Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Τι λέτε ρε παιδιά... δεν χρειάζεται να βάλεις χρήματα μέσα στο λογαριασμό σου. Αν θέλεις βάζεις...

 

Νομίζεις... Η Alpha Bank σου ζητάει 300 Ευρουλάκια για να ανοίξεις λογαριασμό.

 

Όταν πρόκειτε να ανοίξει, κάποιος, λογαριασμό τρεχούμενο (π.χ. για μισθοδοσία) οι περισσότερες τράπεζες δεν ζητούν αρχικό ποσό κατάθεσης.

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Νομίζεις... Η Alpha Bank σου ζητάει 300 Ευρουλάκια για να ανοίξεις λογαριασμό.

 

Όταν πρόκειτε να ανοίξει, κάποιος, λογαριασμό τρεχούμενο (π.χ. για μισθοδοσία) οι περισσότερες τράπεζες δεν ζητούν αρχικό ποσό κατάθεσης.

Eγώ έχω ανοίξει έναν απλό ταμιευτηρίου στην Εμπορική και έναν απλό ταμιευτηρίου στην Πειραιώς και καμία δε μου ζήτησε το παραμικρό ποσό.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

O Kωτσόβολος στο Mall έχει.

Της Αθηνας; Γιατι το δικο μας "mall" δεν εχει ουτε Κωτσοβολο, ουτε τετοια μηχανηματα!

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε ποια τράπεζα θα πληρώσω μικρότερη προμήθεια για αποστολή εμβάσματος αξίας 30€ σε τράπεζα της Φινλανδίας ?
Link to comment
Share on other sites

Της Αθηνας; Γιατι το δικο μας "mall" δεν εχει ουτε Κωτσοβολο, ουτε τετοια μηχανηματα!

Ποιό είναι το δικό σας;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε ποια τράπεζα θα πληρώσω μικρότερη προμήθεια για αποστολή εμβάσματος αξίας 30€ σε τράπεζα της Φινλανδίας ?

Xωρις να εχω κανει συγκριση με αλλες τραπεζες, σου λεω τι ισχυει για την Eurobank.

0,30 € για εντολές μεταφοράς χρημάτων σε Ευρώ σε λογαριασμό που τηρείται σε τράπεζα εντός της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Εάν επιλέξετε «Τα τραπεζικά έξοδα να με επιβαρύνουν εξ’ ολοκλήρου (OUR)», τότε για αυτοματοποιημένες συναλλαγές επιβαρύνεστε με 3 € ανεξάρτητα από το ποσό της εντολής πλέον των ανωτέρω υπό στοιχείο Α.

Ανεξαρτήτως της επιλογής σας να επιβαρυνθείτε μόνο με τα έξοδα της Eurobank (SHA) ή και με της τράπεζας του Παραλήπτη (OUR), εάν η εντολή σας για τη μεταφορά χρημάτων σε λογαριασμό τρίτου είναι μη αυτοματοποιημένη, τότε επιβαρύνεστε επιπλέον με το ποσό των 10 € ανά μη αυτοματοποιημένη εντολή.

Ως «μη αυτοματοποιημένες εντολές μεταφοράς χρημάτων σε λογαριασμό τρίτου» ορίζονται οι εντολές εκείνες οι οποίες δεν φέρουν σε κωδικοποιημένη μορφή BIC (Bank Identification Code) τα πλήρη στοιχεία της τράπεζας του Παραλήπτη, ήτοι επωνυμία και διεύθυνση, και με μορφή ορθού ΙΒΑΝ τον αριθμό λογαριασμού του δικαιούχου (για χώρες που έχουν υιοθετήσει τον ΙΒΑΝ) ή αριθμό λογαριασμού του Παραλήπτη (για χώρες που δεν έχουν υιοθετήσει τον ΙΒΑΝ) καθώς επίσης και το ονοματεπώνυμο του Παραλήπτη.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που αυτό είναι στο online banking και όχι στο ταμείο ...
Link to comment
Share on other sites

Στην σελίδα http://www.eurobank.gr/online/home/viewServices.aspx?id=147&mid=467&lang=gr λέει

Τι θα κερδίσω χρησιμοποιώντας το e-Banking?

