Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

giati den bgazeis mia pistwtiki kartoula na teleiwneis?

Είναι σα να ρωτάς έναν περαστικό ψάχνοντας να βρεις κάτι «ρε φίλε πώς μπορώ να πάω στην ΤΑΔΕ οδό;» Και να σου απαντάει: «Βγες στον κεντρικό, πάρε ένα ταξάκι και θα σε πάει...» :wacko:

 

Προφανώς ρε φίλε δεν θέλει να βγάλει κάρτα, όπως και πολλοί άλλοι για τον Α ή Β λόγο.

Link to comment
Share on other sites

an i odos einai stin alli akri tis polis?

mipws ontos i kalyterh lysh einai to taksi?

mipws tha itan kalytero na ksanaskeftei gia poio logo thelei na paei me ta podia?

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αυτή τη στιγμή έχω στο paypal μου 100 €, τα οποία θέλω να μεταφέρω στην πιστωτική μου κάρτα!:(

Αυτό μου δίνει μοναδική λύση τον τραπεζικό λογαριασμό!(withdraw) :X

Έχει κανείς ιδέα πως θα τα μεταφέρω?

Είχα την εντύπωση ότι από το paypal μπορείς να στείλεις λεφτά σε πιστωτική κάρτα..

Τουλάχιστον προσπάθησα να φτιάξω τον λογαριασμό μου στην πειραιώς, αλλά λέει ότι άμα έχω γράψει κάτι λάθος, θα με χρεώσουν 6 €...

Δεν την παλεύουν εκεί στο paypal..:mad: στο moneybookers, σχεδόν από μόνος του ρυθμίστηκε ο λογαριασμός! βασικά φοβάμαι μήπως έγραψα λάθος το όνομα της τράπεζας που ζητάει και την τοποθεσία(bank location). έγραψα αντίστοιχα Piraeus Bank και Athens-Greece.

Στο IBAN και το όνομα (πάλι καλά) δεν υπήρχε πρόβλημα.. Δεν θέλω να φάω την τάπα των 6€, ούτε να περιμένω 5-7 εργάσιμες όπως δηλώνουν οι ίδιοι ότι θα πάρει η διαδικασία...

Περιμένω απαντήσεις! :):cry:

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς. Το ΙΒΑΝ είναι που μετράει, και τα άλλα δεν πολυελέγχονται. Η Πειραιώς και η Άλφα που έχω δοκιμάσει κάνουν συνήθως 2-3 εργάσιμες το πολύ (αν τα στείλεις πρωί πχ κάνουν 2), ποτέ 5 με 7 που λένε...Προχώρα άφοβα!

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς. Το ΙΒΑΝ είναι που μετράει, και τα άλλα δεν πολυελέγχονται. Η Πειραιώς και η Άλφα που έχω δοκιμάσει κάνουν συνήθως 2-3 εργάσιμες το πολύ (αν τα στείλεις πρωί πχ κάνουν 2), ποτέ 5 με 7 που λένε...Προχώρα άφοβα!

ευχαριστώ πολύ! του ζήτησα τώρα να τα μεταφέρει! :D

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ! του ζήτησα τώρα να τα μεταφέρει! :D

 

 

Αν μπεις στο site της καθε τραπεζας εχει αναλυτικα στοιχεια διευθυνσεις και bic code...Για την Πειραιως για παραδειγμα τα στοιχεια ειναι:

Αμερικής 4

105 64, Αθήνα

 

Δεν νομιζω ομως να εχεις ιδιαιτερο προβλημα και με τα στοιχεια που εβαλες ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν μπεις στο site της καθε τραπεζας εχει αναλυτικα στοιχεια διευθυνσεις και bic code...Για την Πειραιως για παραδειγμα τα στοιχεια ειναι:

Αμερικής 4

105 64, Αθήνα

 

Δεν νομιζω ομως να εχεις ιδιαιτερο προβλημα και με τα στοιχεια που εβαλες ;)

ξέρω και γω τι μπορεί να μου πουν οι αθεόφοβοι? :p

τουλάχιστον γνωρίζετε αν υπάρχει τρόπος να περαστούν χρήματα σε πιστωτική απο το paypal?

