Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Προσφατα μου ηρθε γραμμα στο σπιτι με την εξης καρτα εμπορικης

http://www.emporiki.gr/files/GR/Cust.../visadebit.jpg

 

η οποια θα αντικαταστησει την παλια μου,που ειχε την ενδειξη maestro.

Ξεκαθαρα στο επισημο σαιτ γραφει οτι ειναι χρεωστικη,αυτο ομως που θελω να μαθω ειναι αν κανει για ηλεκτρονικη χρηση,γιατι οπως διαβασα σε παρομοια τοπικ,ισως κ σ'αυτο,...καποιος ειχε προβληματα.

 

Με ενδιαφερουν κυριως αγορες απο ebay,και βιβλιων απο amazon.

...

ευχαριστω

Ρε συ Tankwart με μπέρδεψες. Ψάχνω την απάντησή μου και δε την βρίσκω. :p Την ίδια ερώτηση την έγραψες σε 3 τόπικς και σου απάντησα αλλού. :wacko:

 

Ορίστε η απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα μου ηρθε γραμμα στο σπιτι με την εξης καρτα εμπορικης

http://www.emporiki.gr/files/GR/Cust.../visadebit.jpg

 

η οποια θα αντικαταστησει την παλια μου,που ειχε την ενδειξη maestro.

Ξεκαθαρα στο επισημο σαιτ γραφει οτι ειναι χρεωστικη,αυτο ομως που θελω να μαθω ειναι αν κανει για ηλεκτρονικη χρηση,γιατι οπως διαβασα σε παρομοια τοπικ,ισως κ σ'αυτο,...καποιος ειχε προβληματα.

 

Με ενδιαφερουν κυριως αγορες απο ebay,και βιβλιων απο amazon.

...

ευχαριστω

Oχι, για ηλεκτρονικές αγορές μάλλον δεν κάνει, αλλά παρέχει απόλυτη ασφάλεια για αγορές από καταστήματα χάρη στο τσιπάκι που έχει.

Οπότε μπορείς να πηγαίνεις με αυτήν για ψώνια όταν θέλεις να αγοράσεις κάτι που κάνει άνω των 50-100€ αντί να κουβαλάς τόσα λεφτά.

Και να στην κλέψει κανένας θα του είναι 100% άχρηστη αν δεν ξέρει το PIN (για αυτό δεν κάνει για on-line αγορές).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Guest Tankwart
Σκεφτομαι να παω να ανοιξω λογαριασμο στην ALPHA.ετσι ωστε να μου δωσουν και μια atm/electron χρεωστικη.Τι λετε?Υπαρχει κατι που θα πρεπει να ξερω?Καποια συμβουλη ως πιο εμπειροι?
Link to comment
Share on other sites

Να ζητήσεις την Visa Electron. Νομίζω τώρα την έχει ονομάσει η Alpha ως ENTER VISA.

 

Mη σου δώσουν καμιά Maestro κλπ.

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να παω να ανοιξω λογαριασμο στην ALPHA.ετσι ωστε να μου δωσουν και μια atm/electron χρεωστικη.Τι λετε?Υπαρχει κατι που θα πρεπει να ξερω?Καποια συμβουλη ως πιο εμπειροι?

 

και γω αυτό λέω να κάνω από βδομάδα.

καλύτερα από alpha ή πειραιώς?

Link to comment
Share on other sites

piga simera stin alpha bank gia na bgalo electron visa xreostiki. (den exo logariasmo) kati mou eipan oti prepei na gia na anoixo logariasmo na valo 300e kai prepei na exei mesa meso oro toulaxiston 300e kai an den exei tha me xreonei 9e to examino(?) den katalava,tsantistika sikothika kai efuga mipos mporei kaneis na me voithisei?

tin karta tin thelo gia na paizo stihima meso internet.

isxeioun afta pou mou eipan?

Kapios mou eipe na bgalo apo tin trapeza kyprou tin debit leei den xreonei tpt kai tin pairneis amesws mazi me pin.

ti protinete?

