Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Για να κανω μεταφορα χρηματων απο την πειραιως σε λογαριασμο σε αλλη τραπεζα πρεπει να κανω εμβασμα??
Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Μα ήδη οι δύο πρώτες κάρτες που δοκίμασα ήταν Visa Electron, αλλά και σε αυτές έιχαν χρέωση 2%.....

Μιας και βλέπω Portsmouth μήπως έχεις καμμιά άλλη ιδέα....?

 

Δοκιμασες την επιλογη delta? Παντως 2% δεν ειναι και πολυ :) Αλλη ιδεα δεν εχω δυστυχως...

Link to comment
Share on other sites

Για να κανω μεταφορα χρηματων απο την πειραιως σε λογαριασμο σε αλλη τραπεζα πρεπει να κανω εμβασμα??

 

nai. kai nomizw oti i peiraiws ehei arketoutsiki promitheia...

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Αν ενδιαφέρεσαι να κάνεις το έμβασμα μέσω του συστήματος e-banking της Πειραιώς, τότε η προμήθεια έχει ως εξής:

 

- Για μεταφερόμενα ποσά μέχρι €12.500,00: Πάγιο ποσό προμήθειας €3,42 (το οποίο ενδέχεται να προσαυξάνεται με κάποια έξοδα αποστολής μηνύματος)

 

- Για μεταφερόμενα ποσά από €12.500,01 και πάνω: Προμήθεια σε ποσοστό 0,076% του ποσού που μεταφέρεται, με κατώτατο ποσό προμήθειας τα €9,50 και ανώτατο τα €76,00.

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Δεν νομιζω να εχει διαφορα στις χρεωσεις αν δεν γινει απο e-banking.

Επισης που στο καλο τις γραφει αυτες τις χρεωσεις στο site τους?

Κοιταξα ολο το piraeusbank και winbank αλλα δεν βρηκα τιποτα!

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Η ερωτηση ειναι σχετικη με τραπεζες:

 

Θα ηθελα να μαθω

 

1.Σε ποια τραπεζα μπορω να ανοιξω λογαριασμο με καποιο μικρο ποσο και

να παραλαβω καρτα ΑΤΜ αν οχι αυθημερον τουλαχιστον μεσα σε 48 ωρες.

 

2.Ποια τραπεζα επιτρεπει την χρηση του ΔΙΑΣ (Διατραπεζικο.Συστημα στα ΑΤΜ)

 

χωρις προμηθεια για αναληψη.

 

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω ολες πλεον οι τραπεζες σου ανοιγουν...

την εθνικη λενε οτι πρεπει να βαλεις 300ευρω...αλλα μπορουν να κανουν τα στραβα ματια...απλα καθυστερει η καρτα τους...

 

η εμπορικη νομιζω πιο γρηγορα στην βγαζει γιατι δεν εχει και πολυ κοσμο...

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Η ερωτηση ειναι σχετικη με τραπεζες:

 

Θα ηθελα να μαθω

 

1.Σε ποια τραπεζα μπορω να ανοιξω λογαριασμο με καποιο μικρο ποσο και

να παραλαβω καρτα ΑΤΜ αν οχι αυθημερον τουλαχιστον μεσα σε 48 ωρες.

 

2.Ποια τραπεζα επιτρεπει την χρηση του ΔΙΑΣ (Διατραπεζικο.Συστημα στα ΑΤΜ)

 

χωρις προμηθεια για αναληψη.

 

ευχαριστω.

 

Εγώ είχα ανοίξει στην Eurobank και την είχα πάρει την κάρτα την ίδια ώρα που άνοιξα το λογαριασμό. για το 2ο δεν ξέρω!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Η ερωτηση ειναι σχετικη με τραπεζες:

 

Θα ηθελα να μαθω

 

1.Σε ποια τραπεζα μπορω να ανοιξω λογαριασμο με καποιο μικρο ποσο και

να παραλαβω καρτα ΑΤΜ αν οχι αυθημερον τουλαχιστον μεσα σε 48 ωρες.

 

2.Ποια τραπεζα επιτρεπει την χρηση του ΔΙΑΣ (Διατραπεζικο.Συστημα στα ΑΤΜ)

 

χωρις προμηθεια για αναληψη.

 

ευχαριστω

 

1. Νομίζω πολύ δύσκολα τόσο σύντομα, γιατί η κάρτα έχει πάνω το όνομά σου και πρέπει να σου έρθουν pins κλπ. Το ποσό είναι ανάλογα με το λογαριασμό και όχι απαραίτητα με την τράπεζα. Σε πολλές δε χρειάζονται χρήματα μέσα από πριν. Ειδικά αν ο λογαριασμός είναι ταμιευτηρίου.