για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο αργότερα :)

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστε και τη Citibank. Δεν ξέρω τι τιμές έχει τώρα, αλλά παλιά χρέωνε $2.5 (€2) την κάθε ανάληψη

Άμα όμως κάνεις αναλήψεις από ΑΤΜ της citibank δεν χρεώνει. Τουλάχιστον αυτό μου είπε η citibank.

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Άμα όμως κάνεις αναλήψεις από ΑΤΜ της citibank δεν χρεώνει. Τουλάχιστον αυτό μου είπε η citibank.

 

Αυτό πρέπει να ισχύει, αλλα η Citibank δεν έχει μεγάλο δίκτυο καταστημάτων. Στην Αγγλία συγκεκριμένα, έχει ATM μονο στο Λονδίνο!

 

Aρα πρακτικά δεν είναι πάντα εύκολο να αποφύγεις τη χρέωση των 2.5 Euro

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορια. Εδω και περιπου δυο χρονια ειχα εναν απλο λογαριασμο στην εμπορικη. Πριν απο περιπου ενα μηνα μου ηρθε ενα γραμμα το οποιο περιειχε μια καρτα η οποια λεει θα αντικαθιστουσε την απλη maestro που ειχα και πως ειναι χρεωτικη. Πηγα στην τραπεζα, το επιβεβαιωσα ολα καλα (η καρτα λεει κανονικα VISA πανω και επισης απο πισω λεει μονο για ηλεκτρονικη χρηση). Ομως οποτε παω να παραγγειλω κατι απο το net ενω αναγνωριζει κανονικα τα στοιχεια οτι υπαρχουν μου λεει οτι η τραοεζα την απερριψε. Γιατι συμβαινει αυτο; Πρεπει να κανω κατι εγω για να την ενεργοποιησω για ηλεκτρονικες αγορες; Επισης ειχαν αυτοι κανενα δικαιωμα με το ετσι θελω να μου κοτσαρουν στο λογαριασμο μου μια χρεωτικη καρτα που θα αντικαθιστουσε την απλη; (οχι πως με χαλασε βεβαια)
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορια. Εδω και περιπου δυο χρονια ειχα εναν απλο λογαριασμο στην εμπορικη. Πριν απο περιπου ενα μηνα μου ηρθε ενα γραμμα το οποιο περιειχε μια καρτα η οποια λεει θα αντικαθιστουσε την απλη maestro που ειχα και πως ειναι χρεωτικη. Πηγα στην τραπεζα, το επιβεβαιωσα ολα καλα (η καρτα λεει κανονικα VISA πανω και επισης απο πισω λεει μονο για ηλεκτρονικη χρηση). Ομως οποτε παω να παραγγειλω κατι απο το net ενω αναγνωριζει κανονικα τα στοιχεια οτι υπαρχουν μου λεει οτι η τραοεζα την απερριψε. Γιατι συμβαινει αυτο; Πρεπει να κανω κατι εγω για να την ενεργοποιησω για ηλεκτρονικες αγορες; Επισης ειχαν αυτοι κανενα δικαιωμα με το ετσι θελω να μου κοτσαρουν στο λογαριασμο μου μια χρεωτικη καρτα που θα αντικαθιστουσε την απλη; (οχι πως με χαλασε βεβαια)

 

i karta stin opoia anaferesai ws apli einai kai ayti xrewstiki karta.

xrewstikes legontai oi kartes pou afairoun ta lefta apo to logariasmo sou kai pistwtikes aytes pou oti agoraseis to xrwstas mehri na plirwthei.

