Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Elpizw otan les oti auto den auksanei tin kerdoforia tis trapezas na asteieuesai:)

Πώς αυξάνει την κερδοφορία της τράπεζας το γεγονός ότι αντί να δώσει σκέτη cash-card (τι ξεπερασμένος όρος...) δίνει μια που είναι Visa, τη στιγμή που ο πελάτης θα τη χρησιμοποιήσει ως κάρτα αναλήψεων μόνο;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πώς αυξάνει την κερδοφορία της τράπεζας το γεγονός ότι αντί να δώσει σκέτη cash-card (τι ξεπερασμένος όρος...) δίνει μια που είναι Visa, τη στιγμή που ο πελάτης θα τη χρησιμοποιήσει ως κάρτα αναλήψεων μόνο;

 

Profanws o stoxos einai na tin xrisimopoiisei ,kati pou epeteux8ei. Kai to meso kerdos ana pistwtiki karta einai stin ellada konta 250E etisiws! To diplasio apo tin EE kai to triplasio apo tis USA

Link to comment
Share on other sites

Μισό να δούμε τι λες.

Πάει ένας άνθρωπος στη Eurobank και λέει "γειά σας, θέλω ένα λογαριασμό και μια cash-card".

Την κάρτα αυτή τη ζήτησε για να βγάζει λεφτά από τα ΑΤΜ.

Αν η κάρτα έχει πάνω το σήμα Visa σημαίνει αυτό ότι αυτομάτως η Eurobank έχει βγάλει κέρδος;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μισό να δούμε τι λες.

Πάει ένας άνθρωπος στη Eurobank και λέει "γειά σας, θέλω ένα λογαριασμό και μια cash-card".

Την κάρτα αυτή τη ζήτησε για να βγάζει λεφτά από τα ΑΤΜ.

Αν η κάρτα έχει πάνω το σήμα Visa σημαίνει αυτό ότι αυτομάτως η Eurobank έχει βγάλει κέρδος;

Τουλάχιστον σε μένα για την περίπτωση που συζητάτε από cashacard έγινε visa αλλά μου ζητάγανε και συνδρομή -άρα κερδίζει. Άρα σου έχει τον πρώτο χρόνο δωρεάν όπως κάνουν πολλές άλλες και μετά σου την μετατρέπει σε visa με συνδρομή. Η μόνη λύση που μου προτείνανε στην eurobank είναι να πάρω τηλέφωνο τα κεντρικά να δηλώσω απώλεια και μη ανανέωση και να βγάλω την maestro χωρίς συνδρομή και χωρίς μετατροπή για πάντα.

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα που δίνει η τράπεζα ΔΕΝ είναι πιστωτική, αυτό σημαίνει οτι δεν μπορείς να αγοράσεις κάτι χωρίς να έχεις το ποσό αυτό στον λογαριασμό σου. Δεν έχει σημασία εαν γράφει visa, maestro ή ξέρω 'γω τι. Δεν πληρώνεις συνδρομή ουτε μετά από ένα χρόνο ούτε ποτέ. Μπορείς να έχεις το πλεονεκτήμα της πιστωτική κάρτας οτι μπορείς να αγοράσεις κάτι χωρίς προμήθεια. Η τράπεζα δεν έχει κέρδος από αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον σε μένα για την περίπτωση που συζητάτε από cashacard έγινε visa αλλά μου ζητάγανε και συνδρομή -άρα κερδίζει. Άρα σου έχει τον πρώτο χρόνο δωρεάν όπως κάνουν πολλές άλλες και μετά σου την μετατρέπει σε visa με συνδρομή. Η μόνη λύση που μου προτείνανε στην eurobank είναι να πάρω τηλέφωνο τα κεντρικά να δηλώσω απώλεια και μη ανανέωση και να βγάλω την maestro χωρίς συνδρομή και χωρίς μετατροπή για πάντα.

Σου είπαν ότι θα έχει και συνδρομή; :eek:

Μάλλον δε συνεννοηθήκατε καθόλου καλά.

Όπως τα λέει ο pythagoras είναι.

Η κάρτα έχει μεν το σήμα Visa, αλλά δεν είναι πιστωτική.