2. Όλες μέσω ΔΙΑΣ. Προμήθεια θα σου κρατάνε όλες όταν τραβάς από τράπεζα πέραν εκείνης που έχεις το λογαριασμό σου. Δλδ αν έχεις λογαριασμό στην Εθνική όταν θα σηκώνεις από Εθνική δεν θα έχεις προμήθεια. Αν τραβήξεις από οποιαδήποτε άλλη θα σου κρατήσουν.

 

EDIT... Όταν βγάλεις κάρτα φρόντισε να υποστηρίζει και το σύστημα Maestro για να μπορείς να τη χρησιμοποιείς και στο εξωτερικό (και εδώ πάντα με προμήθεια)

 

 

Υπάρχει όμως σχετικό θέμα:

[thread=1434]Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες[/thread]

Link to comment
Share on other sites

Aπό όλα τα ΑΤΜ σηκώνεις μεν μέσω ΔΙΑ αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποια τράπεζα που να μην παίρνει προμήθεια.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη στην eurobank μπορω να ανοιξω ενα λογοριασμο ταμιευτηριου με ενα μικρο ποσο (π.χ 50 ευρω) και να παρω την καρτα ATM αυθημερον αντε την επομενη ? ειναι maestro ?

 

επισης η προμηθια στο ΔΙΑΣ ειναι παντα 2.5 ευρω ?

 

ειχα διαβασει καπου οτι καποιες μικρες τραπεζες που δεν εχουν πολλα υποκαταστηματα δεν κρατανε προμηθεια στο ΑΤΜ (δωρεαν χρηση του ΔΙΑΣ)

 

δεν θυμαμαι ομως ποιες ηταν..

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη στην eurobank μπορω να ανοιξω ενα λογοριασμο ταμιευτηριου με ενα μικρο ποσο (π.χ 50 ευρω) και να παρω την καρτα ATM αυθημερον αντε την επομενη ? ειναι maestro ?

 

επισης η προμηθια στο ΔΙΑΣ ειναι παντα 2.5 ευρω ?

 

ειχα διαβασει καπου οτι καποιες μικρες τραπεζες που δεν εχουν πολλα υποκαταστηματα δεν κρατανε προμηθεια στο ΑΤΜ (δωρεαν χρηση του ΔΙΑΣ)

 

δεν θυμαμαι ομως ποιες ηταν..

 

Έτσι είχα κάνει εγώ...τι να σου πω...αυτό θυμάμαι αυτό σου λέω...αλλά εγώ είχα ανοίξει για τη δουλειά λογαριασμό, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο...

 

Επίσης η προμήθεια νομίζω πως είναι 1 ευρώ...όχι 2.5

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

εχω λογαριασμο στην εθνικη και εκανα αναληψη απο ΑΤΜ εμπορικης.Μου κρατησε 2.5 ευρω.Με "κλεψανε" ?

 

Στην σελιδα της Novabank διαβασα οτι σου δινουν ATM card επιτοπου.

Η τραπεζα αυτη δεν εχει πολυ λιγα υποκαταστηματα.Θα πρεπει να πληρωνω προμηθεια στο ΔΙΑΣ καθε φορα που κανω αναληψη ? περιεργο μου φαινετε..

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη στην eurobank μπορω να ανοιξω ενα λογοριασμο ταμιευτηριου με ενα μικρο ποσο (π.χ 50 ευρω) και να παρω την καρτα ATM αυθημερον αντε την επομενη ? ειναι maestro ?

 

επισης η προμηθια στο ΔΙΑΣ ειναι παντα 2.5 ευρω ?

 

ειχα διαβασει καπου οτι καποιες μικρες τραπεζες που δεν εχουν πολλα υποκαταστηματα δεν κρατανε προμηθεια στο ΑΤΜ (δωρεαν χρηση του ΔΙΑΣ)

 

δεν θυμαμαι ομως ποιες ηταν..

 

Στην Εurobank, δε χρειάζεται να κάνεις κατάθεση για να ανοίξεις λογ/μο. Η κάρτα που θα σου δώσουν εκείνη τη στιγμή, είναι Visa-Electron με αναληπτική και όχι πιστωτική δυνατότητα εν αρχή... Κατά 99% όμως θα την κάνουν πιστωτική είτε το θέλεις είτε όχι. Η συγκεκριμένη κάρτα δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο εξωτερικό για ανάληψη μετρητών απο΄το λογ/μό σου. Στο ΔΙΑΣ όμως λειτουργεί κανονικά, θα πρέπει όμως να έιναι ο οποιοσδήποτε αρκετά προσεκτικός, καθώς αν έχει ενεργοποιηθεί σαν πιστωτική, μπορεί να σηκώσεις χρήμτα από το πιστωτικό όριο, και τότε τρέχα να πληρώνεις προμήθειες και τόκους.