i visa bgazei kai hrewstikes kai pistwtikes kartes. i maestro bgazei mono hrewstikes. stin ousia ayto pou eheis einai i gnwsti kartoula gia to mihanima, kai mporeis na tin hrisimopoieis me ton idio tropo me palia. to oti mporeis na hrisimopoiiseis tin idia karta kai se katastimata einai kati pou isxye kai palia (an kai den nomizw na yparxei katastima pou na dehetai maestro). opws diapistwses kai esy omws, kapoia katastimata eite den dehontai kartes gia ilektroniki hrisi eite den dehontai hrewstikes kartes. an thes agores mesw internet bgale kai mia pistwtiki (tha elega bale kai aytomati eksoflisi olou tou posou apo ton logariasmo sou) kai eisai entaksei.

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη δεν δεχονται τα καταστηματα στο internet της χρεωστικες καρτες; Εχω και πιστωτικη απλα θα προτιμουσα να χρησιμοποιω αυτη για μεγατλυτερη ασφαλεια. Γιατι ειχα την εντυπωση οτι μπορεις να κανεις αγορες μεσω νετ με χρεωστικη καρτα;
Link to comment
Share on other sites

Αυτό πρέπει να ισχύει, αλλα η Citibank δεν έχει μεγάλο δίκτυο καταστημάτων. Στην Αγγλία συγκεκριμένα, έχει ATM μονο στο Λονδίνο!

 

Aρα πρακτικά δεν είναι πάντα εύκολο να αποφύγεις τη χρέωση των 2.5 Euro

Φίλε μου σίγουρα δεν έχει πολλά καταστήματα αλλά σίγουρα δεν είναι μόνον στο Λονδίνο.Άλλωστε για το Λονδίνο μιλούσα.

http://www.citibank.co.uk/personal/banking/info/contactus/branches/index.htm

London for ever
Link to comment
Share on other sites

αλλά σίγουρα δεν είναι μόνον στο Λονδίνο

http://www.citibank.co.uk/personal/banking/info/contactus/branches/index.htm

 

Sto link pou dineis exei 5 katastimata ola ki ola (se olo to UK) apo ta opoia ta 4 einai sto Londino.

 

To 5o (sto Manchester) sumfwna me ti selida tis Citibank den exei ATM (enw gia ta alla 4 anaferei oti exei - vevaia stin periptwsi tou Manchester mporei na prokeitai apla gia paraleipsi).

 

Vevaia afou anaferesai sto London tote ontws den uparxei provlima :up:

 

Filika

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη δεν δεχονται τα καταστηματα στο internet της χρεωστικες καρτες; Εχω και πιστωτικη απλα θα προτιμουσα να χρησιμοποιω αυτη για μεγατλυτερη ασφαλεια. Γιατι ειχα την εντυπωση οτι μπορεις να κανεις αγορες μεσω νετ με χρεωστικη καρτα;

 

Αγορες με χρεωστικη γινονται αλλα θα πρεπει να τη δεχεται το e-shop (αν δεν δεχεται χρεωστικες λογικα θα το αναφερει στα FAQ του) ή να μην αφηνει η τραπεζα να γινονται συναλλαγες μεσω internet.

 

π.χ. η χρεωστικη που εχω απο την Πειραιως μπορει να χρησιμοποιηθει κανονικα για αγορες μεσω net (σε οσα e-shop δεχονται χρεωστικες) ενω η αντιστοιχη χρεστικη που εχω απο την Eurobank δεν μπορει.

 

To electronic use only δεν σημαινει απαραιτητα οτι μπορεις να την χρησιμοποιησεις για αγορες στο internet...και οι δυο καρτες που προανεφερα το γραφουν πανω, και οι 2 ειναι Visa αλλα μονο την Πειραιως μπορω να χρησιμοποιησω για αγορες σε e-shop.

 

Aπ'οτι καταλαβα απο αυτα που εγραψες, ουσιαστικα η Εμπορικη σου αλλαξε την Maestro με μια Visa που κανει ακριβως το ιδιο πραγμα.