Και σε πληροφορώ ότι βολεύει πάρα πολύ.

 

Παράδειγμα:

Θέλεις να αγοράσεις κάτι που κάνει ας πούμε 100€ και δεν τα έχεις πάνω σου. Η τράπεζά σου δεν έχει ΑΤΜ εκεί κοντά. Τί κάνεις;

Ή δεν το αγοράζεις ή σηκώνεις τα 100€ από το ΑΤΜ άλλης τράπεζας και χρεώνεσαι την προμήθεια του Δίας.

Αν όμως είχες χρεωστική κάρτα (δηλαδή "cash-card" Visa) τότε θα πλήρωνες με αυτήν, και το ποσό θα αφαιρούταν κανονικά από το λογαριασμό, σαν να το σήκωσες από ΑΤΜ.

Χωρίς προμήθειες. ;)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

loipon, pythagora kai loipoi, i eurobank kai i kyprou (kai isws kai alles) dinoun visa debit gia analipseis kai me to pou fevgeis apo to katastima stin gyrnane xwris na se rwtisoun se visa pistwtiki. sti eurobank malista eniote tin bazoun kai san kyrio logariasmo wste mesw dias na hrewnesai analipsi metritwn sti pistwtiki.

 

bebaia ston filo mas ton chrismas dwsane lysh, alla panta afou kanoun to kommati tous, tin patiseis, kai pas na tous briseis. diladi an den katalaboun oti se hanoun prospathoun na se toumparoun gia na sou perasoun ayto pou theloun. ayto ennow p****s.

 

ehw kai egw analoges periptwseis (kai proswpikes) se polla proionta tis trapezas kai pleon ehw apofasisei oti den ksanampainw se katastima tous giati bariemai na mallwnw gia na kerdisw ayta pou mou yposhontai exarhis...

 

btw, panosh,mallon i mesi hrisi kai oxi to meso kerdos einai kapou 250 eyrw. opws ta diabasa prosfata kapou 500 eyrw einai i mesi xrisi stis epaggelmatikes pistwtikes kai kapou 55 i proswpikes.

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

loipon, pythagora kai loipoi, i eurobank kai i kyprou (kai isws kai alles) dinoun visa debit gia analipseis kai me to pou fevgeis apo to katastima stin gyrnane xwris na se rwtisoun se visa pistwtiki. sti eurobank malista eniot........

 

 

 

thaner μην γράφεις ότι σου κατέβει. Ας πάει κάποιος στην Κύπρου να βγάλει μια debit card (χρεωστική κάρτα) και αν την γυρίσουν σε visa πιστωτική εγώ θα του πληρώνω τους λογαριασμούς για ένα χρόνο.

 

 

Κάλο είναι να διασταυρώνουμε λίγο αυτά που γράφουμε

Link to comment
Share on other sites

thaner μην γράφεις ότι σου κατέβει. Ας πάει κάποιος στην Κύπρου να βγάλει μια debit card (χρεωστική κάρτα) και αν την γυρίσουν σε visa πιστωτική εγώ θα του πληρώνω τους λογαριασμούς για ένα χρόνο.

 

 

Κάλο είναι να διασταυρώνουμε λίγο αυτά που γράφουμε

Συμφωνώ.

Έχουμε μπει σε ένα τριπάκι ότι οι τράπεζες εξ ορισμού είναι κακές και κλέβουν (εκτός από την καλή κρατική Εθνική), και επομένως μπορείς να γράφεις ότι να 'ναι μιας και όλοι θα το πιστέψουν.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

thaner μην γράφεις ότι σου κατέβει. Ας πάει κάποιος στην Κύπρου να βγάλει μια debit card (χρεωστική κάρτα) και αν την γυρίσουν σε visa πιστωτική εγώ θα του πληρώνω τους λογαριασμούς για ένα χρόνο.