....3 Κερδίζετε σε κόστος: Επιλέγοντας να εκτελείτε τις συναλλαγές σας ηλεκτρονικά κερδίζετε και σε κόστος, καθώς οι περισσότερες συναλλαγές που εκτελούνται μέσω e-Banking έχουν μειωμένα έξοδα συναλλαγών σε σχέση με τα υπόλοιπα κανάλια της Τράπεζας. Σε πολλές περιπτώσεις μάλιστα, τα έξοδα είναι μηδενικά (πχ. για πληρωμές λογαριασμών, μεταφορές σε λογαριασμούς Eurobank).

Link to comment
Share on other sites

Στην ιδιωτικοποίηση της Εμπορικής κερδίζουν οι Γάλλοι της Credit Agricole, επειδή πήραν αυτό που ήθελαν. Ο Γιώργος Αλογοσκούφης, επειδή κέρδισε ένα σπουδαίο πολιτικό στοίχημα. Η ελληνική oικονομία, επειδή μία μεγάλη ευρωπαϊκή τράπεζα επενδύει στη χώρα μας. Ποιοι χάνουν; Οι υπόλοιπες τράπεζες, εφόσον η Credit Agricole ακολουθήσει μία επιθετική εμπορική πολιτική. [..]

Οι ελληνικές τράπεζες βγάζουν κέρδη επειδή βγάζουν χρήματα απ’ όπου μπορούν να βγάλουν. Ο «ακίνητος» λογαριασμός «πυροβολείται» με «τέλη διαχείρισης», η κατάθεση χρημάτων σε λογαριασμό ταμιευτηρίου τρίτου λογίζεται ως μεταφορά εμβάσματος από Έλληνα ομογενή της Νέας Υόρκης προς τους πτωχούς συγγενείς στην πατρίδα και κάπως έτσι αυξάνονται τα λεγόμενα λειτουργικά κέρδη. Το σούπερ «κόλπο», όμως, είναι το μεγάλο spread μεταξύ επιτοκίου χορηγήσεων και καταθέσεων. Το μεγαλύτερο στην Ευρώπη των ώριμων αγορών.

Κάτι ψιθυρίζει σχετικά, κατά καιρούς, ο κύριος διοικητής της κεντρικής μας Τράπεζας, αλλά τον περισσότερο χρόνο του τον καταναλώνει στο να υποδεικνύει πόσο χαμηλότεροι θα έπρεπε να είναι οι μισθοί των Ελλήνων εργαζομένων.

Στην ιστορία οι μεγάλες κατακτήσεις του καταναλωτικού κοινού δεν ήρθαν μέσα από επαναστάσεις, αλλά μέσα από τον θρίαμβο του ανταγωνισμού. Η Credit Agricole μπορεί να είναι ο καταλύτης εκείνος που θα αναγκάσει το σύστημα να κινηθεί με όρους πραγματικού ανταγωνισμού. [...]

 

Πηγή: capital.gr

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνω ολοι ειναι ευχαριστημενοι μεχρι να δυσαρεστηθουν! ;)

Παντως ε δε μπορει για πολλους θα ειναι η καλυτερη επιλογη το ΤΤ διαφορετικα δε θα τα πηγαινε καθολου καλα!! Αλλα και απο την αλλη προφανως κατι γινεται και δεν πανε ΟΛΟΙ εκει, γιατι με τα επιτοκια που δινει θα πρεπε ολοι να ειναι εκει καιρο τωρα!!!:respect:

 

Έχει πολύ λίγα υποκαταστήματα ακόμα. Με ότι αυτό συνεπάγεται. Για μένα αυτός είναι ο μόνος λόγος που δεν έχω πάει ακόμα. Τα επιτόκια των πιστωτικών είναι υπερβολικά στην Ελλάδα, αν θέλουν να καλυφθούν ας κάνουν καλύτερο έλεγχο πιστοληπτικής ικανότητας.

Βέβαια όπως ήδη ανέφερα το επιτόκιο αφορά τους κακοπληρωτές και όχι εμένα, αλλά το σωστό να λέγεται.

KCB
Link to comment
Share on other sites

Δε θα ηταν ενδιαφερον να κανουμε μια δημοσκοπηση για να δουμε ποια τραπεζα χρησιμοποιει ο καθενας μας;

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

egw eimai eurobank, anoixa logariasmo gia mis8odosia xwris xrimata... y.e8.a blepete :P polly eyxaristimenos ,polla katastimata (atm) kai pistwtiki pernaei sxedonn pantoy... giayto exw akoma vodafone... cosmote dn :( krimaaa
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για όποιον ασχολείται με e-banking της Πειραιώς.