Link to comment
Share on other sites

Είναι αλήθεια ότι οι τράπεζες έχουν τεράστιο οικονομικό πρόβλημα και έχουν αρχίσει να χρεώνουν την «διαχείριση» των χαμηλών καταθέσεων για να «βγούν»... :rolleyes:

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

piga simera stin alpha bank gia na bgalo electron visa xreostiki. (den exo logariasmo) kati mou eipan oti prepei na gia na anoixo logariasmo na valo 300e kai prepei na exei mesa meso oro toulaxiston 300e kai an den exei tha me xreonei 9e to examino(?) den katalava,tsantistika sikothika kai efuga mipos mporei kaneis na me voithisei?

tin karta tin thelo gia na paizo stihima meso internet.

isxeioun afta pou mou eipan?

Kapios mou eipe na bgalo apo tin trapeza kyprou tin debit leei den xreonei tpt kai tin pairneis amesws mazi me pin.

ti protinete?

 

nai afto isxyei pleon gia thn alphabank..opote apthn stigmh pou esy thn theleis gia stoixhma ws "empeiros"safto,tha sou proteina na vgaleis apthn trapeza kyprou..sthn dinoun epi topou thn karta..syndese thn kai me to internet na mporeis na kaneis synallages pio eykola.(dwrean einai ki afto,opote den xaneis tipota,valto!)

 

oso gia to stoixhma,apo proswpikh empeiria h peiraiws tous pairnei mia mera na mou pistwsoun ta fragka gia na mporw na ta paiksw..enw h alphabank mpam mpam..prin 1wra hmoun sthn alphabank gia katathesh tou tromaktikou posou twn 13eyrw kai me to pou phga spiti ta paiksa kiolas!

 

protash:anoikse logariasmo sthn kyprou,wste na pareis epi topou thn karta pou sou dinoun kai kanei mia xara thn douleia ths!kai safto ton logariasmo mhn vazeis parapanw lefta,peran twn oswn theleis na paikseis stoixhma(ektos an paizeis megala posa kai skeftesai na rixneis kalypseis)

 

p.s gia otidhpote allo sxetiko me stoixhma kai ta synafh,steilte mou prive(gia na mhn vgoume ektos thematos)

Link to comment
Share on other sites

Guest Tankwart

Δηλαδη ρε παιδες να παω να βγαλω κι εγω Κυπρου???Απλα επειδη ενα φιλαρακι εχει της Alpha μου ειπε οτι τη δεχονται σε παρα πολλους δικτυακους τοπους και μου αρεσε....με ξενερωσε ομως το παραπανω γεγονος αν και δε καταλαβα ακριβως ποσο ακριβως θα ναι η χρεωση...ενταξει δε με πολυχαλαει να εχω μια 300αρια ευρω μεσα αλλα αν κανω μια μεγαλη αγορα,για ποσο θα εχω το δικαιωμα να "αργησω " να τα βαλω???

 

και κατι αλλο....Στην ALPHA η καρτα δεν ειναι ετοιμοπαραδοτη????πρεπει να περιμενω???

Link to comment
Share on other sites

piga simera stin alpha bank gia na bgalo electron visa xreostiki. (den exo logariasmo) kati mou eipan oti prepei na gia na anoixo logariasmo na valo 300e kai prepei na exei mesa meso oro toulaxiston 300e kai an den exei tha me xreonei 9e to examino(?) den katalava,tsantistika sikothika kai efuga mipos mporei kaneis na me voithisei?

tin karta tin thelo gia na paizo stihima meso internet.

isxeioun afta pou mou eipan?

Kapios mou eipe na bgalo apo tin trapeza kyprou tin debit leei den xreonei tpt kai tin pairneis amesws mazi me pin.

ti protinete?

 

isxyoun gia to tamieythrio tous. alla ws sinithws oi ypalliloi tis alpha den skeftikan na sou rwtisoun tin ilikia sou kai na sou proteinoun na bgaleis logariasmo gia neous pou den ehei tis parapanw hrewseis, etsi?