 

Αυτό που θα σε συμβούλευα σαν πρώην εργαζόμενος στην αυτή τράπεζα, θα ήταν να απευθυνθείς σε ένα κατ/μα Eurobank, να ανοίξεις λογαριασμό και να ζητήσεις να σου εκδόσουν κάρτα Euroline Debit η οποία είναι Maestro, και την οποία θα ζητήσεις να παραλάβεις μετά από 4-5 μέρες από το ίδιο το κατάστημα. Δεν είναι πιστωτική και δουλεύει κανονικά στο εξωτερικό.

 

Στις προμήθειες του Διας τώρα: Αν κάνεις ανάληψη από ΑΤΜ άλλης τράπεζας, χρεώνεσαι με 1€ και αν ζητήσεις ερώτηση υπολοίπου 0,5€.

 

Όλα αυτά ίσχυαν στην τράπεζα μέχρι και το Φλεβάρη που δούλευα εκεί, αν έχουν αλλάξει θα πρέπει να τα επιβεβαιώσεις και από αλλού. Φυσικά υποτίθεται ότι θα επιλέξεις την συγκεκριμένη τράπεζα για συνεργασία, γιατί για τις υπόλοιπες ότι και να σου πώ δε μπορώ να το πώ με σιγουριά...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις πληροφοριες cronos.

 

και κατι ακομα:

 

εχω ΑΤΜ card εθνικης,που ειναι maestro.Μπορω να κανω αναληψεις απο εξωτερικο ?

 

Σκεφτομαι να βγαλω και μια novabank επειδη ειναι visa.Αυτο σημαινει οτι θα μπορω να κανω αναληψη απο ATM του εξωτερικου που εχουν το σημα "Visa"

 

ποια ειναι η πιο διαδεδομενη (για αναληψεις απο ATM) Ειναι η maestro ή η visa ?

Link to comment
Share on other sites

Οι maestro είναι μόνο αναληπτικές κάρτες και μπορείς να κάνεις ανάληψη από οποιοδήποτε ΑΤΜ στον κόσμο που έχει το αντίστοιχο σήμα.

 

Οα κάρτες με το σήμα visa ή electron visa έχουν διπλή χρήση. Σε κάποιες τράπεζες είναι μόνο πιστωτικές ενώ σε κάποιες άλλες είναι μόνο αναληπτικές(οι electron). Να έχεις υπόψην σου ότι σχεδόν σε όλες τις τράπεζες μπορείς να χρησιμοποιήσεις και μια πιστωτική σαν αναληπτική, για να μην κουβαλάς πολλές κάρτες και να τα κάνεις όλα με μια.

 

Το αν μια κάρτα visa σου επιτρέπει να κάνεις ανάληψη από ΑΤΜ του εξωτερικού από το λογ/μό σου και όχι από το πιστωτικό της όριο, είναι κάτι που θα σου πουν στην εκάστοτε τράπεζα. Στην Eurobank πχ αυτό δε συμβαίνει. Στην Alpha όμως γίνεται με κάποιες συγκεκριμένες κάρτες της. Για τη Nova δε γνωρίζω να σου απαντήσω. Καλό θα ήταν λοιπόν πριν πάρεις απόφαση, να κάνεις από ένα τηλέφωνο στις γραμμές εξυπηρέτησης πελατών των τραπεζών που σε ενδιαφέρουν για να ενημερωθείς...

Link to comment
Share on other sites

ωραια.δηλαδη μπορω να χρησημοποιησω την καρτα της εθνικης που ειναι maestro για ταξιδια στο εξωτερικο και να μην χρειαζεται να βγαλω αλλη που να ειναι visa σωστα ?

 

 

υπαρχει καποιο site που να δειχνει ποσο ειναι διαδεδομενο το maestro σε καθε χωρα ωστε να μην βρεθω "προ εκπληξεως" ?

 

επισης υπαρχει καποια τραπεζα που να δινει Visa ATM card που να ειναι αποκλειστικα αναληπτικη ?

Link to comment
Share on other sites

Οι maestro είναι μόνο αναληπτικές κάρτες και μπορείς να κάνεις ανάληψη από οποιοδήποτε ΑΤΜ στον κόσμο που έχει το αντίστοιχο σήμα.