Δηλαδη ειναι χρεωστικη οπως ηταν και πριν αλλα εχει αλλο ονομα. :O

 

 

edit

Αυτη ειναι η νεα καρτα που σου εστειλαν;

Link to comment
Share on other sites

Οχι αυτη ειναι:

http://www.emporiki.gr/cbg/gr/customers/customer_story.jsp?page=7&docid=7A8FF6BA62559480C2256D480033DD11&cabinet=Customers_Services&lang=gr#sec2_1

 

Σορρυ κιολας αλλα αν δεν μπορω να την χρησιμοποιω ουτε για ηλεκτρονικες αγορες τοτε ποια η χρηση της;

Link to comment
Share on other sites

Hackers χτυπούν τα συστήματα της Εθνικής Τράπεζας;

 

03 Οκτωβρίου 2006 19:17

 

Σε εξέλιξη φαίνεται ότι βρίσκεται επίθεση hackers στα συστήματα της Εθνικής Τράπεζας. Όπως πληροφορείται το isotimia.gr, κάτοχοι πιστωτικών καρτών της Εθνικής δέχονται ηλεκτρονικά μηνύματα από διεύθυνση που εμφανίζεται ότι εκπροσωπεί την Εθνική και, συγκεκριμένα, την διεύθυνση homebank@nbg.gr. To μήνυμα που μεταδίδεται προφανώς αποτελεί κατά λέξη μετάφραση στα ελληνικά από ξένη γλώσσα, για αυτό και σε ορισμένα σημεία του είναι ακατάληπτο. Σε γενικές, πάντως, γραμμές, ο κάτοχος ενημερώνεται ότι έχει διαπιστωθεί προσπάθεια προσέγγισης του λογαριασμού του από άγνωστη προέλευση και του ζητείται να δώσει στοιχεία του για να ξεπεραστεί το πρόβλημα.

 

Κάτοχοι καρτών της Εθνικής που μπόρεσαν να διαβάσουν το μήνυμα είδαν ότι οι hackers ζητούν στοιχεία προκειμένου να επανενεργοποιηθεί ο λογαριασμός τους, καθώς ο αποστολέας αναφέρει ότι αυτός έχει αδρανοποιηθεί ακριβώς λόγω της προσπάθειας προσέγγισης που επικαλείται το μήνυμα. Υπάρχουν, μάλιστα, περιπτώσεις, κατά τις οποίες όντως ο λογαριασμός έχει μπλοκαριστεί, αλλά αυτό προφανώς έχει να κάνει με την πολιτική ασφάλειας που ακολουθεί η Εθνική, η οποία προφανώς έχει διαγνώσει κάποιο πρόβλημα. Λόγω του προχωρημένου της ώρας, το isotimia.gr δεν ήταν δυνατό να επικοινωνήσει με αρμόδια πηγή της τράπεζας για το θέμα, ωστόσο όλα τα στοιχεία δείχνουν ότι βρισκόμαστε μπροστά σε μία νέα επίθεση από hackers, όπως αυτές που στο παρελθόν είχε ταλαιπωρήσει και άλλες μεγάλες τράπεζες.

__________________

 

 

 

δεν πρόκειται για hacking στην Εθνική φυσικά, αλλά για FAKE e-mail τα οποία παραπέμπουν σε ΑΛΛΗ διεύθυνση όπου εκεί το site μιμείται αυτό της Εθνικής και ζητάει ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ στοιχεία στην περίπτωση που υπάρχει σχέση σε on-line συναλλαγές με την τράπεζα!!!

 

 

έλαβα κι εγώ τέτοιο mail σήμερα, το παρακάτω :

 

http://img127.imageshack.us/img127/4927/emailbs8.png

 

 

το λινκ παραπέμπει σε αυτή τη σελίδα, η οποία είναι ΨΕΥΤΙΚΗ!!!

