουν μηνύσεις. Υπογραφή ότι έχω αποδεχτεί οποιαδήποτε συναλλαγή δεν έχω βάλει πουθενά εννοείται . Το μόνο κακό ότι έχω πετάξει την απόδειξη πληρωμής με τα μετρητά. Ε δε τό'ξερα να κρατάω και αρχείο από τα ψώνια καθημερινότητας...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι και μου τραβήξουν το ποσό (επειδή έχω και προηγούμενα με το εν λόγω κατάστημα) θα πέσουν μηνύσεις. [highlight]Υπογραφή ότι έχω αποδεχτεί οποιαδήποτε συναλλαγή δεν έχω βάλει πουθενά εννοείται[/highlight]. Το μόνο κακό ότι έχω πετάξει την απόδειξη πληρωμής με τα μετρητά. Ε δε τό'ξερα να κρατάω και αρχείο από τα ψώνια καθημερινότητας...
Νομίζω ότι αυτό είναι αρκετό για να τους κυνηγήσεις.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

τα καρφουρ παντα προβλημα εχουν με τις καρτες και οχι μονο, ολο κατι συμβαινει...
Link to comment
Share on other sites

Μη βιαζεσαι και περιμενε λιγο...Θα δεις οτι τις επόμενες ημερες θα γινει και ο αντιλογισμός του ποσου και θα σου επιστραφει πισω στο λογαριασμο σου (ελπιζω!!!!!!) :)

 

Τωρα διαβασα καλυτερα! Δεν προσεξα οτι δεν ειχε POS το μαγαζι αλλα τα χειροκινητα μηχανακια οπως λες!!!!Αν ειναι ετσι δε θα πρεπε καν να στειλουν τη συναλλαγη στην εταιρια της καρτας!!!Περιμενε παντως 3-4 μερες μηπως ηταν αναγκασμενοι να το στειλουν με αριθμημενο δελτιο και γινεται ο αντιλογισμος εκ των υστερων

:tease:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση, αλλά δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό θέμα!

 

Πρόσφατα έβγαλα μια πιστωτική κάρτα Visa Electron της Τράπεζας Κύπρου..

Καλά μέχρι εδώ!

 

Σήμερα γράφτηκα στο PayPal και στο ebay!

 

To Paypal με ενημέρωσε ότι θα με χρεώσει για την εγγραφή 1,50 euros, τα οποία μάλιστα θα μου επιστρέψει μετά την πρώτη συναλλαγή που θα είναι δωρεάν!

 

Το θέμα είμαι ότι έκανα internet banking αμέσως μετά και μου είχαν αφαιρέσει 2,55 euros!

Πριν λίγο το ξανακοίτηξα μπας και...

Και τι βλέπω;

Μου αφαιρέθηκαν 11 euros στα καλά καθούμενα!

Τι φταίει;

Δεν μπορώ να καταλάβω!

Γράφτηκα για να μου πάρουν ότι έχω και δεν έχω;

 

Ελπίζω μέχρι αύριο να υπάρχει τίποτα στον λογαριασμό!

Αύριο θα πάω να βγάλω ότι έχω στην κάρτα!

<-@Storman@->:superman:
Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχεις, καμια φορα και εμενα η Αλφα μου κραταει κατι παραπανω αλλα οταν κανει clear η συναλλαγη (3 μερες μετα) ολα ειναι οκ. Τα 11 ευρω μου ακουγονται πολλα, αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να σε κλεψει το paypal.
Link to comment
Share on other sites

Μη βιαζεσαι και περιμενε λιγο...Θα δεις οτι τις επόμενες ημερες θα γινει και ο αντιλογισμός του ποσου και θα σου επιστραφει πισω στο λογαριασμο σου (ελπιζω!!!!!!) :)

 

Τωρα διαβασα καλυτερα! Δεν προσεξα οτι δεν ειχε POS το μαγαζι αλλα τα χειροκινητα μηχανακια οπως λες!!!!Αν ειναι ετσι δε θα πρεπε καν να στειλουν τη συναλλαγη στην εταιρια της καρτας!!!Περιμενε παντως 3-4 μερες μηπως ηταν αναγκασμενοι να το στειλουν με αριθμημενο δελτιο και γινεται ο αντιλογισμος εκ των υστερων

Τι να περιμένω, σήμερα κιόλας πήγα στο Καρφούρ και με διαβεβαίωσαν ότι απλά έγινε η δέσμευση και ότι σε 2-3 μέρες θα γίνει αποδέσμευση. Και ότι αν υπάρξει περίπτωση να μου κρατήσουν τα χρήματα, να πάω να μου τα επιστρέψουν. Γενικά η κυρία υπεύθυνη των ταμείων ήταν πολύ εξυπηρετική δε μπορώ να πω κάτι, αλλά το σύστημά τους είναι (δεν υπάρχει και το εικονίδιο whatever εδώ :p ).

 

Αφού της εξέφρασα τα παράπονά μου ότι πολύ συχνά δημιουργείται πρόβλημα με αυτά τα φορητά της VISA, μου είπε ότι έχουν κάνει επανειλημμένες συστάσεις προς τη διεύθυνση του πολυκαταστήματος και τους έχουν πει ότι καααααάποια στιγμή θα αλλαχθούν...

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχεις, καμια φορα και εμενα η Αλφα μου κραταει κατι παραπανω αλλα οταν κανει clear η συναλλαγη (3 μερες μετα) ολα ειναι οκ. Τα 11 ευρω μου ακουγονται πολλα, αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να σε κλεψει το paypal.

 

Kαι τότε ποιός με έκλεψε;

Χωρίς αγορά, μου πήραν 11 ευρώ!

Με το που γράφτηκα!

<-@Storman@->:superman:
Link to comment
Share on other sites

Kαι τότε ποιός με έκλεψε;

Χωρίς αγορά, μου πήραν 11 ευρώ!

Με το που γράφτηκα!

 

Μακρυα απο καρτες ολοι.

Ειναι οτι χειροτερο μπορει να παθεις καποιος,στον οικονομικο τομεα βεβαια.

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

Μακρυα απο καρτες ολοι.

Ειναι οτι χειροτερο μπορει να παθεις καποιος,στον οικονομικο τομεα βεβαια.

Ου, ου, ου, ου 666. Έλεος φίλε... :down:

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα θα απαντήσει κανείς;

 

Η paypal ειναι σοβαρη εταιρια...δεν προκειται να σε κλεψει...Στο κατω κατω στειλε ενα mailακι κ ρωτα για ποιο λογο εγινε αυτο :shifty:

Προσωπικα ποτε δεν ειχα προβλημα με paypal...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...