Πόσο διάστημα χρειάζεται για να γίνει μεταφορά ποσού σε άλλη ελληνική τράπεζα;

Έκανα σήμερα ένα έμβασμα στην Εθνική, με την επιλογή για άμεση εκτέλεση, αλλά ακόμα τίποτα.

Άσχετο, αλλά παρατσιμπάει στις προμήθειες η Πειραιώς.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται στο λογαριασμό του άλλου μετά απο μια εργάσιμη μέρα
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για όποιον ασχολείται με e-banking της Πειραιώς.

Πόσο διάστημα χρειάζεται για να γίνει μεταφορά ποσού σε άλλη ελληνική τράπεζα;

Έκανα σήμερα ένα έμβασμα στην Εθνική, με την επιλογή για άμεση εκτέλεση, αλλά ακόμα τίποτα.

Άσχετο, αλλά παρατσιμπάει στις προμήθειες η Πειραιώς.

Nαι παρατσιμπάει τα έχουμε ξαναπεί. 3,42€ είναι υπεραρκετά... 1 με 2 εργάσιμες κάνει για άλλη τράπεζα εσωτερικού. Επίσης με την επιλογή VISA DIRECT μπορείτε να στείλετε χρήματα από την κάρτα σας (χρεωστική ή πιστωτική) σε άλλη κάρτα άλλου κατόχου (χρεωστική ή πιστωτική) με τη χρήση κωδικού extraPIN με χρέωση 3€.

Link to comment
Share on other sites

Nαι παρατσιμπάει τα έχουμε ξαναπεί. 3,42€ είναι υπεραρκετά... 1 με 2 εργάσιμες κάνει για άλλη τράπεζα εσωτερικού. Επίσης με την επιλογή VISA DIRECT μπορείτε να στείλετε χρήματα από την κάρτα σας (χρεωστική ή πιστωτική) σε άλλη κάρτα άλλου κατόχου (χρεωστική ή πιστωτική) με τη χρήση κωδικού extraPIN με χρέωση 3€.

Δηλαδή με το Σαββατοκύριακο στην μέση (εκτός κι αν δεν παίζει ρόλο), να υπολογίζω Δευτέρα-Τρίτη;

Πολύ άμεση μεταφορά..

Δεν πήγαινα να τα σηκώσω και να τα βάλω χειροκίνητα καλύτερα..

 

3.5€ είναι πιάσιμο κώλoυ απ' την στιγμή που άλλες τράπεζες για παρόμοιες υπηρεσίες χρεώνουν το πολύ μέχρι 0.50€ την κάθε συναλλαγή.

Τέλος πάντων, ευχαριστώ φίλε μου για την πληροφορία.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με το Σαββατοκύριακο στην μέση (εκτός κι αν δεν παίζει ρόλο), να υπολογίζω Δευτέρα-Τρίτη;

Πολύ άμεση μεταφορά..

Δεν πήγαινα να τα σηκώσω και να τα βάλω χειροκίνητα καλύτερα..

 

3.5€ είναι πιάσιμο κώλoυ απ' την στιγμή που άλλες τράπεζες για παρόμοιες υπηρεσίες χρεώνουν το πολύ μέχρι 0.50€ την κάθε συναλλαγή.

Τέλος πάντων, ευχαριστώ φίλε μου για την πληροφορία.

Συμφωνώ... Δε συμφέρει έμβασμα εντός Ελλάδας από Πειραιώς... Ούτε καν δηλαδή εξωτερικού (ΕΕ - το ίδιο ποσό πληρώνεις). Μόνο η Εθνική έχει «τέλεια» προμήθεια 0,50€ είτε για εσωτερικό είτε για εξωτερικό. Ακόμα και η Εμπορική έχει κάτι 7ευρα και 8ευρα αν δε κάνω λάθος... :down: :down:

Link to comment
Share on other sites

Η Εθνική, αν εξαιρέσεις την απουσία διαχείρισης πιστωτικών καρτών, έχει από τα καλύτερα e-banking.

Πολύ καλό και της Eurobank (με ακόμα πιο χαμηλές χρεώσεις).