 

 

Κάλο είναι να διασταυρώνουμε λίγο αυτά που γράφουμε

 

Πήγα στην Eurobank και άνοιξα έναν λογαριασμό. Μου δώσανε και μιά κάρτα ανάληψης χρημάτων από ΑΤΑ. Σε λίγες μέρες έλαβα μιά επιστολή απο Eurobank ότι η κάρτα μου ανάληψης είναι ταυτόχρονα και πιστωτική. Η φιλοσοφία είναι η εξής:Αν θελήσεις μπορεί να τη χρησιμοποιήσεις σαν πιστωτική. Από τότε που θα την χρησιμοποιήσεις για πρώτη φορά σαν πιστωτική για 6 μήνες θα είναι FREE και από κεί και πέρα θα έχει ετήσια συνδρομή πιστωτικής.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, τι μπερδεμα ειναι αυτο με την Eurobank; :confused:

 

Πως δηλαδη μετατρεπεται σε πιστωτικη; Αν δεν εχεις λεφτα στο λογαριασμο σου και θες να αγορασεις κατι τοτε οταν γινει η συναλλαγη μετατρεπεται σε πιστωτικη;

Μπορει μια electron να ειναι πιστωτικη; :confused:

 

Και αν γινει πιστωτικη πως θα το καταλαβω; Αφου ηδη αυτη που εχω την εμφανιζει στις πιστωτικες στο e-banking αλλα σαν ΕLECTRON DUAL με μηδενικο υπολοιπο (κι ας εχω λεφτα μεσα στο λογαριασμο)!

 

 

Επισης μπορει καποιος να με βοηθησει με το e-banking λιγο;

Η επιλογη για να σου στειλουν τις κινησεις του λογαριασμου σου που ειναι; Την ειχα χρησιμοποιησει παλιοτερα αλλα τωρα δεν την βρισκω :(

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, τι μπερδεμα ειναι αυτο με την Eurobank; :confused:

 

Πως δηλαδη μετατρεπεται σε πιστωτικη; Αν δεν εχεις λεφτα στο λογαριασμο σου και θες να αγορασεις κατι τοτε οταν γινει η συναλλαγη μετατρεπεται σε πιστωτικη;

Μπορει μια electron να ειναι πιστωτικη; :confused:

 

Και αν γινει πιστωτικη πως θα το καταλαβω; Αφου ηδη αυτη που εχω την εμφανιζει στις πιστωτικες στο e-banking αλλα σαν ΕLECTRON DUAL με μηδενικο υπολοιπο (κι ας εχω λεφτα μεσα στο λογαριασμο)!

 

 

Επισης μπορει καποιος να με βοηθησει με το e-banking λιγο;

Η επιλογη για να σου στειλουν τις κινησεις του λογαριασμου σου που ειναι; Την ειχα χρησιμοποιησει παλιοτερα αλλα τωρα δεν την βρισκω :(

Κοιταξε οτι μπορει μια electron να ειναι και πιστωτικη ειναι το μονο σιγουρο!!! Τωρα οσο για το πως αυτη της Ουρομπανκ γινεται τετοια διαβασε λιγο τους ορους και πιθανον να γραφει κατι....Μπορει οπως λες την πρωτη φορα που θα κανεις καποια αγορα και στο λογαριασμο σου δεν εχει χρηματα να ενεργοποιειται αυτοματα ως πιστωτικη ή να ειναι ετσι εξ αρχης και απλα τα συστηματα της τραπεζας οταν βλεπουν υπολοιπο στο λογαριασμο να μη σου στελνουν ενημερωτικα κλπ και απλα να τα αφαιρουν αμεσα απο κει!!! Αμα πεσεις σε κανενα καλο υπαλληλο της ουρο και σε διαφωτισει θα ειναι το καλυτερο.......:)

 

Εντιτ: Παντως αν μισθοδοτειστε απο την εκαστοτε τραπεζα συνηθως εχουν δωρεαν συνδρομες για τις πιστωτικες τους και καλυτερα επιτοκια! Οσοι εχετε εκμεταλλευτειτε τα

:tease:
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι,εχει η θεια μου 4 πιστωτικες στην eurobank και θελει να τις παει σε μια αλλη τραπεζα και να πληρωνει σε μια για ολα τισ οφειλες της,,,σε ποια τραπεζα να της πω να παει....για βοηθηστε..
[sIGPIC][/sIGPIC]http://www.dr-bet.com ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΙΚΟ ΣΑΙΤ....ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΤΕΛΟΣ Ο ΚΟΥΒΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι,εχει η θεια μου 4 πιστωτικες στην eurobank και θελει να τις παει σε μια αλλη τραπεζα και να πληρωνει σε μια για ολα τισ οφειλες της,,,σε ποια τραπεζα να της πω να παει....για βοηθηστε..