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ρε παιδες να παω να βγαλω κι εγω Κυπρου???Απλα επειδη ενα φιλαρακι εχει της Alpha μου ειπε οτι τη δεχονται σε παρα πολλους δικτυακους τοπους και μου αρεσε....με ξενερωσε ομως το παραπανω γεγονος αν και δε καταλαβα ακριβως ποσο ακριβως θα ναι η χρεωση...ενταξει δε με πολυχαλαει να εχω μια 300αρια ευρω μεσα αλλα αν κανω μια μεγαλη αγορα,για ποσο θα εχω το δικαιωμα να "αργησω " να τα βαλω???

 

και κατι αλλο....Στην ALPHA η καρτα δεν ειναι ετοιμοπαραδοτη????πρεπει να περιμενω???

 

Με τη visa electron για να κάνεις κάποια αγορά πρέπει μέσα να υπάρχει κατατεθειμένο το ποσό της αγοράς.

Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο....Στην ALPHA η καρτα δεν ειναι ετοιμοπαραδοτη????πρεπει να περιμενω???

 

Όταν είχα βγάλει εγώ δεν ήταν ετοιμοπαράδοτη...ενώ στην κύπρου που έβγαλα πρόσφατα την πήρα την ίδια μέρα!

 

θέλεις την γνώμη μου?Πάνε και βγάλε μια στην κύπρου που γίνεται την ίδια μέρα και χωρίς να καταθέσεις ούτε ένα ευρώ κι αν κάποια στιγμή δεν στην δέχονται κάπου ή σου κανουν οποιασδήποτε άλλης φύσεως "νερά",αφού δεν έχεις πρόβλημα να έχεις 300 μέσα,βγάλε μετά και μια alpha που εκτός απτην διαδικασία να την βγάλεις και τις προυποθέσεις, στα άλλα ειναι κομπλέ!Άντε και καλά ταμεία!!!

Link to comment
Share on other sites

isxyoun gia to tamieythrio tous. alla ws sinithws oi ypalliloi tis alpha den skeftikan na sou rwtisoun tin ilikia sou kai na sou proteinoun na bgaleis logariasmo gia neous pou den ehei tis parapanw hrewseis, etsi?

 

Το λεει και το site της Alpha.Αν ανοιξεις 1-2-3 δεν χρειαζεται να εχεις 300Ε και μπορεις να εχεις και electron.Αυτο που πηγες να ανοιξεις πρεπει να ηταν το Alpha 400 με οριο τα 300Ε για αρχη.

Link to comment
Share on other sites

παιδια sorry που ρωταω εδω για pay pal πληροφοριες?..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να παω στην Εθνικη να καταθεσω καποια χρηματα για να μπουν σε λογαριασμο (αλλου) που ανηκει στην Ευrobank ? Θελω να φαινεται οτι εγω εχω βαλει τα χρηματα. Και ο λογος που ρωτω ειναι επειδη δεν ειμαι σε μερος με υποκαταστημα της Εurobank. Γινεται απο τραπεζα σε τραπεζα ?
Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτήσω και εγώ κάτι:

Σε ποια τράπεζα μπορω να πληρώνω Εφορία,Κινητό ΤΙΜ και γενικά λογαριασμούς online με τη μικρότερη χρέωση; Ποια είναι η καλυτερη τράπεζα [βάσει τιμής και ποικιλίας πληρωμής λογαριασμών] έτσι ώστε να ελαχιστοποιήσω την ουρά στα καταστήματα;

θενκς

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να καταθέσω χρήματα σε κάποιου άλλου το λογαριασμό μέσω ΑΤΜ? Δηλαδή μπορώ να μεταφέρω χρήματα από το δικό μου λογαριασμό Εθνικής (που είναι συνδεδεμένος με κάρτα) σε άλλο λογαριασμό της Εθνικής ή άλλης τράπεζας? Υπάρχει κάποιος κίνδυνος? Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και γίνεται απλά θα σου κρατήσουν ενα μικρό ποσό για προμήθεια!