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

 

http://homebank.nqbqr.biz/nbqib/Logon.jsp/Logon.html

 

ΜΗΝ ΕΙΣΑΓΕΤΕ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΑΣ!!! (αν είστε ήδη πελάτης)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως κυκλοφορουν πολλα τετοια των τελευταιο καιρο και θα επρεπε ΟΛΟΙ μας να ειμαστε ιδιαιτερα προσεκτικοι σε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ μας ερχεται στο μαιλ και ζηταει τα στοιχεια μας..
Link to comment
Share on other sites

Οχι αυτη ειναι:

http://www.emporiki.gr/cbg/gr/customers/customer_story.jsp?page=7&docid=7A8FF6BA62559480C2256D480033DD11&cabinet=Customers_Services&lang=gr#sec2_1

 

Σορρυ κιολας αλλα αν δεν μπορω να την χρησιμοποιω ουτε για ηλεκτρονικες αγορες τοτε ποια η χρηση της;

 

ma fysika gia na bgazeis lefta apo ta atm...

 

btw, mia diorthosi sto post tou wappy (i opoiou egrapse to arxiko keimeno) oi epithesi einai apo phisers kai oxi apo hackers. koinws den prokeitai na symbei tipota an den syndramoume kai emeis ligaki me tin ashetosynh mas...

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Οχι αυτη ειναι:

http://www.emporiki.gr/cbg/gr/customers/customer_story.jsp?page=7&docid=7A8FF6BA62559480C2256D480033DD11&cabinet=Customers_Services&lang=gr#sec2_1

 

Σορρυ κιολας αλλα αν δεν μπορω να την χρησιμοποιω ουτε για ηλεκτρονικες αγορες τοτε ποια η χρηση της;

ma fysika gia na bgazeis lefta apo ta atm...
Και για να κάνεις «επι τόπου» αγορές με απευθείας χρέωση του λογαριασμού σου θα πρόσθετα εγώ (σαν χρεωστική δηλαδή). Άλλωστε τα λέει και στο link που έδωσες:

  • Αγορές όπου υπάρχει το σήμα VISA, στην Ελλάδα και το εξωτερικό, με άμεση χρέωση του συνδεδεμένου λογαριασμού σας
  • Αναλήψεις μετρητών στην Ελλάδα, στα ΑΤΜ της Emporiki Bank και σε όλα τα ΑΤΜ με το σήμα VISA και ΔΙΑΣ
  • Αναλήψεις μετρητών στο εξωτερικό, σε όλα τα ΑΤΜ με το σήμα της VISA

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου ειχε ερθει απο ψευτικο paypal...και η ψευτικη διευθυνση δεν λειτουργουσε (τους ειχαν ηδη καταλαβει :p )

 

...και το link που δωθηκε παραπανω για την Εθνικη βγηκε off...τωρα ποσοι την πατησσαν δεν ξερω :worry:

Link to comment
Share on other sites

Οχι αυτη ειναι:

http://www.emporiki.gr/cbg/gr/customers/customer_story.jsp?page=7&docid=7A8FF6BA62559480C2256D480033DD11&cabinet=Customers_Services&lang=gr#sec2_1

 

Σορρυ κιολας αλλα αν δεν μπορω να την χρησιμοποιω ουτε για ηλεκτρονικες αγορες τοτε ποια η χρηση της;

 

Ευτυχως, γιατι η αλλη που εδωσα εγω παραπανω ειναι πιστωτικη :p

 

Οπως τα λεει ο aimilios ειναι...η Εμπορικη δεν δινει χρεωστικη που να επιτρεπει αγορες μεσω internet.

 

Μπορεις να ανοιξεις ενα λογαριασμο στην Πειραιως που επιτρεπει ή να βγαλεις προπληρωμενη καρτα (δεν στο συνιστω γιατι υπαρχει προμηθεια και ειναι και ανωνυμη...αν τη χασεις και εχει χρηματα μεσα :X )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...