 

Κοιταξε εχει επιλογη να παει να βγαλει μια καρτα σε αλλη τραπεζα και να κανει μεταφορα υπολοιπου εκει αλλα ετσι θα εχει 0 επιτοκιο για 6 μηνες και μετα το κανονικο της καρτας!!! Και ειναι και πιθανο να μη της βγαλουν εκει λογω υπαρξης πολλων!!!

Η η καλυτερη επιλογη νομιζω πως ειναι να τα παει σε ενα προγραμμα συγκεντρωσης οφειλων τυπου Αρσης Βαρων κλπ οπου θα εχει χαμηλο επιτοκιο για οσο θελησει να το αποπληρωσει και να ζητησει ταυτοχρονα να της βγαλουν και μια καρτα εκει να τη χρησιμοποιησει...:)

:tease:
Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε εχει επιλογη να παει να βγαλει μια καρτα σε αλλη τραπεζα και να κανει μεταφορα υπολοιπου εκει αλλα ετσι θα εχει 0 επιτοκιο για 6 μηνες και μετα το κανονικο της καρτας!!! Και ειναι και πιθανο να μη της βγαλουν εκει λογω υπαρξης πολλων!!!

Η η καλυτερη επιλογη νομιζω πως ειναι να τα παει σε ενα προγραμμα συγκεντρωσης οφειλων τυπου Αρσης Βαρων κλπ οπου θα εχει χαμηλο επιτοκιο για οσο θελησει να το αποπληρωσει και να ζητησει ταυτοχρονα να της βγαλουν και μια καρτα εκει να τη χρησιμοποιησει...:)

 

Βασικα κατι τετοιο ειχα στο μυαλο μου να της πω να κανει.....το θεμα ειναι ξερεις που ειναι καλυτερα να της πω να παει;σε ποια τραπεζα.....γενικα τι παιζει στην αγορα....τι επιτοκια και τι συμφερει;

[sIGPIC][/sIGPIC]http://www.dr-bet.com ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΙΚΟ ΣΑΙΤ....ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΤΕΛΟΣ Ο ΚΟΥΒΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Έχει προσφορά η Πειραιώς σε Πιστωτική κάρτα 4,5% για ένα χρόνο σε μεταφορά αγορές ή και αναλήψεις.
Link to comment
Share on other sites

Βασικα κατι τετοιο ειχα στο μυαλο μου να της πω να κανει.....το θεμα ειναι ξερεις που ειναι καλυτερα να της πω να παει;σε ποια τραπεζα.....γενικα τι παιζει στην αγορα....τι επιτοκια και τι συμφερει;

 

Η Κύπρου δίνει 4.9 % για 2 χρόνια.Περισσότερες πληροφορίες εδώ

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι,εχει η θεια μου 4 πιστωτικες στην eurobank και θελει να τις παει σε μια αλλη τραπεζα και να πληρωνει σε μια για ολα τισ οφειλες της,,,σε ποια τραπεζα να της πω να παει....για βοηθηστε..

 

Η Novabank έχει πρόγραμμα συγκέντρωσης οφειλών NovaΜισό, με επιτόκιο 7.9% :rolleyes: .

Link to comment
Share on other sites

Οσοι γνωριζουν:

Κανοντας αιτηση για καποιο προσωπικο δανειο η τράπεζα ζητάει συνήθως καποιο εγγυητη για να εγκρίνει το δάνειο εφοσόν εχουμε πάρει και δευτερο δάνειο.

 

Εαν υποθέσουμε πως "ξεχναμε" να αναφέρουμε στη τράπεζα στην οποια θα αιτηθούμε καποιο προσωπικο δάνειο (ας πούμε πως επιλέγουμε τη Πειραιως) πως εχουμε πάρει και ένα δευτερο δάνειο (ας πούμε στην Alpha Bank)...εχουν τροπο αυτοι να ελέγξουν αν εχω πάρει δάνειο απο την Alpha; (εφοσον δεν ειμαι στον Τειρεσία).