Οι maestro δεν ειναι μονο αναληπτικες. Με maestro βγαζεις λεφτα απο ολα τα μηχανηματα που δεχονται αυτο το σημα αλλα θα πρεπει η τραπεζα σου να ειναι αναγνωρισμενη (συμβεβλημενη) στο εξωτερικο. γι αυτο ρωτα πριν κανεις οτιδηποτε. Επισης με maestro μπορεις να κανεις κανονικα αγορες απο μαγαζια(εντος ελλαδος) που εχουν αυτο το σημα και μαλιστα χωρις προμηθεια. ο τροπος αυτος ειναι πολυ διαδεδομενος στο εξωτερικο. Προσοχη μονο εντος ελλαδος διαφορετικα πιστωτικη.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός είναι και χρεωστικές , κάνουν δηλαδή αυτό που περιέγραψες λίγο πιο κάτω στο post σου, επιτρέπουν να τις χρησιμοποιείς σε καταστήματα, χρεώνοντας έτσι απ' ευθείας το λογαριασμό σου... Έχει ξεκινήσει και στην Ελλάδα σιγά σιγά, αλλά έχει μέλλον. Σκέψου ότι οι maestro στο εξωτερικό , έχουν ένα chip επάνω όπως οι τηλεκάρτες μας, που σου επιτρέπουν να το "φορτώνεις" με χρήματα σε κάποιο ΑΤΜ και να το χρησιμοποιείς μετά παντού...

 

Δεν είναι ισχύει αυτό που αναφέρεις για συμβεβλημένες τράπεζες. Άπαξ και έχει το σήμα (πρόκειται για global tdmarks), γίνεται δεκτή. Οποιαδήποτε τράπεζα για να εκδόσει μια κάρτα με τον τίτλο visa, mastecard, maestro και δεν ξέρω εγώ τι άλλο, πληρώνει στην αντίστοιχη εταιρεία. Θα ήταν λίγο κουλό λοιπόν να έχει το σήμα η κάρτα, να πας σε ένα ΑΤΜ που επίσης έχει το σήμα, και να μη γίνεται δεκτή η κάρτα για λόγους συμβατότητας ή αναγνωρισήμότητας της τράπεζας σου εκτός της χώρας... Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα...

 

Κατά 99% δεν θα έχεις πρόβλημα, αλλά και πάλι θα είναι καλό να ρωτήσεις την τράπεζά σου, ότι απορία έχεις...

Link to comment
Share on other sites

Yπαρχουν χρεωστικες καρτες (στο εξωτερικο) που ειναι χρεωστικες (Visa, Maestro, SOLO) και υπαρχουν αλλες χρεωστικες καρτες (cashcards) τις οποιες φορτωνεις με χρηματα, τα οποια μπορεις να ξοδεψεις στο εξωτερικο (διαλεγεις σε τι νομισμα θελεις να ειναι η καρτα σου).

 

Οσον αφορα το τσιπακι, ειναι υο λεγομενο chip and pin http://www.chipandpin.com

Eπισης δες το http://www.maestro.co.uk

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι ΑΤΜ ανα τον κοσμο με maestro τα βρισκει καποιος εδω (ΑΤΜ locator)

 

ας το τσεκαρει βεβαια καποιος γιατι μπορει να μην καταλαβα κατι καλα..

Link to comment
Share on other sites

stin ethniki karaehei diafora. nomizw kai stin peiraws. leptomereies as mas dwsei kapoios allos. s'ayta mono ebanking xrisimopoiw kai den kserw..

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και γω κάτι; εδώ και χρόνια έχω 4 πιστωτικές στην alpha. Οι δύο από αυτές είναι εδώ και καιρό στο φουλ και τους τελευταίους μήνες καθυστερούσα τις πληρωμές. Το τελευταίο τρίμηνο έβαζα χρήματα αλλά όχι όλα όσα ζητούσαν (γιατί οι μία απο αυτές ήθελε ελάχιστη καταβολή 550 ευρώ)! Σήμερα λοιπόν μου ήρθε ο αναλυτικός από τη μία. Πιστωτικό όριο έχω 2000 και αυτή τη στιγμή το υπόλοιπο είναι 2241... Υπέρβαση δηλαδή. Στο χαρτί λοιπόν έλεγε ότι μου απαγορεύουν τη χρήση της κάρτας, μου ζητάνε την επιστροφή της και σαν ελάχιστη καταβολή έχει όλο το ποσό (!!!) με προθεσμία: ΑΜΕΣΑ!!!

 

Και ρωτάω: τι μπορούν να μου κάνουν αν δεν πληρώσω άμεσα τα 2241 ευρώ;;;

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Petros απλα πηγαινε στην τραπεζα σου και κανε ενα νεο διακανονισμο να πληρωσεις πχ το ποσο σε 10/5 δοσεις και ασε τα αστεια!!:p

Απλα αν μαυριστεις πολυ στον τειρεσια δε θα μπορεσεις να παρεις ενα στεγαστικο πχ η ενα δανειο εν ωρα αναγκης!!!;) Και εκτος αυτου αν δεν πληρωσεις θα σταλει σε τμημα collection πλεον η οφειλη σου και αυτοι θα κανουν το παν για να σου παρουν οτιδηποτε μιας και βγαζουν προμηθειες απο αυτα...:X

:tease:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...