 

Το ποσο που θελω να καταθεσω ειναι 300 ευρω. Η κρατηση απ'οσο ξερεις θα ειναι μικροποσο ή πανω απο 10 ευρω ?

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να καταθέσω χρήματα σε κάποιου άλλου το λογαριασμό μέσω ΑΤΜ? Δηλαδή μπορώ να μεταφέρω χρήματα από το δικό μου λογαριασμό Εθνικής (που είναι συνδεδεμένος με κάρτα) σε άλλο λογαριασμό της Εθνικής ή άλλης τράπεζας? Υπάρχει κάποιος κίνδυνος? Ευχαριστώ.

 

Σε άλλο λογαριασμό στην εθνική γίνεται μεταφορά μέσω ΑΤΜ χωρίς κανέναν κίνδυνο.

Open your Windows to Freedom!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

http://www.reactos.org

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να παω στην Εθνικη να καταθεσω καποια χρηματα για να μπουν σε λογαριασμο (αλλου) που ανηκει στην Ευrobank ? Θελω να φαινεται οτι εγω εχω βαλει τα χρηματα. Και ο λογος που ρωτω ειναι επειδη δεν ειμαι σε μερος με υποκαταστημα της Εurobank. Γινεται απο τραπεζα σε τραπεζα ?

 

Κατάθεση σε λογαριασμού τρίτου σε άλλη τράπεζα δεν γίνεται. ΄

 

Αυτό που θέλεις να κάνεις γίνεται με έμβασμα βέβαια, το οποίο όμως κοστίζει (το πόσο δεν ξέρω)

Open your Windows to Freedom!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

http://www.reactos.org

Link to comment
Share on other sites

Κατάθεση σε λογαριασμού τρίτου σε άλλη τράπεζα δεν γίνεται. ΄

 

Αυτό που θέλεις να κάνεις γίνεται με έμβασμα βέβαια, το οποίο όμως κοστίζει (το πόσο δεν ξέρω)

το έμβασμα μέσω internet banking της εθνικής κοστίζει 0,5 ευρώ. από το γκισέ λογικά θα είναι ακρετά παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Το πως λειτουργεί και που περνάει μια κάρτα έχει να κάνει με το ΕΙΔΟΣ της κάρτας και όχι με την τράπεζα. Η Enter Visa, η οποία παρεπιμπτόντως δεν είναι η Visa Electron της Alpha απλά γενικότερα η Visa Electron άλλαξε σήμα και όνομα, είναι χρεωστική κάρτα (Αν και υπάρχουν και εκδόσεις της ως πιστωτική) και περνάει στο internet αν υπάρχει το διαθέσιμο υπόλοιπο σε λογαριασμό ταμιευτηρίου. Υπάρχει πάντα και ο τρεχούμενος λογαριασμός στον οποίο μπορεί να έχει οριστεί ποσό υπερανάληψης. Στις περισσότερες τράπεζες στη δίνουν με το άνοιγμα του λογαριασμού. Αν θες τη γνώμη μου μακριά από Εθνικη, alpha, Eurobank. Την καλύτερη διαχείριση εγω την κάνω με την Τράπεζα Πειραιώς. Παίρνεις τη Visa Electron άμεσα και άμεσα ενεργοποιείται το winbank με το οποίο μπορείς να κάνεις καταπληκτικό έλεγχο. Ακόμα και μέσω wap. Επίσης μπορείς να χρησιμοποιείς πλήρως και τα atm της Πειραιώς αλλά και τα atm της Alpha bank! Δεν είναι πως αυτά που σου λέω δεν γίνονται σε άλλες τράπεζες, απλά είναι θέμα ευκολίας.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

και γω αυτό λέω να κάνω από βδομάδα.

καλύτερα από alpha ή πειραιώς?

 

Πειραιώς! Έχω και από τις 2 και ξέρω. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...