Link to comment
Share on other sites

Οσοι γνωριζουν:

Κανοντας αιτηση για καποιο προσωπικο δανειο η τράπεζα ζητάει συνήθως καποιο εγγυητη για να εγκρίνει το δάνειο εφοσόν εχουμε πάρει και δευτερο δάνειο.

 

Εαν υποθέσουμε πως "ξεχναμε" τη αναφέρουμε στη τράπεζα στην οποια θα αιτηθούμε καποιο προσωπικο δάνειο (ας πούμε πως επιλέγουμε τη Πειραιως) πως εχουμε πάρει και ένα δευτερο δάνειο (ας πούμε στην Alpha Bank)...εχουν τροπο αυτοι να ελέγξουν αν εχω πάρει δάνειο απο την Alpha; (εφοσον δεν ειμαι στον Τειρεσία).

 

Ναι, μπορούν να ελέγξουν τι δάνεια έχεις πάρει από τον "λευκό" τειρεσία, που φαίνονται όλες οι οφειλές σου ακόμα και αν πληρώνει κάποιος κανονικά. ;)

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα...και εγγυητης σε κάποιο δάνειο μπορει να μπει μόνο συγγενικο άτομο;
Link to comment
Share on other sites

μαλιστα...και εγγυητης σε κάποιο δάνειο μπορει να μπει μόνο συγγενικο άτομο;

 

Συνήθως οι τράπεζες ζητάνε συγγενικό πρόσωπο, αλλά άμα το εκκαθαριστικό του εγγυητή είναι "καλό", όλα γίνονται!;)

Link to comment
Share on other sites

-Δεν ειναι απαραιτητο να θες εγγυητη οταν εχεις παρει ηδη ενα δανειο! Αναλογως τους κινδυνους σου! Αν σε σχεση με το εισοδημα σου δεν εχεις αναλαβει πολλους τοτε μπορεις να παρεις ξανα μονος σου!

-Αρση Βαρων Εθνικης με 8.6% για ολη τη διαρκεια δανειου (προσεχε αλλου για ποσο χρονο διαρκει το προνομιακο επιτοκιο!!!) και μεχρι 8 χρονια!!

:tease:
Link to comment
Share on other sites

Guest Tankwart

Προσφατα μου ηρθε γραμμα στο σπιτι με την εξης καρτα εμπορικης

http://www.emporiki.gr/files/GR/Cust.../visadebit.jpg

 

η οποια θα αντικαταστησει την παλια μου,που ειχε την ενδειξη maestro.

Ξεκαθαρα στο επισημο σαιτ γραφει οτι ειναι χρεωστικη,αυτο ομως που θελω να μαθω ειναι αν κανει για ηλεκτρονικη χρηση,γιατι οπως διαβασα σε παρομοια τοπικ,ισως κ σ'αυτο,...καποιος ειχε προβληματα.

 

Με ενδιαφερουν κυριως αγορες απο ebay,και βιβλιων απο amazon.

...

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα μου ηρθε γραμμα στο σπιτι με την εξης καρτα εμπορικης

http://www.emporiki.gr/files/GR/Cust.../visadebit.jpg

 

η οποια θα αντικαταστησει την παλια μου,που ειχε την ενδειξη maestro.

Ξεκαθαρα στο επισημο σαιτ γραφει οτι ειναι χρεωστικη,αυτο ομως που θελω να μαθω ειναι αν κανει για ηλεκτρονικη χρηση,γιατι οπως διαβασα σε παρομοια τοπικ,ισως κ σ'αυτο,...καποιος ειχε προβληματα.

 

Με ενδιαφερουν κυριως αγορες απο ebay,και βιβλιων απο amazon.

...

ευχαριστω

Αν είναι αυτή (γιατί δεν ανοίγει το link που έδωσες), διάβασε αυτό. Εν ολίγοις, χλωμό σε (μας) κόβω για ηλεκτρονικές αγορές από απόσταση...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...