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Η Εθνική, αν εξαιρέσεις την απουσία διαχείρισης πιστωτικών καρτών, έχει από τα καλύτερα e-banking.

Πολύ καλό και της Eurobank (με ακόμα πιο χαμηλές χρεώσεις).

Η Εθνική έχει πανάθλιο interface, την «ενοχλούν» κάτι παύλες (-), κάτι κάθετοι (/) σε αιτιολογίες που ώσπου να το πάρεις χαμπάρι τους έχεις σκυλοβρίσει άπειρες φορές. Και πολλές άλλες λεπτομέρειες ηλίθιες. Απλά ως Εθνική έχει σύμβαση με τις περισσότερες τράπεζες και χρεώνει μόνο 0,50€ την προμήθεια εμβασμάτων... Τίποτα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για όποιον ασχολείται με e-banking της Πειραιώς.

Πόσο διάστημα χρειάζεται για να γίνει μεταφορά ποσού σε άλλη ελληνική τράπεζα;

Έκανα σήμερα ένα έμβασμα στην Εθνική, με την επιλογή για άμεση εκτέλεση, αλλά ακόμα τίποτα.

Άσχετο, αλλά παρατσιμπάει στις προμήθειες η Πειραιώς.

Τα εμβάσματα προς άλλες τράπεζες γίνονται με το χέρι και όχι αυτόματα και απ' ευθείας οπότε μπορεί να πάρει μια εργάσιμη ή όσο τελος πάντων κάνει και από το ταμείο.
Link to comment
Share on other sites

«Στοπ» στους πλειστηριασμούς ακινήτων από τις τράπεζες

[imgALIGN=RIGHT]http://assets.in.gr/dGenesis/assets/Content5/Photo/728561_b.jpg[/imgALIGN]

 

Φρένο στους πλειστηριασμούς ακινήτων από τις τράπεζες έβαλε το Πρωτοδικείο Αθηνών, αφού δικαίωσε δανειολήπτρια κρίνοντας ότι είναι άκυρος ο πλειστηριασμός των ακινήτων όσο διαρκεί η διαδικασία επαναπροσδιορισμού των ληξιπρόθεσμων οφειλών.

 

Συγκεκριμένα, η πρόεδρος πρωτοδικών Αιμιλία Τσιρίμπα με την υπ' αριθμόν 2789/2006 απόφασή της απαγόρευσε σε τράπεζα να βγάλει σε πλειστηριασμό το σπίτι μιας δανειολήπτριας, η οποία είχε αρχίσει τις προβλεπόμενες από τον νόμο διαδικασίες για τον επαναπροσδιορισμό των ληξιπρόθεσμων οφειλών της από στεγαστικό δάνειο.

 

Όπως αναφέρουν τα Νέα, οι υπεύθυνοι της τράπεζας είχαν κοινοποιήσει στη δανειολήπτρια απόφαση για τον πλειστηριασμό του σπιτιού της ορίζοντας ως ημερομηνία την 1η Δεκεμβρίου 2004, παρά το γεγονός ότι με νόμο είχαν ανασταλεί όλες οι αναγκαστικές εκτελέσεις μέχρι τις 31 Δεκεμβρίου 2004 για όσους πελάτες βρίσκονταν στο στάδιο επαναπροσδιορισμού ληξιπρόθεσμων οφειλών τους από δάνεια.

 

Η δανειολήπτρια είχε ζητήσει από το αρμόδιο τμήμα της τράπεζας να υπαχθεί στην ευνοϊκή ρύθμιση, αλλά οι υπεύθυνοι κατά παράβαση του νόμου -όπως έκρινε το δικαστήριο- προχώρησαν τις διαδικασίες πλειστηριασμού θεωρώντας ότι η αιτούσα δεν μπορεί να υπαχθεί στις διατάξεις του νέου νόμου, γιατί «η συνολική της οφειλή δεν υπερβαίνει το τριπλάσιο του ληφθέντος δανείου».

 

Ωστόσο, στη δικαστική απόφαση γίνεται σαφές ότι όλοι οι δανειολήπτες ανεξάρτητα από το ύψος των ληξιπρόθεσμων οφειλών τους έχουν το δικαίωμα να απολαμβάνουν τα προνόμια του νόμου.

 

in.gr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...